PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών σε z4 του 2003


vkarapialis
16-05-10, 19:47
Παιδιά καλησπέρα. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας γιατί δεν έχω γνώσεις πάνω σε BMW, ένα ταπεινό Punto έχω προσωπικά...:p:
Αγόρασε ο αδερφός μου μια μεταχειρισμένη BMW z4 2.2 του 2003. Έχει το ηχοσύστημα business αλλά δεν έχει πλήκτρα για το ηχοσύστημα στο τιμόνι και ψάχνουμε να βάλουμε. Πιθανολογώ ότι αν πάω απευθείας στη BMW θα μας ζητήσουν μια μικρή περιουσία για να τα βάλουμε. Ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρω από κάπου αλλού ή κάποια άλλη λύση;

BMW_330i
16-05-10, 20:18
Παιδιά καλησπέρα. Θα χρειαστώ τη βοήθεια σας γιατί δεν έχω γνώσεις πάνω σε BMW, ένα ταπεινό Punto έχω προσωπικά...:p:
Αγόρασε ο αδερφός μου μια μεταχειρισμένη BMW z4 2.2 του 2003. Έχει το ηχοσύστημα business αλλά δεν έχει πλήκτρα για το ηχοσύστημα στο τιμόνι και ψάχνουμε να βάλουμε. Πιθανολογώ ότι αν πάω απευθείας στη BMW θα μας ζητήσουν μια μικρή περιουσία για να τα βάλουμε. Ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρω από κάπου αλλού ή κάποια άλλη λύση;

μαλλον εχει το απλο τιμονι στεφανι και αεροσακο τιποτε αλλο γιατι αν ειχε τα κουμπια τοτε θα ειχε και το cruise control.ψαξε στο e-bay καποιο μεταχειρισμενο τρακαρισμενο κλπ.χρειαζεσαι το παρακατω.

BMW Power
17-05-10, 09:52
Στο PDF θα βρεις τις οδηγίες εγκατάστασης του kit

Το cruise control στα Ζ4 δεν είναι στο τιμόνι αλλά στην κολόνα του τιμονιού, αριστερά

vkarapialis
17-05-10, 14:42
Καταρχάς ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις. Βρήκα το παρακάτω:
http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=320508775652&viewitem=&sspagename=STRK%3AMEWAX%3AIT
Υπάρχει καμιά πιθανότητα να επηρεάσει η αλλαγή τη λειτουργία του αερόσακου;

ThaNOS E46coupe
17-05-10, 14:50
κατ αρχίν καλος όρισες!!!!!!!εάν το τιμόνι που έχεις είναι το ίδιο με αυτό (αλλά χωρίς τα πλήκτρα) τότε 100 % κάνει...βγάζεις λοιπόν το τιμόνι σου , αφαιρείς τον αερόσακο ωστε να τον τοποθετήσεις στο καινούριο τιμόνι σου, τοποθετείς το τιμόνι στο αυτοκίνητο ,βάζεις κ τον αερόσακο, περνάς μια βόλτα απο την αντιπροσωπεία να σου κάνουν προγραμματισμό για το τιμόνι κ είσαι κομπλέ....!!!!!!!!!!!

vkarapialis
18-05-10, 14:18
Θάνο σ'ευχαριστώ πολύ για το καλωσόρισμα! Υπάρχει περίπτωση όπως μου είπε ένας φίλος που ασχολείται με τα αυτοκίνητα να μην υπάρχει καλωδίωση με το ηχοσύστημα και να μη μπορούν να δώσουν τις εντολές τα πλήκτρα στο τιμόνι; Μήπως πρέπει πριν την αγορά του τιμονιού να το πάμε πρώτα σε μια αντιπροσωπεία να δει αν υπάρχουν προεγκατεστημένοι οι σύνδεσμοι με το ραδιόφωνο;

stef
19-05-10, 00:21
Θα συμφωνήσω με τον BMW Power, δεν είναι υποχρεωτικό όταν το Ζ4 έχει τιμόνι πολλαπλών λειτουργιών να έχει και cruise control...