PDA

Επιστροφή στο Forum : Cdv Βαλβίδα


cmos_ioan
10-05-04, 15:56
Μπορεί κανείς να μου εξηγήσει με απλά ελληνικά τι στο καλό κάνει αυτή η βαλβίδα στο συμπλέκτη?

http://www.zeckhausen.com/cdv.htm

και αν υπάρχει κανεί εδώ στην Αθήνα που αναλαμβάνει να την βγάλει?

Strax
11-05-04, 09:21
Η συγκεκριμένη βαλβίδα βρίσκεται στο υδραυλικό σύστημα του συμπλέκτη και σκοπός της είναι να "καθυστερεί" τη σύμπλεξη του δίσκου. Ακόμα και αν ο οδηγός αφήσει γρήγορα το συμπλέχτη κατά τη διάρκεια μιας γρήγορης αλλαγής, η συγκεκριμένη βαλβίδα φροντίζει να γίνεται η σύμπλεξη σε συγκεκριμένο χρόνο (πιο αργά από αυτόν που επιλέγει ο οδηγός). Σαν συνοδηγός σε ένα Ζ4 3.0 κατάλαβα ότι τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα έχουν αυτή τη βαλβίδα μια και παρατήρησα ότι σε πολύ γρήγορες αλλαγές το αμάξι συμπεριφέρεται σαν να το πατινάρει ο οδηγός ελαφρά και να συμπλέκει σε 2 στάδια. Αμέσως σκέφτηκα ότι ο οδηγός δεν έχει μάθει καλά το αμάξι αλλά το ανέφερα και με ενημέρωσε ότι δεν το κάνει αυτός! Συμφωνώ ότι είναι πολύ ενοχλητικό και στερεί από τη χαρά της οδήγησης! Λογικά ταλαιπωρεί περισσότερο το δίσκο αφού τον πατινάρει σχεδόν πάντα, αλλά προφανώς προστατεύει το όλο σύστημα μετάδοσης από την εμφάνιση ελαφριών τζόγων (εις βάρος του συμπλέκτη). Οποιοσδήποτε μηχανικός μπορεί να τη βγάλει και μάλιστα δεν χρειάζεται να την αντικαταστήσεις, απλώς αφαίρεσέ την!

MPOWER
11-05-04, 10:13
Αν δεν θές να την καταργήσεις τελείως, (γιατι θα αφαιρέσεις ουσιαστικά 3cm από το μήκος του σωλήνα του υδραυλικού σου συμπλέκτη και θα πρέπει να στραβώσεις λιγο τα μεταλλικά σωληνάκια σου) μπορείς να αγοράσεις μια καινούρια βαλβίδα δίνοντας €12,44 με αριθμό ανταλλακτικού 21 52 6 755 892 (για όλα τα Ζ4 και όλα Ε46-εκτός Μ3- και να της αφαιρέσεις τα "εντόστια" και να την βάλεις μετά στη θέση της αρχικής βαλβίδας.

Υ.Γ Εκανα έναν έλεγχο να δώ αν ο αριθμός ανταλλακτικού στη σελίδα του Αμερικάνου ισχύει γιατι συχνά υπάρχουν διαφορές από Ευρώπη σε Αμερική και τελικά είναι σωστός

cmos_ioan
11-05-04, 16:44
ότι σε πολύ γρήγορες αλλαγές το αμάξι συμπεριφέρεται σαν να το πατινάρει ο οδηγός ελαφρά και να συμπλέκει σε 2 στάδια

Το παρατήρησα κι εγω αυτό :(

Ισως πρέπει να το σκεφτω σοβαρα για να την αφαιρέσω, αν και δεν είμαι υπερ τετοιου τύπου mods

Thnx for the info.

mpikounis
01-07-04, 16:00
Υπάρχει κάποιος στην Ελλάδα που να έχει τέτοιες βαλβίδες ή η μόνη λύση είναι να τις παραγγείλουμε απο το εξωτερικό;

aVog
01-07-04, 16:28
Παιδια δεν ξέρω πότε επαιζαι αυτο το τοπικ και δεν το ειχα δει πάντως τωρα το ανακαλυψα και εχω να προσθέσω οτι ακριβώς το ίδιο συμβαίναι και στο δικο μου τουτου. ειδικά σε αλλαγή απο 2η σε 3η είναι πολυ αισθητή αυτή η διαφορά σε καταστάσεις μεγάλων αποδόσεων. Αν έχουμε κανένα νέο, αν καποιος την έβγαλε και είδε διαφορά θα χαρώ πολύ να μάθω και να μας δώσει και τα φώτα του.

mpikounis
02-07-04, 07:56
Παιδια δεν ξέρω πότε επαιζαι αυτο το τοπικ και δεν το ειχα δει πάντως τωρα το ανακαλυψα και εχω να προσθέσω οτι ακριβώς το ίδιο συμβαίναι και στο δικο μου τουτου. ειδικά σε αλλαγή απο 2η σε 3η είναι πολυ αισθητή αυτή η διαφορά σε καταστάσεις μεγάλων αποδόσεων. Αν έχουμε κανένα νέο, αν καποιος την έβγαλε και είδε διαφορά θα χαρώ πολύ να μάθω και να μας δώσει και τα φώτα του.
Μολις αγορασα μια απο το εξωτερικο. Θα ειναι εδω σε 1 εβδομαδα περιπου οποτε μολις τη βαλω θα σας ενημερωσω για τα αποτελεσματα!

mpikounis
06-07-04, 09:48
Παρέλαβα σήμερα τη "αλλαγμένη" CDV βαλβίδα μου οπότε θα προσπαθήσω να βρώ κάποιον να μου κάνει τη τοποθέτηση πρίν το meeting ώστε να έχουμε τη δυνατότητα για test drive.

Πάντως το service της Zeckhausen Service http://www.zeckhausen.com/cdv.htm ήταν καταπληκτικό και ταχύτατο. Να δούμε και το αποτέλεσμα...

Daskalopoylos
06-07-04, 10:10
και να ρωτισω κατι?????
καταρχας αυτη υπαρχει και στα ε46???
και αν την βγαλεις προφανος εχεις γρηγοροτερες αλλαγες σωστα????
η bmw δεν το σκευτικε αυτο????
προφανος θα εχει μεγαλες φθορες και τωρα που το σκευτομαι.........πριν λιγο καιρο εσπασα ενα δισκο πλατο! αυτο εγινε απο κατεβασματα κυριος.....και γενικοτερα σκληρη και αποτομη χρηση στις αλαγες !! Αν λοιπον δεν ειχα αυτην την βαλβιδα προφανος να ειχα 'ξεσκισει' στην καλυτερη σασμαν για να μην αναφερθω σε '''μεγαλυτερα''' και '''βαρυτερα''' ανταλακτικα.. :eek:
ετσι δεν ειναι????
Η' τα εξωδα με εχουν κανει να σκευτομαι παραλογα???

mpikounis
06-07-04, 10:14
και να ρωτισω κατι?????
καταρχας αυτη υπαρχει και στα ε46???
και αν την βγαλεις προφανος εχεις γρηγοροτερες αλλαγες σωστα????
η bmw δεν το σκευτικε αυτο????
προφανος θα εχει μεγαλες φθορες και τωρα που το σκευτομαι.........πριν λιγο καιρο εσπασα ενα δισκο πλατο! αυτο εγινε απο κατεβασματα κυριος.....και γενικοτερα σκληρη και αποτομη χρηση στις αλαγες !! Αν λοιπον δεν ειχα αυτην την βαλβιδα προφανος να ειχα 'ξεσκισει' στην καλυτερη σασμαν για να μην αναφερθω σε '''μεγαλυτερα''' και '''βαρυτερα''' ανταλακτικα.. :eek:
ετσι δεν ειναι????
Η' τα εξωδα με εχουν κανει να σκευτομαι παραλογα???
Όπως το καταλαβαίνω εγώ, αυτή η βαλβίδα μπήκε ώστε να αποτρέπει όσους δεν ξέρουν να κάνουν ομαλές αλλαγές από το να κάνουν το αυτοκίνητο να "κομπιάζει". Υποθέτω στο μυαλό του είναι οι αμερικάνοι που έχουν μάθει να οδηγούν αυτόματα.

Βγάζοντας τη βαλβίδα αυτή ουσιαστικά έχεις ένα αυτοκίνητο όπως όλα τα άλλα όπου η ομαλότητα της αλλαγής εξαρτάται από τον οδηγό. Το ίδιο και η ταχύτητα.

Ελπίζω να μπορέσω να κάνω την "τράμπα" σύντομα ώστε να δούμε διαφορές στο meeting!

stef
07-07-04, 21:27
Αν δεν θές να την καταργήσεις τελείως, (γιατι θα αφαιρέσεις ουσιαστικά 3cm από το μήκος του σωλήνα του υδραυλικού σου συμπλέκτη και θα πρέπει να στραβώσεις λιγο τα μεταλλικά σωληνάκια σου) μπορείς να αγοράσεις μια καινούρια βαλβίδα δίνοντας €12,44 με αριθμό ανταλλακτικού 21 52 6 755 892 (για όλα τα Ζ4 και όλα Ε46-εκτός Μ3- και να της αφαιρέσεις τα "εντόστια" και να την βάλεις μετά στη θέση της αρχικής βαλβίδας.

Υ.Γ Εκανα έναν έλεγχο να δώ αν ο αριθμός ανταλλακτικού στη σελίδα του Αμερικάνου ισχύει γιατι συχνά υπάρχουν διαφορές από Ευρώπη σε Αμερική και τελικά είναι σωστός

Θα μας ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο αν μας έλεγες σε ποιο site αναφέρεσαι!

aVog
08-08-04, 12:06
Τελικά φίλε μπικουκι δεν μας είπες τι έγινε με την βαλβίδα? την δοκίμασες ή οχι? αν την δοκίμασες είδες καμία διαφορά στις αλλαγές σου?

cmos_ioan
09-08-04, 07:36
Θα μας ήταν ιδιαίτερα χρήσιμο αν μας έλεγες σε ποιο site αναφέρεσαι!

Αν διαβάσεις το πρώτο post του thread έχει το link ;)

mpikounis
09-08-04, 07:58
Τελικά φίλε μπικουκι δεν μας είπες τι έγινε με την βαλβίδα? την δοκίμασες ή οχι? αν την δοκίμασες είδες καμία διαφορά στις αλλαγές σου?
Φίλε μπογκιατζή, μπορώ με σιγουριά να πώ οτι η βαλβίδα δεν κάνει ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ από τη θήκη που βρίσκεται στο ντουλαπάκι του αυτοκινήτου μου. :D

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει να συντονιστώ με το συνεργείο μου για να τη βάλω και έτσι δεν έχω αναφέρει αποτελέσματα ακόμα. Από όσα έχω διαβάσει (και όσα βλέπω στο αυτοκίνητο όταν κάνεις αλλαγή στις 7,000) θα κάνει μεγάλη διαφορά. Υπομονή μέχρι το Σεπτέμβριο..

Z3 Fat Bastard
09-08-04, 08:27
Αγαπητε mpikounis,

Δεν σου εγινε επιτακτικη η αναγκη μετα τα χθεσινα "παρατραγουδα" κατα την επιστροφη απο Ν. Μακρη? Μηπως πρεπει να επισπευσεις τις διαδικασιες? :D

mpikounis
10-12-04, 08:24
Μετά απο αρκετούς μήνες που η CDV βαλβίδα (ή καλύτερα CV μια και δεν εχει πλεον DELAY) καθόταν στο ντουλαπάκι, προχθές μεταφέρθηκε στον προορισμό της και αντικατέστησε τη κανονική CDV του Z4.

Να πω πως η αλλαγή στην αίσθηση των αλλαγών είναι αρκετά μεγάλη, και φυσικά δεν υπάρχει πλέον αυτό το απαράδεκτο lag όταν αλλάζει σε υψηλές στροφές. Νομίζω πως για 20-30€ που την αγόρασα ήταν μια άριστη βελτίωση στο αυτοκίνητο!

aVog
10-12-04, 09:11
Μιχάλη χαίρομαι για τα καλά νέα που μας φέρνεις. Θέλω λοιπόν να μου πεις πως να την παραγγείλω και εγω αν και βλέπω και τον saki να ζητάει μια ίδια!!! Πες μας αν είναι και αξίζει τόσο.

sakis
10-12-04, 09:33
Σιγουρα..... :nod: :p

mpikounis
10-12-04, 11:16
Μιχάλη χαίρομαι για τα καλά νέα που μας φέρνεις. Θέλω λοιπόν να μου πεις πως να την παραγγείλω και εγω αν και βλέπω και τον saki να ζητάει μια ίδια!!! Πες μας αν είναι και αξίζει τόσο.
Εγώ τη παράγγειλα από τον http://www.zeckhausen.com/cdv.htm και ήρθε κανονικά (γρήγορα!) και όλες οι χρεώσεις έγιναν σωστά.

eddy_e46
04-08-06, 21:21
Ξέρει κανείς αν αυτή η βαλβίδα υπάρχει και στα 316;
Γιατί τώρα τελευταία ο συμπλέκτης μου στο τελευταίο τέταρτο της διαδρομής του προς τα πάνω φαίνεται να καθυστερεί να επανέλθει στο ανω τερματικό σημείο.
Στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι δεν είναι τίποτα, αλλά αν θέλω να μου αλλάξουν δίσκο-πλατώ γιατί είμαι μέσα στην εγγύηση ακόμα.
Εγώ βέβαια είμαι σίγουρος ότι ο δίσκος μου είναι μια χαρά και όταν είδα στο ΕΤΚ τι πρέπει να ξεχαρβαλώσουν οι άχρηστοι της αντιπροσωπείας για να μου αλλάξουν δίσκο-πλατώ τους είπα όχι γιατί όπως λένε και οι άγγλοι κάτι που δουλεύει δε το πειράζεις ποτέ.
Απλά είναι ενοχλητικό όταν αφήνεις το συμπλέκτη να χτυπάει μετά από λίγο το πεντάλ στο παπούτσι γιατί φαίνεται σαν κάτι να το καθυτερεί να επανέλθει στη θέση του.
Λέω λοιπόν μήπω είναι αυτή η βαλβίδα....
Αν έχει κάποιος κάτι να σχολιάσει θα με βοηθούσε...

VIC
07-08-06, 19:55
δεν νομιζω να εχει σχεση με τη CDV το προβλημα σου, δεν εχει να κανει με την επαναφορα του μοχλου.