PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW Z3 - Ζητούνται πληροφορίες


harrys
26-05-10, 01:18
Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάρω μια BMW Z3 και ξεκαθαρίζω ότι την παίρνω για το βασικό της χαρακτηριστικό.. δίνει PRESTIGE!! Μετά από 200sx τούμπανο σε όλους τους τομείς με 800hp δεν περιμένω καμία συγκίνηση από μια Ζ3 αλλά είπαμε για ποιόν λόγω την παίρνω. Και θα πάρω την 1800 ή 1900 για να έχω και χαμηλό σήμα.

Κατανάλωση..
Καίει όντως 5.9λ/100km όπως διάβασα? Αν ναι τότε είναι αρκετά καλό!! Τελευταία κυκλοφορώ με το C2 μου που είναι 1.4 diesel και το δίνουν για 3.7! Τα 2λίτρα διαφορά ελπίζω να μην μου φανούν μεγάλη διαφορά..

Facelift...
Τα facelift είναι κατά πολύ ακριβότερα αλλά τι διαφορές έχουν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος? Τα μόνα που παρατηρώ είναι διαφορετικά φανάρια μπρός πίσω, πιο sport καθίσματα, δαχτυλίδια χρωμίου σε όλα τα όργανα και λίγο πιο φούσκωτα φτερά πίσω. Υπάρχουν και άλλες διαφορές? Αξίζει τόσο πολύ να πάω σε facelift? Τα δίνουν και αρκετά ακριβά τα facelift γαμωτο!! Ενώ για το prefacelift έχω βρει πολλούς που θέλουν αναταλαγή με το C2 μου.

Τέλος ελπίζω να καταφέρω να αντέξω την ιδέα ότι θα έχω αμάξι που θα χωράει 1 άτομο ακόμα.. όχι ότι στο nissan χωρούσαν πραγματικά πίσω.. μόνο τίποτα κοριτσάκια χωρούσαν πραγματικά..
Επίσης το ότι δεν θα έχω χώρο για να κουβαλάω πράγματα αλλά την βρήκα την λύση.. θα αγοράσω ένα τρέιλερ.. δεν γίνετε αλλιώς..
Και τέλος ελπίζω να μ'αρέσει η αίσθηση να κυκλοφορώ με ένα καμπριολε μιας και ποτέ δεν έχω κυκλοφορήσει με τέτοιο αμάξι.. αλλα πιστεύω να μ'αρέσει.. θα ναι λες και είμαι με την μηχανή μου :)

Α και ελπίζω να συμφωνείτε ότι είναι όντως δίνει ένα PRESTIGE αυτό το αμάξι... και μην φαντάζεστε ότι το παίρνω για γκομενοπαγίδα αλλά μόνο και μόνο για καλύτερη εικόνα για την δουλειά μου.


Επειδή αυτές τις μέρες βλέπω συνέχεια διάφορα Ζ3 από κοντά... υπάρχει κάτι που να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά? Στα έξτρα? Εχει βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αυτό το αμάξι?

harrys
26-05-10, 01:44
Επίσης το M pack τι είναι ρε παιδια?
Πέρα από τις γρίλιες Μ στα φτερά υπάρχει και τίποτα άλλο?
Και πόσο έχουν όλα αυτά?

Fairytale
26-05-10, 01:48
Η κατανάλωση δεν ισχύει.
Το facelift είναι όντως πιο όμορφο και τις διαφορές που περιγράφεις τα ανοικτά χρώματα τις αναδεικνύουν. Υπήρχαν και διαφορές στον εξοπλισμό στο facelift από ότι θυμάμαι, αλλά αυτά θα στα πουν οι Ζετάκιδες καλύτερα.
Αυτές είναι οι βασικότερες προσθήκες βασικού εξοπλισμού κατ' έτος παραγωγής.
1997 - Traction control
1998 - Rollover bars
1999 - Side airbags
2000 - Revised tail styling
2001 - Dynamic Brake Control
Αφού είναι να πάρεις 4κύλινδρο και facelift το καλύτερο (και δυνατότερο μοτέρ) που μπορείς να έχεις είναι το Μ44Β19 (1.9L 1896cc 140hp 180Nm).
C U out there

rapid_fast
26-05-10, 02:09
Γεια σας,

Σκέφτομαι να πάρω μια BMW Z3 και ξεκαθαρίζω ότι την παίρνω για το βασικό της χαρακτηριστικό.. δίνει PRESTIGE!! Μετά από 200sx τούμπανο σε όλους τους τομείς με 800hp δεν περιμένω καμία συγκίνηση από μια Ζ3 αλλά είπαμε για ποιόν λόγω την παίρνω. Και θα πάρω την 1800 ή 1900 για να έχω και χαμηλό σήμα.

Κατανάλωση..
Καίει όντως 5.9λ/100km όπως διάβασα? Αν ναι τότε είναι αρκετά καλό!! Τελευταία κυκλοφορώ με το C2 μου που είναι 1.4 diesel και το δίνουν για 3.7! Τα 2λίτρα διαφορά ελπίζω να μην μου φανούν μεγάλη διαφορά..

Facelift...
Τα facelift είναι κατά πολύ ακριβότερα αλλά τι διαφορές έχουν μπορεί να μου εξηγήσει κάποιος? Τα μόνα που παρατηρώ είναι διαφορετικά φανάρια μπρός πίσω, πιο sport καθίσματα, δαχτυλίδια χρωμίου σε όλα τα όργανα και λίγο πιο φούσκωτα φτερά πίσω. Υπάρχουν και άλλες διαφορές? Αξίζει τόσο πολύ να πάω σε facelift? Τα δίνουν και αρκετά ακριβά τα facelift γαμωτο!! Ενώ για το prefacelift έχω βρει πολλούς που θέλουν αναταλαγή με το C2 μου.

Τέλος ελπίζω να καταφέρω να αντέξω την ιδέα ότι θα έχω αμάξι που θα χωράει 1 άτομο ακόμα.. όχι ότι στο nissan χωρούσαν πραγματικά πίσω.. μόνο τίποτα κοριτσάκια χωρούσαν πραγματικά..
Επίσης το ότι δεν θα έχω χώρο για να κουβαλάω πράγματα αλλά την βρήκα την λύση.. θα αγοράσω ένα τρέιλερ.. δεν γίνετε αλλιώς..
Και τέλος ελπίζω να μ'αρέσει η αίσθηση να κυκλοφορώ με ένα καμπριολε μιας και ποτέ δεν έχω κυκλοφορήσει με τέτοιο αμάξι.. αλλα πιστεύω να μ'αρέσει.. θα ναι λες και είμαι με την μηχανή μου :)
Α και ελπίζω να συμφωνείτε ότι είναι όντως δίνει ένα PRESTIGE αυτό το αμάξι... και μην φαντάζεστε ότι το παίρνω για γκομενοπαγίδα αλλά μόνο και μόνο για καλύτερη εικόνα για την δουλειά μου.
Επειδή αυτές τις μέρες βλέπω συνέχεια διάφορα Ζ3 από κοντά... υπάρχει κάτι που να προσέξω ιδιαίτερα στην αγορά? Στα έξτρα? Εχει βγάλει κάποιο σοβαρό πρόβλημα αυτό το αμάξι?
Είχα 240SX στην Αγγλία, το 1995 πιο τούμπανο και απο αφρικάνικο, αλλά 800 άλογα δεν είχε. Και ήθελε φλάτζα στην τουρμπίνα κάθε 4000 χιλιόμετρα.. Ασε που ευκαιρία έψαχνε για να σε βγάλει απο το δρόμο. Έκαιγε 19 λίτρα εκτός πόλης, γύρω στα 28 μέσα στην πόλη.
Ο μηχανισμός απο τα φώτα άνοιγε όποτε γουστάριζε, γιατί ήταν με ψευτικα γρανάζια και χαλούσαν όταν πήγαινες σε ανώμαλα εδάφη.
Τα καθίσματα του δεν παρείχαν καμία απολύτως πλευρική στήριξη.
Αν και έχω ύψος 181, μια χαρά καθόμουν πίσω, αρκεί να είχα ανοικτά τα πόδια.
Εργονομία μηδέν, πλαστικά χειρότερα απο εκτυπωτη της εποχής, κιβώτιο πιο ασαφές απο ουρά αγελάδας, και πολλά άλλα.
Με λίγα λόγια, το χειρότερο αυτοκίνητο που έχω βιώσει μέχρι σήμερα.
Στο λοιπό του θέματος σου..
Συγκίνηση παίρνεις ακόμα και από BMW του 1936, ειδικά εσύ που είχες τουότα και σιτροέν, πρέπει να βλέπεις το σήμα και να έχεις ρίγη πατόκορφα.
Κατανάλωση.
5,9 λίτρα τα καίει με το γκάζι στο πάτωμα.. Αν το τρέχεις όμως για να περάσεις ένα τουότα 200σουχου 800 άλογα, πάνω απο 3 λίτρα δε θα τα κάψει..
Εχω μία ζάντα απο Ζ3 (χωρίς λάστιχο), αν θές την ανταλλάσσω με το C2 σου, αλλά θέλω και 100 ευρώ επιπλέον για να μην με αδικήσεις. Προσοχή απο Facelift η ζάντα..
Απο πλευράς αίσθησης του κάμπριο, λίγα πράγματα. Μιας και είχες τουοτα και τωρα σιτροέν, φαντάσου, τα ίδια που είχες σε εκείνα απο θόρυβο και αίσθηση στα 90, θα έχεις με ενα Ζ3 στα 220.
Εξαιρετική η ιδέα του τρέηλερ. Νοίκιασε οδηγό για να ανέβει ακόμα περισσότερο το πρεστίζ σου, και εσύ να είσαι πάνω στο τρέιλερ με κοστούμι.
Σοβαρό πρόβλημα αν νοικιάσεις οδηγό δεν θα έχει το Ζ3. Αν δεν νοικιάσεις, ναι, θα έχει σοβαρό πρόβλημα, τον οδηγό του.
Υ.Γ. Αν το θέλεις για γκομενοπαγιδα, πάρτο με κλειστά μάτια σε λευκό, κόλα του ρόζ ελεφαντάκια και κρέμασε στους καθρέπτες κούνιες με σκυλάκια foreverfriends

dimis_gr
26-05-10, 02:42
για την κατανάλωση δεν ξέρω που το διάβασες αλλά για να δεις 5,9 πρέπει να έχεις σβηστεί μηχανή. Το profacelift με το facelift οι διαφορές τους είναι στα πίσω φανάρια και στο εσωτερικό στο ταμπλό. Το 1.8 που έχω και γω πάει μια χαρά και προσοχεί στο 1.9 που θα αγοράσεις μην σου πουλήσουνε 1,9 118hp για is. Το αμάξι πάει μια χαρά(για μένα). Καταναλώση όσο έχουν όλα. Λίγο παραπάνω θόρυβος στο ταξίδι λόγο κουκούλας και να κοιτάξεις αν μπάζει νερά από τις ενώσεις στη γωνία των παραθύρων με το παρμπριζ.

harrys
26-05-10, 02:58
Δηλαδή από το 97 και μετά έχουν όλα traction control? Με κουμπί είναι αυτό?
Α το ASC είναι ESP?



rapid_fast
Είχα κάτσει να σου γράψω απάντηση για κάθε βλάκία που λες αλλά όταν στο λες διάβασα ότι λες ότι είναι toyota το 200sx κατάλαβα ότι όχι μόνο δεν το είχες ποτέ αλλά ούτε καν το έχεις δει ποτέ σου! Πάντως από ότι καταλαβαίνω πρέπει να είσαι πολλά κιλά.. μ.......ς εσύ.

harrys
26-05-10, 03:00
Δηλαδή πόση κατανάλωση έχει?
Τόσο διάβασα στο autoevolution τι να πω..
Α υπάρχει και 1.9 8V ε?

Εντάξη εγώ δεν την πέρνω για το γκάζι.. την πέρνω για να βολτάρω και να ταξιδεύω.. δεν θέλω να τρέξω πάνω από 3500στροφές..

tacos
26-05-10, 07:42
Οταν σου τελειωσουν οι 3500 στροφες επειτα μονο ευθειες.-

fz21
26-05-10, 09:02
καλη επιλογη φιλε μου το Ζ3,ευχομαι να παρεις καποιο καλο που να αξιζει και να το ευχαριστηθεις οπως πρεπει,αν θελεις εχω ακρη για τρεηλερ,αν ειναι πες μου.
πες μας 2-3 πραγματακια για το τουμπανο με τα 800 αλογα,τι τουρμπινα φοραγε?απο μπεκ τι ειχες πανω?με τι μοτερ τα εβγαλες αυτα τα αλογα sr20 ή rb ?

strofimios
26-05-10, 09:41
Ρε παιδια ο αννθρωπος λογικα ειχε rb26dett μοτερ στο 200αρι.Τωρα για τη Ζ3 πρεπεινα προσεξεις και κατι αλλο.
Οπωσδηποτε να την δει καλος φαναρτζης,αυτη που θα διαλεξεις.Βρες αμαξι που να μην εχει κοπει-κοληθει.Εαν πεσεις σε τετιοο ακομα και τελεια επισκευασμενο να ειναι θα ανοιξει αλλου.

Stunt Mike
26-05-10, 10:16
Ρε παιδια ο αννθρωπος λογικα ειχε rb26dett μοτερ στο 200αρι.Τωρα για τη Ζ3 πρεπεινα προσεξεις και κατι αλλο.
Οπωσδηποτε να την δει καλος φαναρτζης,αυτη που θα διαλεξεις.Βρες αμαξι που να μην εχει κοπει-κοληθει.Εαν πεσεις σε τετιοο ακομα και τελεια επισκευασμενο να ειναι θα ανοιξει αλλου.

Η δεν ειχε ποτε τουμπανο 200SX!Κανεις δεν παιρνει 100-140 αλογα αμαξι μετα απο καποιο με πανω απο 300,ποσο μαλλον με 800!!!Στραγαλια ειναι ρε φιλε?Τα χρηματα που εχει ριξει για να φτασει εκει ξεπερνανε την αξια ενος Μ3 Ε92!Και μετα παιρνει Ζ3 των 12-15000 ευρω??:bs: Τεςπα εγω για να τον παρω στα σοβαρα θελω πληρη λιστα μ'αυτα που φοραγε το μοτερ του Νισσαν+φωτογραφιες με τον ιδιο μεσα-εξω στ'αμαξι αυτο.Αλλιως κακως ανεφερε οτι ειχε τετοιο αμαξι σαν κινηση εντυπωσιασμου,λες και ειμαστε 13 χρονων:banned:

dimis_gr
26-05-10, 11:39
traction control δεν είχαν όλα αλλά προσωπικά σε συμβουλεύω να κοιτάξεις να έχει traction control kai a/c. Αν δεν είχει a/c φρόντισε να χεις καμια καλή άκρη να το βάλεις γιατί δεν παίζει χωρίς. Όσον αφορά το 1,9 8ν στο είπα απλά για να μην πας και πλρώσεις is και ξαφνικά δεις ότι είναι το απλό. Μπορεί μεν το 1.9 8ν να είναι πιο καινούριος τεχνολογικά αλλά και 140 άλογα του is είναι αρκετά υπολογίσιμα. Απο κει και έιπειτα για την κατανάλωση στην πόλη υπολόγιζε 10-12 και εκτος από 8, και πάνω

Κωνσταντίνος
26-05-10, 12:07
Εντάξει, να του πουλήσουν is χωρίς να είναι, παρείναι χοντρό. Πρέπει να είναι παντελώς άσχετος κάποιος.
Oχι και αδύνατον πάντως, τώρα θυμήθηκα πως κάποιος πρόσφατα που τον ρώτησα ποιο μοτέρ έχει το Ε36 του, μου λέει "αυτό με τα 150 (!!!) άλογα, το is". Τον ρωτάω m42 ή m44 ; Μου λέει "α δεν τα ξερω καλά αυτά, άνοιξε το καπό να δεις". Ανοίγω το καπό και βλέπω 8βαλβιδο (Μ43b18)...........

Driver M
26-05-10, 12:43
Ηarrys, δεν μας είπες πόσα λεφτά διαθέτεις. Προσωπικά πάντως, πάνω από 10 max 11 χιλιάρικα δεν θα έδινα με τίποτα για Ζ3 1.9 με 140 άλογα και το λέω γιατί στο car που έκανα μια πρόχειρη αναζήτηση, είδα κάτι τρελές τιμές! Εδώ πλέον με 16-17 χιλιάρικα παίρνεις Ζ4 και μερικοί ζητούν 13.500 για Ζ3 1.9! Δεν θεωρώ καθόλου καλό value for money το μοντέλο αυτό, σε σχέση πχ με μια Ε36, ακόμα και με Ε46, αυτοκίνητο που έχει συνδεσμολογία ανάρτησης από Ε30! Βέβαια σε χαμηλές ιπποδυνάμεις δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλά δεν παύει τα χρήματα να είναι αρκετά για ένα αυτοκίνητο που το βασικό του πλεονέκτημα είναι η εμφάνιση. Εκεί μάλιστα, δε μπορώ να πω κάτι αρνητικό.


ps οι ειρωνείες για το τίποτα δε χρειάζονται, τουλάχιστον σε ανθρώπους που δεν είναι ιδιαίτερα προκλητικοί όπως κάποιοι που οδηγούν διηπειρωτικούς πυραύλους και πατάνε για πλάκα Μ6..

harrys
26-05-10, 13:13
Έλεος 100-140 αλογα το 200sx? Χαχα έβγαινε 170hp και 200hp και 240hp όλα τουρμπο!
Αλλά φοράει GTR rb26dett με Τ04Ζ τουρμπίνα στα 2.2bar αφού σας ενδιαφέρουν τεχνικές πληροφορίες με 800cc sard μπεκ, τα πάντα μέσα hks και έχει αλλαγμένο ότι μπορείτε να φανταστείτε. Έτρεχα dragster, είναι μαύρο και είχα ένα ατύχημα στην Μεσσηνη που πολλοί θα το έχουν δει. To ετοιμάζω για πάνω από 1200 στραγάλια όπως λέει και ο φίλος μας ο άπιστος Θωμάς!!


Anyway θα θελα το 1.9 και θα το θελα και facelift αλλά οι τιμές πραγματικά ξεφεύγουν.. έχω βρει πολλούς που ενδιαφέρονται για ανταλαγή με το C2 μου οπότε έτσι και θα γίνει μάλλον η δουλειά αλλά με 1.8 prefacelift.

Με πόσα λεφτά μπορώ να πάρω Hardtop??? Υπάρχει κάτι οικονομικό ή ισχύουν κάτι τιμές κοντά στα 1300ευρω?

Πολυ κατανάλωση ακούω και αρχίζω να φοβάμαι γαμώτο.. για 20.000χλμ μιας χρονιάς αν καίω 2λ παραπάνω από το c2 το χρόνο βγαίνει 500ευρω. :(
Τι να κάνουμε όμως αφού θέλω αμάξι κυριλέ! :)

z3 2.2
26-05-10, 14:05
Πουλαω το δικο μου αν σε ενδιαφερει
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=24881

Κωνσταντίνος
26-05-10, 14:24
Anyway θα θελα το 1.9 και θα το θελα και facelift αλλά οι τιμές πραγματικά ξεφεύγουν.. έχω βρει πολλούς που ενδιαφέρονται για ανταλαγή με το C2 μου οπότε έτσι και θα γίνει μάλλον η δουλειά αλλά με 1.8 prefacelift.


Mη δίνεις και πολύ βάση στις τιμές που βλέπεις στις αγγελίες. Πέφτει πολύ ψαλίδι. Οι περισσότεροι είναι πολύ διαπραγματεύσιμοι με την αγοραστική νέκρα που υπάρχει.
Να επιμείνεις για το facelift καθώς είναι αρκετά ομορφότερα, και οχι με 8βάλβιδο κινητήρα. Εν έτη 2010 είναι πολύ παρωχημένοι πλέον.

Stunt Mike
26-05-10, 15:06
Έλεος 100-140 αλογα το 200sx? Χαχα έβγαινε 170hp και 200hp και 240hp όλα τουρμπο!
Αλλά φοράει GTR rb26dett με Τ04Ζ τουρμπίνα στα 2.2bar αφού σας ενδιαφέρουν τεχνικές πληροφορίες με 800cc sard μπεκ, τα πάντα μέσα hks και έχει αλλαγμένο ότι μπορείτε να φανταστείτε. Έτρεχα dragster, είναι μαύρο και είχα ένα ατύχημα στην Μεσσηνη που πολλοί θα το έχουν δει. To ετοιμάζω για πάνω από 1200 στραγάλια όπως λέει και ο φίλος μας ο άπιστος Θωμάς!!

Εδω Θωμας:dance: Οπως καταλαβαινεις το να βγει καποιος και να διαφημιζει οτι ειχε 800 αλογα αμαξι(που τελικα εσυ εχεις για ντραγκστερ κι οχι για δρομο),για να παρουμε μια ιδεα ωστε να του προτεινουμε αν του ταιριαζει το Ζ3 1.9,ειναι τουλαχιστον κωμικοτραγικο,εξου και η απαντηση μου.Αν ελεγες οτι ειχες 200SX 170-200 αλογα και τωρα ηθελες Ζ3 και να σου πουμε γνωμες ειναι πιο λογικο!Αλλο αμαξι για δρομο κι αλλο για αγωνες.Οπως καταλαβες,σε παρεξηγησαμε Κε Χαρη....Το ατυχημα το ειδα,Ημουν εκει επεσες πανω στο S2000 της κοπελιας γιατι ειχες λιγοτερες λιμπρες στα λαστιχα απ'οτι επρεπε(καποιοι στο'χαν πει κιολας,αλλα το αγνοησες).Ευτυχως δεν σκοτωθηκε κανεις σας:nixweiss:

Stunt Mike
26-05-10, 15:13
Έλεος 100-140 αλογα το 200sx? Χαχα έβγαινε 170hp και 200hp και 240hp όλα τουρμπο!

Δεν ειπα ποτε εγω οτι ειχε 100-140 αλογα το 200sx....για το Ζ3 μιλαγα,καλο ειναι να διαβαζεις προσεχτικα τι γραφουμε γιατι δεν μιλας με ασχετους,γιαπηδες οδηγους της καφετεριας και του Playstation αλλα στην πλειονοτητα των περιπτωσεων με ατομα ψαγμενα πανω στο θεμα ''αυτοκινηση''.Αν μαλιστα θες να μαθεις,πριν παρω το BMW εψαχνα παρα πολυ για 200SX εμαθα πολλα γι'αυτο,οδηγησα αρκετα απο 170-400 αλογα αλλα για πολλους λογους κατεληξα στο ταπεινο μου 328....

dimis_gr
26-05-10, 15:46
προσωπικά πιστεύω ότι το ζ3 facelift ή όχι δεν παύει να είναι Ζ3 οπότε θα σου πρότεινα κατα την γνώμη μου πάντα να δώσεις λίγα λεφτά και ας ειναι και profacelift και 1.8 κ όλας, ειδικά αν έχει και άδεια μετά του 2000 ακόμα καλήτερα γιατί έτσι πως πάνε τα πράγματα ποτέ δεν ξέρεις. Σιγά την διαφορά με το 1,9 8ν. Όσο για τα λεφτά που ζητάνε τα hardtop επειδή και γω ψιλοψάχνω οι τιμές ψαλιδίζονται εύκολα αυτή την περιοδο. Απλά ρώτησε πόσο κοστίζει η εγκατάσταση του hardtop γιατί εμένα μου είχαν πει κάτι τρελά ποσά.

paganis
26-05-10, 17:00
πριν κανα χρονο αγορασα το ζ3 μου! μοντελο 2001 1.9 8v,φεηλιφτ....χρωματος atlanta blue! το φεηλιφτ..ειναι σαφως ομορφοτερο...αλλα φτερα(φαινεται μακρυτερο και φαρδυτερο), διαφορετικα φαναρια(μπρος -πισω),,και διαφορετικο ταμπλο.! το μοτερ is..δεν υπαρχει σε μοντελο φεησλιφτ...παρηχθει εως αρχες 1999..και το φεηλιφτ βγηκε τελη 1999! η καταναλωση μου ειναι απο 7 εως 9 λιτρα...αναλογα την χρηση! επισης ψαξε για μ-πακ...( διαφορετικος μπροστινος προφυλακτηρας, μπακετ σαλονι παρομοιο με το ζ3μ, και σφικτοτερες αναρτησεις! επισης βρες καποιο με εργοστασιακα ρολ μπαρ...(κοστιζει αρκετα η μετεπειτα εγκατασταση-600-700ευρω),,,προσφερει ασφαλεια...ομορφια και μπαινει και το αντιανεμικο πανω..και εισαι ανετος στο ταξιδι με ανοιχτη κουκουλα! γνωμη μου ...δωσε κατι παραπανω και παρε φεησλιφτ...αν το θες για το πρεστιζ...το προηγουμενο δεν τραβαει τα βλεματα...εκτος και εχει τα φουσκωματα του ζ3μ,,,! οτι ερωτησεις εχεις....εδω ειμαστε...καλη αγορα

paganis
26-05-10, 17:04
να προσθεσω ...κατι ακομα...το ζ3..σε περιπτωση τρακαρισματος...δυσκολα φτιαχνεται...και ειναι ευκολο να αναγνωρισεις καποιο κομμενο-κοπανημενο! μιας και αναφερθηκε και πριν ,οτι απο πολλα αλογα δεν πας σε ζ3.....και εγω απο 206 τουρμπο στα 270 αλογα..πηγα σε ζ3...

Stunt Mike
26-05-10, 17:23
μιας και αναφερθηκε και πριν ,οτι απο πολλα αλογα δεν πας σε ζ3.....και εγω απο 206 τουρμπο στα 270 αλογα..πηγα σε ζ3...

Κι εγω απο Punto GT σφυρηλατο σε 328.....Αλλο το μπροστοκινητο,αλλο το πισωκινητο....

paganis
26-05-10, 17:28
η δυναμη ειναι δυναμη....ειτε βγαινει στους μπροστα..ειτε στους πισω!!! αναφερθηκα...στις μαλακειες που διαβασε το παιδι....απλα ψαχνοντας να βρει πληροφοριες για ζ3....συμπεριφερθητε σαν ανθρωποι...

EVANGELOS
26-05-10, 17:33
Είχα 240SX στην Αγγλία, το 1995 πιο τούμπανο και απο αφρικάνικο, αλλά 800 άλογα δεν είχε. Και ήθελε φλάτζα στην τουρμπίνα κάθε 4000 χιλιόμετρα.. Ασε που ευκαιρία έψαχνε για να σε βγάλει απο το δρόμο. Έκαιγε 19 λίτρα εκτός πόλης, γύρω στα 28 μέσα στην πόλη.
Ο μηχανισμός απο τα φώτα άνοιγε όποτε γουστάριζε, γιατί ήταν με ψευτικα γρανάζια και χαλούσαν όταν πήγαινες σε ανώμαλα εδάφη.
Τα καθίσματα του δεν παρείχαν καμία απολύτως πλευρική στήριξη.
Αν και έχω ύψος 181, μια χαρά καθόμουν πίσω, αρκεί να είχα ανοικτά τα πόδια.
Εργονομία μηδέν, πλαστικά χειρότερα απο εκτυπωτη της εποχής, κιβώτιο πιο ασαφές απο ουρά αγελάδας, και πολλά άλλα.
Με λίγα λόγια, το χειρότερο αυτοκίνητο που έχω βιώσει μέχρι σήμερα.
Στο λοιπό του θέματος σου..
Συγκίνηση παίρνεις ακόμα και από BMW του 1936, ειδικά εσύ που είχες τουότα και σιτροέν, πρέπει να βλέπεις το σήμα και να έχεις ρίγη πατόκορφα.
Κατανάλωση.
5,9 λίτρα τα καίει με το γκάζι στο πάτωμα.. Αν το τρέχεις όμως για να περάσεις ένα τουότα 200σουχου 800 άλογα, πάνω απο 3 λίτρα δε θα τα κάψει..
Εχω μία ζάντα απο Ζ3 (χωρίς λάστιχο), αν θές την ανταλλάσσω με το C2 σου, αλλά θέλω και 100 ευρώ επιπλέον για να μην με αδικήσεις. Προσοχή απο Facelift η ζάντα..
Απο πλευράς αίσθησης του κάμπριο, λίγα πράγματα. Μιας και είχες τουοτα και τωρα σιτροέν, φαντάσου, τα ίδια που είχες σε εκείνα απο θόρυβο και αίσθηση στα 90, θα έχεις με ενα Ζ3 στα 220.
Εξαιρετική η ιδέα του τρέηλερ. Νοίκιασε οδηγό για να ανέβει ακόμα περισσότερο το πρεστίζ σου, και εσύ να είσαι πάνω στο τρέιλερ με κοστούμι.
Σοβαρό πρόβλημα αν νοικιάσεις οδηγό δεν θα έχει το Ζ3. Αν δεν νοικιάσεις, ναι, θα έχει σοβαρό πρόβλημα, τον οδηγό του.
Υ.Γ. Αν το θέλεις για γκομενοπαγιδα, πάρτο με κλειστά μάτια σε λευκό, κόλα του ρόζ ελεφαντάκια και κρέμασε στους καθρέπτες κούνιες με σκυλάκια foreverfriends

POST ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ !!!!!!!

πιο τούμπανο και απο αφρικάνικο !!!!!!!!!!!

Νοίκιασε οδηγό για να ανέβει ακόμα περισσότερο το πρεστίζ σου, και εσύ να είσαι πάνω στο τρέιλερ με κοστούμι.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

stelmaniac
26-05-10, 17:56
POST ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ !!!!!!!

πιο τούμπανο και απο αφρικάνικο !!!!!!!!!!!

Νοίκιασε οδηγό για να ανέβει ακόμα περισσότερο το πρεστίζ σου, και εσύ να είσαι πάνω στο τρέιλερ με κοστούμι.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Οντως, φοβερο ποστ...βουρκωσα...:rockon:

rapid_fast
26-05-10, 17:58
POST ΔΕΚΑΕΤΙΑΣ !!!!!!!

πιο τούμπανο και απο αφρικάνικο !!!!!!!!!!!

Νοίκιασε οδηγό για να ανέβει ακόμα περισσότερο το πρεστίζ σου, και εσύ να είσαι πάνω στο τρέιλερ με κοστούμι.

ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΧΑΧΑ

Με νευρίασε απο την πρώτη γραμμή ρε φίλε...
Το διάβασα πάνω απο 10 φορές, μήπως απλά μιλούσε καυστικά, και με ιδιαίτερο χιούμορ, αλλά, μπά.....
(σόρρυ κιολας για τα γραφόμενα μου..)

alxpro
26-05-10, 19:19
το ακουσαμε κ οτι το cult pre-facelift Z3 δεν λεει πολυ εμφανησιακα.

@rapid fast θεος

MrZ
26-05-10, 20:41
Είχα 240SX στην Αγγλία...
Και ήθελε φλάτζα στην τουρμπίνα κάθε 4000 χιλιόμετρα.. Ασε που ευκαιρία έψαχνε για να σε βγάλει απο το δρόμο. Έκαιγε 19 λίτρα εκτός πόλης, γύρω στα 28 μέσα στην πόλη.
Ο μηχανισμός απο τα φώτα άνοιγε όποτε γουστάριζε, γιατί ήταν με ψευτικα γρανάζια και χαλούσαν όταν πήγαινες σε ανώμαλα εδάφη.
Τα καθίσματα του δεν παρείχαν καμία απολύτως πλευρική στήριξη.
Αν και έχω ύψος 181, μια χαρά καθόμουν πίσω, αρκεί να είχα ανοικτά τα πόδια.
Εργονομία μηδέν, πλαστικά χειρότερα απο εκτυπωτη της εποχής, κιβώτιο πιο ασαφές απο ουρά αγελάδας, και πολλά άλλα.
Με λίγα λόγια, το χειρότερο αυτοκίνητο που έχω βιώσει μέχρι σήμερα.
...Αν το τρέχεις όμως για να περάσεις ένα τουότα 200σουχου...

Απαντώ μόνο για να σώσω ότι απέμεινε από το σουχου...
Δεν ξέρω που βρήκες τέτοιο αμάξι,αλλά του πατέρα που το κυκλοφορεί-σκίζει χρόνια τώρα του έχει βγεί πολύ καλύτερο.Το διαφορικό χαλάει για πλάκα,το κιβώτιο είναι χάλια,τα καθίσματα δεν κρατάνε αλλά γούστα είναι αυτά και τα εσωτερικά από τις πόρτες δεν τα βλέπω καλά,αλλά το μοτέρ είναι σκυλί(sr20det) ούτε φλάτζες που λες,ούτε τα φώτα έχουν χαλάσει ποτέ και τις λακούβες τις πετυχαίνει όλες.Στο δρόμο είναι πολύ σταθερό και δεν καταλαβαίνω γιατί εσένα σε έβγαζε από το δρόμο...
Όταν πήρα τη bmw θα την αντάλλαζα με το σουχου αλλά η περίεργη θέση οδηγού που δεν με βόλευε με απέτρεψε.
Δεν είναι bmw αλλά δεν είναι για πέταμα.Τουλάχιστον ούτε τα παράθυρά του έπεφταν μέσα στις πόρτες,ούτε ανάβανε check engine κάθε λίγο ούτε τρέμουλα είχε και ιστορίες.
Επίσης...είναι nissan.

@ Harrys: Αμερική το 240sx έβγαινε 2.4 ατμόσφαιρα.

stelmaniac
26-05-10, 21:23
ενταξει, τωρα το...ευτελισαμε και ψοφησε...:scratchch

Fairytale
26-05-10, 23:34
πριν κανα χρονο αγορασα το ζ3 μου! μοντελο 2001 1.9 8v,φεηλιφτ....χρωματος atlanta blue! το φεηλιφτ..ειναι σαφως ομορφοτερο...αλλα φτερα(φαινεται μακρυτερο και φαρδυτερο), διαφορετικα φαναρια(μπρος -πισω),,και διαφορετικο ταμπλο.! το μοτερ is..δεν υπαρχει σε μοντελο φεησλιφτ...παρηχθει εως αρχες 1999..και το φεηλιφτ βγηκε τελη 1999! η καταναλωση μου ειναι απο 7 εως 9 λιτρα...αναλογα την χρηση! επισης ψαξε για μ-πακ...( διαφορετικος μπροστινος προφυλακτηρας, μπακετ σαλονι παρομοιο με το ζ3μ, και σφικτοτερες αναρτησεις! επισης βρες καποιο με εργοστασιακα ρολ μπαρ...(κοστιζει αρκετα η μετεπειτα εγκατασταση-600-700ευρω),,,προσφερει ασφαλεια...ομορφια και μπαινει και το αντιανεμικο πανω..και εισαι ανετος στο ταξιδι με ανοιχτη κουκουλα! γνωμη μου ...δωσε κατι παραπανω και παρε φεησλιφτ...αν το θες για το πρεστιζ...το προηγουμενο δεν τραβαει τα βλεματα...εκτος και εχει τα φουσκωματα του ζ3μ,,,! οτι ερωτησεις εχεις....εδω ειμαστε...καλη αγοραΛευτέρη, το facelift έγινε τον 4/99 και το Ζ3 με τον Μ44Β19 παράχθηκε μέχρι και τον 4/99. Δεν έχω στοιχεία πόσα τέτοια κατασκευάστηκαν.
Το revision στα μοτέρ που φόρεσε το Ζ δεν έγινε για όλα μαζί, ούτε ταυτόχρονα για όλες τις ηπείρους διάθεσης του.
C U out there

Κωνσταντίνος
27-05-10, 00:11
To Z3 φόρεσε Μ44
http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M44/

ThaNOS E46coupe
27-05-10, 01:09
αν το παλικάρι λεει την αλήθεια ήμουν κ εγώ εκεί. στη μεσσηνη που λέει στην πίστα κ το είδα το ατύχιμα...δείτε το κ εσείς όσοι δεν το έχετε δεί...
http://www.youtube.com/watch?v=cMSZjnOABWo&feature=related

http://www.youtube.com/watch?v=kWTZHn0PxvY&feature=related.
ΥΓ. κ μιάς κ τον οδηγό του του νισάν τον λένε χάρη......του πούστη πιά... τόσο καταλάθος να έγινε?χαχαχαα καλος ήρθες στην παρέα χάρη....όσο για τα προαναφερόμενα...απ τη μία έχουν δίκιο τα παιδιά...έχουν δεί πολλά τα μάτια τους.....

Sp!ros G
27-05-10, 01:15
DRD αυτοκολλητα βλεπω ,

ο Μπιτος το εχει φτιαξει το SX??

Fairytale
27-05-10, 01:20
Πάντως τέτοιο πράμα δεν έχουμε ξαναδεί !!!
Χάρη, σε καταλαβαίνω απόλυτα να ψάχνεις πλέον αμάξι οικονομικό και με prestige... αφού βγήκες από εκει μεσα.
C U out there

ThaNOS E46coupe
27-05-10, 01:24
δεν ξέρω σπιρο. πάντος εγώ πιστέυω οτι άδικα το πίασαμε απο τα μούτρα το ¨παλιόπαιδο"...για τον χάρη λεω...κ το λέω χαριτολογώντας. απ τη μία τους καταλαβαίνω γιατί έχουμε δεί πολλά ,κ προφανώς απ τους "απέναντι" . είναι κρίμα κάθε φορά που γίνεται ένας μέλος στο φόρουμ να έχουμε την υποψία οτι μπήκε για να κοροιδέψει....να προτείνω στους moderators να ζητείται σαν απαραίτητη προυπόθεση να μπαίνουν φωτογραφίες του κάθε μέλους με το αυτοκίνητό του κάθε ενός που γράφεται στο club. διαφορέτικά να μήν μπορεί να ποστάρει....σωστος? hey mod,,, ρείξε μια θετική τώρα για την πολίτιμη δουλεια που έκανα...χαχαχαχα

harrys
27-05-10, 04:33
Το μόνο που δεν θέλω να συζητάμε είναι για το θέμα δύναμης του Ζ3... και μην σκέφτεσται ότι έχω ένα 800hp αμάξι αλλά ένα C2 1.4 diesel 80αλογα που κυκλοφορώ τον τελευταίο χρόνο και αυτό που με ενδιαφέρει είναι να βρω αμάξι οικονομικά οικονομικό και να δίνεις κύρως.
Για να περνα κάτι καλύτερο από το Z3 είναι η Porsche που θα πλήρωνα ένα σήμα τρελό και θα έκαιγε σαφέστατε περισσότερο... το SLK το παλιό κακάσχημο και 2λιτρο άρα σήμα μεγάλο... το καινούργιο slk και το Z4 ακριβά...
Άρα τι άλλο να έπαιρνα που να δίνει λίγο prestige, σοβαρότητα και καλύτερη εικόνα για την δουλειά μου? Να συνεχίζω να κυκλοφορώ πάντως με το C2 δεν λέει :P

Το ξανά ξεκαθαρίζω οτι αυτός είναι ο λόγως που ψάχνω τέτοιο αμάξι.. και είμαι αντικειμενικώς.. π.χ. 200sx (φυσικά εργοστασιακό) δεν κάνει για αυτήν την δουλειά, όπως επίσης ούτε μια lotus elise και είναι και αρκιβή.. γαμάτο αμάξι αλλά όχι για prestige.
Αν έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο αμάξι που να κάνει για την δουλειά που το θέλω πείτε μου.

Θα έπαιρνα Ζ4 ή την καινούργια SLK ή την Boxter... αλλά μετά το ατύχημα φοβάμαι να έχω πολλά λεφτά στο δρόμο..


Facelift ή Prefacelift
Ρε παιδιά να είμαστε αντικειμενικοί.... από μπροστά δεν γίνετε να τα ξεχωρίσεις... νόμιζα ότι τα facelift έχουν άσπρα φλας.. αλλά είδα facelift με πορτοκαλι φλας.. και όπως και να ναι είναι και τα δυο ωραία..
Ο κώλος εντάξη πιο ωραίος ο face αλλά μην τρελενόμαστε.. πόσο πιο φουσκωτά είναι τα φτερά τα πίσω? Αν δεν καταφέρνω να βρω face για ανταλαγή τι να κάνω..
Όποιος δεν ασχολείται με bmw δεν μπορεί να καταλάβει διαφορές και στην ουσία όποιο και να έχεις λένε ότι έχεις bmw Z3! Είπαμε το πέρνω για καλύτερη εικόνα για την δουλειά μου. Κανένας δεν θα καταλάβει αν είναι facelift ή όχι.
Μέσα πάλι άντε και έχει M σηματάκι στο τιμόνι... σιγά τον πολυέλαιο.. τα καθήσματα τα σπορ που κάνουν μύτι κάτω είναι πιο ωραία και θα τα θελα για προσωπική ευχαρίστηση..
Το face έχει μέσα κάτι δαχτιλίδια χρωμίου που είναι ωραία αλλά μάλλον οι περισσότεροι στα PRE τα έχουν βάλει ήδη aftermarket.

paganis
Μας τρέλανες!!
Το atlanta blue τα σπάει... είναι στα χρώματα που το είχε στην ταινία ο james bond...
Λέει απίστευτα!



Υπάρχουν πάρα πάρα πολλές Z3 που πουλιούνται!
Αλλά εμένα με ενδιαφέρει η ανταλαγή με το C2 μου. Τα περισσότερα Z3 είναι Αθήνα Θεσσαλονίκη και ενδιαφέρονται για ανταλαγή αλλά δεν μπορούν να το γράψουν στο όνομα τους λόγω του diesel.
Άρα για ανταλαγή μου μένει η επαρχία! Ευτυχώς πάντως το C2 έχει τρελή ζήτηση για ανταλαγή και φυσικά χωρίς λεφτά οπότε θα την κάνω σίγουρα την δουλειά.
Αν δεν ήταν να κάνω ανταλαγή έχω βρει facelift με 9! Και με 11 ένα full full extra 1.9!
Θα θελα το χρώμα ατλαντα ή το χρυσαφί αλλά δεν με βολεύει κανένα για ανταλαγή :(


Μια ανταλαγή που είμαι ψημενος..
Ζ3 μαύρο μόνο με αεροσακο οδηγού, χωρίς θερμονομενα που τα θελα, 97, ζάντες Μ6 πανέμορφες, αναρτήσεις bilstein χοντρομπούκαλες που εννοείτε ότι θέλω να τις βγάλω αλλά το παιδί μου λεει επίμονα ότι με τις μαμά το αμάξι είναι βάρκα γυαλό.
Μπεζ δέρματα και μπεζ κουκούλα. Έχει λέει και το rollbar στην αποθήκη του αλλά δεν ξέρει αν θα το βρει..
Δεν το είδα ακόμα από κοντά αλλά λέει επειδή είναι ψηλοφθαρμένη οι προφυλακτήρες και έχει γρατζουνίτσες ότι θα μου το βάψει όλο να είναι πένα.
Με τις ζάντες του Μ6 με πίσω λάστιχο 255 δεν θα ανεβάσει κατανάλωση ρε παιδιά? Του πάνε απίστευτα οι ζάντες αλλά φοβάμαι μην ξεφεύγω σε κάποια πράγματα γιατί είπαμε θέλω οικονομία... μόλις αλλάξω το c2 που με πάει Λαμία Αθήνα με 10ευρω θα τρελαθώ!!

Μιας και το έφερε η κουβέντα... Ρε παιδιά τι κατανάλωση μπορεί να έχει το Z3 αν πηγαίνεις με 100km/h??


Έχω βρεί και με 6 με hardtop στα χαρτιά 04 μπλέ σκούρο αλλά λόγω ότι είναι diesel το δικό μου απορίπτουμε όλους τους Αθηναίος και Θεσσαλονικιούς ενώ το θέλει το παλικάρι όπως και οι περισσότεροι που έχω μιλήσει :(




200sx
Λοιπόν το 200sx στο ποστ που έγραφε ο rapid είναι περιττό να το υπερασπιστό γιατί ότι γράφει δεν ισχύει.. είναι τέρας αξιοπιστίας.. ούτε ένα προβλημα από αυτά που γράφει δεν βγάζει ποτέ... καίει πορεία 7.5λ/100κμ μετρημένο που είναι πολύ χαμηλά για τουρμπο αμάξι... τα καθήσματα του είναι μια χαρά για touring ότι δηλαδή είναι και του Ζ3... ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ Ζ3 ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ... Ακόμα και το mx5 έχει καλύτερο εσωτερικό... εκεί το Ζ3 πονάει.. το ότι φεύγει το 200sx δεν ισχύει.. είναι ένα τουρμπο αυτοκίνητο και είναι φυσικό σε λάθος χέρια να φύγει... αλλά είναι ότι πιο ευκολοδηγητο υπάρχει για πισωκίνητο.. διορθώνεις για πλάκα.


Όσο για το ατύχημα.... τι θέλετε και μου το θυμίζεται..... :(
Δεν ήταν πάντως dragsterαδικο καθαρά... αλλά και το καθημερινό μου αμάξι φυσικά!
Όσο για το ατύχημα η πίστα έφταιγε τα έχω πει άπειρες φορές... και γιαυτό εκεί δεν έγινε κανένας άλλος αγώνας ΠΟΤΕ.

Όντως ο Μπήτος το φτιάχνει και τώρα το ετοιμάζουμε 1200άλογα και ίσως να συνεχίζει να είναι βολτίσιο... ίσως και να το κάνουν τελειώς dragster...

rapid_fast
27-05-10, 06:01
200sx
Λοιπόν το 200sx στο ποστ που έγραφε ο rapid είναι περιττό να το υπερασπιστό γιατί ότι γράφει δεν ισχύει.. είναι τέρας αξιοπιστίας.. ούτε ένα προβλημα από αυτά που γράφει δεν βγάζει ποτέ... καίει πορεία 7.5λ/100κμ μετρημένο που είναι πολύ χαμηλά για τουρμπο αμάξι... τα καθήσματα του είναι μια χαρά για touring ότι δηλαδή είναι και του Ζ3... ΤΟ ΕΣΩΤΕΡΙΚΟ ΤΟΥ ΕΝΤΕΛΩΣ ΑΝΤΙΚΕΙΜΕΝΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ Ζ3 ΚΑΙ ΠΙΟ ΠΟΙΟΤΙΚΟ... Ακόμα και το mx5 έχει καλύτερο εσωτερικό... εκεί το Ζ3 πονάει.. το ότι φεύγει το 200sx δεν ισχύει.. είναι ένα τουρμπο αυτοκίνητο και είναι φυσικό σε λάθος χέρια να φύγει... αλλά είναι ότι πιο ευκολοδηγητο υπάρχει για πισωκίνητο.. διορθώνεις για πλάκα.
.
Τι έγραψα για αξιοπιστία? Ότι έκαιγε την φλάντζα της τουρμπίνας εξαγωγής κάθε 2,500 μίλια? Η ότι είχα πρόβλημα με τα φανάρια και στα σινιάλα δε μου άνοιγε το ένα μάτι αν έτρεχα σε χωματόδρομους?
(Είχα και XJS στην Αγγλία, και κάθε δεύτερη μέρα ήταν στο συνεργείο με διαφορετική βλάβη..)
Με 320 άλογα, λές να έκαιγε λιγότερο από αυτά που σου έγραψα? Η νομίζεις οτι κρατούσε στο δρόμο? Σε κάθε roundabout έξω έβγαζε τον κώλο, σε τι οδόστρωμα?? Σε Αγγλική άσφαλτο παρακαλώ, που δεν άκουσα σε 5 χρόνια, μια φορά να μπλοκάρει τροχός αυτοκινήτου..
Θεωρείς εργονομικό το όχημα που πρέπει να πάρεις το χέρι από το τιμόνι για να ανάψεις φλάς ή να κάνεις σινιάλο τους προβολείς??
Πρόκληση ακατόρθωτη. Να μπεις σε πλατεία κανονικά βγάζοντας φλάς, και να κατεβάσεις ταχύτητα.. Ολα έπρεπε να τα κάνεις προγραμματισμένα, για να μή μείνεις χωρίς χέρια στο τιμόνι..
Θεωρείς ότι η διάταξη του χειρόφρενου δεν ενοχλούσε στις αλλαγές ταχυτήτων? Εγώ έπιανα τα μανίκια από τα σακάκια μου στο χειρόφρενο κάθε φορά που ήθελα να αλλάξω ταχύτητα.
Ξέρεις τι βρισίδια έχω ρίξει καρικώνοντας κουμπιά από σακάκια??
Για να βγάλω το κλειδί από τη μίζα πατώντας το κουμπί ασφάλειας, έπρεπε να ανοίξω την πόρτα πρώτα. (Ειλικρινά, 15 χρόνια μετά, εξακολουθώ να πιστεύω πως ούτε ο τιραμόλα δεν το έβγαζε με κλειστή πόρτα.)
Το κάθισμα που είχε, ήταν εντελώς απαράδεκτο. Σαν να κάθεσαι σε σεντούκι με ύφασμα.
Το ταμπλό ήταν εντελώς αντιοδηγοκεντρικό, και για να κάνεις το οτιδήποτε, έπρεπε ουσιαστικά να "σηκωθείς" από το κάθισμα για να το φτάσεις. Ακόμα και για να ρυθμίσεις τον αεραγωγό σου.
Η ποιότητα του εσωτερικού, δεν διέφερε σε τίποτα από ένα νισσαν σάνυ του 1991.
Τέλος πάντων, παλιά χρόνια εκείνα, παλιά αυτοκίνητα, ίσως μετά να τα έφτιαξαν καλύτερα.
Πιο εργονομικά, με καλύτερη θέση οδήγησης, με καλύτερα κρατήματα..
Πάντως το 1998 που ήθελε ο θείος μου να αγοράσει ένα 180sx, δεν είδα διαφορά..
Οδηγικά τώρα..
Έτυχε να οδηγήσω πισωκίνητα για περισσότερα απο 25 χρόνια τώρα, αλλά αυτοκίνητο σαν την δίλιτρη Giulia GTV δεν έχω βρεί ακόμα.. Όποιος την οδήγησε, ας πει..
Για τον αγώνα, αμα θές το κουβεντιάζουμε, γιατί από όσα είδα στο βίντεο, δεν έφυγες από αναπήδηση στην πίστα..
Στο θέμα της δική σου κατανάλωσης.. 800+ άλογα με 7,5 λίτρα στα 100 χιλιόμετρα?? Αυτό έχεις μετρήσει? Ή μπερδεύομαι απο αυτά που λές??

harrys
27-05-10, 07:03
rapid το θέμα μας δεν είναι το 200sx και κακός συνεχίζω αλλά anyway..
Τα φανάρια δεν παθαίνουν τίποτα μα τίποτα ποτέ.. ξέρω τούς με 200sx όσους δεν φαντάζεσαι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.. Αν πηγαίνεις κομμάτια φυσικό να καίει τα άντερα του.. Αν πηγαίνει με 110 εθνική καίει 7.5λ/100km μετριμένο πολλές φορές.
Το ότι σου έφευγε ο κώλος καλά έκανε και σου έφευγε.. ας έμπαινες με λιγότερο γκάζι.. με τα ίδια χιλιόμετρα αν είχες μπροστιοκίνητο θα είχες φάει τα μούτρα σου... καλά περιττό να πω ότι οι πολλαπλοί σύνδεσμοι πίσω είναι μακράν μπροστά.. τι συζητάμε τώρα για ένα αμάξι που έχει κοινά τα πάντα στο θέμα της γεωμετρίας με τα skyline gtr.. μέχρι και οι γέφυρες και τα πάντα όλα είναι κοινά..
Η διάταξη του χειρόφρενου? Μα σοβαρολογείς? Όλοι τρελένονται εκεί που είναι γιατί είναι ότι πρέπει για τους drifters... όλα τα αμάξια τα αλαρμ τα έχουν μακρία από το τιμόνι.. και τα συνιάλα στο λεβιεδάκι.. οπως όλα τα αμάξια..
Το ταμπλό που είναι πάρα πολύ καλή σχεδιάση δεν σου άρεσε.. και έπρεπε να κουνηθείς για να ρυθμίσεις τον αεραγωγό σου? Ε τότε ή είσαι 1.50 ή οδηγάς ξαπλωτός...
Η ποιότητα του εσωτερικού είναι ανώτερη της Z3!!
Ούτε φλάτζες έκαιγε η τουρμπίνα φυσικά...

Τα κουμπιά από το σακάκι σου κολλαγανε... το κλειδί δεν ήξερες να βάλεις... μας έλεγες πριν ότι είναι και toyota.. κάτι δεν μας λες καλά εσύ.. χαχαχα

Εσύ βασικά αυτό το αμάξι δεν πρέπει να το έχεις οδηγήσει ποτέ... 240sx φυσικά υπάρχει μόνο στο αμερικα... και 180sx μονο στο japan... μπας και είχες το 240Z που είναι αντίκα? Μπας και είχες το 200sx S12 που επίσης θεωρείται αντίκα?
To S13 δεν παίζει να το είχες εσύ με αυτά που λες.. είναι ένα αμάξι το οποίο είναι άριστο σε όλα του και δεν έχει πραγματικά καθόλου ψεγάδια σε κανέναν τομαία. Εϊναι ένα sport ιαπωνικό coupe πισωκίνητο τουρμπο και δεν είναι bmw-mercedes που κάνουν τον ιδιοκτήτη να φαίνεται φραγκάτος. Αλλά αυτό που είναι το κάνει κάτι παραπάνω από τέλεια... δεν υπάρχει πιο απροβλημάτιστο και πιο εύκολο αμάξι.. προσφέρει πραγματική ικανοποίηση στον ιδιοκτήτη ακόμα και εντελώς μαμά.


Για την ιστορία δείτε μερικές φωτο που έχω από το καμάρι μου..
http://img14.imageshack.us/img14/4679/dsc01918qr6.th.jpg (http://img14.imageshack.us/i/dsc01918qr6.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img179.imageshack.us/img179/4275/dsc2666s.th.jpg (http://img179.imageshack.us/i/dsc2666s.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)
http://img64.imageshack.us/img64/2483/hpim1140jq8.th.jpg (http://img64.imageshack.us/i/hpim1140jq8.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

ΑΣ ΜΗΝ ΣΥΖΗΤΑΜΕ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΤΟ 200SX... ΑΣ ΕΠΙΚΕΝΤΡΩΘΟΥΜΕ ΣΤΟ Z3!!

Fairytale
27-05-10, 08:12
Καλά, η όλη συζήτηση με το silvia έχει πάρα πολύ πλάκα. Όλο ατάκες δεκαετίας είναι... Πρέπει να είμαι ο μονος που πρωινιάτικα γελάει ένα γύρω, να στε καλά.

Xάρη, την κατανάλωση στο Ζ στην έγραψαν νωρίτερα. Το να προσπαθήσεις να βγάλεις κατανάλωση C2 1.4 diesel (http://www.greekcitroenclub.gr/viewtopic.php?f=28&t=6237) στο βενζινοκίνητο ατμοσφαιρικό Ζ3 είναι θέμα δύσκολο όπως φαντάζομαι καταλαβαίνεις. Πάντως με τα 255/35/18 πίσω λάστιχα για να πέσεις σε μονοψήφιο νούμερο κατανάλωσης θα πρέπει να κινείσαι με κάτω από 100χλμ και για να βγάλεις την κατανάλωση του citroen πρέπει απλά να το φορτώσεις σε αυτοκινητάμαξα. :owned:
Τα χοντρομπούκαλα bilstein και οι ρήσεις για "βάρκες Ζ3" τωρα δεν τα καταλαβαίνω. Αφού με 60 θα πηγαίνεις για να ψάξεις την κατανάλωση του C2 γιατί ανησυχείς; Στα χλμ αυτά δεν βαρκάρει η Ζέτα περισσότερο από το C2.

Τελικά σου προτείνω κάτι τέτοιο (http://www.ygraeriokinisi.gr/) για καύσιμο του νέου prestige αυτοκινήτου σου. Μην ανησυχείς δεν φαίνεται, δεν ακούγεται...
C U out there

rapid_fast
27-05-10, 20:59
rapid το θέμα μας δεν είναι το 200sx και κακός συνεχίζω αλλά anyway..
Τα φανάρια δεν παθαίνουν τίποτα μα τίποτα ποτέ.. ξέρω τούς με 200sx όσους δεν φαντάζεσαι στην Ελλάδα και στο εξωτερικό.. Αν πηγαίνεις κομμάτια φυσικό να καίει τα άντερα του.. Αν πηγαίνει με 110 εθνική καίει 7.5λ/100km μετριμένο πολλές φορές.
Το ότι σου έφευγε ο κώλος καλά έκανε και σου έφευγε.. ας έμπαινες με λιγότερο γκάζι.. με τα ίδια χιλιόμετρα αν είχες μπροστιοκίνητο θα είχες φάει τα μούτρα σου... καλά περιττό να πω ότι οι πολλαπλοί σύνδεσμοι πίσω είναι μακράν μπροστά.. τι συζητάμε τώρα για ένα αμάξι που έχει κοινά τα πάντα στο θέμα της γεωμετρίας με τα skyline gtr.. μέχρι και οι γέφυρες και τα πάντα όλα είναι κοινά..
Η διάταξη του χειρόφρενου? Μα σοβαρολογείς? Όλοι τρελένονται εκεί που είναι γιατί είναι ότι πρέπει για τους drifters... όλα τα αμάξια τα αλαρμ τα έχουν μακρία από το τιμόνι.. και τα συνιάλα στο λεβιεδάκι.. οπως όλα τα αμάξια..
Το ταμπλό που είναι πάρα πολύ καλή σχεδιάση δεν σου άρεσε.. και έπρεπε να κουνηθείς για να ρυθμίσεις τον αεραγωγό σου? Ε τότε ή είσαι 1.50 ή οδηγάς ξαπλωτός...
Η ποιότητα του εσωτερικού είναι ανώτερη της Z3!!
Ούτε φλάτζες έκαιγε η τουρμπίνα φυσικά...

Τα κουμπιά από το σακάκι σου κολλαγανε... το κλειδί δεν ήξερες να βάλεις... μας έλεγες πριν ότι είναι και toyota.. κάτι δεν μας λες καλά εσύ.. χαχαχα

Εσύ βασικά αυτό το αμάξι δεν πρέπει να το έχεις οδηγήσει ποτέ... 240sx φυσικά υπάρχει μόνο στο αμερικα... και 180sx μονο στο japan... μπας και είχες το 240Z που είναι αντίκα? Μπας και είχες το 200sx S12 που επίσης θεωρείται αντίκα?
To S13 δεν παίζει να το είχες εσύ με αυτά που λες.. είναι ένα αμάξι το οποίο είναι άριστο σε όλα του και δεν έχει πραγματικά καθόλου ψεγάδια σε κανέναν τομαία. Εϊναι ένα sport ιαπωνικό coupe πισωκίνητο τουρμπο και δεν είναι bmw-mercedes που κάνουν τον ιδιοκτήτη να φαίνεται φραγκάτος. Αλλά αυτό που είναι το κάνει κάτι παραπάνω από τέλεια... δεν υπάρχει πιο απροβλημάτιστο και πιο εύκολο αμάξι.. προσφέρει πραγματική ικανοποίηση στον ιδιοκτήτη ακόμα και εντελώς μαμά.

Απο S δεν σκαμπάζω, αυτό που σου έβαλα στην φώτο είχα..
Ποιό είναι, δεν ξέρω.. Εσύ ίσως να καταλάβεις..
Ισως τελικά να μην το οδήγησα ποτέ. Πάντως για drift δεν το είχα, και το χειρόφρενο το
χρησιμοποιούσα μόνο με σταθμευμένο όχημα..
Αμα αρχίσουμε τις θεωρίες για το αν έτρεχα, και τί θα γινόταν αν δεν έτρεχα, δε θα τελειώσουμε..
Μέχρι τώρα, υποθέτω καθαρά με τη βοήθεια του θεού, δεν έχω φάει τα μούτρα μου..
Αν θυμάμαι καλά, ούτε γρατσουνιά δεν έχω κάνει σε αμάξι..
Το ύψος μου ήταν, και παραμένει 1,81, ίσως δεν ξέρω να κάθομαι σωστά στο κάθισμα..
Το κλειδί το έβαζα, να το βγάλω δεν μπορούσα..
Τα σινιάλα στο λεβιεδάκι δε λέω όχι ούτε είπα αλλιώς, απλά ήταν εκτός ακτίνας δράσης των δακτύλων με τα χέρια στο τιμόνι.
Ίσως έχω και κοντά δάκτυλα..
Παρεμπιπτόντως, στο Αμέρικα οδηγούσα ένα Oldsmobile Alero... και ενα Μ-997Α2

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Ανασκαφή στο παρελθόν..
4τροχοί, τεύχος 260, Μάιος 1992

NISSAN 200SX

ΥΠΕΡ
ϊ Δυνατός και εύστροφος κινητήρας
ϊ Πολύ καλές επιδόσεις
ϊ Πολύ καλά φρένα
ϊ Καλό κιβώτιο
ϊ Πλήρης εξοπλισμός
ϊ Καλή ποιότητα κατασκευής
ϊ Ανταγωνιστική τιμή

KATA
ϊ Δύσκολο στο όριο
ϊ Αργό τιμόνι
ϊ Αυξημένη κατανάλωση
ϊ Ανύπαρκτος πίσω χώρος επιβατών

..... Την ίδια ώρα η κατανάλωση πλησιάζει τα 16 λίτρα για τα 100 χιλ. ενώ η
μέση τιμή της δοκιμής μας ήταν 14.7 λίτρα/100 χιλ.

Υ.Γ. Μόλις βρώ το 180SX θα το βγάλω μια φωτογραφία να το ποστάρω. Κόκκινο είναι, στην Κηφισιά Θεσσαλονίκης κυκλοφορεί..

E36 RULES!!
27-05-10, 21:13
Του rapid μάλιστα ήταν και chuki, aka pignose, δηλαδή pre-facelifted :D

To spoiler το μαμα αυτουνού το παιρνουν και το βαζουν στα μεταγενεστερα μοντελα και γινεται πολύ τούμπανο!

S13 for ever <3 :wub: :love:

(ΟΚ, τον ειπα τον καημό μου, παμε παλι στα Ζ3 τωρα :D)

E36 RULES!!
27-05-10, 23:06
Του rapid μάλιστα ήταν και chuki, aka pignose, δηλαδή pre-facelifted :D

To spoiler το μαμα αυτουνού το παιρνουν και το βαζουν στα μεταγενεστερα μοντελα και γινεται πολύ τούμπανο!

S13 for ever <3 :wub:

(ΟΚ, τον ειπα τον καημό μου, παμε παλι στα Ζ3 τωρα :D)

chuki λεω o νεραϊδοπαρμένος... Zenki εννοω, chuki ήταν τα πρωτα facelift... (που θελω εγω :D)

Edit: Φωτό αγγλίας 90s.... 20 χρόνια μετα, ιδια @@τά είναι

Stunt Mike
28-05-10, 00:50
Harrys το 200SX σου ειναι οπως φαντασιωνομουν να το κανω αν το'παιρνα τελικα!!!!ΚΟΥΚΛΑ!!!!! 2 ανθρακι παζαρευα τοτε.....Ομως οταν οδηγησα το BMW καταλαβα οτι το μεν Νισσαν ηταν παιχνιδι για μεγαλα παιδια,το αλλο πραγματικο αυτοκινητο.Τα ορια προσφυσης του 200SX ειναι πολυ χαμηλοτερα των 3series κι εγω ηθελα ενα αμαξι δρομου που να το ντριφταρω οταν θελω,αλλα να στεκεται επαξια διπλα σ'ενα συγχρονο GTI που θα με τσακωσει σε ορεινο στροφιλικι..Οντως μεσα ειναι πολυ φτωχο,A/C με συρταρωτα χειριστηρια ειχα στο Escort του 1983!Ηθεση οδηγησης ειναι ψηλη για τετοιο οχημα και το τιμονι σου πεφτει μες στα ποδια(τυπικο προβλημα με ολα τα γιαπωνεζικα της εποχης),το τιμονι αδιαφορο ειδικα ως προς την ευθεια,αργο σε επαναφορα(ολοι οι Drifter αλλαζουν κρεμαγιερα στο S13-14).Αλλα ειναι μουν@ρ@ οταν φτιαχτει,ειναι πασα δυναμη,τελειο για ντριφτ γιατι ξεκολλαει πιο ευκολα απο οποιοδηποτε αλλο(γι'αυτο το επιλεγουν ως drift-car) αλλα ποτε δεν θα σου δωσει το πρεστιζ μιας καλοσυντηρημενης Μ3 Ε36...

harrys
28-05-10, 21:35
Καλά το 200sx προσφέρει σίγουρα περισσότερο prestige από Ε36 φυσικά!!!!
Το έχει και η κουτσή Μαρία αυτό το αμάξι..

Prestige σου δίνει το Z3... το Ε36 λιγότερο από το 200sx χαλαρά!
Και είμαι αντικειμενικώς ε.. δεν είναι ότι ειμαι nissanakias... αφού λέω οτι το Ζ3 δίνει περισσότερο prestige...

EVANGELOS
28-05-10, 21:45
Πάντως επίσημα το Ζ3 είναι Ε36 !!! ... χεχεχεχε

http://www.realoem.com/bmw/select.do?kind=P&series=Z3&body=Roa&model=Z3+2.0&zone=ECE&prod=19990100&motor=M52&steering=L&arch=0

Action Man
28-05-10, 22:30
Πάντως επίσημα το Ζ3 είναι Ε36 !!! ... χεχεχεχε

http://www.realoem.com/bmw/select.do?kind=P&series=Z3&body=Roa&model=Z3+2.0&zone=ECE&prod=19990100&motor=M52&steering=L&arch=0

Ανεπίσημα είναι ΚΑΙ e30 κατά το ήμιση.(ή ήμισυ)

harrys
28-05-10, 23:57
Φυσικά δεν μιλάω για το πάτωμα.. αλλά σαν αμάξι...

Αλλο σειρά Ζ και άλλο σειρά 3!!!!!
Σαν απόλαυση οδήγησεις μια Μ3 μπορεί να μην έχει καμία σχέση με μια Ζ3 1.8 αλλά το Ζ3 είναι Ζ3... το Μ3 είναι αυτή η κλασσική σειρά 3 που έχει πουλήσει πιο πολύ και από το ATOS... βαριέσαι να το βλέπεις..
Ζ3 είναι κόσμημα.. και ας είναι παλιούτσικο...

E36 RULES!!
29-05-10, 00:16
Λες να μπαινουν οι Nismo LM στο Ε36 μου? :D ;) χαχα

paganis
29-05-10, 01:48
Λευτέρη, το facelift έγινε τον 4/99 και το Ζ3 με τον Μ44Β19 παράχθηκε μέχρι και τον 4/99. Δεν έχω στοιχεία πόσα τέτοια κατασκευάστηκαν.
Το revision στα μοτέρ που φόρεσε το Ζ δεν έγινε για όλα μαζί, ούτε ταυτόχρονα για όλες τις ηπείρους διάθεσης του.
C U out there

οποτε σωστα αναφερω..οτι δεν παρηχθει φεησλιφτ με τον μ44.!!!...τουλαχιστον...εγω δεν γνωριζω κανενα...και επιπλεον ο χρονος παραγωγης τους το επιβεβαιωνει , ειμαι σιγουρος οτι το φεης λιφτ, βγηκε μετα τον 4ο μηνα !!

EVERGET
29-05-10, 02:20
;);)Φυσικά δεν μιλάω για το πάτωμα.. αλλά σαν αμάξι...

Αλλο σειρά Ζ και άλλο σειρά 3!!!!!
Σαν απόλαυση οδήγησεις μια Μ3 μπορεί να μην έχει καμία σχέση με μια Ζ3 1.8 αλλά το Ζ3 είναι Ζ3... το Μ3 είναι αυτή η κλασσική σειρά 3 που έχει πουλήσει πιο πολύ και από το ATOS... βαριέσαι να το βλέπεις..
Ζ3 είναι κόσμημα.. και ας είναι παλιούτσικο...

Γενικά αυτή η επίμονη θεώρηση για το "prestige" που μπορεί να σου δώσει ένα z3 μου έκατσε περίεργα εξαρχής! Εντάξι όμορφο το z3, αλλά δεν παύει να είναι ένα συνηθισμένο roadster 15ετίας+ το οποίο πλέον έχει ελαχιστο δείκτη κεφαλογυρίσματος και το prestige που θα σου δώσει είναι λίγο μεγαλύτερο από το να οδηγούσες miata!

Γενικά δε συμφωνώ με το: αγοράζω αμάξι για το prestige, πολύ δε μάλιστα όταν το εν λόγω δεν σου προσδίδει σχεδόν καθόλου από το επιζητούμενο! Εδώ πλέον ο κόσμος έχει βρωμίσει πανάκριβα αμάξια, βλέπεις 911 και δεν σου κάνει αίσθηση....

Επίσης, το M3 δεν είναι "αυτή η κλασική σειρά 3"! Δηλαδή, αυτά είναι από τα αυτονόητα για έναν ο οποίος θέλει να λέγεται αυτοκινητόφιλος, το ///Μ ανήκει στα θεμελιώδη ορόσημα της σπορ αυτοκίνησης, σαν να λέμε V8 κεντρομήχανες Ferrari ή Porsche 911!!! Prestige δεν ξέρω αν έχουν τα Μ, πάντως εγώ τα θεωρώ πολύ "αλήτικα" για να έχουν (και έτσι μας αρέσεϊ ;))

Tέλος, η z3 κόσμιμα? τον όρο αυτό προτιμώ να τον χρησιμοποιώ για τη z1 ή τη z8!

E36 RULES!!
29-05-10, 02:41
Γενικά αυτή η επίμονη θεώρηση για το "prestige" που μπορεί να σου δώσει ένα z3 μου έκατσε περίεργα εξαρχής! Εντάξι όμορφο το z3, αλλά δεν παύει να είναι ένα συνηθισμένο roadster 15ετίας+ το οποίο πλέον έχει ελαχιστο δείκτη κεφαλογυρίσματος και το prestige που θα σου δώσει είναι λίγο μεγαλύτερο από το να οδηγούσες miata!

Γενικά δε συμφωνώ με το: αγοράζω αμάξι για το prestige, πολύ δε μάλιστα όταν το εν λόγω δεν σου προσδίδει σχεδόν καθόλου από το επιζητούμενο! Εδώ πλέον ο κόσμος έχει βρωμίσει πανάκριβα αμάξια, βλέπεις 911 και δεν σου κάνει αίσθηση....

Επίσης, το M3 δεν είναι "αυτή η κλασική σειρά 3"! Δηλαδή, αυτά είναι από τα αυτονόητα για έναν ο οποίος θέλει να λέγεται αυτοκινητόφιλος, το ///Μ ανήκει στα θεμελιώδη ορόσημα της σπορ αυτοκίνησης, σαν να λέμε V8 κεντρομήχανες Ferrari ή Porsche 911!!! Prestige δεν ξέρω αν έχουν τα Μ, πάντως εγώ τα θεωρώ πολύ "αλήτικα" για να έχουν (και έτσι μας αρέσεϊ )

Tέλος, η z3 κόσμιμα? τον όρο αυτό προτιμώ να τον χρησιμοποιώ για τη z1 ή τη z8!

:bowdown: :bowdown: :bowdown: :bowdown:

Action Man
29-05-10, 08:30
Επίσης, το M3 δεν είναι "αυτή η κλασική σειρά 3"! Δηλαδή, αυτά είναι από τα αυτονόητα για έναν ο οποίος θέλει να λέγεται αυτοκινητόφιλος, το ///Μ ανήκει στα θεμελιώδη ορόσημα της σπορ αυτοκίνησης, σαν να λέμε V8 κεντρομήχανες Ferrari ή Porsche 911!!!


Ορόσημο είναι μόνο η Μ3 Ε30 και η Μ1.(από ΒΜW ///M-)
Δεν μπορώ να συγκρίνω 3άρες και 5άρες(έστω και ///Μ),με πραγματικά ορόσημα της αυτοκίνησης.
Από την πολύ πόρωση για το αυτοκίνητο σας, έχετε μπερδέψει τα πράγματα.

Fairytale
29-05-10, 12:24
Λευτέρη, το facelift έγινε τον 4/99 και το Ζ3 με τον Μ44Β19 παράχθηκε μέχρι και τον 4/99. Δεν έχω στοιχεία πόσα τέτοια κατασκευάστηκαν.
Το revision στα μοτέρ που φόρεσε το Ζ δεν έγινε για όλα μαζί, ούτε ταυτόχρονα για όλες τις ηπείρους διάθεσης του.
C U out there
οποτε σωστα αναφερω..οτι δεν παρηχθει φεησλιφτ με τον μ44.!!!...τουλαχιστον...εγω δεν γνωριζω κανενα...και επιπλεον ο χρονος παραγωγης τους το επιβεβαιωνει , ειμαι σιγουρος οτι το φεης λιφτ, βγηκε μετα τον 4ο μηνα !!Λευτέρη δεν καταλαβαίνω πως από τα γραφόμενα μου βγάζεις το παραπάνω συμπέρασμα με το οποίο συμφωνείς... διαφωνόντας.
Επίσης δεν καταλαβαίνω την εμμονή ότι δεν βγήκε Ζ3 facelift με Μ44Β19. Το ότι δεν γνωρίζεις κάποιο προφανώς δεν σημαίνει ότι δεν υπήρξε και παραγωγή !!!
Δες στο http://www.realoem.com το διάγραμμα εξωτερικής επένδυσης αμαξώματος Ευρωπαικού Ζ3 M44 αριστεροτίμονου, manual για τον 4/99 (παρατήρησε τα πίσω φτερά: περιγραφές & κωδικούς ανταλλακτικών καθώς και ημερομηνίες παραγωγής).
C U out there

harrys
29-05-10, 13:35
Ρε παιδιά το Μ3 για τους αυτοκινητόφιλους είναι κάτι καλό... και respect αν θέλετε.. για τον απλό κόσμο είναι αυτό το κλασσικό bmw (σειρά 3) που έχει βρωμήσει ο τόπος από τέτοια.

Εγώ γράφω εξαρχής ότι θέλω ένα αυτοκίνητο που να δίνει κύρως για την δουλειά μου... Η λέξη κύρως στα αγγλικά λέγεται prestige!! Είναι κακό που θέλω ένα αμάξι που να έχει κύρως?
Δεν μπορώ να βγαίνω με τα κουστούμια και τις γραβάτες από το C2 ή το 200sx (καλά όχι από το δικό μου φυσικά γιατί θα ήταν αστείο.. αλλά και απο μαμά πάλι δεν λέει) ή από το miata!!

Σε πρωηγούμενα ποστ μου έγραψα ότι αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάποιο αμάξι που μπορεί να προσφέρει περισσότερο prestige από το Ζ3 να μου το πείτε να ψαχτώ προς κάτι καλύτερο..

Κάποια που ξέρω ότι δίνουν σαφώς πολύ καλύτερο prestige αλλά δεν μπορώ να τα πάρω είναι... Porshe, Ferrari, Lambo, Masserati, Corvette, SLK ή καινούργια και κάτι καινούργια mecedika, ΒΜW Z4 και η καινούργια Μ3.. ακόμα και 350Ζ ή Skyline νομίζω ότι δεν μπορούν να δίξουν σοβαρότητα και ας είναι ακριβά και ας είναι nissanakias μέχρι το κόκκαλο..

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται αλλά δεν ψάχνω αμάξι που οι αυτοκινητόφιλοι θα ψαρώνουν... αλλά ένα αμάξι που θα δείχνει σοβαρότητα για το επάγγελμα μου.

Οι επόμενη καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω είναι SLK η καινούργια αλλά έχει τα διπλα λεφτά από ένα Ζ3 και δεν θέλω να χαλάσω τόσα λεφτά..
Μετά πάει η boxter ή οποία έχει παρόμοια λεφτά με ένα SLK αλλά ενώ δίνει τρελό prestige θα μπλέξω με την κατανάλωση και τα σήματα κυκλοφορίας..

Αν σε κάτι είμαι λάθος βοηθήστε με αλλά μην σκέφτεστε σαν αυτοκινητόφιλοι αλλά σαν άσχετοι από αυτοκίνητα..

dimis_gr
29-05-10, 13:52
Εντάξει ρε παιδιά δεν λέει και ψέματα. στα μάτια μας ένα Μ3 46αρι μπορεί να φαίνεται όνειρο αλλά σε κάποιους-κάποιες άλλους-ες δεν παύει να φαίνεται όπως μια σειρα 3 σε 316 και μάλιστα αν τους ρωτήσεις το τι διαφορά βλέπουν στο Μ3 με το 316 θα σου που οτι το άλλο είναι φτιαγμένο!!!!(τους ακούς και τρελλένεσαι) . Οπότε ο φίλος πιο πάνω δεν λέει και κάτι υπερβολικό.
Όσον αφορά τώρα για το prestige της Ζ3 έχει το prestige από μια άλλη εποχή(όσο της έχει μείνει) από κει και πέρα ε! εντάξει μην συγκρίνεις τώρα το slk, boxter και τέτοιας κλάσης αυτοκίνητα. Αλλά έστω, από την στιγμή που τα συγκρίνεις με ένα αμάξι που βγήκε το 1996(ζ3) πιστεύω ότι δίνεις από μόνος σου την απάντηση για το πόσο μουράτο είναι. Από κει και πέρα συστιχώς αν δεν πας σε miata ή mg to TF δυστηχώς όλα τα άλλα είναι 2000cc++. Οπότε αν σου αρέσει το πέρνεις και απ' ότι καταλαβαίνω σου αρέσει.

///M_Spartan
29-05-10, 14:11
Αν ειναι να παρεις αμαξι για να σου προφερει "κυρος" και για
να γυριζουν κεφαλια στο περασμα σου απο τις καφετεριες
τοτε γ@μησε το, μην παρεις τιποτα..

Sp!ros G
29-05-10, 14:33
Αμα το ζητουμενο απο ενα αυτοκινητο ειναι το prestige τοτε φιλε harrys ισως να σε ενδιαφερει το link :

http://www.mr2kits.gbr.cc/2410/frames.php

http://www.youtube.com/watch?v=BghVzezQUV8

strofimios
29-05-10, 15:33
Μηπως να κοιταζες καμια slk πρωτης γενιας;Οι τιμες τους ειναι καλες και πιστευω οτι ειναι καλυτερο αμαξι απο τη Ζ3.Βεβαια εχεις να "παλεψεις" με τα 2000cc αλλα θα εχεις δυναμη(εαν παρεις "κομπρεσερ") και δεν θα φοβασαι μηπως κοπει στη μεση,στην επομενη λακουβα.Εξαλλου το μοτερ ειναι 4κυλινδρο,εαν θες βρισκεις την ακρη,το "βαφτιζεις" 1800 και εισαι οκ.

EVERGET
29-05-10, 15:37
Ορόσημο είναι μόνο η Μ3 Ε30 και η Μ1.(από ΒΜW ///M-)
Δεν μπορώ να συγκρίνω 3άρες και 5άρες(έστω και ///Μ),με πραγματικά ορόσημα της αυτοκίνησης.
Από την πολύ πόρωση για το αυτοκίνητο σας, έχετε μπερδέψει τα πράγματα.

Aν είδες καλά το ποστ μου λέω το Μ (εννοώντας BMW Μ GmbH) είναι ορόσημο της σπορ ατοκίνησης όχι το Μ3 Ε46. Θεωρώ πως αναμφισβήτητα το Μ είναι "σύμβολο" στον κόσμο των αυτοκινήτων επιδόσεων!

Εάν τώρα θες εσύ την Μ3 να τη βλέπεις 3άρα και την Μ5, 5άρα, είναι παρόμοιο με τη μηδενιστική λογική του Clarkson που αποκαλεί τα 911, beetles. Aπλά πρέπει να γνωρίζεις πως και η ίδια η μητρική BMW θεωρεί τα Μ ξεχωριστό Brand. Λες κι αυτοί να έχουν πορωθεί τόσο πολύ με τα αμάξια τους οι "καβαλιμένοι" και να έχουν μπερδευτεί???? Και ναι κάθε γενιά Μ3 είναι ορόσημο για την εποχή της.....

Φίλε Harrys το Ζ3 και κούκλα είναι και πολύ καλό παιχνίδι οδήγησης είναι (εάν το ψηλοστήσεις), τώρα για prestige στη δουλειά σου πιο πολύ θα πετύχαινες πιστεύω το ζητούμενό σου με κάποιο 5άρι ή οποιοδήποτε premium saloon που μπορείς να βρεις μτχ σε πολύ καλές τιμές.....Ότι και να πάρεις πάντως κοίτα να το χαρείς και να το απολαμβάνεις και μην επικεντρώνεσαι στο φαίνεσθαι....

rapid_fast
29-05-10, 15:38
Ρε παιδιά το Μ3 για τους αυτοκινητόφιλους είναι κάτι καλό... και respect αν θέλετε.. για τον απλό κόσμο είναι αυτό το κλασσικό bmw (σειρά 3) που έχει βρωμήσει ο τόπος από τέτοια.

Εγώ γράφω εξαρχής ότι θέλω ένα αυτοκίνητο που να δίνει κύρως για την δουλειά μου... Η λέξη κύρως στα αγγλικά λέγεται prestige!! Είναι κακό που θέλω ένα αμάξι που να έχει κύρως?
Δεν μπορώ να βγαίνω με τα κουστούμια και τις γραβάτες από το C2 ή το 200sx (καλά όχι από το δικό μου φυσικά γιατί θα ήταν αστείο.. αλλά και απο μαμά πάλι δεν λέει) ή από το miata!!

Σε πρωηγούμενα ποστ μου έγραψα ότι αν πιστεύεται ότι υπάρχει κάποιο αμάξι που μπορεί να προσφέρει περισσότερο prestige από το Ζ3 να μου το πείτε να ψαχτώ προς κάτι καλύτερο..

Κάποια που ξέρω ότι δίνουν σαφώς πολύ καλύτερο prestige αλλά δεν μπορώ να τα πάρω είναι... Porshe, Ferrari, Lambo, Masserati, Corvette, SLK ή καινούργια και κάτι καινούργια mecedika, ΒΜW Z4 και η καινούργια Μ3.. ακόμα και 350Ζ ή Skyline νομίζω ότι δεν μπορούν να δίξουν σοβαρότητα και ας είναι ακριβά και ας είναι nissanakias μέχρι το κόκκαλο..

Δεν ξέρω αν με καταλαβαίνεται αλλά δεν ψάχνω αμάξι που οι αυτοκινητόφιλοι θα ψαρώνουν... αλλά ένα αμάξι που θα δείχνει σοβαρότητα για το επάγγελμα μου.

Οι επόμενη καλύτερη επιλογή που θα μπορούσα να κάνω είναι SLK η καινούργια αλλά έχει τα διπλα λεφτά από ένα Ζ3 και δεν θέλω να χαλάσω τόσα λεφτά..
Μετά πάει η boxter ή οποία έχει παρόμοια λεφτά με ένα SLK αλλά ενώ δίνει τρελό prestige θα μπλέξω με την κατανάλωση και τα σήματα κυκλοφορίας..

Αν σε κάτι είμαι λάθος βοηθήστε με αλλά μην σκέφτεστε σαν αυτοκινητόφιλοι αλλά σαν άσχετοι από αυτοκίνητα..
Το C5 είναι ένα αυτοκίνητο σαν και αυτό που ψάχνεις..
Θα σου εξηγήσω γιατί.
Επειδή σου χρωστάω απάντηση, μιας και ποτέ δεν ασχολήθηκα πραγματικά με την ερώτηση σου, βρήκα έναν κάτοχο Ζ3 κόκκινου χρώματος, με δερμάτινα καθίσματα, και έκανα μερικά χιλιόμετρα..
Το Ζ3 είναι αυτοκίνητο παραλίας. Είναι περισσότερο ταιριαστό με βερμούδα και μακό κοντομάνικο μπλουζάκι, παρά κουστούμι και γραβάτα.
Το κάθισμα του είναι τόσο βαθύ, που πραγματικά σε δυσκολεύει για να βγεις από μέσα.
Μου θύμισε έντονα το Ζ1 που οδηγούσα για ένα φεγγάρι..
Είναι αυτοκίνητο χαρούμενου και ξένοιαστου ανθρώπου, που θέλει να πάει από το σημείο Α στο σημείο Β, αλλά ταυτόχρονα έχει κάτι το ελκυστικό για να μη θέλεις να βγεις από μέσα..
Η άνεση που προσφέρει, παρά το αρχικό άγριο ξενέρωμα απο το πολύ χαμηλό κάθισμα, είναι
εντυπωσιακή, και δεν την καταλαβαίνεις αμέσως, αλλά την αντιλαμβάνεσαι μόνο μετά από τη διαδρομή.. (ένα απο τα κρυφά πλεονεκτήματα)
Το κιβώτιο μου φάνηκε ασαφές ως προς τον λεβιέ. Μου φάνηκε βαρύς ο συμπλέκτης, ειδικά σε σχέση με το Ε46. Η διαδρομή του συμπλέκτη είναι μεγάλη. Η πρώτη είναι ζόρικη ταχύτητα να μπει..
Το αυτοκίνητο δεν κρύβει τα χιλιόμετρα, αντίθετα, μόνιμα νομίζεις ότι τρέχεις περισσότερο απο όσο πάς στην πραγματικότητα.. (ίσως επειδή κάθεσαι χαμηλά.)
Το αυτοκίνητο επηρεάζεται πολύ αεροδυναμικά απο πλάγιους ανέμους, και από την υποπίεση που δημιουργούν τα άλλα αυτοκίνητα στο δρόμο όταν τα προσπερνάς.
Απο σχετική συζήτηση με τον ιδιοκτήτη, αλλά και τα παιδιά στο συνεργείο, προέκυψαν τα ακόλουθα..
Ο κινητήρας των 1900 κυβικών δεν βγάζει προβλήματα.
Η εύκαμπτη οροφή δεν έχει πλήρη στεγανότητα.
Με αργούς ρυθμούς καίει μεταξύ 6 και 7 λίτρων /100..

Ετσι, σαν άσχετοι με αυτοκίνητα, καταλήγουμε στο C5 το οποίο ταιριάζει περισσότερο με
κοστούμι και γραβάτα..
Γενικώς, δε νομίζω οτι το κάμπριο ταιριάζει με κοστούμια, ούτε έχει να δώσει κύρος, με εξαίρεση την υπέροχη Mercedes 350sl του 1993..

stelmaniac
29-05-10, 16:26
Χαρη επειδη μου φαινεται δεν παιρνεις απο λογια(με την καλη εννοια) βαλε στο μυαλο σου οτι το Ζ3 ειναι το αμαξακι του πιτσιρικα για να πηγαινει τη γκομενιτσα βολτα και το μονο πραγμα πια που δεν προσδιδει ειναι κυρος...πριν 10 χρονια ισως...
εγω στη θεση σου θα επαιρνα ενα Ε36 καμπριο περιποιημενο. Να σαι σιγουρος οτι μετραει περισσοτερο
στην εισοδο μιας πολυεθνικης απο το Ζ3...
αν δεν σου αρεσει, τοτε για σενα υπαρχει (για μουρη) ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ---> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/717725/ Σιγουρα θα σε κοιταξει στραβα ο διευθυντης σου αν του πεις οτι εχεις Λοτους...

rapid_fast
29-05-10, 17:16
Χαρη επειδη μου φαινεται δεν παιρνεις απο λογια(με την καλη εννοια) βαλε στο μυαλο σου οτι το Ζ3 ειναι το αμαξακι του πιτσιρικα για να πηγαινει τη γκομενιτσα βολτα και το μονο πραγμα πια που δεν προσδιδει ειναι κυρος...πριν 10 χρονια ισως...
εγω στη θεση σου θα επαιρνα ενα Ε36 καμπριο περιποιημενο. Να σαι σιγουρος οτι μετραει περισσοτερο
στην εισοδο μιας πολυεθνικης απο το Ζ3...
αν δεν σου αρεσει, τοτε για σενα υπαρχει (για μουρη) ΜΟΝΟ ΑΥΤΟ---> http://www.car.gr/classifieds/cars/view/717725/ Σιγουρα θα σε κοιταξει στραβα ο διευθυντης σου αν του πεις οτι εχεις Λοτους...
Χα χα χα...
Αυτό έχει πινακίδα 6969... εκεί να δεις γλέντια...

EVERGET
29-05-10, 17:17
Όποτε τη βλέπω λέω: Γαμώτο, γιατί μπροστοκίνητη???????

Driver M
29-05-10, 17:45
Κύρος πάντως από ένα διθέσιο 15ετίας δε νομίζω να πάρεις. Εκτός αυτού, τα roadster δεν είναι το κατεξοχήν αμάξι κύρους με την έννοια που το θες εσύ. Μουράτο μπορεί να είναι και να έχει την αποδοχή των αυτοκινητόφιλων και του άλλου φύλου, ωστόσο στους πελάτες, το διευθυντή κλπ δεν λέει τίποτα, το αντίθετο μάλιστα. Επίσης, δεν πιστεύω ότι οι bmw είναι τα αυτοκίνητα με το πλέον κύρος, αφού είναι τα περισσότερο σπορ και αλήτικα στην κατηγορία των premium. Μια mercedes θα σου έκανε καλύτερα για τη δουλειά που τη θες, όπως πχ μια clc προηγούμενης γενιάς.

Πάντως με 11-12.000 παίρνεις μια 316 Ε46 που έχει πολύ περισσότερο κύρος και είναι σε όλα πιο σύγχρονο αυτοκίνητο από τη Ζ3. Εγώ στη θέση σου μάλλον προς τα εκεί θα πήγαινα...

Κωνσταντίνος
29-05-10, 18:25
Βρε harrys, με το συμπάθειο κιόλας, αλλά παραχέστηκε το θέμα με το "κύρος".
Και θέλεις να ξέρεις και κάτι, που πιθανόν να μην έχει περάσει απο το μυαλό σου.
Το κύρος (ή μη) κάποιου, αρχίζει απο την στιγμή που θα ανοίξει το στόμα του και θα μιλήσει.
Δεν έχω κάνει σε κανέναν παρατήρηση εδώ μέσα για την ορθογραφία του. Ομως όταν κάποιος μιλάει συνεχώς για κύρος και prestige στο επάγγελμά του και γράφει "κύρως" ή πρωηγούμενο, ε πως να στο πω....... Θα στο θέσω ως εξής. Εαν επρόκειτο να συνεργαστούμε επαγγελματικά και έβλεπα γραπτά σου, το κύρος σου θα είχε τσαλακωθεί μεμιάς και ας οδηγούσες και Bentley.............

harrys
29-05-10, 18:40
To παλιό SLK είναι πολύ πιο άσχημο από μια SLK κατά την γνώμη μου και δεν νομίζω να προσφέρει καλύτερο κύρος.
ΔΥΝΑΜΗ ΕΙΠΑ ΔΕΝ ΘΕΛΩ!!
Και ναι έχω πρόβλημα με τα 2000cc λόγω σήματος.. αν ήταν έτσι ΘΑ ΕΠΑΙΡΝΑ BOXTER ΦΥΣΙΚΑ!! :)
Το να πάρω slk παλιά και να την βαφτίσω 1800 νομίζω ότι είναι δύσκολη ιστορία και με κίνδυνο.. άσε που θα καίει το slk περισσότερο λόγω compressor!

///M_Spartan
Καλά ρε φίλε πόσες φορές θα το πω?
Εξήγησα τι εννοώ κύρος και τι σημαίνεις κύρος και εσύ κατάλαβες ότι κύρος είναι να γυρίζουν κεφάλια? Μα έλεος..!!
Κεφάλια γυρίζουν με το Nissan μου όπως είναι.. δεν μένει ούτε ένα κεφάλι που να μην γυρίζει!!
ΘΕΛΩ ΑΜΑΞΙ ΠΟΥ ΝΑ ΔΕΙΧΝΕΙ ΣΟΒΑΡΟΤΗΤΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ!!

EVERGET
Εντάξει ρε φίλε χαλάρωσε με το ορόσημο το Μ... σιγά το πολυέλαιο.. αν θες να το συγκρίνεις με σπορ αμάξια αλίμονο του.. τι να πουν τότε τα αντίστοιχα nissan... τα αντίστοιχα toyota.. mazda.. και τα υπόλοιπα αμάξια που ξεπερνάνε κατά πολύ κάθε εποχής M που βγήκε.. μην τρελαίνεστε.. να είστε αντικειμενική.. τι απόλαυση να πάρεις δηλαδή από μια κάθε Μ σε αντιστοιχία με κάθε GTR αντίστοιχης εποχής.
Τα Μ είναι ορόσημα για τους bmwδακιδες.. όχι για την ιστορία της αυτοκίνητης.

Ε36 Μ3 ΕΧΕΙ ΑΚΡΙΒΩΣ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΑΤΩΜΑ ΜΕ ΤΗΝ 316 3ΠΟΡΤΗ!!
Αντίστοιχα φαντάζομαι γίνετε και με το Ε46..
Μην τρελαίνεστε απλά!


rapid_fast
Τα ίδια θα έλεγες φαντάζομαι και για μια Porche boxter? Δεν προσφέρει κύρος επειδή είναι καμπριολέ και είναι αμάξι παραλίας?


stelmaniac
Μπα δεν θα με κοιτάξει κανένας στραβά επειδή εγώ είμαι ο διευθυντής χαχα
Αλλά πραγματικά η δικιά μου άποψη είναι ότι καθόλου κύρος δεν γίνει ένα Ε36 cabrio..


Δεν ξέρω γιατί εσείς οι bmwδακιδες εκτιμάται αυτό το κόσμημα και το εκτιμάω εγώ.. και το εκτιμάω 100% αντικειμενικά..


Κωνσταντίνος
Έχεις δίκιο δεν είμαι και τόσο καλός στην ορθογραφία αλλά ξεπερνιέται πολύ εύκολα στην δουλειά μου (thanks Microsoft word χαχαχα).
Από εκεί και πέρα δεν μπορεί ένας διευθυντής και ιδιοκτήτης μιας εταιρία να κυκλοφορεί με ένα C2 για παράδειγμα.. ή να εμφανίζομαι με τζιν για συμφωνία.. δεν ξέρω αν με πιάνεις :)

Κωνσταντίνος
29-05-10, 18:43
Φρόντισε εσύ να προτείνεις δελεαστικές συμφωνίες και θα πέσουν οι υπογραφές ακόμα και με βερμούδα να εμφανιστείς :bigthumb: :D

alexaxandros_79
29-05-10, 18:44
Θα συμφωνήσω με τους προλαλλίσαντες, εκτός βέβαια από την ανταλλαγή C2 με μία ζάντα από Ζ3.. ως προκάτοχος μιας Ζ3 1900cc του 2000, θα αναφωνήσω ένα μεγάάάάάλο "ΑΧ" σχετικά με την κατανάλωση, η οποία ήταν ασύμπφορη πριν ακόμα η βενζίνη αγγίξει τα 0.80€.. πολύ βενζίνη μάγκα μου, και άμα παντιλίκωνες ή το πλάκωνες δε σου φτάνανε τα λεφτά για 2 ποτά και τη βενζίνη, ή το ένα ή το άλλο.. τώρα με το compact είμαι στα 9.0l και δοξάζω την παναγίτσα!

EVERGET
29-05-10, 18:58
Εντάξει ρε φίλε χαλάρωσε με το ορόσημο το Μ... σιγά το πολυέλαιο.. αν θες να το συγκρίνεις με σπορ αμάξια αλίμονο του.. τι να πουν τότε τα αντίστοιχα nissan... τα αντίστοιχα toyota.. mazda.. και τα υπόλοιπα αμάξια που ξεπερνάνε κατά πολύ κάθε εποχής M που βγήκε.. μην τρελαίνεστε.. να είστε αντικειμενική.. τι απόλαυση να πάρεις δηλαδή από μια κάθε Μ σε αντιστοιχία με κάθε GTR αντίστοιχης εποχής.
Τα Μ είναι ορόσημα για τους bmwδακιδες.. όχι για την ιστορία της αυτοκίνητης.


ΧΑ ΧΑ ΧΑ! Τα toyota, mazda και nissan που αναφέρεις φιλαράκο εάν δεν τους έριχνες ένα σκασμό λεφτά και δεν τους έκανες τόσες μετατροπές που ουσιαστικά μετά να έχεις ένα άλλο αμάξι, δεν πιάνουν μία μπροστά σε όποιο Μ που από το εργοστάσιο είναι "όπλο".

Δηλαδή το δικό σου Nissan μαμά όπως ήταν προ αμνημονεύτων μπορούσε να συγκριθεί με οποιδήποτε Μ? No way...

Προφανώς, όπως δεν μπορείς να διακρίνεις τι εστί "κύρος" από αυτοκίνητο, δεν ξέρεις και τπτ από σπορ αυτοκίνητα....Νομίζω πως αρκετοί προσπαθήσανε να στο εξηγήσουν, ΒΑΡΕΘΗΚΑΜΕ.....:icon42:

harrys
29-05-10, 19:22
Το skyline GTR R32 μπορεί να συγκριθεί με το m3 E30?
To skyline GTR R33 μπορεί να συγκριθεί με το m3 E36?
To skyline GTR R34 μπορεί να συγκριθεί με το m3 E46?
Καλά με το νέο GTR "..ποιός να συγκρίθειιιι μαζίιιιι σουυυυ.." που λέει και ο Πάριος.. :) :) :)

Μην πάμε να συγκρίνουμε και με supra.. και με rx7.. και με με με με...
Αλλά τι αναφέρω το skyline... η γενιά silvia μια χαρά συγκρίνεται με τα Μ!!

Και μιας και ανέφερες το δικό μου το 200sx είναι της γενιάς του Ε30 M3...

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ? κερδίζει κατά πολύ το 200sx που όλο του το σύστημα έχει καθιερωθεί σε όλα τα καινούργια μοντέλα.. το m3 χρησημοποιεί απαρχαιωμένες λύσεις..
ΓΚΑΖΙ? Πιο γρήγορο το nissan και ας του λείπουν καμιά 20αρια άλογα..
ΕΜΦΑΝΙΣΗ? Ε δεν τίθεται θέμα.. περιζήτητη η γιαγια Silvia ακόμα και στις μέρες μας..

S14 ισχύουν μια από τα ίδια με την Ε36!
S15 με Ε46 είναι δύσκολη η σύγκριση μιας και το S15 τελείωσε πριν ακόμη βγει το Ε46 οπότε και με αποδείξεις το Ε46 είναι καλύτερο!!

ΓΙΑ ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΛΕΜΕ ΠΑΝΤΑ ΜΙΛΑΜΕ ΓΙΑ ΕΡΓΟΣΤΑΣΙΑΚΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ!!


Κάποια από τα bmw κάνουν για το prestige τους... αλλά αν μιλάμε για όσους ξέρουν από αμάξια... απλά καλά αμάξια.. τίποτα παραπάνω.. οι άλλες εταιρίες βγάζουν αμάξια για πολύ μεγαλύτερη απόλαυση οδήγησης..

stelmaniac
29-05-10, 19:23
Αφου ρε Χαρη σεβεσαι και υποληπτεσαι το Ζ και αφου προφανως εχεις παρει την αποφαση σου, γιατι δεν αγοραζεις ενα να σου φυγει ο νταλκας να ηρεμησουμε και μεις;

υγ: προσεχε με το Ζ3 γιατι αν τρακαρεις καλα με δαυτο,βλεπω να αναλαμβανει καθηκοντα ο υποδιευθυντης..!!!!:p:

Fairytale
29-05-10, 19:25
Η απουσία του randombk από το thread είναι αισθητή. Που έχει χαθεί ο καλλιτέχνης άραγε;
Χάρη βρήκες κανένα αμάξι που σου αρέσει, να μας το δείξεις, μήπως και το ξέρουμε; Έχει συμβεί συχνά το forum να βοηθάει σε αγορές...
C U out there

EVANGELOS
29-05-10, 19:34
που είναι ο Κolos from france οεο ???

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10400

we miss u man !!!

rapid_fast
29-05-10, 20:15
Και μιας και ανέφερες το δικό μου το 200sx είναι της γενιάς του Ε30 M3...
ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ? κερδίζει κατά πολύ το 200sx που όλο του το σύστημα έχει καθιερωθεί σε όλα τα καινούργια μοντέλα.. το m3 χρησημοποιεί απαρχαιωμένες λύσεις..
ΓΚΑΖΙ? Πιο γρήγορο το nissan και ας του λείπουν καμιά 20αρια άλογα..
[/B]
Κοίτα πόσο απλό είναι το θέμα..
Το 240 SX που ποτέ δεν οδήγησα, το αντάλλαξα με ένα 735ι του 1989 (πήρα και καλά λεφτά στο χέρι..)
Σε πληροφορώ για τα ακόλουθα. Το 735ι αν και ατμόσφαιρα, αν και αυτόματο, ήταν σαφώς
πολύ πιο γρήγορο απο το 240 SX, είχε απίστευτα καλύτερα κρατήματα, φρένα έτη φωτός μπροστά απο το Nissan, τελική 25 μίλια μεγαλύτερη, ενώ στην κατανάλωση απλώς υπερτερούσε..
Για ποιότητα κατασκευής, χώρους, πορτ μπαγκαζ, κύρος, ασφάλεια, ορατότητα, εργονομία,
άνεση, θέση οδήγησης, και συντελεστή κεφαλοστροφής είναι περιττό να πω κουβέντα..
Έμπαινες μέσα, και άκουγες ....chim.. welcome και σου έφτιαχνε η μέρα...

Fairytale
29-05-10, 20:40
που είναι ο Κolos from france οεο ???

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=10400

we miss u man !!!http://www.youtube.com/watch?v=Rxnt_Cw4vxg
:D:D:D
C U out there

EVANGELOS
29-05-10, 20:43
Kαιτούλα τα έσπαγε παλιά !!!

z3 2.2
29-05-10, 20:49
Το Ζ3 είναι αυτοκίνητο παραλίας. Είναι περισσότερο ταιριαστό με βερμούδα και μακό κοντομάνικο μπλουζάκι, παρά κουστούμι και γραβάτα.

Είναι αυτοκίνητο χαρούμενου και ξένοιαστου ανθρώπου, που θέλει να πάει από το σημείο Α στο σημείο Β,

το Ζ3 ειναι το αμαξακι του πιτσιρικα για να πηγαινει τη γκομενιτσα βολτα και το μονο πραγμα πια που δεν προσδιδει ειναι κυρος...πριν 10 χρονια ισως...


XAXAXAXAXAXAXAXA.....
Πραγματικα δεν πρεπει να εχετε ιδεα τι σημαινει roadster....χαχαχαχα....ή ισως βουνο και roadster???
Tι να πω?
Ναι αυτο το Ζ3 με τις αναρτησεις απο Ε30 και ολα τα λοιπα μειονεκτιματα που αναφερατε μπορει να προσφερει τις πραγματικες συγκινησεις του motorsport σε ενα εμπειρο χρηστη...αλλα τι λεω..μας εχει φαει το dvd-gps-sub woofer και η φαση "εχω Πενβε"

Η οδηγηση ειναι στα ανηφορικα βουνα κυριοι και για κατι τετοιο εχουν φτιαχτει τα απανταχου roadsters και οχι για "παραλιες,γκομενιτσες,βερμουδες και γαμπριλικια"...

Χαχαχαχ να στε καλα ρε παιδια με κανατε και γελασα αποψε...χαχαχα

z3 2.2
29-05-10, 20:57
Αααα ως επισης μας εχει φαει και η μανουρα του τυπου "Εχω 1250hp και παταω το enterprize στην ευθεια....."

Κυριοι...τα αυτοκινητα στριβουν κι ολας ;)
Και χωρις να εχεις pro-flex η pss 69....

Θα μου πεις απο την αλλη "ο καθενας με τον πονο του" και θα συμφωνισω αλλα οχι και πιτσιρικαδες παραλιες και μπουζουκια ρε παιδια...ημαρτον...

Thus I rest my case....

harrys
29-05-10, 21:04
Fairytale
Να σε καλά που επαναφέρεις την συζήτηση γιατί στο τέλος θα αλλαχτεί το όνομα του τοπικ!! Χαχα!


http://www.car.gr/classifieds/cars/view/707958/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/708081/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/242716/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/718287/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/676904/

dimis_gr
29-05-10, 21:10
Λίγο άσχετα τα αμάξια που δείχνεις μετξύ τους. Εκείνο από την βέροια δεν έχει a/c και asr και οπροφυλακτήρας μοιάζει να μην έιναι σωστά βαλμένος. το μπλέ δεν έχει asr. τα άλλα δεν ξέρω. Αλλά το facelift έχει προβάδισμα

E36 RULES!!
29-05-10, 21:22
Και μιας και ανέφερες το δικό μου το 200sx είναι της γενιάς του Ε30 M3...

ΓΕΩΜΕΤΡΙΑ? κερδίζει κατά πολύ το 200sx που όλο του το σύστημα έχει καθιερωθεί σε όλα τα καινούργια μοντέλα.. το m3 χρησημοποιεί απαρχαιωμένες λύσεις..
ΓΚΑΖΙ? Πιο γρήγορο το nissan και ας του λείπουν καμιά 20αρια άλογα..
ΕΜΦΑΝΙΣΗ? Ε δεν τίθεται θέμα.. περιζήτητη η γιαγια Silvia ακόμα και στις μέρες μας..

S14 ισχύουν μια από τα ίδια με την Ε36!
S15 με Ε46 είναι δύσκολη η σύγκριση μιας και το S15 τελείωσε πριν ακόμη βγει το Ε46 οπότε και με αποδείξεις το Ε46 είναι καλύτερο!!



Ένα Ε36 δεν εχει να ζηλέψει τιποτα απο ενα S14 απο τομέα εμφάνισης, στησίματος και τεχνολογίας (ισως μονο μοτερ).

Ο μονος λογος που εχουν τρελαθεί όλοι με τα S-chassis Nissan (μαζί και εγώ και μαλιστα ψαχνω για s13) ειναι η Japan drift μόδα των τελευταίων καιρών. Το S14 zenki δεν βλέπεται, το kouki ειναι ωραίο μονο λογω της facelifted μουρης, και το S13... ΟΚ, αυτο ειναι αλλου, popups, ολο το σουλουπι, αυτο δεν συγκρίνεται όντως... Απο εσωτερικό και τα 13άρια και τα 14αρια ειναι πολύ πίσω σχεδιαστικά απο τα Ε36 και τα Ε46... Και πληροφοριακά και μόνο, το Ε36 συγκρίνεται και με τα S13 (που βγαινανε απο 89 μεχρι 98) και με τα S14 που εβγαιναν απο το 1994...

Ασχετα απο το username μου ειμαι τρελός με τα S13 και τα Νissan γενικότερα, γνωρίζω εκ των έσω οτι η Nissan σαν Ευρωπαϊκο ανταγωνιστή στοχεύει την BMW (αρα δεν υποτιμώ την εταιρεία, γι'αυτο στο λεω), αλλα αντικειμενικά η σύγκριση που αναφέρεις δεν ευσταθεί. Μάλιστα, πολλοί γνώστες του χώρου (ΟΧΙ ΕΛΛΗΝΕΣ) αναφέρουν πως η σειρά 3 είναι ''το ευρωπαϊκό Nissan S-platform"

Θες καλώς θες κακώς, ενα αυτοκίνητο 20 ετών είναι ξεπερασμένο. Και τα S13 και τα Ε36 στο εξωτερικό τα παιρνουν οι κ@υλωμένοι drifters κυριολεκτικά για να τα σπάνε και μετα στ'@@ τους, μην κοιτάς στο Ellada που τα πραγματα ειναι λιγο διαφορετικά και ειναι λιγότερα τα S.. Φιλος στην California (συμφοιτητής προσωπικού μου φίλου που σπουδάζει εκει) αγορασε 240SX για 500 δολαρια. Και η τιμη ηταν normal. Αγγλία πανε απο 700 λίρες τα S13, ήδη θα ειχα ενα αν δεν επρεπε να πληρώνω 1500 λιρες το λιγότερο για ασφάλεια. Και τα 316 το ιδιο...

Ολοι ξερουν εδω ποσο τρελλαμενος ειμαι με τα Nissan (αν δεν με πιστευεις τσεκαρε photo no BMW που ποσταρω S13 γεματα zip ties κατω απο ποστς με ferrari lol), αρα σε καμμια περιπτωση δεν μιλάω με παρωπίδες... (Ισα ισα μαλιστα :D)

Η παρένθεση αυτή οσον αφορά τη σύγκριση BMW-Nissan κλπ... Θελω να πιστεύω πως είμαστε λάτρεις της αυτοκίνησης και όχι οπαδοί μιας μάρκας...

Καλή αγορά σε ό.τι πάρεις!

harrys
29-05-10, 22:31
Anyway εγώ προσωπικά δεν θα μπορούσα με τίποτα να πάρω έστω και Μ3 της σειράς 3 και να πω οτι ευχαριστιέμαι το ίδιο με ένα S!!! Παιδιά έχει ο κολλητός μου ένα τέτοιο και τον κοροιδεύω και το ξέρει ότι δεν μπορεί να συγκριθεί ένα S σε τίποτα με μια 3αρα... το S είναι εντελώς πολεμικό... είναι φτιαγμένο για να προσφέρει απόλαυση.. τα 3αρια είναι αμάξια πολύ πιο χαλαρά... δεν φτιάχτηκαν για σπορ οδήγηση αλλά για κυριλέ οδήγηση... το Ε36 του φίλου μου μας πηγαίνει ταξίδι αθόρυβα, μέσα στα δέρματα και μέσα στην άνεση και την κυρίλα... με το S και θόρυβο έχει μέσα ακόμα και μαμά σε σχέση με μια bmw.. και πιο πολύ ταλεπωρία είναι...
ΑΛΛΑ ΟΤΑΝ ΕΙΜΑΣΤΕ ΜΕΣΑ ΣΤΟ S TO ΠΡΑΓΜΑ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΗΚΩΜΕΝΟ!!
Καλά το πόσο κεφαλομαγνήτης είναι δεν λέγεται... το αμάξι είναι καθαρά sport coupe..
ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ Η 3ΑΡΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ!!! ΒΓΑΙΝΕΙ ΚΑΙ ΣΕ 5πορτη!! ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΝ COUPE ΚΑΘΑΡΟ!!

Ακόμα και το πως κάθεσαι μέσα δεν έχει καμία σχέση με τις 3αρες.. έχει δίκειο ο άνθρωπος που έλεγε οτι έμπαινε με τα κουστούμια και έβγαινε σαν "ΛΑΜΔΑ" χαχα.
Είναι πολύ πιο σπορ αμάξι από μια 3αρα...
Ο πατέρας μου δεν μπορούσε να το οδηγήσει ακόμα και όταν το είχα μαμά.. του πιανότανε η μέση.

E36 RULES!!
29-05-10, 22:37
Hardcore πράμα δηλαδη... (γι'αυτο θελω κ εγω, κ μαλιστα sileighty να κανω τη διαφορά χαχα)

Ναι, καταλαβαίνω τη λογική σου, γι'αυτο ειπα τα S13 (βασικά τα RS13 σαν το 200SX, όχι τα PS που ειναι τα κουπε σαν το silvia) ειναι πράγματι αλλου... Και γι'αυτο μάλιστα τα προτιμούν αρκετοί περισσότερο απο τα S14 που ειναι καθαρά coupe και οχι fastback, όπως δηλαδή σαν το δικο σου και του rapid fast.

Παλι offtopic βγήκαμε :D

Fairytale
29-05-10, 23:32
...
Η παρένθεση αυτή οσον αφορά τη σύγκριση BMW-Nissan κλπ... Θελω να πιστεύω πως είμαστε λάτρεις της αυτοκίνησης και όχι οπαδοί μιας μάρκας
...
είσαι παλαβός; ποιος στα μαθε αυτά τα πράματα; είσαι και πάλιουρας εδώ μέσα...
Δεν είμαστε οι 4Τforum... είμαστε το bmw-motorsport.gr !!! :rockon:
Τα υπεράνω αλλού, εδώ κυκλοφορούν ελεύθερα τα GVMD και ΜΒsucks :nutkick:
Μα που είναι αυτό το πεφωτισμένο μέλος ο randombk; ένα μέλος με αρχές :king:
C U out there

E36 RULES!!
29-05-10, 23:44
είσαι παλαβός; ποιος στα μαθε αυτά τα πράματα; είσαι και πάλιουρας εδώ μέσα...
Δεν είμαστε οι 4Τforum... είμαστε το bmw-motorsport.gr !!! :rockon:
Τα υπεράνω αλλού, εδώ κυκλοφορούν ελεύθερα τα GVMD και ΜΒsucks :nutkick:
Μα που είναι αυτό το πεφωτισμένο μέλος ο randombk; ένα μέλος με αρχές :king:
C U out there

Έχετε δίκιο κύριε Fairy μου, μια στιγμή παραφροσύνης ήταν... :ban:

manosm3
29-05-10, 23:46
είσαι παλαβός; ποιος στα μαθε αυτά τα πράματα; είσαι και πάλιουρας εδώ μέσα...
Δεν είμαστε οι 4Τforum... είμαστε το bmw-motorsport.gr !!! :rockon:
Τα υπεράνω αλλού, εδώ κυκλοφορούν ελεύθερα τα GVMD και ΜΒsucks :nutkick:
Μα που είναι αυτό το πεφωτισμένο μέλος ο randombk; ένα μέλος με αρχές :king:
C U out there

Παλιες καλες εποχες που με Παντελη, tasosbmwe30, alexk κλπ βριζομασταν με τους αλφιστι στο 4τ φορουμ :ban:

Fairytale
30-05-10, 03:27
Με τους alfisti θα έρθει η ώρα και η στιγμή που ο geo θα μας τους σερβίρει στο πιάτο. ΉΔΗ έχει ξεκινήσει η περίοδος εκγύμνασης των αθλητών μας μετά από πολύχρονη κρεπάλη και ρωμαικά όργια...
C U out there

strofimios
30-05-10, 10:19
Και.....παμε παλι στο θεμα!
Εχεις πει οτι θες να παιζει γυρω στις 15.000€;Κατι τετοιο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/544117/ πως το βλεπεις;Εχει και αλλα με πιο χαμηλη τιμη αλλα με πολλα χλμ.Και φυσικα υπαρχουν και πιο ακριβα.
Επισης καποιος σου ανεφερε αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/336440/ .Πιο φτηνο,πιο δυνατο και πιο ασχημο (γνωμη μου).Εαν θες πιο χαμηλη καταναλωση υπαρχει σε αλλες αλλες εκδοσεις π.χ. http://www.car.gr/classifieds/cars/view/336440/http://www.car.gr/classifieds/cars/view/698423/ με πιο λιγη δυναμη,λογικα θα καιει λιγοτερο.

harrys
30-05-10, 22:40
Ρε παιδιά έχω κολλήσει να πάρω roadster...
Καταρχήν τα Ζ3 παίζουνε κάτω από τα 10.. έως πολύ κάτω από 10.. με 9 περνω facelift!

Νομίζω ότι οι επόμενες μου επιλογές είναι η Porsche Boxter 2500cc αν και μόνο αν καταργηθούνε τα σήματα κυκλοφορίας!!! Παίρνω με 15.000 του 2000 κουκλί!!
Και αν ήμουν διατεθειμένος να δώσω κάνα 20αρι θα έπαιρνα την SLK την καινούργια.. αλλά δεν θέλω.. δύσκολη καιροί..

Αλλά αν καταργηθούνε τα σήματα κυκλοφορίας η Porsche θα γίνει δικιά μου!!!

Οπότε με βλέπω να παίρνω μια φτηνή prefacelift Ζ3 σε ανταλαγή με το C2 και αν όντως καταργηθούνε τα σήματα θα πάρω την Boxter τον Γενάρη :) :) :)

fz21
30-05-10, 22:48
οτι στο bmw-motorsport.gr θα προσπαθουσαμε να πεισουμε καποιον να μην παρει bmw δεν το περιμενα!
φιλε Χαρη την αποφαση σου την εχεις ηδη παρει (κανει και ομοιοκαταληξια,χαχα),παρε αυτο που σε ευχαριστει και σε καλυπτει πιο πολυ συμφωνα με οτι ζητας,απλα προσπαθησε η Ζ3 που θα παρεις να ειναι ατρακαριστη και σε οσο πιο καλη κατασταση γινεται για να μπορεις μετα να την ξεφορτωθεις οσο πιο ευκολα και γρηγορα γινεται...!
ααα και το Silvia σου ειναι μουν@ρ@ λεμεεεε.....πολυ ωραιο να το χερεσε οσο πιο απροβληματιστα γινεται απο εδς και περα.....

Fanatic
30-05-10, 22:49
Ρε παιδιά έχω κολλήσει να πάρω roadster...
Καταρχήν τα Ζ3 παίζουνε κάτω από τα 10.. έως πολύ κάτω από 10.. με 9 περνω facelift!

Νομίζω ότι οι επόμενες μου επιλογές είναι η Porsche Boxter 2500cc αν και μόνο αν καταργηθούνε τα σήματα κυκλοφορίας!!! Παίρνω με 15.000 του 2000 κουκλί!!
Και αν ήμουν διατεθειμένος να δώσω κάνα 20αρι θα έπαιρνα την SLK την καινούργια.. αλλά δεν θέλω.. δύσκολη καιροί..

Αλλά αν καταργηθούνε τα σήματα κυκλοφορίας η Porsche θα γίνει δικιά μου!!!

Οπότε με βλέπω να παίρνω μια φτηνή prefacelift Ζ3 σε ανταλαγή με το C2 και αν όντως καταργηθούνε τα σήματα θα πάρω την Boxter τον Γενάρη :) :) :)

Μας εχεις τρελλανει με τις επιλογες σου...

Ολα μα ολα οσα εχεις πει δεν βγαζουν κανενα νοημα...με αποκορυφωμα οτι δεν περνεις boxter μονο λογο του σηματος...δηλαδη ξαφνικα δεν σε ενδιαφερει ποσο καιει??? Το service για ενα τετοιο οχημα εχεις καμια ιδεα ποσο παει??? Εκει θα φας το λουκι οχι στο σημα. Μια ζημια να σου βγαλει καλυτερα πουλα το δεξι σου ποδι για να το πληρωσεις γιατι απο οτι καταλαβα δεν παιζει και πολυ μαρουλι.

Παρε Ζ3 αλλα μην περιμενεις οτι θα εχει περισσοτερο "κυρος" απο οτι μια Ε36 απλα ειναι αλλη κατηγορια. Εγω θα σου προτεινα να παρεις ενα Audi TT το οποιο εχει ενα ποιο συγχρονο look και θα το παιζεις και μουρη στους πελατες σου. Και 1800 ειναι και μπορεις να βρεις με κατι παραπανω απο 10.000... Παντως γενικα προσπαθησε να βαλεις λιγη λογικη στην σκεψη σου...

Πληροφοριακα τι ηλικια εχεις?

dimis_gr
30-05-10, 22:54
κάτσε ρε φίλε γιατί θα τρελαθούμε. την βενζίνη την βάζουμε 1,45(εγω τουλαχιστον) και είπανε για βενζινη ανω των 2/lt. Ακόμα και 2 να την κάνουνε για μένα σημαίνει μια αύξηση 0,65/lt. Εγ'ω 'εχω 50άρι ντεπόζτητο. Δηλαδη σύμφωνα με τις παραπάνω τιμές εκεί που γέμιζα με 72,5 euro τωρα θα γεμίζω με 100(27,5 διαφορά). Το σήμα μου είναι 250 eyro άρα εγώ θέλω 9 γεμίσματα ουσιαστικά για να φτάσω τα 250. 9 γεμίσματα είναι 4500χλμ αν θεωρησω ότι τα 50lt μου βγάζουνε 500χλμ(δύσκολα..πού δύσκολα, αλλά λέω). Άρα μετά τα 4500χλμ είμαι ζημιωμένος. ΠΟΙΟΣ ΚΑΝΕΙ 4500χλμ ΤΟ ΧΡΟΝΟ? Όλο το παραπάνω είναι offtopic kai ζητώ 1000 συγγνώμη αλλά δεν μπόρεσα να μην το πω.

Επιστρέφω συμφωνα με αυτό που εγραψα είναι δυνατόν να σκέφτεσαι να πάρεις ένα πιο δαπανηρο αμάξι από άποψη κατανάλωσης τουλάχιστον.????

strofimios
30-05-10, 23:12
οτι στο bmw-motorsport.gr θα προσπαθουσαμε να πεισουμε καποιον να μην παρει bmw δεν το περιμενα!

Ειναι κολπο,οσο πιο λιγα κυκλοφορανε τοσο καλυτερα!Οταν θα εχεις μεινει ο μονος με bmw θα αισθανεσαι σαν να εχεις zonda!

harrys
31-05-10, 05:55
Όντως γιαυτό προσπαθείτε να με αποτρέψετε να πάρω Ζ3 μου φαίνεται χαχαχα!

M-POWERfanatic
Λες να μην έχω μαρούλι ενώ έχει στοιχίσει 100κ το nissan? Αλλά δεν ξανά δίνω χρήματα στο δρόμο εγώ.. σιγά το service του Porsche μωρε χαλάρωσε.. αμάξι είναι δεν είναι αεροπλάνο.. κυκλοφορούσα 8μήνες καθημερινά με τον RB26 με 800hp.. σιγά το service που θα θέλει η Porsche.. και ναι θα καίει παραπάνω αλλά θα το έχω για δεύτερο. Όπως και την Ζ3 όπως την βλέπω την δουλειά θα την έχω για δεύτερη.

Α και πόσα νομίζεις ότι καίει το Porsche ρε φίλε.. 9λιτρα σε εθνική!

Για μέσα στην πόλη και για τις δουλειές μου Yamaha R6 που συμφέρει απίστευτα για κέντρο.
Για επαγγελματικά ταξίδια ανευ ιδιαίτερης σημασίας και για κουβάλημα.. ένα επαγγελματικό diesel με κανα 2000ευρω και σήμα 80ευρω.
Επαγγελματικά ραντεβού σημασίας και βόλτες Ζ3 ή porsche..
Κ@βλες.. silvia

Το ΤΤ όντως είναι μια επιλογή αλλά δεν μ'αρέσει ρε παιδιά με τίποτα.. για μένα το bmw είναι κλάσης ανώτερο.. όντως είναι πιο καινούργιο αμάξι και ίσως καλύτερο σε πολλά πράγματα.. τουλάχιστον σε μοτερ είναι καλύτερο.. αλλά δεν νομίζω να δίνει μεγαλύτερο prestige από το Ζ3!!!

dimis_gr
Αστα και μας δουλεύουνε... τα σήματα δεν θα καταργηθούνε τελικά.. απλά θα πάνε στις τιμές του 2009!
Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοούνε με την λέξη κατάργηση.. Μας σκίζουνε κανονικά.
Αλλά σε αυτό το κωλοκράτος δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει. Έβαλαν τον κοσμάκη να πάρει καινούργια αμάξια για να μην πληρώνει σήμα.. τώρα γυρνάμε στα παλιά.. και μέχρι το τέλος του χρόνου ποιος ξέρει τι θα μας ζητάνε.. και για το 2012 θα ζητάνε πάλι κάτι διαφορετικό.. να μην ξέρεις με λίγα λόγια τι να κάνεις.

rapid_fast
31-05-10, 09:47
Όντως γιαυτό προσπαθείτε να με αποτρέψετε να πάρω Ζ3 μου φαίνεται χαχαχα!

Λες να μην έχω μαρούλι ενώ έχει στοιχίσει 100κ το nissan?
Μαρούλι??
κυκλοφορούσα 8μήνες καθημερινά με τον RB26 με 800hp..
Τώρα το έπιασα, με αυτό και τα 800 άλογα του είχες κατανάλωση 7 λίτρα στα 100..

Α και πόσα νομίζεις ότι καίει το Porsche ρε φίλε.. 9λιτρα σε εθνική!
Πολλά βάζεις, ούτε 7 δεν καίει..

Αστα και μας δουλεύουνε... τα σήματα δεν θα καταργηθούνε τελικά.. απλά θα πάνε στις τιμές του 2009!
Γιατί αλλάζεις άποψη κάθε 1 μέρα?? αλλά έλεγες χτές, άλλα λες σήμερα..
Και σε βασικά όπως λες, για την επιλογή σου θέματα..
Δεν είσαι κατασταλαγμένος??
Αν κατάλαβα καλά αυτό εννοούνε με την λέξη κατάργηση.. Μας σκίζουνε κανονικά.
Αλλά σε αυτό το κωλοκράτος δεν ξέρεις τι θα σου ξημερώσει.
Τα έξοδα για το Nissan τα δήλωσες στην εφορία?? δε νομίζω, θα είχες τεκμήριο.
Άρα δεν πλήρωσες και φόρους.. Άρα δε φταίει το κράτος στην προκειμένη..
(εκτός αν στα 100.000 είναι και η εφορία, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν σου έφταναν για 800 άλογα νομίζω
Έβαλαν τον κοσμάκη να πάρει καινούργια αμάξια για να μην πληρώνει σήμα.. τώρα γυρνάμε στα παλιά..
Υποχρέωσαν κάποιον με το ζόρι? δε νομίζω.. Υπήρχαν γνωστά και μεταβλητά δεδομένα.
Ας μην ξεχνάμε, πως οταν ο Κωστάκης είπε για τεκμήρια, έχασε 30% απο τις ψήφους σε μια νύχτα..
Εδώ σου βάζουν τεκμήριο για την πρώτη κατοικία, και εμείς ασχολούμαστε με τις ρόδες??

Τα βάζω με μπόλντ για καλύτερη επαφή με το θέμα..

fz21
31-05-10, 11:02
Ειναι κολπο,οσο πιο λιγα κυκλοφορανε τοσο καλυτερα!Οταν θα εχεις μεινει ο μονος με bmw θα αισθανεσαι σαν να εχεις zonda!

ωραια μαγκια αυτο δεν το ειχα σκεφτει...!
δικιο εχεις,τι να το κανει το παλιο Ζ3....για πεταμα ειναι!
καλυτερα μερσεντα ή κατι αλλο...!!!!!!!!!

καλα του τα πα αφεντικο...?

EVANGELOS
31-05-10, 11:49
... κυκλοφορούσα 8μήνες καθημερινά με τον RB26 με 800hp...

Το rb το είχες φορέσει στο SX ???

Το αμάξι είχε κάνει κανά πάτημα να δούμε κανά βίντεο ???

Που το είχες φτιάξει ???

harrys
31-05-10, 22:42
EVANGELOS δες μερικές σελίδα πίσω για βιντεο με ένα θεικό μου πάτημα χαχα!


ΠΑΙΔΙΑ ΗΡΘΕ ΤΟ ΤΕΛΟΣ!!!
Έκλεισα αμάξι!!!!!!!!!!
Facelift!!!!
Για το συγκεκριμένο κομμάτι η τιμή είναι πολύ καλή!!!
1.9 είναι αλλά από ότι καταλάβα θα είναι 8βαλβιδο ε? :(
Ελπίζω να έχει και κανένα θετικό σε σχέση με το 1.8... σε κατανάλωση τα ίδια είναι?


Ρε παιδιά δώστε καμιά τελευταία λεπτομέρεια... τι να ελέγξω.. τι να προσέξω?!?
Έχω άγχος :P :P

harrys
31-05-10, 23:11
Άντε ρε παιδιά τώρα που έχω ψηθεί!!
Βοηθήστε!!

Ααααα υπάρχει κανένας εδώ από Πατρα??
Αν έχει την δυνατότητα να έρθει αύριο μαζί μου να το δει κανένα πιο έμπειρο μάτι ενώ επίσης κανένα συνεργείο που να μπορώ να πάω να το ελέγξω?

Όποιος μπορεί να έρθει να βοηθήσει ας πάρει ένα τηλ στο 6944 282152 αύριο να έρθει από κοντά στο ραντεβού!! Το ραντεβού θα είναι μεσημεράκι!

Κωνσταντίνος
31-05-10, 23:52
Aυτός ο κινητήρας είναι 1.9 8βάλβιδος (M43B19)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/98148ef01b.jpg


και αυτός στα ίδια κυβικά 16βάλβιδος (M44)

http://de.academic.ru/pictures/dewiki/50/250px-BMW_M42B18_Motor.JPG

oπως βλέπεις είναι εμφανέστατες οι διαφορές, μη κυριότερη το πάχος της 16βαλβιδης κεφαλής

paganis
01-06-10, 00:06
Aυτός ο κινητήρας είναι 1.9 8βάλβιδος (M43B19)

http://www.freeimagehosting.net/uploads/98148ef01b.jpg


και αυτός στα ίδια κυβικά 16βάλβιδος (M44)

http://de.academic.ru/pictures/dewiki/50/250px-BMW_M42B18_Motor.JPG

oπως βλέπεις είναι εμφανέστατες οι διαφορές, μη κυριότερη το πάχος της 16βαλβιδης κεφαλής

με την διαφορα στην πρωτη φωτογραφια....οτι στο ζ3 ,η πολλαπλη εισαγωγης ειναι πλαστικη και εχει διαφορετικο συστημα εισαγωγης και μαφ..(εχει το μοτερ, που φοραγαν και τα πρωτα ε46)

paganis
01-06-10, 00:07
με την διαφορα στην πρωτη φωτογραφια....οτι στο ζ3 ,η πολλαπλη εισαγωγης ειναι πλαστικη και εχει διαφορετικο συστημα εισαγωγης και μαφ..(εχει το μοτερ, που φοραγαν και τα πρωτα ε46)

αναφερομαι στο φεησλιφτ....

harrys
02-06-10, 02:17
καλά τελικά πως κάποιοι την σύγκρινατε με την σειρα 3.....
Το αμάξι είναι παρά παρά πολύ καλό..

Φοράει 255 πίσω και 225 μπροστά και σαν να χάνετε όταν περνάς από λακουβές η μικρά χαντάκια..

Φοράει τις bilstein και είναι χαμηλώμένο..

Το καμπερ πίσω είναι απίστευτα πολύ αρνητικό. .
Δεν ξέρω γιατί. Μήπως τελειώνει η ρύθμιση λόγω χαμηλώματοπ

θέλω μερική βοήθεια αλλά θα φτιάξω ξεχωριστά θέματα για ότι είναι!
Αύριο όμως γιατί τώρα γράφω από το κινητό μου.. Είμαι πάτρα από όπου κ το αγόρασα και είπα να μείνω σε εξαι ξενοδοχείο απόψε!
Α και τελικά το φέις οντως αξίζειιιιιιι!!!! :) :) :)
Η αγορά έγινε άρα το θέμα έχει λήξει!

ThaNOS E46coupe
02-06-10, 14:57
καλορίζικο κ καλοτάξιδο λοιπόν.....!!!!!!!!!

EVANGELOS
02-06-10, 20:00
EVANGELOS δες μερικές σελίδα πίσω για βιντεο με ένα θεικό μου πάτημα χαχα!...

Ρε συ Κίκη με τέτοιο τροπέτιασμα πάλι καλά που δεν έγινε κανά χοντρό να ψάχνεστε !!! ...

π.σ. Η Ισαβέλλα έχει τώρα αμάξι ???

318is
02-06-10, 20:08
καλά τελικά πως κάποιοι την σύγκρινατε με την σειρα 3.....
Το αμάξι είναι παρά παρά πολύ καλό..

Φοράει 255 πίσω και 225 μπροστά και σαν να χάνετε όταν περνάς από λακουβές η μικρά χαντάκια..

Φοράει τις bilstein και είναι χαμηλώμένο..

Το καμπερ πίσω είναι απίστευτα πολύ αρνητικό. .
Δεν ξέρω γιατί. Μήπως τελειώνει η ρύθμιση λόγω χαμηλώματοπ

θέλω μερική βοήθεια αλλά θα φτιάξω ξεχωριστά θέματα για ότι είναι!
Αύριο όμως γιατί τώρα γράφω από το κινητό μου.. Είμαι πάτρα από όπου κ το αγόρασα και είπα να μείνω σε εξαι ξενοδοχείο απόψε!
Α και τελικά το φέις οντως αξίζειιιιιιι!!!! :) :) :)
Η αγορά έγινε άρα το θέμα έχει λήξει!

Μπραβο σου Χαρη... Καλοταξιδο και καλα χιλιομετρα... Βαλε φωτο να το θαυμασουμε...!!!

paganis
02-06-10, 21:54
καλοταξιδο...το φεησλιφτ ειναι πανεμορφο...βαλε καμια φωτο και δωσε πληροφοριες...τιμη ,χιλιομετρα, κατασταση και εξτρα ! καλως ηρθες στο κλαμπ των ζ3....

harrys
02-06-10, 23:46
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Που μπορώ να κάνω μια παρουσίαση της Ζέτας μου?!? :)
Έχει το club σας χώρο με παρουσιάσεις?

By the way είμαι γνωστός στα φορουμς ως kikis και είμαι αυτός που έχει φτιάξει το nissanclub.gr οπότε να κανονίσουμε και καμιά συνάντηση με το club μου!!

paganis
02-06-10, 23:52
αν εισαι απο αθηνα.,..δεκτη η προταση..,αντε να μαζευτουμε,...οσοι εχουμε και ζετες για μια φωτογραφηση!!!

BMW Power
03-06-10, 11:05
Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!!

Που μπορώ να κάνω μια παρουσίαση της Ζέτας μου?!? :)
Έχει το club σας χώρο με παρουσιάσεις?


Καλοτάξιδο το εργαλείο Χάρη

Εδώ http://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=59 μπορείς να βάλεις φωτογραφίες και να γράψεις λίγα πράγματα ή και πολλά για το νέο σου απόκτημα.