PDA

Επιστροφή στο Forum : Kαθαρισμα.......!!!!


Dermatis
26-05-10, 15:20
Σημερα τελειωσα με τα σερβις, λαστιχα ευθυγραμμιση, δαχτυλιδια στο καντραν κλπ κλπ.
Το αμαξι ομως ειναι μεσ την μπιχλα και τη βρωμα και θελει πλυσηματακι μεσα εξω! Ποια ειναι η καλυτερη μεθοδος πλυσήματος για τη λαμαρινα και τα πλαστικα στο εσωτερικο......???
Γενικα τι συμπεριλαμβανει ενα σωστο και ολοκληρομενο καθαρισμα......??? Πρεπει να παρω τιποτα ειδικα καθαριστικα για ζαντες φρενα κλπ κλπ.........???:dance:

Dermatis
27-05-10, 12:02
up! .............

///M_Spartan
27-05-10, 12:26
Κανε βρε αγορι μου μια ωραια ωραια σαπουναδα με ενα οτι να ναι καθαριστηκο
πιατων και πλυνε τη μπεμπεκα σου (απ εξω).
Θελεις ντε και καλα να πεταξεις λεφτα σε ενα σωρο μ@..κιες ψευτο-σαπουνα "αυτοκινητου" ?

Fairytale
27-05-10, 12:36
xaxa σιγά μην το πλύνει και με overlay !!!
Δες καλλιτέχνη στην ειδική ενότητα περιποίηση (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=51) τι έχει ξανασυζητηθεί.
C U out there

///M_Spartan
27-05-10, 12:38
xaxa σιγά μην το πλύνει και με overlay !!!
[/B]

Αμε...γιατι οχι ????? :rofl2:

Driver M
27-05-10, 12:43
Κανε βρε αγορι μου μια ωραια ωραια σαπουναδα με ενα οτι να ναι καθαριστηκο
πιατων και πλυνε τη μπεμπεκα σου (απ εξω).
Θελεις ντε και καλα να πεταξεις λεφτα σε ενα σωρο μ@..κιες ψευτο-σαπουνα "αυτοκινητου" ?

Έλεος!

Για αρχή πάρε ένα σαμπουάν αυτοκινήτου, όπως το sonax που έχει το πράκτικερ 6-7 ευρώ που είναι πολύ καλό και ένα μαλακό σφουγγάρι (ακόμα καλύτερο μαλλί προβάτου ή μικροϊνες) για το εξωτερικό του αυτοκινήτου. Επίσης, θες και μια μαλακή πετσέτα μικροϊνών για το στέγνωμα του αυτοκινήτου. Αν θες για περισσότερα, πας οπωσδήποτε για κέρωμα (υπάρχει πλήθος κεριών, δεν θα επεκταθώ γιατί θα γράφω σελίδες) και γυάλισμα αν το χρώμα δεν είναι σε καλή κατάσταση.

Στο εσωτερικό είναι πιο απλά τα πράγματα αν δεν σε πολυενδιαφέρει η λεπτομέρεια και γενικά δεν είσαι του detailing. Πανάκι μικροϊνών ελαφρά βρεγμένο και καθαρίζεις με αυτό όλο το ταμπλό. Αν θες αντηλιακή προστασία, ενυδάτωση και καλύτερο οπτικό αποτέλεσμα, βάζεις και ένα γαλάκτωμα όπως το poorboys natural dressing ή το 303 aeroprotectant που είναι κορυφαία. Επίσης, αν έχεις δέρματα παίρνεις ένα καλό καθαριστικό και ένα ενυδατικό γαλάκτωμα, όπως της gliptone που θεωρούνται από τα καλύτερα.

Με 4-5 προϊόντα λοιπόν, κάνεις έναν πολύ καλό καθαρισμό του αυτοκινήτου σου μέσα έξω. Αν έχεις λόξα βέβαια, υπάρχει πλήθος προϊόντων που μπορείς να χρησιμοποιήσεις (sealants, glazes, trim detailers, quick detailers κλπ κλπ), αλλά για αρχή αυτά είναι μια χαρά νομίζω..

///M_Spartan
27-05-10, 13:09
http://www.totalservice.gr/images/prods/Ava_Perle.jpg

για τους απαιτητικους....

STR
27-05-10, 13:14
Δεν αντιλεγω οτι υπαρχει περιπτωση σε 10 χρονια να δεις μια αλιωση στο χρωμα του αυτοκινητου αν δεν χρειιμοποιεις επωνυμα καθαριστικα κλπ....Αλλα οταν το αφρολουτρο που βαζω πανω μου εχει 4 ευρω , δεν παιρνω με 6-7 ευρω για το αυτοκινητο. Σημερα που μιλαμε τουλαχιστον......

Dermatis
27-05-10, 16:30
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.........!!!
Και εγω με σαπουναδα το πλενω απλα ειπα μηπως εκανα κανενα πιο εκλεκτο πλυσηματακι!

Driver M
27-05-10, 16:59
Δεν αντιλεγω οτι υπαρχει περιπτωση σε 10 χρονια να δεις μια αλιωση στο χρωμα του αυτοκινητου αν δεν χρειιμοποιεις επωνυμα καθαριστικα κλπ....Αλλα οταν το αφρολουτρο που βαζω πανω μου εχει 4 ευρω , δεν παιρνω με 6-7 ευρω για το αυτοκινητο. Σημερα που μιλαμε τουλαχιστον......

Aν το καλοσκεφτείς, το αφρόλουτρο έχει 3-4 ευρώ το μισό λίτρο πάνω κάτω. Το σαμπουάν αυτοκινήτου, το σόναξ συγκεκριμένα, έχει 7 ευρώ τα 2 λίτρα. Και από οικονομική σκοπιά να το δει κανείς το σαμπουάν αυτοκινήτου συμφέρει περισσότερο.

Αλλά γενικά, όταν έχουμε αυτοκίνητα (ασχέτως της τιμής τους, αν και κατά κανόνα οι bmw είναι ακριβά αυτοκίνητα) που τα φροντίζουμε και τα θέλουμε στην εντέλεια, δε μπορεί να τσιγκουνευόμαστε κάτι τόσο σημαντικό και φτηνό όπως το σαμπουάν αυτοκινήτου! Και για το κερί πιστεύω το ίδια, καθώς 20-30 ευρώ ανα 1-2 χρόνια πιστεύω ότι είναι ψίχουλα μπροστά στο άψογο αισθητικό αποτέλεσμα και την προστασία που προσφέρει στο αμάξωμα.
Τρελαίνομαι να βλέπω πανάκριβα αυτοκίνητα με εξτρα χιλιάδων ευρώ και το χρώμα να είναι θαμπό και μέσα στην αράχνη λόγω κακού πλυσίματος. Είναι αν μη τι άλλο αντιφατικό να τα σκάμε χοντρά για άλλα κι άλλα (ζάντες, μ πακ κλπ κλπ) που αφορούν το αυτοκίνητο και να μην περιποιούμαστε στοιχειωδώς έστω το χρώμα του, αφού όλο το χρήμα και το μεράκι πάει χαμένο...