PDA

Επιστροφή στο Forum : Πετρελαιο επιτελους σε Αθηνα-Θεσσαλονικη;


kavas
27-05-10, 08:26
Καλημερα παιδες!
Χθες συζηταγα με εναν φιλο «σχετικο με το θεμα» και μου ειπε οτι πλεον ειναι ζητημα χρονου να επιτραπει το πετρελαιο(το αλλαζω με την μια) και στα δυο μεγαλα αστικα κεντρα(ο ιδιος μου ειπε για αρχες 2011).
Το ιδιο ακουσα να συζητανε οι κυβερνοντες πριν κανα μηνα περιπου για να τονοσουν την αγορα αυτοκινητου λογω κρισης.
Νομιζω οτι ειμαστε πιο κοντα απο ποτε.
Αντε να παρουμε και κανα ροπατο εργαλειο

ts_dimitris
27-05-10, 13:06
θα δειξει...δεν θυμαμαι καν ποσα χρονια το ακουω αυτο αλλα μακαρι

kostasdc
27-05-10, 21:18
To μακαρι ειναι σχετικο... γιατι αν πανε ολοι και το κανουν πετρελαιο...μετα ποιος εγγυαται οτι η τιμη του πετρελαιου θα μεινει στα σημερινα επιπεδα? - και δεν θα διπλασιαστει....(γιατι τοτε ερχομαστε μια η αλλη) ...

Dimzan
27-05-10, 21:26
To μακαρι ειναι σχετικο... γιατι αν πανε ολοι και το κανουν πετρελαιο...μετα ποιος εγγυαται οτι η τιμη του πετρελαιου θα μεινει στα σημερινα επιπεδα? - και δεν θα διπλασιαστει....(γιατι τοτε ερχομαστε μια η αλλη) ...

αν και τα ταξι ειναι λιγα εχουν πολυ δυναμη θελω να πιστευω..!

kplc16
27-05-10, 21:32
αν και τα ταξι ειναι λιγα εχουν πολυ δυναμη θελω να πιστευω..!

δεν εχουν δυναμη πιστεψε με. υπολογισημα ειναι μονο τα φορτηγα

E46 POWER
27-05-10, 23:10
σωστα..μια απεργεια ταξι δεν λει κατι...ομως μια απεργεια φορτηγων σημαινει...τιποτα στα ραφια των σουπερ μαρκετ και αυτο ειναι το λιγοτερο....

kavas
29-05-10, 08:40
εγω παντος οταν επιτραπει θα ψαξω καρο με τον 23d και τα 204 αλογατα και αντε γεια!

Dark_Niaou
29-05-10, 08:55
Το ΔΝΤ προσπαθει να ρυθμίσει τα πρόστιμα που πληρώνει το Ελληνικό κράτος και μέσα σε αυτά είναι και η αρνηση του κράτους στην ελευθέρωση των diesel στην Αθηνα.... Εχοντας λοιπόν οικονομικά στοιχεία πρόχώρησαν στην παρακάτω δήλωση: "Εάν δεν θέλετε τα diesel στην Αθήνα θα πρέπει να απαγορευτεί και η είσοδος όλων των βενζινοκινητήρων πρίν του Euro 5"

Fairytale
29-05-10, 10:07
Οι νέες εγκαταστάσεις ατμοσφαιρικής διύλισης αργού πετρελαίου που εγκαινίασε πρόσφατα η Motor Oil πρέπει να έχουν σχέση με αυτήν την ιστορία. Για να γίνει τέτοια επένδυση και να είναι αποδοτική (η παραγωγή που ανακοινώθηκε είναι ασύληπτη για τα σημερινά δεδομένα) ώστε να κάνει απόσβεση ΠΡΕΠΕΙ να δημιουργηθεί μεγαλύτερη αγορά για το diesel από την υπάρχουσα !!! Απλά πράγματα...

Τώρα όλα τα υπόλοιπα για περιβάλλον, πρόστιμα και πράσινα άλογα δεν μου λένε κάτι ιδιαίτερο.
Αν είναι να "μαζευτούν" τα πρόστιμα που μας επιβάλονται ας δημιουργηθούν και οι νέοι ΧΥΤΑ (7,5 εκατ. ευρώ τη μέρα πληρώνουμε για τις 1.555 χωματερές που λειτουργούμε παράνομα στη χώρα) να τελειώνουμε. Αλλά και αυτό θα γίνει όταν συγκεκριμένοι επιχειρηματίες πάρουν και την σκουπιδο-μπίζνα.
C U out there

Stormrider
29-05-10, 10:19
σωστα..μια απεργεια ταξι δεν λει κατι...ομως μια απεργεια φορτηγων σημαινει...τιποτα στα ραφια των σουπερ μαρκετ και αυτο ειναι το λιγοτερο....

φαε τη γλωσσα σου,πριν ερθω και στη φαω εγω, γατακι.

oldcarskickass
29-05-10, 11:51
Το ΔΝΤ προσπαθει να ρυθμίσει τα πρόστιμα που πληρώνει το Ελληνικό κράτος και μέσα σε αυτά είναι και η αρνηση του κράτους στην ελευθέρωση των diesel στην Αθηνα.... Εχοντας λοιπόν οικονομικά στοιχεία πρόχώρησαν στην παρακάτω δήλωση: "Εάν δεν θέλετε τα diesel στην Αθήνα θα πρέπει να απαγορευτεί και η είσοδος όλων των βενζινοκινητήρων πρίν του Euro 5"

Ξέρουμε αν μπήκαν όροι στο ποια ντίζελ θα μπορούν ΑΝ μπορούν να κυκλοφορήσουν Αθήνα/Θεσσαλονίκη;

Είναι σίγουρα από EU5 και πάνω ή αναφέρεται καθόλου και για τα προηγούμενα;

InsaneDriver
29-05-10, 11:53
Άλλο εννοούσε ο φίλος με το προηγούμενο ποστ σχετικά με το EU5.

zami
29-05-10, 12:04
Το ΔΝΤ προσπαθει να ρυθμίσει τα πρόστιμα που πληρώνει το Ελληνικό κράτος

Εαν ειναι ετσι ,τοτε θα ερχεται και η απελευθερωση των κοινοτικών αγορών στα αυτοκίνητα.κατι το οποίο κοστιζει στην Ελλαδα περίπου ενα δις το χρόνο(βεβαια βγάζει απο τους εκτελωνισμούς 12 δις τον χρόνο)...φανταστείτε μόνο να μπορείς να πάρεις αμάξι απο Γερμανία στην τιμή που το βρίσκεις μόνο και χωρίς αλλες χρεωσεις.....

oldcarskickass
29-05-10, 13:01
Το ΔΝΤ προσπαθει να ρυθμίσει τα πρόστιμα που πληρώνει το Ελληνικό κράτος και μέσα σε αυτά είναι και η αρνηση του κράτους στην ελευθέρωση των diesel στην Αθηνα.... Εχοντας λοιπόν οικονομικά στοιχεία πρόχώρησαν στην παρακάτω δήλωση: "Εάν δεν θέλετε τα diesel στην Αθήνα θα πρέπει να απαγορευτεί και η είσοδος όλων των βενζινοκινητήρων πρίν του Euro 5"

Άλλο εννοούσε ο φίλος με το προηγούμενο ποστ σχετικά με το EU5.

Τούρμπο και εγώ αλλά diesel, βραδύκαυστος...

rapid_fast
29-05-10, 13:33
Οι νέες εγκαταστάσεις ατμοσφαιρικής διύλισης αργού πετρελαίου που εγκαινίασε πρόσφατα η Motor Oil πρέπει να έχουν σχέση με αυτήν την ιστορία. Για να γίνει τέτοια επένδυση και να είναι αποδοτική (η παραγωγή που ανακοινώθηκε είναι ασύληπτη για τα σημερινά δεδομένα) ώστε να κάνει απόσβεση ΠΡΕΠΕΙ να δημιουργηθεί μεγαλύτερη αγορά για το diesel από την υπάρχουσα !!! Απλά πράγματα...
C U out there
Μπά, όχι ρε σύ, δε νομίζω.. Απλά κατάλαβα οτι έχει καλύτερες στήλες και θα μπορεί να παίρνει
περισσότερα υποπροϊόντα. (βαζελίνες γράσα κλπ..)

kavas
04-06-10, 19:32
Το ΔΝΤ προσπαθει να ρυθμίσει τα πρόστιμα που πληρώνει το Ελληνικό κράτος και μέσα σε αυτά είναι και η αρνηση του κράτους στην ελευθέρωση των diesel στην Αθηνα.... Εχοντας λοιπόν οικονομικά στοιχεία πρόχώρησαν στην παρακάτω δήλωση: "Εάν δεν θέλετε τα diesel στην Αθήνα θα πρέπει να απαγορευτεί και η είσοδος όλων των βενζινοκινητήρων πρίν του Euro 5"

Δηλαδη σε αλλες χωρες που επιτρεπεται το πετρελαιο,απαγορευεται και η εισοδος βενζινας πριν του Ευρο 5;

Dimzan
04-06-10, 21:08
Δηλαδη σε αλλες χωρες που επιτρεπεται το πετρελαιο,απαγορευεται και η εισοδος βενζινας πριν του Ευρο 5;

Σε αλλες χωρες ο υπολογισμος τω τελων κυκλοφοριας γινεται με βαση τις εκπομπες ρυπων του αυτοκινητου.

Προφανως ενα πιο καινουριο και πιο συγχρονο (με καλυτερο euro) αυτοκινητο πληρωνει λιγοτερο σημα απο οτι ενα παλαιοτερο και ρυπογονο.

dimis_gr
04-06-10, 21:50
εμείς όμως σαν χώρα πάντοτε είμαστε πιο μπροστά. πληρώνουμε σήμα και για τα κυβικά και για την παλιότητα και για τους ρύπους. Αντε να δούμε με τι άλλο θα πληρώνπυμε σήμα, ΄τωρα θα γίνει και με την βενζίνη...καλά πάμε. Σε λίγο θα μας πούνε και με βάση την μάρκα ή με το πόσες θέσεις ή πόρτες έχει ο καθένας.

God
04-06-10, 23:36
Δηλαδη σε αλλες χωρες που επιτρεπεται το πετρελαιο,απαγορευεται και η εισοδος βενζινας πριν του Ευρο 5;

Ανάποδα το διάβασες. Ο "εκβιασμός" λέει ότι αφού δεν θέλετε τα ντίζελ γιατί "ρυπαίνουν", πρέπει να απαγορέψετε και όλα τα αυτοκίνητα με οδηγία EU5 και πίσω αφού και αυτά θεωρούνται ρυπογόνα. Άρα είτε επιτρέπετε το ντίζελ είτε απαγορεύετε την χρήση του 95% των οχημάτων που κυκλοφορούν.


Σε αλλες χωρες ο υπολογισμος τω τελων κυκλοφοριας γινεται με βαση τις εκπομπες ρυπων του αυτοκινητου.

Προφανως ενα πιο καινουριο και πιο συγχρονο (με καλυτερο euro) αυτοκινητο πληρωνει λιγοτερο σημα απο οτι ενα παλαιοτερο και ρυπογονο.

Και εδώ έτσι το έκαναν αλλά εδώ το σκότωσαν. Δεν το πήγαν βάση των καυσαερίων αλλά της ηλικίας. Δηλαδή του πατέρα μου που μπορεί να είναι δίλιτρο και να βγάζει λιγότερα καυσαέρια από πολλά ολοκαίνουργια Κορεάτικα δίλιτρα, του δίνει και κάρτα καυσαερίων που τον πιστοποιεί πως δεν ρυπαίνει ως κράτος και μετά του λέει φάε 820 ευρώ τέλη κυκλοφορίας γιατί είναι παλιό και ρυπαίνει. Πως ρυπαίνει ρε φίλε αφού και εσύ το κράτος μου δίνεις κάρτα καυσαερίων και βάση αυτής ρυπαίνει και λιγότερο από τις ονομαστικές τιμές που δίνουν για τα περισσότερα νέα αυτοκίνητα αντίστοιχου κυβισμού;

Dark_Niaou
06-06-10, 10:16
Σωστα είπε ο God... Εκβιαστικά το είπαν... Άλλωστε στις άλλες χώρες δεν είναι υπό καθεστώς ΔΝΤ

kavas
07-06-10, 14:09
οποτε ειναι δεμα χρονου να μπει η dieselia σε Αθηνα-Θεσσαλονικη!
με βλεπω με το νεο Χ3 με τον 23d σε κανα χρονο

kavas
27-07-10, 19:02
ελπιζω να ειδατε ειδησεις το μεσημερι..
Το κοβω για πριν το 11 !
ετοιμαστητε για ροπες μα πολλες ροπες λεμεεεεεε ! ! !

bimmer-corfu
31-07-10, 17:31
εγώ θα σας κάνω μια ερώτηση κρίσεως : γιατί στην επαρχία δεν υπάρχουν πολλά diesel?

topmar
31-07-10, 18:32
εγώ θα σας κάνω μια ερώτηση κρίσεως : γιατί στην επαρχία δεν υπάρχουν πολλά diesel?

Πότε πήγες στην επαρχία τελευταία?? Στην περιοχή μου υπάρχουν 3 320d σαν το δικό μου......να μην βάλω και τα 5άρια....τα Χ3.....κτλ κτλ

God
31-07-10, 18:35
εγώ θα σας κάνω μια ερώτηση κρίσεως : γιατί στην επαρχία δεν υπάρχουν πολλά diesel?

Γιατί απλώς δεν εισάγονται και πάρα πολλά. Εδώ ένας γνωστός μου για να παραγγείλει diesel αυτοκίνητο στην Πελλοπόννησο, εκτός φυσικά ότι τον έφαγαν να πάρει βενζινοκίνητο, έκανε παραγγελία με παράδοση σε 8 μήνες. Πολλές αντιπροσωπείες προκειμένου να ξεφορτωθούν τις εισαγωγές τους τρομοκρατούν τους υποψήφιους αγοραστές. Μέχρι και αναξιόπιστο του έλεγαν του γνωστού μου ότι είναι, ότι δεν έχει ανταλλακτικά και άλλες τέτοιες ασυναρτησίες.

Ας μην τρελαθούμε, και να επιτραπεί το πετρέλαιο δεν θα γεμίσουμε πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα την άλλη μέρα. Αφενός δεν υπάρχουν πολλά μοντέλα, ελάχιστα εισάγονται και όσα υπάρχουν είναι σημαντικά ακριβότερα των αντίστοιχων βενζινοκίνητων. Αν δεν κάνω λάθος η E90 316i έχει περίπου 29500€ και η 316d έχει 40000€ για παράδειγμα και είναι και δίλιτρη. Ακόμα και το Octavia έχει 5-6000€ διαφορά το βενζινοκίνητο με το ντίζελ. Στην Ελληνική αγορά βέβαια...

Εγώ πάντως θα ψαχνόμουν και θα έπαιρνα πετρελαιοκίνητο αν επιτρεπόταν. Υψηλή ροπή, χαμηλή κατανάλωση. Τα υπόλοιπα περισσεύουν.

Driver M
31-07-10, 19:44
Γιατί απλώς δεν εισάγονται και πάρα πολλά. Εδώ ένας γνωστός μου για να παραγγείλει diesel αυτοκίνητο στην Πελλοπόννησο, εκτός φυσικά ότι τον έφαγαν να πάρει βενζινοκίνητο, έκανε παραγγελία με παράδοση σε 8 μήνες. Πολλές αντιπροσωπείες προκειμένου να ξεφορτωθούν τις εισαγωγές τους τρομοκρατούν τους υποψήφιους αγοραστές. Μέχρι και αναξιόπιστο του έλεγαν του γνωστού μου ότι είναι, ότι δεν έχει ανταλλακτικά και άλλες τέτοιες ασυναρτησίες.

Ας μην τρελαθούμε, και να επιτραπεί το πετρέλαιο δεν θα γεμίσουμε πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα την άλλη μέρα. Αφενός δεν υπάρχουν πολλά μοντέλα, ελάχιστα εισάγονται και όσα υπάρχουν είναι σημαντικά ακριβότερα των αντίστοιχων βενζινοκίνητων. Αν δεν κάνω λάθος η E90 316i έχει περίπου 29500€ και η 316d έχει 40000€ για παράδειγμα και είναι και δίλιτρη. Ακόμα και το Octavia έχει 5-6000€ διαφορά το βενζινοκίνητο με το ντίζελ. Στην Ελληνική αγορά βέβαια...

Εγώ πάντως θα ψαχνόμουν και θα έπαιρνα πετρελαιοκίνητο αν επιτρεπόταν. Υψηλή ροπή, χαμηλή κατανάλωση. Τα υπόλοιπα περισσεύουν.

Πολλά λες. Το 2007 που πήρα την 320i, η αντίστοιχη 320d είχε γύρω στις 5.500 χιλιάδες παραπάνω (με τον βασικό εξοπλισμό και οι δυο). Και πάλι υπάρχει διαφορά τιμής, αλλά αν αναλογιστεί κανείς την οικονομία καυσίμου και τις ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις, σίγουρα αξίζει τη διαφορά.

Πάντως, αν επιτραπεί το diesel και στις μεγάλες πόλεις, σίγουρα η τιμή του θα ανέβει στα επίπεδα σχεδόν της αμόλυβδης..

God
31-07-10, 20:19
Πολλά λες. Το 2007 που πήρα την 320i, η αντίστοιχη 320d είχε γύρω στις 5.500 χιλιάδες παραπάνω (με τον βασικό εξοπλισμό και οι δυο). Και πάλι υπάρχει διαφορά τιμής, αλλά αν αναλογιστεί κανείς την οικονομία καυσίμου και τις ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις, σίγουρα αξίζει τη διαφορά.

Πάντως, αν επιτραπεί το diesel και στις μεγάλες πόλεις, σίγουρα η τιμή του θα ανέβει στα επίπεδα σχεδόν της αμόλυβδης..

Αμ δεν λέω πολλά, καλά θυμόμουν, το κοίταξα αφού πόσταρα. Εγώ σύγκρινα 316i με 316d, και η διαφορά τιμής τους είναι 10296€ ακριβώς...

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Model&model_id=20&sub_model_id=30

Για κάποιον μισθωτό ή γενικώς μικρομεσαίο χωρίς σημαντική περιουσία, τα 40000€ για "ρόδες στον δρόμο" είναι απαγορευτικό νούμερο. Εδώ Octavia για να πάρουν οι περισσότεροι βάζουν 5-10 έτη δόσεις.

Το αν αξίζει ή όχι 5-5.5-10 χιλιάδες € διαφορά είναι σχετικό. Για κάποιον που δεν κάνει πολλά χλμ πιθανόν να μην κάνει απόσβεση ποτέ στην ζωή του. Και τα διπλά χλμ να θεωρήσουμε ότι βγάζει το πετρελαιοκίνητο ανά λίτρο καυσίμου, 5000€ είναι γενναία γενναία 3500 λίτρα καυσίμου. Θεωρώντας πως η κατανάλωση είναι 10λ/100χλμ για ένα βενζινοκίνητο και μόνο 5λ/100χλμ για το αντίστοιχο πετρελαιοκίνητο, μόνο και μόνο για να κάνει απόσβεση του ποσού αυτού το πετρελαιοκίνητο θα πρέπει να διανύσει 70.000χλμ.

greekm3
31-07-10, 20:21
diesel μτχ ειναι σχεδον απιθανο να βρεις...οποιοδηποτε μοντελο...ακομα και στην επαρχια..και εαν βρεις ,στην καλυτέρα εχουνε πανω απο 100χιλ χλμ.....οταν πηρα το Χ3 το 2008 εψαξα παντου,και το εννοω, για 3 μηνες....οποτε και κατεφυγα στην λυση της εισαγωγης....αμφιβαλλω εαν υπαρχουνε αλλα 100 3λιτρα ντιζελ στην ελλαδα...μακαρι να ελευθερωθει η αγορα σε αθηνα-θεσ/νικη παντως..μπας και δουμε και εμεις ασπρη μερα που προσπαθουμε να τα πουλησουμε και "τρωμε" την απαξιωση των 3λιτρων βενζινη:)

Driver M
31-07-10, 21:49
Αμ δεν λέω πολλά, καλά θυμόμουν, το κοίταξα αφού πόσταρα. Εγώ σύγκρινα 316i με 316d, και η διαφορά τιμής τους είναι 10296€ ακριβώς...

http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Model&model_id=20&sub_model_id=30

Για κάποιον μισθωτό ή γενικώς μικρομεσαίο χωρίς σημαντική περιουσία, τα 40000€ για "ρόδες στον δρόμο" είναι απαγορευτικό νούμερο. Εδώ Octavia για να πάρουν οι περισσότεροι βάζουν 5-10 έτη δόσεις.

Το αν αξίζει ή όχι 5-5.5-10 χιλιάδες € διαφορά είναι σχετικό. Για κάποιον που δεν κάνει πολλά χλμ πιθανόν να μην κάνει απόσβεση ποτέ στην ζωή του. Και τα διπλά χλμ να θεωρήσουμε ότι βγάζει το πετρελαιοκίνητο ανά λίτρο καυσίμου, 5000€ είναι γενναία γενναία 3500 λίτρα καυσίμου. Θεωρώντας πως η κατανάλωση είναι 10λ/100χλμ για ένα βενζινοκίνητο και μόνο 5λ/100χλμ για το αντίστοιχο πετρελαιοκίνητο, μόνο και μόνο για να κάνει απόσβεση του ποσού αυτού το πετρελαιοκίνητο θα πρέπει να διανύσει 70.000χλμ.

Οκ, οι διαφορές στην 316 είναι πολύ μεγάλες. Στις 320 είναι κάπως μικρότερες (38.979 η βενζινοκίνητη έναντι 45.154 της πετρελαιοκίνητης http://www.autotriti.gr/newcars/time/viewtimes.asp?marka=BMW (http://www.autotriti.gr/newcars/times/viewtimes.asp?marka=BMW).

Πάντως, πράγματι για κάποιον που δεν κάνει πολλά χιλιόμετρα, η διαφορά είναι μεγάλη. Αν κάποιος κάνει όμως γύρω στις 20.000 χλμ το χρόνο (νούμερο φυσιολογικό), σε 3,5 χρόνια έχει κάνει απόσβεση και φυσικά, έχει και το πλεονέκτημα των καλύτερων επιδόσεων και των κάπως χαμηλότερων (αν δεν κάνω λάθος) σέρβις.

Δύσκολη επιλογή σίγουρα, η οποία πρέπει να γίνεται καθαρά με βάση τις ανάγκες του αγοραστή...

God
31-07-10, 23:59
Δύσκολη επιλογή σίγουρα, η οποία πρέπει να γίνεται καθαρά με βάση τις ανάγκες του αγοραστή...

Τα σέρβις είναι περίπου ίδια. Η αξιοπιστία των πετρελαιοκινητήρων για κάποιον περίεργο (όχι κια τόσο) λόγο είναι σημαντικά υψηλότερη όμως.

Εγώ και πάλι το πετρελαιοκίνητο θα έπαιρνα. Από την δική μου άποψη που κρατάω και το αυτοκίνητο για μία ζωή, το να είναι οικονομικότερο, πιό αξιόπιστο και με σημαντικά καλύτερη ροπή είναι απλώς παράδεισος...

bimmer-corfu
01-08-10, 07:40
Πότε πήγες στην επαρχία τελευταία?? Στην περιοχή μου υπάρχουν 3 320d σαν το δικό μου......να μην βάλω και τα 5άρια....τα Χ3.....κτλ κτλ

μα το λές και μόνος σου ότι τα μετράμε στα δάχτυλα.

topmar
01-08-10, 11:20
μα το λές και μόνος σου ότι τα μετράμε στα δάχτυλα.

Εάν έχει 6-7 BMW 3 Series αγαπητέ στην πόλη μου (Σέρρες), τα 3 είναι diesel......είναι λίγο??

Από τα Χ3 που έχω δει, τα 2/3 είναι diesel πάλι.....

Είναι λίγο??

bimmer-corfu
01-08-10, 16:52
Εάν έχει 6-7 BMW 3 Series αγαπητέ στην πόλη μου (Σέρρες), τα 3 είναι diesel......είναι λίγο??

Από τα Χ3 που έχω δει, τα 2/3 είναι diesel πάλι.....

Είναι λίγο??

φίλε μου θες να πιστέψω ότι ολόκληρη πόλη έχει 6-7 3 series?

Αλλά δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι στην επαρχία ΔΕΝ υπάρχουν πολλά diesel και δεν θα μπω σε αντιπαράθεση. όλο το φορουμ να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει

topmar
01-08-10, 17:30
φίλε μου θες να πιστέψω ότι ολόκληρη πόλη έχει 6-7 3 series?

Αλλά δεν έχει σημασία, σημασία έχει ότι στην επαρχία ΔΕΝ υπάρχουν πολλά diesel και δεν θα μπω σε αντιπαράθεση. όλο το φορουμ να ρωτήσεις το ίδιο θα σου πει

Δεν ξέρω για την πλούσια Κέρκυρα αγαπητέ αλλά οι Σέρρες ναι, δεν έχουν περισσότερες από 7 3άρες Ε90......είμαστε φτωχοί εδώ.....

bimmer-corfu
01-08-10, 18:12
ρεφάρεις γιατί έχετε diesel εσείς που είναι πιο ακριβά!:cheers:

skatzoxoiros
01-08-10, 19:21
Χεχεχε
Αυτές τις μέρες έχετε στην Κέρκυρα άλλο ένα 320d Ε90! To δικό μου! :-)
Φυσικά χωρίς καπέλο, μόνο απο την κίτρινη πινακίδα θα με αναγνωρίσεις! :-)

bimmer-corfu
01-08-10, 19:44
και δεν πήρες τηλέφωνο? ντροπή! έχεις pm

kavas
02-08-10, 18:29
εγώ θα σας κάνω μια ερώτηση κρίσεως : γιατί στην επαρχία δεν υπάρχουν πολλά diesel?

φιλε μου,
σε Γαλλια-Γερμανια και σε ολη την Ευρωπη(εκτος απο Ελλαδα) πιο ευκολα κερδιζεις το τζοκερ παρα βρισκεις βενζινοκινητο οχημα

kavas
02-08-10, 18:31
και οσο σκεφτομαι οτι το 320d με τα 38 κιλα ροπης(οχι το καινουργιο) εχει αυτονομια 1630km με 61lt...

topmar
02-08-10, 18:51
και οσο σκεφτομαι οτι το 320d με τα 38 κιλα ροπης(οχι το καινουργιο) εχει αυτονομια 1630km με 61lt...

Ποιά 38 κιλά ροπής και ποιά 1630 ΚΜ με ένα ρεζερβουάρ??

Εάν εννοείς με το Ε90 με τα 177ΗΡ, έχει ΜΑΧ πραγματική αυτονομία 1300ΚΜ και ροπή 35,6 κιλά.....

Αυτό έχω και το γνωρίζω καλά......

jim_pas
02-08-10, 19:05
φιλε μου,
σε Γαλλια-Γερμανια και σε ολη την Ευρωπη(εκτος απο Ελλαδα) πιο ευκολα κερδιζεις το τζοκερ παρα βρισκεις βενζινοκινητο οχημα


συμφωνώ και ειδικά στην Ιταλια δεν βρίσκεις βενζινοκίνητο ούτε για δείγμα.....κ εγώ βενζινοκίνητο έχω,αλλα άλλη φάση τα πολλά κυβικά σε πετρέλαιο..τεράστιες ροπές και πολύ δύναμη...ίσως πιο δυνατά και απο βενζίνη στα ίδια άλογα....

bimmer-corfu
02-08-10, 20:00
φιλε μου,
σε Γαλλια-Γερμανια και σε ολη την Ευρωπη(εκτος απο Ελλαδα) πιο ευκολα κερδιζεις το τζοκερ παρα βρισκεις βενζινοκινητο οχημα

το ξέρω φίλε μου, για επαρχία μίλησα εγώ

kavas
03-08-10, 11:00
Ποιά 38 κιλά ροπής και ποιά 1630 ΚΜ με ένα ρεζερβουάρ??

Εάν εννοείς με το Ε90 με τα 177ΗΡ, έχει ΜΑΧ πραγματική αυτονομία 1300ΚΜ και ροπή 35,6 κιλά.....

Αυτό έχω και το γνωρίζω καλά......

35,6 ειναι δεν θυμουμουν..
Οσο για τα 1630 με 1 γεμισμα γινανε σε τεστ που εγινε απο ξενο δημοσιογραφο σε διαδρομη αν θυμαμαι καλα Μ.Βρετανια-Μοναχο-Μ.Βρετανια !

Α8hnaios
03-08-10, 11:34
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/818193/


!!!!

topmar
03-08-10, 12:35
35,6 ειναι δεν θυμουμουν..
Οσο για τα 1630 με 1 γεμισμα γινανε σε τεστ που εγινε απο ξενο δημοσιογραφο σε διαδρομη αν θυμαμαι καλα Μ.Βρετανια-Μοναχο-Μ.Βρετανια !

Δεν μιλάμε για ειδικό τεστ με εξαιρετικά ειδικές συνθήκες οδήγησης με στόχο την επίτευξη της όσο το δυνατόν μεγαλύτερης αυτονομίας φίλε μου......

Τα στοιχεία που σου δίνω είναι οι πραγματικές καταναλώσεις του αυτ/του αυτού, μετά από 43000ΚΜ χρήσης......

Περισσότερα και αναλυτικότερα περί των καταναλώσεων του αυτ/του μου μπορείς να βρείς κι εδώ (http://www.spritmonitor.de/en/detail/266419.html)

:dblthumb2

Driftakos
03-08-10, 12:48
Ισως να λεω και τα δικα μου... Αλλα εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασε σε περιοδικο αυτοκινητου, οτι ναι μεν τα ντιζελ εχουν μικροτερη κατανάλωση από τα βενζινοκίνητα αλλα μονο στην σταθερη πορεια. Οταν εχουμε συνεχομενες αλλαγες στην ταχυτητα, ουσιαστικα η καταναλωση ειναι αντίστοιχη με ενος βενζινοκινητηρα.

Επιπλεον, ολοι λετε για ροπη κτλπ..Ναι, και εγω μαζι σας...Και επειδη εχω μπει μεσα σε ενα 320td, μπορω να σας πω οτι απο ροπη...σκιζει... αλλα, και το λεω ευθαρσως, με ξενερωσαν 2 πραγματα
1. Πολυ νωρις κοφτης...Εκει που το βλεπεις να ανοιγει και το ευχαριστιεσαι...γκντουπ σκαει μυτη ο κοφτης
2. Ειναι απολυτα ξενερωτο να παντιλικωνεις και αντι για λαστιχιλα να βλεπεις την κλασσικη μαυριλα του ντιζελ...
Ισως να μαι υπερβολικος..αλλα ετσι το βλεπω
Απο την αλλη... Το ειπα και το ξαναλεω...Απο ροπη...ΡΟΠΑΡΑ

topmar
03-08-10, 13:43
Ισως να λεω και τα δικα μου... Αλλα εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασε σε περιοδικο αυτοκινητου, οτι ναι μεν τα ντιζελ εχουν μικροτερη κατανάλωση από τα βενζινοκίνητα αλλα μονο στην σταθερη πορεια. Οταν εχουμε συνεχομενες αλλαγες στην ταχυτητα, ουσιαστικα η καταναλωση ειναι αντίστοιχη με ενος βενζινοκινητηρα.

Σε καμμία των περιπτώσεων δεν συμβαίνει αυτό.....σε χαλαρή οδήγηση η διαφορά είναι -25% σε καύσιμο και σε γρήγορη μπορεί να φτάσει και να ξεπεράσει το -50%, πάντα υπέρ του Diesel.


Επιπλεον, ολοι λετε για ροπη κτλπ..Ναι, και εγω μαζι σας...Και επειδη εχω μπει μεσα σε ενα 320td, μπορω να σας πω οτι απο ροπη...σκιζει... αλλα, και το λεω ευθαρσως, με ξενερωσαν 2 πραγματα
1. Πολυ νωρις κοφτης...Εκει που το βλεπεις να ανοιγει και το ευχαριστιεσαι...γκντουπ σκαει μυτη ο κοφτης

Είναι σαν να λέω εγώ πως πρέπει να ανεβαίνω πάνω από τις 3500σαλ για να έχω δύναμη με ένα βενζινοκίνητο, ξενερώνω και βαριέμαι βρε αδερφέ να περιμένω να ανέβω έως εκεί πάνω......


2. Ειναι απολυτα ξενερωτο να παντιλικωνεις και αντι για λαστιχιλα να βλεπεις την κλασσικη μαυριλα του ντιζελ...

Μήπως κοιτούσες σε λάθος μεριά?? Για δες κι αυτό (http://www.youtube.com/watch?v=tYsMmZ6mbWw&NR=1) το βίντεο με Ε90 Diesel και τα ξαναλέμε....

Απλά δεν είναι ο ρόλος του συγκεκριμένου αυτ/του τέτοιος.....

Driftakos
03-08-10, 13:50
Χμ... ειπα..ΕΧΟΥΝ ροπη... δεν το αμφισβητησα..ουτε οτι τα παιχνιδια με τον κωλο ειναι πολυ πιο ευκολα...απλα...μου φαινεται οτι τελειωνει νωρις..ισως επειδη εχω συνηθισει με βενζινη...

και οχι...κατι ξερω απο παντιλικια, και κοιταγα στην σωστη μερια... τεσπα, γνωμη μου.. ισως ειμαι και λαθος...

Μ5V8
03-08-10, 14:37
http://www.car.gr/classifieds/cars/photos/818193/


!!!!

μάλλον το καλύτερο όλων !!!!

oldcarskickass
03-08-10, 15:31
Ισως να λεω και τα δικα μου... Αλλα εχω την εντυπωση οτι ειχα διαβασε σε περιοδικο αυτοκινητου, οτι ναι μεν τα ντιζελ εχουν μικροτερη κατανάλωση από τα βενζινοκίνητα αλλα μονο στην σταθερη πορεια. Οταν εχουμε συνεχομενες αλλαγες στην ταχυτητα, ουσιαστικα η καταναλωση ειναι αντίστοιχη με ενος βενζινοκινητηρα.

Επιπλεον, ολοι λετε για ροπη κτλπ..Ναι, και εγω μαζι σας...Και επειδη εχω μπει μεσα σε ενα 320td, μπορω να σας πω οτι απο ροπη...σκιζει... αλλα, και το λεω ευθαρσως, με ξενερωσαν 2 πραγματα
1. Πολυ νωρις κοφτης...Εκει που το βλεπεις να ανοιγει και το ευχαριστιεσαι...γκντουπ σκαει μυτη ο κοφτης
2. Ειναι απολυτα ξενερωτο να παντιλικωνεις και αντι για λαστιχιλα να βλεπεις την κλασσικη μαυριλα του ντιζελ...
Ισως να μαι υπερβολικος..αλλα ετσι το βλεπω
Απο την αλλη... Το ειπα και το ξαναλεω...Απο ροπη...ΡΟΠΑΡΑ


Η διαφορά στην κατανάλωση του ντίζελ είναι τόσο μεγαλύτερη όσο μικρότερο είναι το άνοιγμα της πεταλούδας (δλδ όσο μικραίνει το φορτίο τόσο μεγαλώνει η διαφορά).

Μαυρίλα δεν πρόκειται να δεις. Εγώ να φανταστείς ΜΙΑ φορά είδα. Το οδηγούσε η γυναίκα για κανά τρίμηνο (ΜΑΞ 2000 στροφές) και στο πρώτο άνοιγμα έβγαλε απλά ένα συνεφάκι.

Δλδ στα μη ///Μ βενζινοκίνητα που ο κόφτης είναι στις 6 με 6.5 πωρώνεσαι να τα βλέπεις να ανοίγουν; Εκείνη την ώρα το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι να βλέπεις τον δείκτητων χλμ/ώρα καθώς και την στιγμιαία κατανάλωση... και αν μετά σου έρθει κόλπος και θες να δεις στροφάρισμα μπες στο youtube και δες κανά αγωνιστικό.

Ο μοντέρνος ντίζελ είναι απλά πώρωση.-

Πέρα από τον ήχο στο ρελαντί και το ότι δεν τον ακούς στο άνοιγμα δεν βλέπω κανένα άλλο μειονέκτημα.

Το 320td που μπήκες ήταν Ε46 ή Ε90; Γιατί το ένα με το άλλο έχουν ΑΠΛΑ ΧΑΟΤΙΚΕΣ διαφορές.

antreas
04-08-10, 03:14
μάλλον το καλύτερο όλων !!!!

Αυτό φίλε ήπιε τσαγάκι από καντετ..(βελτιωμενο εννοειται)
Πάντως είναι μπιμπίλα το αμαξι

Μ5V8
04-08-10, 13:05
Αυτό φίλε ήπιε τσαγάκι από καντετ..(βελτιωμενο εννοειται)
Πάντως είναι μπιμπίλα το αμαξι

ε καλά θα μπορούσε να είναι και από zastava... στις μετατροπές... χάνεται η μπάλα.

Απλά είναι κυριλέ γκάζι, με πολύ οικονομία σε καύσιμο...

βέβαια βρέθηκα κάποτε στο δίλημμα... 335i ¨η 335d...

ήταν και πιο ακριβή η diesel...

η λογική έλεγε diesel μιας και θα μπορούσα να το χρησιμοποιώ καθημερινά στα ταξίδια (το κόστος καυσίμου είναι μικρό σχετικά....)

αλλά μάλλον θα επικρατούσε το 335i .. που είναι το συναίσθημα, η συνήθεια κλπ κλπ...

Κακά τα ψέμματα.. .με βενζίνη μεγαλώσαμε....

kavas
04-08-10, 17:59
Κακά τα ψέμματα.. .με βενζίνη μεγαλώσαμε....

κριμα..
τοσα χρονια χασαμε τοννους ροπης !

Μ5V8
05-08-10, 07:30
Κακά τα ψέμματα.. .με βενζίνη μεγαλώσαμε....

κριμα..
τοσα χρονια χασαμε τοννους ροπης ![/QUOTE]

καλά δεν χάσαμε και τίποτα σπουδαίο τα προηγούμενα χρόνια...
Τα μοτέρ των τελευταίων 5-6 ετών είναι που ζηλεύουμε...

είναι τα άτιμα όμως τόσο ευκολοδήγητα.
Αν δεν είχα το φόβο τα προηγούμενα χρόνια σχετικά με την απαγόρευση σε Αθήνα και Θεσ/νίκη, θα είχα προτιμήσει κάποιο σε σχέση με τα Prius που κυκλοφορώ...

όσο για αυτό που έγραψα σχετικά με η βενζίνη... ήταν στην αντιπαράθεση μεταξύ 335d και 335i... όπου και η 335i έχει τη ροπούλα της (λόγω των τουρμπο)... δεν συγκρίνω ατμόσφαιρα...

Τελικά παίζει τίποτα με άρση της απαγόρευσης;;;;

Προσωπικά πάντως μου έχει κάνει εντύπωση στις μεγάλες ευρωπαϊκές πόλεις ότι λόγω της κυκλοφορίας πολλών diesel... υπάρχει στους δρόμους μία μυρωδιά....που δεν έχουμε συνηθίσει....μπορεί να φταίνε βέβαια τα παλαιότερα μοτέρ....

kavas
05-08-10, 09:52
αν ειχαμε πετρελαιο οταν πηρα το δικο μου,θα επαιρνα ΑΝΕΤΑ το 3.20d με +5000
Ακομα και τωρα που θα πρεπει να «σκοτωσω» το δικο μου οταν θα επιτραπει θα το σκεφτω πολυ σοβαρα

Driver M
05-08-10, 15:55
Προσωπικά, πιστεύω ότι στους 4κύλινδρους το diesel είναι μακράν καλύτερη αγορά, κυρίως για λόγους οικονομίας. Οκ, έχει και καλύτερες επιδόσεις αλλά αν αναλογιστούμε το κατά 2-2.500 χαμηλότερο στραφάρισμα και τον χειρότερο ήχο, αυτό πάει κι έρχεται. Η κατανάλωση όμως δείχνει το δρόμο.

Από 6 κυλίνδρους και πάνω όμως, δεν θα διάλεγα diesel, κυρίως όταν μιλάμε για 335i και d. Η ροπή της πρώτης είναι ήδη μεγάλη και ανεβαίνει πανεύκολα, οπότε σε επιδόσεις δεν έχει να ζηλέψει τίποτα (το αντίθετο μάλιστα αν προσθέσουμε και την μεγαλύτερη τελική) και η απόλαυση τόσο από τον ήχο όσο και από το στροφάρισμα είναι ανώτερη. Και πάλι υπάρχει η κατανάλωση, αλλά όταν κάποιος παίρνει αυτοκίνητο 3.000 κυβικών, 300+- ίππων και πισωκίνητο και ενδιαφέρεται κατά κύριο λόγο για την κατανάλωση, πολύ απλά πήρε λάθος αυτοκίνητο.

Συνεπώς, για οικονομία και καλές επιδόσεις από 4 κυλίνδρους, diesel με κλειστά μάτια.
Από εκεί και πάνω πέρα όμως, η βενζίνη δύσκολα αντικαθίσταται...

jim_pas
05-08-10, 18:29
Από 6 κυλίνδρους και πάνω όμως, δεν θα διάλεγα diesel, κυρίως όταν μιλάμε για 335i και d. Η ροπή της πρώτης είναι ήδη μεγάλη και ανεβαίνει πανεύκολα, οπότε σε επιδόσεις δεν έχει να ζηλέψει τίποτα (το αντίθετο μάλιστα αν προσθέσουμε και την μεγαλύτερη τελική) και η απόλαυση τόσο από τον ήχο όσο και από το στροφάρισμα είναι ανώτερη. Και πάλι υπάρχει η κατανάλωση, αλλά όταν κάποιος παίρνει αυτοκίνητο 3.000 κυβικών, 300+- ίππων και πισωκίνητο και ενδιαφέρεται κατά κύριο λόγο για την κατανάλωση, πολύ απλά πήρε λάθος αυτοκίνητο.

Συνεπώς, για οικονομία και καλές επιδόσεις από 4 κυλίνδρους, diesel με κλειστά μάτια.
Από εκεί και πάνω πέρα όμως, η βενζίνη δύσκολα αντικαθίσταται...

εδώ θα διαφωνίσω...τυχαίνει ένα απο τα αυτοκίνητα της οικογένειας να είναι diesel και με 4000 κυβικα κ 57 κιλά ροπής.....εαν κάνει 100000 το χρόνο ένα αυτοκίνητο βενζίνης πιστεψε με ότι το κόστος είναι πολύ μεγαλύτερο... +ότι έχει 260 άλογα διπλοτούρμπινο και δεν υστερεί πουθενά με κάποιο άλλο βενζινοκίνητο στα ίδια άλογα και ειδικά στα γκάζια....κατανάλωση 9-10 λίτρα/100 km....

kavas
28-08-10, 09:28
ολη η χαλκιδικη «φοραγε» Χ5 3.0 D με ρωσικες φυσικα πινακιδες
50 κιλα ροπης, και ασε τους αλλους να χαιδευονται
Μου εκανε εντυπωση παντως 7 στα 10 τζιπ ητανε Χ5 και τα υπολοιπα μερσεντα
Αντε ψηφιστε τον κ***νομο να εργαλειωθουμε !

Bill Bmw M Power
28-08-10, 09:37
Εμεις που εχουμε ενα VW Caddy 1.9tdi για την δουλεια....αναγκαζομαστε να περνουμε την κουρσα για να πηγαινουμε δουλεια....

ts_dimitris
28-08-10, 13:27
υπαρχει τιποτα νεοτερο για τον αν επιτραπει η οχι?

tacos
28-08-10, 17:07
Γνωριζετε αν μπορει καποιος μονιμος κατοικος Αθηνας-Θεσσαλονικης να αγορασει πετρελαιοκινητο στο ονομα του για χρηση εκτος των περιοχων αυτων?

Fairytale
28-08-10, 17:27
Η άδεια κυκλοφορίας βγαίνει με βάση τη διεύθυνση κατοικίας του κατόχου του αυτοκινήτου.
Άρα αν δηλώνεις διεύθυνση μέσα στα αστικά κέντρα που αναφέρεις δεν μπορείς να βγάλεις άδεια κυκλοφορίας για diesel.
C U out there

oldcarskickass
29-08-10, 17:53
Η άδεια κυκλοφορίας βγαίνει με βάση τη διεύθυνση κατοικίας του κατόχου του αυτοκινήτου.
Άρα αν δηλώνεις διεύθυνση μέσα στα αστικά κέντρα που αναφέρεις δεν μπορείς να βγάλεις άδεια κυκλοφορίας για diesel.
C U out there

Ώπα, δε μπορεί όμως ΚΑΝΕΙΣ να σου απαγορέψει να μένεις Αθήνα η Θεσσαλονίκη ΚΑΙ να έχεις στο όνομά σου diesel Ι.Χ..

Αυτό που απαγορεύεται είναι η κίνηση του οχήματος μέσα στα όρια των πόλεων, όπως αναγράφεται και πίσω από την άδεια.

bimmer-corfu
29-08-10, 18:04
τώρα ξέρω ότι θα με φάτε αλλά στα 2χλμ απο εμένα είναι μια κλινική. 2 φίλοι γιατροί πήραν μαζί πριν 2 χρόνια ένα Χ5 3.0 diesel και ένα X5 3.0 βενζίνη

Ο diesel έχει μετανιώσει απο τα πολλά προβλήματα που βγάζει. Άσε που πάει εκτός Κέρκυρας συνέχεια γιατί δεν έχει αντιπροσωπεία εδώ...

Δεν λέω ότι τα diesel δεν είναι αξιόπιστα, είναι και μάλιστα πιο πολύ αλλά δεν είναι και πάντα η σούπερ ντούπερ λύση που ακούω απο πολλούς

oldcarskickass
29-08-10, 18:10
τώρα ξέρω ότι θα με φάτε αλλά στα 2χλμ απο εμένα είναι μια κλινική. 2 φίλοι γιατροί πήραν μαζί πριν 2 χρόνια ένα Χ5 3.0 diesel και ένα X5 3.0 βενζίνη

Ο diesel έχει μετανιώσει απο τα πολλά προβλήματα που βγάζει. Άσε που πάει εκτός Κέρκυρας συνέχεια γιατί δεν έχει αντιπροσωπεία εδώ...

Δεν λέω ότι τα diesel δεν είναι αξιόπιστα, είναι και μάλιστα πιο πολύ αλλά δεν είναι και πάντα η σούπερ ντούπερ λύση που ακούω απο πολλούς

Αν θα σου κάτσει αξιόπιστο BMW πλέον είναι λαχείο.

Δεν είναι μέτρο σύγκρισης το ένα στα 2 (από τα χιλιάδες).

Αντίστοιχα δες τι γίνεται με τα 1.6 και τα 2.0 βενζίνης (και πετρέλαια με τα 177).

Γενικά η αξιοπιστία έχει πέσει πάρα πολύ στις τελευταίες γενιές λόγω αύξησης της πολυπλοκότητας.

Fairytale
29-08-10, 18:21
Ώπα, δε μπορεί όμως ΚΑΝΕΙΣ να σου απαγορέψει να μένεις Αθήνα η Θεσσαλονίκη ΚΑΙ να έχεις στο όνομά σου diesel Ι.Χ..

Αυτό που απαγορεύεται είναι η κίνηση του οχήματος μέσα στα όρια των πόλεων, όπως αναγράφεται και πίσω από την άδεια.Αυτό που ηξερα εγώ από το Υπ. Συγκοινωνιών είναι ότι για να βγάλει κάποιος πινακίδες σε diesel πρέπει να πιστοποιήσει κατοικία ή έδρα επιχείρησης εκτός της ζώνης απαγόρευσης κυκλοφορίας των diesel.
Εσύ που έχεις diesel λες ότι άλλαξε κάτι σε αυτό;
C U out there

oldcarskickass
29-08-10, 18:55
Μα εγώ έχω κατοικία στην Αθήνα (κανονικά μένω Θεσσαλονίκη, αλλά όλα τα χαρτιά έρχονται Αθήνα), η άδεια είναι στο όνομά μου και έβγαλα κανονικά πινακίδες.

Ούτε η κατοικία μου στην Αθήνα, ούτε στη Θεσσαλονίκη είναι εκτός των ορίων για τα ντίζελ.

Και ξαναλέω ότι η << πινακίδωση >> έγινε κανονικά, ούτε σταγόνα ελαιόλαδου ή άλλου λιπαντικού.

Ξαναλέω τι έγινε με εμένα, τώρα, το τι ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και με το ΝΟΜΟ δε το ξέρω.

tacos
02-09-10, 17:05
Μα εγώ έχω κατοικία στην Αθήνα (κανονικά μένω Θεσσαλονίκη, αλλά όλα τα χαρτιά έρχονται Αθήνα), η άδεια είναι στο όνομά μου και έβγαλα κανονικά πινακίδες.

Ούτε η κατοικία μου στην Αθήνα, ούτε στη Θεσσαλονίκη είναι εκτός των ορίων για τα ντίζελ.

Και ξαναλέω ότι η << πινακίδωση >> έγινε κανονικά, ούτε σταγόνα ελαιόλαδου ή άλλου λιπαντικού.

Ξαναλέω τι έγινε με εμένα, τώρα, το τι ισχύει ΚΑΝΟΝΙΚΑ και με το ΝΟΜΟ δε το ξέρω.

Αν καταλαβα καλα εβγαλες πινακιδες σε πετρελαιοκινητο παρολο που δηλωσες μονιμη κατοικια Αθηνα? Επαναφερω το θεμα αν και πιστευω οτι με την καταργηση του αφορολογητου στο πετ/λαιο θερμανσης που θα ανακοινωθει οσονουπω ανοιγει ο δρομος για την πετρελαιοκινηση παντου.

oldcarskickass
02-09-10, 17:54
Αν καταλαβα καλα εβγαλες πινακιδες σε πετρελαιοκινητο παρολο που δηλωσες μονιμη κατοικια Αθηνα? Επαναφερω το θεμα αν και πιστευω οτι με την καταργηση του αφορολογητου στο πετ/λαιο θερμανσης που θα ανακοινωθει οσονουπω ανοιγει ο δρομος για την πετρελαιοκινηση παντου.

Σωστά κατάλαβες.

Έχεις κάποιο λινκ (όχι από blog) για την κατάργηση του αφορολογήτου;

tacos
02-09-10, 20:28
Σωστά κατάλαβες.

Έχεις κάποιο λινκ (όχι από blog) για την κατάργηση του αφορολογήτου;

Παιζει παντου απο χθες.-

oldcarskickass
02-09-10, 20:38
Παιζει παντου απο χθες.-

Άρα είμαι μπροστά από την εποχή μου!!

ΧΑΧΑ

Ευχαριστώ πάντως.:)

kavas
07-09-10, 09:20
το νεο 2λιτρο d με τα 184 αλογα και τα 38 κιλα ροπης δινει 8,5 στα 1715 κιλα της νεας Χ3 με 5,6lt/100km
Φανταστειτε τι θα κανει στην 3αρα με 280kg λιγοτερα

kavas
13-09-10, 19:04
..και για να σας μην επιβαρυνουμε με επιπλεον χρηματα για το νεο σας diesel..
παρτε και μια αποσυρση με μειωμενο τελος ταξινομησης !

kavas
13-09-10, 19:08
το νεο 2λιτρο d με τα 184 αλογα και τα 38 κιλα ροπης δινει 8,5 στα 1715 κιλα της νεας Χ3 με 5,6lt/100km
Φανταστειτε τι θα κανει στην 3αρα με 280kg λιγοτερα

7.5 για τα πρωτα 100
236 τελικη και..ρεπριζ αστο καλυτερα, με καταναλωση που..
helloooo!! 5,9 μεικτο και 4 εκτος ΗΕLLLLOOOOOOO ! ! !

kavas
20-09-10, 08:36
Αν δηλωσεις οτι μενεις επαρχια και εχεις πετρελαιο κ σε πιασουνε καθαριζεις με 50 ευρω;

kplc16
20-09-10, 09:41
Αν δηλωσεις οτι μενεις επαρχια και εχεις πετρελαιο κ σε πιασουνε καθαριζεις με 50 ευρω;

κατι ακουσα για 200 ευρω

rapid_fast
20-09-10, 10:57
Ποιόν έπιασαν??
Εχει πήξει η Θεσσαλονίκη στα πετρέλαια..
Περισσότερο απο 30% των νέων αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού που βλέπω
στο δρόμο είναι πετρέλαιο..
Και με κανονικότατες πινακίδες Θεσσαλονίκης...

giannis 116
20-09-10, 14:17
Ποιόν έπιασαν??
Εχει πήξει η Θεσσαλονίκη στα πετρέλαια..
Περισσότερο απο 30% των νέων αυτοκινήτων μεγάλου κυβισμού που βλέπω
στο δρόμο είναι πετρέλαιο..
Και με κανονικότατες πινακίδες Θεσσαλονίκης...

Τα ιδια σχεδον και Αθηνα, οχι τοσα πολλα αυτοκινητα βεβαια αλλα εχω τσεκαρει Χ5 3.0d στο Κολωνακι, 120d coupe στην παραλιακη και αλλα διαφορα κατα καιρους...

kavas
20-09-10, 18:59
εχω ακουσει ομως οτι αν σε πιασουνε κ δηλωνεις οτι μενεις Αθηνα-Θεσσαλονικη σε σκιζουνε κανονικα..
Το θεμα ειναι ομως αν εχεις δηλωσει επαρχια(π.χ. η γυναικα σου πατρικο) κ μενεις Αθηνα-Θεσσαλονικη τι γινενε;Και αν σε ξαναπιασουν παλι;

rapid_fast
20-09-10, 20:37
εχω ακουσει ομως οτι αν σε πιασουνε κ δηλωνεις οτι μενεις Αθηνα-Θεσσαλονικη σε σκιζουνε κανονικα..
Το θεμα ειναι ομως αν εχεις δηλωσει επαρχια(π.χ. η γυναικα σου πατρικο) κ μενεις Αθηνα-Θεσσαλονικη τι γινενε;Και αν σε ξαναπιασουν παλι;

Μπα..
200 ευρώ και έφυγες.. Καμία άλλη επίπτωση.
Ασε που και αυτό μπορείς να το πας δικαστικά, και να αθωωθείς, καθότι δεν υπάρχει
καμία πινακίδα που να οριοθετεί περιοχές απαγόρευσης πετρελαιοκίνησης...

InsaneDriver
20-09-10, 20:44
Μπα..
200 ευρώ και έφυγες.. Καμία άλλη επίπτωση.
Ασε που και αυτό μπορείς να το πας δικαστικά, και να αθωωθείς, καθότι δεν υπάρχει
καμία πινακίδα που να οριοθετεί περιοχές απαγόρευσης πετρελαιοκίνησης...

Επίσης δεν υπάρχει και πινακίδα που να λέει ότι απαγορεύεται το κυνήγι στο Σύνταγμα ή την Ομόνοια.
Δεν επιτρέπεται όμως έτσι;

Άγνοια νόμου δεν είναι κάτι αποδεκτό και τιμωρείται σε όποιο δικαστήριο και να προσφύγεις.

Fairytale
20-09-10, 20:53
Παιδιά ο λόγος που οι έλεγχοι έχουν χαλαρώσει στα αυτοκίνητα και κανείς τους δεν πολυασχολείται είναι ότι τους έκοψαν το μισθολογικό bonus από τις κλήσεις που κόβουν.
Αλλά κάποια στιγμή κάποιος φωστήρας σε αυτό που ονομάζουν Οικονομικό επιτελείο θα έχει την έμπνευση ΞΑΝΑ. Και τότε θα ξαναρχίσει και το κυνήγι. Τόσο απλά...
C U out there

rapid_fast
20-09-10, 21:21
Επίσης δεν υπάρχει και πινακίδα που να λέει ότι απαγορεύεται το κυνήγι στο Σύνταγμα ή την Ομόνοια.
Δεν επιτρέπεται όμως έτσι;
Άγνοια νόμου δεν είναι κάτι αποδεκτό και τιμωρείται σε όποιο δικαστήριο και να προσφύγεις.

Χά χα... Πολύ ωραίο και σωστό το παράδειγμα...
(Αλλά εκεί νομίζω ο νόμος είναι πιο σαφής.. Πχ, 250 μέτρα απο κατοικημένη περιοχή, 300 απο την θάλασσα..)
Ο κάτοικος Ορεστιάδας που θα κατεβεί στην Αθήνα, μπορεί να καταλάβει που είναι ο
δακτύλιος (καθότι οριοθετημένος) αλλά μάλλον θα δυσκολευτεί με την Θεσσαλονίκη,
καθότι αν έρθει απο τον περιφερειακό και κατέβει προς Καλαμαριά, δεν θα δεί
πουθενά ταμπέλα οτι μπαίνει σε δήμο Πανοράματος, ή Καλαμαριάς, και μπορεί να
βρεθεί εντός του δημου Θεσσαλονίκης χωρίς προηγούμενη προειδοποίηση..
Ασε που σε μεγάλο κομμάτι, η εξωτερική περιφεριακή (Εγνατία οδός) υπάγεται σε
περιοχή που απαγορευεται η πετελαιοκίνηση!!!
Παλιά ο νόμος έλεγε οτι απαγορευεται σε όλο το νομό, αν δεν με απατάει η μνήμη μου..
Πάντως μέχρι στιγμής, δεν έχω ακούσει, και δεν έχω δεί να σταματάνε για τέτοιο έλεγχο..

InsaneDriver
20-09-10, 21:35
Χά χα... Πολύ ωραίο και σωστό το παράδειγμα...
(Αλλά εκεί νομίζω ο νόμος είναι πιο σαφής.. Πχ, 250 μέτρα απο κατοικημένη περιοχή, 300 απο την θάλασσα..)
Ο κάτοικος Ορεστιάδας που θα κατεβεί στην Αθήνα, μπορεί να καταλάβει που είναι ο
δακτύλιος (καθότι οριοθετημένος) αλλά μάλλον θα δυσκολευτεί με την Θεσσαλονίκη,
καθότι αν έρθει απο τον περιφερειακό και κατέβει προς Καλαμαριά, δεν θα δεί
πουθενά ταμπέλα οτι μπαίνει σε δήμο Πανοράματος, ή Καλαμαριάς, και μπορεί να
βρεθεί εντός του δημου Θεσσαλονίκης χωρίς προηγούμενη προειδοποίηση..
Ασε που σε μεγάλο κομμάτι, η εξωτερική περιφεριακή (Εγνατία οδός) υπάγεται σε
περιοχή που απαγορευεται η πετελαιοκίνηση!!!
Παλιά ο νόμος έλεγε οτι απαγορευεται σε όλο το νομό, αν δεν με απατάει η μνήμη μου..
Πάντως μέχρι στιγμής, δεν έχω ακούσει, και δεν έχω δεί να σταματάνε για τέτοιο έλεγχο..

Και στο θέμα του δακτυλίου είναι οριοθετημένο το ζήτημα.
Π.Χ Αλεξάνδρας – Ζαχάρωφ – Μεσογείων κτλπ.

Τέσπα. Πάντως δεν υπάρχει δικαίωση σε τέτοιο ζήτημα δικαστικά.

oldcarskickass
21-09-10, 15:50
καλα το θεμα ειναι σε ποιον θα πεσεις,να ξερει τι του γινεται και αναλογα με τη συμπεριφορα σου θα σε γραψει η οχι... Πχ ξερει κανεις οτι ηαλεξανδρας ΔΕΝ ςιναι λεωφορος αλλα επαρχιακο οδικο δικτυο;

individual
21-09-10, 21:04
διαβασα προσεκτικα ολα οσα γραφτηκαν πιο πριν......
και λογο οτι τα τελευταια 15 χρονια εχω ντιζελ.....πιστευω οτι ξερω κατι παραπανω οσον αφορα τα ντιζελ..
καλα τα περιοδικα αυτοκινητου και αλλα διαφορα μεσα που ασχολουντε με τα αυτοκινητα,αλλα αλλο ειναι να εχεις ενα αμαξι 3-5 χρονια και αλλο να το εχει καποιος δημοσιογραφος που το δοκιμασε για μια μερα.....
τι θελω να πω με αυτο?? οχι οτι λενε ψεματα τα περιοδικα,αλλα οπως και να εχει το πραγμα αλλο να εχεις ενα αμαξι 3 χρονια και αλλο μια μερα.......και το λεω αυτο,για βλαβες,καταναλωση,οδικη συμπεριφορα κλπ...
Ας ερθουμε λοιπον στο ''ζουμι'' της υποθεσης ντιζελ...
καποιοι φιλοι ρωτησαν δικαιως γιατι στην επαρχια δεν κυκλοφορουν πολλα ντιζελ.
1)γιατι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι απαγορευεται και οτι μονο αν βρεις καποιο αποχαρακτηρισμενο ταξι επιτρεπεται....δηλαδη ΑΓΝΟΙΑ
2)οι περισσοτεροι νομιζουν οτι οτι με πετρελαιο κινουντε μονο τα φορτηγα,λεωφορεια,μηχανηματα κλπ.....δηλαδη ΑΓΝΟΙΑ νο2
3)καποιοι παλι νομιζουν οτι μονο η mercedes βγαζει ντιζελ,γιατι βλεπουν τα ταξι....ΑΓΝΟΙΑ νο3
4)καποιος φιλος το ανεφερε πριν.......οτι ας πουμε καποιος πηρε την γενναια αποφαση να παρει ντιζελ απο αντιπροσωπεια.........η ιδια η εταιρεια προσπαθει να τον αποπροσανατολησει με διαφορα επειχηρηματα......ΓΙΑΤΙ??.....γιατι η οποιαδηποτε αντιπροσωπεια φερει εστω και ΕΝΑ μοντελο ντιζελ,ειναι υποχρεωμενη και να το υποστηριζει με ανταλλακτικα,τεχνικες γνωσεις κλπ......οπου ολα αυτα συνεπαγονται,μεγαλο κοστος το οποιο δεν αποσβαινετε με 1-2 πωλησεις αυτοκινητων....
οταν ειχα φερει την μπεμπα απο γερμανια και ειπα σε φιλους,γνωστους κλπ οτι ειναι ντιζελ....
ξερετε τι ειπαν οι περισσοτεροι??....''ΒΓΑΖΕΙ Η BMW ΝΤΙΖΕΛ??''
ολα τα παραπανω τα ανεφερα για να σας λυσω ΙΣΩΣ την απορια,γιατι δεν εχει πολλα ντιζελ στην επαρχια..και δεν μιλαω φυσικα για ατομα σαν εμας που παρα-ασχολουμαστε με τα αυτοκινητα.........
γιατι μη μου πητε οτι δεν γνωριζετε ατομα που δεν ξερουν απο που ανοιγει το καπω???

συνεχιζω λοιπον.......
οι καταναλωσεις που γραφουν τα βιβλια ενος ντιζελ αυτοκινητου η ακομα και στα περιοδικα.....απλα απεχουν μακραν απο την πραγματικοτητα......που σιγουρα το εχετε δει ολοι και στα βενζινοκινητα.....
ακομα και στον υπολογιστη ταξιδιου συμβαινει αυτο..........
λεει δηλαδη ο υπολογιστης,τον οποιο εχουμε μηδενισει προσφατα οτι πχ εχουμε καψει 7 λιτρα στα 100.....και μολις φουλαρουμε στο βενζιναδικο και κανουμε τις απαραιτητες αριθμιτικες πραξεις μας βγαινει πχ 8-8,5...........
θελω να πω οτι ΝΑΙ τα ντιζελ ειναι πιο οικονομικα...ΑΛΛΑ μην πιστεουμε και πολυ στα τρελα νουμερα που ακουμε........
ενα αλλο που ακουγεται συχνα ειναι οτι εχουν πιο φθηνο σερβις......αληθεια και αυτο γιατι δεν εχουν μπουζι,πολλαπλασιαστες κλπ.........ΑΛΛΑ.....αν παθει ζημια ο ντιζελ........μπορει και να σου φυγουν,πολλες χιλιαδες ευρω.........ειδικα τοτε που ειχαν πρωτο-βγει οι common-rail,το κοστος για ενα μπεκ ηταν περιπου 700-1000 ευρω το ΕΝΑ!!.........
φανταστητε λοιπον ενα 6κυλινδρο μοτερ να θελει 6.000 ευρω μονο για μπεκ......
και δεν ηταν σπανιο φαινομενο να παθουν λογω των ''κακων πετρελαιων'' που δυστηχως δεν ειναι και σπανιο.......
το καλο ας πουμε τωρα ειναι οτι επειδη εχουν περασει περιπου 10 χρονια απο την εμφανιση του common-rail,υπαρχουν πολυ φθηνοτερες λυσεις......οπως ανακατασκευη του μπεκ.....μεγαλη πιθανοτητα να βρεις μτχ κλπ....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
εγω ειχα-εχω-και θα εχω ντιζελ,γιατι γουσταρω τη ροπη του,την οικονομια του κλπ........
και το σημαντικοτερο μπορεις να ανεβασεις αλογα με πολυ λιγα πραγματικα χρηματα.......

δεν ξερω αν ολα οσα ειπα σας βρισκουν συμφωνους........αλλα πιστεψτε με ειναι η αληθεια!!!!
για οποια απορια εχετε......εαν βεβαια την γνωριζω........ρωτηστε αφοβα.....

individual
21-09-10, 21:13
ας βαλω και ενα βιντεακι με την ΑΦΕΝΤΙΑ ΜΟΥ να καιω λαστιχο σε ΠΑΡΑ-ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΑΓΡΙΑ ΑΣΦΑΛΤΟ.....δεν το συνιθηζω....αλλα θα πηγαινα για αλλαγη ελαστικων....και ειπα....''δεν τα καιω πρωτα??''
το βιντεακι το ανεβαζω,γιατι καποιος φιλος ειπε πριν οτι καπνιζουν........
και αυτο μπορει να συμβει λογο καποιου προβληματος στον ψεκασμο συνηθως.....
το δικο μου ομως δεν του αφηνω ουτε να σκεφτει να βγαλει ντουμανι....


http://www.youtube.com/watch?v=PVdpoKwAl2g




.................................................. ....ξερω-ξερω-ξερω......θελω μπλοκε!!!!!!

E46 POWER
21-09-10, 22:28
ακριβως ετσι ειναι..και επισης ενας αλλος λογος: ντιζελ? καλα πηρες ντιζελ? αυτα δεν πανε βημα.... εδω ειναι η μεγαλυτερη αγνοια.. και οταν τα βαζουμε διπλα διπλα...καπνος το ντιζελ!

οταν ομως βγαλει ζημια..οπως εμενα..ψαχνεις μοτερ 2 μηνες και δεν μπορεις να βρεις! (ακομη)

rapid_fast
22-09-10, 00:21
διαβασα προσεκτικα ολα οσα γραφτηκαν πιο πριν......
και λογο οτι τα τελευταια 15 χρονια εχω ντιζελ.....πιστευω οτι ξερω κατι παραπανω οσον αφορα τα ντιζελ..
καλα τα περιοδικα αυτοκινητου και αλλα διαφορα μεσα που ασχολουντε με τα αυτοκινητα,αλλα αλλο ειναι να εχεις ενα αμαξι 3-5 χρονια και αλλο να το εχει καποιος δημοσιογραφος που το δοκιμασε για μια μερα.....
τι θελω να πω με αυτο?? οχι οτι λενε ψεματα τα περιοδικα,αλλα οπως και να εχει το πραγμα αλλο να εχεις ενα αμαξι 3 χρονια και αλλο μια μερα.......και το λεω αυτο,για βλαβες,καταναλωση,οδικη συμπεριφορα κλπ...
Ας ερθουμε λοιπον στο ''ζουμι'' της υποθεσης ντιζελ...
καποιοι φιλοι ρωτησαν δικαιως γιατι στην επαρχια δεν κυκλοφορουν πολλα ντιζελ.
1)γιατι οι περισσοτεροι νομιζουν οτι απαγορευεται και οτι μονο αν βρεις καποιο αποχαρακτηρισμενο ταξι επιτρεπεται....δηλαδη ΑΓΝΟΙΑ
2)οι περισσοτεροι νομιζουν οτι οτι με πετρελαιο κινουντε μονο τα φορτηγα,λεωφορεια,μηχανηματα κλπ.....δηλαδη ΑΓΝΟΙΑ νο2
3)καποιοι παλι νομιζουν οτι μονο η mercedes βγαζει ντιζελ,γιατι βλεπουν τα ταξι....ΑΓΝΟΙΑ νο3
4)καποιος φιλος το ανεφερε πριν.......οτι ας πουμε καποιος πηρε την γενναια αποφαση να παρει ντιζελ απο αντιπροσωπεια.........η ιδια η εταιρεια προσπαθει να τον αποπροσανατολησει με διαφορα επειχηρηματα......ΓΙΑΤΙ??.....γιατι η οποιαδηποτε αντιπροσωπεια φερει εστω και ΕΝΑ μοντελο ντιζελ,ειναι υποχρεωμενη και να το υποστηριζει με ανταλλακτικα,τεχνικες γνωσεις κλπ......οπου ολα αυτα συνεπαγονται,μεγαλο κοστος το οποιο δεν αποσβαινετε με 1-2 πωλησεις αυτοκινητων....
οταν ειχα φερει την μπεμπα απο γερμανια και ειπα σε φιλους,γνωστους κλπ οτι ειναι ντιζελ....
ξερετε τι ειπαν οι περισσοτεροι??....''ΒΓΑΖΕΙ Η BMW ΝΤΙΖΕΛ??''
ολα τα παραπανω τα ανεφερα για να σας λυσω ΙΣΩΣ την απορια,γιατι δεν εχει πολλα ντιζελ στην επαρχια..και δεν μιλαω φυσικα για ατομα σαν εμας που παρα-ασχολουμαστε με τα αυτοκινητα.........
γιατι μη μου πητε οτι δεν γνωριζετε ατομα που δεν ξερουν απο που ανοιγει το καπω???

συνεχιζω λοιπον.......
οι καταναλωσεις που γραφουν τα βιβλια ενος ντιζελ αυτοκινητου η ακομα και στα περιοδικα.....απλα απεχουν μακραν απο την πραγματικοτητα......που σιγουρα το εχετε δει ολοι και στα βενζινοκινητα.....
ακομα και στον υπολογιστη ταξιδιου συμβαινει αυτο..........
λεει δηλαδη ο υπολογιστης,τον οποιο εχουμε μηδενισει προσφατα οτι πχ εχουμε καψει 7 λιτρα στα 100.....και μολις φουλαρουμε στο βενζιναδικο και κανουμε τις απαραιτητες αριθμιτικες πραξεις μας βγαινει πχ 8-8,5...........
θελω να πω οτι ΝΑΙ τα ντιζελ ειναι πιο οικονομικα...ΑΛΛΑ μην πιστεουμε και πολυ στα τρελα νουμερα που ακουμε........
ενα αλλο που ακουγεται συχνα ειναι οτι εχουν πιο φθηνο σερβις......αληθεια και αυτο γιατι δεν εχουν μπουζι,πολλαπλασιαστες κλπ.........ΑΛΛΑ.....αν παθει ζημια ο ντιζελ........μπορει και να σου φυγουν,πολλες χιλιαδες ευρω.........ειδικα τοτε που ειχαν πρωτο-βγει οι common-rail,το κοστος για ενα μπεκ ηταν περιπου 700-1000 ευρω το ΕΝΑ!!.........
φανταστητε λοιπον ενα 6κυλινδρο μοτερ να θελει 6.000 ευρω μονο για μπεκ......
και δεν ηταν σπανιο φαινομενο να παθουν λογω των ''κακων πετρελαιων'' που δυστηχως δεν ειναι και σπανιο.......
το καλο ας πουμε τωρα ειναι οτι επειδη εχουν περασει περιπου 10 χρονια απο την εμφανιση του common-rail,υπαρχουν πολυ φθηνοτερες λυσεις......οπως ανακατασκευη του μπεκ.....μεγαλη πιθανοτητα να βρεις μτχ κλπ....
ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ
εγω ειχα-εχω-και θα εχω ντιζελ,γιατι γουσταρω τη ροπη του,την οικονομια του κλπ........
και το σημαντικοτερο μπορεις να ανεβασεις αλογα με πολυ λιγα πραγματικα χρηματα.......

δεν ξερω αν ολα οσα ειπα σας βρισκουν συμφωνους........αλλα πιστεψτε με ειναι η αληθεια!!!!
για οποια απορια εχετε......εαν βεβαια την γνωριζω........ρωτηστε αφοβα.....
Να τα πάρουμε απο το μηδέν..
Παράδειγμα σημερινό. 1) 320ι comfort 1995 κυβικά 38979 E 6,1/100
2) 320d comfort 1995 κυβικά 45154 E 4,8/100
Στο παράδειγμα. 1,43 η βενζίνη, 1,26 το πετρέλαιο στο βενζινάδικο μου..
Διαφορά τιμής αγοράς 45154-38979= 6179 ευρώ.
Διαφορά τιμής καυσίμου 1,43-1,26=0,17 ευρώ.
Διαφορά κατανάλωσης 6,1-4,8=1,3 λίτρα/100
Διαιρούμε να δούμε πότε κάνουμε απόσβεση..
6179 ευρώ δια του 6,1 μας κάνει 1013 (το κάναμε κατοστάδες χιλιομέτρων)
και πολλαπλασιάζουμε με 100, άρα 101.300 χιλιόμετρα.
Πολλαπλασιάζω και με το συντελεστή διαφοράς τιμής για να είμαι δίκαιος..
84.079 χιλιόμετρα..
Αρα, με την αγορά και μόνο, είμαστε πίσω απο την βενζίνη, για τα πρώτα 84.079 χιλιόμετρα.
Μέσος όρος χιλιομέτρων ελλήνων οδηγών...14.000 χιλιόμετρα..
84.079/14.000=έξι χρόνια..
Μέσος όρος ηλικίας στόλου επιβατικών στην Ελλάδα δέκα έτη..
(απο αυτά, πλέον του 40% έχουν μεταβιβαστεί τουλάχιστον μια φορά)
Οποιος λοιπόν αγοράσει σήμερα αυτοκίνητο πετρελαίου ταυτόσημου εξοπλισμου με
βενζινοκίνητο,το μόνο που μπορεί να λέει για τα πρώτα 85.000 χιλιόμετρα,
είναι το πόσο ΑΚΡΙΒΟΤΕΡΑ του κοστίζει...
Πάμε τώρα στο θέμα σέρβις.
Φίλτρο λαδιού. 10 ευρώ βενζίνης, 19 ευρώ το πετρέλαιο.
Μπουζί, 21 ευρώ το ένα στη βενζίνη κάθε 100.000 χιλιόμετρα..
Glow plugs 25 ευρώ το ένα στο πετρέλαιο κάθε 100.000 χιλιόμετρα...
Λάδια, ποσότητα βενζινοκίνητου 4,6 λίτρα ποσότητα πετρελαιοκίνητου 5 λίτρα..
Κόστος και συχνότητες αλλαγής λαδιού βενζίνης και πετρελαίου να πω??
Για βαλβίδα αναθυμιάσεων που κάνει 60 ευρώ κάθε 40.000 χιλιόμετρα να πω??
Δε λέω..
Εχω και κερασάκι στην τούρτα..
Αλλαγή τουρμπίνας στο πετρέλαιο κάθε 120.000 χιλιόμετρα..
Οποιος κάνει σωστό σέρβις, πληρώνει περισσότερο στο πετρελαιοκίνητο απο ότι στη βενζίνη.

giannis 116
22-09-10, 00:27
Εχω και κερασάκι στην τούρτα..
Αλλαγή τουρμπίνας στο πετρέλαιο κάθε 120.000 χιλιόμετρα..Οποιος κάνει σωστό σέρβις, πληρώνει περισσότερο στο πετρελαιοκίνητο απο ότι στη βενζίνη.

Η τουρμπινα δεν παιρνει γενικη επισκευή, πρεπει να αλλαχτει με καινουρια?..

rapid_fast
22-09-10, 00:46
Η τουρμπινα δεν παιρνει γενικη επισκευή, πρεπει να αλλαχτει με καινουρια?..

Αν είσαι τυχερός, και προλάβεις πριν φαγωθούν πολύ τα πτερύγια, και δεν φαγωθούν
παράκεντρα, και δεν έχει δονήσεις που θα ξεχειλώσουν τη φωλιά του άξονα,
και βρείς ανταλλακτικά και μηχανικό να στο αναλάβει, το σώζεις...

greekm3
22-09-10, 10:07
τα σχολια δικα σας
http://www.protothema.gr/environment/article/?aid=82033.

Α8hnaios
22-09-10, 10:18
βρε παρτε το ειδηση δε 8α επιτραπει πετρελαιοκινηση ποτε!

jim_pas
22-09-10, 11:06
συμφωνώ απόλυτα με όσα είπε το παιδί με το 525d.....Tο μόνο σημείο που διαφωνώ είναι ότι δεν κλέβει 1-1.5 λιτρο to obc αλλα μισό σε μένα.....όσον αφορά τα γκάζια και την ροπή στα συγχρονα δεν υπάρχει λόγως αμφισβήτησης....τέλος αυτός που παίρνει diesel το παίρνει για να κάνει 85000 χιλιόμετρα σε 1-2 χρόνια...κανείς με diesel δεν κάνει 15000 το χρόνο οπότε εννοείται ότι συμφέρει.....αν το πάρεις μεταχειρισμένο βέβαια που δεν έχει τόση διαφορά κερδίζεις απο την αρχή σχεδόν.....Δεν νομίζω να τα επιτρέψουν ποτέ πάντως αν και τα συγχρονα δεν έχουν ρύπους και καπνίλες...επειδή τυχαίνει να υπάρχει diesel στην οικογένεια καπνίλες δεν υπάρχουν ποτέ και τα καυσαέρια είναι νορμάλ....

tacos
22-09-10, 12:11
Το αν συμφερει οικονομικα το πετρελαιο λιγο πολυ ειναι πια αποδεκτο το πως αν κανεις πολλα χιλμτρ.ειναι μονοδρομος.Εγω δεν εχω καταλαβει αν καποιος μονιμος κατοικος Αθηνας_Θεσσαλονικης μπορει να εχει αδεια πετρ/του .-

///M_Spartan
22-09-10, 12:18
τα σχολια δικα σας
http://www.protothema.gr/environment/article/?aid=82033.

Η σογια τους εχει πειραξει τον εγγεφαλο. !!!:bullhorn:

individual
22-09-10, 19:19
http://www.protothema.gr/environment/article/?aid=82033.


αρες-μαρες-κουκουναρες:pth::pth::pth:

rapid_fast
22-09-10, 19:52
Πού πάμεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε??????????????
Καλό είναι να δούμε και τις πηγές, στο τέλος του πρώτου εγγράφου....:woowoo::woowoo:

rapid_fast
22-09-10, 20:00
Παπατζήδες της γκρινπις...

kavas
23-09-10, 09:49
αυτοι.....
το βιολι τους.....
Εδω ολη η Ευρωπη δουλευει πετρελαιο χρονια τωρα σε μεγαλυτερες πολεις με περισσοτερα αυτοκινητα με χαοδης κινηση (Παρισι) και δεν τρεχει μια ουτε σε περιβαλλον ουτε σε καυσιμα
Αλλα ετσι ειναι!
Το μετρο στο Λονδινο φτιαχτηκε κ λειτουργησε το 1863,στο Βερολινο το 1882,στην Βιεννη 1892
Υπομονη να χεις...

jim_pas
23-09-10, 12:28
αυτοι.....
το βιολι τους.....
Εδω ολη η Ευρωπη δουλευει πετρελαιο χρονια τωρα σε μεγαλυτερες πολεις με περισσοτερα αυτοκινητα με χαοδης κινηση (Παρισι) και δεν τρεχει μια ουτε σε περιβαλλον ουτε σε καυσιμα
Αλλα ετσι ειναι!
Το μετρο στο Λονδινο φτιαχτηκε κ λειτουργησε το 1863,στο Βερολινο το 1882,στην Βιεννη 1892
Υπομονη να χεις...

εντάξει δεν είμαστε και πολύ πίσω δηλαδή....:thinkerg:

Black5
23-09-10, 13:25
Η αττική ταλαιπωρείται έντονα απο αιωρούμενα μικροσωματίδια και είναι οι ρύποι που εκπέμπουν τα πετρελαιοκινητα οχήματα. Στον συγκεκριμένο ρύπο ξεπερνόνται συχνα τα όρια ασφαλείας. Το ότι επιτρέπεται σε αλλες χωρες δεν σημαίνει οτι πρεπει να επιτραπεί κι δώ γιατί απλα δεν ισχύουν τα ίδια εδώ. Και η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη με τα κακοσυντηρημένα diesel αυτοκίνητα που είμαι σίγουρος ότι έτσι θα είναι των ελλήνων.... Στην γερμανία παρεπιπτόντως σκέφτονται(ή το καναν ήδη) να απαγορεύσουν το πετρέλαιο στα μεγαλα αστικα κέντρα.

BILL VUZAS
24-09-10, 12:23
Η αττική ταλαιπωρείται έντονα απο αιωρούμενα μικροσωματίδια και είναι οι ρύποι που εκπέμπουν τα πετρελαιοκινητα οχήματα. Στον συγκεκριμένο ρύπο ξεπερνόνται συχνα τα όρια ασφαλείας. Το ότι επιτρέπεται σε αλλες χωρες δεν σημαίνει οτι πρεπει να επιτραπεί κι δώ γιατί απλα δεν ισχύουν τα ίδια εδώ. Και η κατάσταση είναι ακόμα χειρότερη με τα κακοσυντηρημένα diesel αυτοκίνητα που είμαι σίγουρος ότι έτσι θα είναι των ελλήνων.... Στην γερμανία παρεπιπτόντως σκέφτονται(ή το καναν ήδη) να απαγορεύσουν το πετρέλαιο στα μεγαλα αστικα κέντρα.

Φωτοχημικοί ρύποι.Αύξηση του όζοντος κάποιες ώρες τις ημέρας στις λεγόμενες καλές περιοχές.Υπάρχουν άπειρες μελέτες.

jim_pas
24-09-10, 12:41
δεν νομίζω σε καμία χώρα της Ευρώπης να το απαγορεύσουν...Πολλόι νόμοι της Ελλάδος είναι ότι νάναι.....Δεν επιτρέπουν το πετρέλαιο όταν πχ το ε39 528 βενζίνη έχει εκπομπές ρύπων 228g/km και το 530d έχει 192g/km........

InsaneDriver
24-09-10, 14:01
Όντως υπάρχει μια αλήθεια στην ιστορία με το πετρέλαιο και το ότι δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα ως λαός.

Δεν υπάρχουν ελενκτικοί μηχανισμοί πρώτα από όλα. Εδώ βλέπουμε ταξί τα οποία επειδή είναι κακοσυντηρημένα, όταν πατάνε τέρμα το γκάζι σκοτεινιάζει η Ομόνοια και το Σύνταγμα. Και αυτό συμβαίνει γιατί ο εξυπνάκιας ο Έλληνα όταν χαλάει η εξάτμιση δεν πάει να βάλει τη σωστή που έχει τις προδιαγραφές, την καπνοπαγίδα κτλπ κτλπ. Πάει βάζει ότι νά'ναι. Ποιος τροχαίος έχει κόψει κλήση σε ταξί για το θέμα αυτό; ΚΑΝΕΝΑΣ

Σκεφτείται τώρα να απελευθερωθεί η πετρελαιοκίνηση, χωρίς να υπάρχει αυστηρός έλεγχος, τι έχει να γίνει. Θα πηγαίνει ο κάθε πικραμένος και θα πειράζει την εξάτμιση στον κάθε εξατμισά της γειτονιάς που δεν γνωρίζει από diesel και τα μικροσωματίδια θα κάνουν πάρτυ.

Όντως το πετρέλαιο έχει χαμηλότερους ρύπους σε ότι αφορά το CO2 σε αντίστοιχα μοντέλα βενζινοκίνητα. Όμως μειονεκτεί στην εκπομπή μικροσωματιδίων...

Νοιώθετε έτοιμοι ως Έλληνες ότι θα υπάρχει έλεγχος και υπευθυνότητα αν απελευθερωθεί το πετρέλαιο στα 2 μεγάλα κέντρα(Αθήνα-θεσσαλονίκη);
Πόσες φόρες έχουμε βλασφιμίσει όταν ταρίφας με κακοσυντηρημένο πετρέλαιο έχει γκαζώσει μπροστά μας και σκοτείνιασε ο ουρανός...Ή μας έπιασε βήχας...Σε όλους έχει τύχει.

Σκεφτείτε τώρα να συμβαίνει κάτι ανάλογο σε πολλαπλάσιο βαθμό και συχνότητα στις πόλεις και μετά πείτε μου αν είμαστε ώριμοι για την απελευθέρωση.


Υ.Γ: Αυτά τα λέω ενώ γουστάρω τρελά το πετρέλαιο και τα πλεονεκτήματα που έχει. Απλά είμαι και ρεαλιστής.

Black5
24-09-10, 15:53
Δεν επιτρέπουν το πετρέλαιο όταν πχ το ε39 528 βενζίνη έχει εκπομπές ρύπων 228g/km και το 530d έχει 192g/km........

Σε εκπομπές CO2 είναι όντως καλύτερα τα πετρελαιοκίνητα. Το προβλημά τους όπως έλεγα είναι τα αιωρούμενα μικροσωματίδια τα οποία μάλιστα είναι εξαιρετικά πιο επικίνδυνα. Και πολύ φοβάμαι ότι λόγω της μειωμένης εκπομπής CO2 (ρύπος που πλέον αγοράζεται και πωλείται μεταξύ κρατών!) τελικά θα επιτραπεί το πετρέλαιο εις βάρος της υγείας μας!

kavas
25-09-10, 09:56
Σε εκπομπές CO2 είναι όντως καλύτερα τα πετρελαιοκίνητα. Το προβλημά τους όπως έλεγα είναι τα αιωρούμενα μικροσωματίδια τα οποία μάλιστα είναι εξαιρετικά πιο επικίνδυνα. Και πολύ φοβάμαι ότι λόγω της μειωμένης εκπομπής CO2 (ρύπος που πλέον αγοράζεται και πωλείται μεταξύ κρατών!) τελικά θα επιτραπεί το πετρέλαιο εις βάρος της υγείας μας!

Aς εχω 40 κιλα ροπης απο 2λιτρο με 5,5/100km και ας πεθανω και 3-4 χρονια νωριτερα ! :bugeye:

Dim77
25-09-10, 11:24
Aς εχω 40 κιλα ροπης απο 2λιτρο με 5,5/100km και ας πεθανω και 3-4 χρονια νωριτερα ! :bugeye:

Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Αλλά με μια ατμόσφαιρα γεμάτη μικροσωματίδια από όλα τα χαρούμενα diesel που θα κυκλοφορούν χωρίς τις παγίδες μικροσωματιδίων (βγάζοντας και παραπάνω άλογα=όλοι οι Έλληνες θα το κάνουν) η ατμόσφαιρα θα οδηγήσει το σύνολο του πληθυσμού σε ΕΝΤΟΝΑ αναπνευστικά προβλήματα σε κάθε ηλικία.

=> Θα πεθάνουν όλοι νωρίτερα, και τα λιγότερα τους χρόνια θα τα ζήσουν με άσθμα, Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια, Καρκίνο πνευμόνων και γενικά θα περάσουν (περάσουμε) άσχημα :icon_pai::smokin:


http://en.wikipedia.org/wiki/Air_pollution

Εδώ για τα σωματίδια http://en.wikipedia.org/wiki/Particulates

Εδώ για τα σωματίδια από diesel μόνο
http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_Particulate_Matter

oldcarskickass
26-09-10, 09:34
Όντως υπάρχει μια αλήθεια στην ιστορία με το πετρέλαιο και το ότι δεν είμαστε έτοιμοι ακόμα ως λαός.

Δεν υπάρχουν ελενκτικοί μηχανισμοί πρώτα από όλα. Εδώ βλέπουμε ταξί τα οποία επειδή είναι κακοσυντηρημένα, όταν πατάνε τέρμα το γκάζι σκοτεινιάζει η Ομόνοια και το Σύνταγμα. Και αυτό συμβαίνει γιατί ο εξυπνάκιας ο Έλληνα όταν χαλάει η εξάτμιση δεν πάει να βάλει τη σωστή που έχει τις προδιαγραφές, την καπνοπαγίδα κτλπ κτλπ. Πάει βάζει ότι νά'ναι. Ποιος τροχαίος έχει κόψει κλήση σε ταξί για το θέμα αυτό; ΚΑΝΕΝΑΣ

Σκεφτείται τώρα να απελευθερωθεί η πετρελαιοκίνηση, χωρίς να υπάρχει αυστηρός έλεγχος, τι έχει να γίνει. Θα πηγαίνει ο κάθε πικραμένος και θα πειράζει την εξάτμιση στον κάθε εξατμισά της γειτονιάς που δεν γνωρίζει από diesel και τα μικροσωματίδια θα κάνουν πάρτυ.

Όντως το πετρέλαιο έχει χαμηλότερους ρύπους σε ότι αφορά το CO2 σε αντίστοιχα μοντέλα βενζινοκίνητα. Όμως μειονεκτεί στην εκπομπή μικροσωματιδίων...

Νοιώθετε έτοιμοι ως Έλληνες ότι θα υπάρχει έλεγχος και υπευθυνότητα αν απελευθερωθεί το πετρέλαιο στα 2 μεγάλα κέντρα(Αθήνα-θεσσαλονίκη);
Πόσες φόρες έχουμε βλασφιμίσει όταν ταρίφας με κακοσυντηρημένο πετρέλαιο έχει γκαζώσει μπροστά μας και σκοτείνιασε ο ουρανός...Ή μας έπιασε βήχας...Σε όλους έχει τύχει.

Σκεφτείτε τώρα να συμβαίνει κάτι ανάλογο σε πολλαπλάσιο βαθμό και συχνότητα στις πόλεις και μετά πείτε μου αν είμαστε ώριμοι για την απελευθέρωση.


Υ.Γ: Αυτά τα λέω ενώ γουστάρω τρελά το πετρέλαιο και τα πλεονεκτήματα που έχει. Απλά είμαι και ρεαλιστής.


Τα ΙΔΙΑ ακριβώς όμως ισχύουν και για τα βενζινοκίνητα (πλην των σωματιδίων).

Έχεις δει κανέναν να τρώει κλήση γιατί δεν άλλαξε τον καταλύτη του; (ή επειδή έβαλε καταλύτη 100cpsi που θέλει καμιά ώρα να δουλέψει; )

Το ότι βλέπεις την αιθάλη δε σημαίνει ότι το διπλανό επίσης ασυντήρητο βενζινοκίνητο δεν εκπέμπει αντίστοιχης ρυπαντικής αξίας καυσαέρια.

kavas
26-09-10, 14:59
Δεν είναι έτσι ακριβώς.
Αλλά με μια ατμόσφαιρα γεμάτη μικροσωματίδια από όλα τα χαρούμενα diesel που θα κυκλοφορούν χωρίς τις παγίδες μικροσωματιδίων (βγάζοντας και παραπάνω άλογα=όλοι οι Έλληνες θα το κάνουν) η ατμόσφαιρα θα οδηγήσει το σύνολο του πληθυσμού σε ΕΝΤΟΝΑ αναπνευστικά προβλήματα σε κάθε ηλικία.

=> Θα πεθάνουν όλοι νωρίτερα, και τα λιγότερα τους χρόνια θα τα ζήσουν με άσθμα, Χρόνια Αποφρακτική Πνευμονοπάθεια, Καρκίνο πνευμόνων και γενικά θα περάσουν (περάσουμε) άσχημα :icon_pai::smokin:


http://en.wikipedia.org/wiki/Air_pollution

Εδώ για τα σωματίδια http://en.wikipedia.org/wiki/Particulates

Εδώ για τα σωματίδια από diesel μόνο
http://en.wikipedia.org/wiki/Diesel_Particulate_Matter



τοτε ολοι οι Ευρωπαιοι ειναι χαζοι κ εμεις οι εξυπνοι!

strofimios
26-09-10, 18:14
τοτε ολοι οι Ευρωπαιοι ειναι χαζοι κ εμεις οι εξυπνοι!
Δεν ειναι χαζοι. Απλα στην Ευρωπη συντηρουν τα οχηματα τους σωστα και δεν εχουν προβλημα.Στην Ελλαδα ποιος θα το κανει;

individual
26-09-10, 19:26
αυτος φιλε μου,που συντηρει το βενζινοκινητο,θα συντηρει και το ντιζελ.....
ποια η διαφορα??
οσο για τους ταξιτζιδες που ειπωθηκε πριν (εκανα το επαγγελμα 8 χρονια) να σου πω μονο οτι η πλειοψηφια τα συντηρει.....γιατι ενα ντιζελ που βγαζει ντουμανι,σημαινει οτι δεν κανει καλη καυση,με αποτελεσμα την μεγαλη αυξηση της καταναλωσης........και πιστεψε με κανενας ταξιτζης δεν το θελει αυτο......
παντα φυσικα υπαρχουν και οι εξεραισεις,του τυπου....''ελα μωρε....και τι εγινε??''
στην αθηνα ας πουμε υπαρχουν 17.000 ταξι απ΄οτι ξερω.....
ποσα εχεις δει να καπνιζουν??...2?.......5?.......10???.......μιλαμε για μηδαμηνο ποσοστο!!!!

Dim77
26-09-10, 21:30
αυτος φιλε μου,που συντηρει το βενζινοκινητο,θα συντηρει και το ντιζελ.....
ποια η διαφορα??
οσο για τους ταξιτζιδες που ειπωθηκε πριν (εκανα το επαγγελμα 8 χρονια) να σου πω μονο οτι η πλειοψηφια τα συντηρει.....γιατι ενα ντιζελ που βγαζει ντουμανι,σημαινει οτι δεν κανει καλη καυση,με αποτελεσμα την μεγαλη αυξηση της καταναλωσης........και πιστεψε με κανενας ταξιτζης δεν το θελει αυτο......
παντα φυσικα υπαρχουν και οι εξεραισεις,του τυπου....''ελα μωρε....και τι εγινε??''
στην αθηνα ας πουμε υπαρχουν 17.000 ταξι απ΄οτι ξερω.....
ποσα εχεις δει να καπνιζουν??...2?.......5?.......10???.......μιλαμε για μηδαμηνο ποσοστο!!!!

Φίλε μου αν έρθεις και οδηγήσεις στην Αθήνα, θα διαπιστώσεις ότι 9 στα 10 καπνίζουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Και μιλάμε ότι μόνο τα μοντέλα του 1 έτους (φαίνονται) δεν βγάζουν ντουμάνι.

Δε μιλάμε μόνο για μοντέλα 10ετίας+ που ντουμανιάζουν.
Σειρές Ε καινούριες (2-3 ετών), πασάτ, οκτάβια5, κλπ....τρελό ντουμάνι απλά.
9 στα 10.
Προφανώς ΔΕΝ τους νοιάζει. Όπως νοιάζει ίσως σε κάποιον στο οικογενειακό του αυτοκίνητο.

Αλλά και χωρίς την καπνοπαγίδα έχει μειωμένη κατανάλωση με αυξημένη απόδοση. Ε χάνει λίγο από την κακή καύση...αλλά τι μας νοιάζει?

konc
26-09-10, 21:36
ποσα εχεις δει να καπνιζουν??...2?.......5?.......10???.......μιλαμε για μηδαμηνο ποσοστο!!!!

Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά που βλέπω εγώ να καπνίζουν, και όχι απλά να καπνίζουν αλλά να περνάς κρατώντας την ανάσα σου από το ντουμάνι του ταρίφα (δεν γενικολογώ χαρακτηρίζοντας όλους πχ τους ταξιτζίδες "ταρίφες" και όλους τους αστυνομικούς "μπάτσους", αλλά εδώ μιλάμε για ΤΑΡΙΦΕΣ) είναι τρομερά πολλοί. Είναι σίγουρα οι μισοί, δεν ξέρω μήπως είναι και παραπάνω.
Και φυσικά όταν περνάνε δίπλα από αραγμένους ΜΠΑΤΣΟΥΣ (λάβετε υπόψην την παραπάνω εξήγηση της ορολογίας) δεν κατεβάζουν ούτε τον φραπέ για να τον σταματήσουν και να τον επιπλήξουν έστω..

EDIT: με πρόλαβε ο προλαλήσαντας.. δεν μπορεί να είναι τυχαίο..

Dim77
26-09-10, 21:40
Συγνώμη φίλε μου, αλλά αυτά που βλέπω εγώ να καπνίζουν, και όχι απλά να καπνίζουν αλλά να περνάς κρατώντας την ανάσα σου από το ντουμάνι του ταρίφα (δεν γενικολογώ χαρακτηρίζοντας όλους πχ τους ταξιτζίδες "ταρίφες" και όλους τους αστυνομικούς "μπάτσους", αλλά εδώ μιλάμε για ΤΑΡΙΦΕΣ) είναι τρομερά πολλοί. Είναι σίγουρα οι μισοί, δεν ξέρω μήπως είναι και παραπάνω.

EDIT: με πρόλαβε ο προλαλήσαντας.. δεν μπορεί να είναι τυχαίο..

Έτσι...στα 12000 ταξί καπνίζουν τα 11888...τυχαίο? Δε νομίζω :king:

ts_dimitris
27-09-10, 12:10
Φίλε μου αν έρθεις και οδηγήσεις στην Αθήνα, θα διαπιστώσεις ότι 9 στα 10 καπνίζουν ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ. Και μιλάμε ότι μόνο τα μοντέλα του 1 έτους (φαίνονται) δεν βγάζουν ντουμάνι.

Δε μιλάμε μόνο για μοντέλα 10ετίας+ που ντουμανιάζουν.
Σειρές Ε καινούριες (2-3 ετών), πασάτ, οκτάβια5, κλπ....τρελό ντουμάνι απλά.
9 στα 10.
Προφανώς ΔΕΝ τους νοιάζει. Όπως νοιάζει ίσως σε κάποιον στο οικογενειακό του αυτοκίνητο.

Αλλά και χωρίς την καπνοπαγίδα έχει μειωμένη κατανάλωση με αυξημένη απόδοση. Ε χάνει λίγο από την κακή καύση...αλλά τι μας νοιάζει?

το 9 στα 10 που λες ειναι μεγαλη υπερβολη,επειδη ασκω το επαγγελμα του ταξιτζη ακομα θελω να σε διαβεβαιωσω πως ολο αυτο το ντουμανι που βλεπεις δεν ευθυνεται ο ταριφας αλλα τα πετρελεια που υπαρχουν στην αγορα και πιστεψε με υπαρχει τρελη νοθεια.οσο για το αν τους νοιαζει θα σου πω το εξης και βγαλε εσυ το συμπερασμα σου.ειναι δυνατον να εχω το μαγαζακι μου σε αθλεια κατασταση(κατα τα λεγομενα σου)και να μη με νοιαζει?για ποιο λογο?μας θεωρεις αναισθητους?η οτι δεν συντηρουνται τα ταξι που πηγαινουν καθε μηνα για σερβις λογο τον ογκο χλμ που κανουν.και γιατι δεν κοιτας και τα φορτηγα και τα λεωφορεια...νομιζω οτι εισαι προκατελημενος με το θεμα των ταξι μιας και δεν σκεφτηες πως και ο ταξιτζης ζει εκει μεσα για 10 ωρες την ημερα νομιζεις τωρα λοιπον πως ο ιχ εχει περισσοτερο ενδιαφερον για το αμαξι του?

Dim77
27-09-10, 12:15
το 9 στα 10 που λες ειναι μεγαλη υπερβολη,επειδη ασκω το επαγγελμα του ταξιτζη ακομα θελω να σε διαβεβαιωσω πως ολο αυτο το ντουμανι που βλεπεις δεν ευθυνεται ο ταριφας αλλα τα πετρελεια που υπαρχουν στην αγορα και πιστεψε με υπαρχει τρελη νοθεια.οσο για το αν τους νοιαζει θα σου πω το εξης και βγαλε εσυ το συμπερασμα σου.ειναι δυνατον να εχω το μαγαζακι μου σε αθλεια κατασταση(κατα τα λεγομενα σου)και να μη με νοιαζει?για ποιο λογο?μας θεωρεις αναισθητους?η οτι δεν συντηρουνται τα ταξι που πηγαινουν καθε μηνα για σερβις λογο τον ογκο χλμ που κανουν.και γιατι δεν κοιτας και τα φορτηγα και τα λεωφορεια...νομιζω οτι εισαι προκατελημενος με το θεμα των ταξι μιας και δεν σκεφτηες πως και ο ταξιτζης ζει εκει μεσα για 10 ωρες την ημερα νομιζεις τωρα λοιπον πως ο ιχ εχει περισσοτερο ενδιαφερον για το αμαξι του?

Στο εξοχικό μου πάντως λίγο έξω από την Αθήνα, ΔΕΝ καπνίζει κανένα ταξί. Και μιλάμε για πολύ πιο παλιά αυτοκίνητα.

Και τα φορτηγά και τα λεωφορεία βγάζουν απίστευτο καπνό.

Είναι εύκολη λύση το ''φταίνε τα πετρέλαια''.

Τα ''πετρέλαια'' είναι μάλλον καλύτερα στα βενζινάδικα της Αθήνας (αν όχι τα ίδια). Όσο για το εξοχικό μου, σίγουρα παίρνουν ίδια πετρέλαια με την Αθήνα.

Κοίταξε καλύτερα το ''συντήρηση οχήματος και ειδικά συστήματος εξαγωγής καυσαερίων'' ως αιτία (στα οχήματα 2-3 ετών με ειδικά φίλτρα συγκράτησης καπνού και σωματιδίων Euro4).

EDIT: Εγώ δεν χρησιμοποιώ τον όρο ''ταρίφας'', αλλά ταξιτζής. Έχω και έναν καλό μου φίλο κιόλας που εξασκεί το επάγγελμα.

Driftakos
27-09-10, 12:32
Και να μην ξεχναμε μία βασική λεπτομέρεια.
Αλλο το ζόρισμα ενος κινητήρα για να κινήσει το βάρος ενος Ι.Χ και άλλο για να κινηθεί το βάρος ενος φορτηγού - λεωφορείου.
Όπως επίσης και άλλα τα κυβικά ενος Ι.Χ. και ενός φορτηγού λεωφορείου.
Και αν το δεις αναλογικά στο πόσο "ντουμάνι" βγάζει ενα λεωφορείο για να μεταφέρει 50 άτομα σε δεδομένη απόσταση με ενδιάμεσες στάσεις και το συγκρίνεις με αυτό που θα βγάλει ενα ταξί για να μεταφάρει πάλι 50 ατομα στην ίδια απόσταση με τις ενδιάμεσες στάσεις, συμφέρει από οικολογικής άποψης το λεωφορείο.
Σίγουρα δεν αποτελεί δικαιολογία για το "ντουμάνι" γιατί υπάρχουν φορτηγά - λεωφορεία που δεν βγάζουν ντουμάνι, αλλά ένα ελαφρυντικό.

sakkunen
27-09-10, 13:47
Εγώ πάλι, δε λέω καλό το ντίζελ κ η ντιζελοροπή αλλά στη τελική μάλλον για βενζίνη θα ξαναπήγαινα.
Επίσης, κανένα ταξί δεν μου έχει ξεφύγει -εκτός απο κάτι S500CDI- αφού όταν κάνουν κικ-ντάουν το βλέπω αμέσως κ επιταχύνω. Κουφάλες ντιζελάδες.:smokin:

giannis 116
27-09-10, 13:48
Και να μην ξεχναμε μία βασική λεπτομέρεια.
Αλλο το ζόρισμα ενος κινητήρα για να κινήσει το βάρος ενος Ι.Χ και άλλο για να κινηθεί το βάρος ενος φορτηγού - λεωφορείου.
Όπως επίσης και άλλα τα κυβικά ενος Ι.Χ. και ενός φορτηγού λεωφορείου.
Και αν το δεις αναλογικά στο πόσο "ντουμάνι" βγάζει ενα λεωφορείο για να μεταφέρει 50 άτομα σε δεδομένη απόσταση με ενδιάμεσες στάσεις και το συγκρίνεις με αυτό που θα βγάλει ενα ταξί για να μεταφάρει πάλι 50 ατομα στην ίδια απόσταση με τις ενδιάμεσες στάσεις, συμφέρει από οικολογικής άποψης το λεωφορείο.
Σίγουρα δεν αποτελεί δικαιολογία για το "ντουμάνι" γιατί υπάρχουν φορτηγά - λεωφορεία που δεν βγάζουν ντουμάνι, αλλά ένα ελαφρυντικό.

Να με συγχωρεις αλλα θεωρω ακυρο το παραδειγμα σου με το 'φορτιο' σε σχεση με το ντουμανι. Τα βασικα που παιζουν ρολο ειναι η καλη κατασταση και συντηρηση του μοτερ. Η ρυθμιση του ΚΑΙ η ποιοτητα του πετρελαιου. Μια καλα ρυθμισμενη και σωστα συντηρημενη ντηζελ μηχανη με σωστο καυσιμο, μπορει να βγαζει σχεδον αορατα καυσαερια κι ας κινει καραβι ολοκληρο, οχι λεωφορειο!
Να σημειωσω πως δεν εχω σκοπο με τα γραφομενα μου να το παιξω εξυπνακιας εις βαρος οποιουδηποτε συμφορουμιτη, απλα ειδικα για τις ντηζελ μηχανες γραφω απο προσωπικη πειρα ως μηχανικος σε ντηζελογεννητριες και ναυτικες μηχανες.

Driftakos
27-09-10, 13:53
Να με συγχωρεις αλλα θεωρω ακυρο το παραδειγμα σου με το 'φορτιο' σε σχεση με το ντουμανι. Τα βασικα που παιζουν ρολο ειναι η καλη κατασταση και συντηρηση του μοτερ. Η ρυθμιση του ΚΑΙ η ποιοτητα του πετρελαιου. Μια καλα ρυθμισμενη και σωστα συντηρημενη ντηζελ μηχανη με σωστο καυσιμο, μπορει να βγαζει σχεδον αορατα καυσαερια κι ας κινει καραβι ολοκληρο, οχι λεωφορειο!
Να σημειωσω πως δεν εχω σκοπο με τα γραφομενα μου να το παιξω εξυπνακιας εις βαρος οποιουδηποτε συμφορουμιτη, απλα ειδικα για τις ντηζελ μηχανες γραφω απο προσωπικη πειρα ως μηχανικος σε ντηζελογεννητριες και ναυτικες μηχανες.

Ειμαι ψυχουλα εγώ και συγχωρώ. ;)
Σωστα τα λεγόμενα σου, αλλα αν προσεξες είπα οτι δεν αποτελούν αυτά δικαιολογία αλλα ελαφρυντικό. δεχομαι αυτά που είπες σε κάθε περίπτωση

giannis 116
27-09-10, 14:04
Και κατι αλλο που ηθελα να σημειωσω με αφορμη καποια πραγματα που διαβασα απο συμφορουμιτη, οδηγο ταξι, λιγα ποστ πιο πριν.
Ενταξει να κατηγορουμε την ποιοτητα του καυσιμου και ειδικα οι επαγγελματιες χρηστες οπως ειναι τα ταξι που γραφουν πολλα χιλιομετρα και καταναλωνουν πολυ πετρελαιο οποτε κατι παραπανω θα ξερουν. Γιατι λοιπον βλεπω ταξι να ανεφοδιαζονται κυριως σε πρατηρια που εχουν επανηλλειμενως φαει προστιμα για νοθευμενα καυσιμα και κυριως πετρελαιο?!
Εκει το καυσιμο ειναι φτηνοτερο και μαλιστα πολλα πουλανε και ντηζελ για ταξι και μονο, σε χαμηλοτερη τιμη. Οι οδηγοι ταξι που προμηθευονται απο εκει πετρελαιο δεν ξερει κανενας τους οτι πχ το ταδε ή δεινα πρατηριο εχει κανει πολλες φορες απατεωνιες με τα πετρελαια?!
Σε κανεναν δεν εχει τυχει μικροτερη ή μεγαλυτερη βλαβη λογω κακου καυσιμου?!
Γιατι λοιπον συνεχιζουν και βαζουν απο εκει?.. Μηπως φταινε κι αυτοι και με τον τροπο αυτο βοηθανε στην...παραγωγη ντουμανιου?! Γιατι δεν αλλαζουν πρατηριο?..

Δεν εχω τιποτα με τους οδηγους ταξι να ξερετε ουτε με τους επαγγελματιες που οδηγανε ντηζελοκινητα οχηματα. Κι εγω αν μπορουσα ΙΧ θα ειχα ντηζελ, αλλα αμα δω οτι καποιος βενζινας που πουλαει φολα καυσιμο το λιγοτερο θα ναι να μη ξαναπατησω. Φανταστειτε να ειχα και το αυτοκινητο 'εργαλειο' της δουλειας μου, ακομα χειροτερα!

ts_dimitris
28-09-10, 11:10
οι οσοι που λες βαζουν στα φτηνα πρατηρια επειδη ισως ειναι οδηγοι και νομιζουν οτι κατι θα γλυτωσουν. ομως οι περισσοτεροι ειναι ιδιοκτητες και βαζουν οπως και γω με 1.30 (και δεν καπνιζουν)γιατι σεβομαστε τον εαυτο μας πρωτα και υστερα τους αλλους.και ενα προσωπικο περαδειγμα για την ποιοτητα που λενε καποιοι,το ιδιο αυτοκινητο ντιζελ πηγε καποτε στη γερμανια και ανεφοδιαστικε στα εκει πρατηρια μετα απο 2-3 γεμισματα το αμαξι δουλευε ρολοι χωρις ντουμανια χωρις οτιδηποτε οταν ξαναμπηκε ελλαδα και μετα απο καποια φουλρισματα το αμαξι αρχισε να ξαναντουμανιαζει οπως παλια. τα συμπερασματα δικα σας. και κατι τελευταιο γιατι βγηκαμε απο το θεμα νομιζω,το ντουμανι πρωτον δεν ειναι καυσαεριο και δευτερον ο καπνος που βγαινει απο οσα ταξι βγαινει τελως παντων ειναι γιατι δεν υπαρχει δρομος να ανοιξει το μοτερακι τους, σκεφτειτε μοτερ απο ε280 200 ιππων περιπου να δουλευει ρελαντι στο κεντρο της αθηνας. και πιστεψε κανεις δεν μπορει να ειναι μες στην αντλια ενος πρατηριου,ειναι κατι αναλογο με τις βενζινες:cheers:

Black5
28-09-10, 21:25
Επειδή χάνουμε το νόημά και μιλαμε ποσο συντηρουν τα ταξι να επαναλάβω ότι ακόμα κι αν συντηρούνται καλά τα diesel εκπέμπουν αιωρούμενα σωματίδια. Κι επειδή είδα μία κλασική απάντηση Έλληνα "τοτε όλοι οι ευρωπαίοι είναι βλάκες" ξαναλέω ότι δεν είναι θέμα βλακείας είναι θέμα ιδιαιτερότητασ, στο εξωτερικό δεν έχουν πρόβλημα με τον συγκεκριμένο ρύπο στο λεκανοπέδιο έχουμε, πως να το κανουμε δηλαδή! Με την λογική που το λες οι σουηδοί έπρεπε να έχουν κλιματιστικα, βλάκες είναι οι Έλληνες που έχουν?!

kavas
29-09-10, 10:01
Επειδή χάνουμε το νόημά και μιλαμε ποσο συντηρουν τα ταξι να επαναλάβω ότι ακόμα κι αν συντηρούνται καλά τα diesel εκπέμπουν αιωρούμενα σωματίδια. Κι επειδή είδα μία κλασική απάντηση Έλληνα "τοτε όλοι οι ευρωπαίοι είναι βλάκες" ξαναλέω ότι δεν είναι θέμα βλακείας είναι θέμα ιδιαιτερότητασ, στο εξωτερικό δεν έχουν πρόβλημα με τον συγκεκριμένο ρύπο στο λεκανοπέδιο έχουμε, πως να το κανουμε δηλαδή! Με την λογική που το λες οι σουηδοί έπρεπε να έχουν κλιματιστικα, βλάκες είναι οι Έλληνες που έχουν?!

συμφωνω...
αλλα...
στο παραδειγμα που εγραψες..
δεν εχουμε κλιματιστικα μονο στην Ελλαδα..
αλλα σε Ισπανια-Ιταλια-Πορτογαλια-Κυπρο κτλ
ενω το πετρελαιο απαγορευεται μονο στην Ελλαδα..
Ακομα νομιζεις οτι δεν εχει επιτραπει τοσα χρονια επειδη υπαρχουν ευαισθησιες για το περιβαλλον και την υγεια μας;

vmantas
02-10-10, 20:46
Το πετρελαίο δεν το αφήνουν ακόμη μάλλον γιατί δεν μπορούν να πιάσουν τη φοροδιαφυγή από τη διαφορά τιμής του θέρμανσης με του κίνησης. Βέβαια η λογική δεν ταιριάζει με τους αλήτες και τις λαμογιές που μας έχουν συνηθίσει να κάνουν αλλά τη βρίσκω ως τη πιο αληθοφανή περίπτωση.

Τεχνικά το πετρελαίο έχει δυο προβλήματα, ένα τα μικροσωματίδια, όπου λόγω λεκανοπεδίου θα τον πιούμε άσχημα, ειδικά από όλους τους ασυνείδητους κακορυθμισμένους αλλά και όσους καταργήσουν το DPF ή του τσιπάρουν αλλιώς για να πηγαίνει. Το άλλο είναι η περιεκτικότητα σε θείο, που είναι θέμα διυληστηρίων, δεν ξέρω που βρίσκεται το θέμα τώρα, πριν κανά δυο χρόνια είχαμε τη ψηλότερη στην ευρώπη, δεν θυμάμαι τα νούμερα τώρα. Οι θειικές ενώσεις από την εξάτμιση κατστρέφουν τα μάρμαρα, τα κάνου γύψο και αν γενικευθεί το φαινόμενο θα πουλάμε ακρόπολη σε σακουλάκια υπό μορφή σκόνης.

individual
03-10-10, 07:23
Ακομα νομιζεις οτι δεν εχει επιτραπει τοσα χρονια επειδη υπαρχουν ευαισθησιες για το περιβαλλον και την υγεια μας;


σωστοοοοοοοοοοος:dblthumb2:dblthumb2:dblthumb2:dbl thumb2

Fairytale
13-10-10, 15:16
Τι αποκαλύπτεται μετά τη φονική έκρηξη στο βενζινάδικο των Πατησίων
Οι «νονοί» των καυσίμωνΟι μπράβοι, οι μηχανισμοί προστασίας και οι «υψηλές» γνωριμίες
ΒΑΣΙΛΗΣ Γ. ΛΑΜΠΡΟΠΟΥΛΟΣ | Κυριακή 17 Σεπτεμβρίου 2000


Υπόγειο «δίκτυο» όχι μόνο παράνομων δεξαμενών αλλά και διασυνδέσεων με κακοποιούς καθώς και συνεργασιών με πολιτικά πρόσωπα διαθέτουν οι 15 μεγάλοι λαθρέμποροι καυσίμων που δραστηριοποιούνται στην Αττική και σε άλλες περιοχές της χώρας. Το θανατηφόρο ατύχημα * την προηγούμενη Τρίτη * στο πρατήριο υγρών καυσίμων στα Κάτω Πατήσια αναδεικνύει την ανενόχλητη δράση ομάδας λαθρεμπόρων καυσίμων, οι οποίοι με τη χρήση υψηλών γνωριμιών αλλά και την πλαισίωση από αδίστακτους «μπράβους» αποκομίζουν τεράστια κέρδη * σε 500 δισ. δρχ. ετησίως υπολογίζεται η φοροδιαφυγή από λαθρεμπόριο καυσίμων * ενώ μένουν πάντα αλώβητοι από τις ενέργειες των ελεγκτικών αλλά και των δικαστικών αρχών.

Παράλληλα, όπως διαπιστώνουν οι αξιωματικοί της Ασφάλειας Αττικής, τα τεράστια συμφέροντα των λαθρεμπόρων καυσίμων προκαλούν τους τελευταίους μήνες σημαντική εγκληματικότητα και πολλές από τις βομβιστικές επιθέσεις και τις απόπειρες ανθρωποκτονιών που έχουν σημειωθεί αποδίδονται στη δράση των συμμοριών που περιβάλλουν τους λαθρέμπορους. Είναι χαρακτηριστικό ότι σύμφωνα με τα στοιχεία της Ασφάλειας Αττικής οι συμμορίες του φυλακισμένου Κ. Ναστούλη ή του δολοφονηθέντα Θ. Καλαποθαράκου * μελών του «συνδικάτου του εγκλήματος» * περιβάλλουν γνωστούς λαθρέμπορους καυσίμων και προχωρούν σε αντεκδικητικές ενέργειες.

* Ποιοι είναι οι διάδοχοι

Η παρουσία του 40χρονου επιχειρηματία από τα Μέγαρα * και προέδρου της ομάδας του ιστορικού Βύζαντα * Σωτήρη Κρητικού είναι ενδεικτική. Ο Κρητικός μαζί με τον επίσης κατηγορούμενο για λαθρεμπόριο καυσίμων * πρώην παράγοντα του Ιωνικού Νικαίας * Μιχ. Σπανό και έναν νεόκοπο λαθρέμπορο καυσίμων, ο οποίος είναι και ιδιοκτήτης μάντρας αυτοκινήτων στη λεωφόρο Αθηνών, θεωρούνται «διάδοχοι» ενός εμπόρου καυσίμων που δραστηριοποιούνταν προ δύο δεκαετιών στα δυτικά προάστια της Αθήνας.

Ο Κρητικός φέρεται ως πρόεδρος του ΔΣ της εταιρείας Eurooil, στο πρατήριο της οποίας σημειώθηκε η φονική έκρηξη της προηγούμενης Τρίτης. Στην πραγματικότητα ο Κρητικός * ο οποίος είναι συγγενής του επίσης κατηγορηθέντος για λαθρεμπόριο πετρελαιοειδών Δημήτρη Μελισσανίδη (αθωώθηκε για μία εκ των υποθέσεών του στον Αρειο Πάγο) * είναι πρόεδρος σε μια εταιρεία κατ' ουσίαν ανύπαρκτη και μη καταχωρισμένη στο υπουργείο Ανάπτυξης. Παράλληλα, σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει συγκεντρώσει το Σώμα Δίωξης Οικονομικού Εγκλήματος, κατέχει ιδιοκτησιακά ποσοστό της τάξεως του 95% των περίπου 10 πρατηρίων βενζίνης στα οποία εμφανίζει σαν ιδιοκτήτες ανθρώπους της απολύτου εμπιστοσύνης του. Καταφέρνει έτσι όταν συμβεί κάτι απρόοπτονα εξασφαλίζει το διαρκές... ακαταδίωκτο. Οταν μια ελεγκτική ή διωκτική υπηρεσία βρεθεί στα ίχνη των παραεπιχειρηματικών δραστηριοτήτων του, τότε δεν διστάζει να προχωρεί ακόμη και σε μηνύσεις εναντίον του διοικητή του Αστυνομικού Τμήματος Μεγάρων από τους άνδρες του οποίου διεξήχθη η έρευνα για εγκαταστάσεις λαθρεμπορίου πετρελαίου που βρέθηκαν στην περιοχή τον Οκτώβριο του 1998. Ο Κρητικός επικαλείτο, όπως πράττει και στην περίπτωση της έκρηξης στα Κάτω Πατήσια, ότι δεν έχει καμία ιδιοκτησιακή σχέση με ένα τοπικό πρατήριο βενζίνης της Eurooil που ελάμβανε τα λαθραία καύσιμα.

* Πώς γίνεται η νοθεία

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχει συγκεντρώσει το ΣΔΟΕ αλλά και τις καταγγελίες μελών της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών Ελλάδος, ο Κρητικός έχει δημιουργήσει ένα πολύπλοκο σύστημα λαθρεμπορίου ή νόθευσης καυσίμων. Οπως προκύπτει από τον δικαστικό φάκελο του εντοπισμού, στις 20 Οκτωβρίου του 1998, παράνομων αγωγών καυσίμων μήκους 150 μέτρων στη θαλάσσια περιοχή των Μεγάρων, της ανεύρεσης παράνομων δεξαμενών στην ίδια περιοχή * σε κτήμα ιδιοκτησίας των αδελφών Σαχινιάν * αλλά και ενός «καθαριστηρίου» καυσίμων που προοριζόταν για εφοδιασμό πλοίων, ο Κρητικός χρησιμοποιεί μια σειρά λαθρεμπορικών «τρυκ». Εχει αρχικώς τη δυνατότητα να εφοδιάζει τα πρατήριά του με καύσιμα... πλοίων τα οποία είναι ασφαλώς αφορολόγητα. Επιπλέον, σύμφωνα με αναφορές στελεχών του ΣΔΟΕ και της Ομοσπονδίας Βενζινοπωλών, έχοντας δημιουργήσει ένα δίκτυο δεκάδων αποχαρακτηρισμένων, «λευκών» βυτιοφόρων, φροντίζει να εφοδιάζει τα πρατήρια των εικονικών ιδιοκτητών με ποσότητα καυσίμων που λαμβάνει κανονικώς από άλλες νόμιμες εταιρείες πετρελαιοειδών. Στη συνέχεια όμως προχωρεί σε αραίωση αυτής της ποσότητας αμόλυβδης βενζίνης με μεγάλες ποσότητες τολουόλης, της οποίας η τιμή ανά λίτρο είναι σχεδόν το 25% της τιμής της βενζίνης. Η νόθευση αυτή πραγματοποιείται, όπως προκύπτει από την έρευνα της Πυροσβεστικής για το τραγικό περιστατικό των Κάτω Πατησίων, από παράνομες δεξαμενές που έχει στο δίκτυο των «ημετέρων» πρατηρίων. Το κέρδος είναι πολλαπλό. Την αραιωμένη με τολουόλη αμόλυβδη βενζίνη εμφανίζει σαν «σούπερ αμόλυβδη», ενώ αν δεν μεσολαβούσε το θανατηφόρο συμβάν που επέφερε την έρευνα της Πυροσβεστικής τυπικά ήταν «νόμιμος», αφού το βυτιοφόρο έφερε τιμολόγια της κανονικής φόρτωσής του από την εταιρεία πετρελαιοειδών.

Υπάρχει όμως και το θέμα της περιζήτητης για τη νόθευση τολουόλης, η οποία δημιουργεί ένα επικίνδυνο μείγμα με τη βενζίνη. Οι λαθρέμποροι καυσίμων φέρεται να την προμηθεύονται είτε παρανόμως από την Ιταλία είτε από επιχειρήσεις χρωμάτων ή εταιρείες που αναλαμβάνουν τις αμμοβολές σε πλοία. Είναι ενδεικτικό ότι σε έγγραφο της 15ης Απριλίου 1999 του Συνδέσμου Εταιρειών Εμπορίου Πετρελαιοειδών Ελλάδος ζητείται «η θεσμοθέτηση προδιαγραφών για τους εισαγωγείς χημικών προϊόντων που μπορούν να χρησιμοποιηθούν για νόθευση βενζινών, όπως είναι οι τολουόλες. Η σημερινή άναρχη κατάσταση στη διαδικασία παρακολουθήσεως των εισαγωγών τους, των υποχρεώσεων των εισαγωγέων τους και του ελέγχου τελικού προορισμού των προϊόντων αυτών, βοηθάει τα μέγιστα τους παρανομούντες».

* Προσβάσεις και συγκάλυψη

Εκείνο που προβληματίζει τις ελεγκτικές υπηρεσίες αλλά και το γενικό κύκλωμα διάθεσης καυσίμων είναι οι υψηλές γνωριμίες πολλών λαθρεμπόρων καυσίμων, οι οποίες τους εξασφαλίζουν πολλές φορές το ακαταδίωκτο. Οι Κρητικός, Μελισσανίδης, Σπανός, Χατζής και άλλοι που έχουν κατηγορηθεί για λαθρεμπόριο καυσίμων φέρεται να έχουν * σύμφωνα με αναφορές στελεχών του ΣΔΟΕ αλλά και καταγγελίες συνδικαλιστικών σωματείων * σχέσεις με γνωστά πολιτικά πρόσωπα αλλά και προσβάσεις στον κρατικό μηχανισμό ώστε να εξασφαλίζουν ευνοϊκή μεταχείριση. Είναι ίσως ενδεικτικό ότι στην υπόθεση των Μεγάρων με την εμπλοκή του Κρητικού είχαν ληφθεί τέσσερα δείγματα καυσίμων από τις παράνομες εγκαταστάσεις. Στα δύο εξ αυτών, που προέρχονταν από τη δειγματοληψία του ΣΔΟΕ, εντοπίστηκε η χρήση «καραβίσιων» καυσίμων. Στα άλλα δύο δείγματα όμως που έλαβε η Αγορανομία ανιχνεύθηκε τελικώς καθαρή βενζίνη...

Στον χορό και οι συμμορίες της νύχτας

Σύμφωνα με τα στοιχεία που έχουν συγκεντρώσει αξιωματικοί της Ασφάλειας Αττικής, στη σύγκρουση συμφερόντων μεταξύ των λαθρεμπόρων καυσίμων υπεισέρχονται και «νονοί» της νύχτας. Οι τοποθετήσεις τριών εκρηκτικών μηχανισμών στο βουλκανιζατέρ των αδελφών Λιώρη επί της Ιεράς Οδού 51 και στο πρατήριο του Κρητικού στη λεωφόρο Αθηνών 243 που σημειώθηκαν προ τριών μηνών αποδίδονται σε ενέργειες του «αρχινονού» Κ. Ναστούλη, ο οποίος ευρίσκεται φυλακισμένος στον Κορυδαλλό για εγκληματικές ενέργειες του «συνδικάτου των εκτελεστών». Παρ' ότι στη δικογραφία της υπόθεσης που ευρίσκεται στο 13ο Ανακριτικό Γραφείο δεν έχει εντοπισθεί το κίνητρο αυτών των βομβιστικών επιθέσεων, οι αστυνομικοί εκτιμούν ότι η «ομάδα» κρούσης του Ναστούλη εκτελούσε εντολή άλλου λαθρεμπόρου καυσίμων που δραστηριοποιείται το τελευταίο διάστημα στην περιοχή Χαϊδαρίου - Αιγάλεω. Ακόμη οι αξιωματικοί της Ασφάλειας Αττικής εκτιμούν ότι ένας από τους λόγους της δολοφονίας * τον Ιούλιο του 2000 * του «αρχινονού» Θέμη Καλαποθαράκου πιθανόν να σχετίζεται με τη συνεργασία του με άλλον γνωστό λαθρέμπορο καυσίμων στα δυτικά προάστια. Τέλος, η δολοφονική επίθεση * στις 6 Ιανουαρίου 2000 * εναντίον του τότε αναπληρωτή διευθυντή του ΣΔΟΕ κ. Νίκου Κοκώσια αποδίδεται στη δραστηριοποίηση αυτών των εγκληματικών ομάδων που περιβάλλουν ή πωλούν προστασία στους λαθρεμπόρους καυσίμων.
ΠΗΓΗ (http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&artid=125988&ct=32&dt=17/09/2000)
C U out there

kavas
27-10-10, 11:45
στα πλεονεκτηματα του diesel προσθεστε και τα χαμηλοτερα τελη με τον νεο υπολογισμο

E46 POWER
29-10-10, 00:10
χαμηλοτερα τελη με τον νεο υπολογισμο...???

kavas
29-10-10, 09:29
απο 1-11-2010 το ποσο των τελων θα υπολογιζεται ως το γινομενο των γρ/χλμ CO2 του οχηματος επι το εκαστοτε ποσο καθε κλιμακας
δηλ αναλογα τα CO2 που θα βγαζει θα υπολογιζονται και τα τελη
π.χ το 3.20ι εκπεμπει 146γρ και το 3.20d 128γρ
αν καταλαβα σωστα το 3.20ι θα πληρωσει 146x1,5ε=219 ευρω
και το 3.20d 128x1=128 ευρω

120ihatch
29-10-10, 09:50
Να κάνω μια ερώτηση, η οποία μπορεί να είναι και αφελής......

Ένα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο που εισάγεται πχ από τη Γερμανία την 1/1/2011, το οποίο μέχρι τώρα στον υπολογισμό των τελών και των φόρων (με βάση την παλαιότητα) για το κράτος ήταν μοντέλο 2011, θα πληρώνει τα τέλη με βάση τους ρύπους?

Αν το έκαναν αυτό και ισχύει, τότε προωθούν την εισαγωγή μεταχειρισμένων από το εξωτερικό.................... (για να συνεχίσει να πουλάει η Γερμανία και μεταχειρισμένα στην Ελλάδα........ και να υπάρξει διαφορά στην αξία των μεταχειρισμένων από Έλληνες ιδιοκτήτες........ των οποίων τα μεταχειρισμένα σε μεσαία-μεγάλα κυβικά θα συνεχίσουν να πληρώνουν υψηλά τέλη......)

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ ας με διορθώσετε και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.

basias
29-10-10, 10:28
Πιστεύω οτι έτσι θα είναι. Δηλαδή ανεξάρτητα την πραγματική ηλικία του αυτοκινήτου αν αυτό εισαχθεί μετά την 1/1/11 τότε θα υπαχθεί στον νέο τρόπο υπολογισμού των τελών. Το λέω αυτό γιατί μέχρι τώρα σε μένα τα τέλη μου τα υπολογίσανε με την ημερομηνία εισαγωγής του αυτοκινήτου στην Ελλάδα και όχι με την ημερομηνία παραγωγής του ή την πρώτη του κυκλοφορία στην Γερμανία.

oldcarskickass
29-10-10, 13:42
Να κάνω μια ερώτηση, η οποία μπορεί να είναι και αφελής......

Ένα αυτοκίνητο μεταχειρισμένο που εισάγεται πχ από τη Γερμανία την 1/1/2011, το οποίο μέχρι τώρα στον υπολογισμό των τελών και των φόρων (με βάση την παλαιότητα) για το κράτος ήταν μοντέλο 2011, θα πληρώνει τα τέλη με βάση τους ρύπους?

Αν το έκαναν αυτό και ισχύει, τότε προωθούν την εισαγωγή μεταχειρισμένων από το εξωτερικό.................... (για να συνεχίσει να πουλάει η Γερμανία και μεταχειρισμένα στην Ελλάδα........ και να υπάρξει διαφορά στην αξία των μεταχειρισμένων από Έλληνες ιδιοκτήτες........ των οποίων τα μεταχειρισμένα σε μεσαία-μεγάλα κυβικά θα συνεχίσουν να πληρώνουν υψηλά τέλη......)

Αν κάνω λάθος, παρακαλώ ας με διορθώσετε και ζητώ συγγνώμη προκαταβολικά.

Μα έτσι και αλλιώς το συγκεκριμένο μέτρο ουσιαστικά βοηθάει στην ΕΞΑΓΩΓΗ ελληνικού ευρώ.

kavas
08-07-11, 10:58
«Πράσινο φως» για άρση της πετρελαιοκίνησης
Δημοσίευση 08/07/2011 10:29 Ανανέωση 08/07/2011 10:38

newsbomb.gr

τωρα που θα γινει η θαλασσα γιαουρτι..

kavas
08-07-11, 11:01
Μα έτσι και αλλιώς το συγκεκριμένο μέτρο ουσιαστικά βοηθάει στην ΕΞΑΓΩΓΗ ελληνικού ευρώ.

Το Σεπτέμβριο οι πιθανές αποφάσεις

Άρση της απαγόρευσης στα πετρελαιοκίνητα σε Αθήνα και Θεσσαλονίκη εξετάζει το ΥΠΕΚ
Αθήνα
Την άρση της απαγόρευσης στην πετρελαιοκίνηση στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη εξετάζει το υπουργείο Περιβάλλοντος.

Την πρόθεση του υπουργείου ανακοίνωσε την Πέμπτη ο υπουργός Γ.Παπακωνσταντίνου, προαναγγέλοντας τις πιθανές αποφάσεις για τον ερχόμενο Σεπτέμβριο.

Υπενθυμίζεται πως το και υπουργείο Υποδομών είχε εκφράσει επίσης πριν από μήνες την θετική στάση του απέναντι στην άρση της απαγόρευσης, σημειώνοντας ωστόσο πως η απόφαση αφορά το ΥΠΕΚΑ.

Η απαγόρευση ισχύει από το 1992 για τα δύο μεγάλα αστικά κέντρα, με εξαίρεση των ταξί, των στρατιωτικών και των βαρέων οχημάτων και ορισμένα φορτηγά άνω των 4 τόνων.


Newsroom ΔΟΛ

kavas
10-09-11, 09:23
μεσα στο μηνα η αρση απαγορευσης.Οσοι ψαχνεστε για καινουργιο η μτχ περιμενετε λιγες μερες...



Έρχεται η πετρελαιοκίνηση

31/8/2011 10:28:00 πμ









Πατήστε για μεγέθυνση

Στα τέλη Σεπτεμβρίου αναμένεται να παρουσιαστούν οι προτάσεις του υπουργείου Περιβάλλοντος για την πετρελαιοκίνηση στα Ι.Χ. και τα ελαφρά φορτηγά στα πολεοδομικά συγκροτήματα Αθήνας και Θεσσαλονίκης.

Οι πρώτες πληροφορίες, όμως, αναφέρουν ότι ο Γ. Παπακωνσταντίνου ετοιμάζεται να ανάψει το «πράσινο φως» και να επιτρέψει τη χρήση του συγκεκριμένου καύσιμου.

Μάλιστα, εξετάζει το ενδεχόμενο να δοθούν και κίνητρα απόσυρσης, αλλά μόνο για τα επαγγελματικά οχήματα με χαμηλό ωφέλιμο φορτίο, που σε μεγάλο ποσοστό είναι «γερασμένα», με μέση κυκλοφορία άνω των 15 χρόνων.

Στη χώρα μας τα πετρελαιοκίνητα αντιπροσωπέυουν το 4% των κυκλοφορούντων οχημάτων. Στα τέλη Δεκεμβρίου του 2010 τα επιβατικά οχήματα έφταναν τα 5,26 εκατ., από τα οποία 61.000 είναι πετρελαιοκίνητα. Διαφορετική είναι η εικόνα στα ελαφρά επαγγελματικά, όπου σε σύνολο 787.000 τα 365.000 χρησιμοποιούν πετρέλαιο.

Στην Ευρώπη υπολογίζεται ότι το πετρέλαιο χρησιμοποιείται κατά μέσο όρο από το 51% των Ι.Χ. και ελαφρών φορτηγών. Σε ορισμένες χώρες, όπως το Βέλγιο, φτάνει έως το 79%, ενώ υψηλά ποσοστά παρουσιάζουν η Γαλλία, η Αυστρία και η Πορτογαλία.

Η πετρελαιοκίνηση στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη έχει απαγορευτεί από το 1985, γιατί το πετρέλαιο που διατίθεται στην αγορά χαρακτηρίζεται καύσιμο με μεγάλη συμβολή στην «παραγωγή» αιωρούμενων σωματιδίων, τα οποία μαζί με το όζον αποτελούν τους πιο σημαντικούς ρύπους, με τάσεις συνεχούς ανόδου.

Εξαιρούνται ωστόσο τα ταξί, τα βαρέα οχήματα αλλά και τα φορτηγά κάτω των 4 ωφέλιμων τόνων, εφόσον όμως χρησιμοποιούνται από παραγωγούς και εμπόρους των λαϊκών αγορών. Οι εκπομπές σωματιδίων, ιδιαίτερα αυτών με μικρή διάμετρο (ΡΜ 10), που είναι εύκολα εισπνεύσιμα, από τα πετρελαιοκίνητα είναι 0,118 γραμμάρια ανά χιλιόμετρο.

Από τα μέσα του 2010 τέθηκε σε εφαρμογή ο νέος κανονισμός και τα οχήματα με προδιαγραφές Euro 5 έχουν εκπομπές της τάξης των 0,005 γραμμαρίων. Βεβαίως στη χώρα μας υπάρχει θέμα εκσυγχρονισμού των διυλιστηρίων, που θα βελτιώσει την ποιότητα του πετρελαίου στην αγορά.
Η άρση της απαγόρευσης αποτελεί πάγιο αίτημα του Συνδέσμου Εισαγωγέων Αντιπροσώπων Αυτοκινήτων (ΣΕΑΑ), που εκτιμούν ότι θα τονωθεί η αγορά οχημάτων, η οποία παρουσιάζει συνεχή καθίζηση για αρκετούς μήνες.

Υποστηρίζουν ότι οι τιμές αγοράς για τα πετρελαιοκίνητα είναι «τσιμπημένες» περίπου κατά 10% και κυμαίνονται από 14.000 έως και 53.000 ευρώ, όταν στα βενζινοκίνητα διαμορφώνονται από 12.000 έως και 41.000 ευρώ.

Το μεγάλο όφελος όμως για τα πετρελαιοκίνητα είναι το χαμηλότερο κόστος συντήρησης, οι καλύτερες τιμές καυσίμου και η μειωμένη κατανάλωση, ενώ έχουν υψηλή τιμή μεταπώλησης. Όσο για την οικολογική διάσταση, επισημαίνουν ότι η νέα γενιά πετρελαιοκίνητων παρουσιάζουν καλύτερη συμπεριφορά σε σχέση με τα βενζινοκίνητα, επιπλέον εκπέμπουν 20-25% λιγότερο διοξείδιο του άνθρακα.

Διαφορετική άποψη έχουν οι οικολογικές οργανώσεις της χώρας. Επικαλούνται μελέτη του Τμήματος Επιδημιολογίας της Ιατρικής Σχολής Αθηνών, σύμφωνα με την οποία αν το μέσο επίπεδο των μικροσωματιδίων στην Αττική μειωθεί κάτω από τα 30 μικρογραμμάρια, από 52,12 που είναι σήμερα, θα έχουμε 5.066 λιγότερους θανάτους το χρόνο, ενώ το προσδόκιμο ζωής για κάθε κάτοικο θα αυξηθεί κατά ένα χρόνο.

ΠΗΓΗ: ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ

Σημερα στο ΚΕΦΑΛΑΙΟ δηλωση Παπακωνσταντινου για πετρελαιοκινηση εντος Σεπτεμβριου

strof
10-09-11, 20:19
...Η απαγόρευση ισχύει από το 1992 για τα δύο μεγάλα αστικά κέντρα...


Newsroom ΔΟΛ


...Η πετρελαιοκίνηση στην Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη έχει απαγορευτεί από το 1985...
ΠΗΓΗ: ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ



Ενα μικρο δειγμα της εγκυροτητας των 'ειδικων' στα γραφομενα τους....

oldcarskickass
12-09-11, 21:17
Ενα μικρο δειγμα της εγκυροτητας των 'ειδικων' στα γραφομενα τους....

Το θέμα είναι ότι ΟΝΤΩΣ παίζει να έχει απαγορευτεί δύο φορές!!!

Και σύμφωνα με αυτά που μαθαίναμε στο δημοτικό δύο αρνήσεις κάνουν κατάφαση.

Ή μήπως κάπου το έχασα - έκαψα;

Το θέμα είναι ότι δεν μπαίζει ΠΟΤΕ να γίνει τίποτα ακόμα και τώρα να σε σταματήσουν.

BMW-Racing
12-09-11, 22:22
Μετα να δειτε τι απαξιωση θα εχουν τα βενζινοκινητα...

kavas
13-09-11, 09:00
παιδια το θεμα ειναι που θα βρεθουνε μτχ diesel ,αφου στην Ελλαδα δεν παιζει να βρεις και απο εξω με τους νεους φορους φτανουνε τιμη καινουργιου
για καινουργια παντως με +10% καπελο στην τιμη μην περιμενετε και πολλους..

kavas
09-11-11, 21:08
Άρση απαγόρευσης για euro 5-6 απο Αύριο το πρωι 10-11-2011
Δωρο-αδωρον γιατί τωρα μόλις βγήκαμε τα τurbo στην βενζινα
Αλλάζω με 3.20d + διαφορα..

oldcarskickass
09-11-11, 21:25
Άρση απαγόρευσης για euro 5-6 απο Αύριο το πρωι 10-11-2011
Δωρο-αδωρον γιατί τωρα μόλις βγήκαμε τα τurbo στην βενζινα
Αλλάζω με 3.20d + διαφορα..

Δώρο άδωρο και για τον εξής απλό λόγο.

Η αγορά έχει ΑΠΛΑ πατώσει και κανείς δεν πρόκειται να πάρει γιούρο 5 - 6 για να κυκλοφορεί νόμιμα (και καλά) στην Αθήνα και την Θεσσαλονίκη.

Μην συγκρίνεις την οικονομία που κάνει ο diesel με οποιοδήποτε turbo, άσε τα χαρτιά να μιλάνε. (μόνο για κατανάλωση μιλάω, όχι για τέλη)

kavas
09-11-11, 21:46
Εξαρτάται..
Δεν είναι μόνο η κατανάλωση
Αλλά
Ροπη
Ζωή κινητήρα
Αραιά service
Φθηνότερο καύσιμο
Ο 23d γ....ει
Έβγαλε και η Benz diesel 2100 νομίζω με 240 κάτι Άλογα και 50 κιλά Ροπη με 4.9 κατανάλωση

oldcarskickass
09-11-11, 22:45
Εξαρτάται..
Δεν είναι μόνο η κατανάλωση
Αλλά
Ροπη
Ζωή κινητήρα
Αραιά service
Φθηνότερο καύσιμο
Ο 23d γ....ει
Έβγαλε και η Benz diesel 2100 νομίζω με 240 κάτι Άλογα και 50 κιλά Ροπη με 4.9 κατανάλωση

Ναι σαφώς, απλά εγώ συγκρίνω αυτό που λες, δλδ να πουλήσεις το Ε90 (diesel αν κατάλαβα καλά) και να πάρεις 1.6t βενζίνη και είπα ότι δεν υπάρχει σύγκριση από θέμα κατανάλωσης μεταξύ των δύο (εννοείται υπέρ του πετρελαίου).

kavas
09-11-11, 22:55
Ναι σαφώς, απλά εγώ συγκρίνω αυτό που λες, δλδ να πουλήσεις το Ε90 (diesel αν κατάλαβα καλά) και να πάρεις 1.6t βενζίνη και είπα ότι δεν υπάρχει σύγκριση από θέμα κατανάλωσης μεταξύ των δύο (εννοείται υπέρ του πετρελαίου).

Όχι βέβαια!αν είχα 3.20 d θα το παντρευομουνα για καμία 10 χρονια και θα ειμουνα ακόμα ανταγωνιστικός σε κατανάλωση κ επιδόσεις
Αν έπαιρνα όμως καινούργιο πχ νέα 3αρα 28i η 23d(αν βγει) με 5-6 000 λιγότερα με -30% κατανάλωση και λίγο χειρότερες επιδόσεις θα έπαιρνα diesel

gsova
10-11-11, 11:13
θα αναθαρρήσουν τα μεταχειρισμένα. Έχει να έρθει ΜΤΧ ταξί από Γερμανία/Βέλγιο διετίας (για να καλύπτει το Euro 5) που θα πάει σύννεφο...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1651978/

(τα 326.000 χλμ είναι στο "στρώσιμο", μη μασάτε :p: )

BMW Power
10-11-11, 12:07
προτιμώ αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920721/

Dim77
10-11-11, 12:32
προτιμώ αυτό http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1920721/

Ναι αλλά στο Mercedes θα αντέξει ο κινητήρας 4πλάσια χλμ χωρίς θέματα χαχα :owned:

:banned:

Τα μόνα diesel που αξίζουν πραγματικά τον κόπο είναι κάτι Astra-Corsa 1.3-1.7CDTi που δεν καίνε τίποτα και έχουν και παράδοση αξιοπιστίας λόγω ταξί-επαγγελματικών.
Επίσης τα renault 1.5d (clio-megane).

Και αυτά μεταχειρισμένα, γιατί καινούρια κάνουν όσο το αντίστοιχο βενζινοκινητο τουρμπο και οι βενζίνες για 2-4 χρόνια.
Επίσης θα έλεγα και τα Skoda 1.9...αλλά είναι VAG και ως γνωστών...GVMD :thefinger

Να πάρεις 2λιτρο diesel για οικονομία και να το πληρώσεις +4000-5000 ευρώ παραπάνω και να δίνεις και 660+450 ευρώ έκτακτη εισφορά (του χρόνου θα είναι 5% 8800) για να γλυτώνεις 2-3λτ στα 100km δεν έχει νόημα εκτός και αν κάνεις 50.000χλμ το χρόνο μην πώ και παραπάνω.

BMW Power
10-11-11, 12:43
Σωστός αλλά αν έπαιρνα diesel θα ήταν μόνο το 535.

Είναι και το μόνο πετρέλαιο που μπήκε στην πίστα του top gear :GrowUp:

http://www.youtube.com/watch?v=QN4-KA0VGzs

Dim77
10-11-11, 12:46
Σωστός αλλά αν έπαιρνα diesel θα ήταν μόνο το 535.

Είναι και το μόνο πετρέλαιο που μπήκε στην πίστα του top gear :GrowUp:



Χαχαχα.

Μπορείς από τώρα να επιλέξεις γραμματοσειρά για την τιμητική πλακέτα που θα σου απονείμει το υπουργείο εθνικής οικονομίας ως ''μεγάλου ευεργέτη'' για την συνεισφορά σου σε τέλη, εκτακτη εισφορά καθώς και % σε ειδικό φόρο επί καυσίμου καθώς το 535d...τα καίει τα λιτράκια του.:icon18::icon18::icon18:

kavas
10-11-11, 14:14
Να πάρεις 2λιτρο diesel για οικονομία και να το πληρώσεις +4000-5000 ευρώ παραπάνω και να δίνεις και 660+450 ευρώ έκτακτη εισφορά (του χρόνου θα είναι 5% 8800) για να γλυτώνεις 2-3λτ στα 100km δεν έχει νόημα εκτός και αν κάνεις 50.000χλμ το χρόνο μην πώ και παραπάνω.




Εσύ δηλ θα έπαιρνες χ1 28i η την 23d με 4000-5000 λιγότερα ,30% λιγότερη κατανάλωση κτλ κτλ
Μιλάμε σε συγκριση πάντα ΣΤα ίδια κυβικα

Dim77
10-11-11, 14:32
1) Δεν θα έπαιρνα Χ1.
2) Σειρά 3 ας πούμε, ναι θα έπαιρνα τη βενζινοκίνητη αν και με την παρούσα κατάσταση δεν μπορεί κανένας λογικός άνθρωπος να θεωρήσει ότι είναι φυσιολογικό να αλλάξει το υπάρχον αυτοκίνητο του με καινούριο για ΟΠΟΙΟ όφελος νομίζει ότι θα έχει.

Τι τιμές έχει το Χ3 28i και 23d? Το diesel δεν είναι ακριβότερο? Γιατί ο κανόνας είναι diesel = αντίστοιχο βενζίνοκίνητο +3-5000.
Και δεν κινδυνεύεις τόσο να πάθεις καμμιά ζημιά όσο αν βάλεις πετρέλαιο ''κακιάς ώρας''.

Αν και δεν αξίζει να παίρνει κανείς πλέον 2λιτρο αυτοκίνητο με τους ηλιθιους που κυβερνούν τον τόπο.

Για την κτηνώδη ροπή των diesel να θυμίσω ότι αποδίδεται στο μισό φάσμα στροφών από ένα βενζινοκίνητο και επιπλέον έχουν 20-30% μακρύτερη μετάδοση στο σύνολο που μειώνει πολύ τη διαφορά ροπής που αποδίδεται από το μοτέρ.
Ράβει το 23d, αλλά μάλλον λιγότερο από το 28i...σίγουρα με 30% μικρότερη κατανάλωση.

Είναι πράγματι οικονομικότερα αλλά να έχει και ουσιαστικό νόημα η απόκτηση τους.

Έκανα λάθος για τα τέλη κυκλοφορίας, όποιος παίρνει καινούριο έχει μικρές διαφορές πια στα τέλη λόγω ότι μετρώνται με τα g/km CO2.

Πετρέλαιο αξίζει αν θέλεις ένα απλό αυτοκίνητο για να μετακινείσαι και πάρεις ένα μικρομεσαίο απλό σχετικά diesel και πάλι μόνο αν κάνεις ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα το χρόνο.
Και αξίζει να τα δώσεις για diesel σε μεγάλα SUV. Εκεί ναι από κάθε άποψη.

Να θυμάστε ότι τα φοβερά αποδοτικά νέα diesel δεν είναι απροβλημάτιστα όπως τα παλαιότερα...και οι ζημιές κοστίζουν και είσαι έρμαιο του κάθε πρατηριούχου (που θα αναγκαστείς να βάλεις κάποια στιγμή).

Αν κάποιος δεν κάνει τουλάχιστον 30.000 χλμ το χρόνο δεν αξίζει παιδιά, σε ΟΤΙ μοντέλο και να δείτε από την αγορά.

Σίγουρα η άνετη χαλαρή οδήγηση ενός diesel με τεράστια αυτονομία χωρίς να σκέφτεσαι πως θα οδηγήσεις οικονομικά είναι ωραία, αλλά με τι αρχικό τίμημα?

kavas
10-11-11, 14:55
1) Δεν θα έπαιρνα Χ1.
2) Σειρά 3 ας πούμε, ναι θα έπαιρνα τη βενζινοκίνητη αν και με την παρούσα κατάσταση δεν μπορεί κανένας λογικός άνθρωπος να θεωρήσει ότι είναι φυσιολογικό να αλλάξει το υπάρχον αυτοκίνητο του με καινούριο για ΟΠΟΙΟ όφελος νομίζει ότι θα έχει.

Τι τιμές έχει το Χ3 28i και 23d? Το diesel δεν είναι ακριβότερο? Γιατί ο κανόνας είναι diesel = αντίστοιχο βενζίνοκίνητο +3-5000.
Και δεν κινδυνεύεις τόσο να πάθεις καμμιά ζημιά όσο αν βάλεις πετρέλαιο ''κακιάς ώρας''.

Αν και δεν αξίζει να παίρνει κανείς πλέον 2λιτρο αυτοκίνητο με τους ηλιθιους που κυβερνούν τον τόπο.

Για την κτηνώδη ροπή των diesel να θυμίσω ότι αποδίδεται στο μισό φάσμα στροφών από ένα βενζινοκίνητο και επιπλέον έχουν 20-30% μακρύτερη μετάδοση στο σύνολο που μειώνει πολύ τη διαφορά ροπής που αποδίδεται από το μοτέρ.
Ράβει το 23d, αλλά μάλλον λιγότερο από το 28i...σίγουρα με 30% μικρότερη κατανάλωση.

Είναι πράγματι οικονομικότερα αλλά να έχει και ουσιαστικό νόημα η απόκτηση τους.

Έκανα λάθος για τα τέλη κυκλοφορίας, όποιος παίρνει καινούριο έχει μικρές διαφορές πια στα τέλη λόγω ότι μετρώνται με τα g/km CO2.

Πετρέλαιο αξίζει αν θέλεις ένα απλό αυτοκίνητο για να μετακινείσαι και πάρεις ένα μικρομεσαίο απλό σχετικά diesel και πάλι μόνο αν κάνεις ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα το χρόνο.
Και αξίζει να τα δώσεις για diesel σε μεγάλα SUV. Εκεί ναι από κάθε άποψη.

Να θυμάστε ότι τα φοβερά αποδοτικά νέα diesel δεν είναι απροβλημάτιστα όπως τα παλαιότερα...και οι ζημιές κοστίζουν και είσαι έρμαιο του κάθε πρατηριούχου (που θα αναγκαστείς να βάλεις κάποια στιγμή).

Αν κάποιος δεν κάνει τουλάχιστον 30.000 χλμ το χρόνο δεν αξίζει παιδιά, σε ΟΤΙ μοντέλο και να δείτε από την αγορά.

Σίγουρα η άνετη χαλαρή οδήγηση ενός diesel με τεράστια αυτονομία χωρίς να σκέφτεσαι πως θα οδηγήσεις οικονομικά είναι ωραία, αλλά με τι αρχικό τίμημα?
Ούτε εγω θα έπαιρνα ποτε χ1
Αλλά το ανέφερα σαν πχ γιατί είναι το μόνο BMW αυτή την στιγμή που φοράει
Και τον 23d και τον 28i
Όχι το χ3 δεν εχει κανέναν απο τους 2 και αν είχε το diesel θα ήτανε φθηνότερο
Όπως και στην χ1 είναι φθηνοτερο απο τον 28i κατα 3500 ευρω
Κατα συνέπεια και στις άλλες εκδόσεις θα είναι ακριβότερος ο 28i
Kαλά τα νέα turbo Αλλά πανάκριβα και σε συνδιάσμο με καλύτερη οικονομία παντού κΑι λίγο χειρότερες επιδόσεις το diesel αποτελεί μονόδρομο στις εποχές που ζούμε.φαντάσου να πηγαίνεις τεζα τον 28 θα πιάσεις 13-14 λίτρα ενώ ο diesel να τον σκι ζεις δεν θα δεις 9

oldcarskickass
10-11-11, 15:23
1) Δεν θα έπαιρνα Χ1.
2) Σειρά 3 ας πούμε, ναι θα έπαιρνα τη βενζινοκίνητη αν και με την παρούσα κατάσταση δεν μπορεί κανένας λογικός άνθρωπος να θεωρήσει ότι είναι φυσιολογικό να αλλάξει το υπάρχον αυτοκίνητο του με καινούριο για ΟΠΟΙΟ όφελος νομίζει ότι θα έχει.

Τι τιμές έχει το Χ3 28i και 23d? Το diesel δεν είναι ακριβότερο? Γιατί ο κανόνας είναι diesel = αντίστοιχο βενζίνοκίνητο +3-5000.
Και δεν κινδυνεύεις τόσο να πάθεις καμμιά ζημιά όσο αν βάλεις πετρέλαιο ''κακιάς ώρας''.

Αν και δεν αξίζει να παίρνει κανείς πλέον 2λιτρο αυτοκίνητο με τους ηλιθιους που κυβερνούν τον τόπο.

Για την κτηνώδη ροπή των diesel να θυμίσω ότι αποδίδεται στο μισό φάσμα στροφών από ένα βενζινοκίνητο και επιπλέον έχουν 20-30% μακρύτερη μετάδοση στο σύνολο που μειώνει πολύ τη διαφορά ροπής που αποδίδεται από το μοτέρ.
Ράβει το 23d, αλλά μάλλον λιγότερο από το 28i...σίγουρα με 30% μικρότερη κατανάλωση.

Είναι πράγματι οικονομικότερα αλλά να έχει και ουσιαστικό νόημα η απόκτηση τους.

Έκανα λάθος για τα τέλη κυκλοφορίας, όποιος παίρνει καινούριο έχει μικρές διαφορές πια στα τέλη λόγω ότι μετρώνται με τα g/km CO2.

Πετρέλαιο αξίζει αν θέλεις ένα απλό αυτοκίνητο για να μετακινείσαι και πάρεις ένα μικρομεσαίο απλό σχετικά diesel και πάλι μόνο αν κάνεις ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα το χρόνο.
Και αξίζει να τα δώσεις για diesel σε μεγάλα SUV. Εκεί ναι από κάθε άποψη.

Να θυμάστε ότι τα φοβερά αποδοτικά νέα diesel δεν είναι απροβλημάτιστα όπως τα παλαιότερα...και οι ζημιές κοστίζουν και είσαι έρμαιο του κάθε πρατηριούχου (που θα αναγκαστείς να βάλεις κάποια στιγμή).

Αν κάποιος δεν κάνει τουλάχιστον 30.000 χλμ το χρόνο δεν αξίζει παιδιά, σε ΟΤΙ μοντέλο και να δείτε από την αγορά.

Σίγουρα η άνετη χαλαρή οδήγηση ενός diesel με τεράστια αυτονομία χωρίς να σκέφτεσαι πως θα οδηγήσεις οικονομικά είναι ωραία, αλλά με τι αρχικό τίμημα?

Κοίταξε αν μιλάς για καινούρια ναι έχεις απόλυτο δίκιο, πρέπει να γράφεις ΠΟΛΛΑ χιλιόμετρα για να κάνεις απόσβεση(μιλώντας για οχήματα με ίδιες πάνω κάτω ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ, αλλά στο diesel και δη BMW Πρέπει να πας σε δίλιτρο με ό,τι αυτό συνεπάγεται στην Ελλάδα σε τέλη ασφάλειες).

Στα μτχ και με μετρητά ίσως πετύχεις αντίστοιχες τιμές.

Εγώ πάντως ήδη από τις αρχές του χρόνου έχω γράψει 27000 χλμ, και βάζοντας κάτω αυτά που πλήρωσα και συγκρινόμενα με τις μέσες καταναλώσεις 6500 χλμ με Ε36 320 στις ίδιες διαδρομές, μεσοσταθμικά είμαι ΠΟΛΥ κάτω με το πετρέλαιο. Και σκέψου όταν το πήρα μου βγήκε πιο φτηνό από τα αντίστοιχα 120i, οπότε.

Όσο για τις επιδόσεις, ρώτα τον κλεφτοκοτά με το ασημένιο 325ti, το γνωστό trollaki που σαν δικαιολογία που τον πέρασα είπε ότι είχε μια κούτα αυγά στο δίπλα κάθισμα. Από το τόσο φούντωμα μετά τα ανοίγμα είμαι σίγουρος ότι θα είναι τα πρώτα αυγά που έβρασαν λόγω ακτινοβολίας, αν τον βλέπατε είχε γίνει κόκκινος σαν τη λάμπα του σουβλατζίδικου που κρατάει τις πατάτες ζεστές.

Σοβαρά τώρα, για μέσα στην πόλη και σβέλτα ταξίδια η κατανομή της δύναμης και η κλιμάκωση είναι ό,τι πρέπει, για κυνήγι σε κλειστές διαδρομές κουράζει λίγο και πρέπει να παίζεις συνεχώς με το σασμάν. Το σημαντικό όμως είναι ότι δεν παρατήρησα σημαντικές διαφορές ούτε στις επιδόσεις ούτε στην κατανάλωση (με ίδιες μέσες ωριαίες) είτε μόνος μου είτε με +2 άτομα και τις αποσκευές τους.

Bottomline is ότι σε νορμάλ συνθήκες χρήσης Ι.Χ. (και όχι κ@@λομηχανήματος) το πετρέλαιο συμφέρει τα μάλα (βλέπω και κατακουζήνα παράλληλα) με τα ΜΟΝΑ αρνητικά το μεγάλο σήμα (στα BMW Που το μικρότερο diesel είναι 2000cc).

Τα γούστα σου τα βγάζεις (προσωπικά και με το παραπάνω) και έτσι και αλλιώς θεωρώ ότι σε νορμάλ οδηγούς το κυνήγι αποτελεί το 10 - 20% των συνολικών χιλιομέτρων.

kavas
10-11-11, 15:27
Ρε παιδιά τι να κανείς πολλα χλμ για να κανείς απόσβεση;
Αφού λέμε σε συγκριση 23d με 28i το diesel είναι πιο φθηνό! ! !

rapid_fast
10-11-11, 21:47
Εγώ λέω να αφήστε τις εξυπνάδες για τα μεγάλα κυβικά,
και να προσγειωθείτε στην πραγματικότητα..
Ολοι με χιλιάρια ντίζελ θα καταλήξουμε, τα υπόλοιπα δεν θα ακουμπιούνται σε ένα
χρόνο απο τώρα..

kavas
10-11-11, 21:55
Diesel ksediesel απο δω και πέρα μόνο μεταχειρα
2000 μεγαλα κυβικα..
Που κατάντησαμε..

individual
10-11-11, 22:40
τι λετε για το δικο μου???
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/1779718/

manosm3
11-11-11, 01:26
Όσο για τις επιδόσεις, ρώτα τον κλεφτοκοτά με το ασημένιο 325ti, το γνωστό trollaki που σαν δικαιολογία που τον πέρασα είπε ότι είχε μια κούτα αυγά στο δίπλα κάθισμα. Από το τόσο φούντωμα μετά τα ανοίγμα είμαι σίγουρος ότι θα είναι τα πρώτα αυγά που έβρασαν λόγω ακτινοβολίας, αν τον βλέπατε είχε γίνει κόκκινος σαν τη λάμπα του σουβλατζίδικου που κρατάει τις πατάτες ζεστές.



Βγαλαμε λαβρακι! Λευτερη ανοιξε θρεντ να γινει τση πορναρας! :gaysex:

oldcarskickass
11-11-11, 13:17
Βγαλαμε λαβρακι! Λευτερη ανοιξε θρεντ να γινει τση πορναρας! :gaysex:

ΧΑΧΑΧΑ Αυτό έγινε παλιά στο Τέξα ρε συ, πάει καιρός αλήθεια, και τώρα τον τσιγγλάω γιατί το αμάξι το έχει η γυναίκα ΧΑΧΑΧΑ.

kavas
06-12-11, 10:40
παρατηρω σε forum και κουβεντουλες,πολλους πλεον που ψαχνονται αποκλειστικα για diesel σε καινουργιο
βγαινουνε και νεα μοτερ λουκουμι
οπως η NISSAN με τον 1,6 130hp με 32 ροπη και 4,9 καταναλωση
η opel με το διπλοτουρμπινο insignia 2,0 195hp 40 κιλα ροπη 4,9L καταναλωση,

και εμεις με 660ε τελη
1,70 την βενζινα
9+λιτρα καταναλωση(χωρις πολλα πολλα)
και ολα αυτα για την μαγικη ροπη 21 κιλων !

bimmer-corfu
06-12-11, 10:54
οδήγησα ένα Νιssan Qashgai diesel πριν λίγες μέρες σε βουνό αλλά και στην Εγνατία οδό. Μάλιστα το πήγα τέζα.
Πολύ τίμιο αμάξι, άνετο, ανεκτή ποιότητα κατασκευης, αθόρυβο, φτηνό δεν είναι...

όπως επίσης δεν είναι Ε90 ή Ε92, μη τα ισοπεδώνουμε όλα....

Dim77
06-12-11, 11:21
Η Nissan με τη Renault έχουν κυρίως το μοτέρ 1.5DCi με 105ps-240Nm.

Το Qasqai είναι το πρώτο που πήρε το 1.6-130ps-320Nm (πρέπει να είναι φοβερό μοτέρ), αλλά έχει αρκετά ακριβότερα, κοντά 30 χιλιάρικα αν είδα καλά τον κατάλογο.
Insignia 2.0Τ CDTi 160ps έχει με καλό εξοπλισμό πάνω από 35-36000 (άνετα)...
Και έχεις και το φόβο του 2λιτρου που δεν ξέρεις τι του ξημερώνει. Αν το έβγαζαν με 1.7-130ps CDTi θα ήταν άψογη αγορά οικογενειακού οχήματος (αν υπάρχει εισόδημα, γιατί το 30αρι του θα το είχε άνετα).

Εξαρτάται από το πόσα χλμ κάνει κάποιος. Γιατί αν είναι να κάνεις 10.000χλμ/χρόνο παίρνεις το 1.4Τ-140ps και σου μένουν 10.000 ευρώ, για να βάζεις βενζίνη.

Έκανα διαμόρφωση (έτσι για χαβαλέ) Astra 5θ sport 1.7CDTi 130ps και βγαίνει 27-29000...

Έλεος δηλαδή. Το 1.4-140ps βενζίνη έχει 5000 λιγότερο. Με αυτά βάζεις 3500 λιτρα βενζίνης.
Ναι έχουν παραπάνω ροπή (μόνο σε κάποιες rpm περιορισμένες και για αυτό έχουν πολύ μακρύτερα διαφορικά που ...χαραμίζουν μέρος της πλούσιας ροπής). Η αλήθεια είναι ότι κινείσαι καθημερινά ανετότατα σαν να είχες αντίστοιχο ή ταχύτερο βενζινοκίνητο.

Για diesel αν είναι να πάρει κανείς μόνο αυτά που έχουν έτοιμα σε προσφορά οι εταιρείες (π.χ. Megane coupe 1.5DCi 105 ps περίπου 20.000, Clio 1.5DCi more-dynamic, Punto my life 85MTJ, Corsa 1.3CDTi-Astra 1.3CDTi σε φτωχή διαμόρφωση φυσικά κλπ).


Απλά αν πάρεις diesel, δεν πολυσκέφτεσαι ''να πάω μια βόλτα? Άσε θα κάψω 50 ευρώ βενζίνη''...

Fanis
06-12-11, 11:22
Και η BMW έχει βγάλει εξαιρετικά Diesel μοτέρ...ίσως τα καλύτερα στην κατηγορία τους.

Dim77
06-12-11, 11:34
Και η BMW έχει βγάλει εξαιρετικά Diesel μοτέρ...ίσως τα καλύτερα στην κατηγορία τους.

Εγώ με ένα 2λιτρο που ξέρω πάντως, σε 80.000χλμ πήγε στο συνεργείο ....800 φορές.
O κάτοχος ακούει τις λέξεις diesel (και BMW) και βγάζει σπυριά.:owned: (με αποτέλεσμα να...μη συμφωνούμε απόλυτα):smokin:
Πρέπει να κέρδισε και rover k-series σε αξιοπιστία...
Ίσως ήταν άτυχος, ίσως και όχι.

Προτιμώ το diesel οικονομικό και αξιοπιστο. Θα έπαιρνα diesel μόνο από εταιρεία που έχει παράδοση σε taxi και πετρελαιοκινητήρες δοκιμασμένους για τεράστιες αποστάσεις και όχι αυτούς που βραβεύουν μετά από 20χλμ βόλτας τα περιοδικά ανά τον κόσμο. :D

Dim77
06-12-11, 11:58
Δε ξέρω, απλά....το θυμήθηκαν σε λίγο παράξενη στιγμή το diesel...too little, too late (μου φαίνεται δωράκι στους εμπόρους αυτοκινήτων, αλλά πως να τους αναστήσει...έχουν γίνει ήδη zombies).

Καλό είναι, θεϊκό δεν είναι...

Επίσης, με φόρο στη βενζίνη 1.05/λίτρο δε δέχομαι ότι είναι λύση.
Με τη βενζίνη στο 1.30-1.40 όπως στις πιο πολλές χώρες της πλούσιας Ευρώπης (και το diesel στα ίδια χρήματα), δεν θα το πολυσυζητούσαμε.

kavas
06-12-11, 17:53
bimmer

δεν ειπα οτι ειναι τα ιδια
αν αγοραζα ομως αυριο Ε90 2,0
ναι
θα επαιρνα το diesel με την οποια διαφορα
ποσο μαλλον αν εβγαινε με τον 23d

επισης
το ιδιο θα εκανα με το Qasgai
θα επαιρνα το 1.6 diesel με +2500-3000ε και με επιδοσεις και ροπη 2λιτρου και βαλε
η στην χειροτερη το 1,5 diesel με μικροτερη διαφορα

kavas
06-12-11, 20:12
Για την ιστορία

Qasgai 1.6 diesel 21.330e
Και
1.5 diesel 19.130e

bimmerm
06-12-11, 22:23
ας πουμε οτι θελω να αγορασω τον νεο ασσο φ 20.
κανω 12000 χιλ τον χρονο.
και με την τιμη ντιζελ και βενζινης ετσι οπως ειναι.
ας υποθεσουμε οτι κατεβαινει και η διαφορα τιμης αγορας του ντιζελ με την βενζινη στο 1000ρικο (υποθετικα).
σαν τεχνολογια ,σαν αυτοκινητο ποιο απο τα 2 θα μου προτεινατε να αγορασω?
τον φ20 ντιζελ η' φ20 βενζινη και γιατι?

kavas
06-12-11, 23:03
Diesel φυσικα

αν υποθέσουμε ότι σε επιδόσεις είναι παραπλήσια
Τότε
1)λιγότερη κατανάλωση
2)φθηνοτερη τιμη καυσίμου
3)αραιοτερα service
4)μεγαλύτερη διαρκεια ζωής κινητήρα
5)πιθανόν καλυτερη μεταπωληση

Εδώ προτιμουνται diesel με μεγαλύτερη διάφορα τιμής
Οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι λέτε να είναι μακακες που 80% παίρνουμε diesel χρονια τωρα;
Για τεχνολογία δεν νομιzω ότι υπάρχει κάτι διαφορετικό πέραν κινητήρα κιβώτιο,άξιο αναφορας

giannis 116
06-12-11, 23:23
Το μοναδικο μειον αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα που μπορω να σκεφτω για τη νεα σειρα 1 πετρελαιο ειναι τα υψηλα τελη κυκλοφοριας λογω κυβικων και η λιγο υψηλοτερη τιμη σε σχεση με το βενζινης σε ενα ηδη ακριβο αμαξι, κατα τ αλλα κι εγω ντηζελ θα προτεινα με το χερι στην καρδια, η λογικη ομως θα ελεγε βενζινη μονο για τα χαμηλα τελη και τη λιγο μικροτερη τιμη και τιποτα αλλο.

Dimzan
07-12-11, 02:14
Το μοναδικο μειον αυτη τη στιγμη στην Ελλαδα που μπορω να σκεφτω για τη νεα σειρα 1 πετρελαιο ειναι τα υψηλα τελη κυκλοφοριας λογω κυβικων και η λιγο υψηλοτερη τιμη σε σχεση με το βενζινης σε ενα ηδη ακριβο αμαξι, κατα τ αλλα κι εγω ντηζελ θα προτεινα με το χερι στην καρδια, η λογικη ομως θα ελεγε βενζινη μονο για τα χαμηλα τελη και τη λιγο μικροτερη τιμη και τιποτα αλλο.

αν προκειται για καινουριο τα τελη υπολογιζονται αλλιως. Βεβαια κανεις δε μας εγγυαται οτι δε θα πανε παλι βασει κυβικων

kavas
07-12-11, 08:44
giannis
τα τελη σε καινουργιο πηγαινουνε βαση τα χλγρ που βγαζουν οι κινητηρες
οποτε δεν θα παιζουνε ρολο τα παραπανω κυβικα που μπορει να μην ειναι πολλα
κοιτα την Nissan που απο 1,6 εβγαλε 130hp 32 κιλα ροπη 4,9 καταναλωση!
με ενα τετοιο μοτερι η Bmw
και θα δεις ποιος θα ξαναπαρει βενζινα 1,6

Dimzan

κανεις δεν μας εγγυαται επισης οτι τα τελη δεν θα πανε καποια στιγμη βαση ιπποδυναμης η οτιδηποτε
αλλο σκεφτει το σκ@τομυαλο τους

bimmerm
07-12-11, 10:47
Οι υπόλοιποι Ευρωπαίοι λέτε να είναι μακακες που 80% παίρνουμε diesel χρονια τωρα

αληθεια φιλε μπορεις να με πληροφορησεις, επειδη δεν εχω ιδεα, γιατι στην ευρωπη προτιμουν το ντιζελ περισσοτερο? εκτος των πλεονεκτηματων ,το μειονεκτημα στην μεγαλη διαφορα τιμης αγορας σε σχεση με την τιμη νεου βενζινοκινητου που υπαρχει εδω εκει δεν υφισταται?
ειναι ιδια η τιμη τους? η' υπαρχει καποιος αλλος λογος? π.χ φορολογικος η' αρκετα μεγαλυτερη διαφορα τιμης ντιζελ -βενζινης υπερ της πρωτης?

Dim77
07-12-11, 11:07
http://www.nissan.gr/nws.nsf/el-gr/vehicles/crossover/j10/qashqai-pricelist.html

Accenta S έκδοση εξοπλισμού (που είναι αρκετά αξιοπρεπής) έχει 25190 (με ειδική προσφορά-έκπτωση 1500, δηλαδή είχε 26700) για το 1.6D 2WD.

Τα Action (με τα 20.000 δεν βλέπονται, δεν αντέχονται...για 20.000) Το Accenta είναι σουπερ, αλλά 25000+++....

Το qasqai είναι πολύ καλό αυτοκίνητο πάντως :deal:

Το insignia 2.0 (195ps-400Nm, πολύ εντυπωσιακό ομολογουμένως), έχει 33000 ευρώ στην Ευρώπη...Στην Ελλάδα θα κάνει 40++++ Εννοείται ότι είναι καλύτερο όχημα τουρισμού από το 2.0 Τουρμπο (βενζίνης) και ας είναι πιο αργό (είναι).

Κρίμα που δεν το βγάζουν με το 1.7CDTi 130ps γιατί να πάρεις 2λιτρο ντίζελ με 500 ευρώ εισφορά λόγω κυβισμού δε λέει...Βέβαια, αν θέλεις τέτοιο όχημα, πλέον έχεις τη δυνατότητα τουλάχιστον.

Φοβάμαι στην Ελλάδα με την ποιότητα καυσίμου (που στο diesel είναι υπαρκτό πρόβλημα) με τις νοθείες με marine diesel και άλλα τέτοια χαριτωμένα.

Μπήκε και αυτό στη ζωή μας, είναι το κύριο θέμα ασχολίας των περιοδικών αυτοκινήτου, είναι η νέα τάση διαφήμισης από τις αντιπροσωπείες (όλοι προσφέρουν και τέτοια ήδη), να δούμε ποιός θα αποφασίσει να πάρει αυτοκίνητο (χάνοντας πάρα πολλά από το δικό του που θα δώσει...).

Τρικ για να αναπτερωθεί το ηθικό (και της αγοράς), αλλά ...δύσκολο παιδιά. Απλά όποιος έχει (χρήμα), πλέον έχει και αυτή την επιλογή για να σπαζοκεφαλιάσει...

Υ.Γ. Έχουν να γίνουν λάθος επιλογές αυτοκινήτου από υποψήφιους αγοραστες....:D

kavas
07-12-11, 13:14
dim


Νέος κινητήρας 1.6 Diesel για το Nissan Qashqai 4X2 & 4X4
09/11/2011 | 18:55Τελευταία Ενημέρωση: 18:55 09/11/2011

προηγούμενο1 από 1επόμενο
--------------------------------------------------------------------------------
Διαφημίσεις Google
Εως36% οικονομια καυσιμων
Με το fuelbooster USA 1+1 Δωρο ! 2 Συσκευες μονο 39 Ευρω
www.fuelbooster.gr
Σας Κόπηκε το Ρεύμα ?
Γεννήτριες Hyundai, Kumatsu, Firman Μεγάλες αποδόσεις σε Χαμηλές Τιμές!
www.e-ergaleio.gr

--------------------------------------------------------------------------------
Σε μία περίοδο όπου το ενδιαφέρον του αγοραστικού κοινού προς στα πετρελαιοκίνητα αυτοκίνητα αυξάνεται με έντονους ρυθμούς, η Nissan συμπληρώνει την οικογένεια των QASHQAI με την εισαγωγή σε αυτήν ενός νέου υπερτροφοδοτούμενου πετρελαιοκινητήρα 1.600 κ.εκ.

Ο νέος πετρελαιοκινητήρας 1.6 Diesel επιτυγχάνει πολύ καλές επιδόσεις, λόγω της προηγμένης τεχνολογίας και των τεχνικών χαρακτηριστικών που διαθέτει. Με απόδοση 130 ίππων στις 4.000 σ.α.λ. και ροπή που αγγίζει τα 320 Nm στις 1.750 σ.α.λ., επιτυγχάνεται μια μέση κατανάλωση καυσίμου μόλις 4.9lt/100km για τις 5-θέσιες εκδόσεις 4Χ2 και 5.1lt/100km για τις 7-θέσιες εκδόσεις 4Χ2.

Ο νέος πετρελαιοκινητήρας εναρμονίζεται με την νεότερη οδηγία καυσαερίων EURO V και θα διατίθεται στις 5-θέσιες (QASHQAI) αλλά και στις 7-θέσιες (QASHQAI+2) εκδόσεις, με κίνηση στους εμπρός (4Χ2) ή στους 4 τροχούς (4Χ4) και με χειροκίνητο κιβώτιο ταχυτήτων 6 σχέσεων.

Τώρα, με την έλευση αυτού του νέου κινητήρα 1.6 Diesel, η γκάμα του QASHQAI γίνεται πλήρης. Οι υποψήφιοι αγοραστές του QASHQAI μπορούν πλέον να επιλέξουν ανάμεσα σε κινητήρες 1.5, 1.6 και 2.0 Diesel, καθώς και τους γνωστούς ασυναγώνιστους κινητήρες βενζίνης 1.6 & 2.0 λίτρων.

Οι εκδόσεις diesel του QASHQAI προσφέρονται σε ελκυστικές τιμές, με εκπτώσεις. Χαρακτηριστικά, οι τελικές τιμές για τα QASHQAI 1.5 & 1.6 Diesel, συμπεριλαμβανομένου του οφέλους της κρατικής απόσυρσης, ξεκινούν από τις 19.130€ & 21.330€ αντιστοίχως, με εκπτώσεις που αγγίζουν τα 1.500€.

Συμπληρώνει το επαναστατικό προαιρετικό πρόγραμμα επέκτασης της πλήρους εργοστασιακής εγγύησης στα 6 έτη

--------------------------------------------------------------------------------
News_EmailΕκτύπωσηΑγαπημένα
--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------


Disqus.
Login About Disqus.. Μου αρέσει . Dislike .

...Glad you liked it. Would you like to share?Facebook
Twitter
ShareNo thanksSharing this page …
Thanks! Close

Τα σχόλια σε αυτή τη σελίδα έχουν κλείσει. Ταξινόμηση δημοτικότητα Ταξινόμηση best rating Ταξινόμηση νεότερα πρώτα Ταξινόμηση παλιότερα πρώτα Εμφάνιση 0 σχολίων
M Ενημερωθείτε για νέα σχόλια S RSS .Trackback URL
blog comments powered by Disqusεγω βρηκα αυτο

Dim77
07-12-11, 13:49
Φίλε kavas, σου έβαλα τον αναλυτικό κατάλογο της Νισαν, που είναι ανανεωμενος με 1500 έκπτωση και επιπλέον έκπτωση απόσυρσης.

Οι τιμές 19 και 20.000 είναι για τις εντελώς βασικές εκδόσεις και με έκπτωση και με απόσυρση.

Πιστεψε με, η Accenta S μόνο είναι αυτή που αξίζει...
Οι απλες (action) είναι αρκετά απλές για αμάξι που κάνει 20 χιλιάδες.

Αν θέλεις και ηλιοροφή φτάνεις στα 26000 (με όλες τις εκπτώσεις) και 4κίνηση (είναι πιο ενδιαφέρον έτσι) πας στα 27-28000 (χωρις/με ηλιοροφή). Είναι μπόλικα, αλλά έχεις ολοκληρωμένο αυτοκίνητο.

Μην με παρεξηγείς, δε λέω ότι δεν έχει τα καλά του το diesel, αλλά δεν είναι καλό για όλους.
Πρέπει να κάνεις πολλά χιλιόμετρα για να αξίζει.
Η αυξημένη αντοχή (προνόμιο των παλιών ντίζελ), με νοθευμένα καύσιμα (αν δεις τις ποινές του υπουργείου εμπορίου για τους βενζινοπώλες θα δείς ότι τριγυρίζουν γύρω από το diesel) πάει για βρούβες...

Οι διαφημίσεις πάντως των εταιρειών έχουν κατακλύσει την τηλεόραση και τον τύπο (και το ίντερνετ) με φοβερές τιμές από... (χωρίς εώς όμως) :embarassm

sakkunen
07-12-11, 14:48
Όσο για τις επιδόσεις, ρώτα τον κλεφτοκοτά με το ασημένιο 325ti, το γνωστό trollaki που σαν δικαιολογία που τον πέρασα είπε ότι είχε μια κούτα αυγά στο δίπλα κάθισμα. Από το τόσο φούντωμα μετά τα ανοίγμα είμαι σίγουρος ότι θα είναι τα πρώτα αυγά που έβρασαν λόγω ακτινοβολίας, αν τον βλέπατε είχε γίνει κόκκινος σαν τη λάμπα του σουβλατζίδικου που κρατάει τις πατάτες ζεστές.



Δεν είναι ασημένιο, είναι cslοχρωμα. Ανίδεε γεωργέ με το τρακτέρι σου, που σ άφησα 15 στρέμματα πίσω ΚΑΙ φορτωμένος.:dupe:

kavas
08-12-11, 09:55
Qasgai 1,6d 24,560e
vs
Qasgai 2,0 βενζ 24,590e


Παιρνεις το diesel με καλυτερες ρεπριζ-ενεργετικη ασφαλεια-ταξιδια
με 31% λιγοτερη καταναλωση
φθηνοτερο καυσιμο
1,6 και οχι 2,0 για μελλοντικους φορους
με μακρυνοτερα service
και σου μενουνε και 30 ευρα για σοκολατες !




Τεχνικά Χαρακτηριστικά
Στον παρακάτω πίνακα θα βρείτε πληροφορίες σχετικά με το σύστημα μετάδοσης, τις διαστάσεις, το αμάξωμα και τις επιδόσεις του Qashqai

1.6lt Βενζινοκινητήρας

2.0lt Βενζινοκινητήρας

1.5D & 2.0D Πετρελαιοκινητήρες

1.6D Πετρελαιοκινητήρας


Μοντέλο
Αριθμός επιβατών (άτομα) 5


Κινητήρας
Αριθμός κυλίνδρων, διάταξη 4, σε σειρά
Βαλβίδες ανά κύλινδρο 4
Κυβισμός (cm3) 1997
Διάμετρος x Διαδρομή 84x90,1
Μέγιστη ιπποδύναμη kW(PS)/min-1 1) 104(140) /6000
Μέγιστη ροπή Nm/min-1 1) 196/4800 Λόγος συμπίεσης 10,2
Τύπος καυσίμου Βενζίνη
Χωρητικότητα καυσίμου (lt) 65


Σύστημα μετάδοσης MT CVT
Σύστημα μετάδοσης. 4WD 4WD
Κιβώτιο ταχυτήτων. 6 ΜΤ 6 CVT


Σχέση μετάδοσης MT CVT
1η 3,727 2,349
2η 2,043
3η 1,392
4η 1,055
5η 0,865
6η 0,732 0.394
Όπισθεν 3,641 1,750
Τελική σχέση μετάδοσης 4,687 6,466
Κινητήριοι τροχοί 4WD (full time) / 2WD 4WD (full time) / 2WD


Αμάξωμα
Ανάρτηση εμπρός Γόνατα τύπου McPherson
Ανάρτηση πίσω Ανεξάρτητη πολλαπλών συνδέσμων
Σύστημα διεύθυνσης Κρεμαγιέρα με ηλεκτρική υποβοήθηση
Σύστημα φρένων Δίσκοι εμπρός & πίσω (αεριζόμενοι εμπρός), με ηλεκτρική υποβοήθηση, ABS και EBD και BA
Σύστημα ευστάθειας Ηλεκτρονικό σύστημα ευστάθειας (ESP)
Διαστάσεις τροχών 16x6.5JJ, 17x6.5JJ, 18x6.5JJ
Διαστάσεις ελαστικών 215/65R16, 215/60R17, 215/55R18


Βάρη & Διαστάσεις MT CVT
Απόβαρο min/max (kg) 2) 1415/1509 1454/1535
Μικτό βάρος (kg) 1960 1960
Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο (kg) 2) 415 415
Μέγιστο βάρος άξονα εμπρός (PAW) (kg) 1150 1150
Μέγιστο βάρος άξονα πίσω (PAW) (kg) 1100 1100
Μέγιστο βάρος ρυμούλκησης με φρένα (kg) 1400 1200
Μέγιστο βάρος ρυμουλκησης χωρίς φρένα (kg) 740 740
Συνολικό μήκος (mm) 4330 4330
Συνολικό πλάτος (mm) 1780 1780
Συνολικό ύψος (mm) 1615 1615
Μεταξόνιο (mm) 2630 2630
Μετατρόχιο εμπρός (mm) 1540 1540
Μετατρόχιο πίσω (mm) 1550 1550
Ελάχιστος κύκλος στροφής (από κράσπεδο σε κράσπεδο) (m) 10.6 10.6


Επιδόσεις MT CVT
Κατανάλωση καυσίμου
Κύκλος πόλης (l/100Km / mpg) 10.8 / 26.2 10.6 / 26.6
Eκτός πόλης (l/100Km / mpg) 6.7 / 42.2 6.5 / 43.5
Μικτός κύκλος (l/100Km / mpg) 8.2 / 34.4 8.0 / 35.3
Εκπομπές CO2 μικτός κύκλος) (g/Km) 194 189
Μέγιστη ταχύτητα (Km/h / mph) 193 / 120 181 / 113
Επιτάχυνση 0-100 Km/h (sec) 10,6 11,3


VS


Κινητήρας 1.6D
Αριθμός κυλίνδρων, διάταξη 4, σε σειρά
Βαλβίδες ανά κύλινδρο 4
Κυβισμός (cm3) 1598
Διάμετρος x Διαδρομή 80x79,5
Μέγιστη ιπποδύναμη kW(PS)/min-1 1) 96(130) /4000
Μέγιστη ροπή Nm/min-1 1) 320/1750
Λόγος συμπίεσης 15,4
Τύπος καυσίμου Πετρέλαιο
Χωρητικότητα καυσίμου (lt) 65


Σύστημα μετάδοσης 2WD 4WD
Κιβώτιο ταχυτήτων. 6 ΜΤ 6 MT
Σχέση μετάδοσης
1η 3,416 3,727
2η 1,850 2.043
3η 1,193 1.322
4η 0.850 0.947
5η 0,673 0.723
6η 0,596 0.596
Όπισθεν 3,252 3.641
Τελική σχέση μετάδοσης 4,428 4.266
Κινητήριοι τροχοί 2WD 4WD (full time) / 2WD


Αμάξωμα
Ανάρτηση εμπρός Γόνατα τύπου McPherson
Ανάρτηση πίσω Ανεξάρτητη πολλαπλών συνδέσμων
Σύστημα διεύθυνσης Κρεμαγιέρα με ηλεκτρική υποβοήθηση
Σύστημα φρένων Δίσκοι εμπρός & πίσω (αεριζόμενοι εμπρός), με ηλεκτρική υποβοήθηση, ABS και EBD και BA
Σύστημα ευστάθειας Ηλεκτρονικό σύστημα ευστάθειας (ESP)
Διαστάσεις τροχών 16x6.5JJ, 17x6.5JJ, 18x6.5JJ
Διαστάσεις ελαστικών 215/65R16, 215/60R17, 215/55R18


Βάρη & Διαστάσεις 2WD 4WD
Απόβαρο min/max (kg) 2) 1498/1566 1562/1630
Μικτό βάρος (kg) 2085 2100
Μέγιστο ωφέλιμο φορτίο (kg) 2) 415 415
Μέγιστο βάρος άξονα εμπρός (PAW) (kg) 1150 1150
Μέγιστο βάρος άξονα πίσω (PAW) (kg) 1100 1100
Μέγιστο βάρος ρυμούλκησης με φρένα (kg) 1400 1400
Μέγιστο βάρος ρυμουλκησης χωρίς φρένα (kg) 750 750
Μέγιστο κάθετο βάρος στον κοτσαδόρο (kg) 75 75
Συνολικό μήκος (mm) 4330 4330
Συνολικό πλάτος (mm) 1780 1780
Συνολικό ύψος (mm) 1615 1615
Μεταξόνιο (mm) 2630 2630
Μετατρόχιο εμπρός (mm) 1540 1540
Μετατρόχιο πίσω (mm) 1550 1550
Ελάχιστος κύκλος στροφής (από κράσπεδο σε κράσπεδο) (m) 10.6 10.6


Επιδόσεις 2WD 4WD
Κατανάλωση καυσίμου
Κύκλος πόλης (l/100Km / mpg) 6.3 / 44.8 7.1 / 39.8
Eκτός πόλης (l/100Km / mpg) 4.1 / 68.9 4.6 / 61.4
Μικτός κύκλος (l/100Km / mpg) 4.9 / 57.6 5.5 / 51.4
Εκπομπές CO2 μικτός κύκλος) (g/Km) 129 145
Μέγιστη ταχύτητα (Km/h / mph) 190 / 118 190 / 118
Επιτάχυνση 0-100 Km/h (sec) 10,3 10,9




τελος

kavas
08-12-11, 10:10
αληθεια φιλε μπορεις να με πληροφορησεις, επειδη δεν εχω ιδεα, γιατι στην ευρωπη προτιμουν το ντιζελ περισσοτερο? εκτος των πλεονεκτηματων ,το μειονεκτημα στην μεγαλη διαφορα τιμης αγορας σε σχεση με την τιμη νεου βενζινοκινητου που υπαρχει εδω εκει δεν υφισταται?
ειναι ιδια η τιμη τους? η' υπαρχει καποιος αλλος λογος? π.χ φορολογικος η' αρκετα μεγαλυτερη διαφορα τιμης ντιζελ -βενζινης υπερ της πρωτης?

οχι βεβαια
δεν εχω ιδεα !
για πληροφορησε μας εσυ που τα ξερεις απο χερι..

kavas
08-12-11, 10:45
και για να παμε στα δικα μας..

520d vs 528i
με ιδια τιμη 51100e


Μάρκα BMW BMW
Μοντέλο ΣΕΙΡΑ 5 ΣΕΙΡΑ 5
Version 523i 520d
Πόρτες 4 4
Κυβισμός 2996 1995 Κατηγορία ΜΕΓΑΛΑ ΜΕΓΑΛΑ
Κυκλοφόρησε 2010
Eacelift 2010
Crash Test Euroncap ***** *****
Τιμή 51100 51100
ΔΙΑΣΤΑΣΕΙΣ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ (ΧΛΣΤ.)
Μήκος 4899 4899
Πλάτος 1860 1860
Υψος 1464 1464
Μεταξόνιο 2968 2968
Μετατρόχιο εμπρός 1600 1600
Μετρατρόχιο πίσω 1627 1627
Χώρος αποσκευών min (λτ./ vda) 520 520
Δοχείο καυσίμων (λτ.) 70 70
ΒΑΡΗ ΑΜΑΞΩΜΑΤΟΣ (ΚΙΛΑ)
Καθαρό 1625 1620
ΚΙΝΗΤΗΡΑΣ (ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ)
Κυβικά εκατοστά 2996 1995 Μέγιστη ισχύς (ps) 204 184
Στροφές μέγιστης ισχύος 6100 4000
Μέγιστη ροπή (nm) 270 380 Στροφές μέγιστης ροπής 1500 1750
Κύλινδροι - διάταξη 6 4
Διάμετρος 88
Διαδρομή 85
Βαλβίδες ανα κύλινδρο 4 4
Σχέση συμπίεσης 12
Εκκεντροφόροι - θέση 2Ε 2Ε
Τροφοδοσία ΑΜΕΣΟΣ ΨΕΚΑΣΜΟΣ ΑΜΕΣΟΣ ΨΕΚΑΣΜΟΣ
Turbo ΝΑΙ
ΜΕΤΑΔΟΣΗ
Τύπος ΠΙΣΩ ΠΙΣΩ
Κιβώτιο ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ ΧΕΙΡΟΚΙΝΗΤΟ
Αριθμός σχέσεων 6 6
1η σχέση & μεγ. ταχύτητα (χ.α.ω) 4,223
2η σχέση & μεγ. ταχύτητα (χ.α.ω) 2,456
3η σχέση & μεγ. ταχύτητα (χ.α.ω) 1,659
4η σχέση & μεγ. ταχύτητα (χ.α.ω) 1,23
5η σχέση & μεγ. ταχύτητα (χ.α.ω) 1
6η σχέση & μεγ. ταχύτητα (χ.α.ω) 0,848
Τελική μετάδοση 3,928
ΑΝΑΡΤΗΣΗ
Εμπρός ΔΙΠΛΑ ΨΑΛΙΔΙΑ ΔΙΠΛΑ ΨΑΛΙΔΙΑ
Πίσω ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ ΠΟΛΛΑΠΛΩΝ ΣΥΝΔΕΣΜΩΝ
ΦΡΕΝΑ
Εμπρός Αεριζόμενοι δίσκοι ΔΙΣΚΟΙ
Πίσω Αεριζόμενοι δίσκοι ΔΙΣΚΟΙ
ΣΥΣΤΗΜΑ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗΣ
Τύπος υποβοήθηση Ηλεκτρική Κρεμαγιέρα ΗΛΕΚΤΡΙΚΗ ΥΠΟΒΟΗΘΗΣΗ
Κύκλος στροφής (μ) 11,9 11,9
ΕΛΑΣΤΙΚΑ (ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ ΣΤΑΝΤΑΡ)
Διάσταση εμπρός 17 225/55 R17
ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΗ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ (ECE) (ΛΤ../100 KΛΤ.)
Αστικός κύκλος (λτ./100χμ) 10,5
Επαρχιακό δίκτυο (λτ./100χμ) 5,9
Μέση (λτ./100 χμ) 7,6 4,9 Co2 (γρ./χμ) 177 129
ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗ
0-100 χ.α.ω. (δλ.) 7,9 8,1 Τελική ταχύτητα (χ.α.ω.) 238 227

bimmerm
08-12-11, 11:41
οχι βεβαια
δεν εχω ιδεα !
για πληροφορησε μας εσυ που τα ξερεις απο χερι

απο που και ως που σου εδωσα να καταλαβεις οτι τα ξερω απο χερι????

αν ειδες τα προηγουμενα ποστ εγω ερωτησεις κανω γιατι δεν ξερω τιποτα για ντιζελ.αν ηξερα δεν θα ρωταγα.και η ερωτηση που εκανα για το εξωτερικο ηταν απορια και οχι ειρωνεια.
αν εσυ καταλαβες οτι ειρωνευτηκα εκανες μεγαλο λαθος.
ρωτησα εσενα (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν απευθυνομουν και σε αλλους) γιατι εδειξες να γνωριζεις τι γινεται στο εξωτερικο.δεν μαρεσει να μου πουλανε υφος χωρις λογο....

Dim77
08-12-11, 12:14
Μην αρπάζεστε παιδιά...
Τα diesel γνώρισαν φοβερή άνθιση στο εξωτερικό τα προηγούμενα χρόνια.

Όταν ξαφνικά οι diesel πέτυχαν γενναία αύξηση της απόδοσης τους μέσω commonrail-turbo κλπ.

Αλλά ακόμα δεν ήταν πολύ ακριβότερα. Φυσικά πετύχαιναν και φοβερή οικονομία σε σχέση με τους τότε βενζινοκινητήρες.

Το μεγάλο κέρδος είναι σε μεγαλύτερα και βαρύτερα αυτοκίνητα. Εκεί έχει μεγάλη διαφορά.

Πάντα εξαρτάται από τα ετήσια χιλιόμετρα που κάνει ο καθένας. Όσο αυξάνονται, τόσο περισσότερο συμφέρει το diesel.

Τα ποσοστά είναι μοιρασμένα. Καταρχάς το diesel συνήθως είναι ίδιο ή λίγο ακριβότερο από την απλή αμόλυβδη (έξω).

Πριν μερικά χρόνια το ντίζελ ήταν στο 60-70% των πωλήσεων.

Μην ξεχνάμε ότι τα πάγια έξοδα (τέλη-ασφάλειες) ήταν ανάλογα της ονομαστικής μέγιστης ισχύος.

Φυσικό λοιπόν, να έχει μπόνους ένα diesel Astra 95ps diesel από ένα βενζινοκίνητο 1.6 105ps...
Τα παραδείγματα είναι πολλά και αντίστοιχα.

Αυτή τη στιγμή στην Αθήνα (και Θεσ/νίκη) που σε πολλές αντιπροσωπείες βλέπουν στα συνεργεία τους ΠΡΩΤΗ φορά diesel, καλό είναι να κατευθύνεται ο αγοραστής εκεί που πουλάγανε τόσα χρόνια ...taxi


Για τις επιδόσεις και την υψηλότερη ροπή του diesel, ναι υπάρχει, αλλά δε ράβουν όλα και σε όλο το φάσμα.
Τραβάνε πολύ γερά στις μεσαίες. Ένα diesel 115ps με 260Nm ροπή φυσικά και πάει καλύτερα στις μεσαίες στροφές από ένα ατμ. 115ps με 155Nm ροπής βενζινοκίνητο με τη διαφορά ότι έχει μεν 260Νμ, αλλά στις 1700-3500rpm, ενώ το άλλο έχει σχεδόν 140 από τις 2-5500 και 30% κοντύτερη σχεση μετάδοσης. Αρα το 270 το ένα 155 το άλλο δεν είναι ακριβώς έτσι σαν αποτέλεσμα.

Για απλή καθημερινή οδήγηση είναι καταπληκτικά. Για περιστασιακή απόλαυση...δύσκολο...

Για το Qasqai συμφωνώ, 1000φορές το diesel από το 2λιτρο, Για το insignia 2.0 diesel ας πούμε, όταν με τα ίδια χρήματα το βενζινοκίνητο έχει 250ps, δε ξέρω...φυσικά καίει το μισό.

Diesel αξίζει για ένα μεσαίο καθημερινό όχημα. Αλλά ποιός είπαμε ότι παίρνει αυτοκίνητο καινούριο αυτή την εποχή?

bimmerm
08-12-11, 13:13
φιλε dim 77 σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες, αυτα ηθελα να μαθω. ησουν πολυ κατατοπιστικος για αλλη μια φορα.

Dimzan
08-12-11, 13:32
Diesel αξίζει για ένα μεσαίο καθημερινό όχημα. Αλλά ποιός είπαμε ότι παίρνει αυτοκίνητο καινούριο αυτή την εποχή?



Δες το καινουριο yaris diesel ξεκιναει απο 15.000. Αν ειχα 12-13Κ για ενα μικρο σιγουρα θα προτιμουσα το dieselaki με τα 15Κ. 0-100 σε 10 περιπου και καταναλωση 5 εντος πολης. Ασε που με ιντερκουλερ και προγραμμα ριχνει το 0-100 κατω απο 9 και κραταει την καταναλωση στο 5-5.5. Νομιζω οτι η εποχη του diesel στην ελλαδα θα ξεκινησει απο τα μικρα.

χαζεψε το λιγο και πες μου τη γνωμη σου. http://www.toyota.gr/cars/new_cars/yaris/fullspecs.aspx

kavas
08-12-11, 14:15
απο που και ως που σου εδωσα να καταλαβεις οτι τα ξερω απο χερι????

αν ειδες τα προηγουμενα ποστ εγω ερωτησεις κανω γιατι δεν ξερω τιποτα για ντιζελ.αν ηξερα δεν θα ρωταγα.και η ερωτηση που εκανα για το εξωτερικο ηταν απορια και οχι ειρωνεια.
αν εσυ καταλαβες οτι ειρωνευτηκα εκανες μεγαλο λαθος.
ρωτησα εσενα (χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν απευθυνομουν και σε αλλους) γιατι εδειξες να γνωριζεις τι γινεται στο εξωτερικο.δεν μαρεσει να μου πουλανε υφος χωρις λογο....

Φίλε χαλάρωσε λίγο
Και εγω μια ερώτηση έκανα
Έχουμε σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθούμε
Απο το να κοντραριζομαστε για παλιοσιδερα

vmantas
08-12-11, 18:45
Αν δεν έχετε οδηγήσει diesel ποτέ να ζητάτε οπωσδήποτε trest drive πριν την όποια απόφαση.
Ειδικά στα μικρά κυβικά η όλη εμπειρία οδήγησης είναι πολύ διαφορετική από ότι ένα βενζινοκίνητο, η ορπή στο πετρελαίο είναι μεγαλύτερη αλλά όπως είπε και ένα φίλος πιο πάνω κρεμάει πολύ γρήγορα. Αν δεν το νοιώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει στις 2500 στροφές να μην πηγαίνει άλλο το αμάξι και να πρέπει να αλλάζεις ταχύτητα, ενώ ησουν συνηθισμένος να πατάς το γκάζι και να τραβάει το αμάξι μέχρι τους κόφτες.
Στα πολά κυβικά περιορίζεται το φαινόμενο, όχι γιατί δεν υπάρχει, αλλά γιατί μιλάμε συνήθως για ακριβά αυτοκίνητα που έχουν εξελιγμένα αυτόματα πολυτάχυτα κιβώτια που κάνουν τη διαφορά και έχουν και ηψηλή τιμή ροπής για μεγαλύτερο φάσμα στροφών.

bimmerm
08-12-11, 19:52
Φίλε χαλάρωσε λίγο
Και εγω μια ερώτηση έκανα
Έχουμε σοβαρότερα προβλήματα να ασχοληθούμε
Απο το να κοντραριζομαστε για παλιοσιδερα



εγινε φιλε,ξεχνα το.


Ειδικά στα μικρά κυβικά η όλη εμπειρία οδήγησης είναι πολύ διαφορετική από ότι ένα βενζινοκίνητο, η ορπή στο πετρελαίο είναι μεγαλύτερη αλλά όπως είπε και ένα φίλος πιο πάνω κρεμάει πολύ γρήγορα. Αν δεν το νοιώσεις δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει στις 2500 στροφές να μην πηγαίνει άλλο το αμάξι και να πρέπει να αλλάζεις ταχύτητα, ενώ ησουν συνηθισμένος να πατάς το γκάζι και να τραβάει το αμάξι μέχρι τους κόφτες.
Στα πολά κυβικά περιορίζεται το φαινόμενο, όχι γιατί δεν υπάρχει, αλλά γιατί μιλάμε συνήθως για ακριβά αυτοκίνητα που έχουν εξελιγμένα αυτόματα πολυτάχυτα κιβώτια που κάνουν τη διαφορά και έχουν και ηψηλή τιμή ροπής για μεγαλύτερο φάσμα στροφών.

φιλε οι πληροφοριες που αναφερεις ηταν για μενα πολυ χρησιμες.με λιγα λογια αν θες ντιζελ μικρο εχεις οικονομια αλλα οχι γκαζια ,ενω με ντιζελ μεγαλου κυβισμου εχεις και τα 2.

kavas
08-12-11, 22:25
Κάπως έτσι το κατάλαβα και γω

Παω στοίχημα ότι με την αγορά σε μαύρα χάλια
Δεν θα αφήσουνε την ευκαιρία
Και θα ρίξουνε τις τιμες στα diesel
Και μην λέτε ποιος θα αγοράσει
Γιατί κάποιος που εχει και ένα BMW-Mercedes
Και πιάνει 20-25000
Θα σκεφτεί να το ανταλλάξει με ένα dieselaki
Σε αυτά τα λεφτά και ας είναι μια κατηγορία κάτω και κατώτερη μάρκα
Δεδομένου της οικονομίας που θα χεί απο δω και πέρα σε τέλη-καύσιμα-δωρεάν service
Εγγύηση Κτλ
Τον Νοέμβριο είχαμε και αυξηση πωλησεων 16.5%σε σχέση με πέρυσι

kavas
08-12-11, 22:33
Βρέχει diesel

H Honda ετοίμασε για το 2012 diesel 1.6 120hp και 30 κιλά ροπη
με εκπομπές κάτω απο 100γρ!

Dimzan
08-12-11, 23:01
Βρέχει diesel

H Honda ετοίμασε για το 2012 diesel 1.6 120hp και 30 κιλά ροπη
με εκπομπές κάτω απο 100γρ!

ναι αλλα το νεο civic ειναι σαν αναποδο γαμωτο! μη δεις φωτο καλυτερα...

kavas
09-12-11, 08:23
ειδα..
κριμα παντως γιατι αν εβγαινε τα τελευταια χρονια σουλουπωμενο
θα μπορουσε να ητανε best seller στην Ελλαδα
και φτιαχνουν και ωραια μοτερια
θα εχει ενδιαφερον ομως να δουμε την τιμη

bimmerm
09-12-11, 16:01
εγω πιστευω οτι-
οι εταιρειες θα πουλησουν αυτοκινητα και περισσοτερο μικρα ντιζελ σαυτους που δεν εχουν οχημα και θα αγοραζαν ετσι κιαλλιως

- συατους που εχουν αρκετα χρονια ενα μεγαλου κυβισμου και θελλουν να το ανταλλαξουν με ντιζελ

και οταν βαλτωσει η αγορα και με τα ντιζελ τοτε θα πεσουν οι τιμες και θα ειναι ιδιες με τα βενζινοκινητα ,θα πουλησουν και αλλα ντιζελ με αντικατασταση απο βενζινοκινητα

και μετα.....

θα ερθει το κρατος και θα βαλει τελη συμφωνα με την ισχυ των αυτοκινητων και εξομοιωση της τιμης του ντιζελ με της βενζινης.

χα !!! τι νομιζατε οτι θα γινουν καλυτερα τα πραγματα?:shakehead

Dim77
13-12-11, 17:08
Νοθεία στα βενζιν-άδικα.:smokin:

Από σημερινό άρθρο του Πρώτου Θέματος εδώ (http://www.protothema.gr/greece/article/?aid=165179).

Βλέπω τη λίστα και η νοθεία είναι αποκλειστικά σε diesel και LRP. Κυρίως σε diesel. Έχει και μερικές περιπτώσεις Super Unleaded.

Συνήθως αναφέρεται υπέρβαση θείου (μέχρι και 3100% είδα σε κάποιον), καθώς και βαρύτερα κλάσματα (και...κηροζήνη :icon18:) και κάπου είδα ''παλαιότερων προδιαγραφών''. Φαντάζομαι ότι θα καλοπερνούν οι νέοι diesel κινητήρες...

Εδώ εχει και τη λίστα (http://www.protothema.gr/files/1/2011/%CE%BD%CE%BF%CE%B8%CE%B5%CF%85%CE%BC%CE%AD%CE%BD%C E%B1%20%CE%BA%CE%B1%CF%8D%CF%83%CE%B9%CE%BC%CE%B1. pdf).

Ωραίο το diesel, αλλά αμα είναι να του βάλουμε marine diesel...βράστα! :icon_toil

kavas
13-12-11, 17:40
σιγουρα υπαρχει νοθεια
Εχει αρχισει ομως η αντιστροφη μετρηση και σε αυτους που νοθευουνε καυσιμα
Οταν θα νοθευεις και θα σου παιρνουνε αδεια και θα πληρωνεις προστιμα δεκαδων χιλιαδων ευρω
να δω ποιος θα τολμησει
ο καιρος γαρ εγγυς
πχ στην οικοδομη(που γινοταν του κουτρουλη) αν κανεις την παραμικρη παραβαση τωρα δεν μπορεις να πουλησεις ουτε να παρεις ρευμα και αν υπογραψει ο μηχανικος παρανομα τον σκιζουν πατοκορφα
και προσφατα ακουσα οτι
θα βγαλουνε την ερτ απο την ΔΕΗ ! ! !
Το νερο μπαινει στο αυλακι..
Η θετικη πλευρα της κρισης
Πραγματα που επρεπε να υπηρχαν χρονια τωρα
παιρνουνε τον δρομο τους..
η νοθεια στα καυσιμα ειναι στα επομενα σχεδια αντιμετωπισης

Dim77
13-12-11, 17:43
σιγουρα υπαρχει νοθεια
Εχει αρχισει ομως η αντιστροφη μετρηση και σε αυτους που νοθευουνε καυσιμα
Οταν θα νοθευεις και θα σου παιρνουνε αδεια και θα πληρωνεις προστιμα δεκαδων χιλιαδων ευρω
να δω ποιος θα τολμησει
ο καιρος γαρ εγγυς
πχ στην οικοδομη(που γινοταν του κουτρουλη) αν κανεις την παραμικρη παραβαση τωρα δεν μπορεις να πουλησεις ουτε να παρεις ρευμα και αν υπογραψει ο μηχανικος παρανομα τον σκιζουν πατοκορφα
και προσφατα ακουσα οτι
θα βγαλουνε την ερτ απο την ΔΕΗ ! ! !
Το νερο μπαινει στο αυλακι..
Η θετικη πλευρα της κρισης
Πραγματα που επρεπε να υπηρχαν χρονια τωρα
παιρνουνε τον δρομο τους..

Είναι αλήθεια όλα αυτά που γράφεις, αλλά φοβάμαι ότι θα φτιαχτεί η χώρα για να έρθουν Γερμανοί και Σαουδάραβες να κάνουν τις διακοπές τους (και συμπατριώτες τους να έχουν τα ακίνητα) και εμείς να τους ...σερβίρουμε.

Και ας έχουμε...diesel :embarassm:embarassm :D :D

kavas
13-12-11, 21:46
Εκτός θέματος
Αλλά..
Θα φτιαχτεί όμως και για τους ΕΛληνες επιχειρηματίες
Που δραστηριοποιούνται κυρίως στα Βαλκάνια,
θα αξιοποιηθεί επιτέλους ο ενχωριοσ πλούτος(τουρισμός-αγροτικΑ προϊόντα-πετρέλαια αέρια χρυσός-χαλκός-ηλιος-νερό)
Όλα αυτα προϋποθέτουν απωλειες και χρονο
Δυστυχώς εδώ που φτάσαμε είναι αναπόφευκτο
Δεν πειράζει
Θα τα πάρουμε πίσω
Όλα!
Είναι να μην πάρουμε μπροστα
Μην φοβάστε τίποτα

Dimzan
13-12-11, 21:59
Εκτός θέματος
Αλλά..
Θα φτιαχτεί όμως και για τους ΕΛληνες επιχειρηματίες
Που δραστηριοποιούνται κυρίως στα Βαλκάνια,
θα αξιοποιηθεί επιτέλους ο ενχωριοσ πλούτος(τουρισμός-αγροτικΑ προϊόντα-πετρέλαια αέρια χρυσός-χαλκός-ηλιος-νερό)
Όλα αυτα προϋποθέτουν απωλειες και χρονο
Δυστυχώς εδώ που φτάσαμε είναι αναπόφευκτο
Δεν πειράζει
Θα τα πάρουμε πίσω
Όλα!
Είναι να μην πάρουμε μπροστα
Μην φοβάστε τίποτα

Τουλαχιστο ειμαστε ακομα αισιοδοξοι! ευγε!

kavas
14-12-11, 09:34
Dimzan
ετσι θελουν να μας κανουνε
να ξεχασουμε ποιοι ημαστε και τι εχουμε στα χερια μας
το να ειμαστε αισιοδοξοι και συνειδητοποιημενοι
τους χαλαει την σουπα

Αντε μην βγαλουμε παλι το pony
και τους φαμε και τις σαπιοβιομηχανιες τους!

Dimzan
14-12-11, 12:01
Dimzan
ετσι θελουν να μας κανουνε
να ξεχασουμε ποιοι ημαστε και τι εχουμε στα χερια μας
το να ειμαστε αισιοδοξοι και συνειδητοποιημενοι
τους χαλαει την σουπα

Αντε μην βγαλουμε παλι το pony
και τους φαμε και τις σαπιοβιομηχανιες τους!

Κι εγω το περιμενω να το δω το πονυ, γιατι ασχετα αν δεν μου κανει πιστευω πως θα βοηθησει πολυ κοσμο και θα παει αρκετα καλα. Ο λογος που δεν προχωρανε πολλες ελληνικες επιχειρησεις ειναι για να μην υψωθει το ελληνικο αισθημα των Ελληνων. Το νοημα το πιανεις φυσικα.


τελος τα offtopic απο μενα

topmar
13-01-12, 21:39
......promotion.....

Ημέρες Πετρελαιοκίνησης από την BMW (http://reviews.in.gr/auto/BMWdiesel/)

kavas
19-01-12, 17:57
Πετρελαιοκινητήρας 1,6 για τη νέα BMW σειρά 1


Τις εκδόσεις 125i, 125d και 116d EfficientDynamics ανακοίνωσε η BMW για το νέο μοντέλο της, εκ των οποίων η τελευταία δεν θα πληρώνει και τέλη κυκλοφορίας.
Η γερμανική φίρμα διευρύνει τη γκάμα της ολοκαίνουργιας σειράς 1, με τρεις ακόμη εκδόσεις.

Η 125i χρησιμοποιεί υπερτροφοδοτούμενο κινητήρα στα 2 λίτρα με την απόδοση στους 218 ίππους και τα 310 Nm ροπής, ενώ το μοντέλο χρειάζεται με το 6τάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο μόλις 6,4 δλ. για τα 0-100 χ.α.ω. με την τελική ταχύτητα να σταματά στα 245 χ.α.ω. Η μέση κατανάλωση κινείται στα 6,6 λίτρα/100 χιλιόμετρα, και οι εκπομπές ρύπων στα 149 γρ./χιλιόμετρο.

Η 125d χρησιμοποιεί σύνολο πετρελαίου στα 2 λίτρα, με απόδοση που επίσης αγγίζει τους 218 ίππους και ροπή που εκτοξεύεται στα 450 Nm. Το μοντέλο επιταχύνει στα 100 χ.α.ω. από στάση σε μολις 6,5 δλ. ενώ η τελική του ταχύτητα αγγίζει τα 240 χ.α.ω. Η μέση κατανάλωση με το χειροκίνητο 6τάχυτο κιβώτιο είναι τα μόλις 4,9 λίτρα/100 χιλιόμετρα, και οι εκπομπές ρύπων τα 129 γρ./χιλιόμετρο.

Υπάρχει και η έκδοση 116d EfficientDynamics με κινητήρα πετρελαίου στα 1,6 λίτρα, και απόδοση στους 116 ίππους με 260 Nm ροπής. Το μοντέλο χρειάζεται 10,5 δλ. για τα 0-100 χ.α.ω. ενώ η τελική του ταχύτητα είναι τα 195 χ.α.ω. Το πακέτο EfficientDynamics του χαρίζει κατανάλωση στα μόλις 3,8 λίτρα/100 χιλιόμετρα, και ρύπους στα 99 γρ./χιλιόμετρο (με το 6τάχυτο χειροκίνητο κιβώτιο).

Τέλος, η BMW ανακοινώνει και πακέτο M για το μοντέλο, που περιλαμβάνει πιο αγριεμένο body-kit, χαμηλωμένο αμάξωμα κατά 10 χιλ. σπόρ ανάρτηση, και ζάντες 17 ή 18 ιντσών. Εσωτερικά τα καθίσματα έχουν επένδυση υφάσματος/alcantara, δερμάτινο τιμόνι, λεπτομέρειες αλουμινίου, καθώς και τα σήματα Μ των εκδόσεων.

δεν νομιζω οτι υπαρχει λογος(αν η διαφορα ειναι μικρη)
να παρει κανεις το 2λιτρο ασσο βενζινα
και το 1,6 με καλη τιμη θα κανει θραυση

bimmerm
19-01-12, 23:29
και το 1,6 με καλη τιμη θα κανει θραυση

εδω ειναι ολη η ουσια...για να δουμε ποσο καλη θαναι.παντως για να σε συμφερει πρεπει να κανεις αρκετα χιλιομετρα τον χρονο τουλαχιστον 12-14000 το λιγοτερο τον χρονο για να συμφερει..αναλογα βεβαια και την διαφορα τιμης απο το βενζινοκινητο.

kavas
20-01-12, 08:33
και στον καταπληκτικο 2λιτρο diesel (καλυτερος του 23d)
οι διαφορες στον χρονο με 12000χλμ που δεν ειναι και πολλα ειναι:
-111ευρω τελη
-444ευρω καυσιμο που στην ουσια ειναι αρκετα παραπανω λογω οτι το βενζινα αν το πιεσης
λιγο θα ανεβει πολυ,το πετρελαιο ελαχιστα
-service αν υπολογισουμε οτι σε 4 χρονια η βενζινα θα θελει 2
πανω κατω και λογω τουρμπινας 400χ2 ενω στο diesel 1x400
Στα 4 περιπου χρονια μαζευονται κοντα 3000 και μαλλον πατσιζεις την αγορα
αλλα εχεις περισσοτερη δυναμη
δεν «σκεφτεσαι»και τοσο να πας καπου
δεν σκεφτεσαι να βγαζεις την δυναμη του
καλυτερη μεταπωληση
μεγαλυτερη ζωη κινητηρα
φιλικοτητα στο περιβαλλον
μετα τα 4 χρονια γλιτωνεις χρηματα

bimmerm
29-07-12, 11:15
δεν ξερω εαν ειναι σωστοι οι υπολογισμοι σου.μακαρι ετσι να ειναι και να συμφερει.τα πλεονεκτηματα ειναι σωστα που ανεφερες ομως εχει και μειονεκτηματα...

ο θορυβος παροτι εχει μειωθει σε σχεση με τα παλια ντιζελ ακομη υπαρχει και κυριως γινεται αντιληπτος μετα τα πρωτα χρονια.

χαλια καυσιμα.το ντιζελ στην ελλαδα ειναι το πιο νοθευμενο καυσιμο.

αυτο συνεπαγεται και προσθετες φθορες στον κινητηρα και στα μερη του που κανονικα οπως λες και εσυ σε ιδανικες συνθηκες δεν θα υπηρχαν.

αρα θα υπαρχουν καποιες ενδιαμεσες ζημιες-σερβις που στο ντιζελ κοστιζουν αρκετα παραπανω.δεν ειναι σιγουρο οτι θα συμβουν αλλα εαν συμβουν τοτε ειναι ακριβες.ρισκαρεις.

μετα τα 4 χρονια τι πληρωνεις σε σερβις?μηπως εχει πιο ακριβες αναγκες απο ενα βενζινης με αναλογα χρονια?ρωτω,χωρις να ξερω.

φιλικοτητα στο περιβαλλον ναι αλλα οχι και στην ανασα μας.εξακολουθει να βρωμαει σε ορισμενες περιπτωσεις,μαλλον λογω κακης οδηγησης η' κακων καυσιμων και φυσικα κακης συντηρησης.

λενε οτι μετα τις 3.000 στροφες ψοφαει.