PDA

Επιστροφή στο Forum : καλύματα για καθίσματα


sceds
27-05-10, 13:29
θα ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν υπάρχουν γνήσια καλύμματα για τα καθίσματα της χ3 σε χρώμα μπεζ. Λόγω του ότι έχω δερμάτινα καθίσματα θέλω να τα προστατέψω με κάποιο κάλυμμα και θα προτημούσα γνήσιο κάλυμμα της ίδιας της εταιρείας. Παρακαλώ για τις απαντήσεις σας.

Sp!ros G
27-05-10, 13:44
Φιλε μου καλως ηρθες στο φορουμ ...

Γιατι να βαλεις καλυμματα στα πανεμορφα δερματινα καθησματα σου??

Αλλοι θελουνε να βαλουνε δερματινα και εσυ που τα εχεις θες να τα κρυψεις?

Προσωπικη μου αποψη και μονο και εντελως φιλικα αστα ετσι οπως ειναι

τα καθησματα ,απολαυσε το αυτοκινητο σου εσυ και οχι ο επομενος ιδιοκτητης

που θα τα βρει απειραχτα.Κανε και μια πεπιποιηση ανα 2 μενες με καταλληλες κρεμες

για δερματα και θα τα διατηρησεις σαν καινουρια για χρονια!!

sceds
28-05-10, 13:09
Καλώς σας βρήκα στο φόρουμ, σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά επείδή είναι τέλεια θέλω να τα προστατέψω.

rapid_fast
28-05-10, 13:40
Δεν υπάρχει αυτό που ζητάς στον κατάλογο αξεσουάρ της εταιρίας..

stef
28-05-10, 15:16
Άσε που κάτι τέτοιο ΔΕΝ κάνει καλό στο δέρμα....
Το δέρμα πρέπει να αναπνέει...

MrZ
28-05-10, 15:54
Άσε που τα καλύμματα,αν δεν είναι "κολλημένα" πάνω στο κάθισμα,θα μετακινούνται και θα προκαλέσουν ζημιά,ίσως μεγαλύτερη απ'οτι αν δεν τα είχες.Απόλαυσε τα δέρματά σου και αν χαλάσουν βάλε νέα.

mike21
28-05-10, 16:09
πρώτα απο όλα καλως ηρθες στο φόρουμ,όπως ήπαν και τα παιδιά πρίν απο εμένα μην βάλεις τίποτα πάνω στο δέρμα,εγώ λόγω της δουλειάς μου,(κάνω καθαρισμούς σε υφάσματα,δέρματα και άλλα)σου λέω με σιγουρια ότι θα του κάνεις ζημιά,το δέρμα θα τρίβεται με αποτέλεσμα να φθαρεί πιό γρήγορα,εκτός αυτού χρειάζεται ανα κάποια χρονικά διαστήματα να το περνάς με κάποια συντηρητικά για να παραμείνει μαλακό και να μήν αρχίσει να ξερένεται,κάτι που δεν πρόκειτε να κάνεις εάν του βάλεις καλλύματα.

///M_Spartan
28-05-10, 17:50
Άσε που κάτι τέτοιο ΔΕΝ κάνει καλό στο δέρμα....
Το δέρμα πρέπει να αναπνέει...

Το δερμα κατα καποιο τροπο ειναι "ζωντανος" οργανισμος και πρεπει
να αναπνεει κανονικα αλλα και να επιδεχεται καποιας περιποιησης
ανα τακτα διαστηματα (καθε 7 μηνες π.χ) με λιπος φωκιας ή αλλες
κρεμες.
Οπως πολυ σωστα προ ειπαν τα υπολοιπα παιδια παραπανω
καλυτερα να μη βαλεις κανενα καλυμμα πανω στην επιφανεια
του δερματος γιατι με τον καιρο οι ραφες π.χ του καλυμματος
θα το "χαραξουν" και θα το φθειρουν.
Κανε απλα την περιποιηση που πρεπει και τα καθισματα σου θα διατηρηθουν
οχι εντελως καινουρια αλλα σε πολυ πολυ καλη κατασταση για πολυ καιρο.

Dark_Niaou
31-05-10, 14:38
και κάτι επίκαιρο.....

http://www.speedup.it/index.php?locale=en&store=&fuseaction=home.1128383

Driver M
31-05-10, 16:24
Το δερμα κατα καποιο τροπο ειναι "ζωντανος" οργανισμος και πρεπει
να αναπνεει κανονικα αλλα και να επιδεχεται καποιας περιποιησης
ανα τακτα διαστηματα (καθε 7 μηνες π.χ) με λιπος φωκιας ή αλλες
κρεμες.
Οπως πολυ σωστα προ ειπαν τα υπολοιπα παιδια παραπανω
καλυτερα να μη βαλεις κανενα καλυμμα πανω στην επιφανεια
του δερματος γιατι με τον καιρο οι ραφες π.χ του καλυμματος
θα το "χαραξουν" και θα το φθειρουν.
Κανε απλα την περιποιηση που πρεπει και τα καθισματα σου θα διατηρηθουν
οχι εντελως καινουρια αλλα σε πολυ πολυ καλη κατασταση για πολυ καιρο.

Συμφωνώ σε όλα, μόνο που κάθε 7 μήνες για καθαρισμό και ενυδάτωση του δέρματος είναι μεγάλο διάστημα. Με μια φυσιολογική χρήση του αυτοκινήτου, χρειάζεται καθαρισμός 2 φορές το χρόνο (με ειδικό καθαριστικό) και ενυδάτωση 3 φορές. Και περισσότερο δεν κάνει κακό, αλλά όχι λιγότερο, κυρίως σε χώρες όπως η δικιά μας όπου με την έντονη ηλιοφάνεια το δέρμα ξηραίνεται εύκολα.

Τα καλύμματα μόνο κακό μπορεί να κάνουν στο δέρμα, το οποίο αν είναι καλής ποιότητας και προστατεύεται όπως έγραψα προηγουμένως, δεν έχει κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται καμία έξτρα προστασία...

dimtz
31-05-10, 16:35
Καλώς σας βρήκα στο φόρουμ, σε ευχαριστώ για την απάντηση απλά επείδή είναι τέλεια θέλω να τα προστατέψω.

Γι αυτο το λογο επειδη ειναι τελεια να μη βαλεις καλυματα, το τι και πως το ανεφερεν οι προλαλησαντες, καλος ηρθες στο φορουμ:yippee:

κυριακος
31-05-10, 17:48
Ένα διακριτικό και αφαιρούμενο εύκολα κάλυμμα στο κάθισμα είναι απαραίτητο για τους καλοκαιρινούς μήνες ειδικά όταν το αμάξι χρησιμοποιείτε και για την παράλια.
Πολλές φορές ασυναίσθητα ακουμπάμε το σώμα μας ,ειδικά οι γυναίκες ,πάνω στα δέρματα και τους μεταφέρουμε αλατια από την θάλασσα και τα αντηλιακά.
πχ όταν η γυναίκα φοράει ένα μπλουζάκι καλοκιαρινο με ανοιχτούς ώμους και αρα πλάτη και ώμοι ακουμπάνε στο κάθισμα και μεταφέρετε όλοι η θάλασσα ,το αλάτι δηλαδή όχι νερό,, και τα αντηλιακά μαζί με τον ιδρώτα τότε εκεί τι να κάνεις? να πεις να μην ακουμπάνε.

Επίσης φθορές-εκδορές από γυναικείες ζώνες με διάφορα αιχμηρά στολίδια -αντικείμενα η ακόμα και αντρικά τζιν με κουμπιά στις τσέπες.
Μια διαδρομή να κάνεις με αυτά και μετά έχει αλλάξει η όψη των καθισμάτων.
Επαναλαμβάνω ένα διακριτικό ,αφαιρούμενο εύκολα κάλυμμα είναι απαραίτητο αν περίπτωση.κάτι τετοι αν δεν μπορούμε να το βρούμε στα μαγαζιά γιατί συνήθως έχουν κατή χοντροπανα τότε μπορούμε να φτιάξουμε κάτι μόνοι μας και να ειναι και στο χρωμα του καθίσματος

stelmaniac
31-05-10, 18:29
μια μεγαλη καθαρη πετσετα μπανιου πανω στο καθισμα αρκει για την αμμο και τη θαλασσα και μετα αφαιρεση...τιποτ'αλλο πανω στο δερμα...

trueno
25-06-10, 11:00
Ωραια αυτά που λέτε για την ομορφιά του δέρματος , όσοι εχουν παιδιά όμως καταλαβαίνουν....
Εγώ παρηγγειλα από Ebay μπεζ καλυμμα για το πίσω κάθισμα , το οποίο ειναι εργοστασιακό (ΒΜW) για κάποιο όμως λόγο δεν πωλείται στην Ευρώπη. Ειναι από κατι σαν καραβόπανο , με ανοιγματα για τις ζωνες ασφαλείας και μετα την εφαρμογή του μπορείς να ανοιξεις κανονικά το πίσω διαιρούμενο κάθισμα.
Τιμή περιπου 90 Ευρώ μα τα μεταφορικά.
Θα το χρησιμοποιήσω αποκλειστικά για το καλοκαίρι στις διακοπές , έτσι ώστε να προστατευσω το κάθισμα.
Το χειμώνα θα βγει πάλι και όλα καλά!
Από οτι ειδα υπάρχουν και για τα μπροστινα καθισματα , εκει όμως θα προτιμήσω κάτι σε πλατοκάθισμα.

Ψάξτε στο ebay.com για "BMW X3 rear seat savers"

sceds
25-06-10, 11:08
σας ευχαριστώ όλους γισ τις απαντήσεις. Τελικά δεν με βλέπω να βάζω καλλύματα!