PDA

Επιστροφή στο Forum : board computer σε Z3


dimis_gr
28-05-10, 00:34
καλησπέρα, ξέρει κανείς αν υπάρχει από την bmw board computer για Ζ3? Βρήκα κανα 2 Ζ τα οποία είχα στη θέση του ρολογιού αντί για 2 κουμπιά 4(μιλάω για profacelift)!! και μου είπαν ότι ειναι board. Ξέρει κανείς τπτ για το θέμα? ή αν ξέρει και περίπου τιμές? Είναι αυθεντικό bmw? ή αφτερμαρκετ?

Sp!ros G
28-05-10, 00:39
Ναι φιλε μου και ειναι το παρακατω :

http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.8-M43/LHD/N/1995/july/browse/instruments_measuring_systems/retrofit_kit_on_board_computer/

Tωρα για τιμες δεν εχω ιδεα ,μια ερωτηση σε μια αντιπροσωπεια θα βοηθουσε ,

το δινει και retrofit η BMW.

dimis_gr
28-05-10, 01:13
το χω δει αυτό. αλλά έλεγα ένα με 4 κουμπιά

Sp!ros G
28-05-10, 01:35
Δε γνωριζω για κατι αλλο ,

οτι βρηκα στο BMWfans.info ,

δηλαδη αυτο εδω :

27051

Z3_Roadster
28-05-10, 17:12
Αυτό της φωτογραφίας είναι το board computer, το οποίο έπαιζε αρκετά σε facelift μοντέλα. Αν δεν το έχει απο "μαμά" καλύτερα να το ξεχάσεις φίλε μου. Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί και να γίνει και εγκατάσταση.

paganis
28-05-10, 18:27
Αυτό της φωτογραφίας είναι το board computer, το οποίο έπαιζε αρκετά σε facelift μοντέλα. Αν δεν το έχει απο "μαμά" καλύτερα να το ξεχάσεις φίλε μου. Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί και να γίνει και εγκατάσταση.

αυτο ειναι απο ζ3μ...τελευταιας παραγωγης!! πολυ σπανιο....και φυσικα πανακριβο!

dimis_gr
28-05-10, 18:40
αυτό είναι και από facelift ταμπλό και είναι κάπως στρογγυλό. Εγώ μιλάω για ένα με 4 κουμπιά (ίσως έμπαινε και σε 30αρι) ή έστω για αυτό με τα 2 τα κουμπιά που έχει το λινκ(το αριστερό κουμπί έχει s/m kai το δεξί ένα ρολογάκι) αυτό με τα 2 κουμπιά τι δείχνει? μόνο ώρα και ημερομηνία και θερμοκρασία ή δείχνει και καταναλώση?

Sp!ros G
28-05-10, 19:00
To OBC στα Ζ3 , δηλαδη αυτο που εχω βαλει στο πρωτο link

εχει τη δυνατοτητα να δειχνει : Ωρα ,Εξωτερικη Θερμοκρασια , Καταναλωση Καυσιμου L/100kmh

Aπομειναντα Χιλιομετρα και Μεση Ταχυτητα.

Επιπλεον κατω απο ~3 βαθμους χτυπαει ωστε να προειδοποιησει για υπαρξη παγου και οταν η μηχανη ειναι

σβησμενη ,πατωντας το δεξι κουμπι δειχνει στιγμιαια την ωρα.

dimis_gr
28-05-10, 19:17
σε ευχαριστώ φίλε μου θα το ψάξω να δω το τι παίζει και κόστος για να το βάλω και θα δω αν αξίζει? Γιατί με ενδιαφέρει πολύ να βλέπω κατανάλωση

paganis
28-05-10, 19:35
αυτό είναι και από facelift ταμπλό και είναι κάπως στρογγυλό. Εγώ μιλάω για ένα με 4 κουμπιά (ίσως έμπαινε και σε 30αρι) ή έστω για αυτό με τα 2 τα κουμπιά που έχει το λινκ(το αριστερό κουμπί έχει s/m kai το δεξί ένα ρολογάκι) αυτό με τα 2 κουμπιά τι δείχνει? μόνο ώρα και ημερομηνία και θερμοκρασία ή δείχνει και καταναλώση?

επιμενω...πως αυτη η κονσολα δεν ειναι απο φεηλιφτ...εχω φεηλιφτ ζ3,,,τα οργανα θερμοκρασιας αριστερα δεξια απο το ρολοι-κομπιουτερ.....τα ειχε μονο το ζ3μ!!!

Compact 323ti
28-05-10, 21:36
Καλησπέρα φίλε dimis gr. Αν σε ενδιαφέρει εχω εγώ ενα σετ μαζί με τον μοχλό.

V4V
16-11-11, 00:38
καλησπέρα, ξέρει κανείς αν υπάρχει από την bmw board computer για Ζ3? Βρήκα κανα 2 Ζ τα οποία είχα στη θέση του ρολογιού αντί για 2 κουμπιά 4(μιλάω για profacelift)!! και μου είπαν ότι ειναι board. Ξέρει κανείς τπτ για το θέμα? ή αν ξέρει και περίπου τιμές? Είναι αυθεντικό bmw? ή αφτερμαρκετ?

δεν εχει 4 κουμπια , εχει 2 για profacelift , οπως εδειξαν και τα παιδια στο σχεδιαγραμμα

το board computer δεν εμπαινε μονο στα z3M ,το εβαζες κατ επιλογη

V4V
16-11-11, 00:40
Αυτό της φωτογραφίας είναι το board computer, το οποίο έπαιζε αρκετά σε facelift μοντέλα. Αν δεν το έχει απο "μαμά" καλύτερα να το ξεχάσεις φίλε μου. Είναι πολύ δύσκολο να βρεθεί και να γίνει και εγκατάσταση.

φουλ παραπληροφορηση ειναι αυτο , δεν ισχυει

αυτο που λες ισχυει για αλλα πραγματα οπως ας πουμε το remote ή τα χειριστηρια στο τιμονι ή ο αυτοματος πιλοτος

V4V
16-11-11, 00:41
To OBC στα Ζ3 , δηλαδη αυτο που εχω βαλει στο πρωτο link

εχει τη δυνατοτητα να δειχνει : Ωρα ,Εξωτερικη Θερμοκρασια , Καταναλωση Καυσιμου L/100kmh

Aπομειναντα Χιλιομετρα και Μεση Ταχυτητα.

Επιπλεον κατω απο ~3 βαθμους χτυπαει ωστε να προειδοποιησει για υπαρξη παγου και οταν η μηχανη ειναι

σβησμενη ,πατωντας το δεξι κουμπι δειχνει στιγμιαια την ωρα.

απολυτα σωστος σπυρο !!!

V4V
16-11-11, 00:53
επιμενω...πως αυτη η κονσολα δεν ειναι απο φεηλιφτ...εχω φεηλιφτ ζ3,,,τα οργανα θερμοκρασιας αριστερα δεξια απο το ρολοι-κομπιουτερ.....τα ειχε μονο το ζ3μ!!!

αυτη η κονσολα ειναι profacelift
απλα εβγαινε σε 2 εκδοσεις
η μια ειναι με το κλασσικο ψηφιακο ρολογακι κατω αριστερα (το τετραγωνο), απο πανω ο κλιματισμος και δεξια αποτο ρολογακι οι παραλληλογραμμοι διακοπες για ASC και ηλεκτρουδραυλικη κουκουλα.

η αλλη εκδοση ηταν με τα 4 στρογγυλα οργανα οπως στην φωτογραφια (εξωτερικη θερμοκρασια , θερμοκρασια λαδιου , ρολοι κλασσικο)

http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M43/RHD/N/1999/browse/vehicle_trim/storing_partition_cover/

η παραπανω εικονα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο facelift μοντελο

επιπλεον facelift ΚΑΙ Μ δεν γινεται
ή θα ειναι profacelif ή Μ roadster


το Μ φοραγε κονσολα επιλεκτικα με 6 στρογγυλα οργανα
http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_M3.2-S54/RHD/N/browse/vehicle_trim/storing_partition_cover-2/

Z3_Roadster
16-11-11, 03:11
φουλ παραπληροφορηση ειναι αυτο , δεν ισχυει

αυτο που λες ισχυει για αλλα πραγματα οπως ας πουμε το remote ή τα χειριστηρια στο τιμονι ή ο αυτοματος πιλοτος

Εσύ δηλαδή φιλαράκο πήρες τηλέφωνο τη BMW και σου είπε "Ναι, φυσικά είναι διαθέσιμο έλα όποτε θέλεις να το τοποθετήσουμε και να το προγραμματίσουμε!";;;

paganis
16-11-11, 09:45
αυτη η κονσολα ειναι profacelift
απλα εβγαινε σε 2 εκδοσεις
η μια ειναι με το κλασσικο ψηφιακο ρολογακι κατω αριστερα (το τετραγωνο), απο πανω ο κλιματισμος και δεξια αποτο ρολογακι οι παραλληλογραμμοι διακοπες για ASC και ηλεκτρουδραυλικη κουκουλα.

η αλλη εκδοση ηταν με τα 4 στρογγυλα οργανα οπως στην φωτογραφια (εξωτερικη θερμοκρασια , θερμοκρασια λαδιου , ρολοι κλασσικο)

http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_1.9-M43/RHD/N/1999/browse/vehicle_trim/storing_partition_cover/

η παραπανω εικονα ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ απο facelift μοντελο

επιπλεον facelift ΚΑΙ Μ δεν γινεται
ή θα ειναι profacelif ή Μ roadster


το Μ φοραγε κονσολα επιλεκτικα με 6 στρογγυλα οργανα
http://bmwfans.info/parts/catalog/Z3/Roadster/Europe/Z3_M3.2-S54/RHD/N/browse/vehicle_trim/storing_partition_cover-2/

επειδη μαλλον καπου εχεις χαθει και μπερδευτηκες...θα στο ξαναπω!
η κονσολα της φωτο ειναι απο ζ3μ...(εχει 6 στρογγυλα) το φεηςλιφτ εχει 4 στρογγυλα και το προφεηςλιφτ εχει 3 στρογγυλα...ετσι απλα και κατανοητα...

Z3_Roadster
16-11-11, 21:38
Έτσι όπως τα γράφει ο Paganis είναι...

street-runner
21-04-12, 18:48
οταν το παρκαρω σε δρομο με κλιση μετα αλλα δειχνει το ηλεκτρονικο ρολοι και αλλα η ενδειξη της βενζινης με τη βελονα επισης η μεση ταχυτητα οσες φορες κοιταω ειναι 24 λολ δηλαδη

Andreasz3
23-04-12, 18:58
Καλησπερα κ απο μενα..Εγω εχω το 1.9 προfacelift και εχει board computer.Οι εναλλαγες γινονται απο το μοχλο των φλας..Δε ξερω αν υπαρχει καποιο θεμα σε ολα η μονο στο δικο μου αλλα εμενα εχει αποκλιση περιπου στα 2L/100χλμ με την πραγματικοτητα!Δηλαδη δειχει 6,5 στο ταξιδι και εγω εχω καψει 8,5.Αν γνωριζει καποιος τι μπορει να φταιει ας μου πει!

street-runner
23-04-12, 21:25
1,9 προφαισλιφτ ? νομιζα οτι υπαρχει σε φαισλιφτ αυτο το μοτερ
τεσπα εγω πιστευω πως επειδη εινια παλια τεχνολογια εχει αποκλισεις γενικοτερα ...

Dim77
24-04-12, 12:39
Ή θέλει calibration (όπως έκαναν στα Ε36 που έχει συζητηθεί κάπου), ή σου χρεώνει περισσότερα λίτρα στο βενζινάδικο από ότι βάζεις.

Το πιθανότερο είναι το πρώτο (με τέτοια απόκλιση).

Andreasz3
24-04-12, 16:36
Ειναι απο διαφορα βενζιναδικα οι μετρησεις.Το calibration πως γινεται;χρειαζεται να παω σε καποιο συνεργειο η κανω κατι μονος μου;