PDA

Επιστροφή στο Forum : Ταλκ,μόνο(?) ταλκ για...το μωρό.


BILL VUZAS
29-05-10, 10:25
Η BMW προτείνει, κατόπιν επίσκεψης,σε τοπικό ντήλερ μόνον ταλκ για τα λάστιχα της πόρτας και της αναδιπλούμενης οροφής.
-Να βάλω σπρέι σιλικόνης στα λάστιχα της πόρτας και της οροφής?
-Απαγορεύεται,μακριά από σιλικόνες,μόνον ταλκ εάν θέλεις.Η BMW δεν βάζει τίποτε.Εάν βάλεις σιλικόνη θα αρχίσουν οι θόρυβοι κτλ.Μπορείς να βάλεις και βαζελίνη αλλά μαζεύει βρωμιές,οπότε πρατείνετε ΕΑΝ θέλεις να βάλεις, σώνει και καλά κάτι,ταλκ!:kissass:

sakkunen
29-05-10, 10:41
Σιλικόνες, βαζελίνες, τάλκ. Πολύ πρόστυχα τα bmw κ απ' ότι φαίνεται κ συγκαμένα.:whip:

performance
29-05-10, 10:54
Να με συγχωρητε αλλα υπαρχει ειδικο υγρο για τα λαστιχα των καμπριο.
Επισημο προιον της BMW σε ασπρο κυλινδρικο μπουκαλακι και με σφουγγαρακι στο στομιο.
Επειδη ομως ειναι και λιγο ακριβο,η AUTOGLYM εχει ενα υγρο με ονομασια "plastic and rubber care" το οποιο ειναι απλα αψογο.
(Με cabrio απο το 1995)

ΥΓ Πρωτη φορα ακουω για Ταλκ.

BILL VUZAS
29-05-10, 11:12
Να προσθέσω ότι επιτρέπεται οτιδήποτε δεν έχει σιλικόνη.:bananasmi
Πάντα πρωτοποριακή η BMW .

x318big
29-05-10, 12:35
περιεργο παντως ,γενικα στα λαστιχα βαζεις σιλικονη

Driver M
29-05-10, 13:22
περιεργο παντως ,γενικα στα λαστιχα βαζεις σιλικονη

Πολλοί το κάνουν αυτό, αλλά είναι ΛΑΘΟΣ. Η bmw έχει δίκιο ότι η σιλικόνη σε βάθος χρόνου ξηραίνει τα λάστιχα-πλαστικά και τα κάνει να τρίζουν, παρότι προσωρινά φαίνεται ότι κάνει δουλειά. Συνεπώς σιλικόνη στα λάστιχα ποτέ ξανά!

Τώρα αυτά για τα ταλκ μου φαίνονται λίγο κωμικά (αν και ενδέχεται να κάνει δουλειά) από τη στιγμή που υπάρχουν ειδικά προϊόνται που τρέφουν και ενυδατώνουν τσιμούχες και ελαστικά. Ένα από αυτά είναι της Autoglym το vinyl and rubber care που αναφέρθηκε προηγουμένως, αλλά και το ακόμα πιο εξειδικευμένο meguiars M40 vinyl&rubber care. Κάνουν γύρω στα 15 ευρώ, αλλά περνιούνται κάθε 3-4 μήνες και η ποσότητά τους φτάνει άνετα για 2 ίσως και παραπάνω χρόνια, οπότε αξίζει σίγουρα η αγορά τους από το να χρησιμοποιούμε ταλκ κλπ. Το δεύτερο προϊόν είναι επίσης πολύ καλό και για κουκούλες κάμπριο.

rapid_fast
29-05-10, 13:30
Η BMW προτείνει, κατόπιν επίσκεψης,σε τοπικό ντήλερ μόνον ταλκ για τα λάστιχα της πόρτας και της αναδιπλούμενης οροφής.
-Να βάλω σπρέι σιλικόνης στα λάστιχα της πόρτας και της οροφής?
-Απαγορεύεται,μακριά από σιλικόνες,μόνον ταλκ εάν θέλεις.Η BMW δεν βάζει τίποτε.Εάν βάλεις σιλικόνη θα αρχίσουν οι θόρυβοι κτλ.Μπορείς να βάλεις και βαζελίνη αλλά μαζεύει βρωμιές,οπότε πρατείνετε ΕΑΝ θέλεις να βάλεις, σώνει και καλά κάτι,ταλκ!:kissass:
Δε διαφωνώ, αλλά καλό είναι να το έχεις και γραπτώς αυτό...

E36 RULES!!
29-05-10, 20:56
Να προσθέσω ότι επιτρέπεται οτιδήποτε δεν έχει σιλικόνη.:bananasmi
Πάντα πρωτοποριακή η BMW .
Μαλλον προτιμούν τα φυσικά προϊόντα:jester::jester::D

mike21
29-05-10, 21:29
εγω προτείνω penaten,τη βάζω και στη κόρη μου και δεν υπάρχει κανένα απολύτως πρόβλημα

κυριακος
29-05-10, 21:59
Να με συγχωρητε αλλα υπαρχει ειδικο υγρο για τα λαστιχα των καμπριο.
Επισημο προιον της BMW σε ασπρο κυλινδρικο μπουκαλακι και με σφουγγαρακι στο στομιο.
Επειδη ομως ειναι και λιγο ακριβο,η AUTOGLYM εχει ενα υγρο με ονομασια "plastic and rubber care" το οποιο ειναι απλα αψογο.
(Με cabrio απο το 1995)

ΥΓ Πρωτη φορα ακουω για Ταλκ.

Αν ξερεις πως λεγετε η τον κωδικο του, γραψτω.

Πολλοί το κάνουν αυτό, αλλά είναι ΛΑΘΟΣ. Η bmw έχει δίκιο ότι η σιλικόνη σε βάθος χρόνου ξηραίνει τα λάστιχα-πλαστικά και τα κάνει να τρίζουν, παρότι προσωρινά φαίνεται ότι κάνει δουλειά. Συνεπώς σιλικόνη στα λάστιχα ποτέ ξανά!

Τώρα αυτά για τα ταλκ μου φαίνονται λίγο κωμικά (αν και ενδέχεται να κάνει δουλειά) από τη στιγμή που υπάρχουν ειδικά προϊόνται που τρέφουν και ενυδατώνουν τσιμούχες και ελαστικά. Ένα από αυτά είναι της Autoglym το vinyl and rubber care που αναφέρθηκε προηγουμένως, αλλά και το ακόμα πιο εξειδικευμένο meguiars M40 vinyl&rubber care. Κάνουν γύρω στα 15 ευρώ, αλλά περνιούνται κάθε 3-4 μήνες και η ποσότητά τους φτάνει άνετα για 2 ίσως και παραπάνω χρόνια, οπότε αξίζει σίγουρα η αγορά τους από το να χρησιμοποιούμε ταλκ κλπ. Το δεύτερο προϊόν είναι επίσης πολύ καλό και για κουκούλες κάμπριο.

:+1:
Μακριά από σιλικόνες και εύκολες λύσεις που φαίνονται άμεσες άλλα είναι πολύ προσωρινές και επιστρέφουν τα προβλήματα με <περισσότερους τριγμούς>
το ταλκ θα το εμπιστευόμουν πολύ περισσότερο λοιπόν γιατί ενδέχεται να μη περιέχει και καθόλου σιλικόνη και λόγο της συνθέσεις του έχει μεγαλύτερη διαρκεία.
Άλλα έχει χρώμα δύστυχος.
Το τιποτα καμια φορα ειναι το καλυτερο

Για τα παραπάνω προϊόντα τα σέβομαι ιδικά το Meguiars άλλα δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι δεν περιέχουν σιλικόνη.
Επίσης η σιλικόνη δεν αποτελεί <τροφή > των λάστιχων.Ίσως πολύ προσωρινά μια αντιστατική ασπίδα
Η κρέμα της Autoglum το γράφει ξεκάθαρα ότι είναι σιλικόνη και σιγά μην κρατάει μέχρι 12μηνες
http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=593127

giannis 116
30-05-10, 10:00
Αυτο με τη σιλικονη ισχυει. Εκανα κι εγω την εξυπναδα και περασα ολα τα λαστιχα με silicon oil και καταφερα να χαλασω αυτα που καθεται το καπω, και να κανω τις πορτες να τριζουν απο εκει που δεν ετριζαν! Ευτυχως στις πορτες δεν εβαλα πολυ, αλλα στου καπω που το παρακανα και με τις θερμοκρασιες που εχει εκει, με βλεπω σε λιγο καιρο να τ αλλαζω με νεα.

Dark_Niaou
31-05-10, 14:34
παιδιά δεν παίζει αυτό... Το λάδι σιλικόνης το χρησιμοποιώ στο κάμπριό μου από το 2001 και είναι τέλειο!! διατηρεί τα λάστιχα καινουρια!! Τα κρατάει μαλακά και δεν έχουν ξεραθεί καθόλου.

performance
31-05-10, 14:59
παιδιά δεν παίζει αυτό... Το λάδι σιλικόνης το χρησιμοποιώ στο κάμπριό μου από το 2001 και είναι τέλειο!! διατηρεί τα λάστιχα καινουρια!! Τα κρατάει μαλακά και δεν έχουν ξεραθεί καθόλου.

Συμφωνω!

Με την πρωτη ευκαιρια θα δωσω στο ΚΥΡΙΑΚΟ τον κωδικο του προιοντος της bmw.
Τα λαστιχα μενουν με μια λιπαρη ουσια που δεν φευγει!

Παιδια εγω διαφημιση της AUTOGLYM δεν θελω να κανω αλλα τοσα χρονια οτι γραφει το μπουκαλακι αυτο ακριβως κανει και το προιον τους.
Να προσθεσω ακομα πως ο πρωτος και βασικοτερος παραγοντας για την διατηρηση των λαστιχων ειναι να ειναι ΚΑΘΑΡΑ.Μετα απο καθε πλυσιμο του αυτοκινητου,με ενα υγρο δερμα περναμε τα λαστιχα και ειναι μια χαρα.
Για να το παω λιγο πιο μακρυα....οταν εχεις καμπριο ο χειροτερος εχθρος σου ειναι ο ηλιος.

κυριακος
31-05-10, 15:08
παιδιά δεν παίζει αυτό... Το λάδι σιλικόνης το χρησιμοποιώ στο κάμπριό μου από το 2001 και είναι τέλειο!! διατηρεί τα λάστιχα καινουρια!! Τα κρατάει μαλακά και δεν έχουν ξεραθεί καθόλου.

Καταρχήν το στεγαζεις σε Γκαράζ και γενικά αποφεύγεις την έκθεση του στο ήλιο?
Εγώ πιστεύω πως ναι.

Παιδιά μην μπερδεύουμε την σιλικόνη με τα λάστιχα καλής ποιότητας που χρησιμοποιούνται σε Cabrio κατασκευές.
Δεν έχει τέτοια ιδιότητα κανένα υλικό να <τρέφει> τα λάστιχα ούτε να τα προστατεύει από τον ήλιο.
Ένα προσωρινό στρώμα δημιουργούν μονό που κύριος έχει αντιστατικές και λιπαντικές ιδιότητες.

Αυτό που λέει ο performane να διατηρούνται καθαρά και να μην εγκλωβίζονται σκόνες και σωματίδια είναι πολύ σωστό γιατί έτσι κόβονται.

BILL VUZAS
31-05-10, 15:43
Πολλοί το κάνουν αυτό, αλλά είναι ΛΑΘΟΣ. Η bmw έχει δίκιο ότι η σιλικόνη σε βάθος χρόνου ξηραίνει τα λάστιχα-πλαστικά και τα κάνει να τρίζουν, παρότι προσωρινά φαίνεται ότι κάνει δουλειά. Συνεπώς σιλικόνη στα λάστιχα ποτέ ξανά!

Τώρα αυτά για τα ταλκ μου φαίνονται λίγο κωμικά (αν και ενδέχεται να κάνει δουλειά) από τη στιγμή που υπάρχουν ειδικά προϊόνται που τρέφουν και ενυδατώνουν τσιμούχες και ελαστικά. Ένα από αυτά είναι της Autoglym το vinyl and rubber care που αναφέρθηκε προηγουμένως, αλλά και το ακόμα πιο εξειδικευμένο meguiars M40 vinyl&rubber care. Κάνουν γύρω στα 15 ευρώ, αλλά περνιούνται κάθε 3-4 μήνες και η ποσότητά τους φτάνει άνετα για 2 ίσως και παραπάνω χρόνια, οπότε αξίζει σίγουρα η αγορά τους από το να χρησιμοποιούμε ταλκ κλπ. Το δεύτερο προϊόν είναι επίσης πολύ καλό και για κουκούλες κάμπριο.

Αναφέρθει το ταλκ διότι κατά πρώτον δεν κάνει ζημιά,χρησιμοποιούμενο για μωρά.
Πες μα από που μπορούμε να πάρουμε τα ποιο πάνω προτεινόμενα προιόντα.:help:

Driver M
31-05-10, 16:09
Αναφέρθει το ταλκ διότι κατά πρώτον δεν κάνει ζημιά,χρησιμοποιούμενο για μωρά.
Πες μα από που μπορούμε να πάρουμε τα ποιο πάνω προτεινόμενα προιόντα.:help:

Φίλε μου απ'ό,τι βλέπω είσαι από Θεσσαλονίκη και δεν ξέρω και πολλά. Για meguiars μπορείς να πας σίγουρα εδώ που θα'χεις και κάποια έκπτωση λογικά:http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=16749. Για το άλλο προϊόν δεν ξέρω, πάντως καλύτερα πάρε το Μ40 που είναι πολύ πιο εξειδικευμένο.

Όσον αφορά την αντηλιακή προστασία, υπάρχουν προϊόντα που την προσφέρουν και μάλιστα σε μεγάλο βαθμό όπως το προαναφερθέν Μ40. Αντίθετα, η σιλικόνη (η σκέτη, όχι διάφορα γαλακτώματα που βασίζονται σ'αυτή) δεν έχει καμία τέτοια προστασία και είναι αποδεδειγμένο ότι σταδιακά οδηγεί στην ξήρανση των ελαστικών και των τσιμουχών. Το ότι σε μερικούς από εσάς δε συνέβη, είτε γιατί το αμάξι σας δεν το βλέπει ο ήλιος. είτε γιατί τα ελαστικά είναι καλής ποιότητας και δεν ξηραίνονται εύκολα κλπ κλπ δεν αναιρεί τον κανόνα που λέει να μη χρησιμοποιούμε σιλικόνη και προϊόντα που βασίζονται σ'αυτή για τα ελαστικά, τις τσιμούχες και το εσωτερικό του αυτοκινήτου.

djalma
01-06-10, 19:05
Αγαπητέ κ. Βασίλη, θα ήθελα να σας ρωτήσω... Έχουν εμφανιστεί καθόλου τριγμοί στην Ζέτα σας?? Είτε εσωτερικά (κυρίως) είτε όταν "βρίσκει" το τζάμι από το παράθυρο στην τσιμούχα...

BILL VUZAS
02-06-10, 12:10
Αγαπητέ κ. Βασίλη, θα ήθελα να σας ρωτήσω... Έχουν εμφανιστεί καθόλου τριγμοί στην Ζέτα σας?? Είτε εσωτερικά (κυρίως) είτε όταν "βρίσκει" το τζάμι από το παράθυρο στην τσιμούχα...

Παιδί μου djaima,:jester:
Οι μόνοι τριγμοί που εμφανίστηκαν προέρχονται από τα πισινά πλαστικά καπάκια χρώματος ασημί στα δύο καμπυλωτά ρολμπαρ πίσω από τις θέσεις.Και αυτό όταν κάνει ζέστη.Το πρωί δεν ακούς τίποτε πέρα από τα σκληρά κτυπήματα των ελαστικών στους απόλυτους Ελληνικούς δρόμους.Μόλις ανέβει η θερμοκρασία αρχίζουν τα ζιρτς-ζαρτς από τα καπάκια που προανέφερα.Ειναι τα μόνα πλαστικά σκληρά κομμάτια που υπάρχουν μέσα στο αυτοκίνητο,και αυτά βγάζουν τους θορύβους.Κανένα άλλο πρόβλημα.Σε επίσκεψή μου στην BMW μου είπαν να πάω ντάλα μεσημέρι για να το ακούσουν.Εάν δεν υπάρχει λύση θα τα βγάλω τελείως.Όσο για τις τσιμούχες και τα λάστιχα των παραθύρων πληροφοριακά ρώτησα,η ποιότητά τους είναι τόσο καλή που θα χρειαστεί να επέμβουμε μετά από χρόνια.

BILL VUZAS
28-08-10, 09:41
Παιδί μου djaima,:jester:
Οι μόνοι τριγμοί που εμφανίστηκαν προέρχονται από τα πισινά πλαστικά καπάκια χρώματος ασημί στα δύο καμπυλωτά ρολμπαρ πίσω από τις θέσεις.Και αυτό όταν κάνει ζέστη.Το πρωί δεν ακούς τίποτε πέρα από τα σκληρά κτυπήματα των ελαστικών στους απόλυτους Ελληνικούς δρόμους.Μόλις ανέβει η θερμοκρασία αρχίζουν τα ζιρτς-ζαρτς από τα καπάκια που προανέφερα.Ειναι τα μόνα πλαστικά σκληρά κομμάτια που υπάρχουν μέσα στο αυτοκίνητο,και αυτά βγάζουν τους θορύβους.Κανένα άλλο πρόβλημα.Σε επίσκεψή μου στην BMW μου είπαν να πάω ντάλα μεσημέρι για να το ακούσουν.Εάν δεν υπάρχει λύση θα τα βγάλω τελείως.Όσο για τις τσιμούχες και τα λάστιχα των παραθύρων πληροφοριακά ρώτησα,η ποιότητά τους είναι τόσο καλή που θα χρειαστεί να επέμβουμε μετά από χρόνια.

Επί τέλους ευρέθει λύση.Μετά από πολύ ψάξιμο και στεναχώρια για το ενοχλητικό τρίξιμο βρήκα τι φταίει.Σημειωτέον ότι πήγα και στην BMW αλλά παρ'ολες τις φιλότιμες προσπάθιες του τεχνικού δεν μπορέσαμε να εντοπίσουμε από που έρχεται ο ενοχλικός τριγμός.
Το πρωί δεν ακούγεται τίποτε,μόλις ανέβει η θερμοκρασία αρχίζει ένα ενοχλιτικότατο ζιρ-ζαρ πίσω από το προσκέφαλο του οδηγού.
Τελικά με δύο χαρτοταινίες το σιώπησα.....επιτέλους απολαμβάνω το Ζ4.
Αν μπορέσω θα ανεβάσω και φωτογραφίες.

BILL VUZAS
28-08-10, 10:14
http://img534.imageshack.us/img534/2849/z4005.jpg (http://img534.imageshack.us/i/z4005.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

BILL VUZAS
28-08-10, 10:16
http://img691.imageshack.us/img691/1183/z4004.jpg (http://img691.imageshack.us/i/z4004.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

κυριακος
28-08-10, 11:08
Μπράβο πολύ καλή σκέψη.
Επειδή όμως οι χαρτοτετιανιες φαίνονται έντονα στο μάτι και ξεχωρίζουν και σίγουρα δεν θα κρατήσουν και πάρα πολύ σε διάρκεια θα πρότεινα τις ταινίες Scotchmate 3M οι όποιες είναι και σε μαύρο χρώμα και έχουν βελούδινη υφη.
Κυκλοφορούν σε διάφορα παχύ

BILL VUZAS
28-08-10, 11:19
Μπράβο πολύ καλή σκέψη.
Επειδή όμως οι χαρτοτετιανιες φαίνονται έντονα στο μάτι και ξεχωρίζουν και σίγουρα δεν θα κρατήσουν και πάρα πολύ σε διάρκεια θα πρότεινα τις ταινίες Scotchmate 3M οι όποιες είναι και σε μαύρο χρώμα και έχουν βελούδινη υφη.
Κυκλοφορούν σε διάφορα παχύ

Σίγουρα δεν έβαλα το ιδανικό προιόν:rofl2:
Προτίμησα τις χαρτοταινίες διότι όταν τις βγάλω δεν θα αφήσουν αποτύπωμα.
Θα πάω στην BMW για να βάλουν το υλικό που πρέπει αλλά και για να επισημοποιήσουν την "βλάβη".Διότι σίγουρα και άλλοι κάτοχοι θα είχαν το ίδιο πρόβλημα.:deal:

κυριακος
28-08-10, 11:36
Δεν νομιζω να έχουν το <κατάλληλο> υλικό στην bmw που να είναι και προϊόν bmw.
Αυτοί καλά καλά δεν μπόρεσαν να σου βρουν την βλάβη,τώρα θα βρουν το κατάλληλο υλικό
Αν το δεις στην bmw βαλτό φώτο να το δούμε και οι υπόλοιποι

BILL VUZAS
28-08-10, 12:20
Το φωτορομάντζο δεν θα έχει μουσική αλλα θα τελειώσει με φωτογραφίες :icon_kidr

Dark_Niaou
30-08-10, 07:36
δώσε info στον λαό!!!!

djalma
30-08-10, 09:43
Και σε μένα από εκεί πρέπει να κάνει θόρυβο... Η bmw ΘΑ μου φέρει (από τον Ιούνη το φέρνει...) ένα λιπαντικό και θα αλοίψουμε όλον τον μηχανισμό (μάλλον...). Εγώ όμως το ψήνω για αλλαγή τσιμούχας από την μεριά του συνοδηγού τουλάχιστον. Βρίσκει το τζάμι στο ανέβασμα και τρίζει :mad::mad:

BILL VUZAS
30-08-10, 14:27
Και σε μένα από εκεί πρέπει να κάνει θόρυβο... Η bmw ΘΑ μου φέρει (από τον Ιούνη το φέρνει...) ένα λιπαντικό και θα αλοίψουμε όλον τον μηχανισμό (μάλλον...). Εγώ όμως το ψήνω για αλλαγή τσιμούχας από την μεριά του συνοδηγού τουλάχιστον. Βρίσκει το τζάμι στο ανέβασμα και τρίζει :mad::mad:

Το συγκεκριμένο πλαστικό "καύκαλο" δεν έχει τσιμούχες-λάστιχα ή οτιδήποτε.Από την εσωτερική πλευρά του έχει κολημένο κάτι σαν βελούδο.Αυτό το βελούδο μάλλον πρέπει να ήταν κάτι σαν λάστιχο,λεπτό βέβαια,για την απόσβεση κραδασμών μικροτριγμών και αλλαγών λόγω θερμοκρασίας:dance:.Σκέψου ότι η χαρτοταινία έλυσε το πρόβλημα.
Παιδιά είναι τόσο λεπτό το θέμα,υπάρχουν χιλιάδες πράγματα και εξαρτήματα που μπορούν να παράγουν τριγμούς και θορύβους.Βάζεις ένα αντικείμενο στο χώρο των επιβατών και στην διάρκεια της μετακίνησης τρίζει και συντονίζει παράγοντας διάφορους ήχους.Ίσως φταίει η σκληρή και άκαμπτη κατασκευή,ίσως η σκληρή ανάρτηση ...
Πάντως χαίρομαι που το πρόβλημα είναι κάτι τόσο απλό και δεν ήταν κάτι με οροφή,μηχανισμους και κέρατα.:drive2:

BILL VUZAS
30-08-10, 14:34
Και σε μένα από εκεί πρέπει να κάνει θόρυβο... Η bmw ΘΑ μου φέρει (από τον Ιούνη το φέρνει...) ένα λιπαντικό και θα αλοίψουμε όλον τον μηχανισμό (μάλλον...). Εγώ όμως το ψήνω για αλλαγή τσιμούχας από την μεριά του συνοδηγού τουλάχιστον. Βρίσκει το τζάμι στο ανέβασμα και τρίζει :mad::mad:

Πάντος χωρίς πλάκα για τους μηχανισμούς και τα λαστιχα ένα είναι το προιόν,..
Αυτό χρησιμοποιεί και η BMW..
Πολύ χρήσιμο και επίκαιρο λόγω των οικονομικών μέτρων και μνημονίου...
http://img507.imageshack.us/img507/2691/vaselinez.jpg (http://img507.imageshack.us/i/vaselinez.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)