PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW 2002 ΑΝΑΠΑΛΕΩΣΗ


Argi bmw 2002
01-06-10, 20:00
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ. ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΑ BMW 2002 TOY '74. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΝΑΠΑΛΕΩΣΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΠΟΙΛΕΡ ΑΠΟ ΤΟ 2002 TURBO KAI ΣΑΣΜΑΝ ZF 5ΑΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΠΟΔΑ. ΕΠΙΣΗΣ 2 ΠΙΣΩ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΦΑΝΟΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ 2002? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :search:

petroscf
04-06-10, 11:50
Φίλε έχεις pm

Μηχανικός
14-04-12, 19:49
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΛΟΙ ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ. ΕΙΜΑΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΕΔΩ. ΒΑΣΙΚΑ ΕΧΩ ΕΝΑ BMW 2002 TOY '74. ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΚΑΝΩ ΑΝΑΠΑΛΕΩΣΗ. ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΒΡΩ ΟΜΩΣ ΠΡΙΝ ΑΠΟ ΑΥΤΗΝ ΜΕΡΙΚΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ. ΨΑΧΝΩ ΓΙΑ ΤΑ ΦΤΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟ ΜΠΡΟΣΤΙΝΟ ΣΠΟΙΛΕΡ ΑΠΟ ΤΟ 2002 TURBO KAI ΣΑΣΜΑΝ ZF 5ΑΡΗ ΜΕ ΤΗΝ ΠΡΩΤΗ ΑΝΑΠΟΔΑ. ΕΠΙΣΗΣ 2 ΠΙΣΩ ΤΕΤΡΑΓΩΝΑ ΦΑΝΑΡΙΑ (ΑΝ ΟΧΙ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΑ ΣΕ ΑΡΚΕΤΑ ΚΑΛΗ ΚΑΤΑΣΤΑΣΗ). ΕΑΝ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΚΑΤΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΕΝΗΜΕΡΩΣΤΕ ΜΕ. ΕΠΙΣΗΣ ΞΕΡΕΤΕ ΚΑΠΟΙΟΝ ΚΑΛΟ ΦΑΝΟΠΟΙΟ ΚΕΝΤΡΙΚΗ ΕΛΛΑΔΑ ΠΟΥ ΝΑ ΞΕΡΕΙ ΤΑ 2002? ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ. :search:

καλησπέρα...
1) απλά φτερά βρίσκεις εύκολα. τα φουσκωμένα της turbo και το σπόιλερ αθ τα βρεις στο εξωτερικό. ψάξε λίγο στο ιντερνετ, στο ebay κτλ.
σασμάν ZF με τη πρώτη κάτω, το γελόμενο dogleg, δεν υπάρχει στην Ελλάδα. και έξω πολύ δύσκολα θα το βρείς. χθες έκανα βόλτα ένα με τέτοιο σασμάν. με μπέρδευε πάρα πολύ. αυτο δε το λέω βέβαια για να μειώσω την αξία του. το αυτοκίνητο το έχει ένας φίλος στη Χαλκίδα, οπότε αν θες να δεις πως είναι, έλα για ένα καφέ και θα το κάνεις και μια βόλτα.
μπλοκέ διαφορικό έχεις; αυτό είναι πιο ενδιαφέρον.
φανοποιοί υπάρχουν πολλοί. ΑΠΑΡΑΊΤΗΤΟ να έχει περάσει τα 50 έτη ηλικίας και να μην έχει μεγάλο φανοποίο. πρέπει να είναι κλασικός παλιός μάστορας. Εδώ στη Χαλκίδα, υπάρχει ένας ο οποίος κάνε θαύματα. φαντάζομαι παντού θα υπάρχουν τέτοιοι μάστορες.

Vasilis M3
14-04-12, 20:09
Aν δεν κάνω λάθος έχει ένα σασμάν που πουλάει ο Αlpaneras.Στείλτου ένα μήνυμα.

Και στο Car.gr υπάρχουν και άλλα:

http://www.car.gr/parts/view/2377585/

Vasilis M3
14-04-12, 20:15
Eπίσης ψάξε και στο Γερμανικό Ebay... (www.ebay.de)

Θα βρείς τα πάντα!

Τα φανάρια σου:
http://www.ebay.de/itm/Ruckleuchten-Heckleuchten-rechts-links-BMW-02-1502-1602-1802-2002-tii-turbo-/160778447795?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW|Type%3A2002+Ti&hash=item256f246bb3

Φτερά:
http://www.ebay.de/itm/Bmw-2002-Zender-Verbreiterungen-/320885554418?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW|Type%3A2002+Ti&hash=item4ab644fcf2

Και αν έχεις στην άκρη 7.000€ αγόρασε το :party:
http://www.ebay.de/itm/TEILEPAKET-BMW-2002-TURBO-5-GETRIEBE-FRONTSCHURZE-KOTFLUGEL-INSTRUMENTE-FELGEN-/200685115928?pt=DE_Autoteile&fits=Make%3ABMW|Type%3A2002+Turbo&hash=item2eb9c3da18

BMW2002tii
14-04-12, 20:25
ειπαμε πασχα ειναι ... αλλα εσεις αναστησατε θέμα που ανοιξε πριν απο 2 χρονια! :D

Υ.Γ ελπιζω να μη χάθηκε και να συνεχίζεται το project...

Argi bmw 2002
24-05-12, 19:55
παιδια πολυ ενδιαφερον τα λινκ που μου δωσατε.απο γερμανια ξερετε πλιν το καχσελ αλλο εργοστασιο που να ασχολειτε με ανταλακτικα bmw 2002???ευχαριστω..

yiannis2002
25-05-12, 19:08
Καλησπέρα, ο cahsel δεν ειναι εργοστάσιο, έμπορος είναι. Για ανταλλακτικά μπορείς να απευθυνθείς και στο wallothnesch Και στον ahrend.

Για το ZF ισχύουν τα εξής. Σαζμάν με την πρώτη κάτω μπορείς να βρείς και τώρα λόγω κρίσης σε σχετικά λογική τιμή.
ZF ομως δεν εμπαινε ποτέ σε bmw παρα μόνο σε αγωνιστικά Gr2 το ZF 5S 18-3,
αυτό που οι περισσότεροι αποκαλούν ZF λανθασμένα και που φορουσαν τα -02 είναι το getrag 235-5. Το οποίο μεταμορφώνει κυριολεκτικά το αυτοκίνητο , προς το καλύτερο, φυσικά αφού το συνηθίσεις.

Vasilis M3
25-05-12, 21:38
Και τα Μ3 Ε30....

Vasilis M3
25-05-12, 21:40
Προφανώς ο φίλος εννοεί μήπως μπορεί να βρεί (πιο εύκολα) το 265 που φόραγαν τα Μ3 Ε30...

Hamps57
19-06-13, 00:47
Καλησπέρα στο forum. Είμαι νέος εδώ μέσα και θα ήθελα μία βοήθεια. Είμαι κάτοχος μίας συλλεκτικής και μοναδικής BMW 2002 TI του 1969 πλήρης ανακατασκευής, όπως ακριβώς έτρεχε στους αγώνες, με τα φουσκώματα και όλα τα λοιπά. Θα ήθελα να με βοηθήσετε αν είναι δυνατόν να το πουληθεί. Που θα μπορούσα να με απευθυνθώ;
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τον χρόνο σας.

Με εκτίμηση
Χάρης

yiannis2002
19-06-13, 08:23
Aν έχει πλαίσιο Ti, είναι όπως ακριβώς τρέχαν τότε δηλαδή στρογγυλοφάναρη πίσω με μονό φανάρι μπροστά κλπ έχει τα πράγματα που είχαν αυτά που τρέχαν τότε, δηλαδή 5άρι με την πρώτη κάτω κλπ, στείλε μου φώτο και τιμή.

Hamps57
19-06-13, 21:30
Είναι Ti απλά έχει διπλό φανάρι μπροστά και τετράγωνο φανάρι πίσω... μία πρόχειρη τιμή είναι στα 22.000 ευρώ, αλλά αν υπάρχει σοβαρή πρόταση τα βρίσκουμε. Ορίστε το link για περισσότερες πληροφορίες.
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3766009/

yiannis2002
19-06-13, 22:04
Φιλε μου, συγνώμη , και ελπίζω να μην με παρεξηγήσεις, αλλά αυτο που βλέπω στο λίνκ είναι ενα ταλαίπωρο και κακοποιημένο αυτοκίνητο που για να γίνει όπως θα έπρεπε να γίνει αν είναι όντως ti θέλει ενα σκασμό λεφτά. Φαρδιά ποδιά μπροστά, διπλοφάναρο, πεντάρι σαζμαν με πρώτη επάνω, ούτε την γκαζιέρα την σωστή δεν έχει ασε τα γύρω γύρω
Σποίλερ φτερά αεροτομές αυτοκόλλητα ALPINE (?????????) και 22000 ευρώ??
δες ενα αυτοκίνητο που αξίζει τα λεφτά του σε σχέση με το δικό σου http://suchen.mobile.de/auto-inserat/bmw-2002-ti-brescia/176999931.html?lang=en&pageNumber=1&__lp=2&scopeId=C&sortOption.sortBy=searchNetGrossPrice&makeModelVariant1.makeId=3500&makeModelVariant1.modelId=71&makeModelVariant1.modelDescription=ti&makeModelVariant1.searchInFreetext=false&makeModelVariant2.searchInFreetext=false&makeModelVariant3.searchInFreetext=false&damageUnrepaired=ALSO_DAMAGE_UNREPAIRED&export=ALSO_EXPORT και μένουν και ρέστα.
Καλοπούλητο εύχομαι αλλά το βλέπω εφικτό μόνο αν αφαιρέσεις ενα μηδενικό

NNIKOLOG
19-06-13, 23:35
καλησπερα, θελοντας να απαντησω και στο post που σβηστηκε, εχω να πω τα εξης:
1) φιλε μου αν μπορεις θα ηθελα να ανεβασεις 2-3 φωτο απο το internet με ιδια αμαξια σαν το δικο σου,
2) ο φιλος μας yiannis2002 ξερει την ιστορια του 2002 καλυτερα και απο τον καθενα θα ελεγα
3) δεν ενοχλησε κανεναν η σκονη
4) εφοσον ειναι μοντελο 1969 γιατι εχει ολα αυτα τα λαθη πανω του?

υ.γ1 μην με παρεξηγησεις δεν κανω ανακρηση.
υ.γ2 εμενα μου αρεσει αυτο http://www.car.gr/classifieds/cars/view/3538649/

με φιλικους χαιρετισμους

Hamps57
19-06-13, 23:58
Το αυτοκίνητο κατασκευάστηκε το 1996, χαλώντας ο πατέρας μου 5 αμάξια ώστε να βγει αυτό το αποτέλεσμα. Ο πατέρας μου το είδε από φίλο Γερμανό που έχει ακριβώς το ίδιο αμάξι στην Γερμανία που τρέχουν σε πίστες μια φορά το μήνα, μαζί με Gullieta, NSU TT, την Carrera την παλιά κτλ. Και έτσι την κατασκεύασε σύμφωνα με εκεινού και δικά του γούστα. Έτσι έτρεχε στις πίστες απο αποκόμματα άλμπουν που έχω στα χέρια μου. Είναι σε άριστη κατάσταση. Δεν μπορώ να καταλάβω που είναι το πρόβλημα. Με όλο το σεβασμό που σας έχω. Μπορείτε να με διαφωτήσετε ως πιο παλαιοί και έμπειροι στο θέμα αυτό γιατί απλά ο πατέρας μας έχει αφήσει για τον ουρανό.
Σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας.

Με εκτίμηση
Χάρης

ThaNOS E46coupe
20-06-13, 00:09
εγώ φίλε μου δε θα το πουλούσα. αυτά τα αυτοκίνητα δέν πωλούνται.... πόσο μάλλον που είναι κάτι να θυμάσαι τον πατέρα σου. όσο για αυτα που γράφονται , ο Γιάννης ξέρει πραγματικά την ιστορία του 2002 απ έξω και ανακατωτά. αλλα το τί κάνει ο καθένας στο αυτοκίνητό του είναι δικός του λογαριασμός. εμένα προσωπικά άν με ρωτήσεις, μου αρέσει το αμάξι σου... αλλα μή το πουλάς!!!!

NNIKOLOG
20-06-13, 00:22
Και έτσι την κατασκεύασε σύμφωνα με εκεινού και δικά του γούστα.

ετσι λοιπον το αμαξι εχασε την οποια συλλεκτικη αξια εχει και για να επανελθει χρειαζετε καποια χρηματα.
ειναι λες σε αριστη κατασταση. . . Βεβαιως δεν ειπα εγω οχι
λες που ειναι το προβλημα . . . πουθενα κουβεντα κανουμε για τα hobbie μας
μηπως τα φτερα, προφυλαχτηρες, αεροτομες κτλ κτλ ειναι ελληνικης κατασκευης πολυεστερικα? (το 1996 δεν ειχαμε internet για να ψαχνομαστε και να παραγγελνουμε)

τα 2002 ti της εποχης με τα φουσκωματα ειναι παρομοια οχι ιδια και επειδη το αυτοκινητο αυτο απευθυνεται σε γνωστες πιστευω πως οι υποψηφιοι αγοραστες θα σου γκρινιαξουν λιγο

αυτα απο ΄μενα, αυριο θα μας πουν και οι πιο εμπειροι τις αποψεις τους
υ.γ. ουτε και εγω θα το πουλουσα

Hamps57
20-06-13, 00:31
Στις μέρες μας πλέον δεν υπάρχουν αρκετά χρήματα για να το συντηρήσεις και προκειμένου να χάσει εντελώς την αξία του απευθύνομαι σε εσάς μήπως ξέρετε που πρέπει να απευθυνθώ προκειμένου να καταλήξει κάπου που θα μπορεί να του προσφέρει ο καινούργιος κάτοχος, μιας και εγω αδυνατό να ανταπεξέλθω. Σας ευχαριστώ πάντος για τον χρόνο σας και για την συζήτηση μας.

Με εκτίμηση
Χάρης

ThaNOS E46coupe
20-06-13, 00:57
ύστερα απο τις όποιες αλλαγές έχουν γίνει απάνω σε αυτό το αμάξι, βγάζει ιστορικές πινακίδες ;

Hamps57
20-06-13, 01:07
Ναι κανονικά. Δεν υπάρχει κάποιο θέμα απο όσο ξέρω και μου έχουν πει μηχανικοί.

ThaNOS E46coupe
20-06-13, 01:49
Ποιοι μηχανικοι; τι μας νιαζει τι λενε... Απο πλευρας γνησιοτητας ρωτω. Λογω των φουσκωματων και της μασκας ρωτω..

yiannis2002
20-06-13, 07:42
ύστερα απο τις όποιες αλλαγές έχουν γίνει απάνω σε αυτό το αμάξι, βγάζει ιστορικές πινακίδες ;

Καλημέρα,
ιστορικές πινακίδες βγάζει, είτε ΕΟΟΕ είτε ΦΙΛΠΑ αλλά με κάρτα FIVA E3-E4. ΙΟ πολύ δύσκολα θα περάσει.
Το πόστ που σβήστηκε δεν το διάβασα, αλλά φαντάζομαι οτι ο φίλος μας ο Χάρης θα αντέδρασε σε αυτά που έγραψα. Δυστυχώς όμως έτσι είναι, συν ότι τα αυτοκίνητα αυτά πλέον λόγω υπερπροσφοράς δεν πιανουν τιμή στην Ελλάδα αλλά ούτε και στο εξωτερικό. Για τους γνώστες των ΒΠ το μαυρο του φούρνιαρη που έχει πάνω του και ενα σκασμό πράγματα εποχής έφυγε για να πουληθεί Γερμανία και σαπίζει σε κάποια μάντρα εδώ και ενάμιση χρόνο.
Εφόσον το αυτοκίνητο ειναι σε κλειστό χώρο και εχει και συναισθηματική αξία ας παραμείνει εκεί που είναι, γιατι για να πιάσει τα λεφτά αυτά ή για να συγκινήσει κάποιον γνώστη θέλει πολύ δουλειά. Τα φουσκώματα μου θυμίζουν δουλειές του Λάβδα από την δεκαετία του 1980.

Dim77
20-06-13, 08:34
Λοιπόν, υπάρχει ένα πρόβλημα....


Αγγελίες δεν μπορούν να αναρτούν μη ενεργά μέλη.

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/faq.php

4) Επιτρέπονται μόνο αγγελίες ενεργών μελών του forum.
Για να γίνει κάποιος χρήστης ενεργό μέλος πρέπει να πληροί τις παρακάτω προϋποθέσεις
- Να συμπληρώσει τα πραγματικά στοιχεία του στο προφίλ του (ονοματεπώνυμο, διεύθυνση, τηλέφωνο).
- Να έχει κάνει login στο φόρουμ το προηγούμενο διάστημα (πριν την έκδοση της εκάστοτε λίστας).
- Η λίστα των ενεργών μελών του forum ανανεώνεται κάθε 3 μήνες.

Εδώ δεν είμαστε car.gr για να γίνει αγγελιοsite.
Οι αγγελίες είναι για να εξυπηρετούνται οι πραγματικοί χρήστες του φόρουμ.

Το πρώτο σου μήνυμα στο φόρουμ, ήταν πολύ προσεκτικό, καθώς απλά ζητούσες βοήθεια σε ποιόν να απευθυνθείς και ίσως να ενδιέφερε κάποιον ένα παλιό και ξεχωριστό αυτοκίνητο.

Βλέπω όμως εκ των υστέρων ότι έγινε κανονική αγγελία μέσα σε άλλο θρεντ...

manosm3
20-06-13, 14:01
Καλημέρα,
ιστορικές πινακίδες βγάζει, είτε ΕΟΟΕ είτε ΦΙΛΠΑ αλλά με κάρτα FIVA E3-E4. ΙΟ πολύ δύσκολα θα περάσει.
Το πόστ που σβήστηκε δεν το διάβασα, αλλά φαντάζομαι οτι ο φίλος μας ο Χάρης θα αντέδρασε σε αυτά που έγραψα. Δυστυχώς όμως έτσι είναι, συν ότι τα αυτοκίνητα αυτά πλέον λόγω υπερπροσφοράς δεν πιανουν τιμή στην Ελλάδα αλλά ούτε και στο εξωτερικό. Για τους γνώστες των ΒΠ το μαυρο του φούρνιαρη που έχει πάνω του και ενα σκασμό πράγματα εποχής έφυγε για να πουληθεί Γερμανία και σαπίζει σε κάποια μάντρα εδώ και ενάμιση χρόνο.
Εφόσον το αυτοκίνητο ειναι σε κλειστό χώρο και εχει και συναισθηματική αξία ας παραμείνει εκεί που είναι, γιατι για να πιάσει τα λεφτά αυτά ή για να συγκινήσει κάποιον γνώστη θέλει πολύ δουλειά. Τα φουσκώματα μου θυμίζουν δουλειές του Λάβδα από την δεκαετία του 1980.

Κριμα και ηταν ωραιο. Το εβλεπα καθε μερα οταν ημουν μικρος :(

s_goudis
20-06-13, 16:28
Έτσι έτσι ανεβάστε στροφές να θυμηθούμε το παλιό καλό φόρουμ 2004-2006...............................

JFRAGKOU
23-06-13, 11:33
καλησπέρα παιδιά θα ήθελα να κάνω μερικές ερωτήσεις. μόλις πέρασε στην κατοχή μου ένα 2002 και ξεκινάω την ανακατασκευή του η καρότσα θέλει πολύ προσοχή και το προσπαθώ άλλα τώρα να πάω στο μοτέρ έχει κολλήσει το μυαλό μου στο να βάλω το s14 άλλα δεν βρίσκω... εσείς τι λέτε?

yiannis2002
26-06-13, 14:41
Θα έλεγα να τελειώσεις με την καρότσα πρώτα, να το φτιάξεις σωστά, και να αφήσεις το μοτέρ για τελευταίο. Το S14 μπαίνει εύκολα, αλλά όπως λες ...δεν βρίσκεις.

TSAF
26-06-13, 15:07
βρισκεις αλλα ειναι λιγο ακριβα. Αμα θελεις υπαρχει φιλος που θελει να δωσει το δικο του και ειναι και 2,3 γνησιο οχι ρεκτιφιε κλπ και το οποιο μπορεις να το κανεις και βολτα ωστε να κρινεις μονος σου αλλα δεν ειναι φτηνο.