PDA

Επιστροφή στο Forum : ΚΡΙΣΗ-ΤΙΜΕΣ


xristaras
02-06-10, 11:06
Ανοίγω αυτο το θεμα γιατι πιστευω δεν παει αλλο η κοροιδια. Πηγα στο Σφακιανάκη στο Μαρουσι για μια αναταλλαγη και μου ζηταγε για ενα 320ι, Ε90, facelift, 170hp, μοντελο 2008, μεταχειρισμενο 31,000€ και για το δικο μου Ε46-318ci, μοντελο 2004, facelift 11.000€. Ωστόσο άσχετα με την ανατλλαγη και σαν αγορα ζηταγε 31.000. Μα καλα που ζουν αυτοί οι ανθρωποι, δεν ακουν ειδησες, σε άλλο πλανητη είναι? Καταλαβαίνετε φίλοι μου τι έχουν βγάλει όλες αυτές οι εκθέσεις μεγαλες και μικρες (με ελάχιστες εξαιρέσεις) τόσα χρόνια.... αλλά ορισμενοι συνεχιζουν παρα τη κριση. Για αυτό το λόγο λοιπόν προσοχή εκει εξω, τα λεφτά σας και τα ματια σας

PanosB
02-06-10, 13:13
Φίλε ψάξε το και αλλού. και εγώ οταν έψαχνα να αγοράσω τη δική μου ΒΜW πήγα απο το Σφακιανάκη, και μου φάνηκαν κάμπως τσιμπιμένες οι τιμές του. Βέβαια έχει σαν διακαιολογία οτι είναι εξουσιοδοτημένος dealer και service της BMW, και οτι υποτίθεταθ το αυτοκίνητο είναι ελεγμένο, και σου δίνει και κάποια εγγύηση σε σχέση με τους μαντράδες. Αλλά και πάλι οι τιμές του είναι κάπως τσιμπιμένες μου φάνηκε τότε. Και σαν τιμή αγοράς του παλιού αυτοκινήτου πάλι δεν δίνει και πολλά. Μάλιστα εγώ ήθελα να του δώσω το παλιό μου αυτοκίνητο ενα Ibiza του 2002, και ψιλογκρίνιαξε... Μου είπε οτι είναι πολιτική τους να μην παίρνουν τόσο παλίά αυτοκίνητα...

m_power_lunatic
02-06-10, 13:39
Ειναι τρελοι εκει στον Σφακιανακη,πηγα προσφατα για ενα απο τα μεταχειρισμενα του (οχι BMW) για να το δω για εναν γνωστο μου και εφριξα....εχουνε μεινει εκτος εποχης-χωρας-χρονου-τοπου-πραγματικοτητας.....εξωφρενικες τιμες !!!!!Για αυτο εχουνε παρει τα @ρχ....@ τους απο πωλησεις,καλα να παθουνε τα λαμογια.Εκλεισε και 2 εκθεσεις του Σφακιανακη και θα ακολουθησουνε και αλλες οπως τους βλεπω,οταν σου ειπε ''δεν δεχομαστε τοσο παλια αμαξια'' επρεπε να του πεις δεν πειραζει ρε φιλε θα παω αλλου και θα δωσω εκει τα λεφτα μου!!!!!Εσεις εχετε αναγκη αυτη την εποχη οχι εμεις!!!!!!!!

b-q
02-06-10, 14:09
Παιδιά, βαράτε στο ψαχνό...Κάνετε σκληρά παζάρια, όσο δεν πάει, ανεξαρτήτως μάρκας αυτοκινήτου.Αν έχετε αυτοκίνητο για ανταλλαγή, κλείστε πρώτα την τιμή του καινούριου και μετά συζητείστε για την ανταλλαγή. Αλλιώς, με λίγη υπομονή, πουλήστε το μόνοι σας σε ιδιώτη μέσω car.gr κλπ.
Όσο για τους πωλητές BMW, από εκεί που είχαν ύφος ύφος πολλών καρδιναλίων, τώρα σε κυνηγάνε τάζοντάς σου τρελές εκπτώσεις για να σε πιάσουν πελάτη. Πήγα στο "Joy Weekend" στον Ασπόπυργο και σας μιλάω εκ πείρας. Πάντως πολυ το χαίρομαι.Έχει ο καιρός γυρίσματα...
Τέλος, όσον αφορά τον Σφακιανάκη (και ιδίως αυτόν στη Λ.Λαυρίου) οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Πέραν της χείριστης εξυπηρέτησής τους, κατά τη διαδικασία αγοράς αυτοκινήτου, μου πούλησαν καινούριο αυτοκίνητο με βαμμένη την πόρτα του συνοδηγού !!! (και να φανταστείτε ότι είμαι και ψείρας με κάτι τέτοια...), γεγονός που ανακάλυψα μετά από έναν μήνα από την παραλαβή. Εάν μπορούσα να το αποδείξω ότι έγινε από αυτούς, δεν θα τους άφηνα σε χλωρό κλαρί. Τα μάτια σας δεκατέσσερα, λοιπόν, σε κάθε επίπεδο.

gnx
02-06-10, 14:35
Χρησταρα ακομα το ψαχνεις το θεμα;

Ο Σφακιανακης και ο καθε ντεαλερ ζητα οτι νομιζει. Δεν εχεις λογο να πας σε εμπορο αλλά εαν θελεις ανταλλαγή τι να κανεις, θα μου πεις. Το καλοκαιρι που μας περασε εδινε 14000 ευρω σε φιλο με Ζ4 2.2 αυτοματο του 06 με 31000 χιλιομετρα.

montoya
02-06-10, 14:44
Ρε παιδιά, ας ηρεμήσουμε λίγο. Ας δούμε τα πράγματα από άλλη γωνία. Δουλειά τους είναι να βγάζουν κέρδος από τα αυτοκίνητα (είτε αγοράζουν είτε πουλάνε). Εμείς είμαστε ελεύθεροι να πάμε όπου θέλουμε. Είναι ακριβοί; πάμε αλλού. Απλά πράγματα. Κατά την γνώμη μου: οποίος πάει σε αντιπροσωπίες και μάντρες, καλά να πάθει ότι πάθει.... Υπομονή θέλει και αγγελίες παντού. Προσωπικα αυτό κάνω (εκτός από το τελευταίο που το πήρα καινούργιο λόγω της γνώστης προσφοράς) και δεν νομίζω να έχασα. Αλλά αν μας πιάνει η τρέλα "άντρα θέλω, τώρα τον θέλω" τότε να μην κλαιγομαστε μετά.

jim_pas
02-06-10, 15:06
πολύ ακριβό 31000 κατα την γνώμη μου...απο τυχαία αναζήτηση βρήκα αυτό στο car....δεν το ξέρω το αυτοκίνητο,αλλα είδα ότι είναι καινουργιο κ κανει 29500.... http://www.car.gr/classifieds/cars/view/699849/

stelmaniac
02-06-10, 15:17
Ανοίγω αυτο το θεμα γιατι πιστευω δεν παει αλλο η κοροιδια. Πηγα στο Σφακιανάκη στο Μαρουσι για μια αναταλλαγη και μου ζηταγε για ενα 320ι, Ε90, facelift, 170hp, μοντελο 2008, μεταχειρισμενο 31,000€ και για το δικο μου Ε46-318ci, μοντελο 2004, facelift 11.000€. Ωστόσο άσχετα με την ανατλλαγη και σαν αγορα ζηταγε 31.000. Μα καλα που ζουν αυτοί οι ανθρωποι, δεν ακουν ειδησες, σε άλλο πλανητη είναι? Καταλαβαίνετε φίλοι μου τι έχουν βγάλει όλες αυτές οι εκθέσεις μεγαλες και μικρες (με ελάχιστες εξαιρέσεις) τόσα χρόνια.... αλλά ορισμενοι συνεχιζουν παρα τη κριση. Για αυτό το λόγο λοιπόν προσοχή εκει εξω, τα λεφτά σας και τα ματια σας

εχεις ενα απο τα ομορφοτερα κουπε του πλανητη και θες να το σκοτωσεις για να παρεις αυτην την κατσαριδα και να δωσεις και ενα καρο λεφτα;...δε φταιει ο σφακιανακης λοιπον...:yipee:

sword75
02-06-10, 15:41
καλησπέρα παιδιά
ήθελα να ρωτήσω τη γνώμη σας
θέλω να πουλήσω το 320 cabrio Ε93 μου (αγορασμένο μεταχειρισμένο από αντιπροσωπεία της BMW στη Γερμανία) μοντ. 6/08 με 27.000 χλμ και φουλ εξτρα σε αρίστη κατάσταση
ποιά τιμή πιστευετε ότι θα πρέπει να έχει σε μία αγγελία.
Ρωτάω γιατί βλέπω μεγάλες διαφορές από αγγελία σε αγγελία
Ευχαριστώ,

Zer0cooL
02-06-10, 16:00
εχεις ενα απο τα ομορφοτερα κουπε του πλανητη και θες να το σκοτωσεις για να παρεις αυτην την κατσαριδα και να δωσεις και ενα καρο λεφτα;...δε φταιει ο σφακιανακης λοιπον...:yipee:

Εγραψες!!!

Dim77
02-06-10, 16:20
εχεις ενα απο τα ομορφοτερα κουπε του πλανητη και θες να το σκοτωσεις για να παρεις αυτην την κατσαριδα και να δωσεις και ενα καρο λεφτα;...δε φταιει ο σφακιανακης λοιπον...:yipee:

:owned:

καυστικός αλλά ... :deal:
:smokin:

montoya
02-06-10, 19:28
Γούστα είναι αυτά αλλά θεωρώ την νέα 3άρα πολύ ομορφότερη.
Υ.Γ. Αν τα νέα μοντέλα είναι πιο άσχημα από τα προηγούμενα, τότε κάτι δεν πάει καλά με την αγαπημένη μας εταιρεία..... Αποτυχία και μάλιστα μεγάλη.
Γνώμη μου πάντα.

thaand
02-06-10, 21:52
Καλησπέρα, οταν τους πας το αυτοκινητο να το δουν και να το κοστολογισουν, σου λενε οτι μπορεις να φανταστεις για να το αγορασουν σε τιμες ντροπης. Αν το αυτοκινητο σου εχει λιγα χιλιομετρα σου λενε οτι ειναι προ-φεισλιφτ και δεν μπορουν να σου δωσουν την τιμη που ζητας. Ενα αλλο παραμυθι που ακουγεται συχνα ειναι οτι υπαρχουν στην αγορα αυτοκινητα τα οποια μπορει και να ειναι και σαραβαλα και κοστιζουν λιγοτερα απο την τιμη που ζητας εσυ και αναρωτιουνται βλακωδος ποσο πρεπει να το πουλησουν αυτοι. Αγνοουν book servise αντιπροσωπιας, λιγα πραγματικα χιλιομετρα και αν τσιμπησεις πινουν στην υγεια του κοροιδου. Την επομενη μερα βλεπεις οτι το πουλανε με απιστευτο κερδος και τα τα καταφερουν, γιατι ενα καλο αυτοκινητο παντα φευγει. Οσο για τους μαντραδες δεν υπαρχει ενας που να σου παρουσιασει book servise και αν σου προσκομιζει ειναι μουφα! Τωρα για το κυριο Σφακιανακη ειναι θεμα χρονου να βαρεσει κανονι κατα την γνωμη μου!

Dimzan
02-06-10, 21:56
ο σφακιανακης εχει πολλες αντιπροσωπιες οποτε απλα θα κανει μειωση.. δεν θα κλεισει

Driver M
02-06-10, 22:52
εχεις ενα απο τα ομορφοτερα κουπε του πλανητη και θες να το σκοτωσεις για να παρεις αυτην την κατσαριδα και να δωσεις και ενα καρο λεφτα;...δε φταιει ο σφακιανακης λοιπον...:yipee:

Σόρρυ για το off, αλλά όχι και κατσαρίδα η Ε90. Το ότι κυκλοφορούν πολλές με κάτι 16άρες ζάντες της συμφοράς και γενικά λίγες ανήκουν σε μερακλήδες ιδιοκτήτες που ξέρουν να τις αναδεικνύουν, είναι αλήθεια και αδικείται πολύ το μοντέλο έτσι. Υπάρχουν κάποιες όμως που με κατάλληλες προσθήκες έχουν γίνει πραγματικά άρματα. Έχω και μερικές πρόχειρες pics από "περιποιημένες" (όχι τίποτα φοβερό, ζάντες κυρίως και πακέτα Μ) Ε90.. Πανέμορφη και άκρως επιθετική είναι και αυτή που ανήκει σε (πρώην νομίζω) συμφορουμίτη με nick που θυμίζει όνομα φορτηγού.
Γενικά πάντως και όχι επειδή είμαι κάτοχος, θεωρώ το αυτοκίνητο αυτό ως ένα από τα πιο αδικημένα της αγοράς, εξαιτίας κυρίως των ιδιοκτητών του (οι μισές είναι γυναίκες και οι άλλοι μισοί σχεδόν, μεσήλικες που το πήραν μόνο επειδή είναι bmw)...

Από την άλλη περί ορέξεως...

stelmaniac
02-06-10, 23:01
αν και το θεμα μας δεν ειναι αυτο θα κανω ενα ακομα σχολιο και θα αποχωρησω απο το θρεντ:
Μπροστα στο 46αρι το κουπε που στεκεται και με 15αρα ζαντα, το 90 ναι,ειναι κατσαριδα και επιτελους ρε παιδια νισαφι βαρεθηκα να βλεπω μπεμβε με φτιασιδωματα αξιας εκατονταδων η χιλιαδων ευρω μονο και μονο για να μοιασουν με αυτοκινητα...το ωραιο αμαξι πρεπει να ειναι απ'τη μανα του ωραιο και οχι με κρεμες,κραγιον και βαμμενα μαλλια...

God
02-06-10, 23:33
Συζήτηση με (τάχα) έμπορο που με πήρε για το δικό μου:

-Γειά σου φίλε με λένε τάδε είμαι από εκεί παρακάτω και με ενδιαφέρει το bmw της αγγελίας
-Βεβαίως φίλε μου, τι θες να μάθεις;
-Έχει αυτό, εκείνο, το άλλο;
-Ναι έχει και αυτό και εκείνο και το άλλο
-Μπορεί να γίνει τίποτα καλύτερο στην τιμή;
-Όχι φίλε μου, 3800 αδιαπραγμάτευτα το δίνω.
-Κοίτα να δεις φίλε, επειδή εγώ είμαι έμπορος και θέλω να το δώσω να βγάλω κάνε κάτι καλύτερο να το πάρω.
-Έμπορος είσαι; 5000 το δίνω.
-Τι; Πλάκα κάνεις;
-Καθόλου, μήπως και εγώ αν ερχόμουν να πάρω αυτοκίνητο από εσένα δεν θα με ξεζούμιζες;;;

(μου το έκλεισε)

xristaras
03-06-10, 10:56
καλα συμβαινουν αυτά? απο 38000 το πηρε 5000?
πάντως πέρα απο το θεμα ομορφιας που και τα δυο αυτοκίνητα Ε46facelift και Ε90 facelift είναι πολυ ωραια, βαζω και αλλους λόγους:

1. Οικογενεια-χώροι (παιδι κ.α)
2. Κατανάλωση (efficient dynamics)
3. 170 άλογα έναντι 143

Ωστόσο σε όλα αυτά να προσθεσω ότι αν έβρισκα και μια 320si θα την κοιταζα...

montoya
03-06-10, 14:09
Εγώ φίλε μου που είχα το 46άρι και τώρα το 90άρι σου λέω πως αν μπορείς οικονομικά, μην το σκέφτεσαι. Απλά κανε λίγη υπομονή (και για να δώσεις το δικό σου αλλά και για να βρεις 90άρι). Ούτε εμφανισιακα τα συγκρίνω αλλά αυτό είναι θέμα προσωπικού γούστου.
Όσο για τις αντιπροσωπίες, μην ξεχνάτε τα έξοδα που έχουν και σου μοιραία θα προσθέσουν στην τιμή (φόρος, ικα, φπα, ενοίκια, προσωπικό, κλπ). Ο ιδιώτης που πουλάει δεν έχει τίποτα από τα παραπάνω. Όχι πως δεν βγάζουν τρελά φράγκα αλλά και σε καλή τιμή να πουλήσουν, αυτή θα είναι πολύ παραπάνω από τον ιδιώτη.

super duper
03-06-10, 16:25
συμφωνώ με τον αδερφο.
μπράβο φιλε


εχεις ενα απο τα ομορφοτερα κουπε του πλανητη και θες να το σκοτωσεις για να παρεις αυτην την κατσαριδα και να δωσεις και ενα καρο λεφτα;...δε φταιει ο σφακιανακης λοιπον...:yipee:

greekm3
03-06-10, 18:09
γιατι ενα καλο αυτοκινητο παντα φευγει[/B].

μην ορκιζεσαι κι ολας γι αυτο...εχω αλλαξει αρκετα αυτοκινητα και ειδα και επαθα να τα δωσω....ολα ητανε σχεδον καινουργια ,απιστευτα προσεγμενα,και ιδιαιτερως εξοπλισμενα.....:banghead::shakehead....στο δε Χ3 που εχω τωρα ντρεπομαι να πω ποσο μου το κρατα η εδω αντιπροσωπεια,πληροφοριακα τ αυτοκινητο στοιχιζε καινουργιο 70+ το δινω μισοτιμης και η αντιπροσωπεια το παιρνει στο 1/3 της αρχικης...για πειτε μου,πιο αυτοκινητο σε μια 3ετια χανει τα 2/3 της αξιας?προσεξτε τα 2/3!!!!...λιγοτερο θα το κλαψω εαν το βαλω φωτια παρα εαν το δωσω σε αυτους.........:flipa:...........απλως ρε παιδια και εμεις οι ιδιοι εχουμε παρασυρθει λιγο απο το θεμα της κρισης....και καλα επειδη κριση, περιμενουμε ολα να τα παρουμε σε εξευτελιστικες τιμες...ας το δουμε λιγο πιο ξεκαθαρα..εαν δεν εχουμε δεν αγοραζουμε και εαν δεν θελουμε να χασουμε (οσα αντεχουμε) ..δεν πουλαμε....οπως λενε και οι εβραιοι(τελικα μεγαλα εμπορακια)

montoya
03-06-10, 20:14
Μιλάμε για αυτοκίνητα και όχι για ακίνητα. Ας συμβιβαστούμε ότι πάντα θα χάνουμε. Το πόσο εξαρτάται από εμάς. Το να μην πουλάμε για να μην χάσουμε δεν είναι σίγουρο. Η χρυσή τομή για μένα είναι να αγοράζουμε ένα αυτοκίνητο 2-3 ετών, να το κρατάμε 3-5 χρονάκια και μετά να το διώχνουμε. Το χάσιμο είναι μικρότερο, η αντικατάσταση ευκολότερη και είμαστε πάντα με ένα σχετικά νέο αυτοκίνητο.

montoya
03-06-10, 21:10
Αλλά κι εμείς οι ιδιώτες δεν ζητάμε λίγα....
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/739966/

maintenance
03-06-10, 21:27
Αλλά κι εμείς οι ιδιώτες δεν ζητάμε λίγα....
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/739966/

ασε να ζηταει οτι θελει.

Θα το πουλησει? ΟΧΙ φυσικα.

maintenance
03-06-10, 21:29
και να συμπληρωσω την δικη μου γενικη αποψη

Προσωπικα παντα, οι οποιες αγορες μου στα αυτοκινητα ή μοτοσυκλετες, ηταν με γνωμονα το αν τα "γουσταρω", ασχετα αν θα εχανα απο μεταπωληση ή οχι, και ασχετα αν ηταν αποδεκτο απο τους γυρω μου.

Εμενα να μου αρεσει και τελος.

Α8hnaios
04-06-10, 10:45
τοσο περιπου το πουλαει κ ο Μαθιουδακης στην Αργυρουπολεως....


http://www.car.gr/classifieds/cars/view/379762/

xristaras
04-06-10, 12:24
τελικά σκεφτειτε ποσα βγαζουν οι εμποροι, όταν το πουλάει 12,900 € και παλι βγαζει και σκεψου παμε εμεις και ρωταμε να μας κόψει κατι και μας λέι με το ζορι 300€, όταν αυτό έκανε 20.000€!!!
Μακαρι να μην τους ειχαμ ε αναγκη ή να παιρναμε καινουργιο

m_power_lunatic
04-06-10, 13:14
μην ορκιζεσαι κι ολας γι αυτο...εχω αλλαξει αρκετα αυτοκινητα και ειδα και επαθα να τα δωσω....ολα ητανε σχεδον καινουργια ,απιστευτα προσεγμενα,και ιδιαιτερως εξοπλισμενα.....:banghead::shakehead....στο δε Χ3 που εχω τωρα ντρεπομαι να πω ποσο μου το κρατα η εδω αντιπροσωπεια,πληροφοριακα τ αυτοκινητο στοιχιζε καινουργιο 70+ το δινω μισοτιμης και η αντιπροσωπεια το παιρνει στο 1/3 της αρχικης...για πειτε μου,πιο αυτοκινητο σε μια 3ετια χανει τα 2/3 της αξιας?προσεξτε τα 2/3!!!!...λιγοτερο θα το κλαψω εαν το βαλω φωτια παρα εαν το δωσω σε αυτους.........:flipa:...........απλως ρε παιδια και εμεις οι ιδιοι εχουμε παρασυρθει λιγο απο το θεμα της κρισης....και καλα επειδη κριση, περιμενουμε ολα να τα παρουμε σε εξευτελιστικες τιμες...ας το δουμε λιγο πιο ξεκαθαρα..εαν δεν εχουμε δεν αγοραζουμε και εαν δεν θελουμε να χασουμε (οσα αντεχουμε) ..δεν πουλαμε....οπως λενε και οι εβραιοι(τελικα μεγαλα εμπορακια)

Eτσι ακριβως και εγω,ασε που τα ///Μ καθε γενιας που ειχα ητανε τα χειροτερα αυτοκινητα σε μεταπωληση EVER...μακραν και με μεγαλη διαφορα!Η αληθεια ειναι αυτη....ολοι θελουνε το ''χαρτι'' αμαξι και τσαμπα,δεν γινεται αυτο ρε παιδια...και χαμηλα να το βαλει καποιος στην αγορα παλι αυτος που θα ερθει θα θελει ακομα πιο χαμηλα,εκει απλα δεν πουλας....αν μπορεις περιμενεις-αν καιγεσαι πουλας.Παντως αν θελει καποιος να διωξει το αμαξι του επειδη το χρωσταει στην τραπεζα κτλ υπαρχει τροπος αλλα πρεπει να πας στην αντιπερα οχθη που λενε...Οσο για τους εμπορους (=λαμογια στην Ελλαδα)....η τιμωρια τους δεν εχει ερθει ακομα,θα τα φανε ολα μεχρι να συμμορφωθουνε!!!!!!

montoya
04-06-10, 14:28
Η βλακεία είναι όλη δική μας. Ξέρουμε τι θέλουμε και που θα το βρούμε. Γιατί θα πρέπει να πάμε στον έμπορο ή στην αντιπροσωπία; Βαλε μια αγγελία (σε λογική τιμή) και περίμενε. Δεν σε κυνηγάει κανένας. Κάποιος θα βρεθεί. 100%
Οι παλιοί έλεγαν (και είχαν δίκιο) ότι οποίος βιάζεται σκοντάφτει. Υπομονή λοιπόν και μακριά από μεσάζοντες. Όπου μπαίνουν αυτοί (αυτοκίνητα, αγροτικά προϊόντα, ακίνητα κλπ) οι τιμές εκτοξεύονται. Μεταξύ μας μπορούμε να τα βρούμε μια χαρά. Άλλωστε, τις μεγαλύτερες απατεωνιες (αλλαγή χιλιομέτρων, υποτιθέμενα ατρακαριστα, βιβλία σερβίς κλπ) αυτοί τις κάνουν. Ας ξυπνήσουμε επιτέλους.

greekm3
04-06-10, 16:34
Η . Γιατί θα πρέπει να πάμε στον έμπορο ή στην αντιπροσωπία; Βαλε μια αγγελία (σε λογική τιμή) και περίμενε. Δεν σε κυνηγάει κανένας. Κάποιος θα βρεθεί. 100%
.

εδω δεν θα συμφωνησω μαζι σου......δεν μπορεις να βαλεις μια αγγελια και να περιμενεις ,για τον απλουστατο λογο οτι μετα απο 6 μηνες (πχ) θα σου λενε οτι ειναι 1 χρονο παλιοτερο ή θα υπαρξει το ενδεχομενο η συγκεκριμενη μαρκα να εχει παρουσιασει το καινουργο facelift ή το λιγο πιο ανανεωμενο μοντελο κτλ-κτλ ...γενικα η υποθεση ειναι να τραβας τα @ρχιδια σου.............

xristaras
04-06-10, 16:42
νομιζω τελικα οι πιο τυχεροι ειναι αυτοι που δεν εχουν καθολου αμαξι αυτη τη περιοδο και σκεφτονται για αγορα, τους χορευουν στο ταψι τους εμπορους... Επσιης σκεφτειτε ποσα βγαλανε τη τελευταια 5ετια ωστε τωρα συντηρουνατι με αυτα αν και ορισμενοι βαρεσαν κανονι, κατι σαν τους κατσκευαστες σπιτιων...

strofimios
04-06-10, 17:02
Εμενα παντως μου βγηκε σε καλο η υπομονη.Ειχα βαλει το προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα,αγγελια και ζηταγα 7.500.Χτυπησαν μερικοι αλλα εδιναν κατι ελαχιστα χρηματα.Ενας που το ειδε απο κοντα μου εκανε τα γνωστα κολπα.Εγω απελπισμενος του κατεβασα στα 6500 και τελικα 6000.Με εβαλα σε "αναμονη".Το βραδυ και ενω περιμενα τηλ. απο τον τυπο,το ξανασκεφτηκα.Μου τη "εδωσε" και οταν με πηρε του ειπα οτι δεν το πουλαω!Τελικα το πουλησα ενα χρονο μετα 7.300,εχωντας βγαλει απο πανω ολα τα "πραγματα" τα οποια τα εδωσα σιγα σιγα σε διαφορους και πηρα και απο εκει περιπου 1000€.
Θελει υπομονη!

xristaras
04-06-10, 17:11
δεν ξερω τελικα ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να αλλαξεις αυτοκινητο, οταν το το χειαζεσαι, οταν το βαρεθηκες, όταν εχεις αναγκες οικογενειακες.Αλλοι λενε σε 3 χρονια, άλλοι σε 7, άλλοι σε 15.Εγω καταληγω όταν το εχεις αναγκη αλλα επειδη ειμαστε στην ΕΕ και δεν ειμαστε πρεπει να προσεχουμε. Για παραδειγμα στη Γερμανια εχετε δει ποσο παιζουν οι τιμες, εκει το αλλαζεις για πλακα και βαζεις οποιο λογο θες απο τους παραπανω...

thaand
04-06-10, 17:15
Δυο επιλογες εχεις. Να πουλησεις το αυτοκινητο σου σαν ιδιωτης, οποτε πρεπει να εχεις υπομονη ή να το σκοτωσεις και να κλαις τα λεφτα σου, χαριζοντας μεροκαματο ξεκουραστο σε καποιους αλλους ! Να σταθω παλι στους εμπορους. Αμαξι απο το car.gr 316 μοντελο 316 πριν ενα μηνα φαινοταν να το πουλαει ιδιωτης(επειδη μου αρεσε και το ελαβα στα υποψην σημειωσα πινακιδα ) και τωρα το ιδιο αμαξι το πουλαει εμπορος στην συγγρου με 30000 χιλιομετρα παραπανω σε σχεση με την προυγουμενη αγγελια. Ποτε προλαβε και τα εκανε τοσα χιλιομετρα μεσα σε ενα μηνα !!!! Σιγουρα κατι δεν παει καλα!! Καποια στιγμη πρεπει να ληφθουν σοβαρα μετρα γαι να σταματησει αυτη η κοροιδια !!

xristaras
04-06-10, 17:24
παντως απο την γυρα που εχω κανει και ερευνα κατεληξα σε δυο σημεια :

1.πολυ καλη αγορα ειναι το 520ι όπου βρισκεις με 17,000 φουλ εξτρα
2.παροτι fan της bmw πρεπει τα μικρα κυβικα να συμβαδιζουν με περισσότερα αλογα (ατμοσφαιρα παλι)

strofimios
04-06-10, 17:39
2.παροτι fan της bmw πρεπει τα μικρα κυβικα να συμβαδιζουν με περισσότερα αλογα (ατμοσφαιρα παλι)
Το οποιο θα σημαινει στροφαρισμα,ελειψη ροπης χαμηλα και κοντες σχεσεις για να μπορεις να "δουλεψεις" το μοτερ.Ευχαριστω αλλα δεν θα παρω!Προτιμω κατι σε "κομπρεσερ" ή light turbo.
Αλλιως,ενοχα για την "μπανανία",κυβικα.
Sorry για το off!

montoya
04-06-10, 18:47
εδω δεν θα συμφωνησω μαζι σου......δεν μπορεις να βαλεις μια αγγελια και να περιμενεις ,για τον απλουστατο λογο οτι μετα απο 6 μηνες (πχ) θα σου λενε οτι ειναι 1 χρονο παλιοτερο ή θα υπαρξει το ενδεχομενο η συγκεκριμενη μαρκα να εχει παρουσιασει το καινουργο facelift ή το λιγο πιο ανανεωμενο μοντελο κτλ-κτλ ...γενικα η υποθεση ειναι να τραβας τα @ρχιδια σου.............

και ένα χρόνο μετά να το πουλήσεις και νέο μοντέλο να έχει βγει, θα το πουλήσεις σε καλύτερη τιμή από αυτή που θα σου το πάρει σήμερα ο έμπορος.
Επίσης, πιστεύω πως το αυτοκίνητο δεν το αλλάζεις όταν αλλάζουν οι απαιτήσεις σου ή όταν το έχεις βαρεθεί γιατί τότε είσαι έτοιμος για "σκότωμα". Το αυτοκίνητο το πουλάς όταν δεν υπάρχει σοβαρός λόγος για να είσαι πιο καλός στις διαπραγματεύσεις. Προσωπικα θεωρώ πως 4-5 χρόνια είναι ότι πρέπει, χωρίς βέβαια αυτό να είναι απόλυτο.

gnx
04-06-10, 18:52
παντως απο την γυρα που εχω κανει και ερευνα κατεληξα σε δυο σημεια :

1.πολυ καλη αγορα ειναι το 520ι όπου βρισκεις με 17,000 φουλ εξτρα
2.παροτι fan της bmw πρεπει τα μικρα κυβικα να συμβαδιζουν με περισσότερα αλογα (ατμοσφαιρα παλι)

To e60 ειναι το best value for money μεταχειρω BMW που μπορείς να αγορασεις.

xristaras
04-06-10, 19:00
τι εννοεις διαπραγματευσεις?στο χρηματιστηριο ειμαστε? οι αναγκες σου καθοριζουν που θα πας και βεβαια η τσεπη σου

montoya
04-06-10, 19:24
Διαπραγματεύσεις κανείς όταν πουλάς και όταν αγοράζεις. Δεν πληρώνεις ότι του κατέβει του πωλητή ούτε πουλάς όσο θέλει ο αγοραστής.
Γνώμη μου πάντα

sword75
04-06-10, 20:59
επανέρχομαι αλλά παρακολουθώ τη συζήτησή σας και καταλαβαίνω ότι έχετε καλή αίσθηση της αγοράς

ένα 320 Ε93 μοντ. 6/08 από αντιπροσωπεία ΒΜW Γερμανίας (με όλα τα βιβλία, τιμολόγια κλπ) 27.000 χλμ και φουλ εξτρα (navigation κλπ) πόσο νομίζετε ότι μπορεί να σταθεί σε μία αγγελία;

αναμένω γνώμες και ευχαριστώ

Driver M
05-06-10, 00:11
Προσωπικά πιστεύω ότι 40-45.000 είναι καλή τιμή, τη στιγμή που καινούριο το αυτοκίνητο κάνει σχεδόν 60 χιλιάρικα και χωρίς ιδιαίτερα έξτρα (αν και δυστυχώς στην μεταπώληση δεν πολυμετράνε). Παρακάτω δεν το δίνεις με τίποτα γιατί έχεις και λίγα χιλιόμετρα, παραπάνω πάλι δύσκολα.

Όπως και να'χει σου εύχομαι καλοπούλητο!

alexanderk
05-06-10, 09:59
Καλημερα σε ολους σας . Ενημερωτικα στο Car.gr υπαρχει καταχωριση καινουργιου -πινακιδωμενου- απο εξουσιοδοτιμενο dealer BMW στα ΧΑΝΙΑ, με περσινο τελωνιο εκτελωνισμενο με 42.800

BMW-Racing
05-06-10, 11:18
Καλημερα σε ολους σας . Ενημερωτικα στο Car.gr υπαρχει καταχωριση καινουργιου -πινακιδωμενου- απο εξουσιοδοτιμενο dealer BMW στα ΧΑΝΙΑ, με περσινο τελωνιο εκτελωνισμενο με 42.800

Αυτα ειναι συγκεκριμενα αυτοκινητα 1-2 σε ολη την Ελλαδα κ δεν αποτελουν κριτηριο συγκρισης.Επισης θα ηθελα να πω πως οταν ανεβαινουν τα καινουργια ανεβαινουν κ τα μεταχειρισμενα.Η μονη διαφορα ειναι τωρα πως εχουμε κριση κ αυτο σημαινει σταση εμποριου.Ομως αν καποιος δεν εχει αμεση αναγκη τα λεφτα τοτε δεν χρειαζεται να ριξει την τιμη ,οταν μαλιστα το αμαξι του ειναι καλο.

performance
05-06-10, 11:47
Οικονομικη κριση σημαινει οτι αυτοι που εχουν χρηματα θα γινουν πλουσιοτεροι.Αυτοι που δεν εχουν θα γινουν φτωχοτεροι.Ο Σφακιανακης και τα αλλα παιδακια της πιατσας σε πια κατηγορια ανηκουν?Ετσι μπραβο.
Κατοχος BMW σημαινει αρκετα πραγματα,οπως για παραδειγμα οτι τωρα που τα πραγματα εχουν σφιξει ΔΕΝ εχω αναγκη να πουλησω τα αυτοκινητο μου.Βλεπω ομως καποιους που ξεχνιουνται ευκολα...Μην μας θιξουνε την λατρεμενη εταιρεια....πολεμος!!!
Ευκολα καποιοι το βαρεθηκαν το ΛΑΤΡΕΜΕΝΟ BMW τους...η μου φαινεται?

(Μονο απο ε36 και πισω θα δικαιολογουσα την επιθυμια αλλαγης,για ολα τα ολα...δεν φταινε οι αλλοι.)

montoya
05-06-10, 11:55
Όλα είναι σχετικά. Δηλαδή εγώ που δεν βαρέθηκα το 46άρι μου αλλά το πούλησα 18.000 χιλιάρικα (σε ιδιώτη) και πήρα καινούριο 90άρι με 31.000 είμαι λάθος;
Κάτι ακόμα. Να κρατήσει κάποιος το 46άρι του, που σε λίγο θα είναι 2 μοντέλα πίσω και θα πουλιέται αρκετά κάτω από τα 10 χιλιάρικα, πως θα το αλλάξει;
Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά.

Α8hnaios
05-06-10, 12:20
επανέρχομαι αλλά παρακολουθώ τη συζήτησή σας και καταλαβαίνω ότι έχετε καλή αίσθηση της αγοράς

ένα 320 Ε93 μοντ. 6/08 από αντιπροσωπεία ΒΜW Γερμανίας (με όλα τα βιβλία, τιμολόγια κλπ) 27.000 χλμ και φουλ εξτρα (navigation κλπ) πόσο νομίζετε ότι μπορεί να σταθεί σε μία αγγελία;

αναμένω γνώμες και ευχαριστώ

φιλε δες εδω και κανε συγκριση...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/521140/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/632925/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/717557/


να και μια ευκαιρια!!!

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/389173/

performance
05-06-10, 14:00
Όλα είναι σχετικά. Δηλαδή εγώ που δεν βαρέθηκα το 46άρι μου αλλά το πούλησα 18.000 χιλιάρικα (σε ιδιώτη) και πήρα καινούριο 90άρι με 31.000 είμαι λάθος;
Κάτι ακόμα. Να κρατήσει κάποιος το 46άρι του, που σε λίγο θα είναι 2 μοντέλα πίσω και θα πουλιέται αρκετά κάτω από τα 10 χιλιάρικα, πως θα το αλλάξει;
Είναι λίγο μπερδεμένα τα πράγματα. Όλα έχουν τα υπέρ και τα κατά.

Συμφωνω!Και σε καμια περιπτωση δεν θα υποδειξω εγω πως θα διαχειριστει καποιος τα χρηματα του.
Αλλα εχω αγορασει ενα αυτοκινητο με διαχρονικοτητα ετσι δεν ειναι?
Αρνουμαι να παιξω το παιχνιδι των εταιριων,που μας εχουν τρελλανει με τα νεα μοντελα και τα face lift.(Οι ιαπωνικες εταιρειες μοτο προχωρησαν σε κυκλο 3ετιας για αλλαγη των μοντελων τους απο 2ετιας που ισχυε μεχρι τωρα.)
Τωρα λοιπον που τα πραγματα ειναι δυσκολα για τον Ελληνα πολιτη ,εγω ο κατοχος bmw δεν καιγομαι να παρω κατι αλλο.Πολυ θα ηθελα ενα 335 cabrio αλλα δε τρεχει και τιποτα που ΤΩΡΑ δεν ειναι μια καλη εποχη για τετοιες κινησεις.
Αν καποιος προχωρησει τοτε να ξερει πως θα το παλιο του αυτοκινητο θα το παρουν για ενα
"κομματι ψωμι".

montoya
05-06-10, 14:17
Νομίζω όμως πως με το να κρατάμε τα αυτοκίνητά μας για αρκετά χρόνια, στο τέλος πουλιούνται δύσκολα (έχουν παλιώσει αρκετά και τα χιλιόμετρα τρομάζουν το υποψήφιο αγοραστή) και όταν τελικά πουληθούν η τιμή θα είναι μια μεγάλη ντροπή..... Με συχνές αλλαγές αυτοκινήτου (3-5 χρόνια), ξοδεύεις τμηματικά τα ίδια χρήματα ενώ θα έχεις πάντα ένα σχετικά νέο και σύγχρονο (με ότι συνεπάγεται αυτό) αυτοκίνητο + ότι το πουλάς ευκολότερα.

κυριακος
05-06-10, 14:44
Παιδιά, βαράτε στο ψαχνό...Κάνετε σκληρά παζάρια, όσο δεν πάει, ανεξαρτήτως μάρκας αυτοκινήτου.Αν έχετε αυτοκίνητο για ανταλλαγή, κλείστε πρώτα την τιμή του καινούριου και μετά συζητείστε για την ανταλλαγή. Αλλιώς, με λίγη υπομονή, πουλήστε το μόνοι σας σε ιδιώτη μέσω car.gr κλπ.
Όσο για τους πωλητές BMW, από εκεί που είχαν ύφος ύφος πολλών καρδιναλίων, τώρα σε κυνηγάνε τάζοντάς σου τρελές εκπτώσεις για να σε πιάσουν πελάτη. Πήγα στο "Joy Weekend" στον Ασπόπυργο και σας μιλάω εκ πείρας. Πάντως πολυ το χαίρομαι.Έχει ο καιρός γυρίσματα...
Τέλος, όσον αφορά τον Σφακιανάκη (και ιδίως αυτόν στη Λ.Λαυρίου) οι άνθρωποι είναι απαράδεκτοι. Πέραν της χείριστης εξυπηρέτησής τους, κατά τη διαδικασία αγοράς αυτοκινήτου, μου πούλησαν καινούριο αυτοκίνητο με βαμμένη την πόρτα του συνοδηγού !!! (και να φανταστείτε ότι είμαι και ψείρας με κάτι τέτοια...), γεγονός που ανακάλυψα μετά από έναν μήνα από την παραλαβή. Εάν μπορούσα να το αποδείξω ότι έγινε από αυτούς, δεν θα τους άφηνα σε χλωρό κλαρί. Τα μάτια σας δεκατέσσερα, λοιπόν, σε κάθε επίπεδο.

Πως το ανακαλυψες ότι ήταν βαμμένη η πόρτα φίλε? Για να ξέρουμε και εμείς

montoya
05-06-10, 16:17
φιλε δες εδω και κανε συγκριση...

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/521140/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/632925/

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/717557/

Την στιγμή που ο αντιπρόσωπος (Α.Γ. Τρικαλιώτης Α.Ε.) το πουλάει 33.500 τότε υπάρχει μεγάλο περιθώριο στους υπόλοιπους δύο που είναι ιδιώτες (κι ας είναι του '08)

Driver M
05-06-10, 17:22
Νομίζω όμως πως με το να κρατάμε τα αυτοκίνητά μας για αρκετά χρόνια, στο τέλος πουλιούνται δύσκολα (έχουν παλιώσει αρκετά και τα χιλιόμετρα τρομάζουν το υποψήφιο αγοραστή) και όταν τελικά πουληθούν η τιμή θα είναι μια μεγάλη ντροπή..... Με συχνές αλλαγές αυτοκινήτου (3-5 χρόνια), ξοδεύεις τμηματικά τα ίδια χρήματα ενώ θα έχεις πάντα ένα σχετικά νέο και σύγχρονο (με ότι συνεπάγεται αυτό) αυτοκίνητο + ότι το πουλάς ευκολότερα.

Με την απαξίωση των μεταχειρισμένων και με την γενικά δύσκολη οικονομική κατάσταση, τα αυτοκίνητα συμφέρει να τα κρατάς μεγάλο διάστημα (τουλάχιστον 6-7 χρόνια) και μετά ή το παντρεύεσαι ή το δίνεις, χαμηλά μεν αλλά το έχεις απολαύσει κιόλας. Είναι πολύ καλύτερο να δώσεις μια 3άρα 6 ετίας 55-60% κάτω, παρά μια 3ετίας 40-45%. Η μεταπωλητική αξία πέφτει κατακόρυφα τα 2-3 πρώτα χρόνια. Μετά και μέχρι τα 8 περίπου χρόνια η πτώση ανά χρόνο είναι πολύ μικρότερη.

Και επίσης, για να το δούμε και από μια άλλη σκοπιά, είναι ανόητο κατ'εμέ να δίνουμε τόσα λεφτά για καινούρια αυτοκίνητα και να τα αλλάζουμε ανά 3-4 χρόνια. BMW παίρνουμε στην τελική, όχι hyundai atos (χωρίς να έχω κάτι με το αυτοκίνητο) που και να το πετάξουμε δεν μας νοιάζει τόσο(αφού δαπανήσαμε πολύ λιγότερα). Τα premium αυτοκίνητα υποτίθεται ότι είναι πολύ ποιοτικά, κομψά και τεχνολογικά άρτια, ώστε να αντέχουν πολύ παραπάνω από 3-4 χρόνια (αν και πολλές φορές, τουλάχιστον από άποψη αξιοπιστίας, τα φαινόμενα απατούν). Κι εγώ αν είχα Ε46, για κανένα λόγο δεν θα την έδινα για ένα κομμάτι ψωμί ώστε να πάρω Ε90-2. Το ίδιο δεν θα κάνω και ως κάτοχος Ε90, μόλις βγει η F30. Tα αυτοκίνητά μας αντέχουν πολύ περισσότερο από 3-4 χρόνια, εδώ ακόμα και οι Ε36 στέκονται μια χαρά και προκαλούν το θαυμασμό πολλών.
Φυσικά, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει με τα χρήματά του, απλά η τόσο συχνή αλλαγή αυτοκινήτων και μάλιστα από ανθρώπους που δεν έχουν απαραίτητα την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο, απλά πέφτουν θύματα του φαίνεσθαι (και είναι πολλοί, κυρίως στη χώρα μας), είναι εντελώς λανθασμένη υπερκαταναλωτική τακτική.

manosm3
05-06-10, 18:27
Αν θελει καποιος ευκολη μεταπωληση και καλη μεταπωλητικη αξια δεν παιρνει ακριβο αυτοκινητο.-

montoya
05-06-10, 20:07
Με την απαξίωση των μεταχειρισμένων και με την γενικά δύσκολη οικονομική κατάσταση, τα αυτοκίνητα συμφέρει να τα κρατάς μεγάλο διάστημα (τουλάχιστον 6-7 χρόνια) και μετά ή το παντρεύεσαι ή το δίνεις, χαμηλά μεν αλλά το έχεις απολαύσει κιόλας. Είναι πολύ καλύτερο να δώσεις μια 3άρα 6 ετίας 55-60% κάτω, παρά μια 3ετίας 40-45%. Η μεταπωλητική αξία πέφτει κατακόρυφα τα 2-3 πρώτα χρόνια. Μετά και μέχρι τα 8 περίπου χρόνια η πτώση ανά χρόνο είναι πολύ μικρότερη.

Και επίσης, για να το δούμε και από μια άλλη σκοπιά, είναι ανόητο κατ'εμέ να δίνουμε τόσα λεφτά για καινούρια αυτοκίνητα και να τα αλλάζουμε ανά 3-4 χρόνια. BMW παίρνουμε στην τελική, όχι hyundai atos (χωρίς να έχω κάτι με το αυτοκίνητο) που και να το πετάξουμε δεν μας νοιάζει τόσο(αφού δαπανήσαμε πολύ λιγότερα). Τα premium αυτοκίνητα υποτίθεται ότι είναι πολύ ποιοτικά, κομψά και τεχνολογικά άρτια, ώστε να αντέχουν πολύ παραπάνω από 3-4 χρόνια (αν και πολλές φορές, τουλάχιστον από άποψη αξιοπιστίας, τα φαινόμενα απατούν). Κι εγώ αν είχα Ε46, για κανένα λόγο δεν θα την έδινα για ένα κομμάτι ψωμί ώστε να πάρω Ε90-2. Το ίδιο δεν θα κάνω και ως κάτοχος Ε90, μόλις βγει η F30. Tα αυτοκίνητά μας αντέχουν πολύ περισσότερο από 3-4 χρόνια, εδώ ακόμα και οι Ε36 στέκονται μια χαρά και προκαλούν το θαυμασμό πολλών.
Φυσικά, ο καθένας κάνει ό,τι θέλει με τα χρήματά του, απλά η τόσο συχνή αλλαγή αυτοκινήτων και μάλιστα από ανθρώπους που δεν έχουν απαραίτητα την οικονομική άνεση για κάτι τέτοιο, απλά πέφτουν θύματα του φαίνεσθαι (και είναι πολλοί, κυρίως στη χώρα μας), είναι εντελώς λανθασμένη υπερκαταναλωτική τακτική.
Αν διαβάσεις λίγα ποστ πριν, θα δεις ότι δεν είμαι υπέρ του καινούριου. Αγορά ενός αυτ/του 2-4 ετών (εκεί είναι η μεγάλη πτώση) και μετά πούλημα στα 3-5 χρόνια (πριν ξευτελιστεί εντελώς, φορτωθεί χιλιόμετρα και μείνει στα αζήτητα). Αν κάνεις μια έρευνα αγοράς θα δεις ότι το 46 6-7 ετών είναι στο 75% κάτω της αρχικής τιμής (το βρίσκω άνετα με 7-8 χιλιάρικα). Μην πούμε για το 36άρι και κόψουμε φλέβες. Το να παντρευτώ (λόγω οικονομικών) μια BMW το θεωρώ λάθος. Θα προτιμήσω ένα φθηνότερο αυτοκίνητο που θα μπορώ να το αντικαταστήσω πιο εύκολα παρά να μείνω με ένα BMW 15ετίας. Δεν είμαι της λογικής BMW να είναι και ότι να 'ναι.

performance
05-06-10, 22:54
Ειναι ξεκαθαρο πως και οι δυο πλευρες εχουν τα "δικια" τους.
Αλλα αν μεινουμε στο τι πραγματικα συμβαινει τοτε οι περισσοτεροι δεν ακολουθουν την αποψη του φιλου montoya.
Πιστευω πως περα απο το οικονομικο ζητημα υπαρχει και το ψυχολογικο,μου κανει καπως καθε 3 χρονια ερευνα αγορας,ψαξιμο για τη διαφορα των χρηματων,και ολα τα συναφη,δεν ειναι λιγο ψυχοφθορο?
Εντωμεταξυ παρατηρω πως εκεινοι που πραγματικα εχουν πολλα χρηματα,εχουν και...πολλα αυτοκινητα.
Παιδια αν πω στη συζυγο πως καθε 3-5 χρονια θελω αλλο αυτοκινητο ποιος θα μου μαγειρευει μετα?Ποιος θα μου πλενει τα ρουχα?

montoya
05-06-10, 23:33
Παιδια αν πω στη συζυγο πως καθε 3-5 χρονια θελω αλλο αυτοκινητο ποιος θα μου μαγειρευει μετα?Ποιος θα μου πλενει τα ρουχα?

Πρέπει να το μάθει?:D
Κοίτα, ψυχοφθόρο δεν είναι τόσο πολύ όταν η αντικατάσταση δεν "επείγει", όταν το αυτοκίνητό σου (που πρόκειται να πουλήσεις) "μετράει" ακόμα, έχει ζήτηση, πιάνει καλή τιμή και η διαφορά που πρέπει να βάλεις δεν είναι τραγική.
Ψυχοφθόρο είναι να θέλεις να δώσεις το 12χρονο αυτοκίνητό σου, που μοιραία (με ένα μέσο όρο 20.000χλμ/χρόνο) έχει 240.000χλμ, που δεν βρίσκεται αγοραστής (και αυτοί που ενδιαφέρονται το θέλουν τζάμπα) και η οικονομική διαφορά από το 3ετίας αυτοκίνητο που θέλεις να πάρεις είναι τεράστια. Αυτό είναι το δύσκολο το οποίο το "τράβηξα" προσωπικά.
Γι αυτό ο Γερμανός αλλάζει συχνά το αυτοκίνητό του. Όχι λόγω τιμής αφού φθηνά αγοράζει αλλά και φθηνά πουλάει. Δεν θέλει να φτάσει το αυτοκίνητό του στον "πάτο" και μετά να δυσκολεύεται να το πουλήσει αλλά και να χρειάζεται ένα μεγάλο ποσό για να το αντικαταστήσει. Με τις συχνές αλλαγές, μοιράζεις τα ποσά αντικατάστασης, έχεις πάντα ένα σχετικά καινούριο αυτοκίνητο και δεν χρειάζεται να το "παντρευτείς". Παντρεύτηκες την γυναίκα σου (και ίσως και την πεθερά σου), δεν χρειάζεται να "παντρευτείς" και το αυτοκίνητο.....:)

dimis_gr
06-06-10, 03:04
Στο κατά πόσο κάποιος θεωρεί καλό ή κακό να παντρευτείς ένα αμάξι είναι υποκειμενικό. Θα συμφωνήσω με την άποψη ότι δεν θεωρώ σωστό να δίνω 40-50000euro για αγορά καινούριου και να το πουλάω σε 2-3 χρόνια αν δεν υπάρχει σοβαρή ανάγκη. Για μένα το καινούριο πρέπει να το κρατάς 6-7 χρόνια. Προσωπικά είμαι πολύ κατά του καινούριου και προτιμώ τα μεταχειρισμένα. Από κει και πέρα αν έχω ένα bmw 15-20 ετών και το δίνω 3000 και δω ότι δεν πουλιέται θα πάω και θα το δώσω παλιοσίδερα ή ανταλλακτικά με 500-1000 euro και τελείωσε.

EVERGET
06-06-10, 03:33
Το να πάρεις καινούργιο τώρα, ειδικά Bmw που από μία γρήγορη ματιά που έριξα στους τιμοκαταλόγους οι τιμές τους έχουν εκτοξευτεί, είναι σα να παραδέχεσαι πως είσαι το θύμα της όλης συγκυρίας! Δηλαδή 39,500 για ένα πάμφτωχα εξοπλισμένο 316 coupe είναι πραγματικά εκμετάλευση, τόσο από το κράτος όσο κι από την Bmw που a priori έχει ιδιαίτερα υπερτιμημένα τα μικρά της μοντέλα.

Εάν ξέρεις και δυο πράγματα από αυτοκίνητα ψάχνεις για καλό μεταχειρισμένο, και γενικά όχι σε επίσημους εμπόρους που βάζουν την ταμπέλα "ελεγμένο, με εγγύηση" και σε χρεώνουν αρκετά πάνω από το μέσο όρο της αγοράς. Αυτό διαπίστωσα και τις προάλλες στο bmw joy weekend όπου τα αμάξια ήταν μεν τα περισσότερα άψογα αλλά και οι τιμές αρκετά τσιμπημένες.

montoya
06-06-10, 07:59
Για μένα το καινούριο πρέπει να το κρατάς 6-7 χρόνια.
Λέμε το ίδιο ακριβώς πράγμα. Εγώ μίλησα για αγορά αυτοκινήτου 2-3 ετών (όπου "έφαγε" την μεγάλη χασούρα) και πώλησή του σε 4-5 χρόνια. Άρα όταν το πουλήσουμε θα είναι ένα αυτοκίνητο 6-8 ετών.:nod:
Οι περισσότεροι βλέπω πως συμφωνούμε στην άποψη "μακρυά από καινούριο" (πλην ίσως ελαχίστων περιπτώσεων)

m_power_lunatic
07-06-10, 16:38
εχεις ενα απο τα ομορφοτερα κουπε του πλανητη και θες να το σκοτωσεις για να παρεις αυτην την κατσαριδα και να δωσεις και ενα καρο λεφτα;...δε φταιει ο σφακιανακης λοιπον...:yipee:

+1.000.000.000.000.000.000.000.000........που λεει ο λογος,το εχω ξαναπει,για εμενα τουλαχιστον τελειωσα με τα συγχρονα BMW μετα το Ε46 και Ε39.-

stelmaniac
07-06-10, 18:19
+1.000.000.000.000.000.000.000.000........που λεει ο λογος,το εχω ξαναπει,για εμενα τουλαχιστον τελειωσα με τα συγχρονα BMW μετα το Ε46 και Ε39.-

ασε φιλαρακι,μη μιλας πολυ γιατι αυτοι οι πιτσιρικαδες δεν εχουν το θεο τους...:bananasmi

το εχω ξαναπει οτι για μενα η μπεμβε σχεδιαστικα κοιμηθηκε μετα το 2000...

βλεπω Ε38 και κοκκαλωνω...κι αμα δεις την καινουρια 7αρα ειναι μια αμορφη μαζα απο ασχημα αμερικανικα μεταλλα(δε μιλαω για τη βδελυροτητα το ε60 και τη συνεχεια της)...:dance:

Driver M
07-06-10, 18:57
ασε φιλαρακι,μη μιλας πολυ γιατι αυτοι οι πιτσιρικαδες δεν εχουν το θεο τους...:bananasmi

το εχω ξαναπει οτι για μενα η μπεμβε σχεδιαστικα κοιμηθηκε μετα το 2000...

βλεπω Ε38 και κοκκαλωνω...κι αμα δεις την καινουρια 7αρα ειναι μια αμορφη μαζα απο ασχημα αμερικανικα μεταλλα(δε μιλαω για τη βδελυροτητα το ε60 και τη συνεχεια της)...:dance:

Φίλε μου, το προσωπικό σου γούστο εκφράζεις με το οποίο άλλος μπορεί να συμφωνεί κι άλλος όχι. Δε χρειάζεται να είσαι τόσο απόλυτος, τη στιγμή μάλιστα που οι πωλήσεις της bmw από το 2000 και μετά που λες, κάθε τι άλλο παρά άσχημες μπορούν να θεωρηθούν. Αυτό αποδεικνύει περίτρανα ότι σε πολλούς συνεχίζουν να αρέσουν τα βαυαρικά οχήματα. Για την 7άρα κι εγώ συμφωνώ, υπάρχουν όμως αρκετοί που τους αρέσει, τουλάχιστον για το είδος της. Όσον αφορά την Ε60 πάλι, θα διαφωνήσω, αφού το αμάξι αυτό μπορεί να μετατραπεί σε ένα από τα επιβλητικότερα και εντυπωσιακότερα bmw ever! Και η F10 άσχημη δεν είναι για κανένα λόγο, απλά δεν έχει κάτι το ιδιαίτερο. Κάπως έτσι φαίνεται να είναι και η νέα 3άρα.

Υπάρχουν όμως και πανέμορφα οχήματα όπως η τελευταία Ζ4, που δείχνουν ότι η bmw ξέρει ακόμα να σχεδιάζει αυτοκίνητα. Απλά τα περισσότερα μοντέλα της πλέον δεν είναι τόσο ιδιαίτερα όπως παλιά. Δεν τα λες κι άσχημα όμως...

stelmaniac
07-06-10, 20:08
μπορεί να μετατραπεί σε ένα από τα επιβλητικότερα και εντυπωσιακότερα bmw ever! ...

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=383294&postcount=16

ολα τα αυτοκινητα μπορουν να μετατραπουν σε οτιδηποτε....

EVERGET
07-06-10, 20:31
ασε φιλαρακι,μη μιλας πολυ γιατι αυτοι οι πιτσιρικαδες δεν εχουν το θεο τους...:bananasmi

το εχω ξαναπει οτι για μενα η μπεμβε σχεδιαστικα κοιμηθηκε μετα το 2000...

βλεπω Ε38 και κοκκαλωνω...κι αμα δεις την καινουρια 7αρα ειναι μια αμορφη μαζα απο ασχημα αμερικανικα μεταλλα(δε μιλαω για τη βδελυροτητα το ε60 και τη συνεχεια της)...:dance:

Ελπίζω στο σχόλιο για την Ε60 να μην περιλαμβάνεις και το Μ5, τουλάχιστον αυτό σε αντίθεση με το Ε39 φαίνεται πως είναι Μ!

Το F10 μπορεί να μη γεμίζει το μάτι από φωτογραφίες, για δείτε το όμως από κοντά! Κοντός πρόβολος, φουσκωμένα άκρα, μυώδες καπό και μούρη καρχαρίας δημιουργούν ένα επιβλητικό και άκρως κομψό σύνολο, ειδικά αν είναι και στο σωστό χρώμα, βλέπε space gray.

Eντάξει για το Ε90-2-3 συμφωνούμε........;)

Driver M
07-06-10, 21:43
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showpost.php?p=383294&postcount=16

ολα τα αυτοκινητα μπορουν να μετατραπουν σε οτιδηποτε....

Όχι, όλα σε καμία περίπτωση δε μπορούν. Κυρίως επιτυγχάνοντας το εκπληκτικό αποτέλεσμα της Ε60. Η Μ5 που αναφέρθηκε από τον everget αποτελεί τέτοιο παράδειγμα, αλλά έχω δει και 6κύλινδρες Ε60 με ωραίες ζάντες, Μ πακ, φιμέ και εξάτμιση να σκίζουν πραγματικά από αγριότητα. Μια E class πχ, ή ένα αντίστοιχο lexus, όπως και πολλά ακόμα αυτοκίνητα, δεν θα είχαν ποτέ τέτοιο αποτέλεσμα..

Andreas_E92_ilsvm41
08-06-10, 13:54
... στο bmw joy weekend ...

Συγνώμη για το off topic αλλά μπορείς (εσύ ή κάποιος άλλος που γνωρίζει) να μου δώσεις παρπάνω πληροφορίες για αυτό το weekend (τί είναι, πού και πότε γίνεται κ.λ.π.)?

Ευχαριστώ και συγνώμη και πάλι για το off...

alen77
08-06-10, 14:26
Το όνειρο μου ήταν να πάρω μια μπέμπα. Και ήμουν πάντα κατά των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων! Μάλλον γιατί δεν είχα ποτέ έναν αδερφό ή έναν θείο να το ελέγξει αν είναι καλό (δεν εμπιστεύομαι κανέναν). Όταν τα κατάφερα είπα ότι αυτό το αυτοκίνητο θα το κράταγα τουλάχιστον 20 χρόνια (Ε93)! Αφού λοιπόν το αυτοκίνητο βγήκε χρέπι (για τα δικά μου standards) και το ξεφορτώθηκα άλλαξα γνώμη ! Δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναδώσω ένα τσουβάλι λεφτά για νέο αυτοκίνητο και έτσι έφτασα στην άλλη Γερμανίδα δεύτερο χέρι! Αν βγει καλό θα γεράσει μαζί μου! Αν δεν με πιάσει η βλακεία μου και ξαναπάρω BMW(θα έχω κάνει τότε 2 φορές το ίδιο τραγικό λάθος).Γιατί ούτε αξιοπιστία υπάρχει, ούτε εξυπηρέτηση σε καμία μάρκα (ελάχιστες εξαιρέσεις) έτσι όπως την θέλω εγώ. Όσο για τις τιμές των αντιπροσωπειών, έχουν πολύ πλάκα. Έχει ο καιρός γυρίσματα, αργά ή γρήγορα και κάποια στιγμή θα παρακαλούν όσο και μεγάλο όνομα και αν έχουν.

stelmaniac
08-06-10, 17:27
Το όνειρο μου ήταν να πάρω μια μπέμπα. Και ήμουν πάντα κατά των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων! Μάλλον γιατί δεν είχα ποτέ έναν αδερφό ή έναν θείο να το ελέγξει αν είναι καλό (δεν εμπιστεύομαι κανέναν). Όταν τα κατάφερα είπα ότι αυτό το αυτοκίνητο θα το κράταγα τουλάχιστον 20 χρόνια (Ε93)! Αφού λοιπόν το αυτοκίνητο βγήκε χρέπι (για τα δικά μου standards) και το ξεφορτώθηκα άλλαξα γνώμη ! Δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναδώσω ένα τσουβάλι λεφτά για νέο αυτοκίνητο και έτσι έφτασα στην άλλη Γερμανίδα δεύτερο χέρι! Αν βγει καλό θα γεράσει μαζί μου! Αν δεν με πιάσει η βλακεία μου και ξαναπάρω BMW(θα έχω κάνει τότε 2 φορές το ίδιο τραγικό λάθος).Γιατί ούτε αξιοπιστία υπάρχει, ούτε εξυπηρέτηση σε καμία μάρκα (ελάχιστες εξαιρέσεις) έτσι όπως την θέλω εγώ. Όσο για τις τιμές των αντιπροσωπειών, έχουν πολύ πλάκα. Έχει ο καιρός γυρίσματα, αργά ή γρήγορα και κάποια στιγμή θα παρακαλούν όσο και μεγάλο όνομα και αν έχουν.

Aυτο ειναι ΜΠΕΜΒΕ(Ε34)...το προηγουμενο δεν ηταν...μην τα ξαναλεμε...

thanblan
08-06-10, 18:58
λεβέντες κακά τα ψέμματα, συμφωνώ με τον stelmaniac,
το γούστο είναι υποκειμενικό αλλά υπάρχουν και κάποια πράγματα που είναι αντικειμενικά.
όταν η bmw έβγαζε τα ε-36, και ε-46 και τα υπόλοιπα, η σύγκριση με τους ανταγωνιστες τους ήταν καταλυτικά υπέρ τους.
αν κοιτάξεις τα τωρινά και εξαιρώντας το ε-92 που είναι ευθύτατα ανταγωνιστικό, όλα τα υπόλοιπα έρχονται τουλάχιστον δεύτερα. και η ΄νέα c-class, και η παλαιά πλέον αλλά και η καινούρια Ε-class, πως να το κάνουμε είναι στο μάτι πιο (γλυκές).
για να μην προσθέσω και το passat cc που εμένα τουλάχιστον μου αρέσει εξαιρετικά.
κάτι χάλασε στην συνταγή και δεν το έχουν πάρει χαμπάρι ακόμη.
θα ξυπνήσουν όμως όταν κοιτάξουν την ικανοποίηση πελατών...

M_enzo
08-06-10, 21:29
ε οχι και ασχημες οι νεες bmw! απλα θελει χρονο για να τις συνηθισεις! το e92 ειναι πανεμορφο και οι e60 και e64 για μενα εχουν ιδιοφυες σχημα! για την νεα z4 δεν υπαρχουν λογια οποτε την βλεπω στο δρομο κινδυνευω να τρακαρω :P
η βασικη e90 οντως εχει καποια θεματακια αλλα οπως ειπατε με ενα σωστο χρωμα(λευκο) και μια ζαντουλα γινεται κουκλακι. (facelift γιατι τα πισω φωτα δεν μ'αρεσαν καθολου)
επισης η Χ6 ειναι απιστευτο πως τραβαει τα βλεμματα πανω της! ειναι αλλου σχεδιαστικα! καμια σχεση με Q7 και λοιπα...
απλα η bmw ακολουθει το revolution-evolution στον σχεδιασμο. δλδ ενα μοντελο επαναστατικο και το επομενο εξελιξη. πχ e60 revolution - f10 evolution. ομοιως και με τις 3αρες.

η σχεδιαστικη σχολη της e36 e39 e46 (δημoιυργημα bangle) ηταν μεν εξαιρετικη αλλα δν μπορουσε να εξελιχθει αλλο. ετσι ο Χρηστακης πριν μας αφησει ακαρδα για να ζησει στην Ιταλια εδωσε την νεα εταιρικη ταυτοτητα!
για ποιοτητα δεν ξερω αλλα ο ασσος, οσο τον εχω ζησει, μ φαινεται αρκετα μπροστα απο golf VI που εχω ως μετρο συγκρισης .
οι συγκρισεις τωρα νομιζω οτι ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια.εξαιρεση η μοναδικη ποθητη merc η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ e class coupe. δν ξερω πως καταφεραν να την κανουν το πιο αεροδυναμικο οχημα παραγωγης και τοσο ομορφη ταυτοχρονα (Cd= 0,24). ισως ειναι επαγγελματικη διαστροφη να δινω τοσο σημασια στην αεροδυναμικη.

http://www.flickr.com/photos/lenabujbara/2633587208/in/photostream/ :wub:

sword75
08-06-10, 21:38
Το όνειρο μου ήταν να πάρω μια μπέμπα. Και ήμουν πάντα κατά των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων! Μάλλον γιατί δεν είχα ποτέ έναν αδερφό ή έναν θείο να το ελέγξει αν είναι καλό (δεν εμπιστεύομαι κανέναν). Όταν τα κατάφερα είπα ότι αυτό το αυτοκίνητο θα το κράταγα τουλάχιστον 20 χρόνια (Ε93)! Αφού λοιπόν το αυτοκίνητο βγήκε χρέπι (για τα δικά μου standards) και το ξεφορτώθηκα άλλαξα γνώμη ! Δεν υπήρχε περίπτωση να ξαναδώσω ένα τσουβάλι λεφτά για νέο αυτοκίνητο και έτσι έφτασα στην άλλη Γερμανίδα δεύτερο χέρι! Αν βγει καλό θα γεράσει μαζί μου! Αν δεν με πιάσει η βλακεία μου και ξαναπάρω BMW(θα έχω κάνει τότε 2 φορές το ίδιο τραγικό λάθος).Γιατί ούτε αξιοπιστία υπάρχει, ούτε εξυπηρέτηση σε καμία μάρκα (ελάχιστες εξαιρέσεις) έτσι όπως την θέλω εγώ. Όσο για τις τιμές των αντιπροσωπειών, έχουν πολύ πλάκα. Έχει ο καιρός γυρίσματα, αργά ή γρήγορα και κάποια στιγμή θα παρακαλούν όσο και μεγάλο όνομα και αν έχουν.

φίλε σε παρακολουθώ από τότε που είχες προβλήματα με το Ε93 σου. Είδα ότι το έδωσες. Πως τα κατάφερες τελικά και αν επιτρέπεται σε ποιά τιμή περίπου. Έχω το ίδιο ακριβώς αμάξι και θα ήθελα να δώ που παίζουν οι τιμές του. Κακή εποχή, το ξέρω, αλλά πρέπει να κοιτάξω για οικογενειακό...

leyteris
08-06-10, 21:45
πηγα στην autonet στο κορωπι το περασμενο σαββατο για να δωσουμε ανταλλαγη bmw E90 μοντελο μαρτιος 2010 με 2.500χλμ ,αμαξι 3 μηνων αγορασμενο απο τον Σπανο 36.000 ευρω καινουργιο και ακουστε
τιμη που μας εδωσαν 23.000 ευρω και αγορα καινουργιου golf gti DSG 39.500. Aπαξιωση 13.000 ευρω για
την BMW.Το θεωρω μεγαλο θρασος

Driver M
08-06-10, 21:53
πηγα στην autonet στο κορωπι το περασμενο σαββατο για να δωσουμε ανταλλαγη bmw E90 μοντελο μαρτιος 2010 με 2.500χλμ ,αμαξι 3 μηνων αγορασμενο απο τον Σπανο 36.000 ευρω καινουργιο και ακουστε
τιμη που μας εδωσαν 23.000 ευρω και αγορα καινουργιου golf gti DSG 39.500. Aπαξιωση 13.000 ευρω για
την BMW.Το θεωρω μεγαλο θρασος

Καλά αυτοί είναι απατεώνες, όχι έμποροι, αφού τα λεφτά που σου έδιναν είναι αστεία. Το αμάξι σου κοστολογείται άνετα πάνω από 30.000 ευρώ (31-2 για την ακρίβεια)..

leyteris
08-06-10, 22:09
Καλά αυτοί είναι απατεώνες, όχι έμποροι, αφού τα λεφτά που σου έδιναν είναι αστεία. Το αμάξι σου κοστολογείται άνετα πάνω από 30.000 ευρώ (31-2 για την ακρίβεια)..συμφωνω απολυτα μαζι σου απλα εχουν πιπιλα την λεξη κριση ,δηλ στο golf δεν υπαρχει κριση ωστε να κατεβασουν την τιμη?Το ενα να το παρουν τσαμπα και το αλλο να το πουλησουν κανονικα

alen77
09-06-10, 10:13
φίλε σε παρακολουθώ από τότε που είχες προβλήματα με το Ε93 σου. Είδα ότι το έδωσες. Πως τα κατάφερες τελικά και αν επιτρέπεται σε ποιά τιμή περίπου. Έχω το ίδιο ακριβώς αμάξι και θα ήθελα να δώ που παίζουν οι τιμές του. Κακή εποχή, το ξέρω, αλλά πρέπει να κοιτάξω για οικογενειακό...

Φίλε μου το αμάξι το σκότωσα. Το πήρε το παιδί που το σκάλισε τελευταίος (εξειδικευμένο service)άρα ήταν και γνώστης του προβλήματος! Ξέρω ότι έχασα πολλά χρήματα αλλά τέτοιο πράγμα δεν ήθελα καν να βρίσκετε στην κατοχή μου. 30 το έδωσα-μισή τιμή δλδ από την τιμή αγοράς! Εξακολουθώ να πιστεύω ότι τα 40 τα έχει άνετα ασχέτως οικονομικής κρίσης. Απλά θέλει υπομονή. Τίποτα άλλο! Αν δεν βιάζεσαι την τιμή που θέλεις κάποια στιγμή θα την πιάσεις! Και ειδικά αν δεν έχει προβλήματα. Μην κοιτάς εμένα!

alen77
09-06-10, 10:19
Aυτο ειναι ΜΠΕΜΒΕ(Ε34)...το προηγουμενο δεν ηταν...μην τα ξαναλεμε...

Off topic αλλά σήμερα την γιαγιά την καταευχαριστήθηκα. Την ένιωθα καλύτερα από κάθε άλλη φορά. Σαν να λειτουργούσαν όλα τέλεια.

b-q
09-06-10, 11:51
πηγα στην autonet στο κορωπι το περασμενο σαββατο για να δωσουμε ανταλλαγη bmw E90 μοντελο μαρτιος 2010 με 2.500χλμ ,αμαξι 3 μηνων αγορασμενο απο τον Σπανο 36.000 ευρω καινουργιο και ακουστε
τιμη που μας εδωσαν 23.000 ευρω και αγορα καινουργιου golf gti DSG 39.500. Aπαξιωση 13.000 ευρω για
την BMW.Το θεωρω μεγαλο θρασος

Πώς στη συνέχεια θα το δώσουν αυτοί 32.000-33.000 ευρώ και μάλιστα σε "ΠΡΟΣΦΟΡΑ";
Πάντως, αν βιάζεσαι να το δώσεις, γνώμη μου είναι ότιδεν πρόκειται να πάρεις τα λεφτά που θέλεις, διότι τον πρώτο χρόνο, ανεξαρτήτως μάρκας, η απαξίωση είναι πάντα μεγάλη, ιδίως σε καιρούς κρίσης.
Αν έχεις υπομονή, βάλε το στο car.gr και περίμενε ή ακόμα καλύτερα, αν το αυτοκίνητο είναι καθαρό, βάλε το σε αγγελία στο forum μας, ώστε να το πάρει κάποιο από τα μέλη, που θα εκτιμήσει και θα αγαπήσει το αυτοκίνητο. Φιλικά.

vmantas
10-06-10, 14:45
Ξέρει κανείς πόσο έχει σήμερα μια νέα 320 Ε92 χωρίς έξτρα?
Θέλω να δω τι αύξηση πήρε λόγω ΦΠΑ και αύξησης ειδικού τέλους ταξινόμησης?
Εχει και φόρο πολυτελείας?

:hello:

6zylindermaniac
10-06-10, 14:47
Παιδιά κάτι άσχετο αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας...είναι καλή τιμή εν μέσω κρίσης τα 19.000Ε για 316 Ε90 Β' 2008 με κάτω απο 20.000χλμ?

Driver M
10-06-10, 15:19
Παιδιά κάτι άσχετο αλλά θα ήθελα τη γνώμη σας...είναι καλή τιμή εν μέσω κρίσης τα 19.000Ε για 316 Ε90 Β' 2008 με κάτω απο 20.000χλμ?

Εννοείται. Και κανα διχίλιαρο παραπάνω να είχε, πάλι μια χαρά θα ήταν..

kakwskeimena
10-06-10, 20:06
Παιδια ερωτηση, για ενα αμαξι 2.200 κυβικα που μεγαλος μαντρας εχει τιμη στο site του 17.000, αν παω εκει με μετρητα, ποσο περιπου να του πω για να το παρω οσο πιο φθηνοτερα γινεται?

ποσο λετε να πεφτει η τιμη αυτη?

Driver M
10-06-10, 23:10
Παιδια ερωτηση, για ενα αμαξι 2.200 κυβικα που μεγαλος μαντρας εχει τιμη στο site του 17.000, αν παω εκει με μετρητα, ποσο περιπου να του πω για να το παρω οσο πιο φθηνοτερα γινεται?

ποσο λετε να πεφτει η τιμη αυτη?

Λογικά θα δεχτεί να "στρογγυλέψει" το ποσό, οπότε με κανά 15άρι χιλιάδες μάλλον το πήρες.

Lambros
10-06-10, 23:21
Λογικά θα δεχτεί να "στρογγυλέψει" το ποσό, οπότε με κανά 15άρι χιλιάδες μάλλον το πήρες.

+10000....και χαρουμενος θα ειναι!!!!

montoya
11-06-10, 00:49
Δυστυχώς δεν νομίζω να πέσει τόσο. Είναι ακόμα "σκληροί" στα παζάρια γιατί ξέρουν πως κάποιος θα βρεθεί να τους δώσει αυτα σου ζητάνε. Θα σου πει το κλασικό "δεν μπορώ παρακάτω" και θα σου κόψει το πολύ 300€. Επιμένω πως δεν πρέπει να αγοράζουμε από μαντράδες αλλά απευθείας από ιδιώτες. Μην βιάζεσε και θα βρεις αυτό που ψάχνεις. Τι αυτοκίνητο είναι;

Kostas Christ
11-06-10, 01:00
πες του αμα δεις οτι δεν παιζει παζαρι εγω σε δινω 15000 αμα θες παρε τηλ.

JuNiOr_
11-06-10, 02:20
Παιδια ερωτηση, για ενα αμαξι 2.200 κυβικα που μεγαλος μαντρας εχει τιμη στο site του 17.000, αν παω εκει με μετρητα, ποσο περιπου να του πω για να το παρω οσο πιο φθηνοτερα γινεται?

ποσο λετε να πεφτει η τιμη αυτη?

μηπως εχεις στο νου σου ζ4 2,2 απο μαντρα στα νοτια προαστια??::nixweiss:

kakwskeimena
11-06-10, 10:32
φιλε JuNiOr ξερεις κατι για το αμαξι αυτο?...

γιατι καποια περιεργα πραγματα ακουσα..

xristaras
11-06-10, 11:21
παιδια τελικα οι μαντραδες ειναι απιστευτοι, δεν ριχνουν με τιποτα τις τιμες παρα την κριση, παρα τα υψηλα ενοικια, παροτι δεν εχουν πουλησει τιποτα, παροτι εχουν εξοδα,παροτι παροτι παροτι....
Για αυτο όταν διαπραγματευεστε πειτε του τοσα δινω και αν θελει τα ζητα αλλιως go away, και κυνηγηστε τους μικρους οχι τα μεγαλα group

melaslog
11-06-10, 11:39
Καλημέρα και από εμένα,
μόλις πήρα ένα Ε90 320 11/2005 με 71000χλμ.
Με οροφή, χειριστήρια στο τιμόνι, δερμάτινα-θερμαινόμενα καθίσματα, με ζάντες Μ3 19'', καινούργια αμορτισέρ και ελατήρια, xenon εργοστασιακά, parktronic μπρος-πίσω και R/CD professional.
Εξωτερικά και εσωτερικά σε τέλεια κατάσταση (με δυό γρατζουνι'ες μικρές μόνο, άβαφο).
15.500. Καλά δεν ήταν;

m_power_lunatic
11-06-10, 11:43
Καλημέρα και από εμένα,
μόλις πήρα ένα Ε90 320 11/2005 με 71000χλμ.
Με οροφή, χειριστήρια στο τιμόνι, δερμάτινα-θερμαινόμενα καθίσματα, με ζάντες Μ3 19'', καινούργια αμορτισέρ και ελατήρια, xenon εργοστασιακά, parktronic μπρος-πίσω και R/CD professional.
Εξωτερικά και εσωτερικά σε τέλεια κατάσταση (με δυό γρατζουνι'ες μικρές μόνο, άβαφο).
15.500. Καλά δεν ήταν;

Σκοτωμενο το πηρες,μπραβο σου και καλοριζικο....απο εκθεση η ιδιωτη???

melaslog
11-06-10, 11:46
Ιδιώτη.
Το πήγαμε και στην BMW για έλεγχο μεταχειρισμένου και μου έιπαν πως είναι ΟΚ.

melaslog
11-06-10, 12:00
Το μόνο που θα ήθελα παραπάνω είναι να ήταν αυτόματο. Είχα ένα Passat αυτόματο και από τότε τα ερωτεύτηκα (τα αυτόματα).
Να ρωτήσω επ΄ευκαιρίας κάτι;
ΔΕΝ έχει το cruise control. Να μπω στην διαδικασία να το βάλω ή δεν είναι και κάτι που χρησιμοποιείται ευρέως. Οσοι έχετε, σας βολεύει; το χρησιμοποιείτε;
Ευχαριστώ.

sakkunen
11-06-10, 13:04
Το μόνο που θα ήθελα παραπάνω είναι να ήταν αυτόματο. Είχα ένα Passat αυτόματο και από τότε τα ερωτεύτηκα (τα αυτόματα).
Να ρωτήσω επ΄ευκαιρίας κάτι;
ΔΕΝ έχει το cruise control. Να μπω στην διαδικασία να το βάλω ή δεν είναι και κάτι που χρησιμοποιείται ευρέως. Οσοι έχετε, σας βολεύει; το χρησιμοποιείτε;
Ευχαριστώ.

Αν κάνεις χλμ σε άδεια εθνική είναι πολύ καλό, ξεκουράζεις το πόδι, έχεις σταθερή ταχύτητα κτλ.
Αν όχι δεν έχει νόημα.

JuNiOr_
11-06-10, 21:34
φιλε JuNiOr ξερεις κατι για το αμαξι αυτο?...

γιατι καποια περιεργα πραγματα ακουσα..

αν λεμε για το ιδιο(ασημι με κοκκινα δερματα),δε χρειαζετε να ακουσεις,απλα βλεπεις...:dupe:
παντως ειναι πολυ τυρακι η αγγελια...αν σε ενδιαφερει υπαρχει ενα "χαρτι" απο παλληνη αλλα εχει μπλε δερματα...:soapbox:

kakwskeimena
12-06-10, 12:25
Με ενδιαφερει, με ενδιαφερει φιλε JuNiOr!! Στειλε αν μπορεις Pm με λεπτομερειες για αυτο απο την Παλληνη.....

thanblan
12-06-10, 13:16
ε οχι και ασχημες οι νεες bmw! απλα θελει χρονο για να τις συνηθισεις! το e92 ειναι πανεμορφο και οι e60 και e64 για μενα εχουν ιδιοφυες σχημα! για την νεα z4 δεν υπαρχουν λογια οποτε την βλεπω στο δρομο κινδυνευω να τρακαρω :P
η βασικη e90 οντως εχει καποια θεματακια αλλα οπως ειπατε με ενα σωστο χρωμα(λευκο) και μια ζαντουλα γινεται κουκλακι. (facelift γιατι τα πισω φωτα δεν μ'αρεσαν καθολου)
επισης η Χ6 ειναι απιστευτο πως τραβαει τα βλεμματα πανω της! ειναι αλλου σχεδιαστικα! καμια σχεση με Q7 και λοιπα...
απλα η bmw ακολουθει το revolution-evolution στον σχεδιασμο. δλδ ενα μοντελο επαναστατικο και το επομενο εξελιξη. πχ e60 revolution - f10 evolution. ομοιως και με τις 3αρες.

η σχεδιαστικη σχολη της e36 e39 e46 (δημoιυργημα bangle) ηταν μεν εξαιρετικη αλλα δν μπορουσε να εξελιχθει αλλο. ετσι ο Χρηστακης πριν μας αφησει ακαρδα για να ζησει στην Ιταλια εδωσε την νεα εταιρικη ταυτοτητα!
για ποιοτητα δεν ξερω αλλα ο ασσος, οσο τον εχω ζησει, μ φαινεται αρκετα μπροστα απο golf VI που εχω ως μετρο συγκρισης .
οι συγκρισεις τωρα νομιζω οτι ειναι σαν να κλεβεις εκκλησια.εξαιρεση η μοναδικη ποθητη merc η ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΗ e class coupe. δν ξερω πως καταφεραν να την κανουν το πιο αεροδυναμικο οχημα παραγωγης και τοσο ομορφη ταυτοχρονα (Cd= 0,24). ισως ειναι επαγγελματικη διαστροφη να δινω τοσο σημασια στην αεροδυναμικη.

http://www.flickr.com/photos/lenabujbara/2633587208/in/photostream/ :wub:

φίλε μου έχεις δίκιο αυτή η coupe e-class, είναι το κάτι άλλο...
το μόνο που είναι αντίστοιχα θεικό είναι η ε-92 στα δικά μας.
μόνο και μόνο που εδώ παραδεχόμαστε την ανωτερότητα της ε-κλας είναι θέμα.

lukebmw
28-06-10, 15:41
παιδια για αυτη την μπεμπα τι εχετε να πειτε? με ψηνει πολυ να την χτυπησω και απο τις φωτο φαινεται περιποιημενη
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/762298/

Α8hnaios
29-06-10, 13:08
παιδια για αυτη την μπεμπα τι εχετε να πειτε? με ψηνει πολυ να την χτυπησω και απο τις φωτο φαινεται περιποιημενη
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/762298/



καλα ο Απεργης δεν ειχε Βαρεσει ΚΑΝΟΝΙ..???

lukebmw
29-06-10, 13:28
πρεπει να ειναι αλλος αυτος και ειναι στην ελευσινα.Αυτος που βαρεσε κανονι ηταν κηφισια νομιζω.

manosm3
29-06-10, 14:21
Ναι και λεγεται Κωστας, οχι Ι.

EVANGELOS
29-06-10, 16:28
...η σχεδιαστικη σχολη της e36 e39 e46 (δημoιυργημα bangle)

O Βungle και τα βλακώδη flame surfacing ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

με Ε36 , Ε39 και Ε46

αυτά είναι ΠΑΛΑΙΑΣ κοπής μοντέλα και ευτυχώς δεν πρόλαβε να τα σχεδιάσει ο Chris

ο Βungle ασχολήθηκε με τα E81 / E82 / E87 / E88, E90 / E91 / E92 / E93, E60 / E61, E63 / E64, E65 / E66 , E53

και φυσικά είναι υπέυθυνος για ένα από τα πιο άσχημα BMW

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/BMW_E65_rear_20070609.jpg/800px-BMW_E65_rear_20070609.jpgg

To E65

M_enzo
30-06-10, 16:02
O Βungle και τα βλακώδη flame surfacing ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ

με Ε36 , Ε39 και Ε46

αυτά είναι ΠΑΛΑΙΑΣ κοπής μοντέλα και ευτυχώς δεν πρόλαβε να τα σχεδιάσει ο Chris

ο Βungle ασχολήθηκε με τα E81 / E82 / E87 / E88, E90 / E91 / E92 / E93, E60 / E61, E63 / E64, E65 / E66 , E53

και φυσικά είναι υπέυθυνος για ένα από τα πιο άσχημα BMW

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e3/BMW_E65_rear_20070609.jpg/800px-BMW_E65_rear_20070609.jpgg

To E65

He became the first American chief of design of BMW on October 1, 1992, where he designed the Z9 Gran Turismo concept car... (πηγη wiki)
λες απο το 92 να ηταν chief σχεδιαστης και να μην εχει βαλει το χερι του στην e46;; χλωμο :P
ειναι απλα κριμα που εφυγε. για μενα ειναι μεγαλη μορφη! ασε που εβγαλε την bmw απο το σχεδιαστικο τελμα με ριζοσπαστικα σχεδια και μαλιστα χωρις απωλειες στις πωλησεις! ειδικα τα e63/64 τα θεωρω all time classics σχηματα.

EVANGELOS
30-06-10, 19:03
Όχι φίλε μου

δεν είχε ΚΑΝΕΝΑ απολύτως λόγο στο Ε36

όσον αφορά το Ε46 απλά συμμετείχε στο σχεδιασμό του facelift ... που σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ Μι τρίο Ε46 !!!!

Ο λόγος που αποχώρησε ήταν η παταγώδης αποτυχία στην 7άρα ... και η ολογουμένως "περίεργη" Ε60 σε σχέση με την all time classic E39 !!!

Ελπίζω να επανάλθει η BMW στα γωνιώδη ΦΟΥΣΚΩΤΑ σχέδια μακρία από αμερικανιές (Ε92)

stelmaniac
30-06-10, 20:38
ο σχεδιαστης της Ε46 ητο ο JOJI NAGASHIMA(ναι ΙΑΠΩΝ!!) οπως επισης και της Ε39, ενος εκ των καλυτερων και ομορφοτερων σενταν στην ιστορια της αυτοκινησης....

βεβαια ο τζοτζι λογοδοτουσε στον ακατονομαστο ο οποιος και τα ενεκρινε αλλα η ΙΔΕΑ...???

EVERGET
30-06-10, 21:03
όσον αφορά το Ε46 απλά συμμετείχε στο σχεδιασμό του facelift ... που σημαίνει ότι ΔΕΝ ΕΚΑΝΕ ΕΥΤΥΧΩΣ ΤΙΠΟΤΑ ΣΤΟ Μι τρίο Ε46 !!!!

(Ε92)

Γι αυτό το προ-facelift είναι πολύ αρμονικότερο (κατ' εμέ), ειδικά τα coupe-cabrio. Μόνο που σκέφτομαι το m3 με τη μούρη του facelift ξενερώνω.....

EVANGELOS
30-06-10, 21:26
Γι αυτό το προ-facelift είναι πολύ αρμονικότερο (κατ' εμέ), ειδικά τα coupe-cabrio. Μόνο που σκέφτομαι το m3 με τη μούρη του facelift ξενερώνω.....

ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΜΙΑ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ Μ3 Ε46 ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ FACELIFT !!!!!!!!

Η μόνη διαφορά (όσον αφορά το Μ3) είναι τα led πίσω και μεγαλύτερο πλαστικό πίσω στο πορτ μπακγαζ πάνω από την πινακίδα

EVERGET
30-06-10, 21:53
ΔΕΝ ΑΛΛΑΞΕ ΚΑΜΙΑ ΜΟΥΡΗ ΤΟΥ Μ3 Ε46 ΜΕ ΚΑΝΕΝΑ FACELIFT !!!!!!!!

Η μόνη διαφορά (όσον αφορά το Μ3) είναι τα led πίσω και μεγαλύτερο πλαστικό πίσω στο πορτ μπακγαζ πάνω από την πινακίδα

Ναι ρε συ το ξέρω, facelift Μ3 έχω!!! Απλά λέω ΑΝ, επαναλαμβάνω ΑΝ, αλλάζανε τη μούρη του M3 κατά το facelift κάνοντάς την ίδια με των λοιπών coupe E46 θα ήταν πολύ ξενερωτικό (για μένα)!!!

EVANGELOS
30-06-10, 22:41
ααααααααα ... ναι γενικά ευτυχώς που δεν ασχολήθηκε ο Κρις με το Μη τριο

M_enzo
30-06-10, 23:20
αν και δεν ειναι εδω ο χωρος συνεχιζω το off topic:offtopic:

"Nonetheless, the E65 broke records to become the best-selling 7-series iteration ever, especially after its 2005 facelift. "
επομενως παταγωδη αποτυχια δεν την λες. εγω (και οσοι -πολλοι- την αγορασαν μαλλον την θεωρουν ομορφη!!)
οπως ειπε και ο stelmaniac ο καθε σχεδιαστης λογοδοτει στον chief designer. εγω να δεχτω οτι η ιδεα δεν ηταν του Χρηστου, αλλα παντα σε μια ΣΩΣΤΗ ομαδα σχεδιασμου (σχεδιασης εδω- ΤΕΛΕΙΩΣ διαφορετικες εννοιες) υπαρχει ο leader. και αυτος ειναι που θα παρει την ιδεα και θα την κανει πραξη, προσεχοντας παραλληλα τις λεπτομερειες που μπορουν να αναδειξουν ή να καταστρεψουν μια ιδεα.
υπαρχει καποιος που δεν του αρεσει η πρωτη Ζ4?
φυσικα ολα αυτα ειναι αποψεις. δεν γινεται ενα σχημα να αρεσει σε ολους.
ας πουμε το Α5 δεν μ'αρεσει και ο da silva λεει οτι ειναι το πιο ωραιο αμαξι που εχει σχεδιασει (και ειναι τεραστιος καλλιτεχνης και αυτος βλ 156)
θεωρω οτι ειναι μεγαλη απωλεια. μαλλον θα παει στη fiat τωρα (λογικα τελειωσε το σπιτι που εφτιαχνε στην Ιταλια και βαριεται να καθεται)
η φιρμα γενικα εχει καποια προβληματακια.
η νεα 5αρα δεχεται πολυ κακες κριτικες για τον χαρακτηρα της. σε συγκριτικα ελληνικα (evo) και αγγλικα προτιμουν την νεα Ε class. εχει χασει λεει πολυ τον χαρακτηρα της και το τιμονι της δεν ειναι ανταξιο της bmw. (κλασικες μ@λ@κιες αγγλων θα μου πειτε αλλα κατι λεει για την στροφη στην φιλοσοφια)
ομοιως και η νεα Χ3 μαλλον θα ειναι πολυ ξενερωτη. ισως εχουμε και fwd σειρα 1.. ασχημα πραγματα :(
golden era θεωρω λοιπον e46-E89. ο χρονος θα κρινει.
φιλικα παντα!!

EVANGELOS
01-07-10, 17:40
Κοίτα περί ορέξεως ...

παταγώδη αποτυχία είπα το Ε65 ειδικά στην αρχική μορφή του σύμφωνα με τα όσα έχουν πει και γράψει κατά καιρούς οι Bmw φανς και σύμφωνα με τα όσα και εγώ βλέπω !!!

δε ξέρω αν πούλησε τόσο πολύ επειδή είναι όμορφο ή επειδή γενικά έχουν αυξηθεί οι πωλήσεις τόσο της εταιρίας όσο και γενικώς

κατ εμέ τα Αμερικλάνικου στυλ και σχήματος γερμανικά αυτοκίνητα είναι ΠΑΤΑΤΕΣ ... εκτός αν είναι ΟΝΤΩΣ Αμερικλάνικα π,χ, ford gt40 , z06 etc

strofimios
01-07-10, 19:19
Ωραια η Ε-class coupe αλλα.Τα πισω φτερα ειναι "κλεμενα" απο το fiat doblo!Eκτος τουκλεψιματος δεν μου αρεσουν κιολας.Επισης,η μουρη θα μπορουσε να ειναι αλλιως,το κατω μερος να εξεχει και οχι μπαινει προς τα μεσα(αυτο ειναι το μειον και στη C).Ναι ξερω ειναι για την προστασια των πεζων,αλλα....ποιος τους ειπε οτι αυτα τα αμαξια χωρανε να οδηγηθουν πανω σε πεζοδρομια.
Αχ,που ειναι η "μουρη" της 36αρας Μ3;

strofimios
01-07-10, 19:23
Ξεχασα,ευτυχως εφτιαξαν λιγο το πισω μερος και γλυτωσαν την μυνηση απο την hyundai!

jim_pas
01-07-10, 19:28
εγώ πάντως το βρίσκω πολύ όμορφο και κορυφαίο απο αυτά που διαβάζω....και να μην ξεχνάμε ότι είναι το πρώτο αμάξι παραγωγής με 0,24cx..





http://www.mercedesbenzpic.com/mercedesbenz/car/pictures/2010/03/geneva-2009-2010-mercedes-benz-e-class-coupe.jpg

strofimios
01-07-10, 19:45
Κορυφαιο ειναι για την χρηση που το δινει η ΜΒ.Εαν το παρεις για οδηγηση και οχι για μετακινηση μαλλον δεν θα σου αρεσει.Οσο για το cx,σιγα κατι εγινε.Καθε χρονο καποια εταιρεια παρουσιαζει το μοντελο με τον μικροτερο cx.Το 2λιτρο,8βαλβιδο calibra ειχε 0,26 πριν 21 χρονια!

strofimios
01-07-10, 19:47
Κρυφομερσεντακηδες!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Και εγω 190 2.3-16 ηθελα αλλα με εψησε η γυναικα και πηρα is!

M_enzo
01-07-10, 20:09
ημαρτον ρε παιδια!και το Tatra T77a ειχε Cd = 0.212 και τι εγινε...
ελπιζω αυτο με το Doblo να ηταν αποπειρα χιουμορ(συγκριση τουβλου με αυτοκινητο)
ολη η Ε εχει χτιστει για την μειωση του Cd γεγονος που αντικατροπτιζεται και στην πολυ καλη καταναλωση του αυτοκινητου!
για να μην παρεξηγηθω η Ε coupe με ελκει περισσοτερο μηχανολογικα και αεροδυναμικα, παρα αισθητικα και οδηγικα. e92 ftw!!!
ας μην ξεχναμε οτι με τα σημερινα σχηματα που ειναι αναγκασμενες να δημιουργουν οι εταιριες για πολλους και διαφορους λογους ειναι πολυ δυσκολο να πεσει το Cd. και η διαφορα απο το 0.26 στο 0.24 δεν ειναι και αμελητεα!!

jim_pas
01-07-10, 21:04
εγω θα δυσκολευόμουν πολύ να διαλέξω ανάμεσα στην νεα 5αρα και σε αυτό....πραγματικά σε ασπρο και amg είναι τέλειο.... ανέβασα και μια εικόνα αλλα δεν μου την εμφάνισε πριν....

δειτε το link και κάντε κλικ στην φώτο να την δείξει σε μεγαλύτερη...... http://www.mercedesbenzpic.com/mercedesbenz/car/pictures/2010/03/geneva-2009-2010-mercedes-benz-e-class-coupe.jpg


εγω την βλέπω πανέμορφη ρε παιδιά ή όντως είναι???

strofimios
01-07-10, 21:13
Εγω δεν θα δυσκολευομουν καθολου!ΜΒ σιγουρα.Μετα την Ε-46 μονο η 92 λεει κατι,αρκει να μην μπεις μεσα και δεις το ταμπλω και τα καθισματα.Ασε τα προβληματα.Οποτε δινουμε κατι παραπανω και ειμαστε οκ.

EVERGET
01-07-10, 22:06
Το E Coupe είναι εξαιρετικό όχημα, αλλά πλέον απλησίαστο λόγω φόρου πολυτελείας. Ενδεικτικά: τιμή 69,300 (από τα οποία τα 9.300 είναι φόρος πολυτελέιας) Ε200 Coupe ετοιμοπαράδοτο από Λαινόπουλο με ΑMG πακέτo και αυτόματο 5άρι (!!!:chair:), και τελικά έχεις αμάξι 184hp....Nαι συμφωνώ πως σε τέτοιο κυριλέ κουπέ τα άλογα δεν είναι το κριτήριο αλλά και λίγο γκάζι δε βλάπτει! Καλά σε σχέση με Ε92 δεν το συζητώ, η αίσθηση που σου αφήνει το Merc είναι πολύ πιο upper class, σε κάθε τομέα!!!

strofimios
02-07-10, 19:12
ημαρτον ρε παιδια!και το Tatra T77a ειχε Cd = 0.212 και τι εγινε...
ελπιζω αυτο με το Doblo να ηταν αποπειρα χιουμορ(συγκριση τουβλου με αυτοκινητο)
ολη η Ε εχει χτιστει για την μειωση του Cd γεγονος που αντικατροπτιζεται και στην πολυ καλη καταναλωση του αυτοκινητου!
για να μην παρεξηγηθω η Ε coupe με ελκει περισσοτερο μηχανολογικα και αεροδυναμικα, παρα αισθητικα και οδηγικα. e92 ftw!!!
ας μην ξεχναμε οτι με τα σημερινα σχηματα που ειναι αναγκασμενες να δημιουργουν οι εταιριες για πολλους και διαφορους λογους ειναι πολυ δυσκολο να πεσει το Cd. και η διαφορα απο το 0.26 στο 0.24 δεν ειναι και αμελητεα!!
Οποτε η καινουργια E-coupe δεν ειναι και τοσο πρωτοποριακη,στον τομεα της αεροδυναμικης, αφου ειναι χειροτερη απο ενα αμαξι που φτιαχτηκε το 1930.

kakwskeimena
03-07-10, 00:04
Φιλοι μου ερωτηση πολυ σημαντικη! Σε ποια σοβαρη αντιπροσωπεια BMW των ν.προαστειων, εκτος του Σπανου, προτεινετε να παω ενα μεταχειρισμενο που θελω να αγορασω για φουλ ελεγχο, ωστε να βεβαιωθω οτι ειναι οκ?

θελνω να δουν τα παντα, σασι, οτι ειναι ατρακαριστο, οτι η μηχανη ειναι οκ, κλπ, το παχος της μπογιας, κλπ!

Πειτε μου παιδια ειναι αναγκη!! Μη δωσω τα λεφτα κ μου βγει τρακαρισμενο..! Θελω απο προσωπικη εμπειρια προτασεις! Αντε κ να σας δω κ απο κοντα στο επομενο meeting!
:clap::clap: