PDA

Επιστροφή στο Forum : Ασπρος καπνος στη εξατμιση του χ3


bmw2002ted1968
04-06-10, 22:52
Την προηγουμενη κυριακη εβαλα πετρελαιο απο οχι συνιθισμενο πρατηριο στο χ3.Τις επομενες μερες παρατηρησα εντονο ασπρο καπνο να βγαινει στο ρελαντι και να εξαφανιζοτανε οταν ανοιγα πανω απο 2000 στροφες Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι μαλλον νοθευμενο πετρελαιο με νερο βαλαμε κατι βελτιωτικα στο ντεποζιτο για να ανεβασειι τα οκτανια και να καθαρισουμε τα μπεκ και μετα εφυγα κατευθεια για αθηνα γιατι ειχα μια επειγουσα δουλεια.Στο δρομο το χ3 πηγαινε μια χαρα μονο οταν σταματαγε στο ρελαντι μετα απο 3,4 λεπτα αρχιζε σιγα σιγα να βγαζει παλι ασπρο καπνο σαν να καιει λαδια ενα βενζινοκινητο .Συμφωνα με το μηχανικο μου ειπε να περιμενω να καει ολο το πετρελαιο να φουλαρω για να δουμε μετα πως δουλευει
Συναδελφοι αν εχει σας συμβει τιποτα αναλογο περιμενω τις εμπειριες και τις γνωσεις σας γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει τετοιο αναλογο προβλημα.............

yiannis2002
05-06-10, 08:12
Θοδωρή, ασε να κάψει το πετρελαιο που έβαλες, γέμισε το μετά, από αξιοπιστο πρατήριο και κατα 99% θα σταματήσει

giannis 116
05-06-10, 17:31
Την προηγουμενη κυριακη εβαλα πετρελαιο απο οχι συνιθισμενο πρατηριο στο χ3.Τις επομενες μερες παρατηρησα εντονο ασπρο καπνο να βγαινει στο ρελαντι και να εξαφανιζοτανε οταν ανοιγα πανω απο 2000 στροφες Ο μηχανικος μου ειπε οτι ειναι μαλλον νοθευμενο πετρελαιο με νερο βαλαμε κατι βελτιωτικα στο ντεποζιτο για να ανεβασειι τα οκτανια και να καθαρισουμε τα μπεκ και μετα εφυγα κατευθεια για αθηνα γιατι ειχα μια επειγουσα δουλεια.Στο δρομο το χ3 πηγαινε μια χαρα μονο οταν σταματαγε στο ρελαντι μετα απο 3,4 λεπτα αρχιζε σιγα σιγα να βγαζει παλι ασπρο καπνο σαν να καιει λαδια ενα βενζινοκινητο .Συμφωνα με το μηχανικο μου ειπε να περιμενω να καει ολο το πετρελαιο να φουλαρω για να δουμε μετα πως δουλευει
Συναδελφοι αν εχει σας συμβει τιποτα αναλογο περιμενω τις εμπειριες και τις γνωσεις σας γιατι δεν μου εχει ξανασυμβει τετοιο αναλογο προβλημα.............

Το πετρελαιο δεν εχει 'οκτανια'...
Ο μηχανικος σου γιατι δεν εκανε μια εξυδατωση στο κυκλωμα του καυσιμου; Συνηθως στα ντηζελ υπαρχουν ταπες εξυδατωσης στο δικτυο πετρελαιου γιατι τετοια φαινομενα νοθειας ειναι συχνα. Επισης καλο θα ηταν να μη το δουλευεις τ αμαξι μ αυτο το καυσιμο. Το καλυτερο θα ηταν για να μη κανεις χειροτερη ζημια σε μπεκ ή αντλιες καυσιμου, να τραβαγε ολο το καυσιμο απ το ρεζερβουαρ και να αλλαζες και ενα φιλτρο πετρελαιου αν δεν εκανες δουλεια με εξυδατωση. Δεν ξερεις τι αλλα σκ@τα μπορει να εχουν βαλει μεσα στο πετρελαιο εκτος απο νερο... Οχι τιποτ αλλο μπεκ και αντλιες ειναι ακριβα τα ρημαδια!

bmw2002ted1968
11-06-10, 11:13
Μετα απο πολυ χρονο και ψαξιμο στη bmw και εδω δυστυχως στους ασχετους στα συνεργεια της χαλκιδας το προβλημα εντοπιστηκε το αναφερω για να μην υποστουν τη ταλαιπωρια και το χρονο που αφιερωσα εγω ειναι τελικα ενα φιλτρακι αναθυμιασεων που πρεπει να αλαζετε καθε 3 αλλαγες λαδιων κρυμενο κατω απο τα πλαστικα του μοτερ κοστος 30 ευρω και 62 ευρω στη bmw εργασια χωρις ψαξιμο καθολου απο αυτους πηγα μονος μου μετα απο ραντεβου και τους ειπα θελω να μου αλαξετε αυτο το φιλτρο και με κοιταζανε καλα και το μονο που μου ειπανε με δικια σου ευθυνη αμα δε διορθωθει το προβλημα...
Ελα ομως που εγω το ειχα ψαξει μερες και ημουν σιγουρος και μολις το αλαξανε το αμαξι δουλευε σαν καινουργιο.... αυτα με τα συνεργεια και τα επισημα service ,σημειωτεον στι επισημη αντιπροσωπεια της bmw της χαλκιδας κωσταντινου δε ξερανε οτι υπαρχει αυτο το φιλτρο... λιγο ελειψε να μου κατεβασουν το μοτερ κατω .......ελλας το μεγαλειο σου........

rapid_fast
11-06-10, 11:52
Το πετρελαιο δεν εχει 'οκτανια'...
Ο μηχανικος σου γιατι δεν εκανε μια εξυδατωση στο κυκλωμα του καυσιμου; Συνηθως στα ντηζελ υπαρχουν ταπες εξυδατωσης στο δικτυο πετρελαιου γιατι τετοια φαινομενα νοθειας ειναι συχνα. Επισης καλο θα ηταν να μη το δουλευεις τ αμαξι μ αυτο το καυσιμο. Το καλυτερο θα ηταν για να μη κανεις χειροτερη ζημια σε μπεκ ή αντλιες καυσιμου, να τραβαγε ολο το καυσιμο απ το ρεζερβουαρ και να αλλαζες και ενα φιλτρο πετρελαιου αν δεν εκανες δουλεια με εξυδατωση. Δεν ξερεις τι αλλα σκ@τα μπορει να εχουν βαλει μεσα στο πετρελαιο εκτος απο νερο... Οχι τιποτ αλλο μπεκ και αντλιες ειναι ακριβα τα ρημαδια!

Το πετρέλαιο κίνησης έχει απο 15 μέχρι 25 οκτάνια.. (απλά δεν έχει εμπορικό ενδιαφέρον για να διαφημιστεί..)
Εάν έχεις πετρέλαιο 15 οκτανίων, έχεις διαφορετική συμπεριφορά απο αυτό με τα 25..
(για τον λευκό καπνό με πρόλαβες στο νήμα...)