PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλήματα σε Μ43 Ζ3-1.9..!!


harrys
09-06-10, 17:05
Πήγα σήμερα στην BMW Λαμίας για να μου κάνουν ένα διαγνωστικό να δούμε τι γίνετε με αυτό το αμάξι και το ρελαντί του είναι περίεργο.. τελικά ούτε λαμδα.. ούτε maf...

Μεμβράνη αναθυμιάσεων 55euro
DISA 185e

Τραβούσε αέρα με λίγα λόγια από τα λάδια και δεν διάβαζε τίποτα σωστά!
Τώρα το DISA από ότι μου είπανε είναι μια βαλβίδα που ανοιγοκλείνει για να έχει το μοτερ ροπή και χαμηλά και ψηλά... δεν ξέρω αν ευθύνεται για το ρελαντί αλλά μου είπανε ότι είναι χαλασμένη..

Μου είπανε ότι είναι πάρα πολύ κλασσικά προβληματα σε Μ43.
Να τα ψάξω σε μεταχειρισμένα?

rapid_fast
09-06-10, 17:45
Πήγα σήμερα στην BMW Λαμίας για να μου κάνουν ένα διαγνωστικό να δούμε τι γίνετε με αυτό το αμάξι και το ρελαντί του είναι περίεργο.. τελικά ούτε λαμδα.. ούτε maf...

Μεμβράνη αναθυμιάσεων 55euro
DISA 185e

Τραβούσε αέρα με λίγα λόγια από τα λάδια και δεν διάβαζε τίποτα σωστά!
Τώρα το DISA από ότι μου είπανε είναι μια βαλβίδα που ανοιγοκλείνει για να έχει το μοτερ ροπή και χαμηλά και ψηλά... δεν ξέρω αν ευθύνεται για το ρελαντί αλλά μου είπανε ότι είναι χαλασμένη..

Μου είπανε ότι είναι πάρα πολύ κλασσικά προβληματα σε Μ43.
Να τα ψάξω σε μεταχειρισμένα?

Χάρη,
ανταλλαγή με το σιτροέν το έκανες τελικά??
Επι του θέματος...
Μαρούλια έχεις, βάλε καινούριο, έχεις και 1 χρόνο εγγύηση..
(Αν όλα έχουν πρόβλημα στην Disa, τότε και το μεταχειρισμένο υπάγεται στα προβληματικά.)
Αποσύνδεσε την DISA απο τον κονέκτορα, θα μείενει μόνιμα ανοικτή το φούλ..
Δές αν έχεις αλλαγή στα προβλήματα σου.

harrys
09-06-10, 20:28
To disa αν μείνει μόνιμα φουλ ανοιχτό τι διαφορα θα έχω από μια φυσιολογική λειτουργία?

Αλλά σίγουρα θα αλλάξω ότι προβληματικό πράγμα υπάρχει για να ξεμπερδεύω..

Αντών///is
09-06-10, 23:04
Χάρη,
...βάλε καινούριο, έχεις και 1 χρόνο εγγύηση..
Άσε που η εγγύηση είναι 2 χρόνια - και περιλαμβάνει και την εργασία εγκατάστασης...
(Απ' όσο γνωρίζω σε όλα τα ανταλλακτικά και εργασίες δίνεται 2 χρόνια, πλην αναλωσίμων)

Fairytale
09-06-10, 23:47
Το σύστημα DISA (Duel resonance Intake System) είναι το σύστημα ελέγχου του μεταβλητού μήκους της πολλαπλής εισαγωγής των Μ43/Μ44, στο οποίο flaps αλλάζουν το μήκος των αυλών εισαγωγής ανάλογα με τις στροφές και το φορτίο του μοτέρ. Σε χαμηλές στροφές με το κλείσιμο του flap κρατούν τον αυλό εισαγωγης μακρύ (καλύτερη ροπή χαμηλά) αλλά περίπου στις 4500rpm ανοίγοντας το flap κανουν τον αυλό κοντύτερο (περισσότερη ιπποδύναμη ψηλά).

Ωραίο γκατζετάκι μεν, αλλά δυστυχώς μετά στην πορεία της ζωής του βγάζει θόρυβο (rattling noise).

Τα γνήσια ανταλλακτικά όντως έχουν 2 χρόνια εγγύηση.
C U out there

rapid_fast
09-06-10, 23:56
To disa αν μείνει μόνιμα φουλ ανοιχτό τι διαφορα θα έχω από μια φυσιολογική λειτουργία?

Αλλά σίγουρα θα αλλάξω ότι προβληματικό πράγμα υπάρχει για να ξεμπερδεύω..

Δε θα έχεις πλήρη ροπή πρίν τις 3500...
Τίποτε άλλο..

harrys
10-06-10, 01:15
Παιδια εμένα δεν κάνει κάποιο θόρυβο πάντως..
Μπας και το DISA δεν είναι χαλασμένο όντως? Δεν μπορώ ρε γαμώτο να εμπιστευτώ αυτά τα διαγνωστηκά..

Fairytale
10-06-10, 10:00
Προτιμάς τις τυφλές διαγνώσεις των forum από τα διαγνωστικά των επίσημων αντιπροσωπειών;
C U out there

kakwskeimena
10-06-10, 11:53
Φιλε Χαρη δεν το πηγες για ελεγχο ενδελεχη πριν το παρεις? ολα αυτα δεν θαπρεπε να τα εχει βρει το συνεργειο?... ποσο εδωσες αν επιτρεπεται?

ευχομαι καλη τυχη με τα θεματακια by the way!

Αντών///is
10-06-10, 13:28
Το σύστημα DISA (Duel resonance Intake System) είναι το σύστημα ελέγχου του μεταβλητού μήκους της πολλαπλής εισαγωγής των Μ43/Μ44,...
C U out there
Νίκο και οι Μ42 το έχουν.

harrys
10-06-10, 14:40
Παιδιά τα άλλαξα όλα και τώρα όλα είναι κομπλέ!!!

Ήρθε και η ώρα για το service τώρα και θα το κάνω μεγαλο να είμαι οκ!
Ιμάντες, ρουλεμαν, φίλτρα, μπουζί, βαλβολίνες κτλ τα πάντα να είναι κομπλε!

ThaNOS E46coupe
10-06-10, 14:55
οκ τότε.αφου ξέμπλέξες.... αλλα δέν μας είπες την τιμή του? αν θέλεις βέβαια....

kloukakis
10-06-10, 15:13
Νίκο και οι Μ42 το έχουν.

Είναι αυτή η κατακόρυφη πετλούδα στο κάτω μέρος τις πολλαπλής? Αν ναι σε εμένα όταν έβγαλα την πολλαπλή ήταν κολλημένο εντελώς!! Δεν κούναγε ρούπι!! Εν τέλη το άφησα στο τερμα ανοιχτό, χωρίς να ξέρω και το γιατί:jester:

Sp!ros G
10-06-10, 15:37
H Disa ενος Μ44

27154
27155

Και που ακριβως ειναι στην εισαγωγη M44 ( Νουμερο 6).

27156

Kαι σε Μ43 (Νουμερο 8).

27157

Και ενα video πως ακουγεται μια χαλασμενη Disa

http://vimeo.com/2846309