PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαμπάκι λαδιού σε Ζ3


harrys
09-06-10, 17:07
Ρε παιδιά επειδή από την μια αντιπροσωπεία στην άλλη θα με τρελάνουν...

Το λαμπάκι των λαδιών μόλις βάζω μπρος μένει αναμένο.. σβήνει μετά από 30sec... ένα συνεργείο μου πε ότι είναι φυσιολογικό.. το άλλο ότι έχω καμμένο αισθητήρα στάθμης λαδιού.. το μοτερ εννοείται ότι έχει λαδιά.

Ποια είναι η αλήθεια??

1.9 M43

rapid_fast
09-06-10, 17:28
Ρε παιδιά επειδή από την μια αντιπροσωπεία στην άλλη θα με τρελάνουν...

Το λαμπάκι των λαδιών μόλις βάζω μπρος μένει αναμένο.. σβήνει μετά από 30sec... ένα συνεργείο μου πε ότι είναι φυσιολογικό.. το άλλο ότι έχω καμμένο αισθητήρα στάθμης λαδιού.. το μοτερ εννοείται ότι έχει λαδιά.

Ποια είναι η αλήθεια??

1.9 M43

Κανένα απο τα 2 δεν είναι αλήθεια...

harrys
09-06-10, 17:48
θα μου πεις τότε τι ισχύει?

rapid_fast
09-06-10, 18:05
θα μου πεις τότε τι ισχύει?
Αν δεν βγάλεις τον αισθητήρα λαδιού να τον μετρήσεις, δεν μπορείς να πάρεις απάντηση.
45 Λεπτά δουλειά είναι, 70-140 ευρώ ο αισθητήρας (aftermarket-γνήσιος).
Αμα είναι καμμένος, δεν θα στείλει ποτέ σήμα οκ για να σβήσει το λαμπάκι..
Αμα είναι βρώμικος όμως??

Υ.Γ. Το αυτοκίνητο που αγόρασες πρέπει να ήταν εντελώς ασυντήρητο απο όσα διαβάζω..

harrys
09-06-10, 20:24
Σβήνει μετά από μερικά δευτερόλεπτα οπότε καμμένος δεν είναι...

Να ναι βρώμικος? Πως στο καλό ν βρωμίσει ένας αισθητήρας πίεσης λαδιού ρε παιδιά??
¶σε που είναι και περιέργο πως σβήνει πάντα μετά από λίγα δευτερόλεπτα και πάντα στον ίδιο χρόνο..

dimis_gr
09-06-10, 22:28
αν δεν έχει χαλάσει και απλά κολάει τότε άστο...όταν θα το δεις να μην ανάβει καθόλου τότε πάνε βάλε καινούριο(αν θες), κάντο καμια βόλτα ακόμη μήπως βγάλει τπτ που χρήζει άμεσης αντικατάστασης. Μέχρι τότε έλεγχε τα λάδια για το τι παίζει και πόσο καίει(αν καίει) γιατί απ' ότι βλέπω έχεις αρκετά θέματα.

harrys
10-06-10, 01:13
Ε άλλο το ένα θέμα.. άλλο το άλλο...

Το θέμα με το καύσημο ξέρω τι να αλλάξω και μόλις τα αλλάξω θα είναι κομπλε...

Αλλά το θέμα με αυτόν τον αισθητήρα δεν το καταλαβαίνω.. τελοσπάντων ας πάει στο καλό θα τον αλλάξω και αυτόν... ότι είναι θα το αλλάξω τι να κάνω..

ThaNOS E46coupe
14-06-10, 00:27
υπάρχει περίπτωση να θέλει καθάρισμα. είναι πολύ κλασικό πρόβλημα στον μ43. κ εμένα κ στου αδερφού μου που έχουμε ίδια αυτοκίνητα με ίδιο κινητήρα, το κάνουν... αν αλλάξεις αισθητήρα πίεσης λαδιού θα είσαι οκ. αν κ να ξέρεις δέν έχει προβλημα όταν το λαμπάκι είναι πορτοκαλί.....να το φοβάσαι όταν το αυτοκίνητο βρίσκεται σε κίνηση κ το λαμπάκι ανάψει κόκκινο...τότε δέν έχεις καθόλου λάδι...κ π΄ρεέι να ακινητοποιήσεις το όχιμα κ να το μεταφέρεις με οδικη σε συνεργείο.. αλλίώς πάς για μοτέρ.....αυτά ειναι τα λόγια του μηχανικού μου.....καμια φωτο όμως δέν έβαλες να δούμε τελικά τι πήρες.....

harrys
16-06-10, 12:57
Θα βάλω και φωτος... δεν έχω προλάβει... χαχα
Όταν λέμε αισθητήρα πίεσης λαδιού εννοούμε έναν μεγάλο μάυρο αισθητήρα στο κάρτερ?
Και πρέπει να τον βγάλω να τον καθαρίσω?

Αυτά τα bmw έχουν πάρα πολλά "κλασσικά προβλήματα" τελικά χαχα!
¶ ρε Ιαπωνία μου που είσαι!!!!

rapid_fast
16-06-10, 13:11
Θα βάλω και φωτος... δεν έχω προλάβει... χαχα
Όταν λέμε αισθητήρα πίεσης λαδιού εννοούμε έναν μεγάλο μάυρο αισθητήρα στο κάρτερ?
Και πρέπει να τον βγάλω να τον καθαρίσω?

Αυτά τα bmw έχουν πάρα πολλά "κλασσικά προβλήματα" τελικά χαχα!
¶ ρε Ιαπωνία μου που είσαι!!!!

Εδώ είναι η Ιαπωνια, στα κορυφαία της...
http://www.youtube.com/watch?v=03m7fmnhO0I

http://www.youtube.com/watch?v=F9KRk7E6G-U&feature=channel