PDA

Επιστροφή στο Forum : reset ένδειξης φρένων


perseusath
11-06-10, 11:10
Καλημέρα.
Το αυτοκίνητο είναι το 116 μοντέλο 2006.
Εκανα γενικό σερβις πριν 8 μήνες. (Λάδια,φρένα μπρος-πίσω, φιλτρα,μπουζι).
Όλα καλά, αλλά στουσ 6 μήνεσ μου έλεγε πάλι για αλλαγή λαδιών και επειδή δεν ήθελα να το βλέπω, έκανα reset σε όλα με το τροπο (πατάμε πολύ ΄ςρα το κουμπί που μηδενίζει τα χιλιόμετρα, μεχρι να βγάλει το τρίγωνο, συνεχίζουμε να το πατάμε και μετά τα έκανα reset, λάδια, φρένα και αυτό που δείχνει ένα ανυψωτικό.....μόνο που στα φρένα δε μου βγάζει από την αρχή κάποια χιλιόμετρα κάτω.....παρά μόνο παύλεσ).
Τελικά όποτε βάζω μπροστά βγάζει την κόκκινη ένδειξη με το ανυψωτικό και κατά την οδήγηση είναι συνεχώσ αναμένο το κόκκινο λαμπάκι των φρένων. Τα τακάκια είναι 6 μηνών...άρα είναι πλασματικό το κόκκινο λαμπάκι.....είναι από το reset που έκανα.

Μήπως έχετε κάποια άλλη συμβουλή?
Το μόνο που μένει να κάνω από αυτά που διάβασα...είναι να έχω πατημένο το φρένο κατά τη διαδικασία του reset.....

Ευχαριστώ πολύ!

Geo_3D
11-06-10, 11:30
Μπορει να εχει προβλημα το τεστ των φρενων...

kostastnt
16-06-10, 00:20
Τσέκαρε τους αισθητήρες φρένων μην τυχόν φαγώθηκαν πριν το τακάκι... Έχω ακούσει περίπτωση που αλλάχτηκαν τακάκια και δεν αλλάχτηκαν οι αισθητήρες για οικονομία...

Επίσης σε οποιοδήποτε συνεργείο ακόμη και με απλό διαγνωστικό της bosch μπορεί να σου κάνει σωστό reset με ελάχιστο κόστος :)

perseusath
16-06-10, 15:28
Επειδή έγινε ακριβώς όταν έκανα εγώ το reset, δε πιστεύω να έπεσα ακριβώς επάνω εκεί που θα έπρεπε κανονικά να μου βγάλει αυτή την ένδειξη. Τελικά θα πάω σε ένα συνεργείο να μου το κάνει reset....όχι για κανένα λόγο, αλλά είναι κουραστικό να κάνεις ταξίδι και να ελέγχεις συνεχώσ αν έχεις κατεβάσει το χειρόφρενο επειδή είναι το ίδιο λαμπάκι!

paspas
19-08-10, 10:24
Επειδή έγινε ακριβώς όταν έκανα εγώ το reset, δε πιστεύω να έπεσα ακριβώς επάνω εκεί που θα έπρεπε κανονικά να μου βγάλει αυτή την ένδειξη. Τελικά θα πάω σε ένα συνεργείο να μου το κάνει reset....όχι για κανένα λόγο, αλλά είναι κουραστικό να κάνεις ταξίδι και να ελέγχεις συνεχώσ αν έχεις κατεβάσει το χειρόφρενο επειδή είναι το ίδιο λαμπάκι!
Χρειαζονται αλλαγη οι αισθητηρες.Αν τελικα σβηνει με αλλο τροπο θα ηθελα να το μαθω γιατι για τακακια μου ζητανε 350 ευρω