PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαμηλωμένα Ζ3...


harrys
13-06-10, 20:56
Έχει κανένας σας χαμηλωμένο Ζ3?

Το αμάξι μου φοράει Bilstein με H&R και μπορώ να πω ότι το αμάξι είναι τέλειο με αυτές τις αναρτήσεις.. ούτε κοπανάει.. ούτε κουράζει και το αμάξι είναι τρένο!!
Είναι ότι πρέπει για τους Ελληνικούς δρόμους!
Γιατί στο 200sx μου οι αγωνιστικές αναρτήσεις στους Ελληνικούς δρόμους είναι κόλαση...!


Λοιπόν... το πρόβλημα...!!
Πίσω δεν ρυθμίζεται ούτε camber ούτε σύγκλιση μιας και πίσω είναι τα πάντα από Ε30!
Όταν χαμηλώσεις τα Ε30 πίσω ανοίγει το camber αρνητικό και αποκτάει πολύ σύγκλιση..
Τρώει τα λάστιχα για πλάκα χωρίς φυσικά να κάνεις κάποια ταρζανιά.. χωρίς καν να βγάλεις το ESP!

Μια λύση είναι ξανά μαμά ύψος αλλά είναι κριμά γιατί το αμάξι οδηγικά είναι τέλειο τώρα.. είναι μια σπορ ανάρτηση που σου δίνει πολύ καλή αίσθηση!! Σαν να οδηγάς την Μ! Και αν δεν κάνω λάθος οι αναρτήσεις που έχει βάλει η BMW στην Μ είναι bilstein!

Άλλη λύση σε αυτό το πρόβλημα ξέρει κανένας?

harrys
13-06-10, 20:58
Nick_compact τα Ζ3 πίσω είναι Ε30!! Δεν ρυθμίζεις ούτε σύγκλιση ούτε camber! Μακάρι να ρυθμιζότανε οι σύγκλιση και η camber δεν πειράζει δεν είναι και υπερβολική camber!

Nick_compact
13-06-10, 21:00
Βγάζει η Ireland Engineering σετ σινεμπλοκ για τα πίσω ψαλίδια τα οποία ρυθμίζουν την γωνία κάμπερ. Και για την σύγκλιση βγάζει ένα σετ, αλλά είναι περίπλοκο, θέλει να ραφτεί το ψαλίδι.

Nick_compact
13-06-10, 21:06
Το γνωρίζω ότι έχεις πίσω άξονα σχεδίασης Ε30, είχα Compact :) Και επειδή κι εγώ την είχα χαμηλωμένη 35mm πίσω και 45mm εμπρός, τα ελαστικά πίσω δεν φθείρονται από την σύγκλιση αλλά από την πολύ κάμπερ, που φτάνει ακόμα και -3.0 αν χαμηλώσεις πολύ.

harrys
13-06-10, 21:15
Για το θέμα ανάρτησεις ας μιλήσουμε στο άλλο θέμα! Και μιας και είσαι moderator μετέφερε τα μηνύματα εκεί!
Πάντως φθείρονται πιο πολύ από την σύγκλιση πάρα από την camber! Η σύγκλιση είναι που τα τρώει. Αν Δεν είχε σύγκλιση και είχε μόνο camber με ESP ενεργοποιημένο δεν θα φαγωνόντουσαν ποτέ.

Nick_compact
13-06-10, 21:30
Δεν έχει άμμεση σχέση το ESP με την φθορά, τα ελαστικά τα τρώει κυριως η κάμπερ στον πίσω άξονα με τους ημιυστερούντες βραχίονες. Και αυτό γιατί πατάει μόνο το εσωτερικό του ελαστικού όταν το χαμηλώσεις, ειδικά όταν έχεις καινούρια ελαστικά και το δεις, το εξωτερικό φαίνεται με γυμνό μάτι ότι δεν πατάει. Αυτό δεν ισχύει μόνο στα Ε30/Ζ3 κλπ. Σε οποιοδήποτε αμάξι αυξήσεις πολύ το (αρνητικό) κάμπερ, φθείρει τα ελαστικά στο εσωτερικό τους, αν δεν είσαι συνέχεια στο στρίψιμο για να εξισοροπείται η φθορά.

harrys
13-06-10, 21:43
Φίλε μου μην επιμένεις από την σύγκλιση τρώγονται... αν δεν είχε σύγκλιση και είχε αρνητικό camber και το αμάξι ήταν στο ESP δηλαδή δεν σπνιάριζε δεν θα τρωγόντουσαν!

Αν βέβαια το σπινιάρεις ένα αμάξι με αρνητικό camber έντονο θα το φας μέσα!

Nick_compact
13-06-10, 21:48
Δεν έχει να κάνει με το αν σπινιάρουν ή όχι, το ελαστικό φθείρεται εκεί που πατάει περισσότερο, εκεί που αν μπορούσες να δεις το ίχνος του ελαστικού, θα έπεφτε το μεγαλύτερο βάρος. Στην εξωτερική πώς θα φαγωθεί, αν σχεδόν δεν πατάει;
Είναι το τελευταίο post πάνω στο θέμα, και δεν θα αναλύσω παραπάνω γιατί οι γνώσεις μου είναι λίγες επι του θέματος ανάρτηση από ότι φαίνεται, απλά θα παρακολουθώ για να μάθω κι εγώ.

rapid_fast
13-06-10, 22:10
Δεν έχει να κάνει με το αν σπινιάρουν ή όχι, το ελαστικό φθείρεται εκεί που πατάει περισσότερο, εκεί που αν μπορούσες να δεις το ίχνος του ελαστικού, θα έπεφτε το μεγαλύτερο βάρος. Στην εξωτερική πώς θα φαγωθεί, αν σχεδόν δεν πατάει;
Είναι το τελευταίο post πάνω στο θέμα, και δεν θα αναλύσω παραπάνω γιατί οι γνώσεις μου είναι λίγες επι του θέματος ανάρτηση από ότι φαίνεται, απλά θα παρακολουθώ για να μάθω κι εγώ.
Μην τον αποπαίρνεις....
Στην Ιαπωνική σχολή είναι γνωστό οτι μόνο η σύγκλιση τρώει λάστιχα..
Ξέρουν άραγε από σπαστό διαφορικό και μεταβλητή κάμπερ ανάλογα με το βάρος
στην Απω Ανατολή??:woowoo:

harrys
13-06-10, 23:04
Αχ τι ακούω βραδιάτικα...
Που η bmw έμαθε στα Ε46 να βάλει πολλαπλούς συνδέσμους πίσω και coilover ανάρτηση!!
Όταν στην ιαπωνία αυτά γινόντουσαν το 1985 στα Silvia τα πολύ παλιά τα S12!!!
Μεταβλητό camber αγαπητέ μου που το παίζεις ξερολίδης πιο ιαπωνικό δεν είχε?!?

Σπαστό διαφορικό αμφιβάλο κιόλας αν ξέρεις τι είναι μιας και μας έκανες μια προβολή τι γνώση έχεις πάνω στο θέμα! Και να ξανά πω... πιο ιαπωνικό δεν έχει και έχουν τα γερμανικά? Στα μοντέλα του 80 ήταν προαιρετικό και στα μοντέλα του 90 στανταρ! Η BMW ακόμα να το κάνει στανταρ το μπλοκέ!

Φίλε μου μάθε πριν γράφεις κάτι να το ελέγχεις... ειδικά όταν πας να την πεις στον άλλο έλενξε ότι πας να πεις κάτι που να ισχύει και όχι ότι να ναι...!


Nick_compact έχεις δει ποτέ κανένα αμάξι σειράς να τρώει τα λάστιχα του? Και στα 100.000κμ να αλλάξει τα λάστιχα του το πέλμα τους θα είναι κανονικό!!!
Το λάστιχο τρώγεται με την τριβή και όχι με το ρολάρισμα!!!
Αν σπινιάρεις το τρως...
Αν μπαίνεις τάπα στις στροφές το τρώς...
Αν έχει σύγκλιση ή απόκλιση το τρως (όπου πατάει.. στην συγκεκριμένη περίπτωση λόγω camber αρνητικής το τρώει μέσα)!


Τόσα χρόνια σε αγώνες θα με κάνετε να ξεχάσω ότι ξέρω εσείς...!
Καλύτερα να ακούσετε τον άλλον και να μάθετε κάτι παρά να προσπαθείσετε να του την πείτε σαν τον αγαπητό rapidfast!



Το θέμα μας είναι όμως να φτιάξουμε την σύγκλιση και την camber...

Stunt Mike
14-06-10, 00:00
Συναδελφοι ο Harrys εχει δικιο...η συγκλιση προκαλει φαινομενα τριβης ακομη και στην απλη ευθυγραμμη κινηση του αυτοκινητου και αντιστοιχη φθορα των ελαστικων....Και απλως αν εχεις και αρνητικο καμπερ τα τρως απο μεσα.Βεβαια Harry για να λεμε την πληρη αληθεια,ενα λαστιχο τρωγεται ετσι κι αλλιως ακομη και ρολλαροντας(ο νομος της τριβης ισχυει για ολους)Δεν υπαρχει περιπτωση να κανει καποιος 1.000.000 χλμ με τα ιδια λαστιχα ακομη και τελεια ευθυγραμμισμενα.Απλως δεν ειναι τοσο εντονη η φθορα τους μονο με αρνητικο καμπερωμα.Οποτε μην ειστε υπερβολικοι αμφοτεροι....Ο Harrys θελει να πει οτι η ΓΡΗΓΟΡΗ-ΕΝΤΟΝΗ φθορα ερχεται ως αποτελεσμα της συγκλισης και οχι μονο του καμπερωματος...

Stunt Mike
14-06-10, 00:04
Harrys καλο ειναι να μην εισαι ''εριστικος'' σε τετοια θεματα παρα να σκεφτεσαι οτι υπαρχουν πολλοι που χρειαζονται μια πιο πληρη αναλυση στο θεμα για να κατατοπιστουν...Σε κανεναν δεν αρεσουν οι εγωιστικες συμπεριφορες και σιγουρα ουτε σε σενα...

harrys
14-06-10, 01:02
Ένα αμάξι που έχει abs, esp και δεν το στρίβει ο οδηγός του δεν έχει ποτέ σοβαρή τριβή για να φάει λάστιχα!!
Ρολλάροντας θες ατελείωτες χιλιάδες χιλιόμετρα για να φας το πέλμα ενός ελαστικού!

Έχετε δει ποτέ μπροστινό σας λάστιχο να έχει φαγωθεί το πέλμα του?? (εκτος αν το στρίβεται το αμάξι τέζα).

Τα λάστιχα τρώγονται ή από υπερβολική σύγκλιση.. ή από σπινιαρίσματα και δυνατές εκκινήσεις (και αν έχεις αρνητικό camber τα τρως από μέσα).. ή από φρεναρίσματα... ή από άγρια στριψήματα.

Και η υπερβολική σύγκλιση σαν και αυτήν που δημιουργείται στα αυτοκίνητα μας πιστεύω ότι μειώνει και τις επιδόσεις και αυξάνει κατανάλωση.

Τα πράγματα θα ήταν ακόμα χειρότερα αν δεν είχε και υπερβολικό camber... γιατί τώρα τρόβεο ένα μικρό κομμάτι του ελαστικού λόγω έντονης αρνητικής camber που το αμάξι πατάει μόνο στο μέσα κομμάτι του ελαστικού. Αν είχαμε μια φυσιολογική camber της τάξεως -0.5o θα ήταν το αμάξι αναγκασμένο να τρίβει ΟΛΟ το λάστιχο και έτσι το ζόρι θα ήταν εντονότερο.


Επειδή κάποιοι δεν μπορούν να φανταστούν τι σημαίνει όλο αυτό θα σας πω ότι εκεί πατάει το λάστιχο φαγώθηκαν και τα σίδερα του ελαστικού και στο τέλος ένα από τα δυο διαλύθηκε και έμεινα!
Εντάξη όλο αυτό το φαινόμενο δεν γίνετε γρήγορα.. αλλά γίνετε!
Ή αλλάζεις συχνότερα λάστιχα...
Ή βάζεις μαμά αναρτήσεις πάλι..
Ή βρίσκεις τρόπο να ρυθμιστεί το αμάξι...

Και εγώ προσπαθώ να βρω άκρη για το τελευταίο...

Μια λύση είναι ένα κιτ που βάζεις ρεγουλατόρους αλλά θέλει μεγάλη φασαρία να μπει και έλεγα μήπως υπάρχει κάτι πιο εύκολο...

dimis_gr
14-06-10, 01:15
πάντως harrys και γω ακριβώς τα ίδια με σένα φοράω στο δικό μου

harrys
14-06-10, 01:19
Εννοείς τις αναρτήσεις?
Τι λάστιχα φοράς?
Στα τρώει ε?

dimis_gr
14-06-10, 02:07
βασικά δεν το χω προσέξει έχω ίδιες αναρτήσεις και ελατήρια με σένα. Αλλά με λάστιχα 22/45/17 μπρος πίσω. Δεν το χα πρσέξει. Αύριο με το καλό θα το ψάξω ώστε να δω το τι παίζει

rapid_fast
14-06-10, 02:13
Αχ τι ακούω βραδιάτικα...
Που η bmw έμαθε στα Ε46 να βάλει πολλαπλούς συνδέσμους πίσω και coilover ανάρτηση!!
Όταν στην ιαπωνία αυτά γινόντουσαν το 1985 στα Silvia τα πολύ παλιά τα S12!!!
Μεταβλητό camber αγαπητέ μου που το παίζεις ξερολίδης πιο ιαπωνικό δεν είχε?!?

Σπαστό διαφορικό αμφιβάλο κιόλας αν ξέρεις τι είναι μιας και μας έκανες μια προβολή τι γνώση έχεις πάνω στο θέμα! Και να ξανά πω... πιο ιαπωνικό δεν έχει και έχουν τα γερμανικά? Στα μοντέλα του 80 ήταν προαιρετικό και στα μοντέλα του 90 στανταρ! Η BMW ακόμα να το κάνει στανταρ το μπλοκέ!

Φίλε μου μάθε πριν γράφεις κάτι να το ελέγχεις... ειδικά όταν πας να την πεις στον άλλο έλενξε ότι πας να πεις κάτι που να ισχύει και όχι ότι να ναι...!


Nick_compact έχεις δει ποτέ κανένα αμάξι σειράς να τρώει τα λάστιχα του? Και στα 100.000κμ να αλλάξει τα λάστιχα του το πέλμα τους θα είναι κανονικό!!!
Το λάστιχο τρώγεται με την τριβή και όχι με το ρολάρισμα!!!
Αν σπινιάρεις το τρως...
Αν μπαίνεις τάπα στις στροφές το τρώς...
Αν έχει σύγκλιση ή απόκλιση το τρως (όπου πατάει.. στην συγκεκριμένη περίπτωση λόγω camber αρνητικής το τρώει μέσα)!


Τόσα χρόνια σε αγώνες θα με κάνετε να ξεχάσω ότι ξέρω εσείς...!
Καλύτερα να ακούσετε τον άλλον και να μάθετε κάτι παρά να προσπαθείσετε να του την πείτε σαν τον αγαπητό rapidfast!



Το θέμα μας είναι όμως να φτιάξουμε την σύγκλιση και την camber...

Απλά σε πληροφορώ οτι η Ε28 το 1981, είχε σπαστό διαφορικό με μεταβαλλόμενο κάμπερ
σαν στάνταρ στον εξοπλισμό της, και την είχα απο το 1984 και μετά.
Οσο πιο πολύ έτρεχες, τόσο περισσότερο έτρωγε τα πίσω λάστιχα στην μέσα πλευρα..
Άσχετα αμα έκανες σπινιαρίσματα ή όχι..
Είναι και αυτό σαν το 240SX που δεν είχα ποτέ...

rapid_fast
14-06-10, 02:43
Δες και την εικόνα, να καταλάβεις ποιος είναι ο υπαίτιος που φθείρονται τα ελαστικά..
Το κάμπερ, ή η σύγκλιση..?? Μάτια βγάζει..
Και για την κουλτούρα..:Rear toe-in: straight-line stability, traction out of the corner, more steerability,higher top speed.
Πές μας τώρα και οτι στα τρώει μέσα τα λάστιχα, να χοροπηδήσουμε......

Stunt Mike
14-06-10, 09:16
Δες και την εικόνα, να καταλάβεις ποιος είναι ο υπαίτιος που φθείρονται τα ελαστικά..
Το κάμπερ, ή η σύγκλιση..?? Μάτια βγάζει..
Και για την κουλτούρα..:Rear toe-in: straight-line stability, traction out of the corner, more steerability,higher top speed.
Πές μας τώρα και οτι στα τρώει μέσα τα λάστιχα, να χοροπηδήσουμε......

Rapid fast δεν λεμε οτι δεν τα τρωει το καμπερ τα λαστιχα απο μεσα....Απλως το να καμπερωσεις πχ αρνητικα εναν αξονα δεν του προκαλεις μεγαλυτερη φθορα απ'οτι αν ηταν μηδενικο καμπερωμα.Απλως στο μηδενικο καμπερ τρωγεται ολο το λαστιχο ομοιογενεστατα,ενω με αρνητικο πχ τρωγεται περισσοτερο απο μεσα.Οι δυναμεις που του ασκουνται ομως ειναι οι ιδιες με το μηδενικο καμπερ,συναρτησει φορτιου,βαρους οχηματος και τριβης του οδοστρωματος.Η συγκλιση ομως προκαλει γρηγοροτερη φθορα των ελαστικων ασχετως καμπερωματος λογω του οτι σαν ρυθμιση δυσκολευει την ευθυγραμμη κινηση του αυτοκινητου.Και ναι αν παρεις 3 ιδια αμαξια που οδηγουνται χαλαρα,το Α να εχει εντονο αρνητικο καμπερ, το Β να εχει εντονη συγκλιση και το Γ απολυτα ευθυγραμμισμενο θα παρατηρησεις οτι το Α θα βγαλει πολυ περισσοτερα χλμ με τα ιδια λαστιχα,ισως σχεδον τα ιδια με το Γ(απλως η φθορα του Α θα'ναι μονο στο εσωτερικο μερος των ελαστικων) ενω το Β θα τα'χει φαει αρκετα νωριτερα...

harrys
14-06-10, 11:15
MikeT328E36
Τα λόγια σου χαλάς...

Ο rapid fast νομίζει ότι μπορεί να κάνει επίδειξη γνώσεων εδώ πέρα.. δεν ξέρει που δεν ξέρει τίποτα το παίζει και ξερόλας! Του εξήγησα ότι η σύγκλιση τρίβει τα λάστιχα.. άστον αφού δεν καταλαβαίνει!


Ποια Ε28 είχε μωρέ στανταρ μπλοκέ.... σου πα μην γράφεις πράγματα που δεν είσαι σίγουρος..

Automatic transmission and limited-slip differential were optional on all models except the M5 and 524td.

Τώρα μεταβαλόμενο camber ανάλογα με το βάρος ούτε έχεις ιδέα εσύ τι είναι!!
Και τα αρχαία αμάξια έτσι είναι.. δεν είναι καμιά τεχνολογία!! Ημαρτων πια!\
Όποιο αμάξι φοράει έστω και ένα ψαλίδι όπως το Ε30 που φοράει ένα τότε το camber μεταβάλεται με το χαμήλωμα ή με την μεταφορά βάρους..


Δεν φτάνει που δεν ξέρει μας τα λέει και με τρόπο λες και μας την λέει με την επίδειξη των τρομερών γνώσεων! Έλεος!

rapid_fast
14-06-10, 11:34
MikeT328E36
Τα λόγια σου χαλάς...

Ο rapid fast νομίζει ότι μπορεί να κάνει επίδειξη γνώσεων εδώ πέρα.. δεν ξέρει που δεν ξέρει τίποτα το παίζει και ξερόλας! Του εξήγησα ότι η σύγκλιση τρίβει τα λάστιχα.. άστον αφού δεν καταλαβαίνει!


Ποια Ε28 είχε μωρέ στανταρ μπλοκέ.... σου πα μην γράφεις πράγματα που δεν είσαι σίγουρος..


Τώρα μεταβαλόμενο camber ανάλογα με το βάρος ούτε έχεις ιδέα εσύ τι είναι!!
Και τα αρχαία αμάξια έτσι είναι.. δεν είναι καμιά τεχνολογία!! Ημαρτων πια!\
Όποιο αμάξι φοράει έστω και ένα ψαλίδι όπως το Ε30 που φοράει ένα τότε το camber μεταβάλεται με το χαμήλωμα ή με την μεταφορά βάρους..


Δεν φτάνει που δεν ξέρει μας τα λέει και με τρόπο λες και μας την λέει με την επίδειξη των τρομερών γνώσεων! Έλεος!
Πότε σου είπα εγώ για στάνταρ μπλοκέ??
Για στάνταρ σπαστό σου είπα.. Ξέρεις τι είναι το σπαστό διαφορικό?
Πάρε και μια εικόνα ακόμα να δούμε ποιός τρώει περισσότερο τα λάστιχα...
Υ.Γ. Περιμένω να μου πεις αν στα τρώει μέσα, ή ομοιόμορφα...

rapid_fast
14-06-10, 11:40
Rapid fast δεν λεμε οτι δεν τα τρωει το καμπερ τα λαστιχα απο μεσα....Απλως το να καμπερωσεις πχ αρνητικα εναν αξονα δεν του προκαλεις μεγαλυτερη φθορα απ'οτι αν ηταν μηδενικο καμπερωμα.Απλως στο μηδενικο καμπερ τρωγεται ολο το λαστιχο ομοιογενεστατα,ενω με αρνητικο πχ τρωγεται περισσοτερο απο μεσα.Οι δυναμεις που του ασκουνται ομως ειναι οι ιδιες με το μηδενικο καμπερ,συναρτησει φορτιου,βαρους οχηματος και τριβης του οδοστρωματος.Η συγκλιση ομως προκαλει γρηγοροτερη φθορα των ελαστικων ασχετως καμπερωματος λογω του οτι σαν ρυθμιση δυσκολευει την ευθυγραμμη κινηση του αυτοκινητου.Και ναι αν παρεις 3 ιδια αμαξια που οδηγουνται χαλαρα,το Α να εχει εντονο αρνητικο καμπερ, το Β να εχει εντονη συγκλιση και το Γ απολυτα ευθυγραμμισμενο θα παρατηρησεις οτι το Α θα βγαλει πολυ περισσοτερα χλμ με τα ιδια λαστιχα,ισως σχεδον τα ιδια με το Γ(απλως η φθορα του Α θα'ναι μονο στο εσωτερικο μερος των ελαστικων) ενω το Β θα τα'χει φαει αρκετα νωριτερα...
Φίλε Mike,
στο bold διαφωνώ, έχεις πρόωρη φθορά στο 10-12% του πέλματος, αφού εκεί ουσιαστικά καταπονείς κατά 70% περισσότερο το ελαστικό, ακόμα και σε απόλυτα ευθύγραμμη κίνηση.. (ελπίζω να καταλαβαίνεις από τις εικόνες και ειδικά το footprint, γιατί..)

harrys
14-06-10, 13:26
Χαχαχα εσύ είσαι μεγάλος επιστήμονας τελικά!! 10-12 ε??? Χαχαχα έκανες και υπολογισμούς!!!
Μπράβο σε ευχαριστούμε για τις γνώσεις σου!!
Αλήθεια τι δουλειά κάνεις? Πυρηνικός φυσικός είσαι??


Η ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΤΡΙΒΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΟΛΑΡΕΙ ΑΠΛΑ! ΤΟ ΤΡΙΒΕΙΙΙΙΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΝΕ Η ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΘΕΙΑ!!!

Η CAMBER KANEI TO AYTOKINHTO NA ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ!!
ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΚΑΙ ΣΤΡΙΨΗΜΑΤΑ...
ΜΕ ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΓΩΘΕΙ ΠΟΤΕΕΕ!!

ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙΑ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ CAMBER ΓΙΑ 100.000χλμ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΛΙΣΗ... ΣΤΑ 20.000χλμ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΣΕΙ!!

rapid_fast
14-06-10, 15:05
Χαχαχα εσύ είσαι μεγάλος επιστήμονας τελικά!! 10-12 ε??? Χαχαχα έκανες και υπολογισμούς!!!
Μπράβο σε ευχαριστούμε για τις γνώσεις σου!!
Αλήθεια τι δουλειά κάνεις? Πυρηνικός φυσικός είσαι??

Η ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΤΡΙΒΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΟΛΑΡΕΙ ΑΠΛΑ! ΤΟ ΤΡΙΒΕΙΙΙΙΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΝΕ Η ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΘΕΙΑ!!!
Η CAMBER KANEI TO AYTOKINHTO NA ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ!!
ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΚΑΙ ΣΤΡΙΨΗΜΑΤΑ...
ΜΕ ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΓΩΘΕΙ ΠΟΤΕΕΕ!!
ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙΑ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ CAMBER ΓΙΑ 100.000χλμ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!
ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΛΙΣΗ... ΣΤΑ 20.000χλμ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΣΕΙ!!
Ναι είμαι, σε ευχαριστώ που το αναγνωρίζεις.. 10-12% επι του πλάτους πέλματος. (όχι σκέτο 10-12, μην παρεξηγηθούμε κιόλας...)
Δεν είμαι πυρηνικός φυσικός. Αλλά δε σου λέω τι είμαι, έχει πολύ ζέστη για ψυχρολουσίες..
Εγώ δε θα τα πώ φωναχτά, δεν υπάρχει λόγος.
Το ελαστικό έχει πλάτος Α χιλιοστά, στην επαφή με το δρόμο γίνονται Α+Χ%, με την απομάκρυνση απο το δρόμο Α-2Χ% και αμέσως μετά Α.
Κοινώς το πέλμα ανοιγοκλείνει. Αυτό ζεσταίνει το ελαστικό, και το φέρνει σε συνθήκη λειτουργίας. Αυτός είναι και ο κύριος λόγος που τα ελαστικά φθείρονται.
Αρα, όσο και να φωνάζεις, με απλό ρολάρισμα, τα ελαστικά θα φαγωθούν. Οσο πιο γρήγορα
τρέχεις, τόσο πιο γρήγορα θα τα φθείρεις. Οσο περισσότερο βάρος έχεις, τόσο περισσότερο τα φθείρεις.
Η Αγγλική λέξη που περιγράφει το φαινόμενο λέγεται Abrasion..
It is the cause of the consumption of the tread and is determined by friction between the tread and the ground. It is heightened for instance by temperature increases, different pressure than the nominal one, etc...

Η κάμπερ, συγκεντρώνει απλά περισσότερο φορτίο σε μικρότερο πλάτος πέλματος, άρα αυξάνει την φθορά σε εκείνο το σημείο. Κατόπιν, και επειδή εκείνο το σημείο έχει χάσει ύψος, αρχίζει η μετατόπιση φθοράς με φορά προς το κέντρο του ελαστικού.
Στο τέλος, έχει εξαντληθεί το πέλμα στο αρχικό σημείο τριβής, ενώ στην απέναντι πλευρά
του πέλματος έχεις ακόμη γόμα.
Σύγκλιση.
Όλα τα οχήματα έχουν σύγκλιση. 4 μέτρα πλευρικής, στα χίλια μέτρα κίνησης.
Δές και τον τρόπο που ελέγχεις, γιατί οι περισσότεροι "αγωνιζόμενοι" ελέγχετε με τους
τροχούς στην ευθεία.. Και είμαι σίγουρος οτι αυτό, ούτε το ήξερες, ούτε το έχεις ξαναδεί..
Toe out of the front wheels expressed in degrees and conventionally measured with the wheel turned 20°.
Όταν τελειώνουν τα επιχειρήματα, αρχίζει η ειρωνεία..
Εκκρεμούν..
1) Σου τρώει τα ελαστικά μέσα, ή έξω..??
2) Πότε σου είπα για στανταρ μπλοκέ? Για σπαστό διαφορικό σου είπα..
3) Ξέρεις τι είναι το σπαστό διαφορικό?
4) Ξέρεις τι είναι το σπαστό διαφορικό με ικανότητα μεταβολής κάμπερ??

Υ.Γ. Οταν καταλάβεις οτι προσπαθώ να σε βοηθήσω, και όχι να στην πώ, απλά θα δείς
οτι έχει χαθεί το αντίστοιχο χρονικό διάστημα...

jim_pas
14-06-10, 15:17
Έχετε δει ποτέ μπροστινό σας λάστιχο να έχει φαγωθεί το πέλμα του?? (εκτος αν το στρίβεται το αμάξι τέζα).



έχω δει εγώ το δικό μου.....μετα απο κάποια χιλιόμετρα φυσιλογικό είναι να φαγωθούνε...εβγάλε και τα λινά έξω πιο συγκεκριμένα...και τέζα να μην το στρίβεις όλα τα ελαστικά έχουν συγκεκριμένη φθορά....μετα απο κάποια χιλιόμετρα το πέλμα αρχίζει και πέφτει σταδιακά....

Nick_compact
14-06-10, 15:29
Χαχαχα εσύ είσαι μεγάλος επιστήμονας τελικά!! 10-12 ε??? Χαχαχα έκανες και υπολογισμούς!!!
Μπράβο σε ευχαριστούμε για τις γνώσεις σου!!
Αλήθεια τι δουλειά κάνεις? Πυρηνικός φυσικός είσαι??


Η ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΤΡΙΒΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΟΛΑΡΕΙ ΑΠΛΑ! ΤΟ ΤΡΙΒΕΙΙΙΙΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΝΕ Η ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΘΕΙΑ!!!

Η CAMBER KANEI TO AYTOKINHTO NA ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ!!
ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΚΑΙ ΣΤΡΙΨΗΜΑΤΑ...
ΜΕ ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΓΩΘΕΙ ΠΟΤΕΕΕ!!

ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙΑ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ CAMBER ΓΙΑ 100.000χλμ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΛΙΣΗ... ΣΤΑ 20.000χλμ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΣΕΙ!!

Σαν αγωνιζόμενος, θα έπρεπε να ξέρεις ότι η αυξημένη αρνητική (ή και θετική) γωνία κάμπερ φθείρει τα ελαστικά και μάλιστα πολύ. Έχοντας παίξει αρκετά με την γωνία κάμπερ και στο αμάξι που έχω τώρα (με ρυθμιζόμενα top mounts εμπρός) και στο Ε36 Compact που είχα πριν με κάποιες άλλες λύσεις στον εμπρός άξονα, ξέρω πολύ καλύτερα από σένα αν φθείρονται πιο πολύ τα ελαστικά από την σύγκλιση, ή από την γωνία κάμπερ. Με αυξημένη αρνητική κάμπερ, και σύγκλιση αυτή που ορίζει το εργοστάσιο, τα ελαστικά μέσα φθείρονται πολύ πιο γρήγορα. Όπως καταλαβαίνεις δεν περιμένω εσένα να μου πεις αν η κάμπερ φθείρει ή όχι τα ελαστικά. Εμένα όμως δεν με πειράζει που φθείρονται στο εσωτερικό, γιατί πριν προλάβει να γίνει σλικ μέσα, δεν έχει μείνει πλαινό απο τα στριψίματα. Και επειδή όπως σου έχω προαναφέρει είχα χαμηλωμένο Ε36 Compact, με 102 ίππους ανίκανους να φάνε τα ελαστικά από σπιναρίσματα όπως λες, τα ελαστικά πάλι μέσα τα έφθειρε, και σε πολύ μεγάλο βαθμό. Θυμάμαι ότι είχα περίπου 2.5 μοιρες αρνητικό στον πίσω άξονα μετά το χαμήλωμα.

rapid_fast
14-06-10, 16:21
Και η λύση στο πρόβλημα των Ζ3..

Stunt Mike
14-06-10, 18:00
Πότε σου είπα εγώ για στάνταρ μπλοκέ??
Για στάνταρ σπαστό σου είπα.. Ξέρεις τι είναι το σπαστό διαφορικό?
Πάρε και μια εικόνα ακόμα να δούμε ποιός τρώει περισσότερο τα λάστιχα...
Υ.Γ. Περιμένω να μου πεις αν στα τρώει μέσα, ή ομοιόμορφα...

Rapid fast δεν διαφωνουμε ουσιαστικα...Αυτο που ποσταρες επιβεβαιωνει αυτο που υποστηριζω: οτι η συγκλιση προκαλει ''rapid tire wear''....ενω το καμπερ απλως ''tire wear''.....Σιγουρα το λαστιχο φθειρεται περισσοτερο οταν εχει αρνητικο καμπερ απ'οτι θετικο αλλα αυτο γινεται γιατι η μαζα(βαρος αυτοκινητου) παραμενει ιδια οποτε πατωντας πανω σε λιγοτερο ελαστικο προκαλει ελαφρως πιο προωρη φθορα.Αυτο που σου λεω ειναι οτι το καμπερωμα του αξονα ΔΕΝ αυξανει τις συνιστωσες δυναμεις που ασκουνται στα ελαστικα,ενω η συγκλιση τις αυξανει....Ο Harrys χανει το ημι-δικιο του γιατι ειναι υπερβολικος....:shakehead Αν πχ εχεις ενα Μ3 με μηδεν καμπερ πισω και κανεις 50.000km για να φαγωθουν τα ελαστικα,με αρνητικο καμπερ θα κανεις ισως 30.000km(μεσες-ακρες λεμε τωρα δεν ειμαι και επιστημονας:ices_ange)Αν ομως αφαιρεσεις απ'το Μ3 100-150 κιλα ισως η φθορα των καμπερωμενων ελαστικων(σε mm πελματος),απ'τη μεσα μερια μονο,να ερθει στα επιπεδα προ καμπερωματος(σε ολο το πελμα φυσικα παλι σε mm).Ολα αυτα βεβαια οσον αφορα την πιστα που θες να βγαλεις συγκεκριμενους γυρους χωρις να μεινεις απο λαστιχα(βλεπε F1).Στο δρομο τα πραγματα εχουν ως εξης:ναι το καμπερωμα τρωει τα λαστιχα περισσοτερο απο το μηδενικο καμπερ,κι αυτο γιατι το βαρος του οχηματος παραμενει το ιδιο...η συγκλιση απλως θα τα καταστρεψει πολυ πιο γρηγορα,μαζι και τα σινεμπλοκ,ημιμπαρα,ακρομπαρα

Stunt Mike
14-06-10, 18:07
Χαχαχα εσύ είσαι μεγάλος επιστήμονας τελικά!! 10-12 ε??? Χαχαχα έκανες και υπολογισμούς!!!
Μπράβο σε ευχαριστούμε για τις γνώσεις σου!!
Αλήθεια τι δουλειά κάνεις? Πυρηνικός φυσικός είσαι??


Η ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΤΡΙΒΕΙ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΣΕ ΟΛΗ ΤΟΥ ΤΗΝ ΠΟΡΕΙΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΤΑΝ ΡΟΛΑΡΕΙ ΑΠΛΑ! ΤΟ ΤΡΙΒΕΙΙΙΙΙ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΡΟΔΕΣ ΘΕΛΟΥΝΕ ΝΑ ΠΑΝΕ Η ΜΙΑ ΑΡΙΣΤΕΡΑ ΚΑΙ Η ΑΛΛΗ ΔΕΞΙΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΕΥΘΕΙΑ!!!

Η CAMBER KANEI TO AYTOKINHTO NA ΠΑΤΑΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΜΙΑ ΠΛΕΥΡΑ ΤΟΥ ΕΛΑΣΤΙΚΟΥ!!
ΘΑ ΤΟ ΦΑΣ ΤΟ ΛΑΣΤΙΧΟ ΜΟΝΟ ΜΕ ΣΠΙΝΙΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΦΡΕΝΑΡΙΣΜΑΤΑ... ΚΑΙ ΣΤΡΙΨΗΜΑΤΑ...
ΜΕ ΡΟΛΑΡΙΣΜΑ ΔΕΝ ΘΑ ΦΑΓΩΘΕΙ ΠΟΤΕΕΕ!!

ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙΑ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΑΡΝΗΤΙΚΟ CAMBER ΓΙΑ 100.000χλμ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ ΘΑ ΥΠΑΡΧΟΥΝ!

ΑΝ ΑΦΗΣΕΙΣ ΕΝΑ ΑΜΑΞΙ ΝΑ ΡΟΛΑΡΕΙ ΜΕ ΣΥΓΚΛΙΣΗ... ΣΤΑ 20.000χλμ ΤΟ ΠΟΛΥ ΘΑ ΕΧΟΥΝ ΣΚΑΣΕΙ!!

Αν και στην αρχη ειχες δικιο εν μερει,οι υπερβολικες αντιδρασεις σου σε αδικουν....Περα απ'αυτο νομιζα οτι σαν αγωνιζομενος ισως μπορουσες με καποιο τροπο να τους αποδειξεις την αποψη σου....Το ''ποτε'' δεν μπορει να υπαρξει οταν μιλαμε για δυναμεις τριβης που σ'αυτη τη Γη που ζουμε,αποδεικνυουν καθημερινα την υπαρξη τους...Και στον παγο ακομη να οδηγεις τριβη υπαρχει οποτε θα υπαρχει και φθορα.Το οτι εσυ δεν την βλεπεις με τα ματια σου δεν σημαινει οτι επαψε να ισχυει...Συγνωμη Harrys εγω σε υποστηριξα στην αρχη αλλα μονο στην αποψη οτι η συγκλιση τρωει πιο γρηγορα τα ελαστικα απ'οτι το καμπερ...Και ακομη το υποστηριζω...

rapid_fast
14-06-10, 18:51
Rapid fast δεν διαφωνουμε ουσιαστικα...Αυτο που ποσταρες επιβεβαιωνει αυτο που υποστηριζω: οτι η συγκλιση προκαλει ''rapid tire wear''....ενω το καμπερ απλως ''tire wear''.....Σιγουρα το λαστιχο φθειρεται περισσοτερο οταν εχει αρνητικο καμπερ απ'οτι θετικο αλλα αυτο γινεται γιατι η μαζα(βαρος αυτοκινητου) παραμενει ιδια οποτε πατωντας πανω σε λιγοτερο ελαστικο προκαλει ελαφρως πιο προωρη φθορα.Αυτο που σου λεω ειναι οτι το καμπερωμα του αξονα ΔΕΝ αυξανει τις συνιστωσες δυναμεις που ασκουνται στα ελαστικα,ενω η συγκλιση τις αυξανει....Ο Harrys χανει το ημι-δικιο του γιατι ειναι υπερβολικος....:shakehead Αν πχ εχεις ενα Μ3 με μηδεν καμπερ πισω και κανεις 50.000km για να φαγωθουν τα ελαστικα,με αρνητικο καμπερ θα κανεις ισως 30.000km(μεσες-ακρες λεμε τωρα δεν ειμαι και επιστημονας:ices_ange)Αν ομως αφαιρεσεις απ'το Μ3 100-150 κιλα ισως η φθορα των καμπερωμενων ελαστικων(σε mm πελματος),απ'τη μεσα μερια μονο,να ερθει στα επιπεδα προ καμπερωματος(σε ολο το πελμα φυσικα παλι σε mm).Ολα αυτα βεβαια οσον αφορα την πιστα που θες να βγαλεις συγκεκριμενους γυρους χωρις να μεινεις απο λαστιχα(βλεπε F1).Στο δρομο τα πραγματα εχουν ως εξης:ναι το καμπερωμα τρωει τα λαστιχα περισσοτερο απο το μηδενικο καμπερ,κι αυτο γιατι το βαρος του οχηματος παραμενει το ιδιο...η συγκλιση απλως θα τα καταστρεψει πολυ πιο γρηγορα,μαζι και τα σινεμπλοκ,ημιμπαρα,ακρομπαρα
Mike,
δε διαφωνούμε, απλά περιμένω να δούμε που του τρώει τα λάστιχα..

harrys
14-06-10, 20:01
rapid_fast
Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου επιστήμονα... δεν θες να μάθεις! Άρε δεν μπορώ να σου ξανά απαντήσω.
Κάτσε με την ασχετοσήνη σου.

Είπαμε η πολύ camber δημιουργεί φθορά επειδή πατάει μόνο από την μια μεριά το ελαστικό!
ΑΛΛΑ ΤΟ ΤΙ ΦΘΟΡΑ ΔΗΜΙΟΥΡΓΕΙ Η ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ ΣΥΓΚΛΙΣΗ ΔΕΝ ΝΙΩΘΕΙΣ ΝΑ ΤΗΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙΣ!


jim_pas
Ε τα έφαγες αλλά μετά από πόσο καιρό τα έφαγες.... και πως το πήγαινες το αμάξι.. εγώ είπα ότι τα λάστιχα δεν θα φαγωθούν αν φανταστεί κάποιος ένα αυτοκίνητο που ρολάρει για χιλιάδες χιλιόμετρ. ΡΟΛΑΡΕΙ όχι να στρίβει.. φρενάρει.. κτλ κτλ



Nick_compact
Καλά εσύ δεν διάβασε μάλλον τι είπαμε...

Είπες..
είχα χαμηλωμένο Ε36 Compact
Ε φύσικό είναι να στα ξεφτυλίσει τα λάστιχα και χωρίς να κάνεις τίποτα.. γιατί όταν χαμηλώσεις Ε36 είναι σαν να χαμηλώνεις Ζ3.. Ε30.. δημιουργείς πολύ μεγάλη σύγκλιση και πολύ camber...
Και λόγω της σύγκλισης το λάστιχο από μέσα πολύ γρήγορα δεν υπάρχει...

z3 2.2
14-06-10, 20:09
Mη χαμηλωνετε τα αυτοκινητα....
Το ζορι που τραβανε οι κουπες/σταυροι των ημιαξονιων με το χαμηλωμα το εχει σκεφτει κανεις?????
Το zed για να στριβει θελει.
1)Ελατηρια Μ Pack
2)Bilstein (oχι με 40αρια καλαμια)
3)Λαστιχα
4)Μπλοκε
5)Αντερα

jim_pas
14-06-10, 20:56
jim_pas
Ε τα έφαγες αλλά μετά από πόσο καιρό τα έφαγες.... και πως το πήγαινες το αμάξι.. εγώ είπα ότι τα λάστιχα δεν θα φαγωθούν αν φανταστεί κάποιος ένα αυτοκίνητο που ρολάρει για χιλιάδες χιλιόμετρ. ΡΟΛΑΡΕΙ όχι να στρίβει.. φρενάρει.. κτλ κτλ



50000 χιλιόμετρα......δεν γίνεται όμως μόνο να το ρολλάρω...πρέπει κάποιες φορές να στρίβω και το τιμόνι,να πατάω και φρένο όπως κάνουν όλοι....

fast-enough
14-06-10, 22:57
Τι 'ναι αυτός ωρε? Άλλος 850 μας βρήκε... Η τριβή η οποία ασκείται ως δύναμη στο ελαστικό έχει άμεση σχέση με τη μάζα και την επιφάνεια επαφής. Αν έχεις ίδια μάζα σε μικρότερη επιφάνεια, έχεις μεγαλύτερη δύναμη ανά τετραγωνικό εκατοστό ελαστικού. Απλή φυσική ρε γαμ@το...
Κανείς δεν είπε πως η σύγκλιση δεν φθείρει τα ελαστικά και μάλιστα γρήογρα αφου κινούνται υπο γωνία, άρα "σέρνονται". Αλλά και με αρνητικό καμπερ έχεις σαφώς αυξημένες φθορές.
Όσο για το ρολλάρισμα και την έλλειψη φθοράς, μπράβο αγόρι μου, ανέτρεψες όλη τη φυσική νευτώνια και μη, δημιούργησες σύστημα χωρίς απώλειες, πάμε και για το αεικίνητο τώρα...
Ανοίγεις το στόμα λες και είσαι στη λαχαναγορά, αλλά τα αυτιά βουλωμένα... δεν πάει έτσι...

rapid_fast
14-06-10, 23:13
rapid_fast
Δεν ασχολούμαι άλλο μαζί σου επιστήμονα... δεν θες να μάθεις! Άρε δεν μπορώ να σου ξανά απαντήσω.
Κάτσε με την ασχετοσήνη σου.
Και λόγω της σύγκλισης το λάστιχο από μέσα πολύ γρήγορα δεν υπάρχει...
Η σύγκλιση προκαλεί φθορά στην εξωτερική πλευρά των ελαστικών, και μόνο..

Sp!ros G
14-06-10, 23:58
Η σύγκλιση προκαλεί φθορά στην εξωτερική πλευρά των ελαστικών, και μόνο..
+ 1

Ερωτηση σε ΠΑΓΚΥΠΡΙΕΣ ΕΞΕΤΑΣΕΙΣ

σε μαθημα : Τεχνολογια Αυτοκινητων!!!

Η υπερβολική σύγκλιση των τροχών προκαλεί φθορά:

(α) Στα δύο άκρα του πέλματος των ελαστικών

(β) Στο κέντρο του πέλματος των ελαστικών

(γ) Στην εξωτερική πλευρά του πέλματος των ελαστικών

(δ) Στην εσωτερική πλευρά του πέλματος των ελαστικών.

Απάντηση

(γ) Στην εξωτερική πλευρά του πέλματος των ελαστικών

πηγη : http://www.moec.gov.cy/ypexams/panexams/exams2008/13_06_2008tech_II_PK_texnologia_avtokiniton_soluti on.pdf

rapid_fast
15-06-10, 00:27
Αχ τι ακούω βραδιάτικα...
Που η bmw έμαθε στα Ε46 να βάλει πολλαπλούς συνδέσμους πίσω και coilover ανάρτηση!!
Πρώτη ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων πίσω, στο Ζ1, χρόνια πρίν οποιοδήποτε ιαπωνικό.When the Z1 debuted in 1985, the roadster featured the world’s first high intensity discharge lamps which BMW patented plus the then-unique Z-axle; the multilink suspension that BMW would later use in the E36 3er.
Όταν στην ιαπωνία αυτά γινόντουσαν το 1985 στα Silvia τα πολύ παλιά τα S12!!!
The S13 Silvia, introduced in mid1988 for the 1989 model year. The S13 was one of the first uses of Nissan's multi-link rear suspension

Για ιστορικούς λόγους...

Driver M
15-06-10, 00:29
Όταν διαγράφεται ένα μήνυμα για τον Χ ή Ψ λόγο, μπορεί να γίνεται και μια ειδοποίηση, με το λόγο διαγραφής του. Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλος κόπος για τον κάθε mod να κάνει σωστά τη δουλειά του.

Κι επίσης δεν κατάλαβα γιατί ήταν πια τόσο κακό το ποστ μου, που έπρεπε να διαγραφεί.
Εκτός και αν ο χαβαλές είναι αποκλειστικό προνόμιο ορισμένων εδώ μέσα..

Fairytale
15-06-10, 00:39
Όταν διαγράφεται ένα μήνυμα για τον Χ ή Ψ λόγο, μπορεί να γίνεται και μια ειδοποίηση, με το λόγο διαγραφής του. Δε νομίζω ότι είναι τόσο μεγάλος κόπος για τον κάθε mod να κάνει σωστά τη δουλειά του.

Κι επίσης δεν κατάλαβα γιατί ήταν πια τόσο κακό το ποστ μου, που έπρεπε να διαγραφεί.
Εκτός και αν ο χαβαλές είναι αποκλειστικό προνόμιο ορισμένων εδώ μέσα..Θα αφήσω τον διαγραφέα του να σου αποστείλει το infraction (που παίζει το ρόλο της επεξήγησης της κίνησης), έχεις δίκιο... έχει γίνει μισή δουλειά.
C U out there

rapid_fast
15-06-10, 00:42
Τα λάστιχα τρώγονται ή από υπερβολική σύγκλιση.. ή από σπινιαρίσματα και δυνατές εκκινήσεις (και αν έχεις αρνητικό camber τα τρως από μέσα).. ή από φρεναρίσματα... ή από άγρια στριψήματα.

Μου γεννήθηκε απορία....

Surface interaction phenomena of two bodies in the contact area which gives rise to a reciprocal sliding friction, known as friction force. This force peaks at the beginning of sliding (breakaway friction) and generally decreases as the sliding speed increases.
Αν πάς τάπα στη στροφή και πλαγιολισθαίνεις, φθείρεται λιγότερο το ελαστικό από ότι αν είσαι στο όριο της ολίσθισης...??????????????
Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο??

harrys
15-06-10, 00:47
Ποπο rapidfast... τόσα σου χωσα... μας διαγράψανε και τα τοπικς και εσύ συνεχίζεις?
Ρε μείνε με τις γνώσεις σου έλεως!

Sp!ros G
Μα έλεος τόση ώρα συζητάμε για τρελό αρνητικό camber... όχι για την περίπτωση μηδενικού camber!
Αφού το λάστιχο πατάει μόνο εσωτερικά η σύγκλιση την εσωτερική πλευρά θα φάει..!

Driver M
15-06-10, 00:58
Θα αφήσω τον διαγραφέα του να σου αποστείλει το infraction (που παίζει το ρόλο της επεξήγησης της κίνησης), έχεις δίκιο... έχει γίνει μισή δουλειά.
C U out there

Είπα για επεξήγηση, όχι για infraction. Ούτε κάθε επεξήγηση συνοδεύεται απαραίτητα και από infraction, τουλάχιστον με βάση τη λογική και τη σοβαρότητα. Τουλάχιστον σε όσα άλλα forum γράφω, έτσι γίνεται, αν εδώ αποτελεί εξαίρεση μπορείς να μου το πεις να είμαι ενήμερος.

Από εκεί και πέρα, αν το σχόλιό μου άξιζε για διαγραφή, infraction, ban ή ό,τι άλλο, είναι στην κρίση του καθενός. Χάρη πάντως σίγουρα δε μου έκανες ούτε εσύ ούτε όποιος το διέγραψε (αν δεν το έκανες εσύ) που δε μου έστειλε infraction και αν πρέπει να γίνει, μπορεί να γίνει και τώρα. Τέτοιου είδους "χάρες", σίγουρα δε μου χρειάζονται.

rapid_fast
15-06-10, 00:59
Ποπο rapidfast... τόσα σου χωσα... μας διαγράψανε και τα τοπικς και εσύ συνεχίζεις?
Ρε μείνε με τις γνώσεις σου έλεως!

Sp!ros G
Μα έλεος τόση ώρα συζητάμε για τρελό αρνητικό camber... όχι για την περίπτωση μηδενικού camber!
Αφού το λάστιχο πατάει μόνο εσωτερικά η σύγκλιση την εσωτερική πλευρά θα φάει..!
Αγγλικά ξέρεις??
http://www.youtube.com/watch?v=YHPq6nF4EX4&feature=related

rapid_fast
15-06-10, 01:20
Sp!ros G
Μα έλεος τόση ώρα συζητάμε για τρελό αρνητικό camber... όχι για την περίπτωση μηδενικού camber!
Αφού το λάστιχο πατάει μόνο εσωτερικά η σύγκλιση την εσωτερική πλευρά θα φάει..!

Για να το ξαναδούμε με γραφική αναπαράσταση..
Σου φαίνεται να πατάει μόνο από τη μια πλευρά??

Fairytale
15-06-10, 01:23
Είπα για επεξήγηση, όχι για infraction. Ούτε κάθε επεξήγηση συνοδεύεται απαραίτητα και από infraction, τουλάχιστον με βάση τη λογική και τη σοβαρότητα. Τουλάχιστον σε όσα άλλα forum γράφω, έτσι γίνεται, αν εδώ αποτελεί εξαίρεση μπορείς να μου το πεις να είμαι ενήμερος.

Από εκεί και πέρα, αν το σχόλιό μου άξιζε για διαγραφή, infraction, ban ή ό,τι άλλο, είναι στην κρίση του καθενός. Χάρη πάντως σίγουρα δε μου έκανες ούτε εσύ ούτε όποιος το διέγραψε (αν δεν το έκανες εσύ) που δε μου έστειλε infraction και αν πρέπει να γίνει, μπορεί να γίνει και τώρα. Τέτοιου είδους "χάρες", σίγουρα δε μου χρειάζονται.Η λογική και η σοβαρότητα υπαγορεύουν όταν στο παρελθόν κατηγορείς ευθέως ένα forum για τη μη δημοκρατική λειτουργία και εξακολουθείς να συμμετέχεις σε αυτό ή να έχεις αλλάξει άποψη γιαυτό ή να έχεις αποδεχτεί πια τον τρόπο λειτουργίας του.
Σε αυτό λοιπόν το forum ΟΤΑΝ διαγράφονται posts υπάρχει κάποιος λόγος για την κίνηση αυτή, γιαυτό και θα έπρεπε κανονικά να έχει συνοδευτεί με το infraction που εφιστά την προσοχή στο μέλος (και μόνο σε αυτό, δεν είναι ορατό δηλ. από άλλο μέλος) για το ποιό είναι το σημείο στο οποίο υπάρχει το πρόβλημα.

Το να προσπαθείς να δημιουργήσεις εδώ μέσα ΞΑΝΑ θέμα είναι όπως καταλαβαίνεις κάτι που δεν περνά απαρατήρητο.

Τέλος αδιαφορώ για το τι γίνεται σε άλλα φόρα που συμμετέχεις, ως γνωστόν υπάρχουν φόρα και φόρα και επιπλέον υπάρχουν και πολλά στα οποία η ανοχή σε παρόμοιες συμπεριφορές είναι πολύ μικρότερη από την δική μας. Θα πρότεινα να προσαρμοστείς εσύ στη λειτουργία του καθενός και όχι να περιμένεις να το κάνουν τα φόρα σε σχέση με εσένα (δεν λειτουργεί έτσι το πράγμα από την ΌΠΟΙΑ πείρα μου πάνω στο θέμα boards).

Τα υπόλοιπα με τον "διαγραφέα".
C U out there

Driver M
15-06-10, 01:50
Η λογική και η σοβαρότητα υπαγορεύουν όταν στο παρελθόν κατηγορείς ευθέως ένα forum για τη μη δημοκρατική λειτουργία και εξακολουθείς να συμμετέχεις σε αυτό ή να έχεις αλλάξει άποψη γιαυτό ή να έχεις αποδεχτεί πια τον τρόπο λειτουργίας του.
Σε αυτό λοιπόν το forum ΟΤΑΝ διαγράφονται posts υπάρχει κάποιος λόγος για την κίνηση αυτή, γιαυτό και θα έπρεπε κανονικά να έχει συνοδευτεί με το infraction που εφιστά την προσοχή στο μέλος (και μόνο σε αυτό, δεν είναι ορατό δηλ. από άλλο μέλος) για το ποιό είναι το σημείο στο οποίο υπάρχει το πρόβλημα.

Το να προσπαθείς να δημιουργήσεις εδώ μέσα ΞΑΝΑ θέμα είναι όπως καταλαβαίνεις κάτι που δεν περνά απαρατήρητο.

Τέλος αδιαφορώ για το τι γίνεται σε άλλα φόρα που συμμετέχεις, ως γνωστόν υπάρχουν φόρα και φόρα και επιπλέον υπάρχουν και πολλά στα οποία η ανοχή σε παρόμοιες συμπεριφορές είναι πολύ μικρότερη από την δική μας. Θα πρότεινα να προσαρμοστείς εσύ στη λειτουργία του καθενός και όχι να περιμένεις να το κάνουν τα φόρα σε σχέση με εσένα (δεν λειτουργεί έτσι το πράγμα από την ΌΠΟΙΑ πείρα μου πάνω στο θέμα boards).

Τα υπόλοιπα με τον "διαγραφέα".
C U out there

Κανένα πρόβλημα δεν προσπαθώ να δημιουργήσω και αυτό φαίνεται και με τη συνεισφορά μου εδώ μέσα, σε ποστ μου που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ μου έδωσες θετικές ψήφους.

Και φυσικά δεν αποδέχομαι καμία μη δημοκρατική συμπεριφορά, το ότι συμμετέχω τόσο καιρό είναι γιατί, τουλάχιστον σ'εμένα, δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο και επίσης, πίστευα ότι κάποιες συμπεριφορές θα σταματήσουν να επαναλαμβάνονται. Εκτός αυτού, γράφω για να βοηθήσω μέλη με τις απορίες τους, αδιαφορώντας σε ποιο site βρίσκομαι. Από εκεί και πέρα όμως, την άποψή μου τη λέω και εδώ και ΠΑΝΤΟΥ, πάντα χωρίς να βρίζω και σε κόσμιο επίπεδο, αλλά χωρίς να φοβάμαι ΚΑΝΕΝΑ κι όσοι με ξέρουν καταλαβαίνουν.
Συνεπώς δεν έχω να προσαρμοστώ πουθενά και επίσης, δε ζήτησα το λόγο γιατί διαγράφηκε το ποστ μου, παρότι δεν τον κατάλαβα, η ένστασή μου ήταν ότι δεν ειδοποιήθηκα προσωπικά. Θα μπορούσε ο αρμόδιος mod να μου στείλει ένα πμ και να κλείσει εκεί το θέμα.

Αντ'αυτού, έκανες λόγω περί infraction κλπ, προσπαθώντας να καλλιεργήσεις κλίμα και να μου πεις δήθεν ότι μου έγινε και χάρη. Ε, αυτά αναπάντητα δεν θα τα αφήσω. Ο καθένας έχει μάτια και βλέπει. Ειλικρινά δε με νοιάζει αν διαγραφώ προσωρινά ή μόνιμα, εγώ εδώ δεν γράφω ούτε για να τα πάω καλά με τους mod, ούτε για να δημιουργήσω κλίμα, ούτε για τίποτα. Το κάνω αποκλειστικά για να βοηθάω όσα μέλη έχουν απορίες στις οποίες μπορώ ν'απαντήσω και ξέρεις ότι το έχω κάνει αρκετές φορές και μάλιστα εκτενώς (εξού και οι θετικές).
Και το αν περνάει απαρατήρητο ή όχι, φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πόσο με ενδιαφέρει. Ασχολούμαι με πολύ σοβαρότερα θέματα από τις παρατηρήσεις του κάθε καχύποπτου που νομίζει ότι το μόνο που μ'ενδιαφέρει είναι να δημιουργώ προβλήματα. Εντελώς τυχαία πάλι, πρώτη φορά και μάλιστα εδώ ακούω κάτι τέτοιο. Μάλλον λοιπόν δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αλλιώς θα εμφανιζόταν και σε κάποιο άλλο από τα τουλάχιστον 10 φόρουμ που γράφω.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ο καθένας κρίνει και κρίνεται. Αυτά που λέω όμως είναι η απόλυτη αλήθεια και ο αμερόληπτος και ουδέτερος είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνει.
Αυτά.

Stunt Mike
15-06-10, 09:26
Μου γεννήθηκε απορία....

Surface interaction phenomena of two bodies in the contact area which gives rise to a reciprocal sliding friction, known as friction force. This force peaks at the beginning of sliding (breakaway friction) and generally decreases as the sliding speed increases.
Αν πάς τάπα στη στροφή και πλαγιολισθαίνεις, φθείρεται λιγότερο το ελαστικό από ότι αν είσαι στο όριο της ολίσθισης...??????????????
Ξέρει κανείς κάτι περισσότερο??

Καπου ειχα διαβασει οτι οντως ισχυει αυτο.Μαλιστα ελεγε το συγκεκριμενο αρθρο για οδηγηση πιστας οτι μπαινοντας σε μια στροφη στο οριο του breakway friction με σχεδον ισιο τιμονι και πλαγιολισθαινοντας ελαφρα,τοτε πιανεις τη μεγιστη ταχυτητα εισοδου-εξοδου απ'τη στροφη αλλα φθειρεις πολυ και τα 4 ελαστικα σου...... ισως οταν ντριφταρεις να μην τα φθειρεις τοσο πολυ οσο μπαινοντας με γραμμες....να μας πει καποιος που ξερει απο οδηγηση πιστας παρακαλω:nixweiss: Αν ειναι και ντριφτερ ακομη καλυτερα,να μας πει ποια φθειρονται πρωτα:τα ελαστικα που στριβουν με γραμμες ή αυτα που ντριφταρουν ανελεητα:yippee:

dimimav
15-06-10, 09:37
Ποπο rapidfast... τόσα σου χωσα... μας διαγράψανε και τα τοπικς και εσύ συνεχίζεις?
Ρε μείνε με τις γνώσεις σου έλεως!

Sp!ros G
Μα έλεος τόση ώρα συζητάμε για τρελό αρνητικό camber... όχι για την περίπτωση μηδενικού camber!
Αφού το λάστιχο πατάει μόνο εσωτερικά η σύγκλιση την εσωτερική πλευρά θα φάει..!

ρε φιλε χαρη ηρεμησε!!ξεκολλα απο αυτο το υφακι π απαντας.τα φορυμ ειναι για να λεει ο καθενας την γνωμη του κ αυτα π ξερει κ οχι να το παιζει εξυπνος.τα λες καλα με την συγλιση αλλα δν χρειζεται να τα λες ετσι.το οτι αγωνιζοσουν(ετσι οπως μας ειπες) σ προσθετει εμπειρια αλλα οχι γνωση.ο ραπιντφαστ ειναι απο τους πιο ψαγμενους εδω μεσα(Μηχανολόγος μηχανικός με MSC σε CAE και διδακτορικό σε άμεσο ψεκασμο βενζινοκινητήρων)κ αυτο γαινεται απο την βοηθεια π δινει σε ολους κ απο τα αναλυτικα ποστ π ανεβαζει καθε φορα.εσυ μπορει να τα ξερεις λογω εμπειριας ή οτιδηποτε αλλο αλλα ο αλλος τα εχει σπουδασει τοσα χρονια.αυτην ειναι η διαφορα

harrys
15-06-10, 14:11
Ε εντάξη ρε παιδιά ακούστε αυτά που σας λέει και ο Θεός μαζί σας.
Απλά γράφω έτσι γιατί τρελένομαι όταν βγαίνουν δημόσια λάθος πληροφορίες!!
Το internet είναι ένα εργαλείο γνώσεων... αν το γεμίζουμε με λάθος πληροφορίες σκέψου ποσος κόσμος θα μπερδευτεί!
Μπορεί να το έχει με τον ψεκασμό.. αλλά με το θέμα γεωμετρίας δεν το έχει.
Και δεν το έχει γιατί δεν έχει εμπειρία.. ακόμα και γνώση να έχει χωρίς εμπειρία είναι άχρηστη..
Κάθετε και επιμένει να μας λέει για την σύκγλιση και δεν καταλαβαίνει ότι το χαμηλωμένο Ζ3 δεν έχει μόνο σύγκλιση αλλά και camber αρνητική... άρα τα τρώει από μέσα... και τα χαλάει τα λάστιχα η σύγκλιση! Αν δεν υπήρχε σύγκλιση δεν θα τρωγόντουσαν τόσο έντονα...
Αν δεν υπήρχε η σύγκλιση θα τρωγόντουσαν πάλι πιο γρήγορα από ότι αν είχαμε 0 camber αλλά το βασικό μας πρόβλημα είναι η σύγκλιση...

Του μάθανε ότι η σύγκλιση τρώει τα λάστιχα απέξω και αυτό ξέρει να λέει... δεν έχει αντιλειφτεί ακόμα ότι στην περίπτωση μας το αμάξι έχει και αρνητικό camber! Του μάθανε για την περίπτωση του 0 camber και έχει κολλήσει η βελόνα του εκεί!

Nick_compact
15-06-10, 14:30
Κανένα πρόβλημα δεν προσπαθώ να δημιουργήσω και αυτό φαίνεται και με τη συνεισφορά μου εδώ μέσα, σε ποστ μου που ΕΣΥ Ο ΙΔΙΟΣ μου έδωσες θετικές ψήφους.

Και φυσικά δεν αποδέχομαι καμία μη δημοκρατική συμπεριφορά, το ότι συμμετέχω τόσο καιρό είναι γιατί, τουλάχιστον σ'εμένα, δεν έχει συμβεί κάτι τέτοιο και επίσης, πίστευα ότι κάποιες συμπεριφορές θα σταματήσουν να επαναλαμβάνονται. Εκτός αυτού, γράφω για να βοηθήσω μέλη με τις απορίες τους, αδιαφορώντας σε ποιο site βρίσκομαι. Από εκεί και πέρα όμως, την άποψή μου τη λέω και εδώ και ΠΑΝΤΟΥ, πάντα χωρίς να βρίζω και σε κόσμιο επίπεδο, αλλά χωρίς να φοβάμαι ΚΑΝΕΝΑ κι όσοι με ξέρουν καταλαβαίνουν.
Συνεπώς δεν έχω να προσαρμοστώ πουθενά και επίσης, δε ζήτησα το λόγο γιατί διαγράφηκε το ποστ μου, παρότι δεν τον κατάλαβα, η ένστασή μου ήταν ότι δεν ειδοποιήθηκα προσωπικά. Θα μπορούσε ο αρμόδιος mod να μου στείλει ένα πμ και να κλείσει εκεί το θέμα.

Αντ'αυτού, έκανες λόγω περί infraction κλπ, προσπαθώντας να καλλιεργήσεις κλίμα και να μου πεις δήθεν ότι μου έγινε και χάρη. Ε, αυτά αναπάντητα δεν θα τα αφήσω. Ο καθένας έχει μάτια και βλέπει. Ειλικρινά δε με νοιάζει αν διαγραφώ προσωρινά ή μόνιμα, εγώ εδώ δεν γράφω ούτε για να τα πάω καλά με τους mod, ούτε για να δημιουργήσω κλίμα, ούτε για τίποτα. Το κάνω αποκλειστικά για να βοηθάω όσα μέλη έχουν απορίες στις οποίες μπορώ ν'απαντήσω και ξέρεις ότι το έχω κάνει αρκετές φορές και μάλιστα εκτενώς (εξού και οι θετικές).
Και το αν περνάει απαρατήρητο ή όχι, φαντάζομαι ότι καταλαβαίνεις πόσο με ενδιαφέρει. Ασχολούμαι με πολύ σοβαρότερα θέματα από τις παρατηρήσεις του κάθε καχύποπτου που νομίζει ότι το μόνο που μ'ενδιαφέρει είναι να δημιουργώ προβλήματα. Εντελώς τυχαία πάλι, πρώτη φορά και μάλιστα εδώ ακούω κάτι τέτοιο. Μάλλον λοιπόν δεν έχω εγώ το πρόβλημα, αλλιώς θα εμφανιζόταν και σε κάποιο άλλο από τα τουλάχιστον 10 φόρουμ που γράφω.

Δεν έχω να πω κάτι άλλο, ο καθένας κρίνει και κρίνεται. Αυτά που λέω όμως είναι η απόλυτη αλήθεια και ο αμερόληπτος και ουδέτερος είμαι σίγουρος ότι το καταλαβαίνει.
Αυτά.

Kαταρχήν να σου πω ότι το post σου το διέγραψα εγώ ως offtopic και όχι μόνο. Θα μπορούσες να μου πεις για ποιό λόγο έγραψες "Πάει για έπος κι αυτό το topic..."; Θεωρείς ότι είχε να προσφέρει στην συζήτηση, ή ότι στο διέγραψα άδικα;

Όσον αφορά εσένα harrys, πιστεύω ότι δεν έχεις απορία για τον λόγο διαγραφής των post σου έτσι; Η αντίδραση μου να σου σβήσω τα post ήταν αρκετά ήπια σε σχέση με αυτά που έγραψες, και την προειδοποίηση την είχες ήδη λάβει.

Ο μόνος λόγος που σας απαντώ εδώ και όχι σε pm είναι γιατί δεν θέλω να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Όποιος θέλει περαιτέρω διευκρίνιση, παρακαλώ να μου στειλει pm, να ΜΗΝ συνεχιστεί αυτή η συζήτηση εδώ. Ευχαριστώ.

rapid_fast
15-06-10, 15:02
Ε εντάξη ρε παιδιά ακούστε αυτά που σας λέει και ο Θεός μαζί σας.
Απλά γράφω έτσι γιατί τρελένομαι όταν βγαίνουν δημόσια λάθος πληροφορίες!!
Το internet είναι ένα εργαλείο γνώσεων... αν το γεμίζουμε με λάθος πληροφορίες σκέψου ποσος κόσμος θα μπερδευτεί!
Μπορεί να το έχει με τον ψεκασμό.. αλλά με το θέμα γεωμετρίας δεν το έχει.
Και δεν το έχει γιατί δεν έχει εμπειρία.. ακόμα και γνώση να έχει χωρίς εμπειρία είναι άχρηστη..
Κάθετε και επιμένει να μας λέει για την σύκγλιση και δεν καταλαβαίνει ότι το χαμηλωμένο Ζ3 δεν έχει μόνο σύγκλιση αλλά και camber αρνητική... άρα τα τρώει από μέσα... και τα χαλάει τα λάστιχα η σύγκλιση! Αν δεν υπήρχε σύγκλιση δεν θα τρωγόντουσαν τόσο έντονα...
Αν δεν υπήρχε η σύγκλιση θα τρωγόντουσαν πάλι πιο γρήγορα από ότι αν είχαμε 0 camber αλλά το βασικό μας πρόβλημα είναι η σύγκλιση...

Του μάθανε ότι η σύγκλιση τρώει τα λάστιχα απέξω και αυτό ξέρει να λέει... δεν έχει αντιλειφτεί ακόμα ότι στην περίπτωση μας το αμάξι έχει και αρνητικό camber! Του μάθανε για την περίπτωση του 0 camber και έχει κολλήσει η βελόνα του εκεί!
Δημόσια, δεν είπα τίποτε που δεν ευσταθεί, χωρίς να ζητήσω για αυτό συγγνώμη.
Είπες για το S12 λάθος πληροφορίες, ακόμα να το παραδεχτείς..
Είπες για την πίσω ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων της BMW λάθος, και ακόμα να το παραδεχθείς.
Δεν έχεις γνώση τι είναι το σπαστό διαφορικό, το συγχέεις με το μπλοκέ, και ακόμα να το παραδεχθείς.
Σου δείχνουν το footprint απο τρελά καμπεριασμένο λάστιχο, και ακόμα να παραδεχθείς ότι πατάει ΟΛΟ κάτω.
Σου δείχνουν οτι η σύγκλιση φθείρει έξω, εσύ ακόμα να το δεχτείς.
Λές οτι σε ρολάρισμα δεν φθείρεις τα λάστιχα, στο δείχνουμε, και ακόμα να το δεχτείς..
Να σου βάλω βεβαίωση κατασκευαστή ελαστικών για το θέμα?? Πάλι δε θα το δεχτείς..
Να σε παραπέμψω στο ΜΧ5 και πως τρώει πίσω τα λάστιχα? Πάλι δε θα το δεχτείς..
Επι της εμπειρίας..
Τι εμπειρία πρέπει να έχει κάποιος για να αποδεχτείς τη γνώμη του?
Να σχεδιάζει αναρτήσεις? Να είναι πρώην οδηγός αγώνων? Να είναι ο ένας από τους
2 Έλληνες που απέκτησε Superlisence και μάλιστα όχι μέσω αγώνων αλλά με χρήση της εξαίρεσης του Appendix L ?? (ο ένας είναι ο Στρατισίνο, αν δεν το ξέρεις..)
Να ήταν δοκιμαστής στην εργοστασιακή ομάδα της BMW για τα τουρισμού Αγγλίας?
Να είναι εκπαιδευτής εκπαιδευτών οδηγών?? (trainers trainer.. Καταλαβαίνεις επίπεδο??)
Να είναι εκπαιδευτής εκπαιδευτών μηχανικών? (trainers trainer..)
Λυπάμαι που θα το πω σαν κερασάκι, αλλά όταν στρίβεις, ο αντίθετος προς τη στροφή πίσω τροχός έχει μηδέν φθορές από σύγκλιση..(σε περίπτωση που μας διαφεύγει...)

Driver M
15-06-10, 15:04
Kαταρχήν να σου πω ότι το post σου το διέγραψα εγώ ως offtopic και όχι μόνο. Θα μπορούσες να μου πεις για ποιό λόγο έγραψες "Πάει για έπος κι αυτό το topic..."; Θεωρείς ότι είχε να προσφέρει στην συζήτηση, ή ότι στο διέγραψα άδικα;

Όσον αφορά εσένα harrys, πιστεύω ότι δεν έχεις απορία για τον λόγο διαγραφής των post σου έτσι; Η αντίδραση μου να σου σβήσω τα post ήταν αρκετά ήπια σε σχέση με αυτά που έγραψες, και την προειδοποίηση την είχες ήδη λάβει.

Ο μόνος λόγος που σας απαντώ εδώ και όχι σε pm είναι γιατί δεν θέλω να δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις. Όποιος θέλει περαιτέρω διευκρίνιση, παρακαλώ να μου στειλει pm, να ΜΗΝ συνεχιστεί αυτή η συζήτηση εδώ. Ευχαριστώ.

Σίγουρα δεν έχει κάτι να προσφέρει. Το αν είναι άδικη ή όχι η διαγραφή, δεν είναι το ζητούμενο για εμένα, απλά καλό είναι πριν από κάποια διαγραφή να υπάρχει ενημέρωση, έτσι δεν είναι? Τουλάχιστον εγώ αυτό ξέρω όσο καιρό γράφω σε φόρουμ.

Τώρα το γιατί το έγραψα, νομίζω ότι το ύφος και οι εκφράσεις κάποιου συνομιλητή θύμησαν παλιά θρυλικά τόπικς (με φίλτρα σε 316 κλπ) που βρίσκονταν μάλιστα σε λίστα top 10 από κάποιο μέλος. Συνεπώς, απλά το έγραψα για χαβαλέ και καλώς ίσως διαγράφηκε.
Το ότι δεν υπήρξε ενημέρωση όμως σίγουρα ήταν λάθος.

Κλείνω εδώ το θέμα αυτό, τουλάχιστον όσον αφορά εμένα.

stelmaniac
15-06-10, 15:14
ειστε ολοι οφ τοπικ. και οι 2 νικοι μοντ και ο ντραιβερ....


οσο για τον ΧΑΡΗ θα προτεινα αφου εδω ειναι ολοι ασχετοι τεχνικα γιατι δεν γραφεται σε ενα πιο ενημερωμενο φορουμ για να βοηθηθει ο ανθρωπος παρα να αναλωνεται σε εριδες και τσακωμους για το ποιος εχει δικιο???? αλλα δε φταις εσυ,αυτοι φταινε που βιαζονται να σε βοηθησουν στα 100 θρεντ που ανοιξες και ζητας βοηθεια....

harrys
15-06-10, 16:09
Ο rapidfast δεν προσπαθεί να βοηθήσει αλλά ΝΑ ΤΗΝ ΠΕΙ σε κάποιον όπως μόνος του το παραδέχτηκε... λέγοντας μου ότι .... "με έπιασε" τρόμαρα του!

Nick_compact
Διέγραψες τα ποστ μας γιατί απλά με έβρισε και τον έβρισα... so simple! Οπότε δεν έπρεπε να έχω εγώ κάποιο προειδοποίηση... μήπως να του έλεγα και ευχαριστώ? Έλεος!

rapid_fast
Καλά δεν έχεις καταλάβει ότι σου έχουν σβηστεί τόσα ποστ σου σε αυτό το θέμα?
Ακόμα γράφεις?
Είσαι ο καλύτερος είσαι ο θεός της μηχανολογίας..! Εντάξη? Νιώθεις καλά με τον εαυτό σου τώρα?

Τι να σου αποδείξω ότι τα λάστιχα αν ρολάρουν με σύγκλιση και χωρίς σύγκλιση τα πρώτα θα σκάσουν στα 20.000χλμ και τα δεύτερα στα 150.000χλμ? Φθείρονται και με απλό ρολάρισμα χωρίς σύγκλιση αλλά ελααααχιστα σε σχέση με το πως φθείρονται με σύγκλισηηηη!

Για τα nissan ούτε που θυμάμαι τι είπες γιατί τα ποστ διαγράφτηκαν..

Η σύγκλιση φθείρει έξω σε αμάξι με 0 camber ρε χριστιανε!! Πως να φθείρει έξω σε αμάξι με -3 camber?? ΠΩΣ ΟΕΟ ΠΩΣ!! Άνοιξε τα βιβλία σου και βρες μου τρόπο που φθείρεται έξω το λάστιχο με camber -3 όταν απλά το αμάξι ρολάρει!! Είναι στον αέρα η εξωτερική πλευρα!!!

Όλα συτά εσύ είσαι?? Πωπω με συγχωρείς αλλά δεν αντέχω να μιλάω μαζί σου.. οι γνώσεις μου είναι τόσες λίγες για να κάνω κουβέντα μαζί σου! Σε παρακαλώ κάνε και εσύ το ίδιο γιατί δεν αντέχω την κουβέντα μαζί σου.

rapid_fast
15-06-10, 16:15
Για το θέμα Νισσάν..
Λές να σβήστηκε??
δε νομίζω, δες το νούμερο 37 στη σελίδα 4....

Originally Posted by harrys
Αχ τι ακούω βραδιάτικα...
Που η bmw έμαθε στα Ε46 να βάλει πολλαπλούς συνδέσμους πίσω και coilover ανάρτηση!!
Πρώτη ανάρτηση πολλαπλών συνδέσμων πίσω, στο Ζ1, χρόνια πρίν οποιοδήποτε ιαπωνικό.When the Z1 debuted in 1985, the roadster featured the world’s first high intensity discharge lamps which BMW patented plus the then-unique Z-axle; the multilink suspension that BMW would later use in the E36 3er.
Όταν στην ιαπωνία αυτά γινόντουσαν το 1985 στα Silvia τα πολύ παλιά τα S12!!!
The S13 Silvia, introduced in mid1988 for the 1989 model year. The S13 was one of the first uses of Nissan's multi-link rear suspension
Για ιστορικούς λόγους...
__________________

Nick_compact
15-06-10, 16:16
Aν υποθέσουμε ότι έχεις σε έναν άξονα 3 μοιρες αρνητικό κάμπερ και σύγκλιση ικανή να φθείρει τα ελαστικά πρόωρα, τότε το ελαστικό δεν θα φθαρεί στο εσωτερικό του έντονα αλλά στο μεσαίο τμήμα του πέλματος, αφού αυτό ακόμα και με 3 μοίρες αρνητικό κάμπερ πατάει αρκετά καλά. Εκτός αυτού, έχουν παρατεθεί πιο πάνω φωτογραφίες ελαστικού που έχει φθαρεί από σύγκλιση, και αντίστοιχα από κάμπερ. Στους πίσω άξονες τύπου Ζ3, εκτός του ότι όλη η φθορά παρουσιάζεται στο εσωτερικό και όχι στο μέσο του πέλματος, η τύπος της φθοράς παραπέμπει σε φθορά από κάμπερ και όχι σε φθορά από σύγκλιση. Αλήθεια, πόση σύγκλιση είδες στην εθυγράμμιση μετά το χαμήλωμα;

harrys
15-06-10, 16:29
Nick_compact
Για να λείξει το θέμα ας κρατήσει ο καθένας την δικιά του γνώμη για το θέμα!
Εντάξη? Σύμφωνοι όλοι?
Ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει... ότι του έχουν μάθει... και ότι έχει ζήσει..
ΤΕΛΟΣ :)


rapidfast είσαι άτυχος....
Το 1989 πρωτοπουλήθηκε Ζ1
S13 πρωτοπουλήθηκε το 1988!!!
Το 1985 το δοκιμάζανε στην bmw ακόμα... ε και το nissan μπορεί να το δοκιμάζανε μια 10ετια πριν

Έτσι για να προσπαθείς κύριε προφεσορ να μας την πεις... και θα σου βρω και πιο παλιό nissan με πολλαπλούς συνδέσμους...

harrys
15-06-10, 16:39
Φυσικά το Z1 δεν είχε coilover πίσω σαν το S13 και οι σύνδεσμοι είναι πολύ κακής σχεδίασης!

Το rear axle του S13 παραμένει ακόμα πάρα πολύ καλή τεχνολογία!
http://www.240edge.com/basics/suspenre1.jpg

Και εδώ το Ζ1.. καμία επαφή
http://static.bmwfans.info/images/epc/NDExMF9w.png

Fairytale
15-06-10, 16:41
Χάρη νομίζω πως στο thread σου έδειξαν κάποιους τρόπους να διορθωθεί η γεωμετρία του Ζ που (όπως και του Ε30) επηρεάζεται πολύ απο ενδεχόμενο χαμήλωμα του αυτοκινήτου. Κράτα λοιπόν αυτούς από το thread.

Και γενικά βρε παιδιά ηρεμείστε λίγο, το thread το thread ζεματάει περισσότερο από ότι ο καιρός έξω (και έξω έχει mini καύσωνα).
C U out there

rapid_fast
15-06-10, 16:42
Nick_compact
Για να λείξει το θέμα ας κρατήσει ο καθένας την δικιά του γνώμη για το θέμα!
Εντάξη? Σύμφωνοι όλοι?
Ο καθένας ας πιστέψει ότι θέλει... ότι του έχουν μάθει... και ότι έχει ζήσει..
ΤΕΛΟΣ :)


rapidfast είσαι άτυχος....
Το 1989 πρωτοπουλήθηκε Ζ1
S13 πρωτοπουλήθηκε το 1988!!!
Το 1985 το δοκιμάζανε στην bmw ακόμα... ε και το nissan μπορεί να το δοκιμάζανε μια 10ετια πριν

Έτσι για να προσπαθείς κύριε προφεσορ να μας την πεις... και θα σου βρω και πιο παλιό nissan με πολλαπλούς συνδέσμους...
Το καλοκαίρι του 1987 οδηγούσε ο πατέρας μου Ζ1.. Ναι, το 1987, οχι 88, οχι 89..
Ψάξε καλύτερα τις πηγές σου..
Τα ίδια έλεγε και η BMW του Μητρούδη στη Θεσσαλονίκη που δεν μπορούσε να βρεί ανταλλακτικά ούτε για να κάνει σέρβις..
Σαν χτές το θυμάμαι... Κύριε Β....α το αυτοκίνητο αυτό δεν υπάρχει.. Που το βρήκατε?
Φάντασμα είναι και αυτό? σαν το 240sx που δεν υπήρχε, και το είχα στην Αγγλία δεξιοτίμονο??

rapid_fast
15-06-10, 16:51
Φυσικά το Z1 δεν είχε coilover πίσω σαν το S13 και οι σύνδεσμοι είναι πολύ κακής σχεδίασης!

Το rear axle του S13 παραμένει ακόμα πάρα πολύ καλή τεχνολογία!
http://www.240edge.com/basics/suspenre1.jpg

Και εδώ το Ζ1.. καμία επαφή
http://static.bmwfans.info/images/epc/NDExMF9w.png

για να κρίνεις την ανάρτηση και την απόδοση της, υπάρχει ένας απλός τρόπος...
Λέγεται Lateral acceleration..
ΒΜW Ζ1 1,01g
Nissan 200sx 0,78g
Λιγότερο και απο μια Ε28 ντίζελ του 1985 που είχε 0,79g...

harrys
15-06-10, 16:52
The BMW Z1 was a two-seat roadster developed by BMW and produced from March 1989 to June 1991.[1] The Z1 featured doors which dropped down into the door sills. A total of 8,000 Z1 cars were produced.
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Z1

Μάλλον ο πατέρας σου είναι σχεδιαστής της BMW και του δώσανε ένα να το δοκιμάσει!

Όπου και να διαβάσεις όλοι λένε 89-91 παραγωγή του Ζ1!


Α και μιας και μιλάγαμε για το S13... πως να μην είναι state of art και στις μέρες μας....!!!
Αφού SKYLINE R32 R33 R34 που έχουν κάνει τόσα ρεκορ σε τόσες πίστες φοράνε ακριβώς μα ακριβώς ακριβώς την ίδια γέφυρα.. ίδια ψαλίδια.. ίδια διαφορικά.. ίδια ακρα.. :) :)

Και το νέο GTR παρόμοιας σχεδίασης αλλά όχι ακριβώς ίδια ανταλακτικά!
Α το νέο BMW M3 E92 που είδα το έπιασε το νόημα και αντέγραψε την nissan μάλλον....

Chears..!

harrys
15-06-10, 16:54
Ναι ναι επιστήμονα μου εσύ!!
Το skyline δεν είχε καθόλου καλή ανάρτηση... ποπο τι κρίμα!!
Πως κάνανε τέτοια τρελά ρεκορ αυτά τα αμάξια ακόμα και τώρα δεν ξέρω...


Μα θες να ακούσεις τίποτα και μου έχουν πει να μην σε ξανά βρίσω!!!
240sx δεν υπάρχει στην Ευρώπη ρε φίλε... το παμε 500φορες!!
ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ!
Αμερική μόνο.... γιαυτό σου λεγα και στο άλλο τοπικ ότι σε έχω πάρει γραμμή ότι δεν ξέρεις τι λες!

Nick_compact
15-06-10, 16:58
Παίδες αυτό το thread έχει καταλήξει σε προσωπική αντιπαράθεση, θα είναι κρίμα να κλειδωθεί.

rapid_fast
15-06-10, 17:04
The BMW Z1 was a two-seat roadster developed by BMW and produced from March 1989 to June 1991.[1] The Z1 featured doors which dropped down into the door sills. A total of 8,000 Z1 cars were produced.
http://en.wikipedia.org/wiki/BMW_Z1

Μάλλον ο πατέρας σου είναι σχεδιαστής της BMW και του δώσανε ένα να το δοκιμάσει!

Όπου και να διαβάσεις όλοι λένε 89-91 παραγωγή του Ζ1!


Α και μιας και μιλάγαμε για το S13... πως να μην είναι state of art και στις μέρες μας....!!!
Αφού SKYLINE R32 R33 R34 που έχουν κάνει τόσα ρεκορ σε τόσες πίστες φοράνε ακριβώς μα ακριβώς ακριβώς την ίδια γέφυρα.. ίδια ψαλίδια.. ίδια διαφορικά.. ίδια ακρα.. :) :)

Και το νέο GTR παρόμοιας σχεδίασης αλλά όχι ακριβώς ίδια ανταλακτικά!
Α το νέο BMW M3 E92 που είδα το έπιασε το νόημα και αντέγραψε την nissan μάλλον....

Chears..!

There are reports that BMW built 12 Z1 vehicles during 1986 and 1987........

Κωνσταντίνος
15-06-10, 17:30
Λείπει και ο άνθρωπος μας.
Αυτός που θα έβαζε τα πράγματα σε μια σειρά.
Πέρασε σα κομμήτης και χάθηκε ο Ο μηχανικός που γύρισε απο το κρύο (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=2114).

Nick_compact
15-06-10, 17:38
Λείπει και ο άνθρωπος μας.
Αυτός που θα έβαζε τα πράγματα σε μια σειρά.
Πέρασε σα κομμήτης και χάθηκε ο Ο μηχανικός που γύρισε απο το κρύο (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=2114).

Όπως λένε και Άγγλοι... WIN!!! Ή μάλλον... Epic Win :icon18:

harrys
15-06-10, 18:12
rapidfast test cars ήταν... έλεος σταμάτα πια!

EVANGELOS
18-06-10, 21:42
Λοιπόν

1) το σβησμένο ποστ του Driver "Πάει για έπος" ήταν ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ...

2) μη φουντωνετε επειδή σβήστηκε ένα χαβαλό ποστ ... κάντε αμέσως ένα άλλο ... που θα παέι θα βαρεθούν να σβήνουν

3) Προφανώς το toe -in φθείρει εξωτερικά τα λάστιχα αφού στο πέλμα (στην επαφή του με το δρόμο) ασκείται μια δύναμη προς το εξωτερικό και μία κάθετη ... έτσι τελικά έχουμε ΤΗ ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ να είναι μετατοπισμένη ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΕΞΩ (διόρθωση λόγω πατατιάς μου)

4) Μα το καμπέρωμα επίσης επηρεάζεται ο τρόπος που φθείρεται το πέλμα αφού ΠΑΛΙ ΜΕΤΑΤΟΠΙΖΕΤΑΙ το σημείο εφαρμογής της κάθετης δύναμης ... όπως φαίνεται στο λινκ του ράπιντ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=27211&d=1276557560

η μετατόπηση - εκκεντρότητα είναι το μέγεθος ay που φαίνεται παραπάνω

5) Ο λόγος που έχουμε λιγότερη φθορά όταν ολισθαίνουμε από όταν είμαστε στο ΟΡΙΟ της ολίσθησης είναι ο εξής

η μέγιστη αναπτυσσόμενη δύναμη είναι η διαθέσιμη τριβή ... αν είσαι στο ΟΡΙΟ της της ολίσθησης σημαίνει ότι στο αμάξι ασκέιται οριακά αυτή η μέγιστη δύναμη ... από τη στιγμή που για Χ - Υ λόγους ΧΑΘΕΙ Η ΠΡΟΣΦΥΣΗ πλέον στο ελαστικό ΠΑΥΕΙ να ασκείται η διαθέσιμη τριβή κυλίσεως αλλά ασκείται η τριβή ολίσθησης ... η τριβή ολίσθησης λοιπόν παίρνει τη μέγιστη τιμή της ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΛΙΣΘΗΣΗΣ μετά πέφτει λίγο και παραμένει σταθερή

http://www.ac.wwu.edu/~vawter/PhysicsNet/Topics/Dynamics/gifs/Forces12.gif

EVANGELOS
18-06-10, 21:57
Και να πω και το άλλο

Προφανώς (κατ έμε) τα S14-S15 είναι ΜΑΚΡΑΝ ανώτερα από τα Ζ3 ... ακόμα και το Ζ3Μ ...ΣΑΝ ΠΡΟΔΙΑΓΡΑΦΕΣ για να ΧΤΙΣΕΙΣ ΚΑΤΙ ...

οι προδιαγραφές του SR20DET είναι έως 3 Bar @ 10.500

και πολλά άλλα μέρη είναι φτιαγμένα για ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ καταπονήσεις ... όπως και τα περισσότερα Nismo !!!

βέβαια στην stock μορφή ΔΕΝ ΠΑΝΕ ΒΗΜΑ ... όπως και τα απλά Ζ3 εξάλλου !!!

rapid_fast
19-06-10, 00:48
Λοιπόν

1) το σβησμένο ποστ του Driver "Πάει για έπος" ήταν ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΦΗΤΙΚΟ ...

2) μη φουντωνετε επειδή σβήστηκε ένα χαβαλό ποστ ... κάντε αμέσως ένα άλλο ... που θα παέι θα βαρεθούν να σβήνουν

3) Προφανώς το toe -in φθείρει εσωτερικά τα λάστιχα αφού στο πέλμα (στην επαφή του με το δρόμο) ασκείται μια δύναμη προς το εσωτερικό και μία κάθετη ... έτσι τελικά έχουμε ΤΗ ΣΥΝΙΣΤΑΜΕΝΗ να είναι μετατοπισμένη ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΟ ΤΟΥ ΠΕΛΜΑΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΑ ΜΕΣΑ

4) Μα το καμπέρωμα επίσης επηρεάζεται ο τρόπος που φθείρεται το πέλμα αφού ΠΑΛΙ ΜΕΤΑΤΟΠΙΖΕΤΑΙ το σημείο εφαρμογής της κάθετης δύναμης ... όπως φαίνεται στο λινκ του ράπιντ

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/attachment.php?attachmentid=27211&d=1276557560

η μετατόπηση - εκκεντρότητα είναι το μέγεθος ay που φαίνεται παραπάνω

5) Ο λόγος που έχουμε λιγότερη φθορά όταν ολισθαίνουμε από όταν είμαστε στο ΟΡΙΟ της ολίσθησης είναι ο εξής

η μέγιστη αναπτυσσόμενη δύναμη είναι η διαθέσιμη τριβή ... αν είσαι στο ΟΡΙΟ της της ολίσθησης σημαίνει ότι στο αμάξι ασκέιται οριακά αυτή η μέγιστη δύναμη ... από τη στιγμή που για Χ - Υ λόγους ΧΑΘΕΙ Η ΠΡΟΣΦΥΣΗ πλέον στο ελαστικό ΠΑΥΕΙ να ασκείται η διαθέσιμη τριβή κυλίσεως αλλά ασκείται η τριβή ολίσθησης ... η τριβή ολίσθησης λοιπόν παίρνει τη μέγιστη τιμή της ΣΤΗΝ ΕΝΑΡΞΗ ΤΗΣ ΟΛΙΣΘΗΣΗΣ μετά πέφτει λίγο και παραμένει σταθερή

http://www.ac.wwu.edu/~vawter/PhysicsNet/Topics/Dynamics/gifs/Forces12.gif

???????????????????????????????????????
Απο έξω προς τα μέσα, όχι μέσα..

EVANGELOS
19-06-10, 21:37
Nαι ρε έχεις δίκιο

στο toe in (σύγκλιση)

ακριβώς αφού ΔΕΝ κινείται κατά τη διέυθυνση της σύγκλισης αλλά ευθεία ασκείται μία δύναμη

Από μέσα προς τα έξω για να εξισσοροπήσει τη σύγκλιση και να συνεχίσει ΕΥΘΕΙΑ

οπότε η φθορά ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ !!!!!!

I stand corrected !!!

π.σ. Είναι μάλλον το καλύτερο άρθρο (από την άποψη ότι είναι πολύ απλό και ευνόητο) που έχω βρέι

http://www.ozebiz.com.au/racetech/theory/align.html

μαζί με αυτό

http://www.familycar.com/alignment.htm

bmwz3m44
20-06-10, 16:07
λογω σπαστου διαφορικου οι τροχοι εχουν μια κλιση προς τα μεσα..οπως βλεπουμε το z3 απο πισω το εξωτερικο του ελαστικου παταει λιγο στο δρομο..αρα φθειρονται περισσοτερο απο μεσα.

stamos ci
14-11-10, 23:04
κοιτα αδερφε οτι bmw eixa και εχο μολισ τα χαμιλονα ειχαν γωνια δεν νομιζο οτι μπορεισ να κανεισ τιποτα για αυτο

NIKOS Z3
15-11-10, 00:15
Και η λύση στο πρόβλημα των Ζ3..
ωραιο χαβαλε και γ@μω τα ξεκατινιασματα αλλα καληυτερο το big brother
αν θελει καποις να ασχολειθει με τετοια θεματα αλλα επειδη ειδα κατι που
εδω ξερει κανεις να μου δωσει πληροφοριες για αυτο η αν γινετε να φτιαχτει
χειροποιητο αξιζει τν κοπο?

NIKOS Z3
15-11-10, 00:18
ειναι σε μορφη που δεν το εμφανιζει ειναι στην 3 σελιδα σε ποστ του rapid_fast Whether you need to get your modified car back to stock alignment specs or υ
need adjustable suspension geometry on your track car, this kit will get you there.
When the E30 rear suspension (includes Z3 and E36 318ti) is lowered, camber and
toe measurements are affected dramatically - to the point that tire wear is greatly
accelerated. Unlike eccentric bushings which fall out of adjustment (they all do), this
kit with adjustable mounting holes and eccentric bolts will allow you plenty of
adjustment - and it will stay there!
Installation requires removal of rear subframe and welding on the adjustment tabs.
Floorpan may need to be clearanced for added adjustment range.
Kit includes 2 pieces, which is enough for only one location (inner or outer).
When using one kit, plates can be positioned either up and down for camber adjustment or forward and back for toe adjustment. We
typically recommend ordering 2 kits for both camber and toe adjustment.