PDA

Επιστροφή στο Forum : Χτυπημα στην πρωτη


telamon
14-06-10, 10:47
Καλησπέρα παιδια,

εχω μια 116 (10/09) και μου έχει παρουσιαστεί το εξής πρόβλημα...
συνήθως το πρωί οταν ξεκινάω το αυτοκίνητο ύστερα απο κάποιες ώρες ακινησίας κατα την αλλαγή από 1η σε 2α(όταν πατάω συμπλέκτη για την αλλάγη) ακούγεται ένας ήχος σαν χτύπημα στο κάτω μέρος της μηχανής...για να καταλάβαιτε σαν να έχω πάρει κατι απο κάτω...
Το κάνει μονο μια φορα και αν σταματήσω και ξεκινήσω πάλι δεν το κάνει...
Το πρόβλημα δεν εμφανίζεται καθημερινά αλλα ανα 2-3 μέρες περίπου...
Έχετε ακούσει τπτ????

Thanks!!!!!

giannis 116
14-06-10, 15:31
Επειδη ειναι κρυο το αυτοκινητο, ολα του τα μηχανικα μερη θελουν να δουλεψουν εστω για λιγο ωστε μετα να λειτουργουν αψογα. Αυτο το χτυπημα, ή καποιο κομπιασμα στην αλλαγη της ταχυτητας οφειλεται οτι το λαδι στο κιβωτιο δεν εχει ζεσταθει οποτε ζοριζει λιγο η αλλαγη επισης το μοτερ, το κιβωτιο, ο συμπλεκτης δεν ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας. Παντως για καλο και για κακο ας το δει καποιος μηχανικος. Αλλα δε νομιζω να ναι κατι αλλο ή καποιο προβλημα.

jim_pas
14-06-10, 15:42
Επειδη ειναι κρυο το αυτοκινητο, ολα του τα μηχανικα μερη θελουν να δουλεψουν εστω για λιγο ωστε μετα να λειτουργουν αψογα. Αυτο το χτυπημα, ή καποιο κομπιασμα στην αλλαγη της ταχυτητας οφειλεται οτι το λαδι στο κιβωτιο δεν εχει ζεσταθει οποτε ζοριζει λιγο η αλλαγη επισης το μοτερ, το κιβωτιο, ο συμπλεκτης δεν ειναι σε θερμοκρασια λειτουργιας. Παντως για καλο και για κακο ας το δει καποιος μηχανικος. Αλλα δε νομιζω να ναι κατι αλλο ή καποιο προβλημα.

πολύ σωστός.....:yippee:

telamon
14-06-10, 16:08
παιδια συμφωνω για αυτο που λέτε αλλά σε όσα αμάξια είχω οδηγήσει ποτέ δεν εχω ακούσει κάτι τέτοιο...
επίσης νομίζω είναι παράξενο το ότι αυτό γίνεται τις τελευταίες 15 μέρες....

kostastnt
15-06-10, 23:16
Στο άλλο μου αμάξι όταν είναι κρύο και ακινητοποιημένο για 2-3 μέρες δεν μπορείς να φανταστείς πόσα γκντουπ ακούγονται όταν είναι κρύο :)

Δεν θα ανησυχούσα, εκτός αν παρατηρήσεις κάποια δυσλειτουργία έστω και μικρή...

Πόσα km έχεις δεν μας είπες :)

rapid_fast
16-06-10, 08:48
Λογικά
οπως το περιγράφεις,
Το δίχαλο απο το κιβώτιο σου είναι φθαρμένο, ή κολλάει το μπριζντιρεκτ..

telamon
05-09-10, 16:55
Sorry για την αργοπορημενη απαντηση λογω καλοκαιριου...
το αμαξι εχει 18000klm και εχει αρχισει να το παρουσιαζει πια ποιο συχνα...
δηλαδη ακομα και οταν μενει ακινητο απο το απογευμα και μπαινει σε κινηση το αλλο πρωι...
επισης αν ειναι τοσο κρυα η μηχανη με 40 βαθμουσ θερμοκρασια το χειμωνα τι θα κανει...
παντως θα δοκιμασω περιμενω λιγο πριν ξεκινησω να δω αν συνεχισει το θορυβο...

ThaNOS E46coupe
05-09-10, 17:05
συνεμπλόκ διαφορικού το τσέκαρες? μπορεί να ειναι αυτό...μου φένονται πολυ περίεργα αυτα που ακούω περι κρύων λαδιών...το σασμαν κ το κιβώτιαο περιέχουν βαλβολίνες κ δέν επειρεάζονται τόσο ευκολα...καλό εινα αν δέν έχεις αλλάξει βαλβολίνες να τις αλλάξεις κ να τσεκάρεις κ το σινεμπόκ του διαφορικού!!!!!!!!

giannis 116
06-09-10, 14:27
Τα χιλιομετρα σου μου φαινονται λιγα για φθορες τετοιας εκτασης σε κιβωτιο αλλα και για αλλαγη βαλβολινης του. Ας το πας σε ενα συνεργειο να στο τσεκαρουν.

kmilioris
09-09-10, 12:10
Κάνε έναν κόπο και σήκωσε το αμάξι σε ένα συνεργείο. Στο τελείωμα του σασμάν από την πανω πλευρά έχει 2 συνεμπλοκ όπως είπε και ο thanos που κρατανε το κιβώτιο και κόβονται εύκολα, τσεκαρισετα να δεις αν είναι οκ, εμένα μου τα έκοψε στις 10000χιλ.

halkida116mpack
09-09-10, 15:29
Λογικά
οπως το περιγράφεις,
Το δίχαλο απο το κιβώτιο σου είναι φθαρμένο, ή κολλάει το μπριζντιρεκτ..

XAXAXA...rapid ειχα χρονια να το ακουσω το μπιζντιρεκτ...απο κατι τρακτερ...οταν οι ελληναρες εχουν κεφια κανουν greeklish τα παντα(busy direct) δεν στο λεω με κακια και το ξερω οτι το γνωριζεις...απλα μου αρεσε που το ακουσα...

rapid_fast
10-09-10, 15:38
XAXAXA...rapid ειχα χρονια να το ακουσω το μπιζντιρεκτ...απο κατι τρακτερ...οταν οι ελληναρες εχουν κεφια κανουν greeklish τα παντα(busy direct) δεν στο λεω με κακια και το ξερω οτι το γνωριζεις...απλα μου αρεσε που το ακουσα...

Να σου πώ και ακόμα ένα???
Παρτικόφ...
(power take off)

KAZA
10-09-10, 20:52
Να σου πώ και ακόμα ένα???
Παρτικόφ...
(power take off)

ΧΑ ΧΑ ΧΑ πέθανα λέμε :rofl2: :cheers: