PDA

Επιστροφή στο Forum : Ζ3 έχουν OBD2 ή 1??


harrys
15-06-10, 14:04
Ρε παιδιά ξέρεις κανένας αυτή την λεπτομέρια?
Γιατί θέλω να πάρω το PLX KIWI που είναι ένα trip computer ακριβείας με πολλές δυνατότητες.. και θέλει OBD2!

Nick_compact
15-06-10, 14:43
Ρε παιδιά ξέρεις κανένας αυτή την λεπτομέρια?
Γιατί θέλω να πάρω το PLX KIWI που είναι ένα trip computer ακριβείας με πολλές δυνατότητες.. και θέλει OBD2!

Τι μοντέλο ειναι το αμάξι σου; Χρονολογία; Τι μοτέρ φοράει; Θύρα OBD2 έχει κάτω από το τιμόνι, δίπλα στα πόδια ή έχει μόνο την στρογγυλή μπροστά στον χώρο του κινητήρα;

harrys
15-06-10, 15:43
Ελληνικό 2002 m43 1.9 8V αλλά κατασκευή πρέπει να είναι 2000
Βρήκα την φύσα κάτω από το τιμόνι... γράφει το καπάκι της "OBD" και έχει αυτή η φύσα 8 πάνω και 8 κάτω pins... 16 δηλαδή.. μάλλον OBD2 είναι ε?

Nick_compact
15-06-10, 15:47
Τα 1.9 8V είναι Μ43tu τα οποία αν θυμάμαι καλά είναι obd2. Δεν στο λέω με σιγουριά όμως. Αυτό που θέλεις να πάρεις είναι τύπου scangauge υποθέτω, δηλ. obd reader, αλλά γιατί το θέλεις; Τι θέλεις να παρακολουθήσεις; Να ξέρεις πάντως ότι αυτά τα συστήματα που παρακολουθούν και καταγράφουν ενδείξεις αισθητήρων από την OBD έχουν καθυστέρηση.

harrys
15-06-10, 17:04
http://www.plxdevices.gr/product/eco/kiwimpg.php

Trip computer πολύ καλό και φτηνό και σου δείχνει και άλλες ενδείξεις!

rapid_fast
15-06-10, 17:26
Ρε παιδιά ξέρεις κανένας αυτή την λεπτομέρια?
Γιατί θέλω να πάρω το PLX KIWI που είναι ένα trip computer ακριβείας με πολλές δυνατότητες.. και θέλει OBD2!
Για να είναι κάτι τέτοιο εργαλείο ακριβείας όπως λές, πρέπει να συνοδεύεται απο αισθητήρες.
Τη στιγμή που απλά δέχεται τα σήματα των ήδη υπαρχόντων αισθητήρων, δεν είναι παρά
μια συσκευή προβολής..
Αν κρίνω από αυτά που δείχνει το βίντεο, δε βλέπω κάτι σαν ιδιαίτερη δυνατότητα όπως λες..
Θα παρακαλούσα, την επόμενη φορά που θέλεις κάποια βοήθεια, να αποφύγεις
την εξόφθαλμη διαφήμιση..
Απο το 1998 και μετα ODBII

harrys
15-06-10, 18:11
Trip computer είναι... όπως το εργοστασιακό!
Αλλά σου δίνει πολλές έξτρα πληροφορίες που αν διαβάσεις θα τις δεις..
Ενώ επίσης σου δίνει τα errors του εγκεφαλου και σου τα σβήνει κιόλας αν θέλεις..

Nick_compact
15-06-10, 18:13
Αν ψάχνεις τέτοιου είδους οργανάκι βάλε στον γούγλη scangauge, είναι πολύ καλό.

rapid_fast
15-06-10, 18:38
Trip computer είναι... όπως το εργοστασιακό!
Αλλά σου δίνει πολλές έξτρα πληροφορίες που αν διαβάσεις θα τις δεις..
Ενώ επίσης σου δίνει τα errors του εγκεφαλου και σου τα σβήνει κιόλας αν θέλεις..

Τώρα που το διάβασα, και δεν έμεινα στο βίντεο, δείχνει όντως εδιαφέρον το θέμα..
Ουσιαστικά κάνει οτι και ένα Aytodiagnos, τουλάχιστο στα καθημερινά και ακίνδυνα...
Nick_compact, έχεις κάποια σελίδα ή άνθρωπο στην πόλη μας για το scangauge??
(εμείς είμαστε Θεσσαλονίκη, δεν έχουμε γούγλη, μόνο ντουβλη..)

Nick_compact
15-06-10, 18:49
Θα το λάβεις σε pm το link για ευνόητους λόγους ;)

harrys
15-06-10, 21:49
Η ίδια εταιρία τα έχει και τα δυο στην Ελλάδα..
Είναι πιο ακριβό το scangauge αλλά το kiwi mpg είναι και απίστευτα μικρούλη και φτηνο 89ευρω και νομίζω ότι είναι ότι πρέπει!

harrys
15-06-10, 21:57
Εγώ το παράγγειλα κιόλας παιδιά... αξίζει έχει ωραίες δυνατότητες.. και για τα λεφτά του είναι αξίζει πάρα πολύ!
Κάποια στιγμή κάνεις και απόσβεση λόγω οικονομίας..

Dimzan
15-06-10, 22:55
φιλε αν ειναι τοσο καλο και δεν κανει ανακριβεις υπολογισμυος τοτε θελω κιε γω ενα :D

παιζει κανα μαγαζι να το δοκιμασουμε πρωτα κι αν θελυομε να το αγορασουμε?

harrys
16-06-10, 02:11
Ένας είναι ο κεντρικός αντιπροσωπος από όλα αυτά στην Ελλαδα στην Πάτρα.. έχει και δίκτυο πωλήσεων και στην Αθήνα από ότι ξέρω! Τώρα για να το δοκιμάσεις τι να σου πω δεν ξέρω.. ίσως!
Πάντως το κάλο είναι ότι το βάζεις σε ότι αμάξι θες μπαμ μπαμ!

Εγώ είμαι ενθουσιασμένος που το αγοράζω.. δες τις δυνατότητες του στο site τους.

george316
16-06-10, 07:07
αυτο το πραγματακι που λετε....χρειαζεται οπωσδηποτε obd2 ε?

harrys
16-06-10, 11:04
Ε ναι........ :)