PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή Φρέον σε R134A


gsova
15-06-10, 15:06
...σε συνέχεια του Shoutbox κι εφόσον δεν βρίσκω πλέον Φρέον R22 (ή R12, δε θυμάμαι ακριβώς ποιό φοράει, πρέπει να κατέβω στο αμάξι για να σιγουρευτώ) έμαθα ότι έχει καταργηθεί και ότι πλέον μόνο με R134A σε γεμίζουν.

Οι φίλτατοι συμφορουμίτες BMW5S και Fairytale με ενημέρωσαν ότι υπάρχει σέτ τροποποίησης.

Ο φίλος BMW5S μου υπέδειξε το παρακάτω χρήσιμο link:
http://www.bmwe34.net/Wiki/tiki-inde...age=AC+upgrade (http://www.bmwe34.net/Wiki/tiki-index.php?page=AC+upgrade)

Κάτι αντίστοιχο βρήκα κι εγώ στο RealOEM.com

http://www.realoem.com/bmw/showparts.do?model=HA11&mospid=47367&btnr=64_1225&hg=64&fg=95

...αλλά "σκιάζομαι" να ρωτήσω πόσο θα κάνει αυτό το κιτ σε αντιπροσωπεία. Έχει που έχει ζέστη, μη μου έρθει και κανένα έμφραγμα... :p:

Θα τσεκάρω πρώτα τον κωδικό του κομπρεσέρ από το link που μου έστειλε ο φίλτατος και βλέποντας και κάνοντας. Βοήθεια σααααας... :dance:

gsova
15-06-10, 15:12
...και για να έχουμε καλό ερώτημα δηλαδή, όποιος έχει παλιό αμάξι με A/C πρέπει να κάνει ολόκληρη μετατροπή αλλιώς είναι σαν να μην έχει A/C; Την κάτσαμε τη βάρκα... :(

Επίσης, βρήκα κι αυτό: http://www.refrigeration-engineer.com/forums/archive/index.php/t-1727.html

Οι γνώστες επί του θέματος ας μας διαφωτίσουν...

rapid_fast
15-06-10, 15:36
Εγώ την είχα κάνει τη μετατροπή στην Ε28 πρίν 2,5 χρόνια.
250 ευρώ μου βγήκε, άλλαξε η βαλβίδα πλήρωσης, ο αφυγραντήρας, ολα τα o-ring
και αντικαταστάθηκαν με πράσινα σιλικονούχα (ΠΡΟΣΟΧΗ να μη μείνει ούτε ένα μαυρο o-ring, το νέο pag oil το διαβρώνει σε χρόνο dt), άλλαξε το pag oil και μπήκε ξανά ψυκτικό υγρό
και μπουκαλάκι χρώματος..

Leonidas_Thess
15-06-10, 16:23
Εγώ την είχα κάνει τη μετατροπή στην Ε28 πρίν 2,5 χρόνια.
250 ευρώ μου βγήκε, άλλαξε η βαλβίδα πλήρωσης, ο αφυγραντήρας, ολα τα o-ring
και αντικαταστάθηκαν με πράσινα σιλικονούχα (ΠΡΟΣΟΧΗ να μη μείνει ούτε ένα μαυρο o-ring, το νέο pag oil το διαβρώνει σε χρόνο dt), άλλαξε το pag oil και μπήκε ξανά ψυκτικό υγρό
και μπουκαλάκι χρώματος..

Σωστος ο φιλος rapid αυτα ακριβως μου ειπε γνωστος μαστορας στην θεσσαλονικη οταν τον ρωτησα αν γινεται κατι με το δικο μου που φοραει φρεον παλεου τυπου.

Να τονισω οτι το παλαιου τυπου εχει καλυτερη ψυκτικη αποδοση απο το R134A (νεου τυπου φρεον)

Geo_3D
15-06-10, 16:26
Υπολογισε κανα 400αρι ολη η μετατροπη σε αντιπροσωπεια σε οικολογικο φρεον

Fairytale
15-06-10, 16:33
Σωστος ο φιλος rapid αυτα ακριβως μου ειπε γνωστος μαστορας στην θεσσαλονικη οταν τον ρωτησα αν γινεται κατι με το δικο μου που φοραει φρεον παλεου τυπου.

Να τονισω οτι το παλαιου τυπου εχει καλυτερη ψυκτικη αποδοση απο το R134A (νεου τυπου φρεον)ναι απλά με το παλιό να βρίσκεται πια μονο σε μαυρη αγορά και εξαιτίας αυτής της κατάστασης να έχει δυσθεώρητη τιμή δεν μένουν και πολλές επιλογές.
Αν έχω καταλάβει σωστά καταργήθηκε ως μη φιλικό προς το περιβάλλον.
C U out there

Action Man
15-06-10, 16:50
Koίτα,στο is μου πήγε 250€ φιλική τιμή,άρα τα 400€ που σου είπαν τα παιδιά είναι οκ.
Να ξέρεις οτι η απόδοη του a/c θα είναι πολύ καλή!Δεν θα έχεις το παραμικρο προβλημα.

Leonidas_Thess
15-06-10, 16:55
ναι απλά με το παλιό να βρίσκεται πια μονο σε μαυρη αγορά και εξαιτίας αυτής της κατάστασης να έχει δυσθεώρητη τιμή δεν μένουν και πολλές επιλογές.
Αν έχω καταλάβει σωστά καταργήθηκε ως μη φιλικό προς το περιβάλλον.
C U out there

Εγω εκανα πριν ενα χρονο μια διαρροη που ειχα στο κλιματιστικο και μου εβαλε απο το παλιο το φρεον και πληρωσα οσο χρεωνει και με το καινουργιο. Τωρα για μαυρη αγορα δεν γνωρισω αλλα το παλικαρι απο οτι μου ειπε εχει μεγαλη καβατζα σε αποθεμα παλαιου φρεον. Τωρα αν τελειωσει θα κανουμε την μετατροπη και θα κανουμε παλι την δουλεια μας.

rapid_fast
15-06-10, 17:34
ναι απλά με το παλιό να βρίσκεται πια μονο σε μαυρη αγορά και εξαιτίας αυτής της κατάστασης να έχει δυσθεώρητη τιμή δεν μένουν και πολλές επιλογές.
Αν έχω καταλάβει σωστά καταργήθηκε ως μη φιλικό προς το περιβάλλον.
C U out there

Η γνωστή ΑΙΣΧΡΟΚΕΡΔΙΑ του Έλληνα..
25 ευρώ το γέμισμα κάνει το R12..
Ναι, χαλάει το όζον.. το καταργήσανε οι φωστήρες...
(Αλλά το R12 είναι παράγωγο, μιας άλλης διαδικασίας,που φυσικά δεν καταργήθηκε, και ούτε πρόκειται να καταργηθεί..)
Τώρα αντί να το δίνουμε στην κατανάλωση, το ρίχνουμε απ'ευθείας στο περιβάλλον..
Το ενώνουμε και με οξείδιο του αλουμινίου και το ρίχνουμε σαν βόμβα στη Σερβία..
Δε λέω άλλα, θα με κλείσουν φυλακή...

george.x82
15-06-10, 18:14
Αν δεν κάνω λάθος υποτίθεται ότι το R12 έχει καταργηθεί από το 1997 αλλά και εγώ μια χαρά βρίσκω στην Θεσσαλονίκη και μπορώ να πω πως κάνει δουλειά μέσα σε δευτερόλεπτα ! Πάντως το κιτ μετατροπής σε R134 μου είπαν ότι θα κοστίσει 150 ευρώ χωρίς εργασία .

gsova
16-06-10, 08:24
Στην Αθήνα παίζει να βρούμε R12 πουθενά να ξεμπερδεύουμε; Δεν είμαστε για έξτρα έξοδα τώρα, άλλαξα όλα τα ψαλίδια και τα σινεμπλόκ πρόσφατα... :p: