PDA

Επιστροφή στο Forum : M3 E46 ΔΕΞΙΟΤΙΜΟΝΟ


volkano
15-06-10, 23:20
Μ3 Ε46 δεξιοτιμονο Αγγλικο

μπορει να γινει μετατροπη αριστερα?????

υπαρχει η δυνατοτητα??????

και αν ΝΑΙ ποσο στοιχιζει και τι χρειαζετε?????


ευχαριστω προκαταβολικα!!!

antreas
16-06-10, 01:44
Εναν καλό ηλεκτρολογο χρειαζετε

E46 POWER
16-06-10, 02:07
απο οσο ξερω.......οοοοχι!

Sp!ros G
16-06-10, 02:29
Γινεται φιλε volkano .

Θα χρειαστεις κρεμαγιερα αριστεροτιμονη και πλεξουδα σιγουρα.

Τα υπολοιπα αν δεν κανω λαθος ταιριαζουνε κανονικα.

Υπαρχουνε μελη εδω μεσα που εχουνε κανει αυτη τη μετατροπη.

Ενα Μ3 Ε46 θυμαμαι ,ενα 328 Ε36....

rapid_fast
16-06-10, 08:44
θέλεις χοντρικά...
1) ταμπλώ ντουλαπάκι βοηθητικά (3,500)
2) νέο μηχανισμό διευθυνσης (1.300)
3) νέα φανάρια μπροστά (600)
4) νέο συστημα υαλοκαθαριστήρων (350)
εργατικά
και αν δεν φτάνουν τα μήκη καλωδίων απο δεξιά-αριστερά, νέα πλεξούδα.
Κοινώς, και δώρο να στο κάνουν, με λιγότερα απο αυτά που θα χρειαστείς για την αλλαγή
αγοράζεις άλλο..

panos 316T
16-06-10, 09:20
Πιο φτηνά θα σου ρθει να το αγοράσεις (το δεξιοτίμονο) για ανταλλακτικά και να τα βάλεις στο δικό σου 46άρι(από ότι βλέπω στο γκαράζ σου).

Θα χρειαστούν λιγότερα πράγματα για την μετατροπή ,για παράδειγμα αυτά που αναφέρει ο rapid fast νομίζω ότι τα γλυτώνεις...

και αυτά που δεν θα χρειαστείς από το δεξιοτίμονο τα πουλάς και σου έρχεται πιο οικονομικά...

τα εργατικά κυμαίνονται από 1200 μέχρι 2000 ευρώ περίπου.

gyiama
16-06-10, 10:10
θέλεις χοντρικά...
1) ταμπλώ ντουλαπάκι βοηθητικά (3,500)
2) νέο μηχανισμό διευθυνσης (1.300)
3) νέα φανάρια μπροστά (600)
4) νέο συστημα υαλοκαθαριστήρων (350)
εργατικά
και αν δεν φτάνουν τα μήκη καλωδίων απο δεξιά-αριστερά, νέα πλεξούδα.
Κοινώς, και δώρο να στο κάνουν, με λιγότερα απο αυτά που θα χρειαστείς για την αλλαγή
αγοράζεις άλλο..

ναι χρειαζονται ολα αυτα αλλα οκ το κοστος δεν ειναι ακριβως αυτο δεν θα πας να τα παρεις ολα καινουργιαειναι πιο κατω\!!!φαναρια γιατι χρειαζονται αλλα?600ε?τι ξενον 600ε???και χρειαζεσαι και κεντρικη κονσολα για να παει το χειροφρενο αριστερα!!ακομα τα καθισματα θα ειναι λιγο οτι ναναι ο αισθητηρας του συνοδηγου θα ειναι στου οδηγου!!!ακομα οι μνημες στα καθισματα θα ειναι δεξια δλδ στον συνοδηγο!!ακομα θελει μεταφορα ο διακοπτης της ρυθμισης των καθρεπτων απο δεξια αριστερα οπως και οταν κανεις οπισθεν θα πεφτει ο αριστερος καθρεπτης κατω αντι για τον δεξι!!!γενικα εχει πολυ κλαμα η ιστορια!!!!

rapid_fast
16-06-10, 10:16
ναι χρειαζονται ολα αυτα αλλα οκ το κοστος δεν ειναι ακριβως αυτο δεν θα πας να τα παρεις ολα καινουργιαειναι πιο κατω\!!!φαναρια γιατι χρειαζονται αλλα?600ε?τι ξενον 600ε???και χρειαζεσαι και κεντρικη κονσολα για να παει το χειροφρενο αριστερα!!ακομα τα καθισματα θα ειναι λιγο οτι ναναι ο αισθητηρας του συνοδηγου θα ειναι στου οδηγου!!!ακομα οι μνημες στα καθισματα θα ειναι δεξια δλδ στον συνοδηγο!!ακομα θελει μεταφορα ο διακοπτης της ρυθμισης των καθρεπτων απο δεξια αριστερα οπως και οταν κανεις οπισθεν θα πεφτει ο αριστερος καθρεπτης κατω αντι για τον δεξι!!!γενικα εχει πολυ κλαμα η ιστορια!!!!

Η δέσμη φωτός που βγάζουν τα φανάρια, είναι διαφορετική για δεξιοτίμονα και αριστεροτίμονα.. Πχ, στο δεξιοτίμονο το αριστερό φανάρι φωτίζει έξτρα δέσμη αριστερά και ψηλά για να βλέπεις πεζούς.. Αν το βάλεις Ελλάδα, θα στραβώνεις απέναντι..

Action Man
16-06-10, 10:25
To έκανε ένας φίλος μου σε μια 325 Ε46 cabrio.
Μετάνιωσε,και ας του έκαναν εντελώς φιλική τιμή.Το συνεργείο το έχει κολλητός του.

gyiama
16-06-10, 10:42
Η δέσμη φωτός που βγάζουν τα φανάρια, είναι διαφορετική για δεξιοτίμονα και αριστεροτίμονα.. Πχ, στο δεξιοτίμονο το αριστερό φανάρι φωτίζει έξτρα δέσμη αριστερά και ψηλά για να βλέπεις πεζούς.. Αν το βάλεις Ελλάδα, θα στραβώνεις απέναντι..

δεν εχει να κανει,αυτο ρυθμιζεται το πας ηλεκτρολογο και ρυθμιζεις την δεσμη σωστα, δεν ειναι διαφορετικοι οι καθρεπτες των φαναριων απλα αλλη ρυθμιση εχουν!!!!

rapid_fast
16-06-10, 11:13
Δε το γνώριζα οτι υπάρχει όχημα να έχει τον ίδιο καθρέπτη και ρυθμίζει την έξτρα δέσμη..
Είχα την εντύπωση ότι μόνο πάνω-κάτω μπορούν να στο ρυθμίσουν..
Τι να πώ.. είμαι αδιάβαστος, ή λές αλλο πράγμα..
Η BMW πάνως δίνει άλλα φώτα για δεξί και αριστερό τιμόνι..

Δεξιοτίμονο..
01 Προβολέας φώτα Bi-Xenon αριστερά AL 1 09/2001 63127165777
01 Προβολέας φώτα Bi-Xenon δεξιά AL 1 09/2001 63127165778
Αριστεροτίμονο
01 Προβολέας φώτα Bi-Xenon αριστερά AL 1 09/2001 63127165775
01 Προβολέας φώτα Bi-Xenon δεξιά AL 1 09/2001 63127165776

M3Convertible
16-06-10, 11:16
δεν εχει να κανει,αυτο ρυθμιζεται το πας ηλεκτρολογο και ρυθμιζεις την δεσμη σωστα, δεν ειναι διαφορετικοι οι καθρεπτες των φαναριων απλα αλλη ρυθμιση εχουν!!!!

Λάθος.
1η photo δέσμη με αριστερό τιμόνι
2η photo δέσμη με δεξιό τιμόνι

gyiama
16-06-10, 11:18
αυτο ισως γιατι ειναι ετοιμα ρυθμισμενα απ το εργοστασιο εχουν αλλο κωδικο!!!τα φαναρια εχουν επανω τους 2 ρεγουλατορους ο ενας ρυθμιζει την δεσμη πανω κατω και ο αλλος το ''μεσα-εξω''δλδ υπο ποια γωνια θα φεγγει το καθε φαναρι!!!!αν πας για ρυθμιση τα φαναρια σου θα δεις πως ρυθμιζονται και πως αλλαζει η κατευθυνση στον φωτισμο!!!!!

υγ η δεσμη οπως δειχνουν οι φωτογραφιες ρυθμιζεται με τον τροπο που σας ειπα!!!!!!

M3Convertible
16-06-10, 11:24
αυτο ισως γιατι ειναι ετοιμα ρυθμισμενα απ το εργοστασιο εχουν αλλο κωδικο!!!τα φαναρια εχουν επανω τους 2 ρεγουλατορους ο ενας ρυθμιζει την δεσμη πανω κατω και ο αλλος το ''μεσα-εξω''δλδ υπο ποια γωνια θα φεγγει το καθε φαναρι!!!!αν πας για ρυθμιση τα φαναρια σου θα δεις πως ρυθμιζονται και πως αλλαζει η κατευθυνση στον φωτισμο!!!!!

υγ η δεσμη οπως δειχνουν οι φωτογραφιες ρυθμιζεται με τον τροπο που σας ειπα!!!!!!

Αυτά είναι γνωστά από όλους.
Όλα τα παρελκόμενα που έχουν μέσα είναι ανάποδα.
Μιλάω για τους καθρέφτες ή τα projector.
Καμία σχέση το ένα με το άλλο.
Θέλει άλλα φανάρια...το μόνο σίγουρο.

M3Convertible
16-06-10, 11:28
Μπορείς δηλαδή να ρυθμίσεις αυτή τη δέσμη;;;
Δηλαδή οι δεξιές κορυφές της δέσμης να γίνουν αριστερές;;;
Αυτό που λες δεν γίνετε, μην επιμένεις.

gyiama
16-06-10, 11:30
μα δεν γινεται να ειναι αναποδα ρε παιδια τπτ δεν ειναι αναποδο δλδ ο προτζεκτορας αντι να ειναι δεξια στο φαναρι ειναι αριστερα?και δλδ οσοι εχουν αγορασει φαναρια απο αγγλια φεγγουν αναποδα????οχι ρε παιδια δεν εχουν διαφορα!!!ρυθμιση θελουν!!!!τα φαναρια ερχονατι ετοιμα ρυθμισμενα απλα και γι αυτο εχουν μονο 1 αριθμο διαφορετικο στο παρτ ναμπερ!!!

gyiama
16-06-10, 11:32
η κρορυφη απ τον προτζεκτορα δημιουργηται????η απ τον καθρεπτη?τα δεξιοτιμονα εχουν κορυφες αριστερα?

M3Convertible
16-06-10, 11:34
μα δεν γινεται να ειναι αναποδα ρε παιδια τπτ δεν ειναι αναποδο δλδ ο προτζεκτορας αντι να ειναι δεξια στο φαναρι ειναι αριστερα?και δλδ οσοι εχουν αγορασει φαναρια απο αγγλια φεγγουν αναποδα????οχι ρε παιδια δεν εχουν διαφορα!!!ρυθμιση θελουν!!!!τα φαναρια ερχονατι ετοιμα ρυθμισμενα απλα και γι αυτο εχουν μονο 1 αριθμο διαφορετικο στο παρτ ναμπερ!!!

Δεν θέλεις να καταλάβεις.
Είναι ΑΝΑΠΟΔΑ!!!
Ναι αν αγοράσεις φανάρια από Αγγλία για δεξί τιμόνι τότε ναι είναι Ανάποδα, Τέλος
Το Part Number είναι άλλο, γιατί πολύ απλά είναι και άλλο το φανάρι

M3Convertible
16-06-10, 11:36
η κρορυφη απ τον προτζεκτορα δημιουργηται????η απ τον καθρεπτη?τα δεξιοτιμονα εχουν κορυφες αριστερα?

ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΑ!!!

Ναι δημιουργείτε ή από το projector ή από τον καθρέφτη ανάλογα το φανάρι
Αυτό που λές είναι.

oldcarskickass
16-06-10, 11:37
ναι χρειαζονται ολα αυτα αλλα οκ το κοστος δεν ειναι ακριβως αυτο δεν θα πας να τα παρεις ολα καινουργιαειναι πιο κατω\!!!φαναρια γιατι χρειαζονται αλλα?600ε?τι ξενον 600ε???και χρειαζεσαι και κεντρικη κονσολα για να παει το χειροφρενο αριστερα!!ακομα τα καθισματα θα ειναι λιγο οτι ναναι ο αισθητηρας του συνοδηγου θα ειναι στου οδηγου!!!ακομα οι μνημες στα καθισματα θα ειναι δεξια δλδ στον συνοδηγο!!ακομα θελει μεταφορα ο διακοπτης της ρυθμισης των καθρεπτων απο δεξια αριστερα οπως και οταν κανεις οπισθεν θα πεφτει ο αριστερος καθρεπτης κατω αντι για τον δεξι!!!γενικα εχει πολυ κλαμα η ιστορια!!!!

Τα καθίσματα δε νομίζω να έχουν διαφορά από δεξιοτίμονο σε αριστερό γενικά.

Εκτός αν έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις το ένα με το άλλο (το δεξί από το αριστερό... κάθισμα).

rapid_fast
16-06-10, 11:48
Ψάχνω να βρώ τον τρόπο ρύθμισης, και θα τον ποστάρω..
Μπορεί να είναι όπως το λέει ο gyiama και να μην το γνωρίζουμε..
Στο τέλος, όλοι θα μάθουμε κάτι περισσότερο απο όσα ξέραμε μέχρι τώρα...:nod:

Sp!ros G
16-06-10, 12:18
Σε Ε36 παντως γινεται και το εκανα οταν αγορασα τα φαναρια μου απο Αγγλια.

Εχουν θεση R / L οι προτζεκτορες.

Ξεβιδωνεις 3 βιδες και τον γυριζεις με το χερι σε οποια θεση θες ( R / L).

Τωρα σε Ε46 ισως και να μη γινεται .

rapid_fast
16-06-10, 13:07
Δεν βρίσκω οδηγία αλλαγής δέσμης απο την BMW...
Μόνο αυτόν τον τύπο βρήκα, που πουλάει projector headlights αλλά λέει ταιριάζουν
μόνο σε RHD οχήματα..(left hand side of the road)
http://www.autoartltd.co.uk/kudosautomotiveltd/index.php?module=productdetail&route=&type=&make_id=3&model_id=21&category_id=1&product_id=BW-E46-5101&search=&currentpage=
Έψαξα και στην Hella, επειδή διάβασα οτι κάποιος έκανε περιστροφή το φώς, αλλά δε βρήκα
άκρη..
Οποιος μπορεί να παραπέμψει σε κάποια πηγή να ανοίξουν τα μάτια μας, παρακαλώ να βοηθήσει..
Στο δικό μου Ε46, που έχει συμβατικά φώτα, ο καθρέπτης δεν ρυθμίζει από έξω τουλάχιστον.
Μόνο το πάνω κάτω για κανονική δέσμη και προβολείς..

gyiama
16-06-10, 15:17
Τα καθίσματα δε νομίζω να έχουν διαφορά από δεξιοτίμονο σε αριστερό γενικά.

Εκτός αν έχουν διαφορετικές ρυθμίσεις το ένα με το άλλο (το δεξί από το αριστερό... κάθισμα).

στα Ε46 το καθισμα του συνοδηγου εχει αισθητηρα καταληψης θεσης για το οτι σε περιπτωση τρακαρισματος αν δεν καθεται ανθρωπος ναμην ανοιξουν οι αεροσακοι δεξια!!!οποτε αυτο ισχυει και για τα δεξιτιμονα αλλα το καθισμα που τον εχει ειναι το αριστερο!!ακομα τα Μ3 εχουν ενα 90% ηλεκτρικα καθισματα με μνημες τις οποιες εχει μονο του οδηγου και οχι του συνοδηγου,οποτε στο δεξιτιμονο οι μνημες ειναι στο δεξι καθισμα και οχι στο αριστερο!!!εκομα οσα αυτοκινητα εχουν καθισματα με μνημες βαζοντας οπισθεν ο δεξης καθρεπτης κατευθειαν κοιταει προς τα κατω για να βοηθησει στο παρκαρισμα!!!αυτο γινεται και στα δεξιτιμονα αλλα το κανει ο αριστερος!!!!αυτο ειναι θεμα προγραμματισμου και οχι καθρεπτη οποτε καθρεπτες απο αγγλια δουλευουν κανονικα σε αριστεροτιμονο αυτοκινητο!!!

τωρα για το θεμα που ειπε ο φιλος πιο πανω ναι ειναι το μονο που δεν ειχα στο μυαλο μου οτι οι κορυφες στα ξεξιτιμονα ειναι αριστερα οποτε ΝΑΙ θελει αλλα φαναρια!!! η ρυθμιση και στα απλα φαναρια γινεται με 2 ρεγουλατορους οπως ειπα και ρυθμιζονται και ως προς το πανω κατω και ως προσ το μεσα εξω!!ΟΛΑ τα φαναρια στα Ε46

Οπως κοιταμε την 2η φωτο ο δεξιος ρεγουλατορος ρυθμιζει το πανω κατω και ο αριστερος το μεσα εξω!!!

rapid_fast
16-06-10, 18:10
Φίλε,
αυτά με το κόκκινο βελάκι λές????

gyiama
16-06-10, 19:09
ναι αυτα που λενε adjusting screws οπως ειναι με τα βελακια το αριστερο ρυθμιζει το πανω κατω και το δεξι το μεσα εξω στην υσια το δεξι σμπρωχνει τον καθρεπτη μεσα εξω μονοπατα δλδ μονο απ τη μια πλευρα κι ετσι ρυθμιζεται η γωνια φωτησης!!!

rapid_fast
16-06-10, 22:02
Σε εμένα,
το ένα ρυθμίζει το ύψος των πορείας, και το άλλο το ύψος των προβολέων..
(τι χουρντά αγόρασα....)

gyiama
17-06-10, 10:11
δεν ξερω αν εχεις ανοιξει φαναρι απο Ε46 και να το εχεις λυσει εντελως,εγω το εχω κανει στο δικο μου σε απλα φαναρια αλλα και σε μαμα xenon το διελυσα η μαλλον και τα 2 τα διελυσα σε κομματια!!ολα μετασχηματιστες καθρεπτες μπαλαστ μοτερ ανυψωσης ολα βιδες!! ο καθρεπτης απ τα Ε46 ακομα και στα XENON ειναι μονοκομματος δεν γινεται να ρυθμισεις μονο την μεγαλη σκαλα η μονο τα πορειας!!ρυθμιζεις την πορειας και αυτοματα ρυθμιζεται και ημεγαλη σκαλα!!!! δεν ξερω τι αυτοκινητο εχεις φιλε μου (αν και απ οτι ειδα στο γκαραζ εχεις Ε34 αλλα δεν ξερω αν ισχυει αυτο) αλλα το πιο απλο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων να τον ρωτησεις"!!!!!! εγω λογο καποιων αλλαγων που εκανα στο αυτοκινητο εχω ρυθμισει 15 φορες τα φαναρια μου και σε διαφορετικους ηλεκτρολογους και ολοι το ιδιο ειπαν/κανανε!! ολα αυτα σε περιπτωση που δεν καταλαβα καλα εγω την λειτουργια οτυ φαναριου οταν το διελυσα!!!

rapid_fast
17-06-10, 10:56
δεν ξερω αν εχεις ανοιξει φαναρι απο Ε46 και να το εχεις λυσει εντελως,εγω το εχω κανει στο δικο μου σε απλα φαναρια αλλα και σε μαμα xenon το διελυσα η μαλλον και τα 2 τα διελυσα σε κομματια!!ολα μετασχηματιστες καθρεπτες μπαλαστ μοτερ ανυψωσης ολα βιδες!! ο καθρεπτης απ τα Ε46 ακομα και στα XENON ειναι μονοκομματος δεν γινεται να ρυθμισεις μονο την μεγαλη σκαλα η μονο τα πορειας!!ρυθμιζεις την πορειας και αυτοματα ρυθμιζεται και ημεγαλη σκαλα!!!! δεν ξερω τι αυτοκινητο εχεις φιλε μου (αν και απ οτι ειδα στο γκαραζ εχεις Ε34 αλλα δεν ξερω αν ισχυει αυτο) αλλα το πιο απλο που εχεις να κανεις ειναι να πας σε εναν ηλεκτρολογο αυτοκινητων να τον ρωτησεις"!!!!!! εγω λογο καποιων αλλαγων που εκανα στο αυτοκινητο εχω ρυθμισει 15 φορες τα φαναρια μου και σε διαφορετικους ηλεκτρολογους και ολοι το ιδιο ειπαν/κανανε!! ολα αυτα σε περιπτωση που δεν καταλαβα καλα εγω την λειτουργια οτυ φαναριου οταν το διελυσα!!!
Ε46 έχω 318ι του 2004.
(το 34 το είχα βάλει, για να δείξω σε κάποιον οτι το κάθε μπέκ είχε ξεχωριστή επιστροφή..)
καιρός να αναδιοργανώσω το γκαράζ μου..!!!

gyiama
17-06-10, 10:58
αααα πολυ ωραια εχουμε και το ιδιο αυτοκινητο αρα ειναι 101% οτι ειναι ιδια τα φαναρια μας εκτος πια και αν κανω εγω τοσο λαθος οπως και 3 για την ακριβεια ηλεκτρολογοι και μαλιστα 1 αντιπροσωπεια 2 bmwδοηλεκτρολογος και 3 ηλεκτρολογος Ο ΑΛΕΚΟΣ δλδ γενικων καθηκοντων

rapid_fast
17-06-10, 11:08
Χα, χα χα χα..
ρόμπα έγινα..
Θα πάω να πάρω ένα απο το συνεργείο, να το λύσω να δώ τι παίζει....

rapid_fast
17-06-10, 11:16
ουφ....
κοίτα τι κάνει ο κινέζος....
http://www.youtube.com/watch?v=PuCOVYXyOv0&NR=1

gyiama
17-06-10, 11:26
αν και το γ@@@@@σαμε το θεμα του παιδιου,απ το βιντεο δεν φαινεται πως κινηται το φαναρι!!!!αν βρεις ενα μεταχειρισμενο μονο τοτε θα δεις απο κοντα το πως δουλευει!!!!!

rapid_fast
23-09-10, 02:14
Ούφ..
Το βρήκα το τόπικ, 15 μέρες το ψάχνω..
Gyiama έχεις δίκιο.
Στο Ε46, η μία βίδα του φαναριού είναι για ρύθμιση δέσμης δεξιά-αριστερά, και η άλλη για επάνω-κάτω.
Ομοίως, απο την Ε34 τα φανάρια έχουν την εναλλαξιμότητα για δεξιοτίμονο και αριστεροτίμονο, δεν χρειάζεσαι άλλα φανάρια..

gyiama
23-09-10, 09:41
αχαχα να σαι καλα φιλε απλα το ελεγα με τοση σιγουρια γιατι εχω λυσει 2 φαναρια xenon ολοκληρα και τα εχω κανει βιδες το μονο που εμεινε μεσα στο φαναρι ηταν το μοτερακι της αυτοματης ανυψωσης!!το ιδιο ισχυει και στα απλα φαναρια!!για το Ε34 δεν το ηξερα!!!!!

BMW Power
23-09-10, 10:44
Και στο Ε30 γίνεται