PDA

Επιστροφή στο Forum : αξίζει Replica ζαντα???


andre
18-06-10, 15:14
καλησπέρα παιδιά! μέτα από μια τράκα που είχαμε στη μπέμπα μας ψάχνoυμε πλέον για ζαντολάστιχα..ακόμη και για μεταχειρισμένα προκειμένου να γλυτώσω χρήμα....
βρήκα replica m6 18άρα ασημί-μαύρο, πολύ ωραία αλλά REPLICA. τι λέτε? μαζί με λάστιχα ντεμί κατάσταση(continental), βγάζουν ένα χρόνο δηλαδή, 650 euro. πείτε μου τη γνώμη σας, το αμάξι είναι 325coupe με 192 αλογάκια, φοράμε 225 μπρος πίσω και 16αρες ζάντες...
καταρχήν, δεν θέλω να μεγαλώσω πολύ, το 18αρα μου φαίνεται πολύ. τι κάνω, ακούω! μπορώ στα ίδια λεφτά να κάνω κάτι καλύτερο?? ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα εκτιμίσω την γνώμη όλων ...:bullhorn:

ThaNOS E46coupe
18-06-10, 15:26
κοιταξε να δείς συμφορουμήτη....το αμάξι σου είναι πολύ δυνατό κ δέν εχει πρόβλημα με τη 18 άρα...τη σηκώνει άνετα....να προσέξεις όμως να μην είναι κινέζικες γιατι 500 ευρά έχουν καινούριες. αλλα στραβώνουν με το παραμικρό...δέν έχει σημασία αν είναι ρεπλίκα....ενας φίλος μου φοραέι Μ6 ρεπλικα κ τις πήρε 1100 euro....μπορείς να βρείς κ 16 άρες στο car.gr. αν δεν θέλεις να μεγαλώσεις τη ζάντα...Εσύ αποφασίζεις......

Fairytale
18-06-10, 15:36
Ψάξε στις αγγελίες του forum όλο και κάτι θα βρεις.
Είμαι γενικά κατά των replica ζαντών προσωπικά από όσες έχω δει η ποιότητα τους είναι πολυ κατώτερη των επώνυμων ή των εργοστασιακών. Και εσύ μιλάς για ήδη μεταχειρισμένες.
Η γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβό το set που βρήκες.
C U out there

andre
18-06-10, 15:46
Ψάξε στις αγγελίες του forum όλο και κάτι θα βρεις.
Είμαι γενικά κατά των replica ζαντών προσωπικά από όσες έχω δει η ποιότητα τους είναι πολυ κατώτερη των επώνυμων ή των εργοστασιακών. Και εσύ μιλάς για ήδη μεταχειρισμένες.
Η γνώμη μου είναι ότι είναι ακριβό το set που βρήκες.
C U out there


νια μεταχειρισμένο αλλα αγρατζούνηστες, 1 βδομάδα φορεμένες...τα λάστιχα είναι περπατημένα αρκεττ αλλά καλή κατάσταση παράυτα

Fairytale
18-06-10, 15:55
δηλ. πήρε καινούργιες ζάντες στις οποίες έβαλε μεταχειρισμένα λάστιχα;
C U out there

ThaNOS E46coupe
18-06-10, 16:47
δηλ. πήρε καινούργιες ζάντες στις οποίες έβαλε μεταχειρισμένα λάστιχα;
C U out there

μάλλον αυτο εννοει ο ποιητής....εγώ δέν τον πολυ πιστέυω τον πωλητή... αν δεν τις δεις κι όλας να καταλάβεις περι τίνος πρόκειται...αν κ μου μυρίζει λαστιχάς που φέρνει κινέζικες ζάντες που τις αγοράζει 250 ευρώ, τις πουλάει 500 κ βάζει επάνω ότι μεταχειρισμένο -τελειωμένο λάστιχοπου έχει , κ βγάζει κέρδος κ απο τις ζάντες κ απο τα τελειωμένα λάστιχα.....πολύ έξυπνη κίνηση.....

HULK
18-06-10, 16:51
Απο 16αρα σε 18αρα θα δεις διαφορα εντονη.Θα κοψει το αμαξι και θα ανεβει και η καταναλωση.Επειδη ειδα οτι εχεις 36αρι θεωρω οτι η καλυτερη περιπτωση που ταιριαζει ειναι 17αρα.Οσο για τις ρεπλικα εγω ειχα βαλει 18αρες σε ενα 46αρι οι οποιες μου ειχαν πει οτι ηταν ιαπωνικες .Βεβαια ποτε δεν βρηκαμε να γραφει πανω στις ζαντες οτι ειναι απο εκει.Τρια χρονια που ειχα το αμαξι στην κατοχη μου οι μπροστινες μονο, ηταν ελαχιστα πιο στραβες απο τις πισω αλλα επειδη ηταν ολες 8,5αρες στην αλλαγη ελαστικων εβαλα τις μπροστα-πισω.Γενικα παντως δεν αντιμετωπισα κανενα προβλημα με τις ρεπλικα αλλα τωρα πριν αγορασω ξανα στην θεση σου θα εψαχνα για γνησιες μεταχειρισμενες Bmw πρωτα και θα τις κοιταγα αν ειναι στραβες πριν τις αγορασω.

rapid_fast
18-06-10, 19:22
νια μεταχειρισμένο αλλα αγρατζούνηστες, 1 βδομάδα φορεμένες...τα λάστιχα είναι περπατημένα αρκεττ αλλά καλή κατάσταση παράυτα

Παραυτα, σημαίνει αμέσως...
Η υπόθεση "μυρίζει" όπως σωστά λένε και τα παιδιά....

andre
18-06-10, 19:57
Παραυτα, σημαίνει αμέσως...
Η υπόθεση "μυρίζει" όπως σωστά λένε και τα παιδιά....

ο μάστορας είπε πως είναι φίλου του και έβαλε πάνω μεταχειρισμένα λάστιχα για να πουληθούν πακέτο...είχε κ μανίσιες bmw αλλά χάλι...μόνο κάτι από z4 άξιζαν αλλά δεν κολάν σε ε36..τεσπα, ψάχνομαι κ βλέπουμε...

rapid_fast
18-06-10, 20:42
Ψάξε, θα βρείς κάτι καλό και φτηνό..

Fairytale
18-06-10, 21:21
Ψάξε όλη την ενότητα (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/forumdisplay.php?f=40) και θα βρεις πολλές ευκαρίες. Ψάξε όλες τις σελίδες.
C U out there

zarkosbmwturbo
18-06-10, 23:46
Φιλαρακι εγω αυτες τις ζαντες εβαλα πριν 2 βδομαδες στο αμαξι μου(Ε36 cabrio)!
Δοκιμασε τες πρωτα πριν τις αγορασεις γιατι το offset απο αυτες τις ζαντες ειναι μικρο
και τις πεταει πολυ εξω! Εγω επειδη ειμουν πολυ χαμηλωμενος τις εβαλα με 225/40/18
μπροστα και 235/40/18 πισω και παλι ειναι λιγο οριακο! Τα λεφτα καλα μου φαινονται
αλλα μην τις παρεις αν δεν τις δοκιμασεις και να το κανεις και μια γυρα!!!

ThaNOS E46coupe
18-06-10, 23:51
δέν πρ'οσεξα οτι πρόκειται για 36άρι. να σου πώ κ γώ την αληθεια μου , πιστευω πως 17άρες ειναι οι πιό σωστές για το αυτοκίνητό σου με λάστιχο225/45/17...ακόμη κ στα 46άρια η 18άρα πρέπει να φοριέται με 35 προφύλ κ όχι με 40 για να είναι όσο το δυνατόν πιό κοντά στην εργοστασιακή διάμετρο των τροχών...

sciroccoR
19-06-10, 00:43
το αμαξι σου στηριζεται στο λαστιχο και τη ζαντα του....αρα ειναι σαν ν α εχεις τον μαραντονα και να τον βαζεις να παιξει μπαλα με τσοκαρα κινεζικα,,,,βαλε γνησια μπεεμβε ζαντα εστω και μεταχειρισμενη...στο κραμα τους εχουν πολυ μεγαλυτερη αντοχη απο τη μαιμου κινεζικη ...ειναι θεμα ασφαλειας κατ εμε κανε ερευνα αγορας και θα βρεις σωστες και ωραιες ζαντες σε καλη τιμη...

nikos12
19-06-10, 09:26
επίσης οι ρέπλικα ζάντες μπορεί να μην ταιριάζουν 100% στη γεωμετρία του αυτοκινήτου και όταν στρίψεις τέρμα το τιμόνι να σου βρίσκουν τα λάστιχα στο φτερό. Ξέρω κάποιον που είναι παθών.

giannis_E-46
19-06-10, 09:35
καλησπέρα παιδιά! μέτα από μια τράκα που είχαμε στη μπέμπα μας ψάχνoυμε πλέον για ζαντολάστιχα..ακόμη και για μεταχειρισμένα προκειμένου να γλυτώσω χρήμα....
βρήκα replica m6 18άρα ασημί-μαύρο, πολύ ωραία αλλά REPLICA. τι λέτε? μαζί με λάστιχα ντεμί κατάσταση(continental), βγάζουν ένα χρόνο δηλαδή, 650 euro. πείτε μου τη γνώμη σας, το αμάξι είναι 325coupe με 192 αλογάκια, φοράμε 225 μπρος πίσω και 16αρες ζάντες...
καταρχήν, δεν θέλω να μεγαλώσω πολύ, το 18αρα μου φαίνεται πολύ. τι κάνω, ακούω! μπορώ στα ίδια λεφτά να κάνω κάτι καλύτερο?? ευχαριστώ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

θα εκτιμίσω την γνώμη όλων ...:bullhorn:

φιλε αυτες που θες τις εχω εγω 2 χρονια με 225 40/18. κινουμαι καθημερινως στο κεντρο της αθηνας οπου και διαμενω εχω πεσει σε απειρες λακουβες και δεν εχω το παραμικρο προβλημα. απο ποιοτητα ειμαι πολυ ευχαριστημενος και για τα λεφτα τους αξιζουν παρα πολυ. σου τις προτεινω με κλειστα τα ματια γιατι μιλαω απο προσωπικη εμπειρια και οχι γενικολογα με υποθεσεις τι ακουσα τι μου ειπαν και τι πιστευω για τις ρεπλικες:dance:

ziaba
22-06-10, 00:04
Βαλε 17αρες καλυτερα εμφανισιακα σχεδον δεν εχουν διαφορα.Οι 18ρες θα στραβωσουν γριγορα και τα ελαστιχα ειναι πανακριβα και γω στο δικο μου 18ρες φοραω καλης μαρκας δε πολυ προσεχα κ οι 3 απ'τις 4 ζαντες στρβωσαν και τωρα δ συμφερει να τις φτιαξω αναγκαστηκα θα παω για καινουριες μολις λιωσω τα ελαστιχα :drive2: αλλα θα ναι σιγουρα απο 17 και κατω