PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιό σπρέι να βάλω στο ταμπλό;;


Z3_Roadster
20-06-10, 03:25
Καλημέρα παίδες...

Έχω ένα Ζ3 Facelift το οποίο όπως γνωρίζετε έχει σκληρά πλαστικά στο ταμπλό. Αυτά που το δείχνουν λίγο "σπασμένο" κάνοντας το να δείχνει λίγο γερασμένο. Το θετικό βέβαια είναι ότι δεν ακούγονται τριγμοί και είναι πολύ συμπαγές. Απο τα λίγα σπρέι καθαρισμού και γυαλίσματος που έχω χρησιμοποιήσει δεν έχω μείνει με κάποιο ευχαριστημένος.

Έχει να προτείνει κάποιος κανένα που να έμεινε ικανοποιημένος;

Ευχαριστώ...

Sp!ros G
20-06-10, 04:01
Φιλε μου μακρια απο γυαλιστικα !!

Καθαρισε το ταμπλο σου με ενα ελαφρως βρεγμενο πανι και

περασε το μετα με γαλακτωμα πλαστικων που να μην περιεχει σιλικονη.

Δες προιοντα μεγαλων εταιριων που ασχολουνται μονο με την περιποιηση του αυτοκινητου.

Autoglym , Meguiars , Sonax και αλλες πολλες.

stelmaniac
20-06-10, 08:53
πανι με νερακι ή υγρο μωρομαντηλο...οσο γυαλισει...δε θα χαλασει ποτε ομως

dimis_gr
20-06-10, 09:40
ή νερό με πανί ή αν έχεις ατμοκαθαριστεί κατέβα πλύντο. Γυαλιστικά ,σπρει και τέτοια μην βάλεις καθόλου

Nick_compact
20-06-10, 10:15
Xρησιμοποίησε το γνήσιο σπρει της BMW για το ταμπλό. Δεν δίνει αυτή άσχημη γυαλιστερή υφή που δίνουν τα περισσότερα σπρει, και είναι αντιστατικό, θα δεις ότι θα κάνει αρκετό καιρό να κάτσει σκόνη όταν το βάλεις πάνω στο ταμπλό. Εγώ μόνο αυτό χρησιμοποιώ.

performance
20-06-10, 11:04
Autoglym vivil and rubber care η ελαφρως βρεγμενο δερμα.

dimimav
20-06-10, 11:20
συμφωνω με τα παιδια!βρεγμενο πανι κ λιγο καλο τριψιμο κ ολα θα ειναι καλο!!αυτα τα γιαλιστικα δν κανουν τπτ τελοσπαντων μονο κ μονο να τα πληρωνεις ειναι, απο ουσια μηδεν

dimis_gr
20-06-10, 11:35
Θεωρώ ότι θέλεις να διατηρήσεις το ταμπλό σου ακμαίο. Μην χρησιμοποιείς χημικά. Αυτό θα το πω και για τους άλλους. Συγγνώμη αν ξεφύγω από το θέμα αλλά θεωρώ σωστό να το πω. Επειδή μια στο τόσο πλένω το αμάξι με ατμό και μόνος και που και που έξω σε έναν γνωστό που ασχολείται. Όταν πήγα με ρώτησε αν χρησιμοποιώ γυαλιστικά του είπα ''ε! κανα φορές έβαλα'' όταν πήγα να το πάρω μου δέιχνει τα πανιά και μ λέει δες τι έβγαλε. Έπαθα σοκ. Και μου είπε από τότε να μην βάζω χημικά. Το πολύ πολύ αν θέλω να βάλω ένα γαλάκτωμα που το απλώνεις με μωρουδακό σφουγγαράκι όπου και πάλι κάνει κακό αλλά πολύ λιγότερο. Το γαλάκτωμα το βρίσκεις παντού έχουν όλες οι εταιρείες

Z3_Roadster
20-06-10, 16:39
Ευχαριστώ ρε παίδες...μπορώ να γράψω ότι με πείσατε για πανάκι με νεράκι! Τελικά, πολλές φορές τα πιο απλά πράγματα, είναι και τα πιο αποτελεσματικά!

Driver M
20-06-10, 17:20
Για το εσωτερικό του αυτοκινήτου, τα καλύτερα γαλακτώματα είναι τα poorboys natural dressing και 303 aeroprotectant. Και τα δύο προστατεύουν από αντηλιακές ακτίνες, ενυδατώνουν τα πλαστικά ώστε να μην ξεραίνονται και εμφανίζονται τριγμοί και προσφέρουν πολύ ωραίο οπτικό αποτέλεσμα.

Καλό το πανί με νεράκι, αλλά σε καμία περίπτωση δεν αρκεί αν κάποιος θέλει να προστατεύει σωστά το εσωτερικό του αυτοκινήτου του.

aggelosmk2
20-06-10, 19:26
Autoglym vivil and rubber care . Σου δινει κ τροπο για high shine-low shine .

Καταπληκτικο προιον. Κ μενα το βινυλιο στο ταμπλο ηταν σκληρο υστερα απο τοσα χρονια.

2 χρησεις με το προιον κ εγινε σαν καινουργιο . Μαλακη υφη στο ταμπλο και βασικο: ΔΕΝ "λαδωνει" oταν περνας το χερι σου απο πανω.

sciroccoR
20-06-10, 22:54
φιλε εγω προσωπικα κανω καθε ενα χρονο στο δικο μου που εχει σκληρα πλαστικα το εξης...ζεσταινω βαζελινη σε μπρικι και το περναω με πινελο ....το αφηνω 3-4 μερες να την πιει και μετα με βρεγμενο πανακι περνω οτι εμεινε,,,,τα πλαστικα ειναι τωρα ακριβως οπως οταν το πρωτοπηρα

Driver M
20-06-10, 23:04
φιλε εγω προσωπικα κανω καθε ενα χρονο στο δικο μου που εχει σκληρα πλαστικα το εξης...ζεσταινω βαζελινη σε μπρικι και το περναω με πινελο ....το αφηνω 3-4 μερες να την πιει και μετα με βρεγμενο πανακι περνω οτι εμεινε,,,,τα πλαστικα ειναι τωρα ακριβως οπως οταν το πρωτοπηρα

H βαζελίνη, εκτός του ότι δημιουργεί λιπαρότητα όπου χρησιμοποιηθεί με αποτέλεσμα το ταμπλό να πνίγεται στη σκόνη μετά από 2-3 μέρες από την εφαρμογή της, είναι και παράγωγο πετρελαίου που ξηραίνει τα πλαστικά σε βάθος χρόνου. Κατά συνέπεια, δεν πρέπει να χρησιμοποιείται για κανένα λόγο ακόμα και αν σκουπίζεται μετά. Στην καλύτερη να μη δημιουργήσει πρόβλημα, σίγουρα όμως δεν προσφέρει καμία προστασία.

Άλλωστε, τα ειδικά γαλακτώματα έχουν 13-4 ευρώ και προσφέρουν προστασία και ωραία εμφάνιση, οπότε δεν υπάρχει κανένας λόγος να χρησιμοποιηθεί οτιδήποτε διαφορετικό στο ταμπλό.

Επίσης, αποφύγετε τα γυαλιστικά σπρέυ. Περιέχουν όλα σιλικόνη (η οποία ξηραίνει τα πλαστικά) και πέρα από την έντονη γυαλάδα που προσφέρουν (που σε πολλούς δεν αρέσει κιόλας), δημιουργούν μόνο προβλήματα στο εσωτερικό.

dimis_gr
21-06-10, 15:01
πρώτα απ' όλα θα πω ότι ότι χημικό βάζουμε στο ταμπλό κάνει περισσότερο καό παρά καλό και ας ειναι όποια εταιρείας να ναι. Από κει και πέρα θα δεχθω ότι κάποια ταμπλό ''αποροφάνε'' την ουσία. Αλλά δεν προσέξαμε όλοι κάτι βασικό...το παιδί ρωτάει για Ζ3 έχω την εντύπωση όπου το πλαστικό του έιναι εκεί σαν κυπελλάκι από παγωτό το οποίο φένεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αποροφίσει και το μόνο που θα κάνει είναι με την πάροδο του χρόνου να το ξεβάψει. Εγ.ω προσωπικά θα σας πρότεινα αντι για σπρέι και άλλα τέτοια πάρτε έναν ατμοκαθαριστή και με ένα πανάκι κάντε το αμάξι. Θα μείνετε πάρα πολυ ευχαριστημένοι πιστέψτε με

Driver M
21-06-10, 16:16
πρώτα απ' όλα θα πω ότι ότι χημικό βάζουμε στο ταμπλό κάνει περισσότερο καό παρά καλό και ας ειναι όποια εταιρείας να ναι. Από κει και πέρα θα δεχθω ότι κάποια ταμπλό ''αποροφάνε'' την ουσία. Αλλά δεν προσέξαμε όλοι κάτι βασικό...το παιδί ρωτάει για Ζ3 έχω την εντύπωση όπου το πλαστικό του έιναι εκεί σαν κυπελλάκι από παγωτό το οποίο φένεται ότι δεν υπάρχει περίπτωση να αποροφίσει και το μόνο που θα κάνει είναι με την πάροδο του χρόνου να το ξεβάψει. Εγ.ω προσωπικά θα σας πρότεινα αντι για σπρέι και άλλα τέτοια πάρτε έναν ατμοκαθαριστή και με ένα πανάκι κάντε το αμάξι. Θα μείνετε πάρα πολυ ευχαριστημένοι πιστέψτε με

Φίλε είσαι detailer και τα λες αυτά? Η μήπως έχεις κάνει χημικές αναλύσεις?

Συγνώμη που στο λέω έτσι, αλλά όταν κάποιοι ασχολούνται συστηματικά με τον τομέα αυτό και κάνουν κάποιες υπεύθυνες προτάσεις σε αυτούς που ρωτάνε κι έρχονται ορισμένοι και λένε ότι, προϊόντα που αποδεδειγμένα προστατεύτουν και κάνουν καλό, ξεβάφουν το ταμπλό, δυστυχώς δε μπορώ να απαντήσω διαφορετικά. Και τα συνθετικά κεριά (sealants κοκ) είναι αποτελέσματα χημικών ενώσεων, μήπως κάνουν κακό στο χρώμα του αυτοκινήτου? Γιατί η αληθεια είναι ότι το προστατεύουν και με το παραπάνω.

Κατά συνέπεια και το λέω για τελευταία φορά, το πανάκι με το νερό (είτε μιλάμε για ατμοκαθαριστήρα, είτε ψεκαστήρι κλπ) είναι καλό στο να απομακρύνει επιφανειακές σκόνες και να καθαρίζει το ταμπλό (αν δεν είναι πολύ βρώμικο βέβαια). Ούτε από τον ήλιο προστατεύει, ούτε ενυδατώνει, ούτε τίποτα. Συνεπώς, δεν αρκεί, γι'αυτό πρέπει να εφαρμόζουμε και κάποιο ποιοτικό γαλάκτωμα, χωρίς σιλικόνη φυσικά (άρα μακριά από γυαλιστικά σπρέυ που είναι κι επικίνδυνα για την υγεία).

Από εκεί και πέρα, στο αυτοκίνητό του ο καθένας κάνει ό,τι καταλαβαίνει. Αυτό όμως δε σημαίνει ότι είναι και το σωστό.

Z3_Roadster
21-06-10, 17:15
Παίδες απο όσα διάβασα μου άρεσε η πρόταση για τα προϊόντα της Autoglym μιας και τη χρησιμοποιώ αρκετά στο Ζ3 μου, άλλα προϊόντα βέβαια.

Όσοι βάζετε τα προϊόντα της Autoglym κάθε πότε γυαλίζετε το ταμπλό σας; Μια φορά το μήνα ας πούμε;

dimis_gr
21-06-10, 17:19
Την άποψη μου την αναφέρω στο, ότι αυτοκίνητο έχω δει μέχρι τώρα να χρησιμοποιεί γενικά τέτοια προϊόντα(σπρει) όλα είναι σαν ξεθωριασμένα και άρρωστα(σε βάθος ετών). Μόνο με τη χρήση των προϊόντων αυτών μπορεί να ξαναδέιξει. Μπορεί να μου πεις ότι γίνεται λάθος χρήση ή υπερβολλική χρήση ή δεν ξερω και γω τι άλλο. Αλλά εγώ αναφέρω απλώς αυτό που έχω δει μέχρι τώρα.
Αλλά έχεις δίκιο στο γαλάκτωμα ότι όντως δεν κάνει κακό και κάπου πρέπει να μου ξέφυγε το αντίθετο. Εγώ απλά είμαι κατά των γυαλιστικών σπρει. Αν δημιουργήθηκαν λάθος εντυπώσεις ζητώ συγγνώμη

sciroccoR
21-06-10, 18:29
συμφωνω με τον dimis
φιλε μου αν δεις ταμπλο που εκανε χρηση σπρευ γαλακτωματων και γυαλιστικων για καιρο .....ολα ειναι σαν να ειναι εκει σαραντα χρονια ξεβαμενα και ταλαιπωρημενα,,,,η γνωμη μου ειναι οτι το καλυτερο ειναι η βαζελινη και το γεγονος οτι ειναι προιον πετρελαιου οπως και το ταμπλο δηλαδη μια χαρα ειναι ...και εχεις κανει τεστ φιλε μου να δεις τι προστασια απο τις υπεριωδεις του ηλιου δινει η βαζελινη?σε πληροφορω πολυ ανωτερη απο πολλα πανακριβα προιοντα
..αλλοιως να βαλουμε οτι χημεια ναναι για να βγαζουν λεφτα ......

μιλαω για σκληρο ταμπλο μονο...σε αφρωδη υλικα δεν τη συστηνω

Driver M
21-06-10, 18:30
Την άποψη μου την αναφέρω στο, ότι αυτοκίνητο έχω δει μέχρι τώρα να χρησιμοποιεί γενικά τέτοια προϊόντα(σπρει) όλα είναι σαν ξεθωριασμένα και άρρωστα(σε βάθος ετών). Μόνο με τη χρήση των προϊόντων αυτών μπορεί να ξαναδέιξει. Μπορεί να μου πεις ότι γίνεται λάθος χρήση ή υπερβολλική χρήση ή δεν ξερω και γω τι άλλο. Αλλά εγώ αναφέρω απλώς αυτό που έχω δει μέχρι τώρα.
Αλλά έχεις δίκιο στο γαλάκτωμα ότι όντως δεν κάνει κακό και κάπου πρέπει να μου ξέφυγε το αντίθετο. Εγώ απλά είμαι κατά των γυαλιστικών σπρει. Αν δημιουργήθηκαν λάθος εντυπώσεις ζητώ συγγνώμη

Για τα σπρέυ έτσι είναι, γιατί περιέχουν σιλικόνη και κάνουν μόνο κακό.

Σε αντίθεση με τα καλά γαλακτώματα. Το vinyl & rubber care της ag είναι πολύ καλό προϊόν, απλά είναι πιο εξειδικευμένο για ελαστικά και τσιμούχες. Και σε ταμπλό πάντως κάνει καλή δουλειά..

Driver M
21-06-10, 18:40
συμφωνω με τον dimis
φιλε μου αν δεις ταμπλο που εκανε χρηση σπρευ γαλακτωματων και γυαλιστικων για καιρο .....ολα ειναι σαν να ειναι εκει σαραντα χρονια ξεβαμενα και ταλαιπωρημενα,,,,η γνωμη μου ειναι οτι το καλυτερο ειναι η βαζελινη και το γεγονος οτι ειναι προιον πετρελαιου οπως και το ταμπλο δηλαδη μια χαρα ειναι ...και εχεις κανει τεστ φιλε μου να δεις τι προστασια απο τις υπεριωδεις του ηλιου δινει η βαζελινη?σε πληροφορω πολυ ανωτερη απο πολλα πανακριβα προιοντα
..αλλοιως να βαλουμε οτι χημεια ναναι για να βγαζουν λεφτα ......

Η βαζελίνη δεν δίνει ΚΑΜΜΙΑ προστασία εναντίον του ήλιου. Εκτός κι αν έχεις κάνει εσύ τεστ που αποδεικνύει το αντίθετο.Τη βαζελίνη μάλιστα τη φοράνε μερικοί στην παραλία για να μαυρίσουν ευκολότερα! Κατά συνέπεια, η βαζελίνη όχι απλά δεν προστατεύει αλλά έλκει τον ήλιο!

Από εκεί και πέρα φίλε, άσε κάποιους που έχουν ασχοληθεί με τον τομέα του detailing να ξέρουν τι είναι πέταμα χρημάτων ή όχι. Πάντως, εν έτει 2010 το να χρησιμοποιείς βαζελίνη στο ταμπλό σου δείχνει ότι δεν έχεις σχέση με τη σωστή περιποίηση του αυτοκινήτου. Δοκίμασε λοιπόν κάποιο εξειδικευμένο προϊόν και μετά έλα να μας πεις. εντυπώσεις. Και επειδή χρησιμοποιώ γαλακτώματα (όχι σιλικονούχα σπρέυ) εδώ και καρό, το ταμπλό μου είναι σε άψογη κατάσταση σαν καινούριο. Σε αντίστοιχα αυτοκίνητα που έχω δει ταμπλό απεριποίητα, στην καλύτερη ήταν απλά πιο σκληρά στην υφή. Στη χειρότερη είχαν αρχίσει να ξεθωριάζουν. Εχω ασχοληθεί λοιπόν πολύ με το χώρο (αν και ερασιτέχνης) και δεν τα βγάζω απ'το μυαλό μου όσα λέω.

Τέλος πάντων, επειδή κουράστηκα να γράφω τα ίδια, ο κάθε τρίτος ακούει απόψεις και βγάζει τα συμπεράσματά του. Αν κάποιος θεωρεί πέταμα χρημάτων το να δώσει 12-13 ευρώ για κάποιο προϊόν που θα τον βγάλει άνετα 2 χρόνια και θα προστατεύει το εσωτερικό του και προτιμά να βασανίζεται με λιωμένες βαζελίνες κλπ που δεν κάνουν τίποτα, μπορεί να το κάνει.

performance
21-06-10, 21:09
Τα πραγματα παλι μπλεχτηκαν...
Αν το αυτοκινητο παρκαρει σε γκαραζ η πυλωτη τοτε αφου ο ηλιος απουσιαζει το ταμπλο δεν παθαινει τιποτα αρκει που και που να το παιρναμε με ενα βρεγμενο δερμα.
Αν καθε 6 μηνες(πχ) παιρναμε το ταμπλο με ΕΙΔΙΚΟ ΥΛΙΚΟ ΑΠΟ ΚΑΤΑΞΙΩΜΕΝΗ ΕΤΑΙΡΙΑ τοτε δεν κανουμε κανενα κακο.
Αν το αυτοκινητο ειναι εξω η συνεχως στους δρομους τοτε ο εχθρος λεγετε ΗΛΙΟΣ.
Ετσι, πρεπει να κανουμε κατι για το ταμπλο,παιρνοντας το πιο τακτικα με το υλικο που λεμε πιο πανω.
Εγω ρε παιδια που εχω καμπριο εχω παρει μιση κουκουλα και αν το αυτοκινητο ειναι να παρκαρει εξω για ενα αρκετο μεγαλο διαστημα(με ηλιο) τοτε τη βαζω.
Συμπερασματικα,αν ο ουρανος του αυτοκινητου ειναι σχετικα καθαρος τοτε χωρις συζητηση, μιση κουκουλα.Κοστιζει ελαχιστα,μπαινει σε δυο λεπτα,κραταει τη καμπινα πιο δροσερη,και εχει και μια καποια αντικλεπτικη ιδιοτητα.
Βλεπω τοσο αυτοκινητα στις παραλιες παρατημενα με ενα "αλουμινοχαρτο" στο παρμπριζ και παραγματικα τα λυπαμαι.
Αν λοιπον αυτος δει το ταμπλο με ρωγμες η ξεθωριασμενο τοτε θα ψαχνει για υλικο περιποιησης που τοτε δεν θα κανει τιποτα.

Z3_Roadster
22-06-10, 17:52
Σωστά τα γράφεις φίλε performance, δεν έχω πυλωτή αλλά έχω μισή κουκούλα που είναι 1-2 λεπτά να τη φορέσεις. Το χρησιμοποιώ συνήθως για τη βροχή αλλά και για τον ήλιο κάνει πολύ καλή δουλειά...