PDA

Επιστροφή στο Forum : θορυβος απο coilovers (d2 racing)


geonazo
21-06-10, 20:06
Καλησπερα παιδες.προσφατα εγκατεστησα τα d2 racing coilovers σε bmw e46 cabrio.αν και ευχαριστημενος απο κρατηματα σε εντονα εγκαρσιες ανωμαλιες ακουγεται απο τα πισω αμορτισερ μεταλλικος θορυβος.κατεβασαμε τα αμορτισερ 2-3 φορες αλλα δεν καταφεραμε να βρουμε τι ακουγεται.κανεις με αναλογη εμπειρια? μηπως θελουν ανοιγμα τα αμορτισερ?καθε βοηθεια ευπροσδεκτη.ευχαριστω εκ των προτερων

ThaNOS E46coupe
21-06-10, 21:55
περίεργο.....Το ίδιο ακούω κ εγώ.... με coilovers αναρτήσεις της raceland...το κάνει μόνο όταν πέσουν σε αυλάκι κατα πλάτος του δρόμου....σκέυτηκα μήπως είναι καμια εξάτμηση.αλλα δέν έχω πάει να το κοιτάξω ακόμη.κάνει έναν χαμηλό μεταλικό ήχο σάν να είναι κάτι ξεσφιγμένο... σωστα?..άρα εδω λοιπόν έχουμε θέμα....Τι να είναι?

d3er
21-06-10, 22:22
εχετε δικιο φιλοι μ χρονια παλευα να βρω τι ειναι αυτος ο θορυβος, τελικα προερχεται απο τη ζαμφορ του αυτοκινητου λογω της πολυ σκληρης αναρτησης

ThaNOS E46coupe
21-06-10, 22:30
εχετε δικιο φιλοι μ χρονια παλευα να βρω τι ειναι αυτος ο θορυβος, τελικα προερχεται απο τη ζαμφορ του αυτοκινητου λογω της πολυ σκληρης αναρτησης

κ να σου πώ την αλήθεια μου? εβριζα το μάστορα που μου τις έβαλε γιατι πίστευα πως την έχει αφίσει ξεσφιγμένη....:countdown....τελικά τι κάνουμε με αυτο? μαλλον τίποτα εεε? κανα συνεμπλοκ - λαστιχάκι? αν το αλλάξουμε ?

geonazo
21-06-10, 23:22
δε νομιζω οτι ειναι θεμα σκληροτητας της αναρτησης γιατι και στο πιο μαλακο τα ιδια κανει.μηπως ειναι τιποτα τετοιο? http://www.youtube.com/watch?v=FI2JLZAOdtY. Παντως πιστευω οτι ειναι απο τα top mounts

Nick_compact
21-06-10, 23:27
Οι κινέζικες αναρτήσεις αυτά έχουν. Εκτός αυτού, αυτά τα top mount είναι εντελώς άχρηστα σε καθημερινό αμάξι και επιπλέον καταπονούν απίστευτα τους θόλους!

sakkunen
22-06-10, 19:02
Πήγαινε σε κάποιο καλό αναρτησά κ πές του τι πρόβλημα υπάρχει, αλλιώς ψάξου με τα top mounts από άλλη εταιρία γιατί θα ναι κ σπαστικό να ακούς αυτό το θόρυβο. Αν είναι από το αμορτισέρ ποιος θα το ανοίξει ?
Ο φεριτέλης που φορά την ίδια σασπένσιον γνωρίζει κάτι ?

Fairytale
22-06-10, 20:55
Κανένα τέτοιο θέμα τόσα χρόνια που φοράω την D2. Το θέμα είναι όμως ότι υπάρχουν διάφορες εκδόσεις στις D2.
Χρειάζεσαι έλεγχο από κάποιον καλό αναρτησά που να τοποθετεί δηλ. ρυθμιζόμενες αναρτήσεις. Προτείνω να πας κάπου που να έχουν αμορτισερόμετρο, να ανεβάσουν επάνω το αυτοκίνητο και να το ελεγξουν εκεί πάνω για τους θορύβους δηλ. με την ανάρτηση υπό πίεση.
Αλλά αυτά είναι μπελαλίδικα πράματα για τους αναρτησάδες, συνήθως δεν τα καλοπληρώνονται και γιαυτό και δεν πολυασχολούνται.
C U out there

geonazo
23-06-10, 10:39
σημερα εβαλα τα top mounts απο τα προηγουμενα αμορτισερ της bmw και ο θορυβος εξακολουθει να υπαρχει οχι ομως τοσο εντονος.οταν εννοω να ανοιξει τα αμορτισερ εννοω τα top mounts.δεν ξερω τι αλλο να κανω.γνωριζεται καποιον καλο αμορτισερα στη θεσαλλονικη γιατι απο βδομαδα θα ανεβω πανω να παω να τα κοιταξει.γιατι εδω στην επαρχια δεν βλεπω μελλον.

sakkunen
23-06-10, 11:54
Για Αθήνα ναι, για Σαλόνικα όχι.

Fairytale
23-06-10, 16:15
σημερα εβαλα τα top mounts απο τα προηγουμενα αμορτισερ της bmw και ο θορυβος εξακολουθει να υπαρχει οχι ομως τοσο εντονος.οταν εννοω να ανοιξει τα αμορτισερ εννοω τα top mounts.δεν ξερω τι αλλο να κανω.γνωριζεται καποιον καλο αμορτισερα στη θεσαλλονικη γιατι απο βδομαδα θα ανεβω πανω να παω να τα κοιταξει.γιατι εδω στην επαρχια δεν βλεπω μελλον.Από Θεσσαλονίκη δεν ξέρω και πολλά πράγματα αλλά ψάξε για αυτόν (http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=585&article=12286) .
C U out there

geonazo
24-06-10, 12:12
τον βρηκα αλλα να μην παω σε αντιπροσωπο d2?παντως φαινεται μετρ του ειδους

ThaNOS E46coupe
24-06-10, 15:00
Οι κινέζικες αναρτήσεις αυτά έχουν. Εκτός αυτού, αυτά τα top mount είναι εντελώς άχρηστα σε καθημερινό αμάξι και επιπλέον καταπονούν απίστευτα τους θόλους!

εγώ δέν έχω τοποθετήσει τοπ μάουντς άφτερ μάρκετ. εβγαλα τις κούπες απο τα παλιά μου αμορτισέρ κ τις κούμπωσα μαζί με τα λαστιχάκια κ τους φελόυς τους στα καινούρια...δέν είναι απο το αμορτισέρ ο θόρυβος, είναι μάλλον απο τη αντιστρεπτική...τέλος πάντων εγώ το έχω στο συνεργείο σήμερα να μου το σηκώσει πίσω 1,5 πόντους γιατι ήταν τάπα πίσω...όταν το πάρω θα σας πώ νέα....:bullhorn:

Fairytale
24-06-10, 20:20
τον βρηκα αλλα να μην παω σε αντιπροσωπο d2?παντως φαινεται μετρ του ειδουςο Έλληνας αντιπρόσωπος των D2 είναι η γνωστή AVC Weber (http://www.avcweber.gr/index.php?co=vendors&id=26) επικοινώνησε μαζί τους να σου πουν αν οι συνεργάτες (http://www.avcweber.gr/index.php?cat_id=3) που έχουν μπορούν να σε εξυπηρετήσουν σε θέματα aftersales.
C U out there

geonazo
28-06-10, 13:34
παδια σημερα πηγα αλλαξα τα ελατηρια με τα παλια που ειχα και αμορτισερ αφησα τα d2.ο θορυβος εξαφανιστηκε.καμια γνωμη τωρα απο που να προερχ εται ο θορυβος? να τα αφησω με τα παλια τα ελατηρια η χανω σε προσφυση?

sakkunen
28-06-10, 14:55
Αν υποθέσουμε οτι τα ελατήρια που φοράς είναι καλά ( αφτερμάρκετ ?, μαμά ? ), μπορείς να τα βάλεις. Πρέπει όμως το ελατήριο να προφορτιστεί σε μια αναλογία την οποία φυσικά αγνοώ. Θέλεις μάστορα με @@ δλδ, ο μόνος που θα βρείς είναι στην Αθήνα. Ο Κυρλακίτζης είναι μάστορας αλλά αμφιβάλλω αν θα ασχοληθεί με μη bilstein.

GIANNISKW
28-06-10, 17:18
περίεργο.....Το ίδιο ακούω κ εγώ.... με coilovers αναρτήσεις της raceland...το κάνει μόνο όταν πέσουν σε αυλάκι κατα πλάτος του δρόμου....σκέυτηκα μήπως είναι καμια εξάτμηση.αλλα δέν έχω πάει να το κοιτάξω ακόμη.κάνει έναν χαμηλό μεταλικό ήχο σάν να είναι κάτι ξεσφιγμένο... σωστα?..άρα εδω λοιπόν έχουμε θέμα....Τι να είναι?

ειχα την ιδια εμπειρια
γυρισε τα πισω ελατηρια πανω στην ελαστικη βαση τους
ακολουθησε τις οδηγιες σχεδιο του κατασκευαστη ΑΠΑΚΡΙΒΩΣ
επειδη εχουν προοδευτικη συμπεριφορα τα πισω ελατηρια ακουμπουν ατσαλα μεταξυ τους
με αποτελεσμα ο θορυβος
αν τα γυρισεισ καταλληλα δεν θα ακους τιποτα

Υ.Γ υποψιν συμβαινουν και στισ καλυτερες οικογενειες ειχα kw v2

Fairytale
28-06-10, 20:35
παδια σημερα πηγα αλλαξα τα ελατηρια με τα παλια που ειχα και αμορτισερ αφησα τα d2.ο θορυβος εξαφανιστηκε.καμια γνωμη τωρα απο που να προερχ εται ο θορυβος? να τα αφησω με τα παλια τα ελατηρια η χανω σε προσφυση?Τι ελατήρια ειχες πριν; Ήταν στενοπιάτελα; Πως συνδιάστηκαν με τις μπουκάλες της D2. Ή εννοείς μόνο τα πίσω ελατήρια;
C U out there

GIANNISKW
28-06-10, 22:36
Τι ελατήρια ειχες πριν; Ήταν στενοπιάτελα; Πως συνδιάστηκαν με τις μπουκάλες της D2. Ή εννοείς μόνο τα πίσω ελατήρια;
C U out there

απλα για να καταλαβεισ τι εννοω βαλε τα ελατηρια πισω και στριψτα
διαβασε το εγχειριδιο εγκαταστασης
ειχα kw v2 και ηταν στενα εμπροσ και πισω οπως τα δικα σου προοδευτικα

geonazo
28-06-10, 22:47
εννοω μονο πισω τα ελατηρια.μπροστα δεν εχω προβλημα.και δυστυχως δεν υπαρχουν οδηγιες που να λενε με λεπτομερειες πως να εγκατασταθουνλ.και να τα γυρισω καταλληλα τι θα πει αυτο?πιο ειναι το καταλληλα?παιδια ευχαριστω για τη συμμετοχη αλλα εκνευριζομαι που δυστυχως δεν υπαρχουν αυτο που λεμε ΜΑΣΤΟΡΕΣ.το σιγουρο ειναι οτι ο θορυβος ακουγοταν απο τα ελατηρια και τη λαθος τοποθετηση τους.

GIANNISKW
28-06-10, 22:53
εννοω μονο πισω τα ελατηρια.μπροστα δεν εχω προβλημα.και δυστυχως δεν υπαρχουν οδηγιες που να λενε με λεπτομερειες πως να εγκατασταθουνλ.και να τα γυρισω καταλληλα τι θα πει αυτο?πιο ειναι το καταλληλα?παιδια ευχαριστω για τη συμμετοχη αλλα εκνευριζομαι που δυστυχως δεν υπαρχουν αυτο που λεμε ΜΑΣΤΟΡΕΣ.το σιγουρο ειναι οτι ο θορυβος ακουγοταν απο τα ελατηρια και τη λαθος τοποθετηση τους.

βαλε τα πισω ελατηρια αμορτισερ μονο
αν δεν εχεις οδηγιες εχασεσ
εγω απο εκει βρηκα λυση ειχε σχεδιο..
μαλιστα σου λεω πωσ ο μαστορασ που μου τα εβαλε ηθελε να πεταξω τις οδηγιες..
λεει εχει περασει πολλες αναρτησεις
οταν ακουγαμε το θορυβος σε εντονες λακουβες οπως εσυ ψαχνοταν.
οταν του εδειξα το σχεδιο τοτε καταλαβε..

geonazo
28-06-10, 22:58
τι εννοεις τα πισω ελατηρια αμορτισερ μονο?