PDA

Επιστροφή στο Forum : Ε36 Προβλημα με Κλιματισμο


BladeGT
01-07-10, 14:38
Καιιιιι για αλλη μια φορα ειμαι πολυ γκαντεμης... με το που εβαλα προγραμμα και ολα κομπλε στο αμαξι (θελω να πιστευω) Εφυγε το 1 δαχτυλιδι απτα angel eyes! ισα ισα να μου χαλασει τη διαθεση..το φτιαξα...οκ.
Και τωρα?τι θα παει *κατα για να μου χαλασει παλι τη διαθεση?
Χαλασε το computer του κλιματισμου.... Παταγα το κουμπι να ανοιξει χτες και δεν εκανε τιποτα...μετα ανοιξε μονο του..... μετα ξανακλεισε..οτι να ναι..
Νομιζα οτι θα κουνηθηκε καμια ασφαλεια αλλα μπα! Πηρα τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι πολλα Ε36 το παθαινουν αυτο και το στελνει σε εναν ηλεκτρονικο και τα φτιαχνει με κοστος περιπου στα 100 Ευρω...
Υπαρχει καποιος που να εχει παθει κατι αναλογο? Μηπως καποιος που να γνωριζει απο αυτα να εχει καποιο σχεδιο πως φτιαχνεται,μηπως το επισκευαζα μονος μου η σε καποιον φιλο που γνωριζει απο ηλεκτρονικα?

ThaNOS E46coupe
01-07-10, 14:43
καπου υπαρχει ενα θέμα τέτοιο. αλλα δέν μπορώ να το βρώ...θα ξαναπροσπαθήσω....

Sp!ros G
01-07-10, 14:54
Κανε μια αναζητηση με τη λεξη "φακιρης" σε παλαιοτερα θεματα

και δες τι εχει συζητηθει.

Πολυ κλασικο προβλημα σε Ε36 .

gearboxer
01-07-10, 15:26
Βρες ένα απο ebay (σε τιμή σκάνδαλο) να το βάλεις πάνω να ηρεμήσεις. Χρειάζεται αλλαγή ένας πυκνωτής στο πίσω μέρος που λόγω υγρασίας παθαίνει ζημιά και εδώ σου ζητάνε 100 και 150€ για να σου τον αλλάξουν (λες και τον βγάζουν απο τα πλευρά τους..)

Βρήκε κι αυτό εποχή να χαλάσει το ρημάδι :(

dimtz
01-07-10, 15:26
Καιιιιι για αλλη μια φορα ειμαι πολυ γκαντεμης... με το που εβαλα προγραμμα και ολα κομπλε στο αμαξι (θελω να πιστευω) Εφυγε το 1 δαχτυλιδι απτα angel eyes! ισα ισα να μου χαλασει τη διαθεση..το φτιαξα...οκ.
Και τωρα?τι θα παει *κατα για να μου χαλασει παλι τη διαθεση?
Χαλασε το computer του κλιματισμου.... Παταγα το κουμπι να ανοιξει χτες και δεν εκανε τιποτα...μετα ανοιξε μονο του..... μετα ξανακλεισε..οτι να ναι..
Νομιζα οτι θα κουνηθηκε καμια ασφαλεια αλλα μπα! Πηρα τον μηχανικο μου και μου ειπε οτι πολλα Ε36 το παθαινουν αυτο και το στελνει σε εναν ηλεκτρονικο και τα φτιαχνει με κοστος περιπου στα 100 Ευρω...
Υπαρχει καποιος που να εχει παθει κατι αναλογο? Μηπως καποιος που να γνωριζει απο αυτα να εχει καποιο σχεδιο πως φτιαχνεται,μηπως το επισκευαζα μονος μου η σε καποιον φιλο που γνωριζει απο ηλεκτρονικα?

το προβλημα ειναι στο πυκνωτακι που εχουμε αναφερθει πολλες φορες με κοστος επισκευης ουτε 1 ευρο και οχι 100 που σου εχουν πει, βγαζεις μονος σου την οθονη και την πας σε ενα ηλεκτρονικο (εκει που επισκευαζουν tv ας πουμε) του λες τι να σου αλλαξει και εισαι οκ 2 λεπτα υποθεση, θα κοιταξω να σου δωσω λινκ για να δεις την εικονα του πυκνωτη που πρεπει ν αλλαξεις

dimtz
01-07-10, 15:41
εδω εισαι φιλε μου το μπλε πυκνωτακι θ αλλαξεις

http://www.macadamizer.com/bmwfix.html

x318big
01-07-10, 16:52
κι εδω και ειναι πανευκολο και τζαμπα
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=3667

ARGYPAN
23-07-10, 13:18
Καλησπερα.εγω αλλαξα τον πυκνωτη αλλα τωρα δεν κανει τιποτα και βγαζει καυτο αερα στα ποδια και εχω γινει ξεροψημενος.ξερει κανεις πως σταματαει να βγαζει καυτο αερα,καποια ασφαλεια,μηπως τα κλαπε του καλοριφερ.ευχαρηστω

BladeGT
23-07-10, 13:25
μαλλον δεν το κολησες σωστα..θελει πολυ λεπτους χειρισμους..πολυ προσοχη..εγω φωναξα φιλο μου που το χει καλυτερα το θεμα γιατι εγω θα καιγα ολη την πλακετα :P

Stunt Mike
26-07-10, 21:21
Εγω το'βγαλα μονος μου και πηγα ολη την μοναδα σ'εναν ηλεκτρονικο τηλεορασεων(αμα ειναι να κανεις μαλακια και να την πληρωσεις χοντρα,καλυτερα δωσ'το σε καποιον που ξερει!)Αλλαξα ΟΛΑ τα πυκνωτακια με καινουρια με κοστος 50 ευρω.Εγινε καινουριο...Μου'πε ο ιδιος οτι η ταινια της μοναδας ειναι ''διπλοτυπωμενη'' και θελει πολυ προσοχη να μην γινει ζημια....Αυτα...

BladeGT
26-07-10, 22:14
ακριβως..και γω γι αυτο εβαλα φιλο που ξερει καλυτερα απο κολλησεις... θελει λιγα watt κολλητιρι και επισης σιγα σιγα με υπομονη να το ζεστανεις να ξεκολλησει χωρις να λιωσει ολος ο περιγυρος...

ARGYPAN
27-06-11, 15:52
Μηπως ξερει κανενας η φυσα η μπλε γιατι ειναι?

ARGYPAN
27-06-11, 21:36
Αγορασα απο το ebay το πανελ κλιματισμου αλλα ειδα οτι δεν εχει υποδοχη για την μπλε φυσα απο πισω την μικρη.Το εβαλα επανω αλλα και παλι τιποτα δεν βγαζει αερα.Πως μπορω να καταλαβω απο τι ειναι,μηπως φταιει η φυσα,μηπως ο ανεμιστηρας εχει κολησει.αυριο το παω στον ηλεκτρολογο αλλα εαν ξερει κανεις να μου πει τι γινεται για να παω προετοιμασμενος.Ευχαρηστω πολυ

graphe36
28-06-11, 01:11
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=308813#post308813

Εδω εχω δημοσιευσει τα παντα για το θεμα αυτο. Ειναι πανευκολο για καπoιον που ξερει να χειρίζεται κολλητήρι και το κοστος δεν ξεπερνα τα 15 cent

VAGIOS
05-07-11, 10:09
Καλημερα φιλε μου υπαρχει θεμα με τη λεξη φακιρης. Ειχα κ γω το ιδιο προβλημα εκανα ακριβως οτι λεει το θεμα κ ολα καλα! Τσαμπα κ γρηγωρα!

gregE36
09-07-11, 11:55
αν θες φακιρη ελα να στον χαρισω εχω εναν