PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις νέου κατόχου Ζ4!!


kakwskeimena
08-07-10, 14:55
Παιδιά, όπως έγραψα κ σε άλλο thread, μόλις αγόρασα σε εξαιρετική τιμή Ζ4 2.0!!:ylsuper:

Έχω λοιπόν μερικές ερωτήσεις για τους κατόχους:

1) Βενζίνη: τι βενζίνη βάζουμε στην 2.0?? Πειράζει αν βάζουμε 95άρα απλή??

2) Χenon: εχει βαλει κανεις after-market xenon όσο πιο κοντά στο εργοστασιακό χρώμα, απο τα οποια να ειναι πολυ ευχαριστημενος?? τιμή και από που?? :)

3) Λάστιχα: έχω 26.000χλμ κ λεω να αλλαξω λαστιχα. Τι προτείνετε για τις κλασσικες 16αρες ζαντες? απο camskill?

4) Τι προιον προτεινετε για να περιποιηθω το ταμπλο και τα δερματα μου? για το πλαστικο κατω απο το χειροφρενο που εχει λιγες γραντζουνιες?

Αυτα προς το παρον κ για οτι αλλο προκυψει, φυσικα κ θα ρωτησω τους φιλους μου απο δω!:boink::bowdown:

djkostas20
09-07-10, 14:15
1) Η βενζίνη αρκεί να είναι καθαρή και δε πα να είναι και 90αρα που λέει ο λόγος...τσάμπα λεφτά είναι οι κατοστάρες στην τιμή που είναι πλέον!!

2)Έχω τοποθετήσει μηχανισμό XTR 6000K και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος... 250€ από εδώ http://xenonhellas.gr/

3)Εγώ θα έμενα στις 16άρες, το πολύ 17άρες με χαμηλότερο προφίλ και σε καμία περίπτωση φαρδύτερο λάστιχο πίσω...θα κόψει πολυ...
camskill δεν έχω αγοράσει αλλά όσους ξέρω πλέον αγοράζουν μόνιμα από εκεί...
RFT εμένα με έχουν σώσει και για αυτό πάντα βάζω RFT
Επίσης μάρκα εγώ βάζω Bridgestone 050A και είμαι απόλυτα ικανοποιημένος!!!

kakwskeimena
09-07-10, 14:42
Φιλε Κωστα, τα ξενον που μουστειλες, πηγαν 250ε μαζι με την τοποθετηση? που τα εβαλες? πειραζουν τπτ στον μηχανισμο της λαμπας ή ειναι Plug n play? εχεις καμμια φωτο απο το πως δειχνουν?

Για λαστιχα, θα μεινω με τα 16αρια δν αλλαζω! Οταν λες οτι σε εχουν σωσει τα runflat??

Σε ευχαριστω για τις μεχρι τωρα απαντησεις! Κ πες μου κ ενα καλοταξιδο:P:bullhorn::yippee::yippee:

pilot_1000RR
09-07-10, 15:18
καλοτάξιδο και αγρατζουνιστο το εργαλείο φίλε μου..

βενζίνη απλή από βενζινάδικο της εμπιστοσύνης σου και είσαι οκ, εγώ στο Μ απλή βάζω και ουδέν πρόβλημα.

djkostas20
10-07-10, 19:39
Καλοτάξιδο,συγγνώμη για την παράληψη αλλά έγραφα γρήγορα γιατί έφευγα.....Πολλά χλμ απροβλημάτιστα και πάντα με τις πόρτες!!!
Για τα xenon η τιμή είναι χωρίς τοποθέτηση....κανα 20-30 υπολόγιζε εκτός αν πιάνει το χέρι σου γενικά και τα βάλεις εσύ! Αν και θα πρέπει να πάς κάποθ να σου ρυθμίσουν το ύψος... Πλήν της ρύθμισης, plug & play είναι το κιτ...Προσοχή αν βάλεις και ψείρες led τότε να πάρεις τις καλές που έχουν ένα τσιπάκι πάνω για να μην βάλεις και "κλέφτη"(το κανονικο λαμπάκι κρεμασμένο κάπου κρυμμένο απλά για να κλέβει λίγο από το led..) Γενικά πάρε τηλ είναι πολύ συνεννοήσιμοι...

Όσο για τα runflat με έχοθν σώσει και σε φάση πάντας και σε φάση απλής διαδρομής.... είχα πατίσει πρόκα και γύριζα το βράδυ(πρωί δλδ 6-7) απο club και τσούπ ανάβει η ένδειξηηηη..........Πιωμένος μέσα στην εθνική σιγά μην άλλαζα ελαστικό εκείνη την ώρα ή έβαζα το κιτ επιδιόρθωσης!!! ΣΤΑΝΤΑΡΡΡ

Και σε πάντες πάλι βράδυ είχε ανάψει πάλι από πρόκα!!!

kakwskeimena
12-07-10, 08:45
Κωστα μου σε ευχαριστώ για τις ευχες σου νασαι καλα! Κ σε ευχαριστω για τα πμ με τις συμβουλες σου την περιοδο που εψαχνα αυτοκινητο!

Μια ερωτηση ακομα: απο θεμα βαρους, τα run flat εχουν μεγαλη διαφορα απο τα συμβατικα? αν τα αλλαξω με συμβατικα, θα δω αισθητη διαφορα στην επιταχυνση??

120ihatch
12-07-10, 09:24
Καλοτάξιδο,συγγνώμη για την παράληψη αλλά έγραφα γρήγορα γιατί έφευγα.....Πολλά χλμ απροβλημάτιστα και πάντα με τις πόρτες!!!
Για τα xenon η τιμή είναι χωρίς τοποθέτηση....κανα 20-30 υπολόγιζε εκτός αν πιάνει το χέρι σου γενικά και τα βάλεις εσύ! Αν και θα πρέπει να πάς κάποθ να σου ρυθμίσουν το ύψος... Πλήν της ρύθμισης, plug & play είναι το κιτ...Προσοχή αν βάλεις και ψείρες led τότε να πάρεις τις καλές που έχουν ένα τσιπάκι πάνω για να μην βάλεις και "κλέφτη"(το κανονικο λαμπάκι κρεμασμένο κάπου κρυμμένο απλά για να κλέβει λίγο από το led..) Γενικά πάρε τηλ είναι πολύ συνεννοήσιμοι...

Όσο για τα runflat με έχοθν σώσει και σε φάση πάντας και σε φάση απλής διαδρομής.... είχα πατίσει πρόκα και γύριζα το βράδυ(πρωί δλδ 6-7) απο club και τσούπ ανάβει η ένδειξηηηη..........Πιωμένος μέσα στην εθνική σιγά μην άλλαζα ελαστικό εκείνη την ώρα ή έβαζα το κιτ επιδιόρθωσης!!! ΣΤΑΝΤΑΡΡΡ

Και σε πάντες πάλι βράδυ είχε ανάψει πάλι από πρόκα!!!


πιωμένος μέσα στην εθνική??

ειλικρινά λυπάμαι που διαβάζω για ένα μέλος της παρέας που πίνει και οδηγεί........

ένα παράδειγμα που ίσως θα κάνει αυτούς που πίνουν και οδηγούν να το ξανασκεφτούν: πριν λίγο καιρό ένας πιωμένος παρέσυρε πεζό πρωί-πρωί σε παράδρομο της παραλιακής ο οποίος έκανε το λάθος να είναι στο δρόμο για την εργασία του

ΠΟΤΌ + ΟΔΗΓΗΣΗ = ΕΚΓΛΗΜΑΤΙΚΗ ΑΜΈΛΕΙΑ

Αγαπητοί φίλοι, ας αφήσουμε το όμορφο αυτοκίνητό μας παρκαρισμένο και να πάρουμε ταξί για το σπίτι. Αφού ξεκουραστούμε μπορούμε να γυρίσουμε και να πάρουμε το αυτοκίνητό μας.

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΊΑ ΓΙΑ ΑΥΤΟΝ ΠΟΥ ΠΙΝΕΙ + ΟΔΗΓΕΙ ΔΕΝ ΥΠΆΡΧΕΙ

djkostas20
12-07-10, 14:19
Νομίζω ότι είναι πιο βαριά τα run-flat αλλά δε νομίζω να δείς τόσο διαφορά!!!! Για μένα προσωπικά που βαριέμαι τελειώς ακόμα και το κιτ επιδιόρθωσης να βάλω runflat και πάλι runflat... +++ ότι μετά τη χρήση του κιτ το λάστιχο πάει για πέταμα από όσο μου έχουν πεί ενώ το runflat απλώς πας στο βουλκανιζατέρ και μπαλώνει την τρύπα(αρκεί να βρίσκεται στο πέλμα και ΄χοι στο πλάι πυ είναι και το ατου των runflat...

***** Το ότι είμαι λάθος το ανγνψρίζω μόνος μου!!! Γενικά βέβαια δεν πίνω είτε οδηγώ είτε όχι...Φυσικά και δεν υπάρχει δικαιολογία!!! Κανείς δε νομίζω να υποστιρίζει αυτό, αφού όλοι λίγο πολύ το έχουν κάνει με ελάχιστες εξαιρέσεις, αλλά δε νομίζω να το επικροτούν κιόλας.... Δύο μπύρες είχα πιεί φυσικά αλλα και πάλι δεν αποτελεί δικαιολογία, δεν είχα πιεί και το βόσπορο όμως!!!
Και μη μου πείτε ότι υπάρχει παραπάνω από 1 στους χίλιους που με μια-δύο μπ΄θρες δεν οδηγεί!!!

EVANGELOS
12-07-10, 14:27
...Όσο για τα runflat με έχοθν σώσει και σε φάση πάντας και σε φάση απλής διαδρομής.... είχα πατίσει πρόκα και γύριζα το βράδυ(πρωί δλδ 6-7) απο club και τσούπ ανάβει η ένδειξηηηη..........Πιωμένος μέσα στην εθνική σιγά μην άλλαζα ελαστικό εκείνη την ώρα ή έβαζα το κιτ επιδιόρθωσης!!! ΣΤΑΝΤΑΡΡΡ

εύκολα λέμε !!! ... να γίνει το ποτέρο ... σε έσωσε το run flat

...Και σε πάντες πάλι βράδυ είχε ανάψει πάλι από πρόκα!!!

πάλι κουρούμπελο φαντάζομαι :dance:

djkostas20
16-07-10, 16:16
Χαχαχαχαχαχααχα.......όχι πάντες μαστουρώνω από το λιωμένο λάστιχοοο!!!!!:jester::jester::jester: