PDA

Επιστροφή στο Forum : Χρωμιομένη γρίλια στην Z4


kakwskeimena
14-07-10, 10:17
Παιδιά μια ερωτηση:

Εχει βαλει κανενας στο φορουμ χρωμιομενη γριλια στην μασκα της Ζ4??
Σκεφτομαι να παραγγειλω αυτην ->
http://cgi.ebay.co.uk/BMW-CHROME-Front-Grill-Z4-Roadster-03-04-05-06-07-08-gq-/400092082374?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item5d2758b0c6

Την εχει αγορασει κανενας?
Πρεπει να βγει η μαυρη πρωτα κ μετα να μπει αυτη ή μπαινει κατευθειαν απο πανω?
Πως βγαινει η εργοστασιακη?

Z3_Roadster
15-07-10, 03:13
Λογικά δεν θα είναι μπελάς να βγει η εργοστασιακή και να βάλεις τη νίκελ. Πάντως αν το Ζ4 σου είναι σε σκούρο χρώμα, η νίκελ μάσκα θα δείξει! Είναι και σε καλή τιμή... το μόνο που δεν μου άρεσε είναι αυτό που γράφει "Item Location: Taipei, Taiwan" μόνο αυτό φοβάμαι... μην σου σκάσει κανένα "μπιχλιμπίδι"

kakwskeimena
15-07-10, 10:20
Το Ζ4 μου ειναι γκρι, και νομιζω οτι πραγματικα θα κανει μεγαλη διαφορα η νικελ μασκα! Τι λες?

Κ εγω προβληματιστηκα με το Taiwan, αλλα ο πωλητης εχει εξαιρετικες κριτικες κ ειναι κ power seller, κ αποτι διαβασα σχολια απο αγοραστες, εχει καλη ποιοτητα..

λεω να το χτυπησω..

bimmer-corfu
15-07-10, 13:55
δεν είναι πάντα εύκολο να αλλάξεις γρύλιες, σε Ε92 πχ είναι φασαρία

Πάντως σίγουρα θα είναι πανέμορφο απο τη στιγμή που το χρώμα σου είναι γκρι

b-q
15-07-10, 14:35
Γνώμη μου είναι ότι οι εργοστασιακές γρίλιες είναι πιο όμορφες. Εξάλλου, κατά την άποψή μου, σε ένα premium και πανέμορφο αυτοκίνητο, πρέπει να μπαίνουν γνήσια εξαρτήματα κι ας είναι (λίγο;) ακριβότερα από τα ιμιτασιόν,ιδίως εξαρτήματα που "χτυπάνε" στο μάτι, όπως οι γρίλιες.Καλύτερα να ρωτούσες πρώτα τιμή στην αντιπροσωπεία για τις γνήσιες χρωμιομένες γρίλιες. Σε κάθε περίπτωση εσύ αποφασίζεις.
Για το δικό μου 116i οι γνήσιες χρωμιομένες γρίλιες είχαν κοστίσει γύρω στα 100 ευρώ, τις είχα τοποθετήσει σχετικά εύκολα μόνος μου και φυσικά το αυτοκίνητο έγινε πανέμορφο (μαύρο γαρ...).
Πιστεύω ότι στο net θα βρεις κάποιο DIY (Do-It-Yourself), το οποίο θα σε καθοδηγεί βήμα-βήμα για την εγκατάσταση της γρίλιας.
Πρόσεξε οι γρίλιες που θα παραγγείλεις (γνήσιες ή ιμιτασιόν) να ταιριάζουν ακριβώς στο αυτοκίνητό σου, γιατί συνήθως υπάρχουν μικροδιαφορές μεταξύ των διαφόρων εκδόσεων και των εκδόσεων facelift, κατά τη διάρκεια ζωής ενός μοντέλου. Εμένα αυτό με είχε παιδέψει (μου είχαν φέρει γρίλιες που δεν ταίραζαν), σε σημείο να αναγκαστώ να τους δώσω ο ίδιος στο Τμήμα ανταλλακτικών εξουσιοδοτημένου εμπόρου τους 2 κωδικούς για τις γρίλιες (διαφορετικός κωδικός για αριστερή και για δεξιά γρίλια), τους οποίους είχα βρει, με βάση τον αριθμό πλαισίου του αυτοκινήτου μου, από το bmwfans. Φιλικά.

Z3_Roadster
15-07-10, 16:40
Και εγώ φίλε είμαι της άποψης να κάνεις πρώτα μια ερώτηση στην BMW και αν βρεις μικρή διαφορά να πάρεις το γνήσιο. Το ότι ο πωλητής έχει καλό feedback είναι θετικό αλλά στην αντιπροσωπεία θα πάρεις και οδηγίες για να το αλλάξεις, αν είναι εύκολο μπορεί να σου το κάνουν και εκεί. Σε γκρι θα του πήγαινε..

Ψάξε τιμή αντιπροσωπείας και βλέπεις...

vaspap
21-07-10, 19:19
Εχω βαλει!!!

Εβαλα τις γνησιες και τις πληρωσα 220 ευρω, full nikel.

Για να βγουν οι παλιες ειναι λιγο δυσκολο, θελει απο μεσα δυνατα χτυπηματα για να ξεκουμπωσουν και μετα κουμπωσε τις καινουργιες!!!!!

kakwskeimena
28-07-10, 13:28
που τις αγορασες τις γνησιες φιλε μου??

220 με τοποθετηση??

ευχαριστω!

GREY
18-08-10, 01:19
Είχα τις χρωμιωμενες και έβαλα τις μαύρες..δειχνει πιο κακό τώρα..
Γύρω στα 60 ευρώ έχουν η καθεμιά..
Αποτι καταλαβα μπαίνουν και βγαίνουν από μπροστά απλά με προσοχή για να μην τις ζορισεις και σπάσουν..
Ρωτά κι ένα φαναρτζη για καλό και για κακό για να είσαι σίγουρος γιατί παίζει να πρέπει να βγει όλος ο προφυλακτηρας...

Stamos08
18-08-10, 16:19
Εγω θα σου ελεγα να ρωτησεις και στον ΖΕFKA εγω απο εκει εχω παρει τις δικες μ σε πολυ καλυ τιμη....κ τις εβαλα κ μονος μ....ειναι πανευκολο μεσα σε 10 λεπτα....μπορει να ειναι αναλογα το μοντελο...εγω εχω e90..παντος νικελ γρυλια σε σκουρο χρωμα ειναι καταπλυκτικο....δεν θα το μετανιωσεις....