PDA

Επιστροφή στο Forum : Τιμόνι //Μ - επένδυση αλκαντάρα


120ihatch
14-07-10, 23:26
Ναι, ναι το ξέρω, η αλκαντάρα λερώνει, σε λίγο καιρό θα είναι χάλια κλπ κλπ (!) :pimp:
...............
....Αν δεν το κάνω όμως θα σκάσω (!)


Μπορείτε σας παρακαλώ να μου προτείνετε έναν ταπετσέρη που γνωρίζετε πως κάνει καλή δουλειά και με τιμές προσιτές? (εντός νομού Αττικής)
Αφήστε ένα τηλέφωνο και μία διεύθυνση παρακαλώ !

Ευχαριστώ πολύ ! :rockon:


Υ.Γ όταν το κάνω θα ανεβάσω και φωτογραφίες, βοηθείστε με όμως να βρω το κατάλληλο μαγαζί για να το φτιάξω :banned:

giannis 116
15-07-10, 01:09
Εχεις πμ για ταπετσερη...

120ihatch
15-07-10, 07:58
Thanks ! :search:

M_enzo
24-08-10, 02:46
μπηκε τελικα το alcantara;

120ihatch
24-08-10, 09:50
μπηκε τελικα το alcantara;


Συγγνώμη που δεν ολοκλήρωσα το θέμα !

Η alcantara μπήκε και η αίσθηση είναι εκπληκτική (επίσης απερίγραπτη, βελούδινη, απαλή κλπ.... !!!!!!). Μετά την αίσθηση της alcantara δεν γυρίζεις σε συμβατικό τιμόνι ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ. Το τιμόνι μου ήρθε επενδεδυμένο από γερμανία, αλλά θα πρότεινα σε εσάς να το κάνετε στο τιμόνι σας σε ταπετσέρη στην ελλάδα. Μέχρι τώρα (3500χλμ σε ταξίδια) δεν έχει σημάδια φθοράς.
Το αυτοκίνητό μου όμως σπάνια το βλέπει ο ήλιος σταθμευμένο, γι αυτό και η άποψή μου περί φθοράς ίσως να μην πρέπει να ληφθεί και τόσο σοβαρά. Επίσης τα χέρια μου δεν ιδρώνουν καθόλου (κάποιοι έχουν ιδρωτοποιούς αδένες εκεί) και τέλος έχω πάντα μωρομάντηλα στο αυτοκίνητο για να καθαρίζω τα χέρια μου όταν μπαίνω στο αμάξι (προσωπική ρουτίνα υγιεινής :screwy:, όχι λόγω alcantara)

Μέσα στην ημέρα θα ανεβάσω και φωτογραφία :)

120ihatch
26-08-10, 02:30
φωτογραφία alcantara....

----->

120ihatch
26-08-10, 03:08
:offtopic:
ξέχασα.... αν σας αρέσει η φωτογραφία στο προηγούμενο post -με το τιμόνι alcantara και τον bmw performance λεβιέ ταχυτήτων (alcantara + αλουμίνιο)- γράψτε ένα καλό σχόλιο στο garage μου (μόνο ο φίλος Μ_enzo έχει σχολιάσει και τον ευχαριστώ πολύ) :icon_pai:



:nod:


:pimp:


.

Gregory_///M
26-08-10, 08:55
φωτογραφία alcantara....

----->

Πολύ καλή επιλογή, το σκέφτομαι για εγώ για το δικό μου...Φαντάζομαι τι αίσθηση θα έχει...

120ihatch
26-08-10, 11:44
Πολύ καλή επιλογή, το σκέφτομαι για εγώ για το δικό μου...Φαντάζομαι τι αίσθηση θα έχει...




Γρηγόρη, είναι δύσκολο να το περιγράψω......... προκαλεί πάντως τις αισθήσεις ...! :smokin: :rockon:


Υ.Γ δεν θα γυρνούσα πάντως με τίποτα σε απλό δερμάτινο τιμόνι. ΜΕ ΤΊΠΟΤΑ !! :-)

.

Αντών///is
26-08-10, 12:06
Δεν ξενίζει η γκρι απόχρωση της στεφάνης του τιμονιού, μπροστά σε ένα ολόμαυρο ταμπλώ;

120ihatch
26-08-10, 12:26
Δεν ξενίζει η γκρι απόχρωση της στεφάνης του τιμονιού, μπροστά σε ένα ολόμαυρο ταμπλώ;



Αντώνη φαίνεται έτσι γκρι περισσότερο απ ότι είναι ΛΌΓΩ ΤΟΥ ΦΛΑΣ ΤΗΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΗΣ και ΤΗΣ ΥΦΗΣ της alcantara (τα δέρματα έχουν αλλάξει και αυτά χρώμα - είναι πιο μπεζ στην πραγματικότητα)
Στην ουσία είναι μαύρο χρώμα με βελούδινη αίσθηση....Όταν το βλέπει κάποιος από κοντά, η αίσθηση που έχει είναι αυτή ενός σπορ εσωτερικού...
(δεν υπάρχει η "αποκρουστική" θα έλεγα γυαλάδα και σκληρή υφή του δέρματος.....)
Και το ταμπλώ δεν είναι ολόμαυρο (δεν το περνάω γυαλιστικό που μπορεί να το σκουραίνει). Πηγαίνουν πάρα πολύ......
-Θα βγάλω φωτογραφία και με φυσικό φως κάποια στιγμή για να το δεις και χωρίς φλας

Μιλάμε για πολύ σπορ αίσθηση που μετά από μια βόλτα δεν θέλεις να γυρίσεις πίσω.... :dblthumb2

stelmaniac
26-08-10, 12:44
Ποσα χρηματα θελει ενας ταπετσερης για να το φτιαξει??

Αντών///is
26-08-10, 12:53
...(τα δέρματα έχουν αλλάξει και αυτά χρώμα - είναι πιο μπεζ στην πραγματικότητα)
Εντάξει, εγώ δεν αναφερόμουν στο χρώμα του δέρματος της ταπετσαρίας, αλλά μόνο στου ταμπλώ (μια και το τιμόνι το βλέπουμε διαρκώς με φόντο το ταμπλώ). Έπειτα έχουμε εξοικειωθεί με το μαύρο ως στάνταρ χρώμα στη στεφάνη του τιμονιού, ανεξαρτήτως υλικού (δερματίνη ή δέρμα) και μάλιστα ανεξαρτήτως του χρώματος στην υπόλοιπη ταπετσαρία. Στην BMW τουλάχιστον αυτό ήταν πάντα το καθεστώς. Στις Ε36 υπάρχουν και τα δίχρωμα ταμπλώ (μαύρο / γκρι και μαύρο / μπεζ), αλλά, σ' όλες τις περιπτώσεις, το σύνολο πίνακας οργάνων - κεντρική κονσόλα - τιμόνι και λαβές επιλογέα και χειρόφρενου με τις φούσκες τους είναι μαύρο (στην στάνταρ έκδοση πάντα).
...Και το ταμπλώ δεν είναι ολόμαυρο :dblthumb2
Ναι, η BMW το χρακτηρίζει anthracite νομίζω...

stelioslf
26-08-10, 12:54
εγω πιστεύω οτι κάνει πολύ ωραία αντίθεση το γκρί με το μαύρο,δεν υπάρχει αυτή η μονοτονία του όλου μαύρου

120ihatch
26-08-10, 13:13
Ποσα χρηματα θελει ενας ταπετσερης για να το φτιαξει??


Πρέπει να κάνετε έρευνα αγοράς για να βρείτε την καλύτερη τιμή- αν μάλιστα δηλώσετε πως θέλετε να το κάνετε περισσότεροι από ένας (κάτι σαν group buy) πιστεύω πως μπορεί να σας έρθει και πιο οικονομικά..... :nutkick:

stelmaniac
26-08-10, 13:37
ενα νουμερο στο περιπου δεν μπορουμε να εχουμε,να παρουμε μια ιδεα..??

120ihatch
26-08-10, 13:43
ενα νουμερο στο περιπου δεν μπορουμε να εχουμε,να παρουμε μια ιδεα..??



αγαπητέ Στέλιο (?), προσωπικά παρήγγειλα το τιμόνι έτοιμο επενδεδυμένο με alcantara μέσω ebay από Γερμανία και το δικό μου το έδωσα σε μέλος από εδώ.
Κόστισε περίπου 250 ευρώ (αλλά πούλησα το δικό μου).
Αν το έκανα τώρα, θα πήγαινα σε ταπετσέρη στην ελλάδα...!


ρωτήστε κάποιους ταπετσέρηδες όσοι ενδιαφέρεστε και γράψτε εδώ τις τιμές που σας είπαν. στόχος του forum είναι να βοηθά ο ένας τον άλλο και τελικά να βγαίνουμε κερδισμένοι.


;)

asteris777
26-08-10, 14:30
αγαπητέ Στέλιο (?), προσωπικά παρήγγειλα το τιμόνι έτοιμο επενδεδυμένο με alcantara μέσω ebay από Γερμανία και το δικό μου το έδωσα σε μέλος από εδώ.
Κόστισε περίπου 250 ευρώ (αλλά πούλησα το δικό μου).
Αν το έκανα τώρα, θα πήγαινα σε ταπετσέρη στην ελλάδα...!


ρωτήστε κάποιους ταπετσέρηδες όσοι ενδιαφέρεστε και γράψτε εδώ τις τιμές που σας είπαν. στόχος του forum είναι να βοηθά ο ένας τον άλλο και τελικά να βγαίνουμε κερδισμένοι.


;)



μια που ανεφερες το ebay το δικο μου τιμονι εχει φθαρει σε σημειο να αφηνει οποτε το πιανω αηδιαστικα κομματακια στο χερι μου και λεω να παρω αλλο απο το ebay.
αλλα δεν ξερω να βαλω το Μ αξιζει???
γιατι και το δικο μου μου αρεσει αρκετα ειναι το 3ακτινο με το ασημι φαινεται στο garage

120ihatch
26-08-10, 16:57
μια που ανεφερες το ebay το δικο μου τιμονι εχει φθαρει σε σημειο να αφηνει οποτε το πιανω αηδιαστικα κομματακια στο χερι μου και λεω να παρω αλλο απο το ebay.
αλλα δεν ξερω να βαλω το Μ αξιζει???
γιατι και το δικο μου μου αρεσει αρκετα ειναι το 3ακτινο με το ασημι φαινεται στο garage



γούστα είναι αυτά, μια χαρά είναι το τιμόνι σου ! (εμένα μου αρέσει!)
νομίζω αν το κάνεις επένδυση με alcantara, θα πάρει λίγο όγκο και δεν θα είναι τόσο λεπτό !

asteris777
26-08-10, 17:04
βρε και εμενα μου αρεσει απλα λεω μηπως εχει αλλη αισθηση το Μ

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-BMW-E39-E46-M3-3-5-SERIES-M-SPORT-STEERING-WHEEL-/140443775416?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM

120ihatch
26-08-10, 17:07
βρε και εμενα μου αρεσει απλα λεω μηπως εχει αλλη αισθηση το Μ

http://cgi.ebay.co.uk/NEW-BMW-E39-E46-M3-3-5-SERIES-M-SPORT-STEERING-WHEEL-/140443775416?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM




σίγουρα θα έχει καλύτερη αίσθηση το //Μ (λόγω των "εξογκωμάτων" στο υψος που πιάνουν τα χέρια) ! :thinkerg:

M_enzo
27-08-10, 00:27
λογικα το παιδι αυτο: http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=21972&highlight=%E4%E5%F1%EC%E1+%F4%E9%EC%EF%ED%E9%EF%F5&page=8
θα βαζει alcantara

120ihatch
27-08-10, 10:47
φωτογραφία κάτω από φυσικό φως , χωρίς τις χρωματικές αλλοιώσεις του φλας (φαίνεται το απόλυτο ταίριασμα του ταμπλώ της bmw που η ίδια απόκαλεί anthracite -όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Aντων//is- με την alcantara)

κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο...... :smokin:

.
.
.

jo65947
27-08-10, 11:02
Πανέμορφο!!!
μπράβο και να το χαίρεσαι!
Πιο πολυ μου αρέσει αυτή η φωτογραφία από αυτή στο γκαράζ.

120ihatch
27-08-10, 11:12
Πανέμορφο!!!
μπράβο και να το χαίρεσαι!
Πιο πολυ μου αρέσει αυτή η φωτογραφία από αυτή στο γκαράζ.



Ευχαριστώ Jo !!
(ήδη άλλαξα και τη φωτό στο γκαράζ)


.

giannis 116
27-08-10, 13:25
Πολυ ωραιο, μπραβο! Αν δεν ειχα ηδη βαλει δερμα στο δικο μου μαμα πλαστικο (μπλιαχ!) τιμονι, τωρα θα μ εψηνες μονο απ τις φωτος να του εβαζα αλκανταρα!

Αντών///is
27-08-10, 18:41
φωτογραφία κάτω από φυσικό φως , χωρίς τις χρωματικές αλλοιώσεις του φλας (φαίνεται το απόλυτο ταίριασμα του ταμπλώ της bmw που η ίδια απόκαλεί anthracite -όπως πολύ σωστά επισήμανε ο Aντων//is- με την alcantara)

κάθε σχόλιο ευπρόσδεκτο...... :smokin:
Στη φωτό αυτή, η στεφάνη του τιμονιού φαίνεται οπτικά απόλυτα ταιριαστή στον περιβάλλοντα χώρο.
Θα ταιριάζει άραγε το ίδιο στην Ε36, που θα βρίσκεται σε περιβάλλον μαύρο και όχι anthracite; Μήπως κάποιος συνάδελφος έχει σχετική φωτό;

bmw318is
02-09-10, 23:50
Φίλε Αντώνη έχω βάλει μια φωτογραφία από το αυτοκίνητο μου δεν ξέρω όμως πόσο καλά φαίνονται τα χρώματα και η διαφορές τους.Θα προσπαθήσω αύριο να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες με την ψηφιακή.Το τιμόνι μου το έχω σχεδόν 1,5 χρόνο και η αίσθηση που σου δίνει είναι πραγματικά πολύ ξεχωριστή και ευχάριστη!

Αντών///is
03-09-10, 00:10
Πολύ αξιόλογη η προσπάθειά σου αγαπητέ συνάδελφε!
Αν βγάλεις καινούργια φωτό, προσπάθησε να "κόψεις" από το κάδρο σου το παρμπρίζ, ή, εν πάσει περιπτώσει, να το έχεις όσο πιό περιορισμένο γίνεται, για να μην έχεις κόντρα φωτισμό. Και βέβαια, μην χρησιμοποιήσεις φλας!

Τα carbon "σειρήτια" στις ακτίνες δεξιά και αριστερά, μόνος σου τα έβαλες ή ο ταπετσέρης που έντυσε το τιμόνι;

bmw318is
03-09-10, 00:22
Ευχαριστώ για τις φωτογραφικές συμβουλές,θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω στην πράξη αύριο!Το τιμόνι το αγόρασα από το ebay όμως επειδή είχε μια μικρή φθορά στο πλαστικό κομμάτι του που δεν καλύπτοταν με το alcantara τοποθετήθηκε από έναν φίλο μου ο οποίος τοποθετεί μεμβράνες αυτοκινήτων,κτιρίων κτλ,το αυτοκόλλητο που φαίνεται στην φωτογραφία και είναι της εταιρίας 3Μ.Πολύ απλή και γρήγορη η τοποθέτηση και με όμορφο (κατά την γνώμη μου φυσικά) αποτέλεσμα.

120ihatch
03-09-10, 12:17
Ευχαριστώ για τις φωτογραφικές συμβουλές,θα προσπαθήσω να τις εφαρμόσω στην πράξη αύριο!Το τιμόνι το αγόρασα από το ebay όμως επειδή είχε μια μικρή φθορά στο πλαστικό κομμάτι του που δεν καλύπτοταν με το alcantara τοποθετήθηκε από έναν φίλο μου ο οποίος τοποθετεί μεμβράνες αυτοκινήτων,κτιρίων κτλ,το αυτοκόλλητο που φαίνεται στην φωτογραφία και είναι της εταιρίας 3Μ.Πολύ απλή και γρήγορη η τοποθέτηση και με όμορφο (κατά την γνώμη μου φυσικά) αποτέλεσμα.




καλές διαδρομές φίλε!
- το τιμόνι σου μετά από 1μιση χρόνο χρήσης είναι σε άριστη κατάσταση ! :dblthumb2

bmw318is
03-09-10, 12:29
Ευχαριστώ πολύ φίλε 316e36compact,καλές και απολαυστικές διαδρομές και σε εσένα!Δεν μπορώ να πω ότι το τιμόνι μου βρίσκεται σε άριστη κατάσταση,σίγουρα δεν έχει εμφανή σημάδια φθοράς αλλά χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα καθώς έχει μαζέψει βρωμιά με αποτέλεσμα να μην έχει,όπως στην αρχή,αυτή την σχεδόν ''βελούδινη'' αίσθηση που έχεις παριγάψει και εσύ σε προηγούμενο σου post.Μήπως έχουμε κάποια πρόταση για καθάρισμα;

120ihatch
03-09-10, 13:07
Ευχαριστώ πολύ φίλε 316e36compact,καλές και απολαυστικές διαδρομές και σε εσένα!Δεν μπορώ να πω ότι το τιμόνι μου βρίσκεται σε άριστη κατάσταση,σίγουρα δεν έχει εμφανή σημάδια φθοράς αλλά χρειάζεται ένα καλό καθάρισμα καθώς έχει μαζέψει βρωμιά με αποτέλεσμα να μην έχει,όπως στην αρχή,αυτή την σχεδόν ''βελούδινη'' αίσθηση που έχεις παριγάψει και εσύ σε προηγούμενο σου post.Μήπως έχουμε κάποια πρόταση για καθάρισμα;



νομίζω ότι υπάρχουν κάποια ειδικά βουρτσάκια με ελαστικά φύλλα σαν από σιλικόνη τα οποία περνώντας πάνω από την alcantara "σηκώνουν" το πέλος (στο οποίο οφείλεται η "βελούδινη" αίσθηση).

xristose46
03-09-10, 16:51
poli kalo dixni.. poso pige?

120ihatch
03-09-10, 18:20
poli kalo dixni.. poso pige?


Το κόστος του δικού μου αναφέρεται στα προηγούμενα posts (δες post νο 17), ο 318is μπορεί να μας πει για το δικό του. ;)

bmw318is
06-09-10, 21:44
Καλησπέρα!Αν και λίγο καθυστερημένη η απάντηση μού να πώ (εάν η ερώτηση για την τιμή αναφερόταν σε εμένα) ότι το τιμόνι μου στοίχισε λίγο περισσότερο από 300€ μαζί με τον αερόσακο,το slip ring και τα έξοδα αποστολής.

spiros xania m3
30-12-10, 21:55
:offtopic:
ξέχασα.... αν σας αρέσει η φωτογραφία στο προηγούμενο post -με το τιμόνι alcantara και τον bmw performance λεβιέ ταχυτήτων (alcantara + αλουμίνιο)- γράψτε ένα καλό σχόλιο στο garage μου (μόνο ο φίλος Μ_enzo έχει σχολιάσει και τον ευχαριστώ πολύ) :icon_pai:



:nod:


:pimp:


.
γεια σου φιλε μου εσυ λες για την αισθηση που εχει το τιμονι ντυμενο με alcantara εγω εχω ντυσει και ουρανο και ολες τις κωλονες στο αυτοκινητο καλα το λες αλλη αισθηση αυτη η αφη που εχει ειναι το κατι αλλο σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!

120ihatch
10-01-11, 14:48
γεια σου φιλε μου εσυ λες για την αισθηση που εχει το τιμονι ντυμενο με alcantara εγω εχω ντυσει και ουρανο και ολες τις κωλονες στο αυτοκινητο καλα το λες αλλη αισθηση αυτη η αφη που εχει ειναι το κατι αλλο σε καταλαβαινω απολυτα!!!!!

thanks Σπύρο! όντως!