PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλοιφη για φαναρια


AlexVag
16-07-10, 13:44
Παιδια κατα καιρους εχω διαβασει για αλοιφες που ξεθαμπονουν τα φαναρια...επειδη το ενα προβολακι ομιχλης ειδα εχθες οτι εχει θαμπωσει σκεφτομαι να το παλεψω...μπορειτε να μου προτεινετε καποια μαρκα αλοιφης(καλυτερα απο ebay)?

zami
16-07-10, 16:47
εγω εχω καθαρησει ενα ε46 και ενα matiz με εξαιρετικα αποτελεσματα.τα υλικα ολα τα πηρα απο εδω.οτι θελεις πες μου να σου στειλω με πμ οδηγιες .

Fairytale
16-07-10, 16:50
Zami, γράψε τα υλικά που χρησιμοποίησες. Δεν θυμάμαι να έχει ξανασυζητηθεί τέτοιο θέμα.
Μεταφέρω το thread στη συντήρηση.
C U out there

zami
16-07-10, 17:24
Λοιπόν θα σας πω την εμπειρία μου.
εχω εφαρμόσει την πρακτική σε δυο αυτοκίνητα και οπως προειπα ειχα πολύ καλά αποτελέσματα.Μαλιστα εφήρμοσα διαφορετικά κιτ σε καθε ενα αυτοκίνητο.
πιο συγκεκριμένα ,υπάρχει ο φθηνός και ο λίγο πιο ακριβός τρόπος.
-1ον Για την αποκατάσταση των φθαρμένων ή καμμενων διάφανων ή εγχρωμων πλαστικών(πχ φαναρια εμπρος- πίσω ή αντανακλαστικά μπαγαζιέρων) χρειάζεστε :
-δυο καρτέλλες ντουκόχαρτο(νερού) ψιλό 1500
-δυο καρτέλλες ντουκόχαρτο(νερού) ψιλό 2000
-(προαιρετικά ,εαν βρείτε και ψιλότερο απο 2000 ,μία καρτέλλα)
-ενα ψεκαστηράκι με νερό
- ενα καθαρό ,μαλακό πανί
- ενα σωληνάριο αλοιφή xerapol (περίπου 11ευρώ) απο practicer
σύνολο ,κατι λιγότερο απο 15ευρώ.

2ον για την λίγο πιο ακριβή λύση -αλλα κατ' εμε -πιο ανωδυνη και με καλύτερο ακόμη αποτελεσμα θα χρειαστείτε:
-ενα οικιακό δραπανο που να ρυθμίζετε στις 1200-2000στροφες
-ενα ψεκαστηράκι με νερό
-ενα καθαρό ,μαλακό πανί
-ενα κιτ επιδιορθωσης φανων της 3Μ http://www.carproject.gr/index.php?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=765&category_id=62&option=com_virtuemart&Itemid=53&lang=el (αξίας 34 ευρώ)

drum
16-07-10, 17:26
εγω εχω καθαρησει ενα ε46 και ενα matiz με εξαιρετικα αποτελεσματα.τα υλικα ολα τα πηρα απο εδω.οτι θελεις πες μου να σου στειλω με πμ οδηγιες .

(ασχετο... ιδια αυτοκινητα εχουμε...)

zami
16-07-10, 17:29
το κακό με το κατα τα αλλα φοβερό κιτ της γνωστής εταιρείας, ειναι οτι προορίζεται για μία επιδιορθωση ,δηλαδή περιεχει αρκετή ποσοτητα αλοιφής για δυο φανάρια μόνο.Φανταστείτε ενα φακελλάκι σαν αυτά που ΄δίνουν στα δειγματα δωρεάν ενός νεου σαμπουάν!!!!!ετσι ειναι η αλοιφή στο κιτ.Το ανοιξες?πρέπει να το τελειώσεις.δεν ειναι σωληνάριο να το ξανακλείσεις αν τυχόν περισσεψει λίγη
Η αλλη είναι κανονικό σωληνάριο.ανοιγεις,χρησιμοποιείς ,κλείνεις.

zami
16-07-10, 17:35
(ασχετο... ιδια αυτοκινητα εχουμε...)

α χα χα χα, μάλλον οχι μιας και το Ε46 (τυπικά τουλάχιστον) δεν μου ανήκει.........

drum
16-07-10, 17:41
τη βρηκα την ακρη... θα καθαρισω τα φαναρια του ματιζ κ μετα με το περισσευμα θα πα να καθαρισω κ της νεας μου γειτονισας το σαξακι...
χαχααα

zami
16-07-10, 17:44
τη βρηκα την ακρη... θα καθαρισω τα φαναρια του ματιζ κ μετα με το περισσευμα θα πα να καθαρισω κ της νεας μου γειτονισας το σαξακι...
χαχααα

αν είναι καλή..........
ευτυχώς που η γυναίκα μου δεν σκαμπάζει απο internet :chair::chair:

drum
16-07-10, 17:51
αν είναι καλή..........
ευτυχώς που η γυναίκα μου δεν σκαμπάζει απο internet :chair::chair:

..κ εμενα... χαχαχααχχααα:icon36:

zami
16-07-10, 17:56
Παιδια κατα καιρους εχω διαβασει για αλοιφες που ξεθαμπονουν τα φαναρια...επειδη το ενα προβολακι ομιχλης ειδα εχθες οτι εχει θαμπωσει σκεφτομαι να το παλεψω...μπορειτε να μου προτεινετε καποια μαρκα αλοιφης(καλυτερα απο ebay)?

φιλε μου αλεξ.
τωρα που είδα οτι είσαι και πατριδα,θα σου πω και κατι παραπάνω.αφου εισαι και tuned by sliatsis ...
οποια επιλογή και να διαλέξεις η τεχνοτροπία ειναι η ίδια.
-πρωτα τρίβεις με χοντρο νεροχαρτο μεχρι να γ΄΄ινει ομοιομορφη επιφάνεια και να φυγει το καψιμο -θολωμα
-επειτα τριβεις με ψιλότερο νεροχαρτο για να φυγουν οι χοντρες γραμμες που εκανε το προηγούμενο
- επειτα με ακόμη πιο ψιλό για τον ιδιο λόγο
-πλένεις -σκουπίζεις για να φυγουν οι σκόνες
-μετα περνάς με αλοιφή και τρίβεις δυνατά
ετοιμος.

εαν επιλεξεις την 3Μ λύση ,περιλαμβάνει μεσα ανταπτορα για το δραπανο,όλα τα γυαλόχαρτα που θα χρειστείς τα οποία προσαρμόζονται στον ανταπτορα με χρατς ,καθως επίσης και μίνι σφουγγραρι γυαλίσματος για να μην παιδευεσαι με χερι-πανί....
ενδεικτικές φωτο: η 1η και η 2η είναι πρίν και η 3η μετα την αλοιφή.(αποτελέσματα πρωτου τρόπου ,ολα με το χερι)

drum
16-07-10, 18:01
τελειο το αποτελεσμα.
ολοκαινουργια εγιναν τα φαναρια.
αξιζει το "εξοδο".

120ihatch
16-07-10, 18:29
Πολύ καλό DIY ! Eυχαριστουμε για την πλήρη αναφορά των υλικών που χρησιμοποίησες

zami
16-07-10, 18:55
παρακαλώ ,δεν κανει τιποτε.στην πραγματικοτητα δεν εχω γραψει τιποτε αφου σε αλλο φορουμ ,με μοτοσυκλέτες,οταν μου ζητηθηκε ειχα αναρτησει πληρες DIY με παρα πολλές φωτο.Για την χειροκινητη λύση παντα.για το 3Μ δεν αναρτω διοτι υπάρχει βιντεο στο youtube.επειδη εγω δεν τα πιστευω ολα οσα δειχνουν παντα, σας εγγυώμαι οτι ολα γίνονται ακριβως οπως τα δειχνει εδω :http://www.youtube.com/watch?v=rfsuCbxviDA&feature=related
μα ακριβώς ετσι,τέλειο,σε αφηνει αναυδο το αποτελεσμα.
tip: η επιλογη της 3μ για το αυτοκινητο της παρουσιασης δεν ειναι τυχαία αφου επέλεξαν ενα αυτοκινητο με φαναρι οβαλ χωρίς γωνίες...αυτο εγινε διότι ολη η διαδικασία γινεται με δράπανο με στρόγγυλο σφουγγαράκι και γυαλλόχαρτα.στο συγκεκριμένο φανάρι ,οπως και του ματιζ που εκανα εγω,το δραπανο φτανει ανετα σε ολη την επιφανεια του τζαμιού ,ευκολα και αποτελεσματικά ενω σε ενα φαναρι τυπου ε46 με πολλές γωνίες ειναι πολύ δυσκολο κια θελει πιο πολυ δεξιοτεχνία και προσοχή.θα προτεινα να βγει το φανάρι για σιγουριά..........
trust me, i know

zami
16-07-10, 19:06
τελειο το αποτελεσμα.
ολοκαινουργια εγιναν τα φαναρια.
αξιζει το "εξοδο".
ευχαριστω,δεν μπορείς να φανταστείς πόσα τετοιου είδους,μικροέξοδα κανω ,καθημερινά για το στόλο που εχω στην αυλή μου.......στο τέλος γίνονται μεγαλο έξοδα.ολο μου τον ελευθερο χρόνο ,αναγκαστικά ,το περνάω συντηρώντας,βαφωντας,επιδιορθόνωντας και κανοντας τεστ drives στα οχηματα της οικογένειας.κανένας αλλος δεν νοιάζεται,ολλοι βρηκαν το θυμα(εμένα)...για να καταλάβεις:
-BMW E-39 (mine)
-BMW E-46 (πατέρα)
-chevy matiz (συζύγου)
-MCC SMART (Μητέρας)
-citroen c2 (αδερφής)
-atv 250cc (κοινοχρηστο)
-honda transalp 650cc(δικό μου)
-yamaha dragstar 650cc (πατερας)
-honda inovva 125cc (πατερας)
όλα στην αυλή μου ,και όλα υπο την φροντίδα μου,πιστευεις μου περισσευει καθόλου χρόνος ???????

giannis 116
16-07-10, 19:48
Μηπως το προβολακι εχει θολωσει απο μεσα δηλαδη εχει παρει υγρασια και δεν ειναι το τζαμι του απ εξω θολωμενο;..