PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι ελατήρια προτείνεται? (για Ζ3)


Z3_Roadster
18-07-10, 19:09
Ρε παίδες, στα ελατήρια έχω πλήρη άγνοια και θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας.

Το Ζ3 μου πρόκειται να φορέσει 17άρια ζαντικά και θέλω να "πέσει" λίγο σε ύψος. Πιστεύω ότι 3,5 πόντοι είναι μια χαρά, δεν θέλω να γίνει σαύρα τελείως!

Απο αμορτισέρ φοράω τα Bilstein Sprint , τα κίτρινα ενώ το αμάξι έχει και την m-pack ανάρτηση απο μαμά. ΄

1) Τα αμορτισέρ είναι πολύ σκληρά, είναι ανάγκη να βάλω και σκληρό ελατήριο ή επιτρέπεται και μαλακό? Προσωπικά ΔΕΝ θέλω το αμάξι να γίνει κούτσουρο τελείως και θα ήθελα κάτι μαλακό για να πάρουμε κάτι σε άνεση...

2) Ποιές μάρκες προτείνεται να φορέσω; Για τα APEX έχετε ακούσει καλά λόγια;

Ευχαριστώ μάγκες...

120ihatch
18-07-10, 19:25
Ρε παίδες, στα ελατήρια έχω πλήρη άγνοια και θέλω την πολύτιμη βοήθεια σας.

Το Ζ3 μου πρόκειται να φορέσει 17άρια ζαντικά και θέλω να "πέσει" λίγο σε ύψος. Πιστεύω ότι 3,5 πόντοι είναι μια χαρά, δεν θέλω να γίνει σαύρα τελείως!

Απο αμορτισέρ φοράω τα Bilstein Sprint , τα κίτρινα ενώ το αμάξι έχει και την m-pack ανάρτηση απο μαμά. ΄

1) Τα αμορτισέρ είναι πολύ σκληρά, είναι ανάγκη να βάλω και σκληρό ελατήριο ή επιτρέπεται και μαλακό? Προσωπικά ΔΕΝ θέλω το αμάξι να γίνει κούτσουρο τελείως και θα ήθελα κάτι μαλακό για να πάρουμε κάτι σε άνεση...

2) Ποιές μάρκες προτείνεται να φορέσω; Για τα APEX έχετε ακούσει καλά λόγια;

Ευχαριστώ μάγκες...



Γεια σου φίλε!

Άφησέ το όπως είναι. βάλε πρώτα τις 17άρες και μετά βλέπεις αν θα χρειαστεί χαμήλωμα.

Η //Μ Pack είναι η ανάρτηση με τον καλύτερο συνδυασμό άνεσης/κρατήματος. Αν για κάποιο λόγο δεν είσαι ικανοποιημένος από το κράτημα τώρα, άλλαξε αμορτισέρ , και βάλε τα //Μ Pack (!) :dblthumb2

Τα παραπάνω είναι η προσωπική μου άποψη βέβαια.... :nod:
(είσαι σίγουρος πως τα ελατήριά σου είναι της //Μ *Pack? ) :idea:


:icon_pai:

mike21
18-07-10, 22:18
θα συμφωνήσω με την γνώμη του προλαλήσαντος,τώρα εάν θέλεις να αλλάξεις οπωσδήποτε ελατήρια θα σου πρότεινα H&R,εγώ με τα APEX δεν έμεινα ευχαριστημένος όπως και αρκετοί γνωστοί μου

rapid_fast
19-07-10, 09:58
Δεν μιλώ ποτέ για αναρτήσεις,
(όπως και για μετατροπές κινητήρων) επειδή είμαι απόλυτος
και θα με παρεξηγήσουν.
Στην περίπτωση σου όμως, ταιριάζει γάντι μια ηλεκτρονική ανάρτηση, που θα σου κάνει τα κέφια ακριβώς όπως το ζητάς..

sakkunen
19-07-10, 11:06
Δεν μιλώ ποτέ για αναρτήσεις,
(όπως και για μετατροπές κινητήρων) επειδή είμαι απόλυτος
και θα με παρεξηγήσουν.
Στην περίπτωση σου όμως, ταιριάζει γάντι μια ηλεκτρονική ανάρτηση, που θα σου κάνει τα κέφια ακριβώς όπως το ζητάς..

Αυτό τι είναι ?

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=386874#post386874

Z3_Roadster
19-07-10, 16:43
Μάγκες δεν θέλω αλλαγή ανάρτησης ή αμορτισέρ...Αμορτισέρ άλλαξα πριν ενάμησι χρόνο και είναι μια χαρά!

Θέλω απλά να το χαμηλώσω 3,5 πόντους και δεν ξέρω τι ελατήρια να φορέσω...Thats all!!

rapid_fast
19-07-10, 16:51
Αυτό τι είναι ?

http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=386874#post386874

Αυτό είναι ένα σχόλιο, μετά την τοποθέτηση..
Δεν είναι προτροπή για να επιλέξει κάτι το παιδί..
(το καταλαβαίνεις που διαφέρει??)

sakkunen
19-07-10, 17:27
Αυτό είναι ένα σχόλιο, μετά την τοποθέτηση..
Δεν είναι προτροπή για να επιλέξει κάτι το παιδί..
(το καταλαβαίνεις που διαφέρει??)


Κ γώ δεν μιλάω για αναρτήσεις αλλά η pss είναι φοβερή.

rapid_fast
19-07-10, 19:33
Κ γώ δεν μιλάω για αναρτήσεις αλλά η pss είναι φοβερή.

Τύπος για να δούμε?? Ποιά έχεις δοκιμάσει??

Nick_compact
19-07-10, 20:02
To πλαίσιο του Ζ3 δεν φημίζεται για την ακαμψία του, γι'αυτό ούτε πολύ χαμηλό το θέλεις ούτε πολύ σκληρό. Θα πρότεινα Schnitzer ελατήρια, είναι αρκετά μαλακά και δείχνουν πολύ όμορφα, αυτό ζητάς από ότι κατάλαβα.

vaspap
21-07-10, 19:26
Τα schnitzer και τα H&R ειναι οντως τα πιο μαλακα.
Εγω φωραω τα schnitzer πισω (γιατι εμπρος εχω την ρυθμιζομενη) αλλα θα ηθελα κατι πιο σκληρο πισω!!!
Αλλα δεν κοπαναει καθολου!

Z3_Roadster
22-07-10, 05:03
Αν βάλω δηλαδή κανένα eibach (θεωρείται σκληρό) δεν θα κοπανάει με τα bilstein sprint; Μη γίνει και κούτσουρο τελείως.

Vaspap πόσο το έχεις χαμηλώσει εσύ το Ζ3 σου; Κούκλα δείχνει...

Και κάτι ακόμα, schnitzer ελατήρια Θεσ/κη που μπορώ να βρω; Γνωρίζει κανείς;

vaspap
28-07-10, 11:59
Το δικο μου Ζ3 ειναι ολοκληρωμενη schnitzer βελτιωση, το χαμηλωμα πισω δεν γνωριζω ποσους ποντους ειναι αλλα ειναι πολυ χαμηλωμενο, χωρις να εχω κανενα προβλημα αφου τα τα καλαμια και τα στελεχοι των αμορτισερ ειναι πολυ μικρα και μαλλον γι'αυτο δεν τερματιζουν ετσι ωστε να χτυπανε. (ειναι schnitzer-bilstein).

Πρεπει να πας με βασει τα αμορτισερ που φορας να δεις με τα μαμα ελατηρια ποσο περιθωριο εχουν να τερματιζουν και να υπολογισεις περιπου 7 ποντους περιθωριο για το αμορτισερ να δουλευει. και τοτε θα δεις ποσο χαμηλωμα θα κανεις.

Βαλε κατι σε Η&R μαλακο δηλαδη, εγω ειμαι ικανοποιημενος, αλλα οπως ειπα θα ηθελα κατι πιο σκληρο λογω ιπποδυναμης.

harrys
18-08-10, 04:27
Εγώ φοράς bilstein με h&r και είναι superrr!!!
Και πάρα πολύ καλό κράτημα και δεν είναι και εντελώς κούτσουρο... και φοράω 18αρες!
Νομίζω πως είναι ότι πρέπει αυτός ο συνδιασμός για Ελλάδα...!
Αλλά δεν ξέρω αν φοράω sprint ή sport..