PDA

Επιστροφή στο Forum : Εργοστασιακό radio-cd mp3 για BMW E39;


bmw_trelamenos
19-07-10, 20:40
Παιδιά, θα ήθελα να σας ρωτήσω σχετικά με την ύπαρξη εργοστασιακού ράδιο-cd mp3 για τη σειρά 5 Ε39. Έχω εγκατεστημένο ένα after market, αλλά επειδή οπτικά-αισθητικά δεν ταιριάζει με το ταμπλό, ψάχνω να βρώ το αντίστοιχο business ή professional, έστω και αν χρειάζεται και η ύπαρξη του MID.

Ρωτώντας την αντιπροσωπεία μου είπανε πως δεν το δίνει η BMW, όμως ψάχνοντας στο internet βρήκα αυτό το site http://www.bavariansoundwerks.com/product/637/375/BMW-Radio-E39/ . Στη περίπτωση αυτή βέβαια χρειάζεται το MID.

Είχα στείλει e-mail στη BMW AG και μου απάντησαν πως έπρεπε να απευθυνθώ στο τοπικό αντιπρόσωπο

Τελος πάντων το κόστος+μεταφορικά+αντάπτορες εγκατάστασεις (από πιν που ειναι στο δικό μου προ face lift σε πλακέ υποδοχές) φτάνει σε μη συμφέρουσα τιμή, αφήστε δε που αν τυχόν έχει πρόβλημα, θα πρέπει να το ξαναλύσω να το στείλω Αμερική για φτιάξιμο.

Υπάρχει κάποιο site στο internet που να δίνει όλα τα ανταλλακτικά αυτά με κωδικούς, μπας και μπορέσω μέσω της ελληνικής αντιπροσωπείας να το παραγγείλω, έστω καινούργιο, γιατί για μεταχειρισμένο δεν το νομίζω. Ή έστω αν υπάρχει κάποια πηγή αξιόπιστη στο internet που να τα πουλάει μεταχειρισμένα (μόνο στο ebay βρίσκω κάτι αλλά και πάλι από Αμερική)

Είχα ξαναρωτήσει για το θέμα αυτό σε κάποιο άλλο topic απλώς για να μην βγαίνω off topic, προτίμησα να το βγάλω ξεχωριστά στο section για τα 5άρια.

bimmer-corfu
19-07-10, 21:07
φίλε παλιά είχα βρει στο ebay.co.uk και ebay.de μεταχ/να σε καλές τιμές

σε μερικές περιπτώσεις πρέπει να πάρεις και ένα καλώδιο αντάπτορα γιατί υπάρχει περίπτωση να μην ταιριάζουν οι φύσες του με τα καλώδια του αμαξιού σου

bmw_trelamenos
19-07-10, 21:18
Το ξέρω για τα καλώδια το αναφέρω και στο μήνυμά μου, γιατί όμως φίλε μου ο εδώ αντιπρόσωπος να μου λέει ότι δεν το δίνει σαν ανταλλακτικό;

bimmer-corfu
20-07-10, 07:37
ψάξε ebay και για αντάπτορα και μετά πήγαινε να ακούσει ο αντιπρόσωπος μουσικούλα απο το cd σου για σπάσιμο

bmw_trelamenos
20-07-10, 07:51
Να σου πώ την αλήθεια χρειάζεται, γιατί ήταν και κατηγορηματικός, εκτός βέβαια αν δεν προβλεπόταν για τα Ευρωπαϊκά μοντέλα, αλλά είναι δυνατόν; Να σε ρωτήσω ξέρεις κάποιο global site που να δείχνει όλα αυτά τα ανταλλακτικά, ανεξάρτητα από τις προδιαγραφές οχήματος; Να βρω το κωδικό τουλάχιστον

zami
20-07-10, 07:55
δεν θα σε ενδιεφερε κατι σαν αυτο που περιγραφω σε αλλο thread;ειναι οπτικα σχεδον ιδιο με το γνησιο wide screen ,εχει ολες τις λειτουργιες και tv,navi ,dvd,mp3/mp4..και κοστιζει πολυ λιγοτερο...
αντε να γινουμε δύο!!!!!

bimmer-corfu
20-07-10, 07:57
Να σου πώ την αλήθεια χρειάζεται, γιατί ήταν και κατηγορηματικός, εκτός βέβαια αν δεν προβλεπόταν για τα Ευρωπαϊκά μοντέλα, αλλά είναι δυνατόν; Να σε ρωτήσω ξέρεις κάποιο global site που να δείχνει όλα αυτά τα ανταλλακτικά, ανεξάρτητα από τις προδιαγραφές οχήματος; Να βρω το κωδικό τουλάχιστον

http://bmwfans.info/

bmw_trelamenos
26-07-10, 15:14
δεν θα σε ενδιεφερε κατι σαν αυτο που περιγραφω σε αλλο thread;ειναι οπτικα σχεδον ιδιο με το γνησιο wide screen ,εχει ολες τις λειτουργιες και tv,navi ,dvd,mp3/mp4..και κοστιζει πολυ λιγοτερο...
αντε να γινουμε δύο!!!!!

Και από ποιότητα ρε φίλε τι λέει; Στο λέω γιατί κατά καιρούς είχα κινέζικα προϊοντα, αλλά λίγο "ντελικάτα" μου φαινόντουσαν. Το ξέρω αυτό που λες το έχουμε ξανασυζητήσει στο άλλο thread που λες

zami
27-07-10, 09:48
κοιταξε,σίγουρα δεν θα εχει ποιοτητα γνησίου....κινεζικο ειναι.το θεμα ειναι τι αναλογια ποιοτητας/τιμης παρεχει.δηλαδη οταν η γνησια συσκευη με αυτες τις δυνατοτητες (navi,tv,dvd,usb port)κοστιζει πανω απο 3500€ και εχει εγγυηση δυο ετων και το κινεζικο κοστιζει 725€ με εγγυηση ενος ετους και ειναι plug and play (δηλαδη μπαινει κουτι χωρις τραβηγμα καλωδιων πισω,κοψιματα ,ραψιματα),νομιζω πως αξιζει.φυσικα δεν εχω ιδία εμπειρία απο την συγκεκριμενη εταιρεια αλλα στο προηγουμενο αυτοκινητο μου ειχα βαλει ενα «γερμανικο» 1+1din χωρις gps το οποιο μου ειχε κοστισει κατι παραπανω απο 1000€.σε πληροφορω οτι και εκεινο μετα απο πολυωρη χρηση 4/5ωρες τα εκανε τα χαζά του!!!!

AlexVag
27-07-10, 11:23
φιλε μου και εγω στην ιδια φαση με εσενα ειμαι...εχω ραδιοκασσετοφωνο και δεν παει αλλο...αν βρεις καποια λυση ενημεωσε με...και η χαζομαρα ειναι οτι εχω την εκδοση reverse που δεν παιρνει το θαυματουργο dension...και δεν μπορω να βρω και πουθενα μεταχειρισμενο μανισιο ραδιοσιντι...

zami
27-07-10, 11:28
και εγω..ραδιοκασσετοφωνο με 6απλη σιντιέρα πίσω.+gps στο παρπριζ το οποιο βαζω/βγαζω συνεχεια....τα θελω όλα ,ολα σε ενα,νοικοκυρεμένα!!!!!

AlexVag
27-07-10, 12:03
και εγω ακριβως το ιδιο με το gps... αλλα αν ειχα τη σιντιερα πισω δεν θα ειχα κανενα προβλημα...επισης αν το συστημα που θα βαλεις δεν εχει destinator για την πλοηγηση απλα θα πεταξεις τα λεφτα σου...για Ελλαδα ολα τα αλλα ειναι για σφαλιαρες...επισης σκεφτομουν να βαλω οθονη 2din αλλα σαν εμφανιση ειναι αθλια...αφηνει γυρω γυρω ενα μεγαλο κενο απο πλαστικο...

bmw_trelamenos
27-07-10, 13:29
και εγω ακριβως το ιδιο με το gps... αλλα αν ειχα τη σιντιερα πισω δεν θα ειχα κανενα προβλημα...επισης αν το συστημα που θα βαλεις δεν εχει destinator για την πλοηγηση απλα θα πεταξεις τα λεφτα σου...για Ελλαδα ολα τα αλλα ειναι για σφαλιαρες...επισης σκεφτομουν να βαλω οθονη 2din αλλα σαν εμφανιση ειναι αθλια...αφηνει γυρω γυρω ενα μεγαλο κενο απο πλαστικο...


Φίλε μέχρι πριν 1,5-2 χρόνια που έψαχνα και εγώ για 2-din οθόνη με τροφοδοσία CD-DVD κλπ., για να μπει στο Ε39, έπρεπε να κοπεί ένα κομμάτι από το air box που βρίσκεται ακριβώς πίσω από εκεί που είναι το εργοστασιακό κασετόφωνο-cd, για να βρει χώρο να κάτσει η 2-din συσκευή μαζί με το ανάλογο κιτ που έρχεται έξτρα. Επειδή εγώ τέτοιες ιστορίες δεν γουστάρω στο αμάξι μου, το άφησα. Δεν ξέρω τώρα αν έχουν εξελιχθεί σχεδιαστικά τα πράγματα και παρακάμπτεται αυτό. Η 2η λύση που είχα κοιτάξει ήτανε ραδιο-οθόνη, πάλι 2-din σε διάσταση μπροστά, αλλά πάχος πίσω 2-3 cm. Αυτό κούμπωνε επάνω στο ταμπλό και συνδεόντουσαν πάνω της modules που έβγαζαν usb θύρες, ράδιο, aux, navibox κλπ. Μειονεκτήματα ήταν ότι ήταν λίγο ακριβή η εγκατάσταση 1800 Ευρώ , αφετέρου δεν έχεις cd-dvd τροφοδοσία, καθότι είναι μια απλή οθονίτσα. Για αυτό προτιμώ το μαμίσιο radio-cd mp3 που υποστηρίζει και aux υποδοχή και διατηρείς το εργοστασιακό look. Δες το link που έχω βρει στην αρχή του θέματος. Το θέμα είναι ότι έρχεται από ΗΠΑ με ότι συνεπάγεται στη περίπτωση που είναι ελλατωματικό (λύση-αποστολή πάλι πίσω ΗΠΑ, και ξανά αποστολή)

AlexVag
27-07-10, 15:10
φιλε μου ουτε και εγω κοβω ουτε μιση βιδα απο το αμαξι μου...αυτο εννοειται...απο την αλλη αν ειναι να δωσω 1800 ευρω παω και περναω ενα σετ εκεντροφορους και να παει να :bananasmi η μουσικη...το θεμα ειναι οτι στο δικο μου μοντελο το κασσετοφωνο και το ραδιοφωνο ειναι ΕΝΑ κομματι...πανε πακετο...οποτε πρεπει να βρω αυτο ακριβως http://www.car.gr/parts/view/628668/ αλλα απο τη μια δεν ξερω σε τι κατασταση βρισκεται και απο την αλλη εστειλα email για να ρωτησω καποια πραγματα και ο τυπας που το πουλαει με εγραψε...επισης και στο εξωτερικο βρηκα μονο ενα κομματι το οποιο ομως ηταν χαλασμενο οπως ανεφερε η αγγελια...

bmw_trelamenos
27-07-10, 16:18
Υπάρχουν και ξεχωριστά όπως είναι αυτό που έχω σταμπάρει εγώ. Το link είναι στο πρώτο μου μήνυμα στο post αυτό. Πρέπει να βρω και το MID. Το πρόβλημα όπως λες είναι σε τι σόι κατάσταση είναι το μεταχειρισμένο και τι ςγγυήσεις σου δίνει.

AlexVag
27-07-10, 23:04
Ξεχωριστα βρισκεις ευκολα...το δικο μου που ειναι ενα κομματι δεν υπαρχει πουθενα...και δεν μπορω να εχω το αμαξι με την κασσετα...και το ραδιοφωνο παιζει ολο μλκιες :flipa:...εχω και περιεργα γουστα...και το χειροτερο ειναι οτι στα μεγαλα ταξιδια χανεις συνεχεια τους σταθμους...και σε κατι βουνα ακους μονο κλαρινα και μπηκαν τα γιδια στο μαντρι...:icon02: