PDA

Επιστροφή στο Forum : Honda NSX


giannis 116
21-07-10, 00:42
Ενα πολυ ωραιο βιντεακι για ενα αυτοκινητο θρυλο. Απολαυστε!

http://www.youtube.com/watch?v=53c6o_cNPEo

rapid_fast
21-07-10, 00:51
Φωνές από Ayrton Senna και Murray Walker, οτι και να δείχνει, υπέροχο το βλέπω......
Σε ευχαριστώ για το βίντεο...

E36 M POWER
21-07-10, 07:37
Απλα τελειο, απεριγραπτα τα συναισθηματα που σου δημιουργει.......δε περιγραφω αλλο....!!!

TeoB
21-07-10, 07:59
Καταπληκτικο βιντεο!
Απο τα καλυτερα βιντεο αυτοκινητου που εχω δει κ φυσικα ισως το καλυτερο/ιδανικοτερο αυτοκινητο.
Μπραβο Γιαννη!

DASMANIA
21-07-10, 08:18
πολυ καλο!!!

nik200
21-07-10, 10:49
πολυ ομορφο βιντεο το παραπανω θα συμφωνησω...και θα προσθεσω τα επομενα για να δειτε την κοντρα με τα υπολοιπα ιαπωνικα και μη υπεραυτοκινητα της εποχης με το honda nsx-r οπως τα παρουσιασαν οι ιδιοι οι ιαπωνες...

http://www.youtube.com/watch?v=es1RKcW_tSA&feature=watch_response

http://www.youtube.com/watch?v=ZFyhacVLnsI&feature=channel

giannis 116
21-07-10, 13:06
Αυτο το βιντεακι το ποσταρα, οπως εχω γραψει και για αλλα αυτοκινητα εκτος BMW για να δειξω γενικα το θαυμασμο και σεβασμο μου σε αυτοκινητα και βιομηχανιες με ιστορια και προσφορα στην παγκοσμια αυτοκινηση περα απο συναισθηματισμους και παρωπιδες.
Το χω γραψει και αλλου στο φορουμ, ειμαι BMWδακιας, γουσταρω πολυ αυτη τη μαρκα αλλα δεν ειμαι πωρωμενος, φανατικος και μονοφθαλμος.

ΥΓ Ευχαριστω τους κυριους συμφορουμιτες για τα καλα τους λογια!

e30 1984
21-07-10, 13:31
ειμαι BMWδακιας, γουσταρω πολυ αυτη τη μαρκα αλλα δεν ειμαι πωρωμενος, φανατικος και μονοφθαλμος.



Και γω ακριβως τα ιδια. Μπορει να κανω και λαθος ο Ayrton Senna δεν εχει σχεδιασει το NSX?
το NSX τι μοτερ φοραει? ανατριχιασα καταπληκτικο το video

rapid_fast
21-07-10, 13:38
Και γω ακριβως τα ιδια. Μπορει να κανω και λαθος ο Ayrton Senna δεν εχει σχεδιασει το NSX?
το NSX τι μοτερ φοραει? ανατριχιασα καταπληκτικο το video

Χμ...
Οχι ακριβώς, το πήρε να το κάνει βόλτα, και τους έστειλε πίσω στο σχεδιαστήριο να
φτιάξουν απο το μηδέν τις αναρτήσεις...

e30 1984
21-07-10, 13:43
ευχαριστω rapid fast τι μοτερ φοραει το NSX ?

rapid_fast
21-07-10, 14:11
ευχαριστω rapid fast τι μοτερ φοραει το NSX ?

2,977 cc (181.7 cu in) C30A V6 270 bhp (201 kW; 274 PS), 210 lb·ft (280 N·m)

3,179 cc (194.0 cu in) C32B V6 290 bhp (216 kW; 294 PS), 224 lb·ft (304 N·m)

nik200
21-07-10, 14:20
μια και λεμε για το μοτερ...καποιοι κυριοι του αυτοκινιτηστικου τυπου ειχαν αναφερει το εξης....οτι το 3.2λτ μοτερ του πιο καινουργιου nsx ηταν πολυ παραπανω απο 280hp, το οποιο ηταν αναγκασμενη η honda να πει για την ιαπωνικη νομοθεσια...το ιδιο λεγεται και για το rb26 μοτερ του skyline r34....

giannis 116
21-07-10, 14:59
Η εκδοση NSXR τι διαφορες ειχε με το 'απλο' NSX?..
Ηταν μονο για αγωνες, ειχαν βγει αυτοκινητα δρομου για ομολογκαρισμα του αγωνιστικου;..

BMW Power
21-07-10, 15:13
NSXR (http://www.fastestlaps.com/car4585832b40bbc.html)

NSX (http://www.fastestlaps.com/car_Honda_NSX.html)

Nick_compact
21-07-10, 16:32
To ΝSX R είναι υπόδειγμα σπορ αυτοκινήτου, και αποδεικνύει ότι δεν χρειάζονται 600 ίπποι για να μπορέσει ένα αυτοκίνητο να κινηθεί γρήγορα. Με "μόλις" 280 ίππους κάνει θαύματα!

e30 1984
21-07-10, 16:41
2,977 cc (181.7 cu in) C30A V6 270 bhp (201 kW; 274 PS), 210 lb·ft (280 N·m)

3,179 cc (194.0 cu in) C32B V6 290 bhp (216 kW; 294 PS), 224 lb·ft (304 N·m)

ευχαριστω πολλυ rapid fast :yippee:

giannis 116
21-07-10, 19:39
NSXR (http://www.fastestlaps.com/car4585832b40bbc.html)

NSX (http://www.fastestlaps.com/car_Honda_NSX.html)

Αμεσες και κατατοπιστικοτατες λεπτομερειες! Ευχαριστω για τις πληροφοριες!

nik200
23-07-10, 15:13
και εδω ενας καταλογος για το τι χρονους εχει κανει σε διαφορες πιστες και ποια αμαξια εχει περασει η εχει χασει απο αυτα..μην ξεχναμε οτι το αμαξι δεν εχει 500 αλογα οπως ολα τα υπεραυτοκινητα που συγκρινεται...και οτι κανει το κανει λογω στησιματος και μονο!!δεν ειμαι hondakias..αλλα οταν αγαπας την αυτοκινηση οι παρωπιδες πρεπει να λειπουν, και να αναγνωριζεις τα αυτοκινητα που αξιζουν....το γεγονος οτι κοντραρε στα ισα στο ring την ferrari 360 challenge stradale λεει πολλα..

http://www.fastestlaps.com/car4585832b40bbc.html
http://www.fastestlaps.com/track2.htm

race535
23-07-10, 16:33
Ενα πολυ ωραιο βιντεακι για ενα αυτοκινητο θρυλο. Απολαυστε!

Η Format 67 ειναι μια ομαδα νεαρων στην Γερμανια που ξεκινησαν εντελως ερασσιτεχνικα βιντεο αυτοκινητων.Παρουσιαζουν ισως οτι καλυτερο υπαρχει σημερα στον χωρο τους,δινουν απλα ζωη σε ενα οχημα που σε κανει να το αποζητας!!!!
Το βιντεο του NSX ειναι επισης υπεροχο αν και το θεωρουσα παντα απομιμηση σαν αυτοκινητο δεν παυει να ειναι καλο!

giannis 116
24-07-10, 10:36
Ενα πολυ ωραιο βιντεακι για ενα αυτοκινητο θρυλο. Απολαυστε!

Η Format 67 ειναι μια ομαδα νεαρων στην Γερμανια που ξεκινησαν εντελως ερασσιτεχνικα βιντεο αυτοκινητων.Παρουσιαζουν ισως οτι καλυτερο υπαρχει σημερα στον χωρο τους,δινουν απλα ζωη σε ενα οχημα που σε κανει να το αποζητας!!!!
Το βιντεο του NSX ειναι επισης υπεροχο αν και το θεωρουσα παντα απομιμηση σαν αυτοκινητο δεν παυει να ειναι καλο!

Απομιμηση θεωρεις το NSX?..Ποιο ή ποια αυτοκινητα λες οτι εχουν μιμηθει στην Honda για να φτιαξουν το NSX?..

race535
24-07-10, 10:45
Απομιμηση θεωρεις το NSX?..Ποιο ή ποια αυτοκινητα λες οτι εχουν μιμηθει στην Honda για να φτιαξουν το NSX?..

Ferrari 355 Berlinetta:google:

giannis 116
24-07-10, 10:47
Να σου πω την αληθεια κι εγω για Φερραρι σκεφτηκα! Αλλα δε μπορουσα να καταλαβω ποια.

nik200
24-07-10, 10:59
Ferrari 355 Berlinetta:google:

αντιγραφη ισως....αλλα η 355 ειναι χειροτερη σαν αμαξι απο το nsx...την 355 την εχω οδηγησει καμποσες φορες και φυσικα θεωρω οτι θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, για υπεραυτοκινητο παντα....και απο θεμα αξιοπιστιας (δεν θες να ξερεις τι μπορει να σου βγαλει το ferrari) και οδικης συμπεριφορας (το λενε οι χρονοι οταν καντραρει στα ισια την 360!!)....αρα μια καλη αντιγραφη δεν θα πρεπε να μας χαλαει ως αγοραστες.....ετσι ανεβαινει ο πηχης!!!!σεβομαι την ferrari απεριοριστα αλλα θα πρεπει να κοιταμε και περα απο το σημα...nsx δεν εχω οδηγησει αλλα απο τους χρονους και μονο καταλαβαινεις οτι ειναι αξιολογο..που φυσικα ειναι η μιση αληθεια.....

race535
24-07-10, 11:40
αντιγραφη ισως....αλλα η 355 ειναι χειροτερη σαν αμαξι απο το nsx...την 355 την εχω οδηγησει καμποσες φορες και φυσικα θεωρω οτι θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερη, για υπεραυτοκινητο παντα....και απο θεμα αξιοπιστιας (δεν θες να ξερεις τι μπορει να σου βγαλει το ferrari) και οδικης συμπεριφορας (το λενε οι χρονοι οταν καντραρει στα ισια την 360!!)....αρα μια καλη αντιγραφη δεν θα πρεπε να μας χαλαει ως αγοραστες.....ετσι ανεβαινει ο πηχης!!!!σεβομαι την ferrari απεριοριστα αλλα θα πρεπει να κοιταμε και περα απο το σημα...nsx δεν εχω οδηγησει αλλα απο τους χρονους και μονο καταλαβαινεις οτι ειναι αξιολογο..που φυσικα ειναι η μιση αληθεια.....

τωρα η λεξη αντιγραφη η απομομιση εχει μεγαλες διαφορες:lamer:

τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω,για να τα γραφεις μαλλον θα ξερεις καλυτερα :owned:

αληθεια που βρηκες 355 και οδηγησες;;;

nik200
24-07-10, 11:44
τωρα η λεξη αντιγραφη η απομομιση εχει μεγαλες διαφορες:lamer:

τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω,για να τα γραφεις μαλλον θα ξερεις καλυτερα :owned:

αληθεια που βρηκες 355 και οδηγησες;;;

πηρε ενας φιλος πολυ προσφατα...πριν δυο μηνες σκεψου...ειναι πολυ προσφατη εμπειρια λοιπον....ααα και για λαδια πληρωσε 1200 ευρω!!!!!

Airness
24-07-10, 13:51
http://www.youtube.com/watch?v=yAwJsOECGBU

http://www.youtube.com/watch?v=izaWlKxVo1A&feature=related

rapid_fast
24-07-10, 14:19
Το δεύτερο βίντεο, δείχνει οτι ο Senna οδηγούσε σε άλλο επίπεδο, τελείως...

TAZ118!
24-07-10, 15:05
Εχω την εντυπωση οτι με το NSX μπηκε για τα καλα η Honda στον παγκοσμιο αυτοκινητιστικο χαρτη....Νομιζω ιδιος ο Mondejemolo εχει δηλωσει οτι η εμφανιση του NSX και η συγκριση του με τις Ferrari της εποχης ηταν το κινητρο που τον ωθησε να αλλαξει εκ βαθρων την κατασκευη των Ferrari...

Dim77
24-07-10, 20:16
τωρα η λεξη αντιγραφη η απομομιση εχει μεγαλες διαφορες:lamer:

τωρα για τα υπολοιπα δεν ξερω,για να τα γραφεις μαλλον θα ξερεις καλυτερα :owned:

αληθεια που βρηκες 355 και οδηγησες;;;

Να ρωτήσω κάτι?
Πως γίνεται να αντέγραψε την 355 η Honda όταν το NSX παρουσιάστηκε 4 χρόνια νωρίτερα από την 355. Το NSX παρουσιάστηκε κοντά χρονικά με την προκάτοχο της 355, την 348 και πιο πριν υπήρχε η 328 (για να αντιγράψουν...)

Σύμφωνα με τον κύριο Gordon Murray σε κάποιο άρθρο του που είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό πριν μερικά χρόνια, το NSX ήταν η αιτία (και η μελέτη του από την Ferrari) για να αρχίσει να φτιάχνει καλύτερα αυτοκίνητα οδηγικά από τα περίεργα και δύστροπα της προNSX εποχής. Δυσκολεύομαι να βρώ το άρθρο για να τα γράψω πιο αναλυτικά.

race535
24-07-10, 21:34
Να ρωτήσω κάτι?
Πως γίνεται να αντέγραψε την 355 η Honda όταν το NSX παρουσιάστηκε 4 χρόνια νωρίτερα από την 355. Το NSX παρουσιάστηκε κοντά χρονικά με την προκάτοχο της 355, την 348 και πιο πριν υπήρχε η 328 (για να αντιγράψουν...)

Σύμφωνα με τον κύριο Gordon Murray σε κάποιο άρθρο του που είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό πριν μερικά χρόνια, το NSX ήταν η αιτία (και η μελέτη του από την Ferrari) για να αρχίσει να φτιάχνει καλύτερα αυτοκίνητα οδηγικά από τα περίεργα και δύστροπα της προNSX εποχής. Δυσκολεύομαι να βρώ το άρθρο για να τα γράψω πιο αναλυτικά.

Εχεις οντως δικιο για τις χρονολογιες,δεν ηξερα οτι βγαινει απο το 90 και μου ειχε κολλησει το 355 γιατι μοιαζουν πολυ και εχει γραφτει πολλες φορες απο ευρωπαιους δημοσιογραφους οτι το NSX αντεγραψε την Ιταλιδα και οντως την εχει αντιγραψει λογω του κινητηρα στο κεντρο κατι που δεν υπηρχε και τοσο στην Ιαπωνια.
Δεν παυει να ειναι πολυ καλο αυτοκινητο με ιστορια,δυστηχως εχω δει μονο ενα στην ζωη μου πριν χρονια σε μια αντιπροσωπεια της Honda και απο κοντα ηταν πολυ εντυπωσιακο αλλα και παλι του λειπει η φινετσα που εχουν τα ευρωπαικα εξωτικα!

rapid_fast
24-07-10, 23:53
Να ρωτήσω κάτι?
Πως γίνεται να αντέγραψε την 355 η Honda όταν το NSX παρουσιάστηκε 4 χρόνια νωρίτερα από την 355. Το NSX παρουσιάστηκε κοντά χρονικά με την προκάτοχο της 355, την 348 και πιο πριν υπήρχε η 328 (για να αντιγράψουν...)

Σύμφωνα με τον κύριο Gordon Murray σε κάποιο άρθρο του που είχα διαβάσει σε κάποιο περιοδικό πριν μερικά χρόνια, το NSX ήταν η αιτία (και η μελέτη του από την Ferrari) για να αρχίσει να φτιάχνει καλύτερα αυτοκίνητα οδηγικά από τα περίεργα και δύστροπα της προNSX εποχής. Δυσκολεύομαι να βρώ το άρθρο για να τα γράψω πιο αναλυτικά.

Εχεις οντως δικιο για τις χρονολογιες,δεν ηξερα οτι βγαινει απο το 90 και μου ειχε κολλησει το 355 γιατι μοιαζουν πολυ και εχει γραφτει πολλες φορες απο ευρωπαιους δημοσιογραφους οτι το NSX αντεγραψε την Ιταλιδα και οντως την εχει αντιγραψει λογω του κινητηρα στο κεντρο κατι που δεν υπηρχε και τοσο στην Ιαπωνια.
Δεν παυει να ειναι πολυ καλο αυτοκινητο με ιστορια,δυστηχως εχω δει μονο ενα στην ζωη μου πριν χρονια σε μια αντιπροσωπεια της Honda και απο κοντα ηταν πολυ εντυπωσιακο αλλα και παλι του λειπει η φινετσα που εχουν τα ευρωπαικα εξωτικα![/QUOTE]

Τα MR2??? τα ξέχασες????

giannis 116
25-07-10, 04:38
Και καποιες φωτος που ξεθαψα απ το προσωπικο μου αρχειο απ την εκθεση Φρανκφουρτης 2005 οπως και απο 'παζαρι' μεταχειρισμενων υπεραυτοκινητων, εξω απ το Nurburgring, το 3ημερο του αγωνα F1 του 2005 επισης.