PDA

Επιστροφή στο Forum : ερώτηση για έλεγχο πραγματικών χιλιομέτρων


m3e36
26-07-10, 10:36
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
είμαι στη διαδικασία που ψάχνω να αγοράσω ένα μ3 ε36.
τα περισσότερα που βρίσκω έχουνε πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια τους. 130000km με 150000km.
το ξέρω βέβαια ότι είναι αδύνατο ένα τέτοιο αυτοκίνητο τέτοιας χρονολογίας να έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα.
ρώτησα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της bmw από την πόλη που είμαι αν πατήσουμε το πλαίσιο του αυτοκινήτου στον υπολογιστή υπάρχει περίπτωση να μας βγάλει το ιστορικό του αυτοκινήτου και πόσα χιλιόμετρα έχει? η απάντηση τους ήταν ότι σε αυτό το μοντέλο είναι αδύνατον να δεις τα πραγματικά του χιλιόμετρα.
Τους ρώτησα επίσης αν μπορούμε να δούμε όταν έκανε το τελευταίο servis η τοποθέτηση κάποιου ανταλλακτικού στην bmw πόσα χιλιόμετρα είχε τότε και
η απάντηση τους ήταν πάλι όχι.
Είναι όντως έτσι τα πράγματα όπως μου τα λένε η δεν θέλουν να μου δώσουνε πληροφορίες?
Εγώ ξέρω από το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα bmw 316 ε36 όταν πήγαινα στο συνεργείο της bmw και άλλαζα το παραμικρό περνούσαν στον υπολογιστή κάθε φορά τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και την ημερομηνία που έγινε η τοποθέτηση οποιουδήποτε ανταλλακτικού.(αυτό χρησιμεύει στην εγγύηση που δίνει η bmw για κάθε ανταλλακτικό).
Επίσης ένας γνωστός μου πέρυσι που έψαχνε για ένα μ3 ε46 είχε δώσει το πλαίσιο σε μια αντιπροσωπεία της bmw στην Αθήνα και του είχαν πει ότι τελευταία φορά που ‘άλλαξε λάδια το αυτοκίνητο ήταν στα τόσα χιλιόμετρα….
Στο ε36 δεν γίνεται αυτό? Η δεν έχουν όρεξη εδώ στην δική μας bmw να ασχοληθούν μαζί μου?

george316
26-07-10, 11:00
ακομα και στα 36ρια,υπαρχει υπολογιστης που σου λεει ποτε πρεπει να κανεις σερβις.
καποια στιγμη οταν κανεις σερβις,τα κουτακια που λενε τα σβηνουν..κανουν reset δηλαδη.ειτε αντιπροσωπεια ειτε μαστοραντζα..
απο εκει δε γινεται να βρεθει κατι?

rapid_fast
26-07-10, 12:41
θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση.
είμαι στη διαδικασία που ψάχνω να αγοράσω ένα μ3 ε36.
τα περισσότερα που βρίσκω έχουνε πολύ λίγα χιλιόμετρα για τα χρόνια τους. 130000km με 150000km.
το ξέρω βέβαια ότι είναι αδύνατο ένα τέτοιο αυτοκίνητο τέτοιας χρονολογίας να έχει τόσα λίγα χιλιόμετρα.
ρώτησα στο εξουσιοδοτημένο συνεργείο της bmw από την πόλη που είμαι αν πατήσουμε το πλαίσιο του αυτοκινήτου στον υπολογιστή υπάρχει περίπτωση να μας βγάλει το ιστορικό του αυτοκινήτου και πόσα χιλιόμετρα έχει? η απάντηση τους ήταν ότι σε αυτό το μοντέλο είναι αδύνατον να δεις τα πραγματικά του χιλιόμετρα.
Τους ρώτησα επίσης αν μπορούμε να δούμε όταν έκανε το τελευταίο servis η τοποθέτηση κάποιου ανταλλακτικού στην bmw πόσα χιλιόμετρα είχε τότε και
η απάντηση τους ήταν πάλι όχι.
Είναι όντως έτσι τα πράγματα όπως μου τα λένε η δεν θέλουν να μου δώσουνε πληροφορίες?
Εγώ ξέρω από το προηγούμενο αυτοκίνητο που είχα bmw 316 ε36 όταν πήγαινα στο συνεργείο της bmw και άλλαζα το παραμικρό περνούσαν στον υπολογιστή κάθε φορά τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου και την ημερομηνία που έγινε η τοποθέτηση οποιουδήποτε ανταλλακτικού.(αυτό χρησιμεύει στην εγγύηση που δίνει η bmw για κάθε ανταλλακτικό).
Επίσης ένας γνωστός μου πέρυσι που έψαχνε για ένα μ3 ε46 είχε δώσει το πλαίσιο σε μια αντιπροσωπεία της bmw στην Αθήνα και του είχαν πει ότι τελευταία φορά που ‘άλλαξε λάδια το αυτοκίνητο ήταν στα τόσα χιλιόμετρα….
Στο ε36 δεν γίνεται αυτό? Η δεν έχουν όρεξη εδώ στην δική μας bmw να ασχοληθούν μαζί μου?
Που είναι το αυτοκίνητο φίλε???
Ελλάδα ή Γερμανία??
Να θυμάσαι, ότι τα ακριβή χιλιόμετρα, αν θέλει ο ιδιοκτήτης στα δίνει..
Αλλιώς, προστατεύονται, σαν προσωπικά δεδομένα, και έχει επιπτώσεις άσχημες.
Συνεπώς, ακόμα και στην αντιπροσωπία να πηγαίνει κάποιος, ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να σου πουν χιλιόμετρα, πέραν των εμφανών.
Μπορείς όμως να τα βρείς σε 2 λεπτά, μέσω Κ.Τ.Ε.Ο. αμέσως μόλις αγοράσεις το όχημα..

m3e36
27-07-10, 10:19
Που είναι το αυτοκίνητο φίλε???
Ελλάδα ή Γερμανία??


απο ελλάδα είναι το αυτοκίνητο.
Αυτό που αναφέρω πιο πάνω, οτι κάθε συνεργείο bmw κρατάει στο αρχείο του υπολογιστή της τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου όταν κάνει servis η οποιαδήποτε αντικατάσταση ανταλλακτικού δεν ισχύει?
Εαν κρατάει αρχείο δεν μπορεί να δεί πότε π.χ το αυτοκίνητο που τους ζητάω επισκέφτηκε τελευταία φορά συνεργείο bmw ,τι άλλαξε και ποσα χιλιόμετρα είχε τότε?

m_power_lunatic
27-07-10, 14:26
Επειδη βλεπω μπλεχτηκες λιγο να τα ξεκαθαρισουμε.......ειναι γνησιο το Μ3 Ε36 που βρηκες???Μαλλον οχι......αν ομως ειναι γνησιο και συντηρουνταν μονο σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ BMW τοτε μπορεις να δεις τι εχει αλλαξει και σε τι χλμ αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι αληθινα τα χλμ του.....πρεπει να συγκρινεις ημερομηνιες στο βιβλιο σερβις και στον υπολογιστη κτλ.Αν τωρα το Μ3 Ε36 που εχεις βρει ειναι μετατροπη τοτε ξεχασε απο το μυαλο σου οτι θα βρεις πραγματικα χλμ σε καροτσα η μοτερ.....ξεχασε το απλα,οποιος σου πει το αντιθετο σε κοροιδευει η δεν ξερει τι του γινεται.

dimis_gr
27-07-10, 15:18
επειδή ασχπλήθηκα με το θέμα. Υπάρχει τρόπος να τα δεις πηγαίνοντας σε ''κοντερτζη'' συνήθως είναι αυτοί οι οποίοι ασχολούνται με ταχογράφους, immobilizer και τέτοια. Μπορείς να ρωτήσεις ένα ταξιτζή...στανταρ θα ξέρει να σε στείλει σε κάποιον. Απο κει και πέρα θα σου πάρει κανα 20άρικο. Τα bmw τα χλμ τους τα βλέπεις από το κοντερ, από το immobilizer, από τα φώτα και από την ECU. Αν αυτός που θα στο πουλήσει έχει έχει αλλάξει τo immobilizer και έχει γυρίσει όλα τα υπόλοιπα δεν θα μπορέσεις να το καταλάβεις πέραν από το μάτι ή από το βιβλίο service ή από το ιστορικό στην bmw(p.x an σου πουν ότι το 2007 είχε 145000χλμ και το 2010 150000χλμ την ψυλιάζεσαι) αλλιώς θα σε συμβούλευα να κοιτάξεις και το χαρτί του κτεο που λέει τα χλμ ή αν έχεις κανα γνωστό στο τελωνείο να τον ρωτήσεις με πόσα χλμ εισήχθηκε. Αν βέβαια είναι τόσο κάτσαλος και τα έχει γυρίσει πριν το φέρει από γερμανία.....άστο δεν θα το μάθεις ποτέ. δυστηχώς

m3e36
27-07-10, 15:24
Επειδη βλεπω μπλεχτηκες λιγο να τα ξεκαθαρισουμε.......ειναι γνησιο το Μ3 Ε36 που βρηκες???Μαλλον οχι......αν ομως ειναι γνησιο και συντηρουνταν μονο σε ΕΞΟΥΣΙΟΔΟΤΗΜΕΝΑ ΣΥΝΕΡΓΕΙΑ BMW τοτε μπορεις να δεις τι εχει αλλαξει και σε τι χλμ αλλα και παλι δεν ειναι σιγουρο οτι θα ειναι αληθινα τα χλμ του.....πρεπει να συγκρινεις ημερομηνιες στο βιβλιο σερβις και στον υπολογιστη κτλ.Αν τωρα το Μ3 Ε36 που εχεις βρει ειναι μετατροπη τοτε ξεχασε απο το μυαλο σου οτι θα βρεις πραγματικα χλμ σε καροτσα η μοτερ.....ξεχασε το απλα,οποιος σου πει το αντιθετο σε κοροιδευει η δεν ξερει τι του γινεται.

οχι δεν ειναι γνησιο.μετατροπη ειναι.
το ξερω οτι αποκλειεται να ειναι τα πραγματικα χιλιομετρα αυτα και οτι ειναι σιγουρα γυρισμενο το κοντερ.
αυτο που θελω να τσεκαρω ειναι το εξης:πες οτι το αυτοκινητο αυτο ειχε πριν 1 μηνα (υποθετικα μιλαω παντα) 200000km και ειχε παει ο ιδιοκτητης του να το αλλαξει π.χ εναν ιμαντα σε συνεργειο της bmw.
η bmw λογικα κατεγραψε στο αρχειο του υπολογιστη της οτι το αυτοκινητο ειχε τοτε 200000km.
ο ιδιοκτητης περνει αποφαση να το πουλησει και κατεβαζει τα χιλιομετρα στις 120000km.
ερχομαι εγω τωρα και ενδιαφερομαι να το αγορασω.
αν παω και χτυπησω τον αριθμο πλαισιου σε ενα συνεργειο της bmw δεν θα μου πουνε οτι την τελευταια φορα που το αυτοκινητο αυτο επισκεφτηκε συνεργειο της bmw ειχε 200000km και αλλαξε το ταδε ανταλλακτικο?
αυτο θελω να μαθω εγω μηπως προσφατως εχει γινει απο τον πρωην ιδιοκτητη αλλαγη στα χιλιομετρα.
*ο γνωστος μου που αναφερω οτι πριν ενα χρονο εψαχνε για μ3 ε46 ειχε βρει ενα στην αθηνα με 80000km περιπου.
περνει τον αριθμο πλαισιου και πηγενει σε συνεργειο της bmw και του ειπανε οτι το αυτοκινητο αυτο επισκεφτηκε τελευταια φορα συνεργειο της bmw στην ταδε του μηνος (ηταν περιπου 6 μηνες πριν) και ειχε αλλαξει λαδια και τοτε ειχε 104000km!!!
καταλαβαινετε οτι ο ιδιοκτητης ειχε κατεβασει τα χιλιομετρα.
αυτο θελω να διαπιστωσω κι εγω.αν τυχον εγινε προσφατα αλλαγη στα χιλιομετρα και ποσα.
στην bmw που ρωτησα στην πολη μου,μου ειπανε οτι δεν γινεται να δουμε τιποτα.ισχυει αυτο η δεν θελουνε να με βοηθησουνε?

jim_pas
30-07-10, 20:19
στα ε36 πολύ δύσκολα και απο την στιγμή που είναι μετατροπή σχεδόν απίθανο.....πηγαινε και σε κάποια άλλη bmw να δεις αλλα δεν νομίζω να βγάλεις άκρη...

filipcon76
07-03-11, 23:50
Κατι πιθανον που να μην γνωριζετε...
ειδικα στα Μ3,δεν ειμαι σιγουρος για τα υπολοιπα ε36,υπαρχει μια μικρη κουκιδα κατω ακριβως απο τη λεξη miles η kilometres στο κατραν.Η κουκιδα αυτη ενεργοποιειται,και κανεις δεν μπορει να τη σβυσει,σε περιπτωση που αλλακτει κατραν,η γινει οποιαδηποτε παρεμβαση στα χλμ.

ThaNOS E46coupe
11-03-11, 14:36
Κατι πιθανον που να μην γνωριζετε...
ειδικα στα Μ3,δεν ειμαι σιγουρος για τα υπολοιπα ε36,υπαρχει μια μικρη κουκιδα κατω ακριβως απο τη λεξη miles η kilometres στο κατραν.Η κουκιδα αυτη ενεργοποιειται,και κανεις δεν μπορει να τη σβυσει,σε περιπτωση που αλλακτει κατραν,η γινει οποιαδηποτε παρεμβαση στα χλμ.

είναι πάρα πολύ έυκολο να τη σβήσεις...πίστεψέ με....:shakehead

Stunt Mike
26-03-11, 22:58
Κατι πιθανον που να μην γνωριζετε...
ειδικα στα Μ3,δεν ειμαι σιγουρος για τα υπολοιπα ε36,υπαρχει μια μικρη κουκιδα κατω ακριβως απο τη λεξη miles η kilometres στο κατραν.Η κουκιδα αυτη ενεργοποιειται,και κανεις δεν μπορει να τη σβυσει,σε περιπτωση που αλλακτει κατραν,η γινει οποιαδηποτε παρεμβαση στα χλμ.

Δεν ισχυει...................

rapid_fast
29-03-11, 01:31
η bmw λογικα κατεγραψε στο αρχειο του υπολογιστη της οτι το αυτοκινητο ειχε τοτε 200000km.
ο ιδιοκτητης περνει αποφαση να το πουλησει και κατεβαζει τα χιλιομετρα στις 120000km.
ερχομαι εγω τωρα και ενδιαφερομαι να το αγορασω.
αν παω και χτυπησω τον αριθμο πλαισιου σε ενα συνεργειο της bmw δεν θα μου πουνε οτι την τελευταια φορα που το αυτοκινητο αυτο επισκεφτηκε συνεργειο της bmw ειχε 200000km και αλλαξε το ταδε ανταλλακτικο?
αυτο θελω να μαθω εγω μηπως προσφατως εχει γινει απο τον πρωην ιδιοκτητη αλλαγη στα χιλιομετρα.
*ο γνωστος μου που αναφερω οτι πριν ενα χρονο εψαχνε για μ3 ε46 ειχε βρει ενα στην αθηνα με 80000km περιπου.
περνει τον αριθμο πλαισιου και πηγενει σε συνεργειο της bmw και του ειπανε οτι το αυτοκινητο αυτο επισκεφτηκε τελευταια φορα συνεργειο της bmw στην ταδε του μηνος (ηταν περιπου 6 μηνες πριν) και ειχε αλλαξει λαδια και τοτε ειχε 104000km!!!
καταλαβαινετε οτι ο ιδιοκτητης ειχε κατεβασει τα χιλιομετρα.
αυτο θελω να διαπιστωσω κι εγω.αν τυχον εγινε προσφατα αλλαγη στα χιλιομετρα και ποσα.
στην bmw που ρωτησα στην πολη μου,μου ειπανε οτι δεν γινεται να δουμε τιποτα.ισχυει αυτο η δεν θελουνε να με βοηθησουνε?
Φίλε, θα στο πώ, όσο πιο ήρεμα και όμορφα μπορώ..(γιατί είμαι και ψυχοπαθής..)
1) Ο γνωστός σου είναι παπατζής..
2) Απαγορευεται να σου πούνε το οτιδήποτε για ιδιοκτησία άλλου. ΤΕΛΟΣ..
3) Εχει βιβλίο σέρβις σφραγισμένο το αυτοκίνητο?? Καλώς προχώρα..
Δεν έχει? σίγουρα 100000000% έχει κατεβασμένα χιλιόμετρα..
Οποιος δεν έχει το βιβλιαράκι σφραγισμένο, ούτε σέρβις έκανε, ούτε χιλιόμετρα σωστά
λέει..
Το κατάλαβες??

stauros772000
29-03-11, 04:46
Φίλε, θα στο πώ, όσο πιο ήρεμα και όμορφα μπορώ..(γιατί είμαι και ψυχοπαθής..)
Οποιος δεν έχει το βιβλιαράκι σφραγισμένο, ούτε σέρβις έκανε, ούτε χιλιόμετρα σωστά
λέει..
Το κατάλαβες??

δλδ τωρα μας λες οτι αν εχει βιβλιαρακι και σφραγισμενο,εχει κανει σωστα σερβις.......χμμμμμ...........και αν δεν εχει,δεν παει να ειναι και ψειρας,δεν εχει κανει σωστα σερβις.............
και θελεις να σε πιστεψουμε ................

parouskas
29-03-11, 09:53
φιλε μ για μενα πηγαινε να στο δει καποιος μηχανικος και φανοποιος δικος σου!να το τσεκαρουν απο πανω μεχρι κατω!τσεκαρε λιγο και την φατσα του ιδιοκτητη και αμα ειναι ολα οκ παρτο!δν προκειτε να βρεις ακρη με χιλιομετρα και αντιπροσωπειες!αρκει να ειναι καλη η καροτσα και τα περισσοτερα απο τα υπολοιπα τα βλεπεις!

rapid_fast
29-03-11, 10:37
δλδ τωρα μας λες οτι αν εχει βιβλιαρακι και σφραγισμενο,εχει κανει σωστα σερβις.......χμμμμμ...........και αν δεν εχει,δεν παει να ειναι και ψειρας,δεν εχει κανει σωστα σερβις.............
και θελεις να σε πιστεψουμε ................

Δεν υπάρχει ψείρας χωρίς βιβλιαράκι...
Αλλά λέω άλλο..
Οταν δεν υπάρχει βιβλίο, όπως και να δείχνει το αυτοκίνητο, δεν τεκμηριώνεται τίποτα..
Και το πιθανότερο για ένα όχημα που το πουλάς χωρίς βιβλίο, είναι να έχεις αλλάξει
τα χιλιόμετρα και να έχεις αμελήσει σέρβις..
Και στο λέω, επειδή είχα απο το 1984 μέχρι και το 2009 το βιβλίο του Ε28 σφραγισμένο..
Ακόμα και τις λαμαρινοδουλειές είχα σημειωμένες και σφραγισμένες..

fz21
29-03-11, 10:55
Δεν υπάρχει ψείρας χωρίς βιβλιαράκι...
Αλλά λέω άλλο..
Οταν δεν υπάρχει βιβλίο, όπως και να δείχνει το αυτοκίνητο, δεν τεκμηριώνεται τίποτα..
Και το πιθανότερο για ένα όχημα που το πουλάς χωρίς βιβλίο, είναι να έχεις αλλάξει
τα χιλιόμετρα και να έχεις αμελήσει σέρβις..
Και στο λέω, επειδή είχα απο το 1984 μέχρι και το 2009 το βιβλίο του Ε28 σφραγισμένο..
Ακόμα και τις λαμαρινοδουλειές είχα σημειωμένες και σφραγισμένες..

βεβαια και σφραγισμενο να ειναι το βιβλιαρακι παλι μπορει να εχει γυρισμενα χιλιομετρα και να μην φενεται και τπτ απολυτως....
για αυτο εγω πιστευω πως αυτο που παιζει βασικο ρολο ειναι σε τι κατασταση ειναι το αυτοκινητο γενικα,μοτερικα-σαλονι-φανοποιεια ! δεν μπορει ενα αυτοκινητο με λιγα χιλιομετρα να εχει ταλαιπωρημενο εσωτερικο σε μεγαλο βαθμο ας πουμε και ας μου εχει και 678 σφραγιδες,δεν λεει κατι αυτο....
μιλαω γενικα βεβαια για να μην παρεξηγηθω ετσι...

Fanatic
29-03-11, 11:01
Kαλα οποιος πιστευει βιβλιο service ειναι βαρια νυχτωμενος! ΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟΟλα τα Ζ4 που ειδα με 40-50-60Κ χιλιομετρα ειχαν ΤΥΠΙΚΟΤΑΤΟ βιβλιο service...μολις πηρα το δικο μου ομως καταλαβα πως ειναι αμαξι με αυτα τα χιλιομετρα πραγματικα...και ας ειχε κανει το τελευταιο service σε συνεργειο θειου του...πραγματικα δεν με ενοιαζε το βιβλιο service...η κατασταση μετραει!

m3e36
29-03-11, 11:32
Φίλε, θα στο πώ, όσο πιο ήρεμα και όμορφα μπορώ..(γιατί είμαι και ψυχοπαθής..)
1) Ο γνωστός σου είναι παπατζής..
2) Απαγορευεται να σου πούνε το οτιδήποτε για ιδιοκτησία άλλου. ΤΕΛΟΣ..
3) Εχει βιβλίο σέρβις σφραγισμένο το αυτοκίνητο?? Καλώς προχώρα..
Δεν έχει? σίγουρα 100000000% έχει κατεβασμένα χιλιόμετρα..
Οποιος δεν έχει το βιβλιαράκι σφραγισμένο, ούτε σέρβις έκανε, ούτε χιλιόμετρα σωστά
λέει..
Το κατάλαβες??
σε αυτα που λες εισαι λαθος.αν δωσω τον αριθμο πλαισιου ενος αυτοκινητου στην bmw (μιλαω για την πολη μου δεν ξερω για αλλες αντιπροσωπειες ) θα μου πουνε το ιστορικο του εφοσον βεβαια τα servis εχουν γινει μεσα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw και οχι
καπου αλλου. και αν νομιζεις οτι σου λεω υπερβολες στειλε μου με pm τον αριθμο πλαισιου σου και τον τυπο του αυτοκινητου σου και αυριο θα σου στειλω με pm το ιστορικο του αυτοκινητου σου (ποτε εχεις κανει servise και τι εχεις αλλαξει) εφοσον βεβαια τα servise τα εχεις κανει μεσα στην bmw.
οσο για το βιβλιαρακι servis και αυτο δεν λεει τιποτα ας εχει και σφραγιδες και υπογραφες.
πριν 4 μηνες κολλητος μου πουλησε ενα golf.το εκανε servise σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της vw και ειχε βιβλιαρακι servis. επειδη ομως το κατεβασε τα χιλιομετρα και τα νεα χιλιομετρα δεν συμβαδιζανε με το βιβλιαρακι πηγε στο συνεργειο αυτο και του εδωσε νεο βιβλιαρακι (λευκο) του εβαλε σφραγιδες και υπογραφες και του λεει συμπληρωσε το οπως εσυ θελεις.
γι αυτο φιλε μου μην δινεις βαση ουτε σε βιβλιαρακια ουτε σε τιποτα.

m_power_lunatic
29-03-11, 11:37
Η αληθεια ειναι καπου στην μεση παιδια να πω και εγω με την ταπεινη μου εμπειρια απο αγοραπωλησιες.Το πιο ξεκαθαρο σημεια να εμπιστευτειτε με την βοηθεια ΕΜΠΕΙΡΟΥ μηχανικου και φανοποιου ειναι η κατασταση του σασι ΑΠΟ ΚΑΤΩ.Μολις το σηκωσετε απο κατω αποκαλυπτονται ολα παιδια,οσο και να το εχει προσεξει απο ''πανω'',οσο να εχει μαιμουδεψει το βιβλιο,οσο καινουργια σαλονια-τιμονια-λεβιεδες να εχει βαλει.....μολις σηκωθει απο κατω φαινονται τα παντα.Δεν προοριζονται με ακριβεια χιλιομετρου αλλα οι χαωδης διαφορες φαινονται ξεκαθαρα.Οσο και να το πλυνει απο κατω,τα φθαρμενα ψαλιδια,γεφυρες αλατισμενες κτλ δεν κρυβονται.Τουλαχιστον εγω ετσι νομιζω και μου εχει δειξει η εμπειρια μου.

gregE36
29-03-11, 11:41
ρε παιδια αφου ζουμε στο απατεονοελαδισταν τι βιβλιαρακια σερβις και κολοκυθια τουμπανα το αμαξι τσεκαρε αν ειναι καλο και τελος

BILL VUZAS
29-03-11, 13:02
Με βασανίζει ένα ερώτημα,
αφου το αυτοκίνητο είναι μετατροπή ποια χιλιόμετρα μπορεί να είναι γνήσια,του σασί ή του κινητήρα.Τι ψάχνεις στα χιλιόμετρα,είσαι λάθος και δεν πρόκειται να βρείς την αλήθεια.
Εάν η κατάσταση της μαιμούς σε ικανοποιεί πάρτην,αλλά δεν μπορεί να αλλάξει το δεδομένο ότι είναι μαιμού.:scratchch

zaharias
29-03-11, 14:16
Παιδες, εδω που τα λεμε, αμα υπαρχει γνωστος δεν ειναι και τιποτα να βγει ενα πλαστο book service..!! Γιατι εχουν ακουστει και αυτα..
Το πιο καλο ειναι να γνωριζεις τον ιδιοκτητη και να τον εμπιστευεσαι..
Ολα τα υπολοιπα ειναι θεμα.. τυχης.. Σιγουρα υπαρχουν και καλα αυτοκινητα και με πραγματικα ΛΙΓΑ χλμ, αλλα σε βαζουν σε υποψιες αν οντως ισχυουν.. Αμα ανοιξεις ενα περιοδικο με μεταχειρισμενα 8 στα 10 αυτοκινητα που μπορει να ειναι και πανω απο 10ετιας, εχουν κατω απο 100.000χλμ..
Οσον αφορα το φιλο με το 36αρι.. Μαλλον ΠΟΤΕ δεν θα βρει τα πραγματικα χλμ..

Παντως φιλος τη πατησε χθες με αγορα 520 Ε60 2,2 170 αλογα.. Το αμαξι κατασκευη 7/2003 βασει αρ.πλαισιου και εισαγωγης 2007 στην Ελλαδα του το πουλησε σαν 2007 μοντελο (κλασικη π*υστια που κανουν οι μαντραδες.. ενω του ειχα πει να μην το κλεισει πριν παμε παρεα να το δουμε, αυτος βιαστηκε). Ευτυχως δεν το πληρωσε σαν 2007 μοντελο και του πηρε και καλη τιμη πισω ενα mercedes παναρχαιο (το καλο της υποθεσης).. Τα χλμ 70.000 και κατι περιπου, δεν κοιταξα για book service και με σχετικα καλο εξοπλισμο..

stauros772000
29-03-11, 16:27
αυτος ο μαντρας αλλα και ΟΛΟΙ οι ομοιοι του θελουν ΣΚΟΤΩΜΑ.-(πρωτα την οικογενεια τους και μετα αυτους..............)

BILL VUZAS
29-03-11, 17:16
Δεν ζούμε σε κοινωνία αγγέλων.Και εμείς όταν πάμε το χρέπι μας για πώληση ή ανταλλαγή το ίδιο κάνουμε,κατεβάζουμε χιλιόμετρα δεν κάνουμε σέρβις κρύβουμε τις ζημιές.Οι έμποροι τα μεταχειρισμένα που πωλούν δεν τα κάτασκεύασαν οι ίδιοι,από εμάς τα πήραν.
Και συνήθως καμαρώνουμε,που δώσαμε,(τον χάρο που είχαμε με άπειρα χιλιόμετρα) σε καλή τιμή στο κορόιδο τον μαντρά!:thumbsdow

rapid_fast
29-03-11, 17:40
Okσε αυτα που λες εισαι λαθος.αν δωσω τον αριθμο πλαισιου ενος αυτοκινητου στην bmw (μιλαω για την πολη μου δεν ξερω για αλλες αντιπροσωπειες ) θα μου πουνε το ιστορικο του εφοσον βεβαια τα servis εχουν γινει μεσα σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο της bmw και οχι
καπου αλλου. και αν νομιζεις οτι σου λεω υπερβολες στειλε μου με pm τον αριθμο πλαισιου σου και τον τυπο του αυτοκινητου σου και αυριο θα σου στειλω με pm το ιστορικο του αυτοκινητου σου (ποτε εχεις κανει servise και τι εχεις αλλαξει) εφοσον βεβαια τα servise τα εχεις κανει μεσα στην bmw.
οσο για το βιβλιαρακι servis και αυτο δεν λεει τιποτα ας εχει και σφραγιδες και υπογραφες.
πριν 4 μηνες κολλητος μου πουλησε ενα golf.το εκανε servise σε ενα εξουσιοδοτημενο συνεργειο της vw και ειχε βιβλιαρακι servis. επειδη ομως το κατεβασε τα χιλιομετρα και τα νεα χιλιομετρα δεν συμβαδιζανε με το βιβλιαρακι πηγε στο συνεργειο αυτο και του εδωσε νεο βιβλιαρακι (λευκο) του εβαλε σφραγιδες και υπογραφες και του λεει συμπληρωσε το οπως εσυ θελεις.
γι αυτο φιλε μου μην δινεις βαση ουτε σε βιβλιαρακια ουτε σε τιποτα.

Ok..
KS60085...

rapid_fast
30-03-11, 13:43
Ο δημήτρης μου απάντησε με προσωπικό μηνυμα στα στοιχεία που το έδωσα..
Παραθέτω λοιπόν τμήμα το κειμένου, με σχόλια....

Το αυτοκίνητο σου είναι εισαγωγή από γερμάνια Οντως είναι..

20/2/2003 είχε 77000km Δύσκολο..
14/8/2003 είχε 13500km. (ίσως λέει άλλαξαν καντράν ή κατέβασαν χιλιόμετρα.) Αδύνατον
Στις 14/8/3 άλλαξε γρύλο πόρτας Μπά
Στα 71000km άλλαξε θερμοστάτη (ήταν σε εγγύηση) Οχι ακόμα
Μου είπαν ότι το αυτοκίνητο αυτό είχε πολλές εγγυήσεις.(άλλαξε δηλαδή πολλά πράγματα ενώ ήταν μέσα σε εγγύηση). (κάτι δακτυλίους, γρύλο πόρτας ,θερμοστάτη και άλλα , αλλά επειδή μιλούσαμε από το τηλ μου είπε ότι είναι πολλά δεν μπορώ να σου τα πω από το τηλέφωνο.
Όλα αυτά που σου είπα έχουν γίνει μέχρι τον Αύγουστο του 2003.απο τότε δεν μπήκε σε επίσημο servis bmw για να έχει καταγράφει το ιστορικό των servis που έχει κάνει.

Οπως μπορείτε όλοι να δείτε με μια απλή επίσκεψη στο bmwfans ή στο realoem,
το αυτοκίνητο είναι κατασκευασμένο τον Σεπτέμβριο του 2004..
Το πλήρες ιστορικό το γνωρίζετε οι περισσότεροι, μιάς και το έχω αναφέρει αναλυτικά
στο θέμα "Προσωπική άποψη για τη σειρά Ε46"
Το απόγευμα θα ανεβάσω και 2-3 εικόνες απο το βιβλίο του..

zaharias
30-03-11, 14:03
Παντως αυτο που λεει Παναγιωτη οτι εχουν αλλαχτει στην εγγυηση πραγματα σημαινει το εξης..
Απ'οτι ξερω πολλοι εμποροι-αντιπροσωποι κρατανε αντιγραφο της αδειας κυκλοφοριας και ετσι παιρνανε σε "γνωστους τους" διαφορα ανταλλακτικα στην εγγυηση, για να τους εξυπηρετησουν με αυτον τον τροπο, επειδη μπορει το δικο τους να εχει βγει απο την εγγυηση..

BMW Power
30-03-11, 15:05
Και με το VIN γίνεται αυτό και δυστυχώς χρησιμοποιείται και από εξουσιοδοτημένους για να κάνουν διευκόλυνση στους καλούς πελάτες.

Με το VIN φίλου που είχε CSL αγοράστηκαν άπειρα εξαρτήματα και μπήκαν σε απλά Μ3 Ε46!!!

BILL VUZAS
30-03-11, 15:19
Σήμερα πλέον δεν έχεις εμπιστοσύνη σε κανένα,ούτε στον κώλο σου,πας για κλάσιμο και σου βγαίνει χέ@ιμο!!!:bs:

giannis 116
30-03-11, 20:31
Σήμερα πλέον δεν έχεις εμπιστοσύνη σε κανένα,ούτε στον κώλο σου,πας για κλάσιμο και σου βγαίνει χέ@ιμο!!!:bs:

Πρεπει να μπει softkey 'like' στο φορουμ, ωσαν του φου-μπου! :p:

ThaNOS E46coupe
01-04-11, 14:32
Πρεπει να μπει softkey 'like' στο φορουμ, ωσαν του φου-μπου! :p:

έχει δίκιο ο Γιάννης... μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο κύριε admin?:ices_ange

E36 RULES!!
01-04-11, 14:41
PLEASE DON'T!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

ThaNOS E46coupe
01-04-11, 16:01
PLEASE DON'T!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! !!

γιατί ρε τρελέ? σόρρυ για το :offtopic:

E36 RULES!!
01-04-11, 16:14
γιατί ρε τρελέ? σόρρυ για το :offtopic:

χαχαχαχα! απλα, don't like.. :peepwall:

Stunt Mike
02-04-11, 01:00
Ο δημήτρης μου απάντησε με προσωπικό μηνυμα στα στοιχεία που το έδωσα..
Παραθέτω λοιπόν τμήμα το κειμένου, με σχόλια....

Το αυτοκίνητο σου είναι εισαγωγή από γερμάνια Οντως είναι..

20/2/2003 είχε 77000km Δύσκολο..
14/8/2003 είχε 13500km. (ίσως λέει άλλαξαν καντράν ή κατέβασαν χιλιόμετρα.) Αδύνατον
Στις 14/8/3 άλλαξε γρύλο πόρτας Μπά
Στα 71000km άλλαξε θερμοστάτη (ήταν σε εγγύηση) Οχι ακόμα
Μου είπαν ότι το αυτοκίνητο αυτό είχε πολλές εγγυήσεις.(άλλαξε δηλαδή πολλά πράγματα ενώ ήταν μέσα σε εγγύηση). (κάτι δακτυλίους, γρύλο πόρτας ,θερμοστάτη και άλλα , αλλά επειδή μιλούσαμε από το τηλ μου είπε ότι είναι πολλά δεν μπορώ να σου τα πω από το τηλέφωνο.
Όλα αυτά που σου είπα έχουν γίνει μέχρι τον Αύγουστο του 2003.απο τότε δεν μπήκε σε επίσημο servis bmw για να έχει καταγράφει το ιστορικό των servis που έχει κάνει.

Οπως μπορείτε όλοι να δείτε με μια απλή επίσκεψη στο bmwfans ή στο realoem,
το αυτοκίνητο είναι κατασκευασμένο τον Σεπτέμβριο του 2004..
Το πλήρες ιστορικό το γνωρίζετε οι περισσότεροι, μιάς και το έχω αναφέρει αναλυτικά
στο θέμα "Προσωπική άποψη για τη σειρά Ε46"
Το απόγευμα θα ανεβάσω και 2-3 εικόνες απο το βιβλίο του..

Προφανεστατα το δικο σου VIN χρησιμοποιηθηκε εν αγνοια σου για να περαστουν καμποσες εγγυησεις σε αλλα 46αρια,ισως επειδη ηταν και Γερμανικο τ'αμαξι σου οποτε σιγα μην το διασταυρωνε κανεις....χρονια παγια τακτικη αυτη....Οποτε οπως καταλαβαινετε ισχυει οτι στο Ελλαδισταν,οσα βιβλιαρακια και ιστορικα σερβις να βρεις παλι σιγουρος δεν εισαι....ψαχτο να'ναι καλο τ'αμαξι και η καροτσα και αγορασε...αλλιως παρε καινουριο...

rapid_fast
02-04-11, 06:56
Ναι,
σας καταλαβαίνω, αλλά για να έχει 77.000 χιλιόμετρα στις 20/2/2003,
σημαίνει λογικά οτι είναι κατασκευής 2002 ή 2001 ή 2000 ή, 1999 και πάει λέγοντας.
Ενώ είναι κατασκευής 9/2004.
Πώς μπορείς να έχεις ιστορικό σε όχημα 2004, με δεδομένα 2003??
Αφού κατά την εγγραφή δεδομένων στο σύστημα μεσα στο database
η ημερομηνία είναι πάντα η τρέχουσα.. Αρα με το συγκεκριμένο VIN θα μπορούσαν να
γίνουν καταχωρήσεις μόνο μετά απο τον 10/2004 και όχι προγενέστερα..
:lamer:

Stunt Mike
02-04-11, 09:35
Ναι,
σας καταλαβαίνω, αλλά για να έχει 77.000 χιλιόμετρα στις 20/2/2003,
σημαίνει λογικά οτι είναι κατασκευής 2002 ή 2001 ή 2000 ή, 1999 και πάει λέγοντας.
Ενώ είναι κατασκευής 9/2004.
Πώς μπορείς να έχεις ιστορικό σε όχημα 2004, με δεδομένα 2003??
Αφού κατά την εγγραφή δεδομένων στο σύστημα μεσα στο database
η ημερομηνία είναι πάντα η τρέχουσα.. Αρα με το συγκεκριμένο VIN θα μπορούσαν να
γίνουν καταχωρήσεις μόνο μετά απο τον 10/2004 και όχι προγενέστερα..
:lamer:

Οι Ελληνες δεν κοιτανε τετοιες λεπτομερειες φιλε μου..Πηραν ενα τυχαιο VIN απ'τ'αρχεια τους και φτιαξανε αλλο ενα βιβλιαρακι σερβις για καποιον δικο τους.Αυτο δεν εγινε απαραιτητα μεσα στο 2003,αλλα καπου μετα την ημερομηνια καταχωρησης του δικου σου...Παντως ποσο συμπτωση ειναι να ψαχνεις τυχαια ενα αμαξι και να πεφτεις πανω σε μαιμουδια???Απιστευτο!!

ziaba
02-04-11, 09:44
εμένα έτυχε όταν κατά την αγορά του δικού μου να δω κ τον φάκελο του υπουργείου που έγραφε μέσα ποίος το είχε πότε έχει εισαχθεί στ ελλάδα κτλ από καινούριο ήταν στ ίδιο υπουργείο πάντα, μετά πήγα κ ζήτησα ευγενικά με πινακίδα όλα τα σέρβις από αντιπροσωπεια κ μου τα έδειξαν χωρίς κανένα πρόβλημα ήταν τα πάντα περασμένα στ βάση δεδομένων τους από το πρωτο έως το τελευταίο σέρβις ύστερα από έλεγχο σε ένα δικό μου μηχανικό το αγόρασα

LefterisK
05-04-11, 11:35
ερωτηση: απο το bc της Ε90 μπορεις να δεις τα πραγματικα χλμ του αμαξιου; στα υπομενου 1.χ και πιο συγκεκριμενα στο 1.1 ; ή αυτα τα χλμ που δειχνει ειναι κατι αλλο; (ειναι στα ιδια μενου με την εκδοση των software,can-bus, part number κλπ)
ευχαριστω


υγ: ψαχνοντας στο ιντερνετ ειδα μια φωτο που αναγραφει για το ΒC του 1.1:
K-ZAHL W/T
48980/48484
και ο τυπος ρωταει ακριβως το ιδιο! αν δλδ ειναι τα πραγματικα χλμ ή κατι αλλο! ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι μιας και σε εμενα βγαζει ακριβως το ιδιο!!!!αλλα τι ειναι;

ThaNOS E46coupe
05-04-11, 21:34
lefteris νομίζω οτι είναι τα υπολειπόμενα χιλιόμετρα για το επόμενο σέρβις. άν παρατηρίσεις όλο και λιγοστεύουν όσο κινείς το όχημα!!!!!
αλλιώς διαβασε εδώ και ότι κατάλαβες κατάλαβες!!!!!:D http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=50

Dimpas
06-04-11, 00:11
Οι Ελληνες δεν κοιτανε τετοιες λεπτομερειες φιλε μου..Πηραν ενα τυχαιο VIN απ'τ'αρχεια τους και φτιαξανε αλλο ενα βιβλιαρακι σερβις για καποιον δικο τους.Αυτο δεν εγινε απαραιτητα μεσα στο 2003,αλλα καπου μετα την ημερομηνια καταχωρησης του δικου σου...Παντως ποσο συμπτωση ειναι να ψαχνεις τυχαια ενα αμαξι και να πεφτεις πανω σε μαιμουδια???Απιστευτο!!


Σε πρώτη φάση για να καταλάβεις ένα ΜΑΙΜΟΥ Book service πρέπει να παρατηρήσεις τα εξής !

Α ) ΓΡΑΦΙΚΟ ΧΑΡΑΚΤΗΡΑ και ομοιομορφίες στο γράψιμο !
Β ) Μελάνι στυλό
Γ) Σφραγίδες και σημάδια

Βγάζει μάτι ένα book service Που συμπληρώθηκε ΟΛΟ σε 5 λεπτά και ένα άλλο που πήρε 3-4 χρόνια !

LefterisK
06-04-11, 08:14
@dimpas οπως τα λες ειναι! ο γραφικος χαρακτηρας παιζει ρολο!οπως επισης και το κατα ποσο ζωηρο ειναι το μελανι με την πάροδο του χρόνου (αλλιως δλδ φαινεται ενα μελανι που αποτυπωθηκε πριν 8χρονια κ αλλιως πριν 1μηνα


@θανο το εχω διαβασει, σε ευχαριστω! αλλα δεν ειναι αυτο που λες. μιλαω για το κρυφο υπομενού 1.1 δλδ "4nnn Κ-αριθμός" και μαλιστα βρήκα κ βιντεο στο youtube που σε αυτον που το ανέβασε δείχνει ακριβως τα ίδια νουμερα με εμένα! δηλαδή:
K-ZAHL W/T
48980/48484

μάλιστα σε εναν άλλο του εβγαζε αυτο:
K-ZAHL W/T
48484/48484

τι μπορει να σημαινει αυτος ο κωδικος λοιπόν που βγαζει το 1.1 υπομενου;

stelmaniac
06-04-11, 09:27
Οι Ελληνες δεν κοιτανε τετοιες λεπτομερειες φιλε μου..Πηραν ενα τυχαιο VIN απ'τ'αρχεια τους και φτιαξανε αλλο ενα βιβλιαρακι σερβις για καποιον δικο τους.Αυτο δεν εγινε απαραιτητα μεσα στο 2003,αλλα καπου μετα την ημερομηνια καταχωρησης του δικου σου...Παντως ποσο συμπτωση ειναι να ψαχνεις τυχαια ενα αμαξι και να πεφτεις πανω σε μαιμουδια???Απιστευτο!!

Δηλαδη επινοησαν εναν vin απο μελλοντικο μοντελο και μαλιστα επεσαν και μεσα???
Δε μου ακουγεται και πολυ πιθανο....(η μαλλον δεν καταλαβα καλα)...

stelmaniac
06-04-11, 09:30
έχει δίκιο ο Γιάννης... μπορούμε να κάνουμε κάτι τέτοιο κύριε admin?:ices_ange

Σταματα να γλυφεις την εξουσια ρε χασαπακλα....:bullhorn:

rapid_fast
06-04-11, 12:19
lefteris νομίζω οτι είναι τα υπολειπόμενα χιλιόμετρα για το επόμενο σέρβις. άν παρατηρίσεις όλο και λιγοστεύουν όσο κινείς το όχημα!!!!!
αλλιώς διαβασε εδώ και ότι κατάλαβες κατάλαβες!!!!!:D http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=50

Οχι μόνο..
Μπορεί να λιγοστευουν ακόμα και αν δεν το κινείς, αλλά απλά το βάζεις μπρός..

Stunt Mike
07-04-11, 19:01
Δηλαδη επινοησαν εναν vin απο μελλοντικο μοντελο και μαλιστα επεσαν και μεσα???
Δε μου ακουγεται και πολυ πιθανο....(η μαλλον δεν καταλαβα καλα)...

Οχι βρε Στελιο.Οταν βγηκε το δικο σου περασανε καποιες εγγυησεις σ'αυτο,τον Σεπτεμβρη του 2004,για κατι που εγινε νωριτερα και ειχε μεινει σε εκκρεμοτητα απ'το 2003.Ειναι τοσο αρπακολλαδες που ουτε καν τους ενοιαζε το προφανες:αν καποιος ελεγχε την περιπτωση,θα'βλεπε αυτο που βλεπουμε κι εμεις σημερα.Εγγυησεις του 2003 περνιουνται με αυτοκινητα του 2004!!