PDA

Επιστροφή στο Forum : Υγραέριο στο αυτοκίνητό μας - ένας πρακτικός οδηγός, συνεργεία και ΤΙMEΣ


120ihatch
26-07-10, 14:36
Τώρα τελευταία μετά τις συνεχείς ανατιμήσεις της βενζίνης γίνεται ολοένα και περισσότερο κουβέντα για την υγραεριοκίνηση.
Πολλά αυτοκίνητα μετατρέπονται για να καίνε υγραέριο, οι ουρές αναμονής είναι μεγάλες και μπορεί να χρειαστεί να κλειστεί ραντεβού για 5μήνες μετά.
Τα οφέλη είναι γνωστά, περιπου 65-70% λιγότερα χρήματα σε καύσιμα, το υγραέριο είναι αέριο και καθαρίζει τον θάλαμο καύσης, τα τελευταία συστήματα μπορεί να ρυθμιστούν για μέγιστη οικονομία ή επιδόσεις από διακόπτη μέσα στο αυτοκίνητο, το υγραέριο θεωρείται οικολογικό από την ευρωπαϊκή ένωση άρα είναι δυσκολότερο (όχι αδύνατο) να φορολογηθεί. Τα μειονεκτήματα το ίδιο γνωστά (μικρότερος χώρος αποσκευών/ρεζερβουάρ στο σχήμα της ρεζέρβας (αν υπάρχει θέση στο αυτοκίνητο) κλπ κλπ)

ΠΡΟΣΟΧΉ : εδώ δεν μας ενδιαφέρουν τα παραπάνω, αυτά μπορούν να βρεθούν οπουδήποτε στο διαδίκτυο

Το κόστος για την τοποθέτηση στην ελλάδα είναι γύρω στα 1500-1600 ευρώ.
Στη Βουλγαρία όμως ανέρχεται στα 500ΕΥΡΩ (!) και τώρα τελευταία σου δίνουν απ΄ότι λένε και πιστοποιητικό.

ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
ΔΗΛΑΔΉ:

1. Πόσο κοστίζει η τοποθέτηση στην Ελλάδα (και για να μην γίνει διαφήμιση, μπορεί να γίνει συνεννόηση και με πμ για συγκεκριμένα συνεργεία).
2. Πόσο κοστίζει σε γειτονικές χώρες και αν η μετατροπή γίνει σε χώρα της ΕΕ, αν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ και αν είναι νόμιμο γενικά.

Σκοπός του νήματος αυτού είναι το κέρδος των μελών του bmw-motorsport.gr, καθώς θα μπορέσει να βρει ο κάθε ενδιαφερόμενος πληροφορίες ΚΑΙ ΤΙΣ ΚΑΛΎΤΕΡΕΣ ΤΙΜΕΣ ΚΑΙ ΝΑ ΓΛΙΤΏΣΕΙ ΧΡΗΜΑΤΑ.



...

Υ.Γ Αγαπητοί φίλοι από τη Βόρεια Ελλάδα, ξέρω ότι τουλάχιστον 10 αυτοκίνητα κάθε μέρα κάνουν τη μετατροπή σε υγραέριο στη Βουλγαρία με κόστος 500-600 ευρώ.
Επιπλέον έμαθα ότι για να περαστεί ΚΤΕΟ στην Ελλάδα το αυτοκίνητο που έχει κάνει τη μετατροπή στο εξωτερικό, πρέπει να υπάρχει κάποιο στοιχείο για την πιστοποίηση των γνώσεων του μηχανικού που ανέλαβε την εγκατάσταση (πχ άδεια ασκήσεως επαγγέλματος ή πτυχίο σχολής μηχανικών-αυτά υπάρχουν για να αναλαμβάνουν τόσα οχήματα από Ελλάδα).

Παρακαλώ όποιος γνωρίζει, ας μου στείλει με προσωπικό μήνυμα τα στοιχεία κάποιου συνεργείου στη Βουλγαρία που να αναλαμβάνει τέτοιες εργασίες με πιστοποίηση για την Ελλάδα. Ενδιαφέρομαι άμεσα.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Fairytale
26-07-10, 15:13
ΤΟ ΘΕΜΑ ΜΑΣ ΛΟΙΠΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΥΓΡΑΕΡΙΟ ΣΤΗΝ ΠΡΑΞΗ
ΔΗΛΑΔΉ:

1. Πόσο κοστίζει η τοποθέτηση στην Ελλάδα (και για να μην γίνει διαφήμιση, μπορεί να γίνει συνεννόηση και με πμ για συγκεκριμένα συνεργεία).
2. Πόσο κοστίζει σε γειτονικές χώρες και αν η μετατροπή γίνει σε χώρα της ΕΕ, αν μπορεί να περάσει ΚΤΕΟ και αν είναι νόμιμο γενικά.

1. Προ 2-3 εβδομάδων λίγο πριν την μετάδοση της F1 υπήρξε μία συνέντευξη με έναν τοποθετητή τέτοιων συστημάτων.
Εκεί λοιπόν ειπώθηκε ότι υπάρχουν διάφορα κιτ (βασικά Ιταλικά και ας πούμε ανατολικού μπλοκ) που έχουν αρκετές διαφορές μεταξυ τους. Δηλ. υπάρχουν γενιές και στα κιτ υγραεριοκίνησης που αφορούν ουσιαστικά την τεχνολογία των μοτέρ.
Τα τελευταία π.χ. κιτ τα 5ης γενιάς (που αφορούν τα σύγχρονα αυτοκίνητα) δεν έχουν πνεύμονα και καταφέρνουν μέχρι και μείωση κατανάλωσης (πράγμα που τα παλαιότερης γενιάς κιτ δεν καταφέρνουν ας πούμε). Η τιμή που έδωσε αυτός για παλαιότερης γενιάς κιτ ήταν στα 900e.

2.Κατά τον ίδιο τοποθετητή πάντα η εγκατάσταση στην Βουλγαρία δεν εγκρίνεται απο τα Ελληνικά ΚΤΕΟ και μάλιστα ανέφερε ότι οι άδειες για αυτην την μπίζνα έχουν κλειδώσει ουσιαστικά, γιατί αλλάζει το νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία τους ως προς το αυστηρότερο. Και αργότερα με το νέο πλαίσιο θα δοθούν νέες άδειες και θα επανεξεταστούν οι τωρινές.

Τι μας είπε δηλ.;
Υπάρχουν γενιές τέτοιων συστημάτων με ανάλογη επιβάρυνση στην τιμή τους (τα νεότερα είναι τα 5ης γενιάς και αναφέρονται σε σύγχρονα αυτοκίνητα όπως το δικό σου).
Δεν εγκρινεται σύστημα τοποθετημένο στην Βουλγαρία, γιατί δεν αναγνωρίζεται ο τίτλος του τοποθετητή ως εγκεκριμένος (αφού δεν του έχει παραχωρηθεί στην Ελλάδα).
Το νομικό πλαίσιο είναι υπό αλλαγή (ως προς το αυστηρότερο).

Θα πρότεινα να ρωτήσεις σε ΚΤΕΟ της περιοχής σου για το τι οδηγίες έχουν πάρει (και που είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξουν).
C U out there

120ihatch
26-07-10, 15:20
1. Προ 2-3 εβδομάδων λίγο πριν την μετάδοση της F1 υπήρξε μία συνέντευξη με έναν τοποθετητή τέτοιων συστημάτων.
Εκεί λοιπόν ειπώθηκε ότι υπάρχουν διάφορα κιτ (βασικά Ιταλικά και ας πούμε ανατολικού μπλοκ) που έχουν αρκετές διαφορές μεταξυ τους. Δηλ. υπάρχουν γενιές και στα κιτ υγραεριοκίνησης που αφορούν ουσιαστικά την τεχνολογία των μοτέρ.
Τα τελευταία π.χ. κιτ τα 5ης γενιάς (που αφορούν τα σύγχρονα αυτοκίνητα) δεν έχουν πνεύμονα και καταφέρνουν μέχρι και μείωση κατανάλωσης (πράγμα που τα παλαιότερης γενιάς κιτ δεν καταφέρνουν ας πούμε). Η τιμή που έδωσε αυτός για παλαιότερης γενιάς κιτ ήταν στα 900e.

2.Κατά τον ίδιο τοποθετητή πάντα η εγκατάσταση στην Βουλγαρία δεν εγκρίνεται απο τα Ελληνικά ΚΤΕΟ και μάλιστα ανέφερε ότι οι άδειες για αυτην την μπίζνα έχουν κλειδώσει ουσιαστικά, γιατί αλλάζει το νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία τους ως προς το αυστηρότερο. Και αργότερα με το νέο πλαίσιο θα δοθούν νέες άδειες και θα επανεξεταστούν οι τωρινές.

Τι μας είπε δηλ.;
Υπάρχουν γενιές τέτοιων συστημάτων με ανάλογη επιβάρυνση στην τιμή τους (τα νεότερα είναι τα 5ης γενιάς και αναφέρονται σε σύγχρονα αυτοκίνητα όπως το δικό σου).
Δεν εγκρινεται σύστημα τοποθετημένο στην Βουλγαρία, γιατί δεν αναγνωρίζεται ο τίτλος του τοποθετητή ως εγκεκριμένος (αφού δεν του έχει παραχωρηθεί στην Ελλάδα).
Το νομικό πλαίσιο είναι υπό αλλαγή (ως προς το αυστηρότερο).

Θα πρότεινα να ρωτήσεις σε ΚΤΕΟ της περιοχής σου για το τι οδηγίες έχουν πάρει (και που είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξουν).
C U out there



Ευχαριστώ για τις χρήσιμες πληροφορίες. Πιστεύω ότι είναι σημαντικό αυτό το νήμα και ίσως να απασχολήσει όλο και περισσότερους στο μέλλον.
Η γνώση είναι δύναμη λένε και μόνο να ωφεληθούμε έχουμε βοηθώντας ο ένας τον άλλο.

Κάθε άποψη αλλά και εμπειρία είναι περισσότερο από ευπρόσδεκτη !

mike21
26-07-10, 16:44
έχω βάλει σε ένα φορτηγό(κλούβα),αυτό με τον πνέυμονα,η κατανάλωση ανέβηκε απο τα 15 στα 17 λίτρα αλλά είναι τέτοια η διαφορά στο λίτρο που τα κερδίζεις απο εκεί,η απόδοση έχει πέσει λίγο,σε αυτοκίνητα με καρμπυρατέρ το κόστος τοποθέτησης είναι στα 800 ευρώ,αλλά μακροπρόθεσμα θα βγάλει πρόβλημα στις βαλβίδες,αυτό που με προβληματίζει είναι το τι θα κάνει το κράτος εάν δεί ότι χάνει λεφτά,τους έχω ικανούς να φτάσει το αέριο όσο η αμόλυβδη,όπως έκαναν και με το diesel

oldcarskickass
26-07-10, 17:14
1. Προ 2-3 εβδομάδων λίγο πριν την μετάδοση της F1 υπήρξε μία συνέντευξη με έναν τοποθετητή τέτοιων συστημάτων.
Εκεί λοιπόν ειπώθηκε ότι υπάρχουν διάφορα κιτ (βασικά Ιταλικά και ας πούμε ανατολικού μπλοκ) που έχουν αρκετές διαφορές μεταξυ τους. Δηλ. υπάρχουν γενιές και στα κιτ υγραεριοκίνησης που αφορούν ουσιαστικά την τεχνολογία των μοτέρ.
Τα τελευταία π.χ. κιτ τα 5ης γενιάς (που αφορούν τα σύγχρονα αυτοκίνητα) δεν έχουν πνεύμονα και καταφέρνουν μέχρι και μείωση κατανάλωσης (πράγμα που τα παλαιότερης γενιάς κιτ δεν καταφέρνουν ας πούμε). Η τιμή που έδωσε αυτός για παλαιότερης γενιάς κιτ ήταν στα 900e.

2.Κατά τον ίδιο τοποθετητή πάντα η εγκατάσταση στην Βουλγαρία δεν εγκρίνεται απο τα Ελληνικά ΚΤΕΟ και μάλιστα ανέφερε ότι οι άδειες για αυτην την μπίζνα έχουν κλειδώσει ουσιαστικά, γιατί αλλάζει το νομοθετικό πλαίσιο που διέπει τη λειτουργία τους ως προς το αυστηρότερο. Και αργότερα με το νέο πλαίσιο θα δοθούν νέες άδειες και θα επανεξεταστούν οι τωρινές.

Τι μας είπε δηλ.;
Υπάρχουν γενιές τέτοιων συστημάτων με ανάλογη επιβάρυνση στην τιμή τους (τα νεότερα είναι τα 5ης γενιάς και αναφέρονται σε σύγχρονα αυτοκίνητα όπως το δικό σου).
Δεν εγκρινεται σύστημα τοποθετημένο στην Βουλγαρία, γιατί δεν αναγνωρίζεται ο τίτλος του τοποθετητή ως εγκεκριμένος (αφού δεν του έχει παραχωρηθεί στην Ελλάδα).
Το νομικό πλαίσιο είναι υπό αλλαγή (ως προς το αυστηρότερο).

Θα πρότεινα να ρωτήσεις σε ΚΤΕΟ της περιοχής σου για το τι οδηγίες έχουν πάρει (και που είμαι σίγουρος ότι θα αλλάξουν).
C U out there


Κοίτα αυτό με τη Βουλγαρία είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ θέμα.

καταρχάς η Βουλγαρία είναι στην Ε.Ε..

Κατά δεύτερον η εγκατάσταση θέλει μελέτη μηχανολόγου μηχανικού.
*ΘΕΩΡΙΑ*>>>
Σαν ευρωπαίοι πολίτες αμφότεροι μπορούμε να κάνουμε μελέτη εγκατάστασης εδώ και τοποθέτηση εκεί. Από τη στιγμή βέβαια που ο ΕΚΕΙ τοποθετητής είναι εγκεκριμένος από την κατασκευάστρια εταιρεία.**

Το δεν εγκρίνεται από τα ελληνικά ΚΤΕΟ είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα.
1)γιατί προέρχεται η δήλωση από τοποθετητή τέτοιων συστημάτων στην Ελλάδα (δλδ είναι σα να λέει εκείνος, πάτε στη Βουλγαρία όχι εδώ)
2)Πρόκειται για ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συστήματα, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια όμως, το μόνο που αλλάζει είναι η μελέτη του μηχανολόγου μηχανικού.
3)αν δε το δω εγγράφως δλδ ότι ΔΕΝ εγκρίνεται η εγκατάσταση τέτοιου συστήματος στην ΕΥΡΩΠΗ (γιατί η Βουλγαρία ΕΙΝΑΙ στην Ευρώπη), δε βρίσκω λόγο να ΜΗΝ την κάνει δεκτή το ΚΤΕΟ.
4)το θέμα του ΦΠΑ. Στην ευρώπη είμαστε, ξέρεις τι γίνεται.

Εγώ θα πρότεινα να υποβάλλει ΟΠΟΙΟΣ υποβάλλει το αίτημα - ερώτημά του ΓΡΑΠΤΩΣ και να απαιτήσει ΓΡΑΠΤΗ απάντηση για το ΤΙ ακριβώς χρειάζεται ένα όχημα που θα μετατραπεί σε υγραέριο ώστε να είναι νόμιμο.

Το 100% σίγουρο είναι ότι ήδη το θέμα μυρίζει γκετοποίηση και μάλιστα οι τοποθετητές (όπως και κάθε άλλοι << καινοτόμοι >> είτε πωλητές είτε εγκαταστάτες ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ συστημάτων) πατάνε στην άγνοια των καταναλωτών, απαντώντας βέβαια ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ και ΠΟΤΕ γραπτά.

stelmaniac
26-07-10, 17:21
παντως το τελευταιο που θα επρεπε να σας νοιαζει για οποιαδηποτε επεμβαση στο αυτοκινητο σας ειναι το κτεο...μη με κανετε να επεκταθω...

EVANGELOS
26-07-10, 17:32
που είναι ο θεός που ήθελε να βάλει γκάζι σε s54 ??? :D :D :D

rapid_fast
26-07-10, 18:03
Κοίτα αυτό με τη Βουλγαρία είναι ΟΛΟΚΛΗΡΟ θέμα.

καταρχάς η Βουλγαρία είναι στην Ε.Ε..

Κατά δεύτερον η εγκατάσταση θέλει μελέτη μηχανολόγου μηχανικού.
*ΘΕΩΡΙΑ*>>>
Σαν ευρωπαίοι πολίτες αμφότεροι μπορούμε να κάνουμε μελέτη εγκατάστασης εδώ και τοποθέτηση εκεί. Από τη στιγμή βέβαια που ο ΕΚΕΙ τοποθετητής είναι εγκεκριμένος από την κατασκευάστρια εταιρεία.**

Το δεν εγκρίνεται από τα ελληνικά ΚΤΕΟ είναι η μεγαλύτερη μπαρούφα.
1)γιατί προέρχεται η δήλωση από τοποθετητή τέτοιων συστημάτων στην Ελλάδα (δλδ είναι σα να λέει εκείνος, πάτε στη Βουλγαρία όχι εδώ)
2)Πρόκειται για ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια συστήματα, ΑΚΡΙΒΩΣ τα ίδια όμως, το μόνο που αλλάζει είναι η μελέτη του μηχανολόγου μηχανικού.
3)αν δε το δω εγγράφως δλδ ότι ΔΕΝ εγκρίνεται η εγκατάσταση τέτοιου συστήματος στην ΕΥΡΩΠΗ (γιατί η Βουλγαρία ΕΙΝΑΙ στην Ευρώπη), δε βρίσκω λόγο να ΜΗΝ την κάνει δεκτή το ΚΤΕΟ.
4)το θέμα του ΦΠΑ. Στην ευρώπη είμαστε, ξέρεις τι γίνεται.

Εγώ θα πρότεινα να υποβάλλει ΟΠΟΙΟΣ υποβάλλει το αίτημα - ερώτημά του ΓΡΑΠΤΩΣ και να απαιτήσει ΓΡΑΠΤΗ απάντηση για το ΤΙ ακριβώς χρειάζεται ένα όχημα που θα μετατραπεί σε υγραέριο ώστε να είναι νόμιμο.

Το 100% σίγουρο είναι ότι ήδη το θέμα μυρίζει γκετοποίηση και μάλιστα οι τοποθετητές (όπως και κάθε άλλοι << καινοτόμοι >> είτε πωλητές είτε εγκαταστάτες ΟΠΟΙΟΝΔΗΠΟΤΕ συστημάτων) πατάνε στην άγνοια των καταναλωτών, απαντώντας βέβαια ΠΡΟΦΟΡΙΚΑ και ΠΟΤΕ γραπτά.
Ρε αγόρι,
αφού είμαστε Μπ@ρδέλο, το ξέρεις καλά..
Μεμβράνες βάλαμε στην Τσεχία, και μας έγραψαν στην Καλαμαριά..
Ε.Ε. και κουραφέξαλα... Με αυτοκόλλητα, και πιστοποίηση, και κτέο και όλα...
Στα δικαστήρια θα τρέχω σαν τον Μ@λ@κ@, γιατί μου την έδωσαν...

stauros772000
26-07-10, 20:43
ο νομος ξεκαθαρα λεει οτι πιστροποιηση απο κτεο,στο ελλαντα,δινουν μονο στα τοποθετιμενα εν ελλαδι.πηγα 3-4 φορες στα 2 κτεο της σαλονικης και με τσατισαν τοσο που αν δεν εβρισκα το νομοσχεδιο που το ελεγε,θα εσκαγα.το βρηκα ,το διαβασα,και οχι μονο απο βουλγαρια,αλλα σε οποιαδηποτε χωρα εκτος ελλαδος και να γινει η τοποθετηση,δεν αναγνωριζεται.κατσε καλα κλικα, αυτο και αν ειναι κλειστο επαγγελμα.αυτα που λεω ισχυαν μεχρι πριν 3 μηνες που ασχολιθηκα τελευταια φορα.

120ihatch
26-07-10, 20:52
ο νομος ξεκαθαρα λεει οτι πιστροποιηση απο κτεο,στο ελλαντα,δινουν μονο στα τοποθετιμενα εν ελλαδι.πηγα 3-4 φορες στα 2 κτεο της σαλονικης και με τσατισαν τοσο που αν δεν εβρισκα το νομοσχεδιο που το ελεγε,θα εσκαγα.το βρηκα ,το διαβασα,και οχι μονο απο βουλγαρια,αλλα σε οποιαδηποτε χωρα εκτος ελλαδος και να γινει η τοποθετηση,δεν αναγνωριζεται.κατσε καλα κλικα, αυτο και αν ειναι κλειστο επαγγελμα.αυτα που λεω ισχυαν μεχρι πριν 3 μηνες που ασχολιθηκα τελευταια φορα.


είναι επειδή μόνο τους κορυφαίους έλληνες μηχανικούς αναγνωρίζουν στο ελλάντα.
όλοι οι άλλοι στο εξωτερικό είναι άσχετοι και βάζουν σκάρτα και παλιάς τεχνολογίας κιτ υγραερίου......


:nutkick:

rapid_fast
26-07-10, 21:47
Τα φίατ που έχουν εγκατεστημένα εργοστασιακά όλα τα καλούδια για το φυσικό αέριο,
γιατί δεν ήρθαν στην Ελλάδα???
Πλέον του 25% απο τις πωλήσεις της φίατ είναι τέτοια σε όλη την Ευρώπη...
Γεία σου ΓΙΩΡΓΑΚΗ με την πράσινη ανάπτυξη...
Αντε, θα βρίσω και θα φάω BAN...

stelmaniac
26-07-10, 22:40
μην αγχωνεστε ρε παιδια...αν διαδωθει πολυ το υγραεριο και αρχισει να ανταποκρινεται ο κοσμος στην τοποθετηση του,θα γινει μπιζνα...κι οταν γινει μπιζνα..ξερει πολυ καλα η λαμογιοκυβερνηση πως θα σας ξεβρακωσει..θα φτασει το υγραεριο ακριβοτερα απ'τη βενζινη...(ελα τωρα που δεν το πιστευεις!!)

oldcarskickass
27-07-10, 09:59
Ρε αγόρι,
αφού είμαστε Μπ@ρδέλο, το ξέρεις καλά..
Μεμβράνες βάλαμε στην Τσεχία, και μας έγραψαν στην Καλαμαριά..
Ε.Ε. και κουραφέξαλα... Με αυτοκόλλητα, και πιστοποίηση, και κτέο και όλα...
Στα δικαστήρια θα τρέχω σαν τον Μ@λ@κ@, γιατί μου την έδωσαν...

Βλέπεις που λέω θεωρία...

ΚΑΝΟΝΙΚΑ λέμε έτσι θα έπρεπε να γίνεται.

Αλλά ξέρεις κάτι, για τον ίδιο λόγο που ΔΕΝ έχω αγοράσει αναλώσιμα για το Ε30 από Ελλάδα τα τελευταία 5χρόνια (εκτός από ένα αφυγραντήρα A/C), για τον ίδιο λόγο όταν βάλω υγραέριο θα βάλω έξω.

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι ποντάρουν στην άγνοια και στο έλα μωρέ που να τρέχει τώρα, ας τα σκάσει εδώ και βλέπουμε.

Fairytale
27-07-10, 17:21
Λευτέρη και Σταύρο θα σας μεταφέρω την ανάλυση ενός κορυφαίου Ευρωπαιστή που διάβασα προ 3μήνου (ήταν παλαιότερη αλλά δεν θυμάμοι πόσο).
Έλεγε λοιπόν ο αρχηγός ότι τα πρώτα σημάδια του γεγονότος ότι μπαίνουμε στη φάση αποσύνθεσης της ΕΕ (που θα μπορούσε να οδηγήσει μέχρι και στην διάλυση της αν κάτι δεν αλλάξει στην αρχιτεκτονική της) θα την δούμε όταν σε εθνικά κράτη που την αποτελούν (μετά από κρατική παρεμβαση) υψωθούν τείχη προστατευτισμού μέσα από την εθνική νομοθεσία τους.
Τότε να σας πω την αλήθεια το θεώρησα παντελώς άσχετο με την πραγματικότητα. Αλλά τωρα πια νομίζω ότι τα εθνικά κράτη της ΕΕ όλο και πιο συχνά θα σηκώνουν παρόμοια (με αυτο που περιγράφουμε παραπάνω) τείχη προστατευτισμού των επιχειρήσεων και των κεφαλαίων τους από τους "εταίρους" τους.
C U out there

dimis_gr
27-07-10, 18:31
η τιμή του υγραερίου καθορίζεται με νόμο να είναι ενα ποσό κάτω από την βενζίνη απ' όσο ξέρω μέχρι το 2018 απο κει και πέρα .....θα χει διαδωθεί κ όλας.....ωχ ωχ ωχ!!!

baklavas
07-08-10, 10:38
με ενδιαφερει κ εμενα πολυ το θεμα αυτο...κ σταδιακα, αν οχι αμεσα, θα ενδιαφερθει πολυς κοσμος...


πηρα τηλ σε μια εταιρεια να ρωτησω κοστος εγκαταστασης (αθηνα) ....
2.200 ευρω περιπου μου ειπε... καπου στην Ν.Ιωνια ;) ....

κ σε ενα αλλο ειδα στο ιντερνετ καπου στα 1900 μετρητοις μονο...
αλλιως ηταν τα ιδια με πιο πανω...

περα απο το κοστος εγκαταστασης ...οι γνωριζοντες εδω θα παρακαλουσα να κανουν κ μια αναφορα για επιδοσεις, συντηρηση...κτλ κτλ....

ευχαριστω

zgouriazmenos
07-08-10, 10:54
Έχω βάλει εγώ στο δικό μου (ε46/318ci/Μ43) εδώ και 2500km 5ης γενιάς σύστημα. Απόδοση ίδια, κατανάλωση ίδια (ίσως και λιγότερη..), συντήρηση τίποτα. Ένα φίλτρο που βρίσκεται πίσω απο την τάπα που γεμίζεις αλλα απο ότι μου είπε το αλλάζεις μια φορά στα 2/3 χρόνια. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι οτι μερικές φορές (όταν θυμάται) κάνει διακοπές σαν να προέρχονται απο ρεύμα (μπουζί? πολλαπλασιαστές? ακόμη δεν έχω καταφέρει να μάθω τί μπορεί να είναι...)

baklavas
07-08-10, 11:01
Έχω βάλει εγώ στο δικό μου (ε46/318ci/Μ43) εδώ και 2500km 5ης γενιάς σύστημα. Απόδοση ίδια, κατανάλωση ίδια (ίσως και λιγότερη..), συντήρηση τίποτα. Ένα φίλτρο που βρίσκεται πίσω απο την τάπα που γεμίζεις αλλα απο ότι μου είπε το αλλάζεις μια φορά στα 2/3 χρόνια. Το μόνο που έχω παρατηρήσει είναι οτι μερικές φορές (όταν θυμάται) κάνει διακοπές σαν να προέρχονται απο ρεύμα (μπουζί? πολλαπλασιαστές? ακόμη δεν έχω καταφέρει να μάθω τί μπορεί να είναι...)

αν δε σου κανει κοπο...στειλε σε παρακαλω ενα πμ αναλυτικα με το τι εκανες....που....κ ποσο..

zgouriazmenos
07-08-10, 12:37
αν δε σου κανει κοπο...στειλε σε παρακαλω ενα πμ αναλυτικα με το τι εκανες....που....κ ποσο..

Έχεις p.m. !!!

baklavas
07-08-10, 13:35
ριξτε κ μια ματια εδω...


http://www.4troxoi.gr/default.php?pname=Article&cat_id=13&art_id=11442&pbreak=0

http://www.autotriti.gr/data/magazine/viewthema/38463.asp

intasg
07-08-10, 13:38
Επειδή το έψαξα και εγώ λιγάκι το θέμα. Στο Ρέντη υπάρχει συνεργείο αναγνωρισμένο από το κράτος. Το κόστος είναι 1600 ευρώ για κιτ 4ης γενεάς και 1900 ευρώ για κιτ 5ης γενεάς. Το παλικάρι εκεί μου είπε πως η διαφορά τους είναι ότι το 5ης γενεάς δεν έχει πνεύμονα, αυξάνει λίγο την ιποδύναμη του κινητήρα και έχει λιγότερη κατανάλωση. Το αυτοκίνητο πρέπει να μείνει δύο μέρες μέσα. Σου δίνουν όλα τα απαραίτητα πιστοποητικά και αν θέλεις στο περνάνε στην άδεια στο υπουργείο. Το παράβολο είναι 80 ευρώ, αλλά όπιος δεν θέλει να τ΄ρεχει έχουν άνθρωπο λέει που με 140 ευρώ αναλαμβάνει και στο δηλώνει. Υπάρχουν δύο μπουκάλες-δεξαμενές που τοποθετούνται στο πορτ μπαγκάζ χωρητικότητας 60 και 90 λίτρων. Εππίσης υπάρχει και η δεξαμενή τύπου ρεζέρβας που για Ε46 τετράπορτο σαν το δικό μου έχει χωρητικότητα 45 λίτρα.
Το σκέφτομαι και εγώ πολύ σοβαρά να το τοποθετήσω. Πιστεύετε ότι αξίζει;

stauros772000
07-08-10, 18:12
δεν λεει..........μονο χασουρα θα εχεις απο το υγραεριο.

Airness
16-08-10, 18:31
Ένας φίλος μου ετοιμάζεται να βάλει εδώ στην Κοζάνη. Στα 1100 ευρώ θα του βγεί η τοποθέτηση. Επίσης στην Ρουμανία που βρίσκομαι τα τελευταία χρόνια, δεν υπάρχει ταξί χωρίς GPL καθώς και ένα 30% περίπου των υπόλοιπων οχημάτων.

Υ.Γ. Για τον φίλο που έλεγε για GPL σε s54, αυτό δεν είναι τίποτα. Εγώ στην Ρουμανία είδα Ferrari (και άλλα εξοτικά οχήματα) με GPL!!! Μόλις το είδα άρχισα να ακούω κάτι τριξίματα. Μάλλον απο τα κόκκαλα του γέρο Έντζο θα ήταν...

Fairytale
17-08-10, 00:45
Δηλ. μετά την επόμενη ενεργειακή κρίση σε 20-25 χρόνια η ferrari δεν θα παράγει αυτοκίνητα επειδή δεν θα χρησιμοποιείται η βενζίνη ως καύσιμο; Δεν νομίζω...
C U out there

E46 POWER
29-09-10, 20:28
δεν λεει..........μονο χασουρα θα εχεις απο το υγραεριο.

Σταυρο γιατι να εχει χασουρα?

εσυ στο δικο σου το μικρο δεν εχεις βαλει? εισαι ευχαριστημενος?:rockon:

intasg
29-09-10, 21:06
Εγώ εν τέλει τόλμησα και έβαλα υγραέριο. Όχι μόνο δεν το μετάνιωσα, αλλά το συνιστώ σε όλους. Ίσως να έπρεπε να το έβαζα και πολύ νωρίτερα. Στην απόδοση του αυτοκινήτου δεν έχει αλλάξει τίποτα απολύτως. Η κατανάλωση παραμένει η ίδια και δεν μου έχει δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Αυτή τη στιγμή το λίτρο έχει 0.69-0.70 ευρώ. Καίει πλέον σαν μηχανή. Όσον αφορά τη συντήρηση είναι αλλαγή δύο φιλτράκια κάθε 25.000 χλμ με κόστος 50 ευρώ.

rapid_fast
29-09-10, 23:44
Καλό είναι, να μιλάμε σωστά
και να έχουμε τεχνική κατάρτιση για αυτά που λέμε..
Διαφορετικά, αερολογίες και παπατζιλίκια, καλό είναι να τα αποφεύγουμε..
ΨΑΧΤΕ ΚΑΛΑ ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΤΕ ΚΙΝΗΣΗ...

1) Το υγραέριο βρίσκεται στην τέταρτη και όχι στην πέμπτη γενιά.
2) Για την σωστή εγκατάσταση, πρέπει να τοποθετηθούν τα μπέκ ψεκασμού σε απόσταση
15 εκατοστών (μέγιστο) απο τις βαλβίδες.
3) Η γωνία των μπέκ προς τις βαλβίδες πρέπει να είναι 45 μοίρες..
4) Οι σωλήνες απο τη βαλβίδα αεριοποίησης μέχρι τα μπέκ πρέπει να είναι ισης απόστασης.
5) Πρέπει υποχρεωτικά να μπεί πρόσθετο σύστημα λίπανσης βαλβίδων (1 δοχείο, μια βαλβίδα και ένας σωλήνας με παροχή 1 λίτρο/1000χλμ).
6) Η απόσταση κάθε σωλήνα απο οποιαδήποτε πηγή θερμότητας, πρέπει να είναι ίση ή μεγαλύτερη των 10 εκατοστών.
7) Τα συστήματα με μπεκιέρα αποδίδουν 20% λιγότερο από αυτά με ανεξάρτητα μπέκ.
8) Ολες οι βαλβίδες και όλα τα μπέκ πρέπει να έχουν πιστοποίηση CE
9) Ολο το σύστημα πρέπει να έχει ομολογκαριστεί σε κάποια χώρα της ΕΕ και να έχει
κατατεθεί η έγκριση τύπου στην τεχνική Δ/ση Σ/νιών.
10) Ενα σωστό σύστημα, έχει μπέκ που ανοίγουν για καθάρισμα.
11) Η δεξαμενή έχει τοποθετημένη εσωτερικά βαλβίδα που αποτρέπει πλήρωση πέραν του 80%
12) Το LPG καίει 10% περισσότερο απο τη βενζίνα.
13) Ολη η ευρώπη βάζει CNG.
14) Τα συστήματα τέταρτης γενιάς, υποστηρίζουν αλλαγή LPG/CNG με απλή αλλαγή δεξαμενής και βαλβίδας αεριοποίησης..
15) Η δεξαμενή έχει χρόνο ζωής 10 έτη.
16) Οι καλύτερες δεξαμενές είναι Πολωνικές.
17) Τα συστήματα απο την γείτονα χώρα, δεν έχουν εγκριση CE.
18) Το κόστος συστήματος 4ης γενιάς με 60 λίτρα δεξαμενή είναι 980 ευρώ, πέραν φ.π.α.
και τοποθέτησης.
19) Ο εγκέφαλος πρέπει να είναι τοποθετημένος κάθετα με την φίσα στο κάτω τμήμα.
20) Για να κλέψουν σήμα ψεκασμού, δεν πρέπει να κόψουν σώμα απο την εργοστασιακή πλεξούδα στα μπέκ, αλλά να βάλουν καλωδίωση "κλέφτη" με τυποποιημένα φίς.
21) Το αυτοκίνητο ξεκινάει υποχρεωτικά με βενζίνη, και μετά απο 20 δευτερα γίνεται η μετάβαση σε LPG.
22) Λέμε όχι στην εγκατάσταση με Tie wrap..
23) Λέμε όχι στην εγκατάσταση με σφικτήρες και λαμαρινόβιδες.
24) Καλό είναι να αλλάξουμε μπουζί, και να βάλουμε ιριδίου.
25) Ο κινητήρας θα είναι στο 87% της απόδοσης.
26) Σε οχήματα ιπποδύναμης άνω των 300 αλόγων, τοποθετούμε σύστημα ταυτόχρονου
ψεκασμού βενζίνης (80% LPG 20% βενζίνη) και πλήκτρο κάτω απο το πετάλ, για να αντισταθμίσουμε την απώλεια..
27) Η μεταπωλητική αξία του οχήματος μειώνεται.
28) Η ζημία απο την τοποθέτηση του συστήματος επι του οχήματος, ξεπερνάει τις 2500 ευρω.
29) Φίατ, όπελ, φόρντ, χόντα, Volkswagen, Σιτροέν, ρενό, βόλβο και μερσεντές, παραδίδουν κατόπιν παραγγελίας οχήματα βενζίνης/CNG, πετρελαίου/CNG.
30) Το φίατ πάντα βενζίνη/CNG είναι το οικονομικότερο όχημα στον πλανήτη..

Πάμε στα στοιχεία που δίνουν οι "καλοπωλητές"..
1) 40.000 οχήματα στην Αγγλία, με 32.000.000 στόλο, (ναι 32 εκατομμύρια) είναι απλά
ΜΗΔΕΝ
2) Η Ιταλία είναι η μαμά του LPG, και με 36 εκατομμύρια οχήματα, έχει 1 εκατομμύριο LPG.
3) Η Ιαπωνία μας αφήνει αδιάφορους, πόσο μάλλον η νομοθεσία τους για τα ταξί..
Α, και για να είμαι δίκαιος.. Έφαγαν 2 πυρινικές βόμβες ενώ είχαν υπογράψει ήδη
την παράδοση τους πάνω στο καράβι..

Βαρέθηκα..:twak:

montoya
05-10-10, 15:39
Πήρες ανάσα καθώς τα έγραφες;
Κατατοπιστικότατος

konc
05-10-10, 16:05
Θέλω να δώσω θετική και δεν μπορώ άλλη λέμεεεε.. Τέτοια posts χρειάζονται

montoya
05-10-10, 19:44
Το ίδιο πρόβλημα εχω κι εγω.....

Fairytale
05-10-10, 20:49
Θα χρειαστεί να δώσετε αξιολογήσεις (θεττικές ή αρνητικές) σε posts άλλων μελών πρώτα για να μπορείτε να ξαναδώσετε σε κάποιον που ήδη δώσατε.
Είναι ρύθμιση του συστήματος της αξιολόγησης posts που η πράξη έδειξε ότι πολύ καλώς υπάρχει.
Είμαι σίγουρος ότι διαβάζοντας το site θα βρείτε πολλά posts που αξίζουν την προσοχή σας.
C U out there

bmw_trelamenos
21-10-10, 16:02
Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι. Ισχύει ότι το 4ης γενιάς που λένε είναι για αμάξια παλαιάς τεχνολογίας και το 5ης για νεώτερης; Έτσι μου έχουν πει σε όσα μαγαζιά έχω ρωτήσει.

rapid_fast
27-10-10, 04:43
Να ρωτήσω ρε παιδιά κάτι. Ισχύει ότι το 4ης γενιάς που λένε είναι για αμάξια παλαιάς τεχνολογίας και το 5ης για νεώτερης; Έτσι μου έχουν πει σε όσα μαγαζιά έχω ρωτήσει.

Και εγώ μαζί τους.....
Ο γενικός ορισμός..
4th generation
Multi-point, sequential injection system, microprocessor
controlled closed loop emission compliant. Not adjustable.
Does not interfere with EOBD system
5th generation
Multi-point, sequential injection system, microprocessor controlled closed loop emission compliant. Not adjustable. Will integrate with vehicle EOBD systems.
Αρα, εάν κόψεις τα καλώδια ρευματος απο τα μπέκ και κλέψεις σήμα, έχεις 5η γενια..
Κάνε μια έρευνα στο Google, και θα δείς οτι για να είσαι 5η γενιά πρέπει να μπορείς
να κάνεις αυτό...
Start on gas..Ρώτα λοιπόν αν μπορεί να το κάνει αυτο, και αν ναι, σφύρα μου να πάω και εγώ να βάλω..

zgouriazmenos
28-10-10, 09:29
Και εγώ μαζί τους.....
Ο γενικός ορισμός..
4th generation
Multi-point, sequential injection system, microprocessor
controlled closed loop emission compliant. Not adjustable.
Does not interfere with EOBD system
5th generation
Multi-point, sequential injection system, microprocessor controlled closed loop emission compliant. Not adjustable. Will integrate with vehicle EOBD systems.
Αρα, εάν κόψεις τα καλώδια ρευματος απο τα μπέκ και κλέψεις σήμα, έχεις 5η γενια..
Κάνε μια έρευνα στο Google, και θα δείς οτι για να είσαι 5η γενιά πρέπει να μπορείς
να κάνεις αυτό...
Start on gas..Ρώτα λοιπόν αν μπορεί να το κάνει αυτο, και αν ναι, σφύρα μου να πάω και εγώ να βάλω..

Θες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό????

rapid_fast
28-10-10, 15:04
Θες να το εξηγήσεις λίγο παραπάνω αυτό????

Η μια γενιά έχει τελείως ανεξάρτητο εγκέφαλο για το αέριο και δεν μπορεί να έχει
οποιαδήποτε επικοινωνία με τον εγκέφαλο του οχήματος. Ετσι αναγκαζόμαστε και
κλεβουμε το σήμα απο την μπεκιέρα, το περνάμε στον εγκέφαλο του αερίου, (για να ξέρουμε πότε είναι να ψεκάσει καυσιμο), ψεκάζουμε τα μπέκ του αερίου, αλλά το σταματάμε απο το να πάει στο μπέκ καυσιμου για να μην ψεκάσει και βενζίνη.. Ομοίως, δρομολογούμε το σήμα ψεκασμού απο το μπέκ αερίου προς την DME για να νομίζει ο εγκέφαλος του οχήματος οτι ψεκάσαμε βενζίνη. Μετα η DME αναλαμβάνει το αβάνς και το ρευμα προς τόυς πολλαπλασιαστες.. Ετσι δεν βλέπει missfire..
Σε αυτή τη γενιά των συστημάτων, το όχημα υποχρεωτικά ανάβει με βενζίνη σαν καυσιμο, και μετά απο κάποιο χρόνο (και μόνο όταν είναι ζεστο) περνάει σε αέριο..
Το σύστημα απαιτεί χαρτοφράφιση, και έχει δικό του διαγνωστικό software/hardware

Η επόμενη γενιά, προσαρμόζεται στην DME του οχήματος, και αναλαμβάνει εξολοκλήρου την διαχείρηση αερίου αλλά και βενζίνης, συμπεριλαμβανομένων όλων των παραμέτρων όπως αβάνς πολλαπλασιαστές αισθητήρες λ κλπ, κλπ.. Εχει κανονικά adoptive software με όλες τις παραμέτρους μιας DME.
Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να κινήσει το όχημα αυτόνομα, δηλαδή ακόμα και χωρίς σταγονα βενζίνης, δεν απαιτεί βενζίνη για να εκκινήσει, και βλέπεις όλες τις παραμέτρους
λειτουργίας κανονικά απο το στάνταρ διαγνωστικό.
Ο εγκέφαλος DME του οχήματος, παρακάμπτεται πλήρως.
Σαν χρήστης, βλέπεις υπολοιπόμενα χιλιόμετρα με αέριο, στιγμιαία κατανάλωση, και όλες
τις ενδείξεις σου κανονικά..

bmw_trelamenos
28-10-10, 15:44
Η μια γενιά έχει τελείως ανεξάρτητο εγκέφαλο για το αέριο και δεν μπορεί να έχει
οποιαδήποτε επικοινωνία με τον εγκέφαλο του οχήματος. Ετσι αναγκαζόμαστε και
κλεβουμε το σήμα απο την μπεκιέρα, το περνάμε στον εγκέφαλο του αερίου, (για να ξέρουμε πότε είναι να ψεκάσει καυσιμο), ψεκάζουμε τα μπέκ του αερίου, αλλά το σταματάμε απο το να πάει στο μπέκ καυσιμου για να μην ψεκάσει και βενζίνη.. Ομοίως, δρομολογούμε το σήμα ψεκασμού απο το μπέκ αερίου προς την DME για να νομίζει ο εγκέφαλος του οχήματος οτι ψεκάσαμε βενζίνη. Μετα η DME αναλαμβάνει το αβάνς και το ρευμα προς τόυς πολλαπλασιαστες.. Ετσι δεν βλέπει missfire..
Σε αυτή τη γενιά των συστημάτων, το όχημα υποχρεωτικά ανάβει με βενζίνη σαν καυσιμο, και μετά απο κάποιο χρόνο (και μόνο όταν είναι ζεστο) περνάει σε αέριο..
Το σύστημα απαιτεί χαρτοφράφιση, και έχει δικό του διαγνωστικό software/hardware

Η επόμενη γενιά, προσαρμόζεται στην DME του οχήματος, και αναλαμβάνει εξολοκλήρου την διαχείρηση αερίου αλλά και βενζίνης, συμπεριλαμβανομένων όλων των παραμέτρων όπως αβάνς πολλαπλασιαστές αισθητήρες λ κλπ, κλπ.. Εχει κανονικά adoptive software με όλες τις παραμέτρους μιας DME.
Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να κινήσει το όχημα αυτόνομα, δηλαδή ακόμα και χωρίς σταγονα βενζίνης, δεν απαιτεί βενζίνη για να εκκινήσει, και βλέπεις όλες τις παραμέτρους
λειτουργίας κανονικά απο το στάνταρ διαγνωστικό.
Ο εγκέφαλος DME του οχήματος, παρακάμπτεται πλήρως.
Σαν χρήστης, βλέπεις υπολοιπόμενα χιλιόμετρα με αέριο, στιγμιαία κατανάλωση, και όλες
τις ενδείξεις σου κανονικά..


Πάντως, φίλος που το έχει βάλει σε Focus του 2000 μοντέλο, το 5ης έβαλε, όπως λέει, χωρίς πνεύμονα, αλλά πάλι όμως με βενζίνη του είπαν ότι ξεκινά και μετά από μισό λεπτό περίπου "γυρίζει" σε υγραέριο. Εγώ ενδιαφέρομαι να το βάλω σε BMW 318i M40 μηχανή Ε30 του 1990 καταλυτική.

rapid_fast
28-10-10, 15:59
Πάντως, φίλος που το έχει βάλει σε Focus του 2000 μοντέλο, το 5ης έβαλε, όπως λέει, χωρίς πνεύμονα, αλλά πάλι όμως με βενζίνη του είπαν ότι ξεκινά και μετά από μισό λεπτό περίπου "γυρίζει" σε υγραέριο. Εγώ ενδιαφέρομαι να το βάλω σε BMW 318i M40 μηχανή Ε30 του 1990 καταλυτική.

Πευμονα δεν έχει ούτε η τεταρτη γενια..
Τέλος πάντων.. Αυτές είναι οι 4 γενιές, 5η δεν υπάρχει.. Και ας λένε μερικοί..
1st generation
Venturi, open loop systems (no lambda control) with no electronic controls. Generally only installed on simple carburettor engines. System fully adjustable by installer.

2nd generation
Single point, analogue lambda controlled systems used on 3-way catalytic vehicles. Adjustable at idle.

3rd generation
Single or multi-point injection, microprocessor controlled with closed loop, emission compliant systems. Have self-learning capability but not adjustable by installer. Basic on-board diagnostic fault code storage. Does not interfere with EOBD system

4th generation
A new generation of Sequential Gas Injection (SGi) systems, Multi-point, sequential injection system, microprocessor controlled closed loop emission compliant. Will integrate with vehicle EOBD systems.. SGi is a new concept that ‘reads’ the data sent to each petrol injector and uses this information to control the LPG injectors. Effectively the petrol engine management system is controlling the LPG via a computer interface that translates the raw data to compensate for the different characteristics between LPG and Petrol.

bmw_trelamenos
28-10-10, 16:06
Για το λεγόμενο Ιταλικής προέλευσης λέω, δεν ξέρω αν υπάρχουνα και άλλα βέβαια.

zgouriazmenos
28-10-10, 16:06
Η μια γενιά έχει τελείως ανεξάρτητο εγκέφαλο για το αέριο και δεν μπορεί να έχει
οποιαδήποτε επικοινωνία με τον εγκέφαλο του οχήματος. Ετσι αναγκαζόμαστε και
κλεβουμε το σήμα απο την μπεκιέρα, το περνάμε στον εγκέφαλο του αερίου, (για να ξέρουμε πότε είναι να ψεκάσει καυσιμο), ψεκάζουμε τα μπέκ του αερίου, αλλά το σταματάμε απο το να πάει στο μπέκ καυσιμου για να μην ψεκάσει και βενζίνη.. Ομοίως, δρομολογούμε το σήμα ψεκασμού απο το μπέκ αερίου προς την DME για να νομίζει ο εγκέφαλος του οχήματος οτι ψεκάσαμε βενζίνη. Μετα η DME αναλαμβάνει το αβάνς και το ρευμα προς τόυς πολλαπλασιαστες.. Ετσι δεν βλέπει missfire..
Σε αυτή τη γενιά των συστημάτων, το όχημα υποχρεωτικά ανάβει με βενζίνη σαν καυσιμο, και μετά απο κάποιο χρόνο (και μόνο όταν είναι ζεστο) περνάει σε αέριο..
Το σύστημα απαιτεί χαρτοφράφιση, και έχει δικό του διαγνωστικό software/hardware

Η επόμενη γενιά, προσαρμόζεται στην DME του οχήματος, και αναλαμβάνει εξολοκλήρου την διαχείρηση αερίου αλλά και βενζίνης, συμπεριλαμβανομένων όλων των παραμέτρων όπως αβάνς πολλαπλασιαστές αισθητήρες λ κλπ, κλπ.. Εχει κανονικά adoptive software με όλες τις παραμέτρους μιας DME.
Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να κινήσει το όχημα αυτόνομα, δηλαδή ακόμα και χωρίς σταγονα βενζίνης, δεν απαιτεί βενζίνη για να εκκινήσει, και βλέπεις όλες τις παραμέτρους
λειτουργίας κανονικά απο το στάνταρ διαγνωστικό.
Ο εγκέφαλος DME του οχήματος, παρακάμπτεται πλήρως.
Σαν χρήστης, βλέπεις υπολοιπόμενα χιλιόμετρα με αέριο, στιγμιαία κατανάλωση, και όλες
τις ενδείξεις σου κανονικά..

Εγώ έχω Icom JTC υγρού ψεκασμού, χωρίς πνεύμονα. Έχει παράλληλο εγκέφαλο συνδεδεμένο με το δικό μου. Όσο για την εκκίνηση παίρνει μπρός πάντα με βενζίνη και μετά απο μισό λεπτό γυρίζει στο υγραέριο. Μου είπε όμως ο εγκαταστάτης οτι με προγραμματισμό και αλλαγή μιας ρύθμισης (δεν ξέρω λεπτομέρειες) μπορεί να δουλεύει και αποκλειστικά με υγραέριο, να παίρνει δλδ μπρος με υγραέριο. Καταναλώσεις στιγμιαίες, μέσες κτλ τα βλέπω όλα μια χαρά στο BoardComputer του αυτοκινήτου.Είναι 5ης γενιάς? Γιατί εγώ τουλάχιστον για 5ης γενιάς το έβαλα...

bmw_trelamenos
28-10-10, 16:20
Για αυτά εδώ λές φίλε; http://www.ygraeriokinisi.gr/4.html Αυτό λένε για το δικό μου αμάξι. Όμως δείχνει ότι έχει πνεύμονα.

Αυτό είναι για 5ης γενιάς http://www.ygraeriokinisi.gr/5.html έχει αντίστοιχο και για FSI λέει

rapid_fast
28-10-10, 16:21
Εγώ έχω Icom JTC υγρού ψεκασμού, χωρίς πνεύμονα. Έχει παράλληλο εγκέφαλο συνδεδεμένο με το δικό μου. Όσο για την εκκίνηση παίρνει μπρός πάντα με βενζίνη και μετά απο μισό λεπτό γυρίζει στο υγραέριο. Μου είπε όμως ο εγκαταστάτης οτι με προγραμματισμό και αλλαγή μιας ρύθμισης (δεν ξέρω λεπτομέρειες) μπορεί να δουλεύει και αποκλειστικά με υγραέριο, να παίρνει δλδ μπρος με υγραέριο. Καταναλώσεις στιγμιαίες, μέσες κτλ τα βλέπω όλα μια χαρά στο BoardComputer του αυτοκινήτου.Είναι 5ης γενιάς? Γιατί εγώ τουλάχιστον για 5ης γενιάς το έβαλα...
Κάθε εταιρία, ονομάζει 5ης γενιάς, τα δικά της εσωτερικά μοντέλα..
Οτι αυτοι ονομάζουν 5ης, είναι στην πραγματικότητα τέταρτης..
Είμαι σίγουρος οτι δεν έχουν προσαρμόσει πλεξούδα στον εγκέφαλο σου, αλλά έκλεψαν
σήμα πάνω απο τα μπέκ σου.. Δεν είναι έτσι??
Τουλάχιστο σου έβαλαν λιπαντικό??
(υγρού ψεκασμού δεν επιτρέπει η νομοθεσία να έχεις.. είναι υποχρεωτική η χρήση εξατμιστή)
common rail έχεις μάλλον..

zgouriazmenos
28-10-10, 16:36
Αυτό είναι για 5ης γενιάς http://www.ygraeriokinisi.gr/5.html έχει αντίστοιχο και για FSI λέει


Ναι αυτό έχω βάλει

zgouriazmenos
28-10-10, 16:42
Κάθε εταιρία, ονομάζει 5ης γενιάς, τα δικά της εσωτερικά μοντέλα..
Οτι αυτοι ονομάζουν 5ης, είναι στην πραγματικότητα τέταρτης..
Είμαι σίγουρος οτι δεν έχουν προσαρμόσει πλεξούδα στον εγκέφαλο σου, αλλά έκλεψαν
σήμα πάνω απο τα μπέκ σου.. Δεν είναι έτσι??
Τουλάχιστο σου έβαλαν λιπαντικό??
(υγρού ψεκασμού δεν επιτρέπει η νομοθεσία να έχεις.. είναι υποχρεωτική η χρήση εξατμιστή)
common rail έχεις μάλλον..

Έχει ένα μικρότερο εγκέφαλο συνδεδεμένο με μια φύσα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Δε νομίζω (ή τουλάχιστον δε βλέπω) να έχει κλέψει απο τα μπεκ. Λεπτομέρειες δε γνωρίζω πολλές γιατί και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες στο θέμα.
Τί είναι το "common rail" ???

rapid_fast
28-10-10, 16:43
Για αυτά εδώ λές φίλε; http://www.ygraeriokinisi.gr/4.html Αυτό λένε για το δικό μου αμάξι. Όμως δείχνει ότι έχει πνεύμονα.

Αυτό είναι για 5ης γενιάς http://www.ygraeriokinisi.gr/5.html έχει αντίστοιχο και για FSI λέει

Ναι.. για αυτά λέω.. ο καθένας λεει τα δικά του και όλοι έχουν το καλύτερο σύστημα..
Πώς γίνεται αυτό άραγε..
Οποιος βγάζει ένα καινούριο τεμάχιο, αλλάζει και γενιά στην τεχνολογία..

rapid_fast
28-10-10, 16:44
Έχει ένα μικρότερο εγκέφαλο συνδεδεμένο με μια φύσα στον εγκέφαλο του αυτοκινήτου. Δε νομίζω (ή τουλάχιστον δε βλέπω) να έχει κλέψει απο τα μπεκ. Λεπτομέρειες δε γνωρίζω πολλές γιατί και οι γνώσεις μου είναι περιορισμένες στο θέμα.
Τί είναι το "common rail" ???

common rail, διάταξη μιας βέργας, όπου εκει πατάνε όλα τα μπέκ του αερίου και
τροφοδοτούνται με LPG..

zgouriazmenos
28-10-10, 16:52
common rail, διάταξη μιας βέργας, όπου εκει πατάνε όλα τα μπέκ του αερίου και
τροφοδοτούνται με LPG..

Thanks Rapid!

oldcarskickass
29-10-10, 09:40
Η μια γενιά έχει τελείως ανεξάρτητο εγκέφαλο για το αέριο και δεν μπορεί να έχει
οποιαδήποτε επικοινωνία με τον εγκέφαλο του οχήματος. Ετσι αναγκαζόμαστε και
κλεβουμε το σήμα απο την μπεκιέρα, το περνάμε στον εγκέφαλο του αερίου, (για να ξέρουμε πότε είναι να ψεκάσει καυσιμο), ψεκάζουμε τα μπέκ του αερίου, αλλά το σταματάμε απο το να πάει στο μπέκ καυσιμου για να μην ψεκάσει και βενζίνη.. Ομοίως, δρομολογούμε το σήμα ψεκασμού απο το μπέκ αερίου προς την DME για να νομίζει ο εγκέφαλος του οχήματος οτι ψεκάσαμε βενζίνη. Μετα η DME αναλαμβάνει το αβάνς και το ρευμα προς τόυς πολλαπλασιαστες.. Ετσι δεν βλέπει missfire..
Σε αυτή τη γενιά των συστημάτων, το όχημα υποχρεωτικά ανάβει με βενζίνη σαν καυσιμο, και μετά απο κάποιο χρόνο (και μόνο όταν είναι ζεστο) περνάει σε αέριο..
Το σύστημα απαιτεί χαρτοφράφιση, και έχει δικό του διαγνωστικό software/hardware

Η επόμενη γενιά, προσαρμόζεται στην DME του οχήματος, και αναλαμβάνει εξολοκλήρου την διαχείρηση αερίου αλλά και βενζίνης, συμπεριλαμβανομένων όλων των παραμέτρων όπως αβάνς πολλαπλασιαστές αισθητήρες λ κλπ, κλπ.. Εχει κανονικά adoptive software με όλες τις παραμέτρους μιας DME.
Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να κινήσει το όχημα αυτόνομα, δηλαδή ακόμα και χωρίς σταγονα βενζίνης, δεν απαιτεί βενζίνη για να εκκινήσει, και βλέπεις όλες τις παραμέτρους
λειτουργίας κανονικά απο το στάνταρ διαγνωστικό.
Ο εγκέφαλος DME του οχήματος, παρακάμπτεται πλήρως.
Σαν χρήστης, βλέπεις υπολοιπόμενα χιλιόμετρα με αέριο, στιγμιαία κατανάλωση, και όλες
τις ενδείξεις σου κανονικά..

Ωραίο ποστ την κατάλληλη για εμένα εποχή.

Ενδιαφέρεται ο πατέρας να βάλει στο ε36 του.

Ξέρεις πάνω κάτω ποια εταιρεία έχει το καλύτερο σύστημα; (αν γνωρίζεις στείλε έστω και πμ.)

Είμαι στην ανάγνωση και έχω πέσει στη λούμπα που λες (ακούω τον κάθε ένα που λανσάρει το σύστημά του για 16γενιάς)

rapid_fast
29-10-10, 16:28
Ωραίο ποστ την κατάλληλη για εμένα εποχή.

Ενδιαφέρεται ο πατέρας να βάλει στο ε36 του.

Ξέρεις πάνω κάτω ποια εταιρεία έχει το καλύτερο σύστημα; (αν γνωρίζεις στείλε έστω και πμ.)

Είμαι στην ανάγνωση και έχω πέσει στη λούμπα που λες (ακούω τον κάθε ένα που λανσάρει το σύστημά του για 16γενιάς)
Λευτέρη,
1) Περίμενε να ξεκαθαρίσει το νομοσχέδιο..
2) Κατόπιν, θα σου πώ ποιό σύστημα δέχεται υγραέριο, αλλά και φυσικό αέριο..
3) Στείλε P.M. αν όντως βιάζεσαι τόσο..
Με φιλικούς χαιρετισμούς
Παναγιώτης

oldcarskickass
29-10-10, 22:53
Έμαθα (πλήρωσα για να μάθω βασικά) να μην βιάζομαι.

Αλλά ενδιαφέρομαι για το δεύτερο από τα συστήματα που λες.

oldcarskickass
29-10-10, 23:16
Το σύστημα έχει τη δυνατότητα να κινήσει το όχημα αυτόνομα, δηλαδή ακόμα και χωρίς σταγονα βενζίνης, δεν απαιτεί βενζίνη για να εκκινήσει, και βλέπεις όλες τις παραμέτρους
λειτουργίας κανονικά απο το στάνταρ διαγνωστικό.
Ο εγκέφαλος DME του οχήματος, παρακάμπτεται πλήρως.
Σαν χρήστης, βλέπεις υπολοιπόμενα χιλιόμετρα με αέριο, στιγμιαία κατανάλωση, και όλες
τις ενδείξεις σου κανονικά..

Ώπα και δεν παγώνουν τα μπεκ;

Εγώ ήξερα ότι εκκίνηση με βενζίνη δε γίνεται για να καλύψει διαχειριστικά θέματα αλλά για να ζεσταθεί η πολλαπλή και να μην παγώσουν τα μπεκ, λόγω της εκτόνωσης του αερίου.

rapid_fast
30-10-10, 09:29
Ώπα και δεν παγώνουν τα μπεκ;

Εγώ ήξερα ότι εκκίνηση με βενζίνη δε γίνεται για να καλύψει διαχειριστικά θέματα αλλά για να ζεσταθεί η πολλαπλή και να μην παγώσουν τα μπεκ, λόγω της εκτόνωσης του αερίου.

Λευτέρη,
αν δεν ξεκάζεις άεριο, αλλά απευθείας υγρό??
ή αν εξαερώνεις το αέριο πιο πρίν, και έχεις αντίσταση για να το ζεσταίνεις τα πρωτα
δευτερόλεπτα??
Για αυτό σου λέω να περιμένεις λιγάκι..

oldcarskickass
30-10-10, 09:41
Λευτέρη,
αν δεν ξεκάζεις άεριο, αλλά απευθείας υγρό??
ή αν εξαερώνεις το αέριο πιο πρίν, και έχεις αντίσταση για να το ζεσταίνεις τα πρωτα
δευτερόλεπτα??
Για αυτό σου λέω να περιμένεις λιγάκι..

Σωστό, αλλά μου φαίνεται πιο πολύπλοκο, εννοείται περιμένω.

rapid_fast
30-10-10, 09:51
Σωστό, αλλά μου φαίνεται πιο πολύπλοκο, εννοείται περιμένω.

Κοίτα εδώ ένα απο τα βασικότερα στοιχεία ενός συστήματος..
Λίπανση βαλβίδων.. Είναι υποχρεωτική για όλα τα αυτοκίνητα..
Θα σας περάσω και τον πίνακα με τα οχήματα που έχουν αποδεδειγμένα παρουσιάσει βλάβη
σε βαλβίδες λόγω αεριου..
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά όσο παρουσιάζονται..
http://farmakis-autogas.com/prins-lpg-system/dedicated

rapid_fast
30-10-10, 09:52
Ωπ,
να και μια αρχική λίστα..
Υ.Γ. έχει και οχήματα που έχουν πρόβλημα, ακόμα και με λιπαντικό βαλβίδων..

Fairytale
30-10-10, 11:41
Ελπίζω τα παρακάτω να βοηθήσουν στο να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας μερικά βασικά πράγματα για τη χρήση του LPG, ποιές ειναι οι 5 γενιές συστημάτων και πως λειτουργεί η καθεμιά τους καθώς και τι πραγματικά ισχύει για την "οικονομία της τσέπης".
Kαλό είναι να ξερουμε λίγη θεωρία, που δυστυχως δεν την ξερουν οι εγκαταστατες τεχνίτες. Για αυτό φταίνε οι εταιρείες που τους εκπαιδεύουν, ρίχνοντας το βαρος στις λεπτομερειες της συναρμολόγησης και αφήνοντας τους σε άγνοια ως προς τη θερμοδυναμική. Σίγουρα όλοι εχουμε ακούσει ότι "το δικό μου σύστημα καί όσο και η βενζίνα" και "μην ακούς τι λενε οι άλλοι, έχουν αρρύθμιστα συστήματα, ελα σε μενα να στο ρυθμίσω σωστα". Η εγκατασταση LPG, επειδή είναι μια επενδυση που πρέπει πρώτα να αποσβεστεί και μετα να αποφερει κερδη, χρειαζεται πολύ καλό οικονομικό υπολογισμό με ρεαλιστικα στοιχεία για να μή βγεί τελικα πιο ακριβή και από τη βεζινούλα μας.

Η καταναλωση του γκαζιού θα είναι τουλαχιστον 10 έως 25 % μεγαλύτερη από αυτή της βενζίνης - αναλογα με τη γενια της εγκατάστασης - στα ίδια χιλιόμετρα και σε ταυτόσημο φορτίο !!
Το γκαζι (LPG) είναι μίγμα βουτανίου και προπανίου και ανάλογα με τη περιέκτικότητα το ειδικό βαρος του κυμαίνεται απο 0.51 - 0.56 g/cm3, ενώ της βενζίνης είναι περίπου 0.76 g/cm3. Σε αντιστάθμισμα αυτού του μειονεκτήματος το LPG εχει καλύτερη θερμογόνο δύναμη 46100 kJ/kg σε σχεση με τη βενζίνη (43600 kJ/kg). Το ένα με το άλλο οδηγούν σε αναγκη περισσότερου LPG για να γεμίσει ο χώρος καύσης και αρα σε περισσότερη καταναλωση.

Τα συστήματα 4ης γενιάς ψεκάζουν ακόμη αέριο LPG, μετα τον κλασσικό εξαεριωτή - σε καθε κύλινδρο χωριστα - με δυνατότητα ελεγχου της ποσότητας, ενώ τα συστήματα 5ης γενιας ψεκάζουν υγρό LPG, λίγο πριν από τις βαλβιδες εισαγωγής. Το αποτελεσμα είναι μία θεωρητική αυξηση της ισχύος κατα 3% (θα εξηγήσω αργότερα το γιατί).

Το σύστημα αυτό λανσαρησε η ολλανδική Vialle, to 1995 και το ονόμασε LPI, Liquid prpane Injection. Εν τω μεταξύ κυκλοφορούν και αλλα συστήματα με την ίδια αρχή λειτουργίας. Είναι δε ακριβότερα απο αυτά της 1ης και 2ης γενιάς.
Η δική μου εμπειρία με το υγραέριο.

Από το 2004 πηγαινοερχόμουνα στη Βουλγαρία για δουλειές και τους χειμερινούς μήνες επαιρνα το Pajero. Ενα Σαββατο επεσε η ιδεα από Βούλγαρο φίλο να βαλουμε γκαζιέρα στο αυτοκίνητο. Βρήκαμε συνεργείο, συμφωνήσαμε στα 500.00 leva, βουλγαρικη τιμή για Βούλγαρους (οι Ελληνες πλήρωναν τότε λίγο παραπάνω) και σε 4 (!!) ώρες 2 αετοί τεχνίτες εκαναν τη δουλειά. Το απόγευμα το αυτοκίνητο κυκλοφορούσε με γκαζι.
Μου εβαλαν ενα σύστημα 1ης γενιας LOVATO, με μπουκαλα τούρκικη 90 λίτρων. Με διαβεβαίωσαν ότι και οι ιταλικές φτιάχνονται στο ίδιο τούρκικο εργοστασιο - τελος πάντων.
Η ομολογκασιον του συστήματος με τον αριθμό σειράς ήταν και στην αγγλική γλώσσα. Λόγω του χαμηλού κόστους δεν εσπασα το κεφάλι μου για το πότε θα γίνει απόσβεση. Τότε στη Ελλαδα για μια παρόμοια εγκατασταση χρειαζόντουσταν από 1200,00 έως 1500,00 ευρόπουλα - ετσι διαβαζα στα φόρα.
Το αυτοκίνητο εκαιγε στην ασφαλτο 12,5λιτρα/100χλμ βενζίνη με ασφαλτινα λάστιχα. Κάνοντας διαδρομες Σοφια - Χαλκίδα ειχα τη πολυτέλεια να μετρήσω την καταναλωση με γκαζι σε ιδανικές συνθήκες, δηλαδή περίπου 800χλμ σερί με γκαζι και εβρισκα 16,5 έως 17λιτρα/100χλμ. Πήγα σε διάφορα συνεργεία στη Βουλγαρία, που μου ρύθμιζαν και ξαναρύθμιζαν το σύστημα. Το απότέλεσμα δεν άλλαζε.
Υπήρχε και μία αισθητή πτώση της απόδοσης του κινητήρα, αλλα αυτό δεν με πείραζε καθόλου. Το πόδι συνήθιζε γρήγορα.
Επειδή ειχα μαθει πλέον πως ρυθμίζουν οι τεχνίτες την καταναλωση αρχισα να κανω μόνος μου μικρορυθμίσεις και βρήκα ότι μειωνοντας την απόδοση μειώνεται και η καταναλωση αλλα ποτε κατω από τα 16λιτρα/100χλμ.
Ψαχνοντας σε ξενα φόρα - κυρίως γερμανικα - κατάλαβα ότι η επιπλέον καταναλωση είναι φυσιολογική. 'Ολοι οι χρήστες γκαζιού με συστήματα 1ης και 2ης γενιας είχαν το ίδιο αποτέλεσμα, σε πολλούς η επιπλέον καταναλωση αγγιζε το 25%.
Οπως ειναι γνωστό το αυτοκίνητο πρέπει να ξεκιναει με βενζίνη, ωστε να πιάσει θερμοκρασία το νερό ψύξης και να αρχίσει να λειτουργεί ο πνευμονας (ο εξαεριωτής, που είναι και ρυθμιστής της πίεσης). Αυτή η ενεργοβόρα φαση της λειτουργίας δεν καταγραφεται συνήθως - σε χιλιόμετρα - από κανέναν (οι κατασκευαστες το αποκρύπτουν εσκεμμενα), ξοδευουμε την ακριβή βενζίνη μας και εξωραϊζεται η καταναλωση προς όφελος του γκαζιού.
Η εγκατασταση γκαζιού είναι μία ιδιωτική επένδυση που πρέπει να αποδόσει χρήμα. Τα περί λιγότερης ρύπανσης του περιβαλλοντος και καθαρότερης λειτουργίας του κινητήρα ας τα αφήσουμε για τους λαούς που εχουν πραγματική οικολογική συνείδηση.
Πρεπει λοιπόν να ξερουμε την πραγματική καταναλωση σε βενζίνη, να παρουμε τη χειρότερη περίπτωση καταναλωσης σε γκαζι, να μαντεψουμε (!!) την εξελιξη των τιμών των δύο καυσίμων, να υπολογίσουμε που υπαρχουν πρατήρια και αν μας εξυπηρετούν, να υπολογίσουμε τα χιλιόμετρα που μπορούμε να κανουμε με γκαζι λόγω της ανυπαρξίας δικτύου πρατηρίων και να δούμε από πότε θα αρχίσουμε να εχουμε κερδος σε ευρώπουλα.
Οι περισσότεροι σώφρονες χρήστες καταλαβαίνουν ότι τετοιοι υπολογισμοί δεν ειναι αυτονόητοι και αφήνουν τα χερια μακριά από το γκαζι.

Μη ξεχναμε και το ΚΤΕΟ, που ειναι πλεον απαραίτητο. Ο μπαγασας ο Υπουργός βρήκε τρόπο να μας πιασει, με την ασφάλεια !!.
Η φτηνή εγκατασταση στη Βουλγαρία, FYROM, Τουρκία κ.λ.π. δεν περναει από ΚΤΕΟ.
Το ευχαριστο νεο είναι, επιτρεπεται πλεον η απόκτηση προϋπηρεσίας από επίδοξους τεχνίτες υγραερίου παρακολουθόντας σεμιναρια και δεν απαιτείται η πραγματική προΫπηρεσία σε αδειοδοτημενο συνεργείο - ήταν πρακτικα ανεφικτο. Επιτελους ανοίγει ενα πραγματικό κλειστό επαγγελμα - ΜΠΡΑΒΟ Υπουργε. Ειμαι βεβαιος ότι θα πεσουν οι τιμές και η απόσβεση θα είναι πιο εύκολη.
Κλείνοντας:
Μετα την εγκατασταση στη Βουλγαρία πήγα με το ΙΧ μου σε ενα από τα 2 συνεργεία που ειχαν απομείνει τότε - ήταν μικρή η διαφορα τιμής γκαζιού και βενζίνης - και ρώτησα χαζα χαζα ποσο κοστίζει σe Pajero 2.6l ενα σύστημα 1ης γενιας.
- 1500,00 με το ΦΠΑ και τα απαραίτητα έγγραφα για το ΚΤΕΟ.
Είπατε τίποτα ?
Ο κανονισμός της Ευρ. Ενωσης , που πρεπει να τηρήται απο όλους τους κατασκευστες συστηματων υγραερίου για αυτοκίνητα είναι ο ECE R115

http://www.unece.org/trans/main/wp29/wp29regs/r115e.pdf

Το σύστημα της 1ης γενιας (venturi - τα μαστόρια στα συνεργεία την δεκαετία του '80 τα ελεγε "βεντούρια") αποτελείται απο ενα τανκ, ενα εξαεριωτή και ρυθμιστή πιεσης - τον ονομαζόμενο πνευμονα στα ελληνικα - ενα μίκτη που εμπαινε στο καρμπυρατέρ, ενα φίλτρο ενδιαμεσα και ενα ηλεκτρικό διακόπτη για τη χειροκίνητη αλλαγη από γκαζι σε βενζίνη.

Η καρδια του συστήματος ειναι ο πνευμονας. Μια βαλβίδα Venturi εκτονώνει το αέριο LPG από τα 8 - 12 bar του τάνκ σε 0,9 - 1 bar και το μετατρέπει από αέριο σε υγρό. Ειναι γνωστό ότι αυτή η διαδικασία καταναλώνει ενεργεια και πεφτει η θερμοκρασία στη περιοχή της εκτόνωσης. Το εξαρτημα θα παγωνε και γκαζι γιοκ. Χρησιμοποιείται λοιπόν το ζεστό νερό του κυκλώματος ψύξης του μοτερ για να μη παγώσει ο πνευμονας.
Αυτός είναι ο λόγος που γίνεται η εκκίνηση με βενζινη, ωστε το νερό να φτασει στους περ. 40 βαθμούς. Τότε μπορεί να γίνει η αλλαγή σε γκαζι. Το χειμώνα αυτό γινεται αργότερα με συνεπεια να ανεβαίνει η κατανάλωση της βενζίνης και να πεφτει του LPG !!

Τα πιό ακριβα συστηματα κανουν αυτόματα την αλλαγή από βενζίνη σε γκαζι, αναλογα με τη θερμοκρασία που εχουν ρυθμιστεί, για να μη ξεχνιέται ο οδηγός. Επίσης γυρίζουν σε βενζίνη όταν πεσει η πίεση του LPG - που σημαίνει ότι το τανκ αδειάζει.

Η μοναδική ρύθμιση που δεχεται το σύστημα αυτό είναι με ενα μικροβιδακι στον πνευμονα - ρυθμίζεται η ποσότητα του υγρού LPG - και αυτη η ρύθμιση ισχύει για όλες τις συνθήκες λειτουργίας.
Το σύστημα δεν είναι καταλληλο για αυτοκίνητα με καταλύτη.

Ετσι στο τελος της δεκαετίας του '80 εμφανίστηκαν τα συστήματα 2ης γενιας.

Στα συστήματα 2ης γενιάς η γκαζιέρα παίρνει πληροφορίες από τον αισθητήρα λ του αυτοκινήτου και προσαρμόζει την ποσότητα του υγρού LPG, που αναμιγνύεται με τον αέρα καύσης.
Η ρύθμιση γίνεται αυτόματα με τη βοήθεια ενός μικρού βηματικου μοτέρ.
Το σύστημα έχει ένα δικό του "εγκέφαλο" που επεξεργάζεται τις πληροφορίες από τον αισθητήρα λ και δίνει τις ανάλογες εντολές.
Οι πληροφορίες από τους χρήστες έδειξαν ότι με αυτά τα συστήματα η επιπλέον κατανάλωση κυμαίνεται από 15% εως 20%, που είναι σίγουρα μια μκρή βελτίωση σε σχέση με την 1η γενια.
Ο αυτοματισμός εδώ είναι πιο προχωρημένος, η εκκίνηση γίνεται με βενζίνη και η αλλαγή στο LPG γίνεται αυτόματα.

Με την 3η γενια αρχίζει η εγχυση του αερίου LPG στο σύστημα εισαγωγής.

Ο τροπος κατασκευής διαφερει αναλογα με τον κατασκευαστή.

Το αέριο ψεκάζεται πλέον μεσω ενός μπεκ, σε κεντρικό σημείο των σωληνώσεων εισαγωγής (περίπου σαν το σύστημα μονού ψεκασμού) ή στη εισαγωγή καθε κυλίνδρου χωριστα.

Ο ασαφής διαχωρισμός μεταξύ των συστηματων της 2ης και της 4ης γενιας δημιούργησε σαν μεταβατική φαση την 3η γενια. Οι κατασκευαστες προσπαθούν συνεχώς να πλησιασουν την ισχύ του κινητήρα με βενζίνη και να ρίξουν όσο γίνεται την επιπλέον κατανάλωση του LPG, που είναι και το βασικό σημείο που κανει πολλους σκεπτικούς.

Σε αυτό συντελεί η υπεραισιοδοξία των κατασκευαστων και τα αμείλικτα στοιχεία από την πραξη, που απλώς επιβεβαιώνουν τη θεωρία της θερμοδυναμικής. Στις αρχες της δεκαετίας του '90 η βενζίνη δεν εχει τεράστια διαφορά από το υγραέριο και ετσι η επενδυση αργεί να αποσβεστεί. Στην Ελλαδα συμβαίνει περίπου το ίδιο, το diesel ειναι πολύ φτηνό και όλοι πεφτουν εκει με τα μούτρα. Μη ξεχναμε ότι υπαρχει και το diesel θερμανσης, αρκετούς μήνες το χρόνο, σε σημείο να εχουμε πολύ παραπανω κατα κεφαλή κατανάλωση diesel θερμανσης από τις ...Σκανδιναυικές χώρες. Τοτε όμως οι κυβερνήσεις μας εκαναν τα στραβα ματια.

Και φτανουμε στα συστήματα 4ης γενιας, που πρεπει πλεον να προσαρμοστούν σε αυτοκίνητα γεματα ηλεκτρονικα καλούδια.

Συστήματα LPG 4ης γενιας

Ο διαχωρισμός σε γενιές έγινε για να μπορεί να καταλαβαίνει ο απλός καταναλωτής τι αγοράζει.
Είναι αυτονόητο ότι ο ιδιοκτήτης ενός NISSAN D21 ή ενός LR III θα αγοράσει σύστημα 1ης γενιάς, για να κάνει πιο γρήγορα απόσβεση, παρόλη την αυξημένη κατανάλωση σε σχέση με τη βενζίνη. Στο οικογενειακό μας Pajero V20, θα έβαζα ένα σύστημα 4ης γενιας, αν και είναι μοντέλο του ’99. Αν αποκτήσουμε επιτέλους και στη Χαλκίδα ένα πρατήριο γκαζιού θα το σκεφτώ σοβαρά, γιατί η διαφορά της τιμής είναι πολύ ελκυστική !
Δυστυχώς όμως, το δίκτυο των πρατηρίων θα αργήσει να επεκταθεί. Οι πρατηριούχοι δεν επενδύουν ακόμη, γιατί τα αυτοκίνητα με γκάζι είναι πολύ λίγα, και οι οδηγοί δεν βάζουν γκαζιέρες γιατί δεν βρίσκουν παντού πρατήρια και αργεί πολύ η απόσβεση της επένδυσης.

Η τέταρτη γενιά είναι το sequential system, αυτό που στην Ελλάδα μεταφράζουμε ελεύθερα σε διαδοχικό. Όπως λέει και το όνομα, το LPG ψεκάζεται σε αέρια μορφή σε κάθε κύλινδρο ξεχωριστά - με ειδικα μπεκ - που τοποθετούνται πολύ κοντά στα μπεκ της βενζίνης. Το μπεκ του LPG παίρνει την εντολή έγχυσης από τη μονάδα που καθοδηγεί και το αντίστοιχο μπεκ της βενζίνης. Παρεμβαίνει βέβαια ο "εγκέφαλος" του γκαζιού, που παίρνει τα σήματα (π.χ. τη χρονική στιγμή και τη διάρκεια της έγχυσης) από τον εγκέφαλο του αυτοκινήτου και τις μετατρέπεται σε αντίστοιχες εντολές για το γκάζι.
Οι κατασκευαστές των συστημάτων 4ης γενιάς προσφέρουν και ειδικό software προσομοιώνει την λειτουργία του κινητήρα με βενζίνη, ώστε να μη "καταλαβαίνει" ο οδηγός τη διαφορά του καυσίμου. Τα εξουσιοδοτημένα συνεργεία μπορούν να επέμβουν με το Lap Top στις παραμέτρους , ώστε να πετύχουν βέλτιστη απόδοση του κινητήρα
Η επιπλέον κατανάλωση παραμένει όμως και σε αυτά τα συστήματα και δεν είναι μικρότερη από 10%. Είναι όμως σημαντικά μειωμένη σε σχέση με τα συστήματα 1ης γενιάς.

Ένας σημαντικός παράγοντας που οι συνειδητοποιημένοι λαοί της κεντρικής Ευρώπης προτιμούν σιγά - σιγά το LPG είναι οι μειωμένες εκπομπές μονοξειδίου, διοξειδίου του άνθρακα και λοιπών ρύπων. Είναι περιττό να αναφερθεί ότι τα μοντέρνα συστήματα ικανοποιούν άνετα το EURO 4. Υπάρχουν άνθρωποι που δεν διστάζουν να προσφέρουν την περίφημα σταγόνα στον ωκεανό για να σωθεί το περιβάλλον μας. Αυτή όμως είναι μία μάλλον ρομαντική νότα, ακατάλληλη για την τρέχουσα ελληνική καθημερινότητα.

Και φτάνουμε στα συστήματα 5ης γενιάς που έχουν την βασική διαφορά από τα προηγούμενα, ότι το LPG ψεκάζεται πλέον υγρό στους αυλούς εισαγωγής .

Η ιδέα που είχε η ολλανδική εταιρεία VIALLE www.vialle.nl το site λειτουργεί σε 4 γλώσσες - υπήρχε ήδη από την προηγούμενη δεκαετία, αλλά άργησε να ωριμάσει. Ο κύριος Vialle ονομάζει το σύστημα του Liquid propane injection Lpi, ενώ άλλοι κατασκευαστές που άργησαν λίγο έχουν λιγότερο ενδεικτικές ονομασίες.

Σε αυτό το σύστημα δεν χρειάζεται ο "πνεύμονας". Μεσα στο τάνκ κατοικοεδρεύει μια αντλία μεμβράνης που διοχετεύει το υγρό LPG, με πίεση 5 bar πανω από την πίεση που επικρατεί στο τάνκ, στα μπεκ ψεκασμού - σε κάθε κύλινδρο - όπως και στην 4η γενιά, αλλά σε υγρή μορφή. Το υγρο LPG φτανει στα μπεκ μεσω μιας ρυθμιστικής μοναδας πίεσης, ποσότητας και χρόνου – το περισσευούμενο LPG γυρίζει στο τάνκ. Όπως εκτονώνεται το υγρό LPG, πριν ακόμη φτάσει υπό μορφή μίγματος στον κύλινδρο, περναει στην αέρια μορφή του και προκαλεί πτώση της θερμοκρασίας. Ο ατμοσφαιρικός αέρας που έρχεται από πίσω ψύχεται και το μίγμα καταλήγει πιο κρύο στο χώρο καύσης του κυλίνδρου. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τη βελτίωση του βαθμού απόδοσης του κινητήρα και μία αύξηση ισχύος έως 3%, τουλάχιστον έτσι υποστηρίζουν οι Κατωχωρίτες.

Τα μηνύματα από την πράξη λένε ότι η αντλία μεμβράνης ακούγεται χαρακτηριστικά στα πλήρως μονωμένα μοντέρνα αυτοκίνητα και νευριάζει τους επιβάτες. Το αυτοκίνητο "τραβάει" όπως και με τη βενζίνη – το 3% δεν γίνεται αισθητό, βέβαια. Υπάρχει software για μεγάλη γκάμα αυτοκινήτων και έτσι μπορούν οι εγκατάστατες να κάνουν μικρορυθμίσεις με το Lap top.
Η επιπλέον κατανάλωση είναι μικρή, μεταξύ 5% και 10%.
Το αυτοκίνητο ξεκινά και με υγραέριο, μόνο που η μίζα γυρίζει περισσότερο χρόνο !
Εννοείται ότι δεν λείπουν οι αυτοματισμοί για το γύρισμα στη βενζίνη όταν αδειασει το τανκ και οι χειροκίνητοι διακόπτες αν το υγραέριο δεν είναι του γούστου του οδηγού.

Τα Lpi είναι συνήθως ακριβότερα από τα αυτά της 4ης γενιάς και πλησιάζουν τα 3.000,00 ευρώπουλα.

Τα συστήματα Lpi ειναι πιο απαιτητικα στη ρύθμιση και πρεπει οι εγκαταστάτες να ειναι εξοικιωμενοι με τους υπολογιστες.

Η γενια του '80 που εβαζε τις γκαζιέρες στα ταξί δεν εχει ελπίδες να τα βγαλει πέρα με τα Lpi. Εχουν περάσει και 30+ χρόνια από τότε.

Εγώ πιστεύω ότι τα νεα παιδια που θα ακολουθήσουν την 100ωρη εκπαίδευση που ορίζει ο νόμος θα τα καταφερουν πολύ καλύτερα, με την υποστήριξη του κατασκευαστή.

Το πρόβλημα με το LPG ειναι το ανύπαρκτο δικτυο πρατηρίων. Οι πρατηριούχοι σκεφτονται ότι θα αργήσει πολύ να αποδίδει η επένδυση και επίσης τρομαζουν μπροστα στο τερας του ελληνικού Δημοσίου.
Στη Χαλκίδα υπαρχουν 2 πρατηριούχοι που παιζουν με την ιδεα του LPG. Τους επισκεφτηκα και μου είπαν τα ίδια πράγματα, σαν να ήταν συνεννοημένοι.
Ας δούμε και 2 παραδείγματα απόσβεσης
παίρνουμε υπόψη ότι :

-οι τιμες θα μείνουν σταθερές (περισσότερο ενδιαφέρει να μείνει σταθερή η διαφορά)
-το αυτοκίνητο φουλαρει καύσιμο πανω στην πορεία του, χωρίς να κανει παρακάμψεις για να βρεί LPG
-η επιπλέον καταναλωση ειναι 10%, με το LPG
-βενζίνη € 1.46 /lit , LPG € 0.7/lit

ενα αυτοκίνητο καταναλώνει κατα μεσο όρο 13λιτ/100χλμ με βενζινη
αν κανει 20.000 χλμ με LPG θα κανει οικονομία € 1794.00
αν κανει 25.000 χλμ με LPG θα κανει οικονομία € 2242.50


ενα αλλο αυτοκίνητο καταναλώνει κατα μεσο όρο 16λιτ/100χλμ βενζίνη
αν κανει 20.000 χλμ με LPG θα κανει οικονομία € 2208.00
αν κανει 25.000 χλμ με LPG θα κανει οικονομία € 2760.00

μια εγκατασταση LPG 4ης γενιας κοστίζει περίπου από € 2000.00 έως € 3000.00


βλεπουμε λοιπόν, ότι αυτή την εποχή που η διαφορά τιμής των 2 καυσίμων περναει τα € 0.70 η απόσβεση ερχεται σχετικα γρήγορα και από εκεί και περα η οικονομία θα ειναι αισθητή.

Δυστυχώς το δίκτυο των πρατηρίων θα αργήσει να επεκταθεί, οι πρατηριούχοι που θα επενδύσουν θα δυσκολευτούν με το απίστευτο ελληνικό κρατος. Πρόκειται και για μια αρκετα ακριβή επενδυση και τα αυτοκίνητα με LPG θα αυξανονται με πολύ αργό ρυθμό λόγω ανυπαρξίας αρκετών εγκαταστατών.
ΠΗΓΗ: www.to4x4.gr
C U out there

intasg
30-10-10, 14:08
Πολύ ωραίος. Εγώ έχω βάλει 4ης γεννεάς. Στην Αθήνα το λίτρο έχει 0.71Ε στα περισσότερα και σε τρία πρατήρια 0.65Ε. Σήμερα γέμισα. Έκανα 368χλμ μέσα στην Αθήνα και γέμισα με 25 ευρώ.

oldcarskickass
31-10-10, 15:22
Ελπίζω τα παρακάτω να βοηθήσουν στο να ξεκαθαρίσουμε στο μυαλό μας μερικά βασικά πράγματα για τη χρήση του LPG, ποιές ειναι οι 5 γενιές συστημάτων και πως λειτουργεί η καθεμιά τους καθώς και τι πραγματικά ισχύει για την "οικονομία της τσέπης".




ΠΗΓΗ: www.to4x4.gr
C U out there

'Εχεις σκεφτεί να μαγνηγοτοφωνείς τα ποστ σου και να τα κάνεις upload στο youtube;

Με βοήθησε πολύ, και δε με αφήνει για άλλη θετική, ευχαριστώ.

stauros772000
02-11-10, 05:50
εδω και κανα δυο βδομαδες,στην σαλονικη ,αυτος που ειναι στα κτελ μακεδονιας,ανεβασε το αεριο στα 0.749,ενω ο αλλος στον φοινικα το εχει ακομα 0.689.

stauros772000
12-11-10, 06:13
τα ασχημα νεα συνεχιζονται......απο δευτερα θα ανακοινωθει αυξηση του φορου στο υγραεριο......κλαψ....το ακουσα στο ραδιο και ελπιζω να ειναι αρβυλα αλλα δυσκολο.......οτι γλυτωσα,γλυτωσα.παλι στο ιδιο κοστος γμτ.....

bmw_trelamenos
12-11-10, 07:17
Ρε παιδιά πως αυξάνεται, αφού έχει κλειδωμένο φόρο από την Ε.Ε. Εκτός και αν γίνεται άύξηση σε κάποια ορισμένα πλαίσια, ξέρω όμως ότι δεν μπορεί να γίνει ανεξέλεγκτα. Μπορούμε να βρούμε σε κάποιο site της Ε.Ε αυτό το νόμο περί κλειδώματος φόρου; Θέλω να κάνω μετατροπή το αμάξι μου σε υγραέριο, αλλά αν είναι σταδιακά να φτάσει το υγραέριο τη τιμή της βενζίνης, τότε ξεχνάω την άμεση απόσβεση

stauros772000
12-11-10, 08:16
αυτα τα περι κλειδωματος φορου σε ενα ποσοστο,ειδικα για τν ελλαδιτσα,ειναι σεναρια επιστημονικης φαντασιας...

stauros772000
16-11-10, 06:32
την κατσαμε.....αυξηση εως 25 λεπτα το λιτρο για το υγραεριο απο πρωτη πρωτου.και 45 λεπτα πανω το θερμανσης..........
καταραμενοι...........να τους βρει καρκινος στην ψ...η,οσους εχουν..........

αρα πρεπει να ψαξω για νερουλοκινηση.........

oldcarskickass
16-11-10, 09:56
Σταύρο που το βρήκες αυτό;

Γιατί με μια πρόχειρη αναζήτηση το μόνο που βρήκα είναι αυτό:

http://www.stockwatch.com.cy/nqcontent.cfm?a_name=news_view&ann_id=125568

το οποίο αν δεν κάνω λάθος αφορά την Κύπρο και μόνο αυτή.

stauros772000
16-11-10, 14:08
ειναι απο τα μετρα που ανακοινωσε η κυβερνηση,χτες βραδυ,και τα απαριθμουσαν σημερα το πρωϊ στο ραδιοφωνο.αναφερθηκαν και απολυσεις δημ.υπαλ. και αυξησεις ξανα σε ποτα τσιγαρα βενζινες.ειδικη παραγραφο για αεριο και θερμανση,αυτα στο προηγουμενο μου ποστ.
σε ραδιοφωνικο σταθμο της σαλονικης 97.5,απο ατομο πο σκαβει βαθεια και βγαζει ειδησεις ενα μηνα μπροστα τουλαχιστον.αυτα τα ελεγε προ δυο μηνων κοντα.στο τελος ανεφερε οτι μερικα απο τα χτεσινοβραδυνα μετρα ειναι σταχτη στους ευρω(πεους),για να παρουμε το τριτο (και μακρυτερο)πακετο απο δντ,οπως οι απολυσεις,αλλα το αεριο θα ανεβει σιγουρα,εως0.25/λιτρο

EVANGELOS
17-12-10, 18:42
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=26670

για περισσότερες αρνητικές απόψεις σχετικά με Lpg σε σύγχρονα μοτέρ δείτε και παραπάνω

stauros772000
17-12-10, 19:28
η υγραεριοκινηση δεν εχει αρνητικα,οταν γινεται για αυτο που προσφερει.τωρα αν ο γυφτουλας με το φεραρι,το πορσικο,το μιτριο,δεν εχει λεφτα για το μπενζινη και θελει να βαλει αεριο αλλα και να το λιωνει,ε καλα να παθει.
οποιοδηποτε μοτερ υψηλης αποδοσης θα εχει προβλημα με οποιαδηποτε αλλαγη στην στοιχειομετρικη αναλογια με αμφιβολα αποτελεσματα.υψηλη ειδικη αποδοση =μοτερ με ανω των 100 ιππων/λιτρο

mafias
15-03-11, 01:41
Πρόσφατα τοποθέτησα σύστημα υγραερίου σε BMW Ε46, στην Κομοτηνή, σε μη-γνωστό συνεργείο, με κόστος 1400 ευρώ και πολύ καλή δουλειά (τουλάχιστον όσοι σχετικοί το είδαν έτσι είπαν)
Αναλυτικά δείτε εδώ (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=418793#post418793)

gregtas
24-03-11, 19:11
καλα ολα αυτα, εχω ομως καπιες αποριες.
τι γινεται με το OBC;
θα μου λεει την καταναλωση;
θα μου λεει ποσα χιλιομετρα μου απομενουν;
και γενικα οι ενδειξεις περι καυσιμου πανε ολα χαμενα;

stauros772000
04-05-11, 14:55
σαν ρατσα ειμαστε γτπκ.......πηγα σε εμπορα για τοποθετηση lpg σε 6κυλινδρο και κατα την διαρκεια αναμονης του ""αφεντικου"",ειδα ενα φυλλαδιο διαφημιστικο.το τσιμπαω και ειχε μεσα και τιμες που αγοραζουν οι εγκαταστατες......ερχεται ο ""αφεντικος""και αφου μου τα πρηζει,τον ρωταω για τιμες.....λοιπον,απο ενα οχημα(σε 3 ωρες δλδ) ο εγκαταστατης βγαζει πεντακάθαρα ενα χιλιαρικο τουλαχιστον.......δλδ το κιτ το αγοραζει 600(για 6κυλινδρο) και το τοποθετει για 1800 και ανω(τιμες χωρις φπα).απο τα 600 βγαζει και ο εμπορας......δλδ ενα κιτ των 300 το τοποθετουν για 2000 ευρω σε 6κυλινδρο.............τι να πει κανεις,για τα μπιπ της αλληνης.............

God
04-05-11, 17:37
καλα ολα αυτα, εχω ομως καπιες αποριες.
τι γινεται με το OBC;
θα μου λεει την καταναλωση;
θα μου λεει ποσα χιλιομετρα μου απομενουν;
και γενικα οι ενδειξεις περι καυσιμου πανε ολα χαμενα;

Δείχνει κατανάλωση (μειωμένη κατά 5-15%, εξαρτάται πόσο παραπάνω ψεκάζει το σύστημα υγραερίου σου) αλλά δείχνει ΛΑΘΟΣ χλμ γιατί τα υπολογίζει βάσει της βενζίνης που έχεις και όχι του υγραερίου.

God
04-05-11, 17:42
.λοιπον,απο ενα οχημα(σε 3 ωρες δλδ) ο εγκαταστατης βγαζει πεντακάθαρα ενα χιλιαρικο τουλαχιστον.......

Ωπ, εδώ είσαι λάθος.

Στο δικό μου όχημα που είναι πανεύκολο και σαν αυτοκίνητο η εγκατάσταση διαρκεί τουλάχιστον 6 ώρες εντατικά και να ασχολούνται τουλάχιστον 2 άτομα. Χωρίς ρυθμίσεις, δοκιμές, κτλ.

Τώρα για τιμές των κιτ κτλ, δεν έχεις και πολύ άδικο, μα σκέψου ότι από αυτό το χιλιάρικο πληρώνονται όλο το προσωπικό, τα έξοδα του καταστήματος και ο μηχανικός που βάζει την υπογραφή του (γιατί οι μισοί και βάλε ΔΕΝ έχουν οι ίδιοι δικαίωμα υπογραφής). Ότι πάνε καλά, πάνε, μα δεν είναι και Ελ-Ντοράντο η κατάσταση...

mafias
25-06-11, 20:41
καλα ολα αυτα, εχω ομως καπιες αποριες.
τι γινεται με το OBC;
θα μου λεει την καταναλωση;
θα μου λεει ποσα χιλιομετρα μου απομενουν;
και γενικα οι ενδειξεις περι καυσιμου πανε ολα χαμενα;

Το οικονομόμετρο και η κατανάλωση δουλεύουν κανονικά... αλλα σου δείχνουν τι θα έκαιγες σε βενζίνη.... δηλαδή 10-20% κάτω.

Τα χιλιόμετρα που σου απομένουν δυστυχώς όχι.... σου δείχνει πόσα σου απομένουν για την βενζίνη που κουβαλάς.

Επίσης τα περισσότερα λαμπάκια που σου δείχνουν πόσο έχεις είναι αναξιόπιστα... σε εμένα το πρώτο σβήνει πολύ γρήγορα (σε 50 χιλιόμετρα το πολύ)... λογικά επειδή δεν βλέπει και γεμάτο το ρεζερβουάρ λόγω πίεσης... το κόκκινο το τελευταίο κρατάει 150 χιλιόμετρα περίπου!

Μικρό το κακό όμως, εγώ όποτε φουλάρω αέριο μηδενίζω το κοντέρ, και ξέρω πόσα χλμ περίπου βγάζω ώστε να πάω για γέμισμα.

rapid_fast
25-06-11, 22:16
Επίσης τα περισσότερα λαμπάκια που σου δείχνουν πόσο έχεις είναι αναξιόπιστα... σε εμένα το πρώτο σβήνει πολύ γρήγορα (σε 50 χιλιόμετρα το πολύ)... λογικά επειδή δεν βλέπει και γεμάτο το ρεζερβουάρ λόγω πίεσης... το κόκκινο το τελευταίο κρατάει 150 χιλιόμετρα περίπου!

Να πας να σου βάλει τα σωστά βόλτ, ή να στρίψει τον αισθητήρα του φλοτέρ σωστά..
Δεν έχει να κάνει με πίση, η οτιδήποτε άλλο..
Χοντρομ@λ@κιΑ και τεμπελιά του εγκαταστάτη..

God
25-06-11, 23:02
Χοντρομ@λ@κιΑ και τεμπελιά του εγκαταστάτη..

Αυτό ακριβώς. Ρυθμίζονται πανεύκολα από τον εγκέφαλο. Και εμένα ήταν τελείως άχρηστα όταν το πήρα (το 1ο δεν άναβε ποτέ, το 2ρο κρατούσε 200χλμ, το 3ο για μόλις 30-40 ακόμα και το 4 άλλα 200χλμ ώσπου να μείνει το αυτοκίνητο) και τα ρύθμισα μόνος μου ώστε να σβήνει ένα ανά 100 περίπου χλμ.

Σήμα από το φλοτέρ παίρνουν (ο εγκέφαλος δηλαδή το παίρνει και λέει πόσα να ανάψουν), το οποίο σήμα αλλάζει ανάλογα με τον εξοπλισμό και δεν πιάνουν τα τεμπελόσκυλα να γράψουν για κάθε συνδυασμό που δουλεύουν τι ρυθμίσεις θέλει, βάζουν σε όλα το ίδιο...

Straight six
27-06-11, 19:07
παιδια μολις ακουσα στα κλεφτα για αυξηση στη τιμη του υγραεριου..δν ακουσα απο ποτε και ποσο..αν ξερεις καποιος ας ενημερωσει....

Dim77
27-06-11, 19:15
παιδια μολις ακουσα στα κλεφτα για αυξηση στη τιμη του υγραεριου..δν ακουσα απο ποτε και ποσο..αν ξερεις καποιος ας ενημερωσει....

Και εγώ το άκουσα. Αν σκεφτούμε ότι μέσα σε διάστημα 2 ετών σκέφτονται να εξισώσουν την τιμή του πετρελαίου θέρμανσης με το κίνησης....κλάψτα.

Εγώ το έλεγα πάντως και μακάρι να διαψευστώ.

Όταν μεγάλη μερίδα του κόσμου βάλει υγραέριο που σημαίνει:

Ότι πήρε λεφτά το κράτος (επιπλέον):
Από φπα εγκατάστασης και από φορολόγηση κερδών των συνεργείων εγκατάστασης λόγω αύξησης του κύκλου εργασιών τους=κέρδη.

Θα έρθει και θα πεί...φέρτε και το φόρο για το καύσιμο ψηλά για μέγιστο ...κέρδος (του κράτους).

Straight six
27-06-11, 19:26
ρε dim δεν ειχαν πει ομως οτι η τιμη ηταν κλειστη για καποια χρονια??? η κανω λαθος???

M535 E28
27-06-11, 19:30
enet.gr

11 Από σήμερα, 27/6/ 2011, και η αύξηση στο υγραέριο που χρησιμοποιείται στα αυτοκίνητα, για το οποίο ο ΕΦΚ αυξάνει στα 200 ευρώ ανά 1.000 χιλιόγραμμα.

Dim77
27-06-11, 21:01
ρε dim δεν ειχαν πει ομως οτι η τιμη ηταν κλειστη για καποια χρονια??? η κανω λαθος???

Ρε straight six δεν έχουν πεί ότι:

1) Λεφτά υπάρχουν
2) Μας έβαλαν το πιστόλι στο τραπέζι
3) Πήραμε μεγάλη βοήθεια
4) Κάθε 3 μήνες ''Δε θα χρειαστούν νέα μέτρα, πάμε καλά'' και μετά από 10 μέρες ''Νέα μέτρα''
5)
6).
....

κλπκλπ

Και ξαναλέω, εδώ πλέον μας ληστεύουν κανονικά. Νομίζετε ότι θα αφήσουν τέτοιο έσοδο (στα χαρτιά) να πάει χαμένο?

Αφήστε που και πρόστιμο να πληρώσουμε...δεν είναι αποθαρρυντικό. Τα (ψευτο)έσοδα τα περνάνε στους στόχους και αυτό έχει σημασία, αν δεν πιαστούν οι στόχοι...άλλο πράγμα.

200 ευρώ ανα 1000 χιλιογραμμα πόσο βγαίνει τελική τιμή?

God
27-06-11, 22:23
200 ευρώ ανα 1000 χιλιογραμμα πόσο βγαίνει τελική τιμή?

Ο ΕΦΚ πάει από 0,125€ στο κιλό στα 0,2€ το κιλό. Δηλαδή φυσιολογικά είναι 4-5 λεπτά αύξηση το λίτρο στον τελικό καταναλωτή ΜΑΞ.

ΥΓ. Μία μικρή "απατεωνιά" είναι ότι μιλάμε για κιλά και όχι για λίτρα. Το ένα λίτρο υγραέριο είναι ΠΟΛΥ λιγότερο από κιλό (0,54kg στο λίτρο).

Ο ΕΦΚ της απλής αμόλυβδης είναι 670€ στα 1000 κιλά...δηλαδή σχεδόν 70 λεπτά στο λίτρο...

Dim77
27-06-11, 22:25
Ο ΕΦΚ πάει από 1,25€ στο λίτρο στα 2€ το λίτρο. Δηλαδή φυσιολογικά είναι 4-5 λεπτά αύξηση στον τελικό καταναλωτή.

Ο ΕΦΚ της απλής αμόλυβδης είναι 670€ στα 1000 λίτρα...

Ε εντάξει, αλλά και πάλι. Αυτοί πλέον έχουν πάρει καλαμάκι χοντρό για γρανίτες για να μας ρουφήξουν το αίμα.

God
27-06-11, 22:42
Ε εντάξει, αλλά και πάλι. Αυτοί πλέον έχουν πάρει καλαμάκι χοντρό για γρανίτες για να μας ρουφήξουν το αίμα.

Ποιό αίμα; Έτοιμοι να μας κάψουν για βιοκαύσιμο είναι. Μας γλύτωσε το ότι λεφτά υπάρχουν, αν δεν υπήρχαν και λεφτά θα είχαμε ήδη χαθεί...