PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με esp σε ε39


Γιαννηs ε39
28-07-10, 14:21
Καλησπερα σε ολους.Εχω ενα 520 ε39 με μονο vanos και τον τελευταιο καιρο αντιμετωπιζω προβλημα με το esp το οποιο εχει μεινει αναμενο το λαμπακι στο καντραν εντελως ξαφνικα(το εσβησα απογευμα,ολα οκ και το πρωι εμεινε αναμενο και δεν εσβησε ποτε).Ψαχνοντας στο φορουμ για το θεμα βρηκα οτι μπορει να φταιει η ντιζα του αυτοματου στην πεταλουδα την οποια κοιταξα και ειναι οκ.Δεν μου αναβει καποιο αλλο λαμπακι εκτος απο του esp και αυτο που ειναι για αλλαγη στα τακακια(το οποιο αναβε πολυ πιο πριν αφου θελει αλλαγη).Καμια ιδεα του τι μπορει να φταιει;;;Ευχαριστω εκ των προτερων.

stauros772000
28-07-10, 17:39
εννοεις οτι εμεινε αναμενο το τριγωνακι του αντισπιν;;αν ναι ,η ντιζα μπορει να εχει κοπει,μπορει να εχει βγει απο το λουκι της.

Γιαννηs ε39
28-07-10, 18:27
εννοεις οτι εμεινε αναμενο το τριγωνακι του αντισπιν;;αν ναι ,η ντιζα μπορει να εχει κοπει,μπορει να εχει βγει απο το λουκι της.

Nαι αυτο εννοω(εμεινε αναμμενο)και φυσικα δεν δουλευει.Η ντιζα ειναι οκ και στην θεση της(ανοιξα το μοτερ του αυτοματου)

apovas
28-07-10, 18:51
Κοίτα τα υγρα φρενων στη σταθμη τους πεζει και αυτο

Γιαννηs ε39
28-07-10, 19:06
Δυστηχως το εχω κοιταξει και αυτο.Επισης εχω κοιταξει τον πισω δεξι τροχο που εχει ενα καλωδιο(αισθητηρας esp ή αισθητηρας για τα τακακια;;;;) και φαινεται οκ(τωρα μεσα στο ακρο τι γινεται δεν ξερω).

EVANGELOS
28-07-10, 19:07
Πήγαινε να κάνεις μια διάγνωση με gt1 λογικά έχει καταγραφεί τι ακριβώς έχει συμβει ...

Γιαννηs ε39
28-07-10, 19:11
Πήγαινε να κάνεις μια διάγνωση με gt1 λογικά έχει καταγραφεί τι ακριβώς έχει συμβει ...

Αν περασω το κατωφλι εξουσιοδοτημενου πριν της διακοπες καηκαμε..:smashtard

EVANGELOS
28-07-10, 19:29
κοίτα με το να μαντέυουμε από το πι-σι δε θα βγει πάντως ΤΙΠΟΤΑ

θα γίνει don't do it phedon η φάση αλλά τέσπα !!!

Γιαννηs ε39
28-07-10, 19:32
κοίτα με το να μαντέυουμε από το πι-σι δε θα βγει πάντως ΤΙΠΟΤΑ

θα γίνει don't do it phedon η φάση αλλά τέσπα !!!

Δικιο εχεις απλα εγω δεν ζητησα να μαντεψετε.Μπορει να εχει τυχει σε καποιον....και γι αυτο ρωτησα.

thomelef
28-07-10, 19:33
δές το και αλλιώς!!!
δεν θα μπαίνεις στον κόπο για να το απενεργοποιείς!!!

Γιαννηs ε39
28-07-10, 19:39
δές το και αλλιώς!!!
δεν θα μπαίνεις στον κόπο για να το απενεργοποιείς!!!

Τι να απενεργοποιησω;Αν δεν βρω λαδια στο δρομο με τα 265/35 δεν παει πουθενα.Απλα σε ταξιδι το φοβαμαι σε καμια στροφη και ειδικα αν εχει βρεξει.Βαζω και το γιο μου μεσα και δεν ειμαστε για λαλακιες.Πανε αυτα,περασμενα μεγαλεια....

EVANGELOS
28-07-10, 19:39
Δικιο εχεις απλα εγω δεν ζητησα να μαντεψετε.Μπορει να εχει τυχει σε καποιον....και γι αυτο ρωτησα.

Kοίτα το να βγεί off το dsc δεν μπορεί να οφείλεται ΣΕ ΕΝΑ ΜΟΝΟ ΛΟΓΟ

υπάρχουν πάρα πολλά που πιθανώς να έχουν συμβεί

από τα υγρά φρένων που συμμετέχουν στο σύστημα που έιπε κάποιος παραπάνω μέχρι μια ασφάλεια ή ακόμα και να έχει καέι το εγγεφαλάκι του ...

θέλω να πω ότι ΔΕΝ είναι μονοσήμαντο ... ΧΑΛΑΣΕ ΤΟ DSC = ΕΓΙΝΕ ΑΥΤΟ

Για αυτό λέω ότι χωρίς διάγνωση δε θα βγεί άκρη

thomelef
28-07-10, 19:52
σωστά...
και ούτως η άλλως όπως πολύ σωστά είπες πρέπει να φτιαχτεί.
πάνε και κούμπωσε το όπως σου είπε και ο βαγγέλης...

Γιαννηs ε39
28-07-10, 21:23
Εγινε παιδια,ευχαριστω.Αν βρω βενζινη θα παω αυριο για να το κοιταξω και θα σας πω ετσι ενημερωτικα τι εγινε..

XT660
28-07-10, 22:15
η Ε39 εχει μονο αντισπιν AntiSpinControl και ειναι κοινη η μοναδα ελεγχου με το ΑΒS, το ABS σου δουλευει κανονικα?
Κι εγω το εχω μονιμα απενεργοποιημενο αλλα στην βροχη ειναι επικινδυνο και θελει χερια και εγρηγορση, μου εχει τυχει να γλιστησει στην ευθεια πριν την τριπολη σε μια απλη αλλαγη λωριδας μετα απο προσπερασμα νταλικας με 120+ τα ειδα ολα. Εννοειται οτι με την οικογενεια μεσα ενεργοποιημενο παντα.
Μακαρι να μην ειναι η μοναδα ελεγχου γιατι κανει κανα 1000ρικο...:icon11:

Γιαννηs ε39
28-07-10, 22:57
To abs δουλευει κανονικα και οσο για ασφαλεια δεν εχει καψει καμια.Εγω πιστευω πως ή΄καποιος αισθητηρας ειναι σε κανενα τροχο(ξερει κανενας που βρισκεται;;; ή ακομα χειροτερα ο εγκεφαλος του.

onyx
28-07-10, 23:01
Άλλες Ε39, μάλλον οι πιο παλιές έχουν μόνο αντισπίν ASC αλλά άλλες έχουν DSC που είναι πλήρες ESP.
Διάβασε τα άλλα σχετικά θέματα, λέγονται αρκετά για τα πιθανά προβλήματα.