PDA

Επιστροφή στο Forum : Hyundai Genesis Coupe


giannis 116
30-07-10, 10:57
http://www.youtube.com/watch?v=AX-wgjIqyB8

Περιπου στο 2'.50'' κατι λεει και για τη σειρα 1... Για ακουστε και πειτε αποψεις...
Το θεωρω τουλαχιστον ιεροσυλια, συγκρινει ανομοια πραγματα και μπερδευει το βολευ με το τρολευ!
Για δειτε!

///M_Spartan
30-07-10, 11:19
Oτι και να του βαλουν Hyundai θα μεινει.....
Δεν υπαρχει περιπτωση να συγκριθει αυτο το ΠΡΑΜΑ με bmw !!!
Προσωπικα ακομα ουτε η νεκροφορα που θα με παει δεν θελω
να ειναι Hyundai γιατι θα ντραπω για το θανατο μου !!!!!

Ο Peter griffin παντως ειναι κατενθουσιασμενος με την αγορα του.....χαχαχαχαχαχαχαχαχα

http://www.youtube.com/watch?v=88gcTx7NREI&feature=related

Dim77
30-07-10, 11:27
Ωραία σπορ εμφάνιση, καλή συμπεριφορά στο δρόμο, (ίσως έχει λίγο πιο χαλαρές αντιδράσεις, αλλά σιγά...για το δρόμο καθημερινά είναι μια χαρά).

Παίρνεις αρκετό σπορ αυτοκίνητο με τα λεφτά του. Και σίγουρα καλή αξιοπιστία μηχανικών μερών.

Παίρνεις μπλοκέ διαφορικό, μπάρες θόλων, φρένα, ζάντες με λεφτά από BMW 116 με 16'' αλουμινίου και πλαστικό τιμόνι. Το 2.0 turbo (210ps) θα ήταν πολύ ωραίο στην Ελλάδα. Το 3.8 (306ps) που δείχνει στο βίντεο έχει και ωραίο ήχο.

Επίσης (προσωπική γνώμη) έχει ωραία εμφάνιση εξωτερική. Φυσικά Ιαπωνικής-Κορεατικής-Αμερικάνικης φιλοσοφίας. Και μέσα είναι ωραίο.

Αν είχε ένα εδώ στην Ελλάδα, όπως στο βίντεο, 2.0Τ 210 άλογα με λίγο κάτω από 30.000 θα ήταν ενδιαφέρον.

Το παίρνεις και δεν ασχολείσαι ούτε με τα πατάκια, ούτε με βελούδα, ούτε με το τι θα ''μπάξεις'', ούτε αν γρατζουνίστηκε από κανέναν μ@λ@κ@. Βάζεις μπροστά και καίς λάστιχο.

Fairytale
30-07-10, 11:42
Εδώ "κατσαβιδιάζανε" τα Scoupe (ακόμα και η αντιπροσωπεία) θα αφήσουνε μαμά αυτό που έχει και potentials;
Εμένα το μόνο που με ευχαριστεί είναι το ότι θα σπρώξει τη δική μας εταιρεία να ασχοληθεί με το να δωσει αναβολικά στα μέχρι τώρα αναιμικά (συγκριτικά με αυτό) μοτέρ μικρού κυβισμού.

Το σχήμα του επίσης είναι πολύ πιο όμορφο από τα μέχρι τώρα coupe της Hyundai.
Μου αρέσουν οι ολοκληρωμένες λύσεις απο τον ανταγωνισμό, μας ωθούν να γινουμε καλύτεροι.
C U ou there

gsova
30-07-10, 11:47
Συμφωνώ τα μέγιστα με τον Dim. Συμπαθητική εμφάνιση, αξιοπιστία, πισωκίνητο με σχετικά καλό κοντρόλ (όπως τουλάχιστον φαίνεται στο βίντεο) κομπλέ εξοπλισμένο, δε θέλει τίποτα. Σχετικά με την BMW 1 κάνει σύγκριση για την τιμή στο βίντεο σε σχέση με τον εξοπλισμό. Ενδεχομένως σε αυτά τα χρήματα η 1 στην Αμερική θα είναι γυμνή...

Άν βγεί 2.0T στην Ελλάδα θα σκίσει (αν βγεί και κάτω από 2.0 με τούρμπο και καλή ιπποδύναμη τότε θα σαρώσει). Εντάξει, από μεταπώληση δε θα λέει και πολλά λόγω φίρμας αλλά έτσι κι αλλιώς οι εποχές για μεταπωλήσεις είναι δύσκολες για οποιαδήποτε φίρμα...

Dim77
30-07-10, 11:51
Εννοώ ότι δεν είναι σαν μια BMW που την αγοράζεις και αρχίζεις ...(να βάλω τιμόνι ///Μ, να βάλω λεβιέ ///Μ, να βάλω ζάντες, να βάλω φιλετάκι, σκατουλάκι κλπ.....που συμβαίνουν κατά κόρον).
Να ψάξεις για μπλοκέ (που δεν υπάρχει για όλα τα διαφορικά).

Τα πάθαμε όλοι. Άλλοι λιγότερο, άλλοι περισσότερο.

Δε ξέρω πως να το περιγράψω.

Πάντως το να λέμε ότι δεν συγκρίνεται με BMW δε νομίζω ότι ισχύει.

Σκέψου πόσοι νεαροί σε ηλικία κάτοχοι 116 ψάχνουν απεγνωσμένα τρόπους να μεταμορφώσουν σε κάτι πιο σπορ το αυτοκίνητο τους.
Με τα ίδια λεφτά...Σπορ κουπέ τούμπανο.
Δεν είναι μάρκα χλιδής βέβαια...οκ....

Οι κινητήρες είναι 2. 2.0 turbo 210ps και 3.8 V6 306ps. Ο δεύτερος ειδικά δε νομίζω ότι αποτελεί ρεαλιστική επιλογή για την Ελλάδα πια.

Υ.Γ. Δεν συζητάω για πιθανές επιλογές και συγκρίσεις με μεταχειρισμένα. Δεν είναι το ίδιο με αγορά καινούριου οχήματος με εγγύηση.

Fairytale
30-07-10, 11:56
Ο 1ος είναι;
Δηλ. πιστεύεις ότι θα πουλήσει αυτό έναντι των 3κύλινδρων 1.3lt turbo common rail που έρχονται στα μικρά σκάφη μας;
Δεν το βλέπω να συμβαίνει.
C U out there

nikos1400
30-07-10, 12:01
Μην τα κακολογειτε τα Hyundai.
Το καθε αμαξι εχει τη χρηση και το κοινο του.
;)

Dim77
30-07-10, 12:04
Εγώ αυτό θα έπαιρνα το genesis coupe με 28000 και όχι 113τουιντουρμπο hatchback με 28000 (και άλλα 14000 σε 3 χρόνια για βελτιώσεις και σέρβις).

Οι τουρμπο κινητήρες (3 κύλινδροι...ΤΡΕΙΣ κύλινδροι) υποτίθεται ότι θα έρθουν του χρόνου...Έχω αρχίσει να αμφιβάλλω. Άσε που τα άλογα δε θα είναι και στο θεό. Θα είναι ...οικονομικοί.

Ελπίζω να μην έχουν σε αναλογία τα θέματα των ατμοσφαιρικών άμεσου ψεκασμού τα 5 πρώτα χρόνια. :bricks1:

Το genesis είναι ωραίο και τίμιο. Δεν υπόσχεται ότι θα κατακτήσεις το WTCC ή το D1.

Παίρνεις ένα ωραίο κουπέ και κάνεις το κέφι σου στο δρόμο. Φυσικά κάποιος μπορεί να προτιμάει μια 320 Mpack με τα διπλά χρήματα. (Εξαρτάται από πολλούς παράγοντες).

Τώρα πια με τις τιμές μεταπώλησης να εξευτελίζονται, δε μπορώ να δω λογικά αγορά αυτοκινήτου με 60.000 που σε 2-3 χρόνια ΑΝ θέλεις να το αλλάξεις δεν πωλείται με τιποτα.

giannis 116
30-07-10, 12:15
Για τα λεφτα που κανει (στην Αμερικη) δινει παρα πολλα. Το εσωτερικο ειναι θεμα γουστου, εμενα προσωπικα δε μ αρεσει. Το εξωτερικο σχημα του ωραιο οπως και τα γκαζια το μπλοκε και τα Μπρεμπο φρενα.
Στην Ελλαδα τελικα αυτο θα εισαχθει ποτε?.. Αν ναι, σε ποια εκδοση και ποσο θα κανει?...

Το βιντεακι με τον family guy ολα τα λεφτα πιο πανω! Ελιωσα στο γελιο!

Fairytale
30-07-10, 12:20
Εγώ πάλι θα έπαιρνα το μπε-εμ-βε-δά-κι.
Τις επιδόσεις και την τιμή του καθενός θα τις δούμε στο μέλλον.
Πάντως η χάι-γιού-ντάι προβάλει τον σπορ χαρακτηρα του μοντέλου δείχνοντας στροφόμετρα και bbk.
Επίσης δεν θα κάνει το 116 του μέλλοντος 60.000e σε καμμιά περίπτωση.
Τα service των BMW δεν ειναι τοσο τραγικά τιμολογημένα πια, αλλά ούτε και πολύ συχνά.
C U out there

TAZ118!
30-07-10, 15:09
Ωραία σπορ εμφάνιση, καλή συμπεριφορά στο δρόμο, (ίσως έχει λίγο πιο χαλαρές αντιδράσεις, αλλά σιγά...για το δρόμο καθημερινά είναι μια χαρά).

Παίρνεις αρκετό σπορ αυτοκίνητο με τα λεφτά του. Και σίγουρα καλή αξιοπιστία μηχανικών μερών.

Παίρνεις μπλοκέ διαφορικό, μπάρες θόλων, φρένα, ζάντες με λεφτά από BMW 116 με 16'' αλουμινίου και πλαστικό τιμόνι. Το 2.0 turbo (210ps) θα ήταν πολύ ωραίο στην Ελλάδα. Το 3.8 (306ps) που δείχνει στο βίντεο έχει και ωραίο ήχο.

Επίσης (προσωπική γνώμη) έχει ωραία εμφάνιση εξωτερική. Φυσικά Ιαπωνικής-Κορεατικής-Αμερικάνικης φιλοσοφίας. Και μέσα είναι ωραίο.

Αν είχε ένα εδώ στην Ελλάδα, όπως στο βίντεο, 2.0Τ 210 άλογα με λίγο κάτω από 30.000 θα ήταν ενδιαφέρον.

Το παίρνεις και δεν ασχολείσαι ούτε με τα πατάκια, ούτε με βελούδα, ούτε με το τι θα ''μπάξεις'', ούτε αν γρατζουνίστηκε από κανέναν μ@λ@κ@. Βάζεις μπροστά και καίς λάστιχο.

+1000

Σαφως δεν συγκρινουμε BMW με Hyundai αλλα τα τελευταια τα εχω σε εκτιμηση και
θα το προτιμουσα αντι για διαφορα GTi,Cupra,ST κλπ....

strofimios
30-07-10, 16:18
Το αμαξι εχει 10 χρονια εγγυηση στην Αμερικη.Στην Ευρωπη δεν θα ερθει και ΑΝ ερθει θα μπορουν να διαθεσουν μονο 150 οχηματα το χρονο για ολη την ηπειρο.Υπαρχει μονο ενα κοκκινο 3.8 στην Αγγλια αυτοματο.Και,φυσικα,ευτυχως που δεν ειναι bmw.Μπορει να μην βγαζει γκομενες οπως μια καινουργια "μπεμπα" αλλα σιγουρα δεν θα δει συνεργειο για πολλα χρονια,παρα μονο για την συντηρηση.Ασε που καθε φορα που θα πηγαινεις για service δεν θα κοιτας εαν εχει κοπει καπου.

giannis 116
30-07-10, 16:24
Το αμαξι εχει 10 χρονια εγγυηση στην Αμερικη.Στην Ευρωπη δεν θα ερθει και ΑΝ ερθει θα μπορουν να διαθεσουν μονο 150 οχηματα το χρονο για ολη την ηπειρο.Υπαρχει μονο ενα κοκκινο 3.8 στην Αγγλια αυτοματο..

Γιατι τοσο καρασπανιο για Ευρωπη?.. Δεν το προορισαν καθολου για τη γηραια ηπειρο οι Κορεατες παρα μονο για Αμερικα και Ασια?..


Και,φυσικα,ευτυχως που δεν ειναι bmw.Μπορει να μην βγαζει γκομενες οπως μια καινουργια "μπεμπα" αλλα σιγουρα δεν θα δει συνεργειο για πολλα χρονια,παρα μονο για την συντηρηση.Ασε που καθε φορα που θα πηγαινεις για service δεν θα κοιτας εαν εχει κοπει καπου

Εννοεις καποια προβληματα που ειχαν με σασι Ε46 και παλιοτερες 3αρες?..

strofimios
30-07-10, 16:30
Ναι αυτα εννοω.Μη μου πεις οτι παραδεχεσαι να εχεις δωσει εναν σκασμο λεφτα και μαθαινεις οτι θελει προσοχη γιατι κοβεται!
Για την σπανιοτητα τωρα,δεν προλαβαινει,απο οσο εχει πει,η εταιρεια τις πωλησεις σε Ασια και Αμερικη.
Εμφανησιακα θα το ηθελα λιγο πιο στενο.Φερνει καπως σε τετραγωνο,ειναι πολυ φαρδυ σε σχεση με το μηκος του.Και να ειχε λιγο πιο καθαρες γραμμες,ειναι ψιλοκαγκουρικο.Ομως με το 2λιτρο μοτερακι του evo και τα λοιπα καλουδια του 2λιτρου αυτα συγχωρουνται.Ας ελπισουμε οτι θα υπαρξει συνεχεια στα rwd απο τους κορεατες και να "παιξουν" και εμας!

Action Man
30-07-10, 16:36
Ωραίο είναι...αλλά όταν έρθει η ώρα της αγοράς,όλοι αλλάζουμε γνώμη,και το σκεφτόμαστε λίγο παραπάνω.

Πάντως τα "γιού ντάι" είναι τίμια.

giannis 116
30-07-10, 16:37
Ναι αυτα εννοω.Μη μου πεις οτι παραδεχεσαι να εχεις δωσει εναν σκασμο λεφτα και μαθαινεις οτι θελει προσοχη γιατι κοβεται!

Καλα ναι, σιγουρα! Εδω τριζει και σκεφτεσαι ποσα εχεις δωσει και σου τη σπαει στα νευρα που απλα τριζουν τα τζαμια!

Για την σπανιοτητα τωρα,δεν προλαβαινει,απο οσο εχει πει,η εταιρεια τις πωλησεις σε Ασια και Αμερικη.

Τι λες τωρα?! Τοση μεγαλη ζητηση που δε μπορει να καλυψει η παραγωγη?! Μονο στην Κορεα κατασκευαζεται?.. Δεν υπαρχει αλλου στον κοσμο γραμμη παραγωγης?..

Εμφανησιακα θα το ηθελα λιγο πιο στενο.Φερνει καπως σε τετραγωνο,ειναι πολυ φαρδυ σε σχεση με το μηκος του.Και να ειχε λιγο πιο καθαρες γραμμες,ειναι ψιλοκαγκουρικο.Ομως με το 2λιτρο μοτερακι του evo και τα λοιπα καλουδια του 2λιτρου αυτα συγχωρουνται.Ας ελπισουμε οτι θα υπαρξει συνεχεια στα rwd απο τους κορεατες και να "παιξουν" και εμας!

Ισως το εφτιαξαν ετσι για λογους στησιματος, γεωμετριας κλπ..

Dim77
30-07-10, 16:48
Το αμαξι εχει 10 χρονια εγγυηση στην Αμερικη.Στην Ευρωπη δεν θα ερθει και ΑΝ ερθει θα μπορουν να διαθεσουν μονο 150 οχηματα το χρονο για ολη την ηπειρο.Υπαρχει μονο ενα κοκκινο 3.8 στην Αγγλια αυτοματο.Και,φυσικα,ευτυχως που δεν ειναι bmw.Μπορει να μην βγαζει γκομενες οπως μια καινουργια "μπεμπα" αλλα σιγουρα δεν θα δει συνεργειο για πολλα χρονια,παρα μονο για την συντηρηση.Ασε που καθε φορα που θα πηγαινεις για service δεν θα κοιτας εαν εχει κοπει καπου.

+1000

Και επίσης στο σέρβις, την ώρα που θα πηγαίνεις να σου πούν το λογαριασμό δε θα φοβάσαι μην ...κοπείς και εσύ :embarassm
:icon18:

strofimios
30-07-10, 16:51
Σιγουρα γι'αυτο ειναι ετσι οι διαστασεις του.Ομως τετοια σχηματα μου δινουν την εντυπωση του απολυτου.Δλδ. οτι θα κραταει τρελα και οταν ξεκολαει θα το κανει αποτομα.Τεσπα,ας το ειχαμε εδω......

strofimios
30-07-10, 16:55
+1000

Και επίσης στο σέρβις, την ώρα που θα πηγαίνεις να σου πούν το λογαριασμό δε θα φοβάσαι μην ...κοπείς και εσύ :embarassm
:icon18:
Αυτο για το σερβις μην το λες γιατι ο κουμπαρος μου εχει getz 1100 και δεν παει σε επισημο γιατι σφαζουν.Τουλαχιστον ξερεις ποσα θα πληρωσεις.Δεν πας και σου λενε ξερετε θελει αναβαθμιση ο εγκεφαλος,αυτο που κανει ειναι ΜΑΛΛΟΝ τα μπεκ αλλα μπορει να ειναι και ρευμα,θελει και αντλια,αυτο μην το ψαχνεις,ολα ετσι κανουν κλπ.κλπ.κλπ.

giannis 116
30-07-10, 17:08
Εγώ πάλι θα έπαιρνα το μπε-εμ-βε-δά-κι.
Τις επιδόσεις και την τιμή του καθενός θα τις δούμε στο μέλλον.
Πάντως η χάι-γιού-ντάι προβάλει τον σπορ χαρακτηρα του μοντέλου δείχνοντας στροφόμετρα και bbk.
Επίσης δεν θα κάνει το 116 του μέλλοντος 60.000e σε καμμιά περίπτωση.
Τα service των BMW δεν ειναι τοσο τραγικά τιμολογημένα πια, αλλά ούτε και πολύ συχνά.
C U out there

Το 116i οχι, αλλα μια 125i coupe που ας πουμε οτι εχει εφαμιλες επιδοσεις με το 2λτ τουρμπο Χιουνται και ειναι πιο συγκρισιμα μοντελα, και η bmw με καποιον ας πουμε καλο εξοπλισμο, φτανει στη Γερμανια καινουριο με ΦΠΑ 19% τα 44.500€. Εδω δε θα πιανει την 50αρα χιλ. ευρω ανετα?!
Ακομα και η 120i coupe στη Γερμανια καινουριο κανει γυρω στα 4 χιλ.ευρω πιο φτηνα απ την 125i και παλι πανακριβη...

konc
30-07-10, 17:25
Όλα είναι θέμα τιμής πλέον.. Τι άλλο παίρνουμε στην τιμή του (τίμου) χιουντάι?
Για όποιον μπορεί να δώσει παραπάνω, φυσικά και δεν υπάρχει θέμα επιλογής, παίρνει αυτό που ΘΕΛΕΙ.
Οι υπόλοιποι, τα ζυγίζουν και διαλέγουν..
Χιουντάι που καίει λάστιχο, ή bmw που καίει την καρδιά τους.

Πάντως τέτοια αυτοκίνητα χρειάζονται στην αγορά για να δυναμώνουν όλες οι εταιρίες.

strofimios
30-07-10, 17:43
Αντε να δουμε και το φτου-86.Αλλα αυτο μαλλον θα ξεφευγει σαν τιμη και ειναι και καπως...εξωγηινο.

strofimios
30-07-10, 17:49
Νεοτερα απο το...μετωπο.Εαν το φερουν στην Ευρωπη,το genesis,θα διαθεσουν συνολικα 1000 κοματια και μιλανε για 25.000€ στη Γερμανια,για το 2λιτρο.

Fairytale
30-07-10, 18:24
Αντε να δουμε και το φτου-86.Αλλα αυτο μαλλον θα ξεφευγει σαν τιμη και ειναι και καπως...εξωγηινο.To project ακυρωθηκε (όπως και της Subaru).

Για όσα γράφτηκαν νωριτερα θα σχολιάσω τα εξής.
1. Δεν γίνεται να περιμένεις το αντιστοιχο (σε ιπποδύναμη) σειράς 1 coupe να στοιχίσει τα ιδια χρήματα. Και αυτό για πολλούς λόγους με κυριότερους ότι το Χάι-γιού-ντάι έχει δανεικό κινητήρα από Mitsubishi (άρα δεν κόστισε στην εταιρεία τπτ να φτιάξει το μοτέρ του) και δεν έχει τα ίδια υλικά κατασκευής δηλ. την ποιότητα μιας ΒΜW.
2. Όποιος έχει κάποια επαφη με τα Μitsubishi EVO θα ξέρει ότι όταν πάνε για service (που δεν ειναι κάθε 25.000χλμ φυσικά) ο ιδιοκτήτης ΚΛΑΙΕΙ και ότι τα αναλώσιμα τους στοιχίζουν νούμερα που φέρνουν ίλιγγο. Οπότε μην νομίζετε ότι το Χαι-γιού-ντάι θα είναι κανά Accent στη συντήρηση του.
C U out there

Dim77
30-07-10, 18:49
Ο κινητήρας που χρησιμοποιεί η έκδοση 2.0 Τ είναι της σειράς Theta.
Είναι κινητήρας που μοιάζει, αλλά δεν είναι ίδιος με της Mitsubishi (411BT).
Έχει χαμηλότερης ποιότητας συναρμογή και εντόσθια (!) (Σύμφωνα με το wiki http://en.wikipedia.org/wiki/Hyundai_Theta_engine).
Χρησιμοποιεί το τούρμπο της Mitsubishi TD04.

Πιθανόν για αυτό και η ισχύς του είναι μόλις 210ps.

Είναι ένα γρήγορο και οικονομικό σχετικά σπορ κουπέ, δεν είναι ''όπλο'' ή όχημα κύρους.

Μου θυμίζει λίγο παλαιότερες εποχές, που υπήρχαν αντίστοιχες επιλογές του στύλ (200sx, RX7-2 από πισωκίνητα και μερικά προσθιοκίνητα όπως Celica, Prelude, Mitsubishi FTO, Calibra). Έχουν εξαφανιστεί τα σπορ κουπέ και έχουν αντικατασταθεί πλήρως από τα Hatchback GTi και παρεμφερή σπορ 3θυρο-κουβαδοειδή όπως Scirocco (που είναι ωραίο αλλά όχι κουπέ). Μόνο σε ακριβά μοντέλα συναντάμε κουπέ τώρα.

Μακάρι να το φέρνανε κανονικά, αλλά δεν το βλέπω.

Όσο για το Toyota FT-86 πρόσφατο άρθρο αναφέρει ότι έρχεται Νοέμβριο του 2011 αντίθετα με τις προηγούμενες πληροφορίες που το ήθελαν να μην βγαίνει μέχρι το 2013.

http://www.worldcarfans.com/110072727593/toyota-ft-86-on-time-for-november-2011-launch-contrary
http://www.motorauthority.com/blog/1047580_report-toyota-ft-86-still-in-progress-due-late-2011

Fairytale
30-07-10, 18:57
Μακάρι να βγει η συμπαραγωγή τους, αυτό θα είναι ενα πολύ ενδιαφέρον αυτοκίνητο.

Δημήτρη το διάβασα το link, χαιρετίζω την απογοήτευση (είσαι σε σωστό δρόμο χαχα).
2.0L Turbo

The Theta engine is turbocharged for use in the Genesis Coupe. In this form it produces 210 hp (213 PS) @ 6,000rpm on 87 octane gasoline, and 223 hp (226 PS) on 93. Torque remains the same at 223 lb·ft (302 N·m) @ 2000rpm. The Theta block used is very similar to the Mitsubishi Evolution X 411BT, but the two engines are not identical. The Theta block is built with some lower quality components to keep the cost down. Some areas of note are the pistons, rods, and the lack of significant webbing on the block.

The turbo used is a Mitsubishi TD04 model. In stock trim this unit pushes a peak of approx. 16-18psi with a sustained 14psi. This value can be changed with a boost controller and tuning.
C U out there

Dim77
30-07-10, 19:15
Μακάρι να βγει η συμπαραγωγή τους, αυτό θα είναι ενα πολύ ενδιαφέρον αυτοκίνητο.

Δημήτρη το διάβασα το link, χαιρετίζω την απογοήτευση (είσαι σε σωστό δρόμο χαχα).

C U out there


Μπά, δεν απογοητεύτηκα. Είναι μια χαρά αμάξι. Όπως είπα και πριν, είναι να το παρεις όπως είναι και να το χαρείς.
Το καλό είναι το V6 φυσικά. Αλλά για εδώ στην Ελλάδα δεν έχει νόημα πια (για Hyundai) να φορτωθείς το βάρος των 3800cc.

jim_pas
30-07-10, 20:04
όσο καλό και να είναι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί ένα hyundai με μια bmw ίδια κατηγορίας πουθενά....μπορεί η τιμή του να είναι καλή για αυτά που προσφέρει,άλλα huyndai είναι πόσο να κάνει??μην με πείτε κολλημένο....δεν θέλω να το υποτιμήσω νομιζω όμως πως δεν υπάρχει καν συγκριση....πάντως εγώ δεν τα έχω καθόλου σε εκτίμηση..και για του λόγου του αληθές πριν 2-3 χρονια ειχε τύχει να έχω για λίγο καιρό στην διάθεση μου ένα Scoupe και οι εντυπώσεις μου δεν είναι και οι καλύτερες για αυτά....1.600 κυβικά τουρμπατο νομίζω 105 άλογα και έκαιγε όσο ένα 3λιτρο bmw...ποιότητα μηδέν...ορατότητα πίσω μηδεν...εργονομία μηδέν....Τα καλά του ήταν ότι πηγαινε σχετικά καλά για τα άλογα του και ότι ήταν εμφανίσιμο και το χάζευαν αυτοί που δεν ήξεραν περι τίνος πρόκειται...

TAZ118!
30-07-10, 20:10
όσο καλό και να είναι σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να συγκριθεί ένα hyundai με μια bmw ίδια κατηγορίας πουθενά....μπορεί η τιμή του να είναι καλή για αυτά που προσφέρει,άλλα huyndai είναι πόσο να κάνει??μην με πείτε κολλημένο....δεν θέλω να το υποτιμήσω νομιζω όμως πως δεν υπάρχει καν συγκριση....πάντως εγώ δεν τα έχω καθόλου σε εκτίμηση..και για του λόγου του αληθές πριν 2-3 χρονια ειχε τύχει να έχω για λίγο καιρό στην διάθεση μου ένα Scoupe και οι εντυπώσεις μου δεν είναι και οι καλύτερες για αυτά....1.600 κυβικά τουρμπατο νομίζω 105 άλογα και έκαιγε όσο ένα 3λιτρο bmw...ποιότητα μηδέν...ορατότητα πίσω μηδεν...εργονομία μηδέν....Τα καλά του ήταν ότι πηγαινε σχετικά καλά για τα άλογα του και ότι ήταν εμφανίσιμο και το χάζευαν αυτοί που δεν ήξεραν περι τίνος πρόκειται...

Ενταξει ρε συ,μην συγκρινεις το Σκουπε του 98 με ενα συγχρονο Hyundai,εχει βελτιωθει πολυ η εταιρεια απο τοτε...

strofimios
30-07-10, 20:10
Εδω μιλας για αρχαια ιστορια.Ασε που μιλας για μτχ. οχημα που δεν ξερουμε τι εχει περασει.Και φυσικα δεν παει να πει οτι επειδη ηταν χαλια τα παλια μοντελα θα ειναι το ιδιο και τα καινουργια.Λογικα θα υπαρχει εξελιξη.Οσο για το εαν συγκρινωνται μου αρκουν τα 10 χρονια εγγυηση που δινει σε μια αγορα σαν την "απεναντι" που 10 χρονια σημαινουν απειρα χλμ.

Fairytale
30-07-10, 20:17
Καλά ούτε το βάρος των 2 λίτρων έχει νόημα αλλά τέλος πάντων.
Το coupe αυτό έχει στόχο την Αμερικάνικη αγορά και όχι την Ευρωπαική. Εκεί θεωρούνται μικρά σε κυβικά τέτοια μοτέρς.
Στην Ευρώπη το down-sizing των μοτέρ καθώς και η προσπάθεια για ολοένα και μικρότερη κατανάλωση καυσίμου (με στόχο τα 5lt/100km) δεν του δίνει ελπίδες.
Στην Ευρώπη δεν θα έχει ιδιαίτερη τύχη για μεγάλες πωλήσεις και στην Ελλάδα καμμία, όταν πριν έρθει στην αγορά μας η βενζίνη θα έχει ήδη τοτε πάνω από 2.5e το λίτρο (η απολύτως απλή).
Και αυτό θα είναι απλά ή 1η συνέπεια της Αμερικανο-Ισραηλινής επίθεσης στο Ιράν. Η 2η θα είναι ότι η Κίνα (που όλοι περιμένουμε να σώσει όλο τον υπόλοιπο κόσμο με την ανάπτυξη της) θα αναγκαστεί να επιβραδύνει ρυθμούς ανάπτυξης, εξαιτίας της ανόδοu της τιμής του πετρελαίου (αγαθό που δεν παράγει και που βρίσκεται σε μάλλον ιστορικά χαμηλά τιμής).
.
.
.
.
.
.
.
.
.
(Το USS Harry Truman επικεφαλής μεγάλης ναυτικής μοίρας πλέει ΗΔΗ με κατεύθυνση τον Περσικό Κόλπο, Αμερικανικά αεροσκάφη μεταφέρονται ΗΔΗ από τις Ευρωπαικές τους βάσεις στο Αζερμπαιτζάν και τέλος η Σαουδική Αραβία έδωσε ΗΔΗ το πράσινο φως για υπερπτήσεις Αμερικανο-Ισραιλινών αεροσκαφών στον εναέριο χώρο της.
Στις δε HΠΑ δημοσιεύτηκαν ΗΔΗ 2 δημοσκοπήσεις σε αντίστοιχες εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας που δείχνουν ότι το 56% των Αμερικάνων πολιτών συμφωνούν με ενδεχόμενη επίθεση στο Ιραν.
Όλες οι πετρελαιοπαραγωγές χώρες στον κόσμο ανακοίνωσαν αύξηση των στρατηγικών αποθεμάτων πετρελαίου τους.

Η σκακιέρα στήθηκε... Η Δημοκρατία και ο πολιτισμός θα διαδοθούν και στο Ιράν !!!).

strofimios
30-07-10, 20:22
Γι'αυτο καθηστε καλα και αφηστε τα genesis για να μην φωναξω τους Αμερικανους και μας ελευθερωσουν!

TAZ118!
30-07-10, 20:29
Καλά ούτε το βάρος των 2 λίτρων έχει νόημα αλλά τέλος πάντων.
Το coupe αυτό έχει στόχο την Αμερικάνικη αγορά και όχι την Ευρωπαική. Εκεί θεωρούνται μικρά σε κυβικά τέτοια μοτέρς.
Στην Ευρώπη το down-sizing των μοτέρ καθώς και η προσπάθεια για ολοένα και μικρότερη κατανάλωση καυσίμου (με στόχο τα 5lt/100km) δεν του δίνει ελπίδες.
Στην Ευρώπη δεν θα έχει ιδιαίτερη τύχη για μεγάλες πωλήσεις και στην Ελλάδα καμμία, όταν πριν έρθει στην αγορά μας η βενζίνη θα έχει ήδη τοτε πάνω από 2.5e το λίτρο (η απολύτως απλή).
Και αυτό θα είναι απλά ή 1η συνέπεια της Αμερικανο-Ισραηλινής επίθεσης στο Ιράν. Η 2η θα είναι ότι η Κίνα (που όλοι περιμένουμε να σώσει όλο τον υπόλοιπο κόσμο με την ανάπτυξη της) θα αναγκαστεί να επιβραδύνει ρυθμούς ανάπτυξης, εξαιτίας της ανόδοu της τιμής του πετρελαίου (αγαθό που δεν παράγει και που βρίσκεται σε μάλλον ιστορικά χαμηλά τιμής).
.
.
.
.
.
.
.
.
.
(Το USS Harry Truman επικεφαλής μεγάλης ναυτικής μοίρας πλέει ΗΔΗ με κατεύθυνση τον Περσικό Κόλπο, Αμερικανικά αεροσκάφη μεταφέρονται ΗΔΗ από τις Ευρωπαικές τους βάσεις στο Αζερμπαιτζάν και τέλος η Σαουδική Αραβία έδωσε ΗΔΗ το πράσινο φως για υπερπτήσεις Αμερικανο-Ισραιλινών αεροσκαφών στον εναέριο χώρο της.
Στις δε HΠΑ δημοσιεύτηκαν ΗΔΗ 2 δημοσκοπήσεις σε αντίστοιχες εφημερίδες μεγάλης κυκλοφορίας που δείχνουν ότι το 56% των Αμερικάνων πολιτών συμφωνούν με ενδεχόμενη επίθεση στο Ιραν.
Όλες οι πετρελαιοπαραγωγές χώρες στον κόσμο ανακοίνωσαν αύξηση των στρατηγικών αποθεμάτων πετρελαίου τους.

Η σκακιέρα στήθηκε... Η Δημοκρατία και ο πολιτισμός θα διαδοθούν και στο Ιράν !!!).


Για λεγε και αλλα....Πηγες?

Γραψε και αλλα σε αυτο...http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25491

Fairytale
30-07-10, 20:38
Τι να γράψω εκεί... δεν είναι θεωρία συνομωσίας, είναι η πραγματικότητα.
Οι ΗΠΑ παίζουν το τελευταίο και το μόνο ιστορικά αποδεδειγμένο χαρτί για την άνοδο του ΑΕΠ τους (κάνουν πόλεμο δηλ.) και οι Ισραηλινοί βρήκαν σύμμαχο για να ξεφορτωθούν τον μόνο εναπομείναντα ΣΟΒΑΡΟ αντίπαλο τους (υπάρχει και η Συρία αλλά θα ασχοληθούν στην πορεία).
Το θέμα είναι ότι το πετρέλαιο θα "πετάξει" (στην καλύτερη των περιπτώσεων).
C U out there

TAZ118!
30-07-10, 20:40
Τι να γράψω εκεί... δεν είναι θεωρία συνομωσίας, είναι η πραγματικότητα.
Οι ΗΠΑ παίζουν το τελευταίο και το μόνο ιστορικά αποδεδειγμένο χαρτί για την άνοδο του ΑΕΠ τους (κάνουν πόλεμο δηλ.) και οι Ισραηλινοί βρήκαν σύμμαχο για να ξεφορτωθούν τον μόνο εναπομείναντα ΣΟΒΑΡΟ αντίπαλο τους (υπάρχει και η Συρία αλλά θα ασχοληθούν στην πορεία).
Το θέμα είναι ότι το πετρέλαιο θα "πετάξει" (στην καλύτερη των περιπτώσεων).
C U out there

Δυστυχως για αυτους το Ιραν δεν ειναι Ιρακ....
Πιστευω καταλαβαινεις τον συλλογισμο μου....
Ξανα πισω στο 1973....

Stunt Mike
30-07-10, 20:56
Το καλο μ'αυτο το Hyundai ειναι οτι ειναι πισωκινητο,δυνατο,καλοστημενο,μπλοκατο και σχετικα φτηνο....Αυτο ειναι πολυ δυνατο χαρτι για καποιον που θελει να δωσει λιγα σχετικα χρηματα να κανει την καυλα του και με 10ετη εγγυηση....Απ'την αλλη οπως και ολα τα προηγουμενα μοντελα,τα σωθικα τους δεν σηκωνουν πολυ βελτιωση εκτος αν το κανεις ολο σφυρηλατο...Επισης ειθισται να μην αντεχουν την καταπονηση τα διαφορα μηχανικα τους αναλωσιμα(αμορτισερ,σινεμπλοκ κτλ)...Προσωπικα 30+χιλιαρικα γι'αυτο δεν τα'δινα...προτιμουσα μτχ 325-335 ασυζητητι!!

EVANGELOS
30-07-10, 21:11
http://www.youtube.com/watch?v=kfF55LIxZo4&annotation_id=annotation_500099&feature=iv

εμένα μια χαρά μου φαίνεται πάντως ... προφανώς και ΔΕΝ θα το αγόραζα ποτέ πάντως

Action Man
30-07-10, 21:12
http://www.edmunds.com/hyundai/scoupe/review.html

Πάντως το παλιό κουπεδάκι της γιούνται(παραπάνω λίνκ)ήταν ο μεγαλύτερος πεζοδρομιοκυνηγός της αυτοκίνησης!!
Ακόμα και τον ίδιο τον ohlins να φώναζες, ΔΕΝ υπήρχε περίπτωση να το κάνει να στρίψει!
Κάποια φυλάδα της εποχής, είχε γράψει οτι το πράμα στρίβει....ακόμα θυμάμαι το ΚΡΑ που είχε πέσει..

Ήταν ένα τρισάθλιο και μίζερο παλιοκουπέ που κόστιζε 4.3 μύρια δραχμές,και το μόνο που έκανε ήταν να στρίβει στην ευθεία και να πηγαίνει ευθεία στις στροφές...omg και δεκα λόλ...

Είχε πάρει θυμάμαι ο γείτονας μας ο Κ.Άκης ένα γιουνται σκουπέ,και τον κορόιδευα....
Μια μέρα με πέτυχε στον Κηφισό όμως(εγώ με ax 1.1cc....πρίν το κάνω le mans),και δεν πρόλαβα να τον δω.....είχε σηκώσει πίεση.....ε, από τότε δεν ξαναδούλεψε.
Το επομενο καλοκαίρι το έκανε τροπέτο στη Κρήτη.Δεν το έφτιαξε γιατί η Φανοποιεία του ήταν πανάκριβή.Μου είχε κάνει εντύπωση.


Το ατμοσφαιρικό πάντως ήταν τίμιο αμαξάκι...για καμια χαλαρή βόλτα μόνο.

Enema
30-07-10, 21:46
Παιδες ειπαμε, οι εταιριες βελτιωνονται με τον καιρο, επειδη υπηρξαν κακα αυτοκινητα μην βγαζουμε συμπερασμα για ολα τα αυτοκινητα της εταιριας! Μην ξεχνατε οτι η εταιρια εβγαλε το πρωτο της αυτοκινητο (και μαλιστα οχι δικο της, αλλα μια σουμα απο διαφορα αμαξια) το 1975 (με ιδρυση το 1965)! Δηλαδη αν ειναι δυνατον να συγκρινετε την bmw, που και ακομα πριν φτιαξει αμαξια ασχολουνταιν με μοτοσυκλετες και αεροπορικους κινητηρες, και ιδρυθηκε μισο αιωνα ΠΡΙΝ!

Το κακο ειναι οτι τωρα που βγηκε το ονομα θα μεινει, δεν πα να βγαλει τις καλυτερες αμαξαρες η χιουνται... στα ματια (των κολλημενων βασικα) παντα 'χιουνται' θα μεινει :GrowUp:

EVANGELOS
30-07-10, 22:04
...Το κακο ειναι οτι τωρα που βγηκε το ονομα θα μεινει, δεν πα να βγαλει τις καλυτερες αμαξαρες η χιουνται... στα ματια (των κολλημενων βασικα) παντα 'χιουνται' θα μεινει :GrowUp:

Mα αυτό είναι το ΚΑΛΟ !!!

Για μερικούς "κολλημένους" που λές παραπάνω ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα όταν οδηγείς ένα αμάξι είναι το feeling

έτσι ο οδηγός μιας carrera θυμάτε λίγο την αρχή του LeMans , ενός M3 τον τρελό το johny στα dtm , ο οδηγός ενός Lambo την αρχή του Italian Job , ενός RS4 τα θηρία του Rohrl και πάει λέγοντας

ειναι πολύ βασικό πράγμα Η ΙΣΤΟΡΙΑ μιας φίρμας ...

το ίδιο ισχύει στα περισσότερα πράγματα ... από τις ομάδες (βλ. Liverpool vs Chelsea) έως τα αμάξια

Δυστυχώς ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα γίνει η Χιουντάι όσα χρόνια και όσα καλά αμάξια και αν φτιάξει το ίδιο πράγμα με τους Γερμανούς ή Ιταλούς ή Γιαπωνέζους ανταγωνιστές !!!

p.s. Και να σου δώσω και ένα τελευταίο παράδειγμα ... στην F1 όσα πρωταθλήματα και αν έπερενε η brawn jp ή η force india πιστεύεις ποτέ ότι μπορεί να αποκτήσει παραπάνω οπαδούς από τη Ferrari ??? ή πιστέυεις ότι γίνεται ποτέ να συναγωνιστέι η Audi ή η Peugeot το μύθο της Porsche στο Le Mans επειδή 3-4 χρόνια κερδίζουν ????

Κωνσταντίνος
30-07-10, 22:51
H απόφαση της Χιουντάι να βγάλει πισωκίνητο προκάλεσε έως τώρα 5 σελίδες συζήτηση :D
Αν ήταν μπροστινοκίνητο δεν θα είχαμε ασχοληθεί καν

stelmaniac
30-07-10, 23:04
Παιδες ειπαμε, οι εταιριες βελτιωνονται με τον καιρο, επειδη υπηρξαν κακα αυτοκινητα μην βγαζουμε συμπερασμα για ολα τα αυτοκινητα της εταιριας! Μην ξεχνατε οτι η εταιρια εβγαλε το πρωτο της αυτοκινητο (και μαλιστα οχι δικο της, αλλα μια σουμα απο διαφορα αμαξια) το 1975 (με ιδρυση το 1965)! Δηλαδη αν ειναι δυνατον να συγκρινετε την bmw, που και ακομα πριν φτιαξει αμαξια ασχολουνταιν με μοτοσυκλετες και αεροπορικους κινητηρες, και ιδρυθηκε μισο αιωνα ΠΡΙΝ!

Το κακο ειναι οτι τωρα που βγηκε το ονομα θα μεινει, δεν πα να βγαλει τις καλυτερες αμαξαρες η χιουνται... στα ματια (των κολλημενων βασικα) παντα 'χιουνται' θα μεινει :GrowUp:

Ο Ουγκώ ειπε πως εχουμε ολη την καλη διαθεση να σεβαστουμε το παρελθον,αρκει να παραδεχτει οτι πεθανε....
Οσο ανατρεχουμε ητοι στο παρελθον τοσο ζοφεροτερο μελλον εχουμε...
Μονο η πισω κινηση με κρατα πια στη bmw...(και το παρελθον)...

strofimios
30-07-10, 23:23
Ο Ουγκώ ειπε πως εχουμε ολη την καλη διαθεση να σεβαστουμε το παρελθον,αρκει να παραδεχτει οτι πεθανε....
Οσο ανατρεχουμε ητοι στο παρελθον τοσο ζοφεροτερο μελλον εχουμε...
Μονο η πισω κινηση με κρατα πια στη bmw...(και το παρελθον)...
Μα γι'αυτο και αγορασαμε bmw.Εαν ηταν fwd δεν υπηρχε περιπτωση να τη κοιταξουμε,οσους μας ενδιαφερει βεβαια η οδηγηση.Οσοι την πηραν για επιδειξη κλπ. δεν τους ενδιαφερει η μεταδοση της κινησης κλπ.

Enema
31-07-10, 00:13
Mα αυτό είναι το ΚΑΛΟ !!!

Για μερικούς "κολλημένους" που λές παραπάνω ΕΝΑ ΤΕΡΑΣΤΙΟ θέμα όταν οδηγείς ένα αμάξι είναι το feeling

έτσι ο οδηγός μιας carrera θυμάτε λίγο την αρχή του LeMans , ενός M3 τον τρελό το johny στα dtm , ο οδηγός ενός Lambo την αρχή του Italian Job , ενός RS4 τα θηρία του Rohrl και πάει λέγοντας

ειναι πολύ βασικό πράγμα Η ΙΣΤΟΡΙΑ μιας φίρμας ...

το ίδιο ισχύει στα περισσότερα πράγματα ... από τις ομάδες (βλ. Liverpool vs Chelsea) έως τα αμάξια

Δυστυχώς ΟΥΔΕΠΟΤΕ θα γίνει η Χιουντάι όσα χρόνια και όσα καλά αμάξια και αν φτιάξει το ίδιο πράγμα με τους Γερμανούς ή Ιταλούς ή Γιαπωνέζους ανταγωνιστές !!!

Κοιτα, αμα θελουμε να λεγομαστε αντικειμενικοι αφηνουμε στην ακρη τους συναισθηματισμους και τις ιστοριες τις καθε φιρμας, και κανουμε λογικη συγκριση και αξιολογηση.

Γιατι κακα τα ψεμματα, αλλα μερικες ταινιες και αγωνες στο dtm δεν βελτιωνουν την οδηγικη συμπεριφορα ενος αυτοκινητου (αν υποθεσουμε οτι το feeling προερχεται απο μηχανικους -και μονο- λογους).


Tι ζηταμε, αυτο ειναι το θεμα. Οπως το ειπες η ιστορια ειναι πολυ σημαντικη, και δεν μας αφηνει να κρινουμε σωστα. Ηδη εγιναν συνειρμοι με το s-coupe του 90 που μειωνει το genesis, εγιναν συνειρμοι με την βαρυγδουπη ιστορια της φιρμας που εξυψωνει οποιοδηποτε μοντελο, και? Ζηταμε τελικα ιστορια ή ενα value/money οχημα που θα μας κανει τα χατηρια? Γιατι σορρυ, αλλα αμα με τα ιδια λεφτα παρω ενα οχημα που βγαζει προβληματα και θελει βροχη για να κανει κανα κωλιδι εεεεε να την βρασω την ιστορια!

Τωρα περι feeling φυσικα δεν μπορω να εκφερω αποψη, καθως δεν εχω οδηγησει ποτε ουτε bmw, ουτε το συγκεκριμενο hyundai. Παω πασο.



p.s. Και να σου δώσω και ένα τελευταίο παράδειγμα ... στην F1 όσα πρωταθλήματα και αν έπερενε η brawn jp ή η force india πιστεύεις ποτέ ότι μπορεί να αποκτήσει παραπάνω οπαδούς από τη Ferrari ??? ή πιστέυεις ότι γίνεται ποτέ να συναγωνιστέι η Audi ή η Peugeot το μύθο της Porsche στο Le Mans επειδή 3-4 χρόνια κερδίζουν ????

Οχι βεβαια αυτο ελειπε. Ειπαμε καλη η ιστορια αλλα και που ισχυει, ετσι?

nikos1400
31-07-10, 01:23
H απόφαση της Χιουντάι να βγάλει πισωκίνητο προκάλεσε έως τώρα 5 σελίδες συζήτηση :D
Αν ήταν μπροστινοκίνητο δεν θα είχαμε ασχοληθεί καν

Μα αυτο δεν ψαχνουν πολλοι απο τους αγοραστες BMW? Την πισω κινηση?
Θα τολμησω να πω ΟΛΟΙ οι αγοραστες σημερα των Ε30 και Ε36 (τουλαχιστον).

giannis 116
31-07-10, 04:25
H απόφαση της Χιουντάι να βγάλει πισωκίνητο προκάλεσε έως τώρα 5 σελίδες συζήτηση :D
Αν ήταν μπροστινοκίνητο δεν θα είχαμε ασχοληθεί καν

Πολυ σωστος!!! :dblthumb2

Παρτε κι αλλο ενα βιντεακι!

http://www.youtube.com/watch?v=qNKDnZtf-Ws

Stunt Mike
31-07-10, 15:57
Προσωπικα και μονο που ειναι πισωκινητο,μπαινει στην καρδια μου!Ακομη κι αν δεν τ'αγοραζα για προσωπικους κομπλεξικους λογους....Δηλαδη ειναι καλυτερα τα Infinity,Nissan,Lexus,Mazda RX και Toyota???Δεν νομιζω...Στην εμφανιση ολα τουτα μοιαζουν μεταξυ τους,κανενα δεν διαφοροποιειται αισθητα ωστε να τα ξεχωρισεις αμεσα στο δρομο οπως μια BMW.Κι αυτο ηταν παντα το προβλημα των εξ Ανατολης οχηματων....Ωραιο και τιμιο το Lexus IS250,πιθανον καλυτερο αυτοκινητο απο ενα 525 αλλα αν τα βαλεις δίπλα η μπεμπα εχει αλλο αερα.....

EVANGELOS
31-07-10, 20:27
...Γιατι κακα τα ψεμματα, αλλα μερικες ταινιες και αγωνες στο dtm δεν βελτιωνουν την οδηγικη συμπεριφορα ενος αυτοκινητου (αν υποθεσουμε οτι το feeling προερχεται απο μηχανικους -και μονο- λογους)...

Κοίτα "μερικές ταινίες" και πες μου αν ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτό δεν είναι λόγος να κ@υλώνεις με το οχημά σου

http://www.youtube.com/watch?v=vpq1_AphUSY

lambo Miura

Η σεκάνς ΞΑΝΑ γυρίστηκε αφού αρχικά ήταν με το 275 το 67 όταν όμως τελείωσε το γύρισμα το 69 είχε ΗΔΗ βγεί στη Γενεύη το Μιούρα που ήταν πιο γρήγορο και αποφασήστηκε να ΞΑΝΑ γυρίσουν την εισαγωγη με αυτό !!!


http://www.youtube.com/watch?v=25Hg7oYMtpQ&feature

carrera 911s

To carrera είναι του McQueen ... γνωρίζοντας τι θα ακολουθήσει μετά στην ταινία με τα 917 και τα 519 και τα Λόλα ... η αρχική αυτή ήρεμη σκηνή με το McQueen να περνάει από τον ΙΔΙΟ δρόμο που μετά θα γίνει ο αγώνας είναι Κ@ΥΛΑ !!! ... ειδικά εκεί που περνάει από την Maison Blanche ΕΙΝΑΙ ΑΝΑΤΡΙΧΙΛΑ !!!!!

http://www.youtube.com/watch?v=CVaNBrYLvFg

M5 E34
Η ΣΟυπερ-Κ@υλωτική Νατάσα ΜακΕλον οδηγεί το σούπερ φουντωτικό Ε34 ... ε πως μετά να μη κ@υλώνει ο κάθε οδηγός Μ5 κάθε φορά που μπάινει μέσα ... αααα υπάρχει και ένα Πεζό κάπου στο βίντεο

http://www.youtube.com/watch?v=8qcMQ7Db5ag

735 E38

O λόγος που όλα τα άλλα εφτάρια θα είναι πάντα ΓΤΠ !!! ... 3 men 254 kilos !!!

http://www.youtube.com/watch?v=XXgRUQbr1n8

635 csi με οδηγούς Cecotto - Ravaglia !!!! δες πως περνάει στο 2.50 και μετά πες μου αν είναι θέμα το ότι το 635 το έτρεχε ο Cecotto ???

http://www.youtube.com/watch?v=5nuRgzaJ-q8&feature=related

M3 E30 ... ΔΕΣ ΠΩΣ Ο Richards με το Ε30 ΞΕΥΤΙΛΙΖΕΙ ΤΟΝ Peter Brock με το v8 !!! ... το "μικρό" μητριάκι τον ξευτιλίζει σε ΟΛΕΣ τις στροφές και το τέρας V8 περνάει στην ευθεία λόγω ισχύος ... ΣΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΡΩΕΙ ΤΗΝ ΤΣΑΠΟΥ ΤΟ V8 KAI HΡΕΜΕΙ ...

Ε μετά από αυτό ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΝΑ ΜΗΝ ΧΤΥΠΑΕΙ ΤΟ ΠΟΥΛΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΤΙΜΟΝΙ ΑΝ ΟΔΗΓΕΙΣ Μ3 Ε30 ????????

http://www.youtube.com/watch?v=NqFrqLBcCGk

959 ME TON ΑΠΟΛΥΤΟ ΘΕΟ Stefan Bellof ΚΑΙ ΙΣΩΣ ΤΟ ΜΟΝΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟ ΤΟ ΒΡΑΖΙΛΙΑΝΟ

Δες πως περνάει τον Ροζμπεργκ σα να είμαι εγώ και τον Jackie Ickx λες και ειναι η μάνα μου !!! το απόλυτο ρεκορ στο ρινγκ ΜΕΧΡΙ ΣΗΜΕΡΑ

ε μετά καταλαβαίνεις γιατί oι πορσάκηδες είναι ΑΡΡΩΣΤΟΙ ΚΑΙ ΓΕΛΑΝΕ ΜΕ ΤΙΣ Μ@ΛΑΚΙΕΣ ΤΗΣ ΜΙΝΙ USA !!!!

Υπάρχουν άπειρα παραδείγματα ... στην τελική αυτοκίνηση χωρίς την ιστορία της είναι σα να ΣΟΥ ΑΡΕΣΕΙ Η ΜΠΑΛΑ ΚΑΙ ΝΑ ΥΠΟΣΤΗΡΙΖΕΙΣ ΤΟΥΣ LA GALAXIES !!!

thomelef
31-07-10, 20:40
εγώ λέω πως η ΤΣΟΥ νταα α ααα(έτσι το λένε οι μπαγλαμάδες οι κινέχοι με εμφαση χιχιχι)
άργησε να μπεί στο παιχνίδι. δυστηχώς για αυτούς η ρετσινιά του τελείως υποδιαίστερου
δύσκολα φεύγει. κρητήριο αγοράς η ιστορία??? φυσικά...όταν οι μισοί οδηγοί δεν θα το
κοιτάξουν καν μόνο και μόνο επειδή είναι houndai...συμφωνώ με τον ευάγγελο επίσεις, πως
είναι μεγάλη υπόθεση, οδηγώντας ένα αμάξι να μπορείς και να βλέπεις υποσυνήδειτα το
αγωνηστικό υπόβαθρο της εταιρείας, όπως γίνεται με τις εταιρείες που ανέφερε πιο πάνω.
εγώ σαν κολλημένος που είμαι λέω πως το συγκεκριμένο είναι καλό, για να αρχίσουν ΚΑΙ
οι ιδοκτήτες των santa fe - coupe να συγκρίνουν την εταιρεία τους με κάποιες άλλες που
στην ουσία έχουν διαφορά ίση με την απόσταση γής - σελήνης.
προσωπικά δεν θα το αγόραζα ποτέ.

strofimios
31-07-10, 21:41
Δηλαδη οποιος οδηγαει 316 και ανεβαινει την Καταρα με 4 ατομα και μπαγαζια και προσευχεται για να μπορεσει να προσπερασει μια νταλικα δεν θα ηθελε το genesis γιατι δεν θα μπορει να σκεφτετε τη ιστορια της φιρμας;
Ενταξει και εγω θα προτιμουσα μια Μ αντι για το genesis αλλα τα Μ δεν κανουν 25.000€.Οποτε δεν το παιρνουμε και μαζευουμε μια ζωη και βαζουμε και το εφαπαξ για να παρουμε Μ στα 60+;
Λογικο το βρισκω να ειναι αρρωστοι οι πορσακηδες αλλα εαν οδηγας ενα ψοφιμι με 100,και κατι ψιλα,αλογα της αρρωστος να εισαι;Το πολυ πολυ να χαζευεις αυτους που εχουν το χρημα και πηραν αυτο που ονειρευεσαι.Και αμεσως μετα σε περναει το 1.4Τ και κλαις τα λεφτα σου,βεβαια εχεις ; ποιοτητα κατασκευης,αξιοπιστια και φυσικα ιστορια.

EVANGELOS
31-07-10, 21:51
Φίλε μου εγώ είμαι ΜΟΝΙΜΑ εναντίον σε αγορές του στυλ 316 Ε90 44 χιλιάρικα

Δεν είπα ότι πρέπει να πετάμε λεφτά σε αμάξια επειδή ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ είναι γρήγορα ή στριφτερά ή επειδή τα αγωνιστικά της εταιρίας είναι καλά κλπ κλπ

Αυτό που είπα είναι ότι μια εταιρία σαν την Χιουντάι δε θα καταφέρει ΠΟΤΕ να κεντρίσει το ενδιαφέρον των πορωμένων με την αυτοκίνηση επειδή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ούτε ιστορία , ΟΥΤΕ καταβολές , ΟΥΤΕ παραπέμπει σε κάτι

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ μτχ Μ3 αντί για το Χιουντάι ... και στην τελική αν ΔΕΝ έχω λεφτά να πάρω σπορ αμάξι ή κάτι αντίστοιχο καλύτερα να κάνω οικονομία μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ παρά να πάρω ένα φτηνότερο αλλά ΑΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΧΡΩΜΟ Χιουντάι !!!

Πάντως αυτό είναι προσωπικό θέμα ... εδώ υπάρχουν άνθωποι που ισχυρίζονται ότι γουστάρουν να οδηγούν την αρχαιολογία Μ3 Ε30 ή κανά 2002 turbo ενώ έχουν τη δυνατότητα να οδηγούν Μ6 ... αυτά είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πράγματα !!!

Fairytale
31-07-10, 22:08
Δηλαδη οποιος οδηγαει 316 και ανεβαινει την Καταρα με 4 ατομα και μπαγαζια και προσευχεται για να μπορεσει να προσπερασει μια νταλικα δεν θα ηθελε το genesis γιατι δεν θα μπορει να σκεφτετε τη ιστορια της φιρμας;Τουλάχιστον στο 316 (πίσω από την νταλίκα) οι 4 επιβάτες δεν ασφυκτιούν και δεν σκέφτονται συνεχώς το πότε θα φτάσουν τον προoρισμό τους για να βγουν έξω από το λαγούμι.
C U out there

Driver M
31-07-10, 22:10
Μπορεί εμείς να είμαστε κολλημένοι με τη bmw (και καλά κάνουμε γιατί είναι από τις κορυφαίες εταιρείες αυτοκινήτων), αλλά υπάρχουν και άλλοι, κυρίως οι τζαπωνόφιλοι, που δεν δίνουν δεκάρα για τους Βαυαρούς και θα αγόραζαν με κλειστά μάτια ένα κορεάτικο αυτοκίνητο με πίσω κίνηση, 200+ άλογα, σπορ εμφάνιση και προσιτή τιμή, ασχέτως εταιρείας.

Σε αυτούς ποντάρει η hyundai και είναι πολλοί. Όσο και να λένε αρκετοί ότι δεν γουστάρουν το genesis επειδή είναι χουντάι, δεν βελτιώνεται εύκολα (λες και βελτιώνεται η συντριπτική πλειοψηφία των bmw!), δεν έχει ιστορία κλπ, για τους περισσότερους όλα αυτά έχουν μικρή αξία αν το αυτοκίνητο είναι αξιόλογο στο δρόμο και έχει καλή τιμή.

Πιστεύω πραγματικά ότι θα ξεπουλήσει και αν είναι καλό, το εύχομαι πραγματικά. Η αγορά χρειάζεται προσιτά σπορ κουπέ και οι Ανατολίτες είναι οι μόνοι αυτή τη στιγμή που ασχολούνται ενεργά με τέτοια αυτοκίνητα.

Όσο για την ιστορική εταιρεία μας, προέχει η κατασκευή της Χ4, αφού απ'ό,τι φαίνεται ο νέος της στόχος είναι να κοντράρει την jeep στην κατασκευή suv... :angryfire

strofimios
31-07-10, 22:13
Τουλάχιστον στο 316 (πίσω από την νταλίκα) οι 4 επιβάτες δεν ασφυκτιούν και δεν σκέφτονται συνεχώς το πότε θα φτάσουν τον προoρισμό τους για να βγουν έξω από το λαγούμι.
C U out there
Τουλαχιστον με το "λαγουμι" θα φτασουν ενω με το "αλλης ρατσας" τουτου δεν ξερουν εαν θα βγουν ζωντανοι απο την διαδικασια της προσπερασης!

strofimios
31-07-10, 22:17
Παντως και μονο το γεγονος οτι ασχολειστε με ενα αμαξι που μαλλον δεν θα δουμε ποτε εδω,σημαινει οτι το υπολογιζετε,αλλιως δεν θα ποσταρατε καν.Οπως και να εχει εγω με την is θα μεινω αφου και 10.000€ να κανει το genesis δεν μπορω να το παρω.Οποτε μην βιαστειτε να μετρησετε εναν λιγοτερο.

Enema
31-07-10, 22:20
Φίλε μου εγώ είμαι ΜΟΝΙΜΑ εναντίον σε αγορές του στυλ 316 Ε90 44 χιλιάρικα

Δεν είπα ότι πρέπει να πετάμε λεφτά σε αμάξια επειδή ΚΑΠΟΙΑ ΑΛΛΑ ΜΟΝΤΕΛΑ είναι γρήγορα ή στριφτερά ή επειδή τα αγωνιστικά της εταιρίας είναι καλά κλπ κλπ

Αυτό που είπα είναι ότι μια εταιρία σαν την Χιουντάι δε θα καταφέρει ΠΟΤΕ να κεντρίσει το ενδιαφέρον των πορωμένων με την αυτοκίνηση επειδή ΔΕΝ ΕΧΕΙ ούτε ιστορία , ΟΥΤΕ καταβολές , ΟΥΤΕ παραπέμπει σε κάτι

Εγώ προσωπικά θα έπαιρνα ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ μτχ Μ3 αντί για το Χιουντάι ... και στην τελική αν ΔΕΝ έχω λεφτά να πάρω σπορ αμάξι ή κάτι αντίστοιχο καλύτερα να κάνω οικονομία μέχρι να μπορέσω να αγοράσω ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΝΑ ΜΕ ΙΚΑΝΟΠΟΙΕΙ παρά να πάρω ένα φτηνότερο αλλά ΑΟΣΜΟ ΚΑΙ ΑΧΡΩΜΟ Χιουντάι !!!

Πάντως αυτό είναι προσωπικό θέμα ... εδώ υπάρχουν άνθωποι που ισχυρίζονται ότι γουστάρουν να οδηγούν την αρχαιολογία Μ3 Ε30 ή κανά 2002 turbo ενώ έχουν τη δυνατότητα να οδηγούν Μ6 ... αυτά είναι ΥΠΟΚΕΙΜΕΝΙΚΑ πράγματα !!!

Δεν εχω να προσθεσω κατι, δεν θα μπορουσες να τα πεις καλυτερα πιστευω. Οποτε συμφωνουμε οτι δεν ειναι σωστο να βαζουμε την ιστορια μιας φιρμας στην μεση μιας συγκρισης, αφου οπως λες και ο ιδιος, ειναι υποκειμενικα πραγματα?

Νταξ, τα βιντεακια αν και τα μισα τα εχω δει, τα σπασαν :embarassm

EVANGELOS
31-07-10, 22:31
Δεν είναι σωστό για σένα

για μένα είναι από τα βασικότερα

Δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να συγκριθούν τα αυτοκίνητα παραγωγής (στα αγωνιστικά υπάρχει ίσως)

Συνεπώς οκ ο καθένας έχει τη γνώμη του ... αλλά νομίζω ότι το 99% των ασχολούμενων με το "άθλημα" θα συμφωνήσουν ότι είναι πολύ σηματικό πράγμα οι "καταβολές"

thomelef
31-07-10, 22:47
οκ αν το μείζον θέμα για την αγορά ενός αυτοκινήτου το οποίο είναι 300+hp τα λεφτά τότε πάω πάσο.
οτιδήποτε και να είναι σε αυτήν την κατηγορία θέλει συντήρηση και τάισμα με αρκετά ευρά για
βενζίνες. ελεος σιγά μην έχει την ίδια συντήρηση και με το ατος, που μερικοί θα μας το βγάλετε
και την αγορά του αιώνα. παραπλήσιο παράδειγμα το ρ35 που στέκεται ως το πιο φτηνό σούπερκαρ
και για να πάρεις ένα πατάκι θέλεις ένα χιλιάρικο.
επίσεις δεν μιλάμε για την κατηγορία των 1600 όπως αναφέρθηκε προηγουμένος, αλλά για την
αντίστοιχη 335 της εταιρείας μας.
τέλος τι περιμένατε απο την χιουντάι???αμάξι των 80.000??? μην τρελαθούμε κιόλα.
εγώ ξέρω πως νοήμων άνθρωπος που σκοπεύει να πάρει τέτοιο αυτοκίνητο και διαθέτει 30000+
θα ξεσκονίσει ότι μεταχειρισμένο υπάρχει πρίν καταλήξει εκεί με μισή καρδιά λόγο κυβικών κτλ κτλ.
τι να πώ το είδαμε και αυτό το ακούσαμε και αυτό...η χιουντάι πλάι στην ελίτ...
και φυσικά για ακόμα μια φορά έχουμε γνώμες οι οποίες στηρίζονται στα γραφόμενα των φόρουμ
και τα βίντεο του γιου του μπι όπως λέει και ένας φίλος. ανάθεμα και αν κάποιοι που γράφουν ξέρουν
τι αίσθηση δίνει στον κώλο σου το δέρμα μιας καρέρα, και πως είναι να κοιτάς πίσω απο το τιμόνι
ενός ///Μ...απο θεωρία σκίζουμε πάντως, απλά για να γράφουμε...όσοι μυγιάζονται μυγιάζονται.

Κωνσταντίνος
31-07-10, 22:57
Πάντως σκεπτόμενος τους προκατόχους του, το Τζένεσις έχει να αντιστρέψει κακές εντυπώσεις. Δεν το ευνοεί η ιστορία όπως λέτε.
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/e/e9/2000-2001_Hyundai_Tiburon.jpg/200px-2000-2001_Hyundai_Tiburon.jpg
http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/9/9b/Hyundai_Coup%C3%A9_J2.JPG/250px-Hyundai_Coup%C3%A9_J2.JPG

stelmaniac
01-08-10, 00:08
νομιζω πως εχουμε μπερδευτει...δεν τιθεται θεμα συγκρισης χιουνται με μπεμβε,αυτο ειναι ξεκαθαρισμενο απο την αρχη. Το οτι η λαρισα νικησε τον παναθηναικο μια φορα δε σημαινει οτι ειναι και καλυτερη ομαδα...η χιουνται ισως πετυχει μια ''νικη'' σε καποια κατηγορια στο εξωτερικο οπως και το τζι-τι-αρ εγραψε μια ''νικη'' εναντιων καποιων ανταγωνιστων του...οι φιρμες ομως παραμενουν στην ιδια θεση οπως και πριν: η χιουνται δεν προκειται να γινει μπεμβε τουλαχιστον στον τρεχοντα αιωνα...μετα βλεπουμε.!!!!

ουτε το τζενεσις θα αγοραζα αλλα ουτε και καινουρια μπεμβε που για μενα ειναι χειροτερη σαν value/money

Dimzan
01-08-10, 00:14
ασχημο σαν αμαξι κατα τη γνωμη μου

αλλα πολυ ωραιο το κονσεπτ. Ας γινει επιτελους κατηγορια πισωκινητα-200αλογα με τιμη 30000 γιατι σε αυτη την τιμη δεν παιζει τιποτα αξιολογο σε καινουριο πισωκινητο. Να ξυπνησουν επιτελους και οι ιαπωνικες-κορεατικες εταιρειες διοτι αν περιμενουμε προκοπη απο τις αλλες μαρκες τοτε η τα αλογα θα ειναι λιγα η τα λεφτα θα εινια πολλα.

Για μενα πχ που ειμαι νεος και δεν κολλαω τοσο πολυ στις ανεσεις ενα τετοιο αμαξακι θα ηταν ιδανικο. Αλλωστε η απολαυση στην οδηγηση ειναι παντα πανω απ ολα.

Διοτι και με χεσμενο προφυλακτηρα μπορεις να εισαι ευτυχισμενος αν μπορεις να ντριφταρεις.

Να τα βρασω τα χρυσα πομολα στις κουμουτσες.-

Enema
01-08-10, 00:29
Δεν είναι σωστό για σένα

για μένα είναι από τα βασικότερα

Δεν υπάρχει αντικειμενικός τρόπος να συγκριθούν τα αυτοκίνητα παραγωγής (στα αγωνιστικά υπάρχει ίσως)

Συνεπώς οκ ο καθένας έχει τη γνώμη του ... αλλά νομίζω ότι το 99% των ασχολούμενων με το "άθλημα" θα συμφωνήσουν ότι είναι πολύ σηματικό πράγμα οι "καταβολές"

Ok, κατανοητο.

strofimios
01-08-10, 11:02
ασχημο σαν αμαξι κατα τη γνωμη μου

αλλα πολυ ωραιο το κονσεπτ. Ας γινει επιτελους κατηγορια πισωκινητα-200αλογα με τιμη 30000 γιατι σε αυτη την τιμη δεν παιζει τιποτα αξιολογο σε καινουριο πισωκινητο. Να ξυπνησουν επιτελους και οι ιαπωνικες-κορεατικες εταιρειες διοτι αν περιμενουμε προκοπη απο τις αλλες μαρκες τοτε η τα αλογα θα ειναι λιγα η τα λεφτα θα εινια πολλα.

Για μενα πχ που ειμαι νεος και δεν κολλαω τοσο πολυ στις ανεσεις ενα τετοιο αμαξακι θα ηταν ιδανικο. Αλλωστε η απολαυση στην οδηγηση ειναι παντα πανω απ ολα.

Διοτι και με χεσμενο προφυλακτηρα μπορεις να εισαι ευτυχισμενος αν μπορεις να ντριφταρεις.

Να τα βρασω τα χρυσα πομολα στις κουμουτσες.-
Αυτο ειναι το ζητουμενο.Μηπως κανει το genesis την αρχη και δουμε το φως μας.
Τωρα για την εμφανιση δεν συμφωνω ακριβως αλλα δεν μπορω να πω οτι μου κανει και "κλικ".Αλλα με ολα αυτα που προσφερει τη ψιλοξεχνας την εμφανιση.

Fairytale
01-08-10, 11:03
Τουλαχιστον με το "λαγουμι" θα φτασουν ενω με το "αλλης ρατσας" τουτου δεν ξερουν εαν θα βγουν ζωντανοι απο την διαδικασια της προσπερασης!χαχα καλά έχω λιώσει... το πως κάθε φορά που παρουσιάζεται ένας γρήγορος ανταγωνιστής σας έρχονται εφιάλτες τύπου 316 σε ενδεχόμενη προσπέραση σε Κατάρα/Μπράλο/Κολοσούρτη κλπ είναι πραγματικά εντυπωσιακό.
Η απάντηση είναι ότι δεν την κάνεις την προσπέραση !!!
Και μια απάντηση ακόμα είναι ότι τα περισσότερα τροχαία που αφορούν ΒΜW δεν γίνονται με 316, αλλά με πολύ δυνατότερα αυτοκίνητα που οι οδηγοί τους "έχασαν τον έλεγχο του οχήματος" κινούμενοι με ταχύτητες πάνω από τις δικές τους δυνατότητες ή από αυτές του δρόμου.
Όπως και να έχει βέβαια "το άλλης ράτσας" θα φοράει και στην μικρή του έκδοση σε κανά-δυο χρονάκια κινητήρα που θα σου επιτρέπει να νιώθεις αρκετή δύναμη κάτω από το δεξί πεντάλ του για να την κάνει την προσπέραση που λέγαμε προηγουμένως. Οπότε δεν θα μένουν και πολλά επιχειρήματα πια χαχα.

Παντως και μονο το γεγονος οτι ασχολειστε με ενα αμαξι που μαλλον δεν θα δουμε ποτε εδω,σημαινει οτι το υπολογιζετε,αλλιως δεν θα ποσταρατε καν.Οπως και να εχει εγω με την is θα μεινω αφου και 10.000€ να κανει το genesis δεν μπορω να το παρω.Οποτε μην βιαστειτε να μετρησετε εναν λιγοτερο.Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι κανένας τελικά δεν θα το αγοράσει το Genesis. Θα μείνουμε με τα BMW που κόβουν πατώματα...
C U out there

strofimios
01-08-10, 11:24
Πως να το παρουμε αφου δεν υπαρχει μια!Κατσε να ειχα και θα εβλεπες.Θα ειχαμε υπερκυβισμους,dasc κλπ(ισως να επαιρνα και το genesis).
Οσο για τα μοτερ τα δυνατα,ολο τα ακουμε αλλα δεν τα βλεπουμε.Ασε που και να τα βγαλει ξερεις ποσο θα κανει ενα τετοιο αμαξι με δυναμη,λιγα κυβικα και "ιστορια";

Fairytale
01-08-10, 12:09
Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνανε όλα εκείνα τα Accent και Scoupe που πουλιόντουσαν κατά χιλιάδες την δεκαετία του '90; Που βρίσκονται όλα αυτά τα αυτοκίνητα γιατί στους δρόμους μας δεν κυκλοφορούν, αντίθετα με τα Ε36. Για να μην πω δηλ. ότι και Ε30 περισσότερα βλέπω.
C U out there

Γιαννηs ε39
01-08-10, 12:49
Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνανε όλα εκείνα τα Accent και Scoupe που πουλιόντουσαν κατά χιλιάδες την δεκαετία του '90; Που βρίσκονται όλα αυτά τα αυτοκίνητα γιατί στους δρόμους μας δεν κυκλοφορούν, αντίθετα με τα Ε36. Για να μην πω δηλ. ότι και Ε30 περισσότερα βλέπω.
C U out there


Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.Χωρις καμια διαθεση να ειρωνευτω ή να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας(αφου τα τελευταια 3 χρονια εχω ενα e39) θα ηθελα να πω την γνωμη μου για τα hyundai.Ειχα(και συνεχιζω να εχω αν και με σπασμενο μοτερ)ενα scoupe turbo απο το 1998.Το αυτοκινητο το 2002-2003 βελτιωθηκε στα 340 αλογα και αργοτερα πηρε και λιγο παραπανω.Λοιπον κυριοι το αυτοκινητο εκανε 180000 χλμ με τον βελτιωμενο κινητηρα(το πρωι για δουλεια,το βραδυ στην βουτα και στο συνολο σαν σασι 340000 χλμ)και περα απο το οτι δεν εβγαλε καμια ζημια(περα απο ενα ψυγειο καλοριφερ και δυο τουρμπο)δεν κοπηκε πουθενα,σε αντιθεση με το εργοστασιακο(περα απο κατι 18αρες αλπινα ζαντες)3600 ε34 μ5 του αδερφου μου που εκοβε θολους.Προς Θεου δεν συγκρινω την ποιοτητα του bmw με του hyundai(αλλωστε πηρα bmw για να ταξιδευω με την οικογενεια μου και οχι hyundai)απλα ρε παιδια αναρωτιεμαι αν βελτιωσεις ενα bmw 200%(οπως εγινε στο χιουνται μου),θα μεινει ολοκληρο;(Και γι αυτους που θα πουν τι λεει αυτος τωρα οπως πριν 2-3 χρονια που γραφτηκα στο φορουμ και ειπα οτι τσακιζα τα m3 και πεσαν να με φανε να πω πως το αμαξι υπαρχει ακομα με λυμενο κινητηρα και οι γνωστες μπορουν να αντιληφθουν βλεποντας το αν λεω αληθεια ή οχι)

Κωνσταντίνος
01-08-10, 13:05
Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνανε όλα εκείνα τα Accent και Scoupe που πουλιόντουσαν κατά χιλιάδες την δεκαετία του '90; Που βρίσκονται όλα αυτά τα αυτοκίνητα γιατί στους δρόμους μας δεν κυκλοφορούν, αντίθετα με τα Ε36. Για να μην πω δηλ. ότι και Ε30 περισσότερα βλέπω.
C U out there

Eλα ντε. Τότε είχαμε βαρεθεί να τα βλέπουμε. Τι απέγιναν ;;; Στα τζάνκγιαρντς υποθέτω.
Και εκείνο το πρώτο coupe που έχω βάλει στην φώτο πιο πάνω.......
Αναρωτιόμουν κάθε φορά που το έβλεπα. Ελεγα οκ, πάντα υπάρχουν ανέραστοι σχεδιαστές.
Αλλά υπάρχουν και τόσοι κακόγουστοι που το αγοράζουν ;
Kαι επειδή τέθηκε (για πολλοστή φορά) θέμα προσπέρασης με 316, να συγκρίνετε το συγκεκριμένο μοντέλο των 90's και 00's με τα αντίστοιχα κορεάτικα σεντάν 1.6. Οχι με άλλα.
Ακόμα και φανατικοί φαν των Κορεατών, θα διστάζουν να κάνουν συγκρίσεις με την bmw. Και κάνουμε εμείς ;;;;;;

manosm3
01-08-10, 13:11
Κοίτα "μερικές ταινίες" και πες μου αν ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ αυτό δεν είναι λόγος να κ@υλώνεις με το οχημά σου

http://www.youtube.com/watch?v=vpq1_AphUSY

lambo Miura

Η σεκάνς ΞΑΝΑ γυρίστηκε αφού αρχικά ήταν με το 275 το 67 όταν όμως τελείωσε το γύρισμα το 69 είχε ΗΔΗ βγεί στη Γενεύη το Μιούρα που ήταν πιο γρήγορο και αποφασήστηκε να ΞΑΝΑ γυρίσουν την εισαγωγη με αυτό !!!



Πες μου ΠΟΥ κ@υλωσες με το βιντεο της Μιουρα!!! Ακουγοντας το On Days Like These???
Και μετα μου λες για το muay thai :pth:

Dimzan
01-08-10, 13:19
Eλα ντε. Τότε είχαμε βαρεθεί να τα βλέπουμε. Τι απέγιναν ;;; Στα τζάνκγιαρντς υποθέτω.
Και εκείνο το πρώτο coupe που έχω βάλει στην φώτο πιο πάνω.......
Αναρωτιόμουν κάθε φορά που το έβλεπα. Ελεγα οκ, πάντα υπάρχουν ανέραστοι σχεδιαστές.
Αλλά υπάρχουν και τόσοι κακόγουστοι που το αγοράζουν ;
Kαι επειδή τέθηκε (για πολλοστή φορά) θέμα προσπέρασης με 316, να συγκρίνετε το συγκεκριμένο μοντέλο των 90's και 00's με τα αντίστοιχα κορεάτικα σεντάν 1.6. Οχι με άλλα.
Ακόμα και φανατικοί φαν των Κορεατών, θα διστάζουν να κάνουν συγκρίσεις με την bmw. Και κάνουμε εμείς ;;;;;;


ναι αλλα και τοτε το 316 ηταν πανακριβο. Νομιζω 9 εκατομυρια εκανε. Το αντιστοιχο κορολα της εποχης κοστιζε 6εκατομ δρχ στα 1600 και με 125 αλογα εκανε πολυ πιο ανετα προσπεραση.Φυσικα για το κοστος χρησης απο τοτε μεχρι σημερα ξξερουμε τι ισχυει..

Κωνσταντίνος
01-08-10, 13:36
ναι αλλα και τοτε το 316 ηταν πανακριβο. Νομιζω 9 εκατομυρια εκανε. Το αντιστοιχο κορολα της εποχης κοστιζε 6εκατομ δρχ στα 1600 και με 125 αλογα εκανε πολυ πιο ανετα προσπεραση.Φυσικα για το κοστος χρησης απο τοτε μεχρι σημερα ξξερουμε τι ισχυει..

Kαι επειδή τέθηκε (για πολλοστή φορά) θέμα προσπέρασης με 316, να συγκρίνετε το συγκεκριμένο μοντέλο των 90's και 00's με τα αντίστοιχα κορεάτικα σεντάν 1.6. Οχι με άλλα.
Ακόμα και φανατικοί φαν των Κορεατών, θα διστάζουν να κάνουν συγκρίσεις με την bmw. Και κάνουμε εμείς ;;;;;;

Για τα Κορεάτικα μίλησα

Dim77
01-08-10, 13:51
Μπορεί κάποιος να μου πει τι γίνανε όλα εκείνα τα Accent και Scoupe που πουλιόντουσαν κατά χιλιάδες την δεκαετία του '90; Που βρίσκονται όλα αυτά τα αυτοκίνητα γιατί στους δρόμους μας δεν κυκλοφορούν, αντίθετα με τα Ε36. Για να μην πω δηλ. ότι και Ε30 περισσότερα βλέπω.
C U out there

Τα έδωσαν(πέταξαν) και πήραν...μτχ bmw :owned:

μην συγκρίνετε την ποιότητα και ικανότητα των hyundai πριν 10-15 χρόνια με τα τωρινά.
Ειδικά στο θέμα αξιοπιστίας μπορεί να ...κλάψουν οι κάτοχοι καινούριων BMW με αντίστοιχους κορεάτικων εταιρειών.

Βλέπουμε στα θρεντ με τα check engines που πότε είναι πολ/στες, πότε maf, λ, και δε ξέρω και εγώ τι άλλο, τα αλλάζουν όλο χαρά και το πρόβλημα ...δεν λύνεται.

Το genesis coupe δεν συναγωνίζεται καμμιά bmw. Δίνει την δυνατότητα σε όποιον θέλει καινούριο αμάξι, να πάρει με χρήματα αντίστοιχα της 116 (ή 316 με τάσια και σκέτο καλοριφέρ) να πάρει ένα κουπέ με 210ps, μπλοκέ κλπ.

Εννοείτε ότι όποιος θέλει μτχ, βρίσκει άλλες μάρκες σε ίδια χρήματα.

Έτσι και αλλιώς το ενδιαφέρον είναι ακαδημαϊκό αφού το αυτοκίνητο δεν εισάγεται οπότε οι λάτρεις των σπορ πισωκίνητων, με 30.000 θα στραφούν σε mazda mx5 και ...bmw 316 sedan (γιατί το κουπέ έχει 40.000) :owned: #2

ziaba
01-08-10, 14:24
Το μοτερακι που φοράει δε μου φάνηκε κ τόσο καλοφτιαγμένο καμία σχέσει με τα :bowdown:V6 της BMW μην πω για τους V8 που είναι στα κυβικά με αυτό της χιουνταΐ

manosm3
01-08-10, 14:30
Το μοτερακι που φοράει δε μου φάνηκε κ τόσο καλοφτιαγμένο καμία σχέσει με τα V6 της BMW μην πω για τους V8 που είναι στα κυβικά με αυτό της χιουνταΐ

Λογικο να μην εχει καμια σχεση με τα ν6 της μπεμβε :D:D:loser:

Γιαννηs ε39
01-08-10, 14:36
Eλα ντε. Τότε είχαμε βαρεθεί να τα βλέπουμε. Τι απέγιναν ;;; Στα τζάνκγιαρντς υποθέτω.
Και εκείνο το πρώτο coupe που έχω βάλει στην φώτο πιο πάνω.......
Αναρωτιόμουν κάθε φορά που το έβλεπα. Ελεγα οκ, πάντα υπάρχουν ανέραστοι σχεδιαστές.
Αλλά υπάρχουν και τόσοι κακόγουστοι που το αγοράζουν ;
Kαι επειδή τέθηκε (για πολλοστή φορά) θέμα προσπέρασης με 316, να συγκρίνετε το συγκεκριμένο μοντέλο των 90's και 00's με τα αντίστοιχα κορεάτικα σεντάν 1.6. Οχι με άλλα.
Ακόμα και φανατικοί φαν των Κορεατών, θα διστάζουν να κάνουν συγκρίσεις με την bmw. Και κάνουμε εμείς ;;;;;;


Θα ηθελα να πω πως τα μοντελα χιουνται εκεινης της εποχης φορουσαν κινητηρες mitsubishi.Οσο για το που εξαφανιστηκαν ολα αυτα τα αυτοκινητα θα σας θυμισω το μετρο της αποσυρσης της προηγουμενης κυβερνησης.....

Κωνσταντίνος
01-08-10, 14:53
Θα ηθελα να πω πως τα μοντελα χιουνται εκεινης της εποχης φορουσαν κινητηρες mitsubishi.Οσο για το που εξαφανιστηκαν ολα αυτα τα αυτοκινητα θα σας θυμισω το μετρο της αποσυρσης της προηγουμενης κυβερνησης.....

Tα μέτρα της απόσυρσης ίσχυαν για όλα τα αυτοκίνητα. Οχι μόνο για τα Χιουντάι ή και τα υπόλοιπα Κορεάτικα.
Ο λόγος που αποσύρθηκαν πολύ περισσότερα Χιουντάι και λοιπά, απο΄όσα Γερμανικά της ίδιας ηλικίας, επιβεβαιώνει αυτό που λέμε εδώ και μερικές σελίδες. Πράγματα αυτονόητα που δεν χρειάζονται τόση κουβέντα.

strofimios
01-08-10, 15:51
Ρε παιδια λογικο ειναι να μην υπαρχουν τα φτηνα αυτοκινητα μετα απο 20 χρονια.Τα παιρνουν ανθρωποι που τα βλεπουν σαν εργαλεια,πραγμα που σημαινει συντηρηση οποτε θυμυθουμε για να μην χαλαμε λεφτα και οσο αντεξει.Οταν τα παιξει τελειως πεταμα και παιρνει αλλο.Με τα ακριβα δεν μπορεις να το κανεις αυτο.Οι πιο πολλοι μαζευουν μια ζωη για να παρουν bmw,M.B. κλπ με την προοπτικη να το κρατησουν για παντα,αφου δεν θα μπορεσουν να ξαναγορασουν κατι αναλογο.Οποτε το συντηρουν σχολαστικα και σωστα και ετσι το εχουν παντα σε πολυ καλη κατασταση.Το 206 της γυναικας μου εχει ενα σκισιμο στη λαμαρινα στο πισω δεξι φτερο εδω και 5 χρονια.Δεν υπαρχει ιχνος σκουριας γιατι ειναι γαλβανισμενο.Τα υπερποιοτικα μας αυτοκινητα αντεχουν τετοιο τεστ;

stavr
01-08-10, 16:15
παιδια εγω παρακαλαω να βγει καλο, σωστο , αξιοπιστο και γενικα ανταγωνιστικο αυτοκινητο (πραγμα που μπορει να μην συμβει ποτε......αλλα λεμε τωρα!) ετσι ωστε να βαλουν και καποιοι νερο στο κρασι τους και να ριξουν και καμια τιμη! Ο ανταγωνισμος εκει οδηγει! Το μονοπωλειο στην αγορα δεν ωφελει κανεναν αλλο περαν απο αυτον που μονοπωλει! Ουτως η αλλιως τα μτχμενα ... ακομα και τα δικα μας οπως εχετε διαπιστωσει, εχουν πλεον εξευτελιστει....επομενως δεν εχουμε να χασουμε τιποτα πλεον σε περιπτωση μειωσης τιμων!

Σιγα μην πεσουν οι τιμες...............απλα καλο ειναι να ναι κανεις και λιγο αισιοδοξος!

strofimios
01-08-10, 16:26
Μα γι'αυτο χαιρομαστε οταν εμφανιζονται τετοια αυτοκινητα.Αλλα ολοι νομιζουν οτι μισουμε τα bmw.Μας αρεσουν κυριοι αλλααλλοι ανχωνται την κοροιδια και αλλοι οχι.Δεν μπορεις να δινεις 1,για αλλους ειναι παραπανω,περιουσια για ενα αμαξι και να ειναι μονο σημα και να μην κινειται ή να παρουσιαζει βλαβες στα καλα καθουμενα.Αν υπαρξει ανταγωνισμος,απο οποιαδηποτε εταιρεια,πιστευω οτι μονο σε καλο θα μας βγει.
Αντε βρε,να θα το πω...ου ου ου genesis ου 666!!!
Οριστε με την ιστορια της εταιρειας κλπ. με βαλατε σε μπελαδες!Συγκινηθηκα και πηγα και εβγαλα εξω καθισματα,μοκετες κλπ. και τα επλυνα.Ξεπατωθηκα στο τριψιμο!

Fairytale
01-08-10, 17:19
Καλημερα και καλο μηνα σε ολους.Χωρις καμια διαθεση να ειρωνευτω ή να ερθω σε αντιπαραθεση μαζι σας(αφου τα τελευταια 3 χρονια εχω ενα e39) θα ηθελα να πω την γνωμη μου για τα hyundai.Ειχα(και συνεχιζω να εχω αν και με σπασμενο μοτερ)ενα scoupe turbo απο το 1998.Το αυτοκινητο το 2002-2003 βελτιωθηκε στα 340 αλογα και αργοτερα πηρε και λιγο παραπανω.Λοιπον κυριοι το αυτοκινητο εκανε 180000 χλμ με τον βελτιωμενο κινητηρα(το πρωι για δουλεια,το βραδυ στην βουτα και στο συνολο σαν σασι 340000 χλμ)και περα απο το οτι δεν εβγαλε καμια ζημια(περα απο ενα ψυγειο καλοριφερ και δυο τουρμπο)δεν κοπηκε πουθενα,σε αντιθεση με το εργοστασιακο(περα απο κατι 18αρες αλπινα ζαντες)3600 ε34 μ5 του αδερφου μου που εκοβε θολους.Προς Θεου δεν συγκρινω την ποιοτητα του bmw με του hyundai(αλλωστε πηρα bmw για να ταξιδευω με την οικογενεια μου και οχι hyundai)απλα ρε παιδια αναρωτιεμαι αν βελτιωσεις ενα bmw 200%(οπως εγινε στο χιουνται μου),θα μεινει ολοκληρο;(Και γι αυτους που θα πουν τι λεει αυτος τωρα οπως πριν 2-3 χρονια που γραφτηκα στο φορουμ και ειπα οτι τσακιζα τα m3 και πεσαν να με φανε να πω πως το αμαξι υπαρχει ακομα με λυμενο κινητηρα και οι γνωστες μπορουν να αντιληφθουν βλεποντας το αν λεω αληθεια ή οχι)Θα με συγχωρέσεις αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι το Scoupe έφαγε στο κεφάλι βελτίωση 200% κινιόταν σε καθημερινή βάση και σαν καθημερινό αυτοκίνητο και δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα αλλά αντίθετα ένα εργοστασιακό Ε34 ///Μ5 έκοβε θόλους.
Δηλ. δεν καταπίνεται αυτό το πράγμα με την καμμία !!!
C U out there

stelmaniac
01-08-10, 19:02
λιγα τα λογια σας για το Μ5 Ε34 ε.....!!!

EVANGELOS
01-08-10, 20:47
Πες μου ΠΟΥ κ@υλωσες με το βιντεο της Μιουρα!!! Ακουγοντας το On Days Like These???
Και μετα μου λες για το muay thai :pth:

Που να καταλάβεις από Μιούρα ρε βλάχο ... από το πολύ David Guetta που ακούς έγινε πουρές και το ΕΝΑ κύτταρο που είχες ... :D :D ...

P.S. Πήγες fashion week και δεν είπες κουβέντα στο φίλο σου το μαλλιά ??? ... ου ρε

manosm3
01-08-10, 20:53
Που να καταλάβεις από Μιούρα ρε βλάχο ... από το πολύ David Guetta που ακούς έγινε πουρές και το ΕΝΑ κύτταρο που είχες ... :D :D ...

P.S. Πήγες fashion week και δεν είπες κουβέντα στο φίλο σου το μαλλιά ??? ... ου ρε

Ρε π@π@ρα να πω οτι ειχε τετοιο (http://www.youtube.com/watch?v=TByqESZekxc) τραγουδι να παιζει ή να ακούγεται η μοτερακλα να πω οκ... ΚΑΥΛΩΤΙΚ! Αλλα πολυ ξενερουα για αυτοκουνες η μουζικα, ενδεικνυται για αλλες καταστασεις :jumpgirl:

Φιλε μου μαλλια, με τετοια μαλλια εισαι για αντι-fashion week :D

Driver M
01-08-10, 21:01
Το θέμα είναι ότι η hyundai (και η ΚΙΑ) του σήμερα με αυτή της δεκαετίας του 90, δεν έχει σχεδόν καμία σχέση σε ποιότητα και τεχνολογία, πάντα αναλογικά με την εποχή. Τότε τα κορεάτικα ήταν low budget αυτοκίνητα που δεν χαλούσαν, σήμερα όμως ένα i20 πχ δεν έχει να ζηλέψει σχεδόν τίποτα από την πλειοψηφία των supermini της αγοράς. Μη συγκρίνουμε λοιπόν scoupe, accent (που κυκλοφορεί ακόμα σαν low budget μοντέλο) κλπ με τα σύγχρονα μοντέλα της εταιρείας, γιατί είναι σαν να συγκρίνουμε το audi 80 με το τελευταίο Α4.

Και για να γίνει σύγκριση μεταξύ δυο μοντέλων, πρέπει να έχουν και σχετικά παραπλήσια τιμή και να απευθύνονται στο ίδιο κοινό. Όταν όμως το genesis κοστίζει περίπου όσο μια 316, η διαφορά ως προς το value for money είναι χαώδης. Επίσης, όποιος ενδιαφέρεται για genesis δεν θα αγόραζε ποτέ 316 και τούμπαλιν. Αν πάλι συγκρίνουμε το genesis με μια 325 E92, η διαφορά τιμής είναι τόσο μεγάλη που αυτόματα δεν έχει νόημα. Όπως δεν θα είχε νόημα να συγκρίνουμε μια 335 με μια carrera.

Μην πέφτουν όλοι πάνω σε ένα τέτοιο αυτοκίνητο λοιπόν, τη στιγμή που προσφέρει πολλά πράγματα με λίγα χρήματα, κάτι που ΚΑΜΙΑ bmw δεν το κάνει και δεν το έκανε ποτέ. Αυτό από μόνο του με κάνει να σέβομαι το αυτοκίνητο αυτό (μαζί φυσικά και με την 10ετή εγγύηση, κάτι που οι Βαυαροί δεν θα τολμούσαν να κάνουν ούτε στον αιώνα τον άπαντα με την κακή αξιοπιστία που έχουν).

Και για το πως θα είναι οδηγικά, μένει να το δούμε. Πάντως και οι σύγχρονες bmw (πχ Ζ4), δεν έχουν την αίσθηση των παλαιοτέρων.
Ας είμαστε λοιπόν πιο αυστηροί με την ακριβοπληρωμένη και ιστορική εταιρεία μας και όχι με τους Κορεάτες που τώρα άρχισαν να βρίσκουν το δρόμο τους στα ολοκληρωμένα αυτοκίνητα...

EVANGELOS
01-08-10, 21:03
...Φιλε μου μαλλια, με τετοια μαλλια εισαι για αντι-fashion week :D

Kαλά θα αρχίσω τα ταγκ και τα ρηκουεστ στις φίλες σου και θα λέω ότι έχω Μιούρα να δούμε αν θα κ@υλώσουν

manosm3
01-08-10, 21:07
Kαλά θα αρχίσω τα ταγκ και τα ρηκουεστ στις φίλες σου και θα λέω ότι έχω Μιούρα να δούμε αν θα κ@υλώσουν

Ξεκίνα τώρα γιατί χαράματα φεύγω με μερικές απ' αυτές :D :D
Με το ξυρισμένο μου κεφάλι και ένα κόρσα 1.2 ΤΟΥΙΝπορτ

EVANGELOS
01-08-10, 21:13
Ξεκίνα τώρα γιατί χαράματα φεύγω με μερικές απ' αυτές :D :D
Με το ξυρισμένο μου κεφάλι και ένα κόσα 1.2 ΤΟΥΙΝπορτ

Ένα καλό είναι που σιγά μην το πάρεις μαζί ρε μπρούκλη :takecover

strofimios
02-08-10, 13:53
Οχι μη σταματησουμε τωρα!Δεν πιασαμε καν τα 100 post στο θεμα!Θα μου κοψετε το ψωμακι μου!Η hyundai
με εχει μισθωσει για να το εχω πανω-πανω το genesis στο forum μπας και παρει κανεναν πελατη και απο εδω.Παιδια βοηθατε,ειναι για καλο σκοπο,με τα λεφτα θα βαλω dasc!

ThaNOS E46coupe
02-08-10, 14:44
Οχι μη σταματησουμε τωρα!Δεν πιασαμε καν τα 100 post στο θεμα!Θα μου κοψετε το ψωμακι μου!Η hyundai
με εχει μισθωσει για να το εχω πανω-πανω το genesis στο forum μπας και παρει κανεναν πελατη και απο εδω.Παιδια βοηθατε,ειναι για καλο σκοπο,με τα λεφτα θα βαλω dasc!
αν ειναι για φιλανθρωπικό σκοπό τότε οκ...αν όμωε ετοιμάζεσαι να αλλαξοπιστήσεις τοτε είναι δουλειά των mod's...είχα χιουντάι κουπέ του 2000...κ το άλλαξα για να πάρω bmw. ίσως να ήταν η μεγαλύτερη μ@κία που έκανα...απο θέμα ζημιών κ μόνο, αλλα σάν αυτοκίνητο ένα έχω να πώ.... είναι ένα απλό σιδερένιο κουτί με ρόδες....με λίγα λόγια το έχει πάρει κολλητός μου κ το βλέπω κ το οδηγάω αρκετές φορές....ένα έχω να πώ....BMW και πάλι bmw :clap:

kmilioris
02-08-10, 14:58
Εμένα μου αρέσει το αμάξι αυτό, το θεωρώ μια αξιόπιστη κ τίμια αγορά που για τα λεφτά του είναι πολύ πρώτο.
Για Ελλάδα έχω ακούσει ότι θα έρθει με το 1.6Τ με τα 156 άλογα, αλλά στα κεντρικά δεν λένε ποτέ θα το φέρουν.

EVERGET
02-08-10, 15:01
Ίσως για κάποιους "ψυχαναγκαστικούς" από μας που βλέπουμε τα bmw μας σαν "μωρά", τα προσέχουμε να είναι πάντα στην πένα και τα χρησιμοποιούμε λίγο γιατί έχουμε άλλο καθημερινό αυτοκίνητο, το να οδηγούσαμε ένα Genesis πιθανόν να ήταν μεγάλη ψυχοθεραπεία: Σκίσιμο συνεχές παντού και πάντα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα!!!

EVANGELOS
02-08-10, 17:35
... Σκίσιμο συνεχές παντού και πάντα χωρίς να σε νοιάζει τίποτα!!!

Eγώ πάντως έτσι φέρομαι στο μη τρίο

Dim77
02-08-10, 20:54
Eγώ πάντως έτσι φέρομαι στο μη τρίο

Εσένα έχει ξύλινα φιλέτα φίλε...:smokin:

EVANGELOS
02-08-10, 21:40
παρκέ παρακαλώ με μαόνι !!! μην τα ισοπεδώνουμε όλα !!! θα έβαζα πλακάκι αλλά ήθελε πολύ γέμισμα με τσιμεντοκονία και θα βάραινε το πράμα :D :D

thomelef
02-08-10, 22:28
χεχεχεχεχε φοβερά ποστ τα τελευταία...έχω λιώσει...

Fairytale
02-08-10, 22:44
Οχι μη σταματησουμε τωρα!Δεν πιασαμε καν τα 100 post στο θεμα!Θα μου κοψετε το ψωμακι μου!Η hyundai
με εχει μισθωσει για να το εχω πανω-πανω το genesis στο forum μπας και παρει κανεναν πελατη και απο εδω.Παιδια βοηθατε,ειναι για καλο σκοπο,με τα λεφτα θα βαλω dasc!Ρε φιλαράκι άμα κουμπώσεις το DASC και ένα σετάκι Brembo στο 36άρι is σου, τι θα έχει παραπάνω ο Χιούντακας να σου προσφέρει για να δώσεις για δαύτον κάτι λιγότερο από 30.000 γιούρια;
Δύναμη, αξιοπιστία, οδική συμπεριφορά, ομορφάδα, γυναικο-κεφαλογυρισόμετρο... ΤΙ ;;;

Για δείχτο στη γυναίκα το Ηι-U-die για αντικαταστάτη του τωρινού is... να μη μείνει πορσελάνη σπίτι !!!
C U out there

strofimios
02-08-10, 23:59
Μα δεν ειπα οτι θα το παρω εαν το φερουν.Δεν μπορω εξαλλου.Απλα το συζηταμε.Ειναι πολυ καλη επιλογη για καποιον που θελει καινουργιο αμαξι,rwd κλπ.
Παντως δεν πιστευω οτι ειναι τοσο καλο οσο θελουμε να πιστευουμε.Ειναι η πρωτη προσπαθεια του κορεατη σε αυτη τη κατηγορια.Εαν ομως το συνεχισει σιγιυρα τα επομενα μοντελα θα ειναι πολυ-πολυ καλα.Εκτος πια εαν εχει πεσει τρελη δουλεια και πετυχαν με την πρωτη.

Κωνσταντίνος
03-08-10, 00:17
Mου την σπάει που "οι σοφές λαικές παροιμίες είναι βγαλμένες απ΄την ζωή" κ.τ.λ, κ.τ.λ
Αλλά πως να το κάνουμε, εδώ ισχύει το "ακόμα δεν τον είδαμε, Γιάννη τον βαφτίσαμε".
Με 2-3 φώτο βγάλαμε συμπέρασμα πως είναι αξιόπιστο, κάνει όλα τα γούστα και άλλα τέτοια...

Fairytale
03-08-10, 00:39
Εγώ κατέληξα στο συμπέρασμα ότι τελικά για όλους μας είναι καλό, αρκεί να το πάρει κανάς άλλος :D:D:D

Και είναι όσο καλό όσο το να ρίξουν την ποιότητα υλικών του 411BT μοτέρ (Mitsubishi Evolution X) για να προσαρμοστεί στο επίπεδο τους και να έχουν σκάφος που στη χειροκίνητη έκδοση με βασικό εξοπλισμό έχει curb weight (όλα τα υγρά φουλ & βενζίνη, χωρίς οδηγό και αποσκευές) τις 3294lbs (1494kg).
Μεγάλη επιτυχία...
C U out there

strofimios
03-08-10, 00:52
Ειπαμε,ειναι το πρωτο τους.
100,100,100 παω να κανω ταμειο!!!!
Ναι,d.a. αυτού;

Fairytale
03-08-10, 08:04
Δεν κατάλαβα τι ρωτάς. (d.a. ???)
C U out there

Fairytale
03-08-10, 08:35
ναι αλλα και τοτε το 316 ηταν πανακριβο. Νομιζω 9 εκατομυρια εκανε. Το αντιστοιχο κορολα της εποχης κοστιζε 6εκατομ δρχ στα 1600 και με 125 αλογα εκανε πολυ πιο ανετα προσπεραση.Φυσικα για το κοστος χρησης απο τοτε μεχρι σημερα ξξερουμε τι ισχυει..Δεν ήταν το Corolla το αντίστοιχο της Ε36 316i, αλλά το Carina ΙΙ (των 105 ίππων) αρχικά και το Carina E (xcellence) αργότερα των 114 ίππων που ήταν πολύ καλό αυτοκίνητο αλλά με όχι τόσο μεγάλη διαφορά τιμής όσο αυτή που περιγράφεις.

Το τι έβγαζε η Κορέα τότε δεν είναι προς σύγκριση γιαυτό και δεν το αναφέρω. Ανταγωνιστές τους στην αγορά θεωρούνταν τα SKODA (προ εξαγοράς VW), DACIA και LADA.
C U out there

strofimios
03-08-10, 10:48
Δεν κατάλαβα τι ρωτάς. (d.a. ???)
C U out there
Αφου εκανα ταμειο με τη hyundai ηταν και η ωρα καταληλη,ειπα να παραγγειλω τον dascουλη!!

oldcarskickass
03-08-10, 15:34
Δλδ fairy να μην στείλω το Ε30 για παλιοσίδερα;

Fairytale
03-08-10, 15:45
Σε καμμία περίπτωση, στην τελική αν αποφασίσουν νέα φοροεπιδρομή στα αυτοκίνητα (πράσινου τύπου & ήλιου) τα επόμενα χρόνια, μας χρωστάνε μία απόσυρση. ΤΟΤΕ το συζητάμε, μέχρι τότε τα οδηγάμε και άμα πετύχουμε κανά χιούντακα τούρμπο στο δρόμο του δείχνουμε πως πάνε ΑΚΟΜΑ τα αλαφριά και κυβικάτα BMW με 30 χρόνια στην πλάτη.
Εσύ ειδικά του δείχνεις και τα 4πίστονα σου !!!
C U out there

Γιαννηs ε39
03-08-10, 19:56
Θα με συγχωρέσεις αλλά δεν μπορώ να πιστέψω ότι το Scoupe έφαγε στο κεφάλι βελτίωση 200% κινιόταν σε καθημερινή βάση και σαν καθημερινό αυτοκίνητο και δεν έβγαλε ποτέ πρόβλημα αλλά αντίθετα ένα εργοστασιακό Ε34 ///Μ5 έκοβε θόλους.
Δηλ. δεν καταπίνεται αυτό το πράγμα με την καμμία !!!
C U out there

Φιλε μου ειναι δικαιωμα σου να πιστευεις οτι θελεις.Εγω δεν μπηκα εδω μεσα για να πω τι ειχα και να ερθω σε αντιπαραθεση με κανενα απο εσας.Μπηκα για να πω τι εχω.Και οσο για το τελευτειο σου ποστ ειλικρινα λυπαμαι που εχει σπασει τo hyundai γιατι θα κανονιζαμε μια ψιλη και θα το εβλεπες.Τα ιδια πιστευε και καλος φιλος που μου φτιαχνει το bmw(ο οποιος εχει φτιαξει αρκετα ε30 με v12 και τρεχει με επιτυχια στα drift,οσοι καταλαβατε,καταλαβατε)και ανοιξαμε με το ιχ του το οποιο ηταν ενα αρκετα βελτιωμενο ε34 με ν8 απο 850(ή κατι τετοιο)και πειστηκε(2 φορες μαλιστα).και οσο για τα τετραπιστονα,παρε ματι τα δικα μου με 374 δισκοπλακα σε 18αρα ζαντα.Απλα για να μαθεις οτι η ειρωνια δεν ειναι μαγκια.Εισαι ο πιο γρηγορος.....

EVANGELOS
03-08-10, 20:02
Τι παίχτηκε με τα τετραπίστονα ρε Γιάννη ??? γιατί δεν κατάλαβα και ούτε βγάζω άκρη από τη φώτο !!!

Κατά δεύτερον ο Νίκος (Fairytale) δε νομίζω να θέτει το θέμα επί προσωπικού αφού ούτε Μ3 έχει όυτε ασχολείται αν εσύ περναγες τα Μ3 ...

p.s. Aν υπάρχει πάντως το Χιουντάι σου ή κάποιο άλλο Χιουντάι ΑΝΟΙΓΩ ΕΓΩ αν θέλετε

Γιαννηs ε39
03-08-10, 20:25
Τι παίχτηκε με τα τετραπίστονα ρε Γιάννη ??? γιατί δεν κατάλαβα και ούτε βγάζω άκρη από τη φώτο !!!

Κατά δεύτερον ο Νίκος (Fairytale) δε νομίζω να θέτει το θέμα επί προσωπικού αφού ούτε Μ3 έχει όυτε ασχολείται αν εσύ περναγες τα Μ3 ...

p.s. Aν υπάρχει πάντως το Χιουντάι σου ή κάποιο άλλο Χιουντάι ΑΝΟΙΓΩ ΕΓΩ αν θέλετε

Φιλε μου εχω την αισθηση οτι ειρωνευοταν με το ποστ του γι αυτο και τα πηρα λιγο.(ισως να μην το εθετε προσωπικα,αλλα επειδη εκανε quote στο δικο μου ποστ εγω ετσι το πηρα.Εκανα λαθος;;;;Αν ναι ζητω συγνωμη.Και οσο για τα τετραπιστονα στο 106 ποστ θεωρησα οτι ηταν μπηχτη για μενα(εδω ισως να κανω λαθος τωρα που το ξαναδιαβασα και να μιλαει για το genesis) και εβαλα τα φρενα απο το ε39 μου.Παντως παιδια δεν ειμαι απο αυτους που τσακωνονται και αν καναμε αυτη την συζητηση με ενα καφε δεν θα παρεξηγιομασταν(ατιμο πληκτρολογιο).Οσον αφορα το ε34 του αδερφου μου(το οποιο κλαπηκε και ηταν ασφαλισμενο στην ασπις και ακομα δεν εχει παρει φραγκο)ειναι γεγονος οτι εκοβε θολους.Αν θελετε δοκιμαστε την ωρα που ειναι το αμαξι σας σηκωμενο στο αναβατοριο να ανοιξετε την πορτα και να την ξανακλεισετε.Να δουμε σε ποσους θα κλεισει(για να παρετε μια γευση για τα σασι και υπ οψιν το χιουνται εκλεινε).Οσο για το ανοιγμα μακαρι να δουλευε να ανοιγαμε....

EVANGELOS
03-08-10, 20:32
Φιλε μου εχω την αισθηση οτι ειρωνευοταν με το ποστ του γι αυτο και τα πηρα λιγο.(ισως να μην το εθετε προσωπικα,αλλα επειδη εκανε quote στο δικο μου ποστ εγω ετσι το πηρα.Εκανα λαθος;;;;Αν ναι ζητω συγνωμη.Και οσο για τα τετραπιστονα στο 106 ποστ θεωρησα οτι ηταν μπηχτη για μενα(εδω ισως να κανω λαθος τωρα που το ξαναδιαβασα και να μιλαει για το genesis) και εβαλα τα φρενα απο το ε39 μου.Παντως παιδια δεν ειμαι απο αυτους που τσακωνονται και αν καναμε αυτη την συζητηση με ενα καφε δεν θα παρεξηγιομασταν(ατιμο πληκτρολογιο).Οσον αφορα το ε34 του αδερφου μου(το οποιο κλαπηκε και ηταν ασφαλισμενο στην ασπις και ακομα δεν εχει παρει φραγκο)ειναι γεγονος οτι εκοβε θολους.Αν θελετε δοκιμαστε την ωρα που ειναι το αμαξι σας σηκωμενο στο αναβατοριο να ανοιξετε την πορτα και να την ξανακλεισετε.Να δουμε σε ποσους θα κλεισει(για να παρετε μια γευση για τα σασι και υπ οψιν το χιουνται εκλεινε).Οσο για το ανοιγμα μακαρι να δουλευε να ανοιγαμε....

1. Δε ξέρω αν σε άλλο θρέντ έχει τεθεί θέμα με τις δισκοπλακές σου και τι ακριβώς έχει ειπωθεί ... συνεπώς δε ξέρω τι εννοείς

2. Το 46 κόβει πλάισιο και μετά πίσω θόλο ... είναι γεγονός ... το ότι το πλαίσο του Ε34 , του Ε46 κλπ κλπ είναι 100 ΑΙΩΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ από της Χιουνταί είναι όμως ΓΕΓΟΝΟΣ επίσης !!!

3. Αν ερμηνεύω καλά το Νίκο νομίζω ότι ήθελε να πεί ότι

ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΛΑ

έχουμε επισυμάνει τα προβλήματα των BMW ...

OMΩΣ

Ας βγάλει και η Χιουνταί ένα γρήγορο αμάξι να δούμε εκεί ΤΙ ΧΑΜΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ !!!

Γιάννη κατ εμέ ΟΛΕΣ οι μάρκες από Λάμπο και Φερράρι μέχρι Χιουντάι έχουν προβλήματα και μάλιστα μερικές έχουν ΧΟΝΤΡΑ προβλήματα

όπως και το το δείς όμως , είναι ΠΡΑΚΤΙΚΩς αδύνατον να συναγωνιστέι η Χιουνταί τους Γερμανούς στα σπορ κουπέ ... απλά θα βγάλει ένα ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ αλλά και ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ όχημα ... μέχρι εκέι

Γιαννηs ε39
03-08-10, 20:50
1. Δε ξέρω αν σε άλλο θρέντ έχει τεθεί θέμα με τις δισκοπλακές σου και τι ακριβώς έχει ειπωθεί ... συνεπώς δε ξέρω τι εννοείς

2. Το 46 κόβει πλάισιο και μετά πίσω θόλο ... είναι γεγονός ... το ότι το πλαίσο του Ε34 , του Ε46 κλπ κλπ είναι 100 ΑΙΩΝΕΣ ΜΠΡΟΣΤΑ από της Χιουνταί είναι όμως ΓΕΓΟΝΟΣ επίσης !!!

3. Αν ερμηνεύω καλά το Νίκο νομίζω ότι ήθελε να πεί ότι

ΝΑΙ ΜΕΝ ΕΜΕΙΣ ΠΟΥ ΤΑ ΛΕΜΕ ΟΛΑ

έχουμε επισυμάνει τα προβλήματα των BMW ...

OMΩΣ

Ας βγάλει και η Χιουνταί ένα γρήγορο αμάξι να δούμε εκεί ΤΙ ΧΑΜΟΣ ΕΧΕΙ ΝΑ ΓΙΝΕΙ !!!

Γιάννη κατ εμέ ΟΛΕΣ οι μάρκες από Λάμπο και Φερράρι μέχρι Χιουντάι έχουν προβλήματα και μάλιστα μερικές έχουν ΧΟΝΤΡΑ προβλήματα

όπως και το το δείς όμως , είναι ΠΡΑΚΤΙΚΩς αδύνατον να συναγωνιστέι η Χιουνταί τους Γερμανούς στα σπορ κουπέ ... απλά θα βγάλει ένα ΦΤΗΝΟΤΕΡΟ αλλά και ΥΠΟΔΕΕΣΤΕΡΟ όχημα ... μέχρι εκέι

Φιλε μου συμφωνω σε αυτα που λες,γι αυτο και αλλωστε πηρα bmw και οχι παλι hyundai.Αλλα ειναι γεγονος οτι το 34 εκοβε θολους(ετυχε μονο στον αδερφο μου;να το δεχθω)οπως και επισης αυτο που ειπα για το αναβατοριο(δοκιμαστε το).Οσο γι τις ζημιες θα σου πω την δικια μου εμπειρια με το bmw το οποιο εχω 3 χρονια,εχω κανει 20000 χλμ σε αυτα τα χρονια και αλλαξα ψυγειο νερου γιατι μια μερα αποφασισε να βγαλει διαρροη στο δοχειο του νερου που κουμπωνει στο ψυγειο.αναψε το λαμπακι του αντισπιν στα καλα καθουμενα(χαλασε σβηστο)και οποτε το βαζω μπροστα(μια φορα στις 15 μερες)το βαζω με καλωδια ενω εχει καινουρια μπαταρια.

EVANGELOS
03-08-10, 21:19
Ρε συ Γιάννη το αμάξι το έχω ανεβασει σε αναβατόριο και έχω μπεί και ξαναβγεί και ξαναμπεί ... και η πόρτα έκλεινε μια χαρά τι να σου πω τώρα

strofimios
03-08-10, 21:42
Στο αναβατοριο ολα ειναι οκ.Μονο σε ενα autobianci δεν εκλιναν οι πορτες με τιποτα.Το δυσκολο τεστ ειναι να βαλεις τον γρυλο του συνεργειου στο σημειο που ενωνει η καμπινα με τον μπροστα θολο και φυσικα να σηκωσεις μεχρι να σηκωθει και ο πισω τροχος.Καντε το και πειτε αποτελεσματα.Το 36 coupe την ακουει αλλα με λιγη καλη θεληση κλεινει μια χαρα η πορτα.

Fairytale
03-08-10, 23:51
Γιάννη, για να μην αρπάζεσαι άδικα.
Αυτό που έγραψα είναι ότι ο Alpha G4EK δεν έχει υπόβαθρο να αντέξει 200% βελτίωση (ούτε και το πλαίσιο). Το πως άντεξε αν θες μοιράσου το μαζί μας (τι ξόδεψες δηλ. και σε τι, για να αντέξει).
Αντιθέτως το Ε34 ///Μ5 δεν είχε ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα με τους θόλους του.
Οπότε αυτό που έγραψες λοιπόν και για τα 2 αυτοκίνητα μαζί δεν είναι ευκολο-χώνευτο.

Πάντως θέλω ειλικρινά να μου πεις... σε πoιο από τα 2 αυτοκίνητα των 300+ ίππων φτιαχνόσουν περισσότερο.
C U out there

oldcarskickass
04-08-10, 06:37
Φιλε μου εχω την αισθηση οτι ειρωνευοταν με το ποστ του γι αυτο και τα πηρα λιγο.(ισως να μην το εθετε προσωπικα,αλλα επειδη εκανε quote στο δικο μου ποστ εγω ετσι το πηρα.Εκανα λαθος;;;;Αν ναι ζητω συγνωμη.Και οσο για τα τετραπιστονα στο 106 ποστ θεωρησα οτι ηταν μπηχτη για μενα(εδω ισως να κανω λαθος τωρα που το ξαναδιαβασα και να μιλαει για το genesis) και εβαλα τα φρενα απο το ε39 μου.Παντως παιδια δεν ειμαι απο αυτους που τσακωνονται και αν καναμε αυτη την συζητηση με ενα καφε δεν θα παρεξηγιομασταν(ατιμο πληκτρολογιο).Οσον αφορα το ε34 του αδερφου μου(το οποιο κλαπηκε και ηταν ασφαλισμενο στην ασπις και ακομα δεν εχει παρει φραγκο)ειναι γεγονος οτι εκοβε θολους.Αν θελετε δοκιμαστε την ωρα που ειναι το αμαξι σας σηκωμενο στο αναβατοριο να ανοιξετε την πορτα και να την ξανακλεισετε.Να δουμε σε ποσους θα κλεισει(για να παρετε μια γευση για τα σασι και υπ οψιν το χιουνται εκλεινε).Οσο για το ανοιγμα μακαρι να δουλευε να ανοιγαμε....

Όχι ρε συ, για τα τετραπίστονα για εμένα το είπε ο fairytale.

Μην αρπάζεσαι ρε συ, δε τρέχει τίποτα.

Τι παίχτηκε με τα τετραπίστονα ρε Γιάννη ??? γιατί δεν κατάλαβα και ούτε βγάζω άκρη από τη φώτο !!!

Κατά δεύτερον ο Νίκος (Fairytale) δε νομίζω να θέτει το θέμα επί προσωπικού αφού ούτε Μ3 έχει όυτε ασχολείται αν εσύ περναγες τα Μ3 ...

p.s. Aν υπάρχει πάντως το Χιουντάι σου ή κάποιο άλλο Χιουντάι ΑΝΟΙΓΩ ΕΓΩ αν θέλετε

Ανοίγεις με Ν/Α ανοίγεις με FI, να ανοίγεις με σπασμένα, θεωρώ ότι είναι κάπως χοντρό!!!

Εκτός και αν ανοίγεις από στάση σε... στάση.

Έλυωσα.

ermis1975
04-08-10, 08:40
Ανεξάρτητα του τί λέτε για τα hyundai.... ένα θα σας πώ! Δε χαλάνε! 220.000χλμ 11χρόνια μόνο service κάνω! Και ποτέ δε με άφησε στο δρόμο! Αντίθετα 5 χρόνια που κράτησα το BMW όλο και κάτι χάλαγε! Και 1 φορά μάλιστα έμεινα απο θερμοστάτη!!

Fairytale
04-08-10, 10:03
Ερμή συμφωνώ, αλλά είναι πιο εύκολο να φτιάξεις κινητήρα απόδοσης 60hp/lt που να μην σπάει (όταν έχει και τοιχώματα μπλοκ σαν τα τείχη της Κωνσταντινούπολης) από κινητήρα που πλησιάζει ή και ξεπερνάει τους 100hp/lt (και να είναι και ελαφρύς ταυτόχρονα).
Αν και τα σύγχρονα αυτοκίνητα υποφέρουν από αστοχίες ηλεκτρονικών συστημάτων και εγκεφάλων.
Σήμερα λοιπόν αυτοί που δεν χρησιμοποιούν ακόμα όλα αυτά τα ηλεκτρονικά σε μεγάλη έκταση στην αυτοβιομηχανία τους είναι οι Κινέζοι και οι Ινδοί, άρα αυτοί θα έχουν τα απροβλημάτιστα αυτοκίνητα πια.
C U out there

strofimios
04-08-10, 10:52
Αντε να βγαλει και η ΤΑΤΑ πισωκουνα καλη με 10.000€,τοτε να δεις τι εχει να γινει!

Driftakos
04-08-10, 11:08
Ειλικρινα αυτη την λογικη δεν την καταλαβαινω.. Κοιτατε μονοπλευρα το θεμα...Αυστηρα και μονο.Επιδοσεις... Δεν λεω, ολοι μας θελουμε ενα γρηγορο και φτηνο πισωκινητο.... Αλλα, μηπως να ενδιαφερομαστε και με το θεμα ασφαλεια? Γιατι εχω δει τρακαρισμενο τοσο μπεμβε οσο και χουντα, και δεν μπορω να πω οτι το θεαμα ηταν συγκρισιμο στις 2 περιπτωσεις...

Στην τελικη, και παντα κατα την ταπεινη μου γνωμη, αφου θελετε ενα φτηνο και γρηγορο πισωκινητο, παρτε μια καροτσα απο ενα παλιο πισωκινητο, [escort, kadett, Capri κτλπ], βαλτε ενα μοτερ καλο πανω....γκαζι πολυ, παντιλικια και ζωαρα...

strofimios
04-08-10, 12:03
Και φυσικα θα πρεπει να εχουμε και 2ο αμαξι για ταξιδια κλπ.Το θεμα ειναι με ενα λογικο ποσο να παρεις αυτα που θες.
bmw τρακαρισμενο θα εχεις δει απο Ε-46 και μετα για να σου φανει καλο.

Fairytale
04-08-10, 12:15
Δεν σε βλέπω να το παίρνεις όμως...
Μένεις με το παλιο ΒΜW (δεν θα σε αφήσω να πάρεις ανάσα !!!).
C U out there

Driftakos
04-08-10, 12:16
Βασικα και 36αρι εχω δει... Και 34αρι.. για το μεγεθος της ζημιας που εκαναν, λιγα ειχαν παθει... τουλ σε οτι αφορα καμπινα οδηγου..
Δεκτο οτι απο 46αρι κ μετα τα πραγματα ειναι καλυτερα...
Απο την αλλη και αξεντ και κατι εσκουπε που ειδα στουκαρισμενα...ε... την ειχαν ακουσει λιγακι στερεοφωνικα...
Και αυτο που λεω ειναι οτι ξεκαθαρισε την στιγμη που εχεις ενα περιορισμενο μπατζετ τι θες και αποφασισε... Οι μεσες λυσεις απλα θα σε ωθησουν σε βαθος χρονου σε πιο πολλα εξοδα. Και παντα θα εχεις μια αμφιβολια οσο αφορα την επιλογη σου... Αν σε ενδιαφερει η ασφαλεια, μειωνεις τα γκαζια. Αν θες πολυ γκαζι, μειωνεις την ασφαλεια. Και ολα αυτα τα λεω την στιγμη που υπαρχει ταβανι στο μπατζετ. Η βελτιστη λυση για τον καθενα ειναι διαφορετικη.

strofimios
04-08-10, 13:20
Εαν ειναι για μειωση στην ασφαλεια τοτε δωστε γκαζια!290€ πληρωσα και αυτο με παζαρι!

strofimios
04-08-10, 13:21
Δεν σε βλέπω να το παίρνεις όμως...
Μένεις με το παλιο ΒΜW (δεν θα σε αφήσω να πάρεις ανάσα !!!).
C U out there
Και εγω παλιογερος ειμαι!Αυτα τα καινουργια ειναι για τους νεους!Και ειπαμε,οταν ερθει η ωρα για αλλαγη θα παρω 44αρι.

EVANGELOS
05-08-10, 20:49
...Ανοίγεις με Ν/Α ανοίγεις με FI, να ανοίγεις με σπασμένα, θεωρώ ότι είναι κάπως χοντρό!!!

Εκτός και αν ανοίγεις από στάση σε... στάση.

Έλυωσα.

Tιιιιιιιιιιιι ??????????? σπάνε τα Χιουνται ????? εγώ νόμιζα ότι μόνο τα Μ3 χαλάνε :D :D :D

Γιαννηs ε39
21-08-10, 16:14
Γιάννη, για να μην αρπάζεσαι άδικα.
Αυτό που έγραψα είναι ότι ο Alpha G4EK δεν έχει υπόβαθρο να αντέξει 200% βελτίωση (ούτε και το πλαίσιο). Το πως άντεξε αν θες μοιράσου το μαζί μας (τι ξόδεψες δηλ. και σε τι, για να αντέξει).
Αντιθέτως το Ε34 ///Μ5 δεν είχε ποτέ ιδιαίτερα προβλήματα με τους θόλους του.
Οπότε αυτό που έγραψες λοιπόν και για τα 2 αυτοκίνητα μαζί δεν είναι ευκολο-χώνευτο.

Πάντως θέλω ειλικρινά να μου πεις... σε πoιο από τα 2 αυτοκίνητα των 300+ ίππων φτιαχνόσουν περισσότερο.
C U out there


Παιδια επεστρεψα απο τις διακοπες και ευχομαι σε ολους καλο χειμωνα.Το hyundai φοραγε πιστονια je(για honda civic),μπιελες pauter(για rallye),ειχε σκαμενο μπλοκ για να μην βρισκουν οι μπιελες(το ρεκτιφιε το εκανε πολυ γνωστο μαγαζι παραλληλα στην λεωφορο καβαλας),εργοστασιακο ζυγισμενο στροφαλο πανω σε αλουμινενιο βολαν,μαμα καπακι με εκκεντροφορο dbilas,πετελουδα 60mm απο lancia integralle,τουρμπινα ρουλεμανατη garrett gt 28 rs και μετα garrett gt30,ιντερκουλερ 17 κυψελων(τερας,δεν θυμαμαι διαστασεις),εξατμιση με ενα καζανακι 63.5mm,ψυγειο λαδιου και εγκεφαλο αγραφτο της walbro.Φρενα ηταν εργοστασιακα,αμορτισερ μπροστα bilstein κιτρινα,πισω bilstein πρασινα για porsche,ελατηρια με κομμενη σπειρα eibach και μπαρα θολων(μπορει να ξεχασα και τιποτα μηχανολογικο,γιατι υπηρχαν και υπαρχουν ακομα και αλλα εξτρα).Στο μονο που υπεφερε το αυτοκινητο ηταν στο θεμα σασμαν που ειχα αλλαξει 3-4(αλλα ετρωγε κυνηγι συνεχεια).Ελπιζω να σε καλυψα Fairytale.Παντα φιλικα.

Dimzan
21-08-10, 17:54
Παιδια επεστρεψα απο τις διακοπες και ευχομαι σε ολους καλο χειμωνα.Το hyundai φοραγε πιστονια je(για honda civic),μπιελες pauter(για rallye),ειχε σκαμενο μπλοκ για να μην βρισκουν οι μπιελες(το ρεκτιφιε το εκανε πολυ γνωστο μαγαζι παραλληλα στην λεωφορο καβαλας),εργοστασιακο ζυγισμενο στροφαλο πανω σε αλουμινενιο βολαν,μαμα καπακι με εκκεντροφορο dbilas,πετελουδα 60mm απο lancia integralle,τουρμπινα ρουλεμανατη garrett gt 28 rs και μετα garrett gt30,ιντερκουλερ 17 κυψελων(τερας,δεν θυμαμαι διαστασεις),εξατμιση με ενα καζανακι 63.5mm,ψυγειο λαδιου και εγκεφαλο αγραφτο της walbro.Φρενα ηταν εργοστασιακα,αμορτισερ μπροστα bilstein κιτρινα,πισω bilstein πρασινα για porsche,ελατηρια με κομμενη σπειρα eibach και μπαρα θολων(μπορει να ξεχασα και τιποτα μηχανολογικο,γιατι υπηρχαν και υπαρχουν ακομα και αλλα εξτρα).Στο μονο που υπεφερε το αυτοκινητο ηταν στο θεμα σασμαν που ειχα αλλαξει 3-4(αλλα ετρωγε κυνηγι συνεχεια).Ελπιζω να σε καλυψα Fairytale.Παντα φιλικα.


πως σταματαγε???? εστω μια δισκοπλακα μπορουσες να αλλαξεις....

Γιαννηs ε39
21-08-10, 18:29
Σε συνεχομενα ανοιγματα δεν σταματαγε(πολλες φορες τα φρενα πυρωνανε ντουμανιαζοντας το δρομο).Επρεπε αλλα δεν τελικα δεν εκανα τιποτα γιατι ζηταγε οτι ηθελε ο καθενας για να φτιαξει πλακακι να στηριξει την νεα δαγκανα που θα επερνα(δισκοπλακες φοραει τρυπητες αλλα στις εργστασιακες διαστασεις)

giannis 116
22-08-10, 22:57
Ασχετο με το Genesis, σχετικο με νεα της Hyundai...

http://www.protothema.gr/car-and-speed/preview/article/?aid=62473

Fairytale
04-09-10, 23:39
Τι να γράψω εκεί... δεν είναι θεωρία συνομωσίας, είναι η πραγματικότητα.
Οι ΗΠΑ παίζουν το τελευταίο και το μόνο ιστορικά αποδεδειγμένο χαρτί για την άνοδο του ΑΕΠ τους (κάνουν πόλεμο δηλ.) και οι Ισραηλινοί βρήκαν σύμμαχο για να ξεφορτωθούν τον μόνο εναπομείναντα ΣΟΒΑΡΟ αντίπαλο τους (υπάρχει και η Συρία αλλά θα ασχοληθούν στην πορεία).
Το θέμα είναι ότι το πετρέλαιο θα "πετάξει" (στην καλύτερη των περιπτώσεων).
C U out thereΗ κατάσταση αν και αντιμετωπίζεται από τα διεθνή ΜΜΕ χλιαρά και υποτονικά... "τεντώνει" διαρκώς.
Το Ιράν ανακοίνωσε ότι απέσυρε τις τραπεζικές του καταθέσεις από τράπεζες της Ε.Ε. (φήμες φέρνουν μεγάλο τμήμα αυτών να μεταφέρθηκε στην Τουρκία -που τελευταία έχει μετατραπεί από σύμμαχο του Ισραήλ σε διεθνή επικριτή του) και αναδιαρθρώνει τα συναλλαγματικά του αποθέματα από δολλάρια σε χρυσό, ενώ Ο Κάστρο ζει για να αποτρέψει τον πυρηνικό πόλεμο (http://www.cosmo.gr/Politics/Cuba/286453.html)
C U out there

Fairytale
04-09-10, 23:54
Παιδια επεστρεψα απο τις διακοπες και ευχομαι σε ολους καλο χειμωνα.Το hyundai φοραγε πιστονια je(για honda civic),μπιελες pauter(για rallye),ειχε σκαμενο μπλοκ για να μην βρισκουν οι μπιελες(το ρεκτιφιε το εκανε πολυ γνωστο μαγαζι παραλληλα στην λεωφορο καβαλας),εργοστασιακο ζυγισμενο στροφαλο πανω σε αλουμινενιο βολαν,μαμα καπακι με εκκεντροφορο dbilas,πετελουδα 60mm απο lancia integralle,τουρμπινα ρουλεμανατη garrett gt 28 rs και μετα garrett gt30,ιντερκουλερ 17 κυψελων(τερας,δεν θυμαμαι διαστασεις),εξατμιση με ενα καζανακι 63.5mm,ψυγειο λαδιου και εγκεφαλο αγραφτο της walbro.Φρενα ηταν εργοστασιακα,αμορτισερ μπροστα bilstein κιτρινα,πισω bilstein πρασινα για porsche,ελατηρια με κομμενη σπειρα eibach και μπαρα θολων(μπορει να ξεχασα και τιποτα μηχανολογικο,γιατι υπηρχαν και υπαρχουν ακομα και αλλα εξτρα).Στο μονο που υπεφερε το αυτοκινητο ηταν στο θεμα σασμαν που ειχα αλλαξει 3-4(αλλα ετρωγε κυνηγι συνεχεια).Ελπιζω να σε καλυψα Fairytale.Παντα φιλικα.Με κάλυψες, όπως σου είπα με κλειστό μοτέρ βελτιωση της τάξης του 200% δεν μπορεί να γίνει στον Alpha G4EK.
Δεν μoυ απάντησες μόνο το "σε πoιο από τα 2 αυτοκίνητα των 300+ ίππων φτιαχνόσουν περισσότερο, στο Scoupe ή στο ///Μ5 Ε34".
C U out there

Γιαννηs ε39
05-09-10, 10:37
Με κάλυψες, όπως σου είπα με κλειστό μοτέρ βελτιωση της τάξης του 200% δεν μπορεί να γίνει στον Alpha G4EK.
Δεν μoυ απάντησες μόνο το "σε πoιο από τα 2 αυτοκίνητα των 300+ ίππων φτιαχνόσουν περισσότερο, στο Scoupe ή στο ///Μ5 Ε34".
C U out there

Το καθε αυτοκινητο ηταν διαφορετικο.Το ενα ηταν αυτοκινητο που στο εβαζαν εξω απο την πορτα στα μπουζουκια,που εμπαινες με το κουστουμι και βγαινες ατσαλακωτος και επερνες μια στροφη ολη με τις πορτες.Το αλλο εμπαινες μεσα στο μπακετ,μυριζες τις αναθυμιασεις,δεν εκανε μπαντες,αλλα στις ευθειες σκοτωνε.Η πλακα ηταν οταν ξεφυτρωνα αναμεσα σε ανοιγματα φραγκατων πιτσιρικαδων με αυτοκινητα που εγω δεν μπορουσα να εχω και τους αφηνα πισω να αναρωτιουνται....Αλλα τι τα θες;Περασμενα μεγαλεια.Τωρα bmw(αν το 520 ηταν και 530 θα ηταν οτι καλυτερο)και δεν αλλαζω, παρολα τα προβληματα....

Fairytale
13-09-10, 21:34
Η κατάσταση αν και αντιμετωπίζεται από τα διεθνή ΜΜΕ χλιαρά και υποτονικά... "τεντώνει" διαρκώς.
Το Ιράν ανακοίνωσε ότι απέσυρε τις τραπεζικές του καταθέσεις από τράπεζες της Ε.Ε. (φήμες φέρνουν μεγάλο τμήμα αυτών να μεταφέρθηκε στην Τουρκία -που τελευταία έχει μετατραπεί από σύμμαχο του Ισραήλ σε διεθνή επικριτή του) και αναδιαρθρώνει τα συναλλαγματικά του αποθέματα από δολλάρια σε χρυσό, ενώ Ο Κάστρο ζει για να αποτρέψει τον πυρηνικό πόλεμο (http://www.cosmo.gr/Politics/Cuba/286453.html)
C U out thereΈλα να εξοπλίζονται οι σύμμαχοι (http://www.protothema.gr/world/article/?aid=80763) λέμε...
C U out there

sakkunen
13-09-10, 23:48
Έλα να εξοπλίζονται οι σύμμαχοι (http://www.protothema.gr/world/article/?aid=80763) λέμε...
C U out there

Θα συνεχιστεί για πολύ ακόμα αυτός ο αποπροσανατολισμός από το genesis ? :deal:

manosm3
14-09-10, 00:21
Φιλαρακι ασε τα genesis και ελα στα RC :icon_kidr

oldcarskickass
14-09-10, 07:47
Η κατάσταση αν και αντιμετωπίζεται από τα διεθνή ΜΜΕ χλιαρά και υποτονικά... "τεντώνει" διαρκώς.
Το Ιράν ανακοίνωσε ότι απέσυρε τις τραπεζικές του καταθέσεις από τράπεζες της Ε.Ε. (φήμες φέρνουν μεγάλο τμήμα αυτών να μεταφέρθηκε στην Τουρκία -που τελευταία έχει μετατραπεί από σύμμαχο του Ισραήλ σε διεθνή επικριτή του) και αναδιαρθρώνει τα συναλλαγματικά του αποθέματα από δολλάρια σε χρυσό, ενώ Ο Κάστρο ζει για να αποτρέψει τον πυρηνικό πόλεμο (http://www.cosmo.gr/Politics/Cuba/286453.html)
C U out there

Ο κάστρο ζει για να πλουτίζει(σε $ εννοείται, made in USA) εννοείς...

Αλλιώς έπρεπε να έχει την νοσοκομειακή περίθαλψη του μέσου Κουβανού, όπως επίσης και το ύψος καταθέσεων του μέσου Κουβανού.

BMW2002tii
27-11-10, 13:09
http://www.youtube.com/watch?v=brWZb4TYp24&feature=player_embedded