PDA

Επιστροφή στο Forum : Φρενα Χ5 3.0 σε 118i


TAZ118!
30-07-10, 15:03
Μαγκες θα ηθελα την γνωμη των εμπειρων του φορουμ.
Εχω βρει πληρες σετ φρενων απο Χ5 Ε53 3.0...
Γινεται να τοποθετηθουν στον Ασσο?
Ξερω οτι η συγκεκριμενη εκδοση φορουσε και 17αρες ζαντες.

giannis 116
30-07-10, 15:36
Ποιας χρονολογιας ειναι το Χ5 ξερεις?.. Μια μικρη αναζητηση που εκανα βρηκα οτι δεν κανουν, μπαινουν σε διαφορα μοντελα X3, X5 καποια ανταλλακτικα οπως δισκοι και καποια αλλα σε 5αρες και 7αρες οποτε κοιτα για κατι αλλο. Αν θυμαμαι καλα καπου ειχε παρει το ματι μου αγγελια για φρενα απο 335i που μπαινουν σε ασσο χωρις μετασκευες ή προσθηκες... Κανε ενα ψαξιμο μηπως και την βρεις, αλλιως θα κοιταξω κι εγω μηπως και την ξεθαψω!

TAZ118!
30-07-10, 15:40
H E53,η πρωτη γενια X5.1999-2007 νομιζω....

giannis 116
30-07-10, 15:42
Οχι Τασο δεν κανουν, σιγουρα... Κοιτα για την αγγελια για τα φρενα απο 335i αν θες να αναβαθμισεις τα φρενα σου.

giannis 116
30-07-10, 16:09
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25163

Ελα εδω εισαι! Ειναι και 'ανθρωπος μας' ο πωλητης των φρενων! Ψαξου γι αυτα αμα ειναι!
Εμενα μου φαινονται καλη, αξιοπιστη λυση χωρις ρισκα και πατεντες... Η αποφαση δικη σου!

TAZ118!
30-07-10, 16:14
Ειναι αρκετα τα χρηματα ....Τα φρενα του Χ5 τα εχω βρει σχεδον τσαμπα...Ειδωμεν...

giannis 116
30-07-10, 16:19
Οκ! Εσυ ξερεις καλυτερα! Εγω θα σου προτεινα παντως να αφησεις τα φρενα σου οπως ειναι, μια χαρα δυνατα ειναι και να κρατησεις τα λεφτα σου για κατι αλλο. Τα φρενα που ειχες βρει απο Χ5 σε τι κατασταση ηταν τα ειδες?.. Μπορει να ηταν λιωμενα και να εμπαινες μετα σε διαδικασιες και εξοδα να αλλαξεις πχ δισκους, τακακια κλπ...

george316
30-07-10, 16:22
να ξες οτι οι δισκοι των X δεν ειναι και φθηνοι....ειναι λες και περνεις δισκους για τετραπιστονα σετ...
για τον ασοο δε ξερω αν ειναι τα ιδανικα φρενα που μπορεις να βαλεις.
ερωτηση..τι διασταση εχουν οι δισκοι σου?

giannis 116
30-07-10, 16:28
Το τσεκαρα στο real OEM με κωδικους ανταλλακτικων για δαγκανες τακακια δισκους κλπ και δεν κανει για σειρα 1 μονο για σειρες Χ3, Χ5 και καποιες 5αρες και 7αρες ορισμενα απο αυτα.

george316
30-07-10, 16:46
δεν ειναι μονο αυτο..αφου δε ξερεις τι τιμη θα σου δωσει μονο τις δαγκανες,εχεις σκεφτει ποσα χρηματα θα πρεπει να δωσεις σε βασεις δισκους τακκακια?
σιγουρα πανω απο τα χρηματα της αγγελιας για τα φρενα του 335..

giannis 116
30-07-10, 16:53
δεν ειναι μονο αυτο..αφου δε ξερεις τι τιμη θα σου δωσει μονο τις δαγκανες,εχεις σκεφτει ποσα χρηματα θα πρεπει να δωσεις σε βασεις δισκους τακκακια?σιγουρα πανω απο τα χρηματα της αγγελιας για τα φρενα του 335..

Εαν ειναι ετσι τοτε ο george316 εχει απολυτο δικιο! Τι να το κανεις να παρεις καποια απ τα εξαρτηματα και να χρειαστει να δωσεις παρα πολλα λεφτα μετα για να αποκτησεις και τα υπολοιπα ωστε να χεις ενα ολοκληρωμενο σετ φρενων. Καλυτερα κοιτα καποια ολοκληρωμενη λυση αν θες απο Brembo, BMW Performance κλπ αλλα κι εμενα μου φαινεται πολυ καλη τιμη αυτη των φρενων της αγγελιας εφοσον ειναι σε καλη κατασταση οι δισκοι και ειναι κομπλε σετ και δε θα χρειαστει να αγορασεις τιποτα αλλο απλα μονο να βαλεις τα καινουρια φρενα στη θεση των παλιων εργοστασιακων..

zaharias
30-07-10, 18:39
Ειναι αρκετα τα χρηματα ....Τα φρενα του Χ5 τα εχω βρει σχεδον τσαμπα...Ειδωμεν...

Τι ακριβως εχεις βρει να αγορασεις? (δαγκανες-βασεις-δισκους-τακακια εμπρος?)

TAZ118!
01-08-10, 12:27
Εχω βρει μονο βασεις και δαγκανες...Αλλα αφου δεν ταιριαζουν σε Ε81 τοτε παω για
τρυπητους δισκους-σωληνακια υψηλης.....
Εκτος και αν καταφερω και βρω ενα σετακι απο 130i....
@Giannis ωραιο το Performance Brake Kit αλλα σχετικα ακριβο και too much για
τα ''πληθωρικα'' 145 αλογα μου...

zaharias
01-08-10, 19:43
Εχω βρει μονο βασεις και δαγκανες...Αλλα αφου δεν ταιριαζουν σε Ε81 τοτε παω για
τρυπητους δισκους-σωληνακια υψηλης.....
Εκτος και αν καταφερω και βρω ενα σετακι απο 130i....
@Giannis ωραιο το Performance Brake Kit αλλα σχετικα ακριβο και too much για
τα ''πληθωρικα'' 145 αλογα μου...

Αν δεν ταιριαζουν στο δικο σου, οσο φθηνα και να τα βρηκες, δεν αξιζει να τα παρεις..
Αν ταιριαζουν, δισκους βρισκεις σε καλη τιμη.. (σκεψου οτι εγω πηρα 4 τρυπητους zimermann με 280 ευρω απο ebay).

Nikos120i
02-08-10, 13:39
Τάσο γιατί χρειάζεσαι update στα φρένα?

Τι πρόβλημα αντιμετωπίζεις?

TAZ118!
02-08-10, 15:27
Τα φρενα του Ασσου ειναι εξαιρετικα για καθημερινη χρηση αλλα σε γρηγορες καταστασεις μετα απο 4-5 δυνατα φρεναρισματα χανουν μερος της αισθησης τους.Δεν ζηταω βελτιωση των αποστασεων επιβραδυνσης αλλα αυξηση της αντοχης τους σε εντατικη χρηση...
Παω για RBF600,τρυπητους Zimmerman η' Brembo και Groodridge για αρχη και βλεπουμε...

Nikos120i
02-08-10, 15:28
Βάλε καλό υγρό φρένων και τακάκια αγωνιστικά.

zaharias
02-08-10, 22:33
Σε πρωτη φαση βαλε σωληνακια υψηλης και ενα καλο υγρο (rbf 600) και μετα οταν χρειαστουν αλλαγη οι δισκοι σου, βαζεις τρυπητους και τακακια..

Nikos120i
02-08-10, 23:07
Σωληνάκια υψηλής χωρίς σωστό υγρό φρένων και τακάκια δε θα κάνουν διαφορά.

Για τους δίσκους συμφωνώ.

sotirisl
11-08-10, 19:00
παίδες καλησπέραααα

για να μην ανοίγω άλλο θέμα, θα ποστάρω εδώ.

οι μπροστινοί μου δίσκοι θέλουν άλλαγμα και θέλω να βάλω κάτι καλύτερο, τρυπητούς κατά προτίμηση

δεν θέλω να αλλάξω φρένα, μόνο δίσκους...

έχετε να προτείνετε κάτι; κατασκευαστές; τιμές;

giannis 116
12-08-10, 09:32
Κατα τη γνωμη μου ρωτα καλυτερα σε καποιον καλο φρενά για να σου προτεινει μια λυση για το αυτοκινητο σου. Βεβαια οπως γραφτηκε και πιο πανω καλυτερα η βελτιωση των φρενων να ξεκινησει με αλλαγη σε σωληνακια υψηλης πιεσης, αλλο υγρο φρενων και μετα σε δισκους και τακακια αλλα πιο ανθεκτικα απ τα μαμα.
Τωρα αν θες δισκους μονο καλες μαρκες ειναι η Brembo, Zimmerman και ΑΤΕ. Βεβαια με φρεναδες που εχω μιλησει πλεον ΑΤΕ δε πολυχρησιμοποιουν ουτε τακακια γιατι ειχαν προβληματα κραδασμων.
Εγω παντως οταν ξαναλλαξω δισκους θα παω μονο στους μαμα οτι βαζει το εργοστασιο μια που ειμαι πολυ ικανοποιημενος απ το εργοστασιακο σεταπ των φρενων, σε νορμαλ χρηση ειναι κατι παραπανω απο καλα και ανθεκτικα, αφου δε το πιεζω πολυ ουτε το βαζω σε πιστα.
Αν θες μπορω να σου προτεινω κανα δυο καλα συνεργεια φρενων στην Αθηνα να ρωτησεις κι εκει οτι θες.

sotirisl
12-08-10, 12:23
ο λόγος που ρωτάω για δίσκους μόνο είναι επειδή οι δικοί μου θέλουν άμεσα αλλαγή και θα ήθελα να βάλω κάτι καλύτερο από τους μαμά...

σωληνάκια και υγρά όταν με την σειρά τους χρειαστούν άλλαγμα, από το νέο έτος δηλαδή....

γιάννη αν μπορείς στείλε μου τα συνεργεία σε pm, thanks

giannis 116
12-08-10, 13:04
Σωτηρη σου εστειλα πμ αν δεν το λαβεις πες μου να στο ξαναστειλω γιατι ειχα κατι θεματα με το ιντερνετ...