PDA

Επιστροφή στο Forum : S2000 ή Z4 231 ps


makis s2k
04-08-10, 20:22
Καταρχας,καλησπερα σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος S2000 του 06',το απεκτησα πριν κανα χρονο,και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το αμαξι.Εκτος απο τρια πραγματα:ανεση,ηχομονωση και χωρους ,κλασσικα...Εξ'αιτιας ομως οτι το χρησιμοποιω αρκετα σε ταξιδια τα παραπανω ειναι βασικα.Εχω βρει ενα Z4 3.0 (231 ps) σε αρκετα καλη τιμη και σκεφτομαι να κανω την αλλαγη.Μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις απο τα δικα σας,καπου διαβασα στο forum σας οτι καποιος ειχε και honda πριν παρει bmw,θα με βοηθουσε πολυ αν μου εξεθετε τα υπερ και τα κατα σε σχεση με τα δυο αυτοκινητα.Ευχαριστω εκ των προτερων.



Υ.Γ. Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε γκαζια, φρενα κ κρατηματα δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες.

HULK
04-08-10, 20:49
Ισως σε βοηθησει αυτο καπως http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=12993&highlight=honda+s2000

gnx
04-08-10, 21:29
Φροντισε να οδηγήσεις Ζ4 τριλιτρο πριν πουλησεις το αυτοκινητο σου.

Οσον αφορα τα γκάζια, με το Ζ4 κερδίζεις σε ελαστικότητα, επιδόσεις και ποιότητα ήχου μέχρι τις 6000 στροφές, χάνεις όμως τη "τρέλα" από τις 6500 και πάνω, για οσες φορες το στροφαρεις εκει πανω.

Το Ζ4 πρέπει να έχει καλυτερα φρενα...στο S θυμαμαι οτι το ΑΒS ήταν αρκετά ευαίσθητο αλλά έχουν περάσει και 8 χρόνια που πούλησα το δικό μου.

Άνεση: Πιό αθόρυβη η ζετα και το κυριότερο δεν βγαζει ζεστη το κεντρικο τουνελ. Αυτο ηταν ο εφιαλτης μου με το αμαξι αυτο το καλοκαιρι. Οσον αφορα την αναρτηση πανω κατω τα ιδια ειναι εαν λόγω των runflat, μάλλον χειροτερη η ζετα.

Στο κράτημα έχουν ουσιαστικες διαφορες. Η ζετα ειναι αρκετα πιο φιλικη απο το S του 06 το οποιο απο οτι θυμαμαι δεν εχει VSA, και εχει και πολυ καλυτερο traction, δεν εχει ομως μπλοκε. Παντως το S το θυμαμαι σαν το πιο υπερστροφικο αμαξι που ειχα ποτε.

george316
05-08-10, 10:10
ας αρχισουμε με το γεγονος οτι μιλαμε για δυο niche κατηγοριας αυτοκινητο.
για το S2000 μονο διθυραμβοι γραφοντουσαν λογω του φοβερου κινητηρα και του φοβερου στησιματος του αυτοκινητου.240 αλογα απο διλιτρο μοτερ ατμοσφαιρικα ειναι πραγματι δυνατο συνολο.παρολα αυτα δεν αναφερθηκε καποιο προβλημα στο σασι του θεωρειται απο τα πλεον ακαμπτα η απο το μαμα στησιμο του που ηταν ενα αγωνιστικο ετοιμο για πιστα απο τη μανα του,.
παμε στο Ζ.ενα ονειρικο αυτοκινητο με καταπληκτικο κινητηρα,ιδιαιτερα ακαμπτο πλαισιο,πολλα ηλεκτρονικα καλουδια και βεβαια πολλη μουρη..
το μοναδικο του μειον (οπως και καθε bmw)το γεγονος οτι αν θες δυναμη πρεπει να πας σε πολλα κυβικα που αντιμετωπιζονται πλεον ασχημα.
και με τα δυο θα βγαλεις πολλα,μα παρα πολλα γουστα(αλλωστε με το S αυτο κανεις.)
αν θες ομως λιγο πιο κυριλε καταστασεις τοτε πας στο ζ.αν θες πιο εκρηκτικες η ταρζανιες η το λιωνω στη πιστα τοτε μεινε στο Σ.
πρεπει να εισαι ετοιμος να αντιμετωπισεςι την αυξημενη φορολογια και τα τσουχτερα σερβις της Ζ.θα σου τα ξεπληρωσει ομως..
αν οπως λες κανεις αρκετα ταξιδια και γενικα εισαι σε δρομο τοτε Ζ.

HULK
05-08-10, 13:18
και τα τσουχτερα σερβις της Ζ

Δεν ειναι τσουχτερο το σερβις στον M54.Ενα γενικο παει στα 300 ευρω περιπου.

super duper
05-08-10, 15:36
το S2000 θεωρω ότι αποτελει αυτοκινητο σταθμό, και ο κατοχος πρεπει να το σκεφτει πριν το αποχωριστει.
φιλικα

sofos 2.8i
05-08-10, 17:51
Το S ειναι ενα ιδιαιτερο αυτοκινητο οπως ισχυει το ιδιο και για το Ζ.Αν θες να πας σε Ζ κοιτα και τα πιο καινουργια μοντελα που εχουν και παραπανω αλογα,αφου σκεφτεσαι για 3λιτρο.Το S το εχω οδηγηση και το εχω καθε μερα στη γειτονια μου,οι εντυπωσεις και μενα και του ιδιοκτητη ειναι οτι αυτο τ αμαξι δεν σε αφηνει ησυχο με τιποτα,θελεις να εισαι συνεχεια σε μια παντα.Οχι οτι το Ζ δεν σε προκαλει αλλα η διαφορα τους ειναι οτι το S σε φοβιζει ενω το Ζ ειναι πολυ πιο γραμμικο.Τωρα οσον αφορα το κινητηρα απλα εχεις μια ροπη τον 31 κιλων στο Ζ απο χαμηλα και δεν περιμενεις οπως στο S να στροφαρεις για να δεις τα αλογα του.Για το εσωτερικο βλεπεις την διαφορα μεταξυ γερμανου και ιαπωνα,πιστευω αυτο τα λεει ολα!Για τον λογο που αναφερεσε πιστευω οτι ειναι μια καλη λυση το Ζ!Απο την αλλη η αποφαση δικη σου,το S ειναι ''κομητης'' οπως το αποκαλω εγω και το Ζ ειναι ''μουρη''λογω του εμπρος καπο,οχι τιποτα αλλο.

djkostas20
05-08-10, 20:17
Το μόνο αρνητικό για μένα που έχει το S2000 είναι το σαλόνι του... Από τη στιγμή που αυτό δεν πειράζει κάποιον τότε σαν επιδόσεις,παιχνίδι,αίσθηση νομίζω ότι το Ζ χάνει πολύ....Σε άνεση,κυρίλα αλλά με γκάζι αρκετό φυσικά, μούρη τότε κερδίζει το Ζ!!! Αν και αν εννοείς χώρους για μικροαντικείμενα δεν νομίζω ότι έχει παραπάνω από το Σ...για θέσεις δεν γνωρίζω!

Εξαρτάται λοιπόν τι θές!!!

**** Μην ξεχνάς την έλειψη μπλοκέ διαφορικού στο Ζ που όπως και να το κάνουμε σε περίπτωση που θές να κάνεις ταρζανιές πάιζει τεράστιο ρόλο...

makis s2k
05-08-10, 20:42
Ευχαριστω πολυ ολους για το ενδιαφερον.
Οπως ειπε και ο φιλος παραπανω θελει πολυ σκεψη,αλλα απ'οτι καταλαβαινω σχεδον ολοι θα πρεπει να εχετε μεινει ευχαριστημενοι απο το Z σας.
Απο βδομαδα θα το οδηγησω και θα βγαλω περισσοτερα συμπερασματα.
Αντε και καλες διακοπες!!!

EVANGELOS
05-08-10, 20:44
ακόμα και το Ζ4 το παλιο (Μ54) είναι πιο γρήγορο στην ευθεία , όπως έχει αποδείξει πολλές φορές ο Heaven στον Counter

Το S2K για μένα είναι καλύτερο αμάξι

αν και το BMW είναι πιο καθημερινό και πολιτισμένο και λιγότερο κουραστικό

Ποτέ δε θα έδινα S2K για Z4 3.0 M54 (για το καινούργιο το κουπέ ίσως)

Fairytale
05-08-10, 22:44
Βαγγέλη, εξήγησε λίγο το γιατί (για εσένα) το S2k είναι καλύτερο αμάξι από ένα 3lt Z4.
C U out there

EVANGELOS
05-08-10, 23:08
Σε εντελώς μαμά μορφή

* Προτιμάω να βλέπω 10άρες και να ακούω τον F20 από τον ροπάτο αλλα αδιάφορο Μ54
* Προτιμάω να έχω μπλοκέ με πολύ απόλυτο στήσιμο , από ποιότητα κύλισης και ταξιδιάρικο σετάπ
* Προτιμάω να βλέπω το τουμπανιασμένο s2k από το ραφιναρισμένο Ζ4
* Προτιμάω να έχω να κουμαντάρω 1200 κιλά από 1400 (χωρις τα δερμάτινα κλπ)
* Προτιμάω να ακούω το ΕΞΩΦΡΕΝΙΚΟ ΣΚΥΛΙΑΣΜΑ ΤΟΥ F20 μόλις v-tech-ίασει από τον συνηθισμένο M54

Με προσθήκη εξάτμισης μόνο

* o ήχος του F20 με μια τιτανιου ολόσωμη ΕΙΝΑΙ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΠΛΑΝΗΤΗ

Με προσθήκη διαφόρων π@παριών (hondata - js - amuse- εισαγωγές - κόφτες κλπ)

* Το S2K ΓΙΝΕΤΑΙ ΓΙΑ ΜΕΝΑ τουλάχιστον εξωφρενικά γρήγορο και πλέον "παίζεις" με τα μεγάλα παιδιά μέχρι τα 400μ

Με προσθήκη ΧΟΝΤΡΩΝ π@παριών (skunk2 , για valve train , internals) και ένα ΣΚΑΣΜΟ άλλες εταιρίες για ανάρτηση κλπ

* Μπορείς να φτιάξεις ΣΧΕΔΟΝ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΟ πράμα ... (αν έχεις βέβαια τα χέρια να το πάς μετά)

Κλασικό παράδειγμα το πορτοκαλί S2K Amuse ή το Spoon 2.2 που ΕΙΝΑΙ ΑΠΙΑΣΤΟ στην Touge ...

Δε γίνεται ΤΙΠΟΤΑ από τα παραπάνω αν έχεις ως αφετηρία το Ζ4 !!!

Αυτά ...

τέλος είναι και αυτό

http://www.youtube.com/watch?v=X5kdHYypqqw&feature=related

το πράμα είναι λίγο αντρικό


p.s.ένα από τα αμάξια που θα ήθελα αν με αναγκάζανε να δώσω το Μ3 θα ήταν S2K

Fairytale
06-08-10, 00:13
Σύμφωνος με τα παραπάνω ΑΛΛΑ,

το S2k παραμένει ένα σπαρτιάτικο, πολύ σκληρό και πολύ δύσκολο αμάξι για να κινηθείς γρήγορα στην Ελλάδα και πολύ ακριβό για όσα προσέφερε (υπό την προυπόθεση καλής ασφάλτου και χεριών οδηγού). Το περίφημο δηλ. value 4 money των Ιαπώνων εδώ δοκιμάστηκε πολύ.
Δεν υπήρχε βέβαια άλλος δρόμος αφού επέλεξαν μία και μόνη έκδοση ενώ σχεδίασαν το αμάξωμα σε λευκή κόλλα χαρτί.

Εγώ μπορώ να καταλάβω απολύτως γιατί ο Makis ψάχνει αντικαταστάτη. Εσύ από την άλλη οδηγάς μέσα σε (σχεδόν) μπανιέρα xaxa
C U out there

EVANGELOS
06-08-10, 00:19
Και αν θελω να πάρω κάτι από το πορτ μπαγκάζ ΔΕ χρειάζεται να το ανοίξω !!! :D :D :D

Μ5V8
06-08-10, 06:46
Και αν θελω να πάρω κάτι από το πορτ μπαγκάζ ΔΕ χρειάζεται να το ανοίξω !!! :D :D :D

Αυτό ήταν κάτι που δεν ήξερα !!!!!

Πάντως γενικά το S είναι λιγότερο υποστροφικό σε σχέση με τη Ζ4. Μούρη μέσα, συνεχώς !!!!

Όσο για την άνεση της Ζ4... θα διαφωνήσω....
έχει πιο ποιοτική κύλιση, αλλά στην άνεση περιμένεις περισσότερα...
Δεν ξέρω αν φταίνε οι διαδρομές των αμορτισέρ ή τα runflat... αλλά είναι αρκετά κουραστική ακόμα και σε ταξίδι Αθήνα-Χαλκίδα. Δε λέω ότι είναι κούτσουρο ή ακατέργαστη, απλά περίμενα μία άλλη άνεση από τη Ζ4. Δεν έχει σχέση με slk σίγουρα...

ziaba
06-08-10, 08:05
Φίλε κρατά τον γιαπωνα σ κ μην μπλέξείς με 3λίτρο Ζ θα δίνεις αρκετά λεφτά για συντήρηση κτλ σε σχέση με τωρινό κ απολαβση ειδικά χωρίς μπλοκε καθόλου.Το S είναι κ γα...τα εργαλεία κ πιστεύω συγκίνεί στ οδήγηση κ τους γύρω μόνο που το βλέπουν κ το ακούνε εκτός άμα το βαρέθηκες (που δε το νομίζω) τότε δωσ'το να το χαρεί κάποιος άλλος

Stunt Mike
06-08-10, 08:32
Πριν 5 χρονια ημουν στο διλημμα να παρω S2000 μτχ και να βαλω δανεια στο κεφαλι μου ή να παρω κατι με τα λιγα μετρητα που ειχα και να το φερω στα μετρα μου σιγα,σιγα.....Ετσι κατεληξα στο 28αρι μου,εχοντας οδηγησει πρωτα 4 χοντακια τα οποια μου επιβεβαιωσαν αυτο που διαβαζα/ακουγα γυρω μου...τ'αμαξι απλως γ@μ@ει!!!Ειναι οτι πιο καλοστημενο,πισωκινητο υπαρχει με αρκετη ιπποδυναμη για ταρζανιες,κοντρες,αναβασεις οτι γουσταρεις το'χει.Μαλιστα το ενα απ'αυτα το'χα για 4 μερες και μπορω να πω οτι δεν μ'απογοητευσε πουθενα.Ειναι αυτοκινητο που αν μπορεις,δεν το δινεις ποτε.Ειναι παιχνιδι αντρικο,απαιτητικο και δυσκολο για τον αμαθη(πολλα τα τροπετα στις μαντρες).Ο μονος λογος για να το δωσεις θα'ναι μαλλον η αντικατασταση του με καποιο μοντελο Μ-division!!

EVANGELOS
06-08-10, 08:34
...Ο μονος λογος για να το δωσεις θα'ναι μαλλον η αντικατασταση του με καποιο μοντελο Μ-division!!

9/10 κατόχους S2K αγόρασαν Μ3 Ε46 !!! εγώ μόνο ξέρω 4

BMW Power
06-08-10, 10:08
Η συντήρηση του Ζ4 είναι χαμηλή σε σχέση με το S2000.

Το S2000 το είχε φίλος και το έδωσε για Ζ4 3.0, έβαλε και quife και το αυτοκίνητο συνολικά ήταν πολύ καλύτερο από τον γιάπονα σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

Εγώ που έχω Ζ4 3.0si το μόνο που με ενοχλεί πραγματικά είναι η έλλειψη μπλοκέ.

Μ5V8
06-08-10, 10:22
9/10 κατόχους S2K αγόρασαν Μ3 Ε46 !!! εγώ μόνο ξέρω 4

Αυτό μάλιστα... είναι αναβάθμιση !

ziaba
06-08-10, 12:39
9/10 κατόχους S2K αγόρασαν Μ3 Ε46 !!! εγώ μόνο ξέρω 4

Aλλo M3 κ άλλο Z4

yiannis2002
06-08-10, 13:44
Εδω και κανα χρόνο έχουμε στα χέρια μας ενα S2000 από τα πρώτα, μοντέλο 2000 με τις 16άρες. Είναι κάμποσος καιρός τώρα που έχω καταλήξει πως δεν μ ενδιαφέρει κανενα σύγχρονο αυτοκίνητο (ηλικίας 1-15 ετών), τα βρίσκω όλα αδιάφορα και αποστειρωμένα σε σχέση με τα σαπάκια που λατρεύω, και ας μην πάνε και ας καίνε. Οτι έχω οδηγήσει το τελευταίο διάστημα μου φαίνεται playstation είτε bmw ειτε mercedes είτε honda ειτε οτιδηποτε άλλο.
Πριν το S2000 είχαμε ενα type-r Fn2 του 2008, ωραίο αυτοκίνητο για να περνάς τον Geo από 2ες, αλλά άχρηστο για οτιδήποτε άλλο. Οπότε δεν υποδέχτηκα το S2000 με καλή διάθεση,τουλάχιστον ειναι (γ)κάμπριο, σκέφτηκα.
Τις πρώτες μέρες, με λάστιχα φθαρμένα, αφου διαβήτωσα όλες τις πλατείες των πέριξ, σκέφτηκα, ωραία πάει το πράγμα, αλλά επικίνδυνο. Ειδικά όταν γράφει 4ες για πλάκα. Άρχισα παραλληλισμούς με βελότσε και άλλα αρχαία που σε πιάναν στον υπνο αλλά αυτό είναι άλλο στόρυ, μόνο που αυτό έχει κάτι παραπάνω...γκάζι, ωμό γκάζι όχι σε ποσότητα αλλά σε τρόπο που βγαίνει. Κάνει 2 σκαλοπάτια και "μπιστάει" σαν μηχανή dragster, θέλει χέρια και όχι μόνο. Είσαι γυρισμένος με 5000 και δίνεις γκάζι ταξιδευοντας με το πλάι και ξαφνικά... 7500 τρώς σφαλιάρα και το παίζεις βατάνεν στο χιόνι. Το σώνεις κάνεις δεξιά, ξεφυσάς και πάμε πάλι...δύσκολο αυτοκίνητο που θέλει μυαλό. Δεν είναι το κλασσικό χοντα, με μοτέρ μηχανάκι-πριονάκι, πάμε ευθεία να ανοίξουμε και τέλος...το πράγμα στρίβει με μια πάνω και πολλά χλμ καλύτερα από ότι δείχνει...οχι δεν κάνει για ταξίδι γιατί στο Κορινθος Αθήνα στην Κινέτα θα βγείς στον παλιό και Θεσσαλονίκη θα πάς με παράκαμψη από Μπράλο, για να στρίψεις να το ανοίξεις για να μην ακούς την κουκούλα και διάφορα άλλα.
Δεν θα το άλλαζα για Ζ4, είχαμε και από αυτό ενα φεγγάρι, ωραίο αυτοκίνητο αλλά όχι τόσο άμεσο, άλλη κατηγορία. Πιο κυριλέ , πιο ατσαλάκωτο, με τα ηλεκτρονικούλια του, ενώ το άλλο γυμνό και χωρίς τίποτα. Ξερό... Μ αρέσει το χόντα, το παραδέχομαι και δεν φταίει η ζέστη, μ αρέσει τόσο που λέω να το κρατήσω και ας το βγάζω βόλτα κάθε 15...

Μ5V8
06-08-10, 14:03
Εδω και κανα χρόνο έχουμε στα χέρια μας ενα S2000 από τα πρώτα, μοντέλο 2000 με τις 16άρες. Είναι κάμποσος καιρός τώρα που έχω καταλήξει πως δεν μ ενδιαφέρει κανενα σύγχρονο αυτοκίνητο (ηλικίας 1-15 ετών), τα βρίσκω όλα αδιάφορα και αποστειρωμένα σε σχέση με τα σαπάκια που λατρεύω, και ας μην πάνε και ας καίνε. Οτι έχω οδηγήσει το τελευταίο διάστημα μου φαίνεται playstation είτε bmw ειτε mercedes είτε honda ειτε οτιδηποτε άλλο.
Πριν το S2000 είχαμε ενα type-r Fn2 του 2008, ωραίο αυτοκίνητο για να περνάς τον Geo από 2ες, αλλά άχρηστο για οτιδήποτε άλλο. Οπότε δεν υποδέχτηκα το S2000 με καλή διάθεση,τουλάχιστον ειναι (γ)κάμπριο, σκέφτηκα.
Τις πρώτες μέρες, με λάστιχα φθαρμένα, αφου διαβήτωσα όλες τις πλατείες των πέριξ, σκέφτηκα, ωραία πάει το πράγμα, αλλά επικίνδυνο. Ειδικά όταν γράφει 4ες για πλάκα. Άρχισα παραλληλισμούς με βελότσε και άλλα αρχαία που σε πιάναν στον υπνο αλλά αυτό είναι άλλο στόρυ, μόνο που αυτό έχει κάτι παραπάνω...γκάζι, ωμό γκάζι όχι σε ποσότητα αλλά σε τρόπο που βγαίνει. Κάνει 2 σκαλοπάτια και "μπιστάει" σαν μηχανή dragster, θέλει χέρια και όχι μόνο. Είσαι γυρισμένος με 5000 και δίνεις γκάζι ταξιδευοντας με το πλάι και ξαφνικά... 7500 τρώς σφαλιάρα και το παίζεις βατάνεν στο χιόνι. Το σώνεις κάνεις δεξιά, ξεφυσάς και πάμε πάλι...δύσκολο αυτοκίνητο που θέλει μυαλό. Δεν είναι το κλασσικό χοντα, με μοτέρ μηχανάκι-πριονάκι, πάμε ευθεία να ανοίξουμε και τέλος...το πράγμα στρίβει με μια πάνω και πολλά χλμ καλύτερα από ότι δείχνει...οχι δεν κάνει για ταξίδι γιατί στο Κορινθος Αθήνα στην Κινέτα θα βγείς στον παλιό και Θεσσαλονίκη θα πάς με παράκαμψη από Μπράλο, για να στρίψεις να το ανοίξεις για να μην ακούς την κουκούλα και διάφορα άλλα.
Δεν θα το άλλαζα για Ζ4, είχαμε και από αυτό ενα φεγγάρι, ωραίο αυτοκίνητο αλλά όχι τόσο άμεσο, άλλη κατηγορία. Πιο κυριλέ , πιο ατσαλάκωτο, με τα ηλεκτρονικούλια του, ενώ το άλλο γυμνό και χωρίς τίποτα. Ξερό... Μ αρέσει το χόντα, το παραδέχομαι και δεν φταίει η ζέστη, μ αρέσει τόσο που λέω να το κρατήσω και ας το βγάζω βόλτα κάθε 15...

:dblthumb2 πολύ καλή περιγραφή!!!!

HULK
06-08-10, 14:29
Δεν εχω οδηγησει καποιο απο τα 2 αλλα η μουρη προσωπικα σε τετοια αμαξια δεν με ενδιαφερει ασε που μονο που ειναι roadster και τα 2 συνεπαγεται οτι ειναι μουρατα αμαξια.Προσωπικα οποτε εχω δει ζ4 μου περνα απαρατηρητο,το ζ3 το εβρισκα παντα πιο αλητικο ,το ζ4 δεν ειναι.Ειχα παει πριν 4 χρονια να δω ενα s2k σε μια εκθεση γαλαζιο με λιγο πιο φουσκωμενα φτερα και 19αρες ζαντες τουμπανο πραγματικο.Πιο διπλα ηταν 2 ζ4.Εμφανισιακα ηταν ανωτερο το honda και λογω φουσκωματων και χρωματος.Ρωταω τον τυπο εκει και του λεω ποια ειναι η αποψη σου μεταξυ ζ4 και sk2.Ελα εδω μου λεει και παει και μου ανοιγει την πορτα του οδηγου και στα 2 και την κλεινει.Ο ηχος που εκανε η πορτα του sk2 ηταν σα να κλεινει πορτα ασφαλειας και του ζ4 σαν να κλεινει η πορτα απο την προβατοστανη του παππου μου στο χωριο.Προσωπικα με χαλασε πολυ ο ηχος που εκανε το ζ4 και σιγουρα αυτο δεν αποτελει κριτηριο για την επιλογη αυτοκινητου αλλα οπως και να το κανουμε εγω αν ειχα sk2 δεν θα το αλλαζα.

yiannis2002
06-08-10, 14:33
από ποιότητα κατασκευής το χόντα είναι πολύ πίσω από το Z4 , άλλα είναι τα προσόντα του

Nick_compact
06-08-10, 14:35
Ανάμεσα σε S2000 και Ζ4 3.0Si Coupe πραγματικά δεν ξέρω τι θα επέλεγα, το μόνο σίγουρο πάντως είναι ότι το S2000 είναι καθαρόαιμο, κάτι που δεν είναι το Ζ4. Δεν έχει κοινά μηχανικά μέρη με κανένα άλλο μοντέλο, ούτε σασί, ούτε μοτέρ, ούτε ανάρτηση,τίποτα, και αυτό από μόνο του λέει πολλά για το τι σκοπό είχε η Honda όταν το εξέλισε. Ιδανικά, ένα Ap2 2004-2005, που είναι ντιζάτο και όλες τις αλλαγές του μεγάλου facelift. Εμφανισιακά, είναι πολύ πιο όμορφο από οποιαδήποτε Ζ4 (υποκειμενικό εντελώς), έχει διπλά ψαλίδια μπρος πίσω, μπλοκέ εργοστασιακό και στην ουσία δεν είναι μπροστομήχανο αλλά κεντρομήχανο, ένα τρίλιτρο Ζ4 είναι 1400 κιλά και στο S είναι 1200. Είναι κάτι πολύ εξειδικευμένο, το Ζ4 είναι είναι απλή κατασεκυή μπροστά του, με μόνο συν την άνεση,την καλύτερη ποιότητα και τα απίστευτα Ν52 μοτέρ στις εκδόσεις Si.

Nick_compact
06-08-10, 14:39
ανοιγει την πορτα του οδηγου και στα 2 και την κλεινει.Ο ηχος που εκανε η πορτα του sk2 ηταν σα να κλεινει πορτα ασφαλειας και του ζ4 σαν να κλεινει η πορτα απο την προβατοστανη του παππου μου στο χωριο.Προσωπικα με χαλασε πολυ ο ηχος που εκανε το ζ4 και σιγουρα αυτο δεν αποτελει κριτηριο για την επιλογη αυτοκινητου αλλα οπως και να το κανουμε εγω αν ειχα sk2 δεν θα το αλλαζα.

ΑΚΡΙΒΩΣ αυτό είχα παρατηρήσει και εγώ στο S2k, ο ήχος της πόρτας στο κλείσιμο είναι λες και σφραγίζειχρηματοκιβώτιο, μπορεί να είναι κάτι πολύ μικρό, μια λεπτομέρεια, αλλά κι μένα μου είχε μείνει!

jim_pas
06-08-10, 17:48
βασικά είναι τι ψάχνει ο καθένας...ας πούμε εγώ δεν θα έπαιρνα ένα αυτοκίνητο με 240 άλογα το οποίο κάνει μόνο για 0-100 και οποιοδήποτε άλλο με 240 άλογα ίσως και λιγότερα είναι αρκετά πιο γρήγορο.....ένα αυτοκίνητο με θορυβώδη καμπίνα ένα αυτοκίνητο που θα βγάλει τα μισά χιλιόμετρα ο κινητήρας του σε σχέση με μια Bmw και ένα αυτοκίνητο το οποίο κάνει σαν δίχρονο...μηδεν δυναμη χαμηλά και ξέσπασμα ψηλά..+αν θέλεις δηλαδή να πας γρήγορα καις τον σκασμό...τέλος δεν θα είχα όρεξη να κάνω τον ταρζαν και ειδικά τα πρώτα που δεν είχαν ηλεκτρονικά....να του δίνεις απο την μια και να φεύγει απο την άλλη...αν το ήθελα για ντριφτ θα το έπαιρνα...αλλιώς παίρνω το πιο πολιτισμένο Bmw και όταν έρθει η ώρα για ταρζανιές βγάζω τα ηλεκτρονικά κ του δίνω...

stef
06-08-10, 17:59
.Ελα εδω μου λεει και παει και μου ανοιγει την πορτα του οδηγου και στα 2 και την κλεινει.Ο ηχος που εκανε η πορτα του sk2 ηταν σα να κλεινει πορτα ασφαλειας και του ζ4 σαν να κλεινει η πορτα απο την προβατοστανη του παππου μου στο χωριο.

Ο Χριστός και η Παναγία και οι 12 Απόστολοι μαζί....
Ο,τιδήποτε άλλο πές αλλά όχι και για ήχο κλεισίματος πόρτας μεταξύ Ζ4 & S2K.....
Έλεος βρε παιδιά , να είμαστε και αντικειμενικοί...
Ναι λυσσάει το S2K , ναι είναι πιο αλήτικο και αντρικό αλλά όχι τέτοια πράγματα....
Ο καθένας παίρνει αυτοκίνητο βάσει δικών του κριτιρίων, υπάρχουν υποκειμενικά αλλά και αντικειμενικά κριτήρια, συμφωνώ
Αλλά στον τομέα αυτόν που αναφέρεστε είναι απλά τα πράγματα
Ζ4 uber alles...
Σε άλλους τομείς ξαναλέω το S2K είναι μακράν μπροστά....

stef
06-08-10, 18:00
Εγώ που έχω Ζ4 3.0si το μόνο που με ενοχλεί πραγματικά είναι η έλλειψη μπλοκέ.


:+1:000000000000000000000000000000000000000000

Nick_compact
06-08-10, 18:05
Ο Χριστός και η Παναγία και οι 12 Απόστολοι μαζί....
Ο,τιδήποτε άλλο πές αλλά όχι και για ήχο κλεισίματος πόρτας μεταξύ Ζ4 & S2K.....
Έλεος βρε παιδιά , να είμαστε και αντικειμενικοί...
Ναι λυσσάει το S2K , ναι είναι πιο αλήτικο και αντρικό αλλά όχι τέτοια πράγματα....
Ο καθένας παίρνει αυτοκίνητο βάσει δικών του κριτιρίων, υπάρχουν υποκειμενικά αλλά και αντικειμενικά κριτήρια, συμφωνώ
Αλλά στον τομέα αυτόν που αναφέρεστε είναι απλά τα πράγματα
Ζ4 uber alles...
Σε άλλους τομείς ξαναλέω το S2K είναι μακράν μπροστά....

Aν και καθόμαστε και συζητάμε για μια λεπτομέρεια χαζή, ο ήχος του κλεισίματος της πόρτας του S2000 είναι απίστευτος, μακράν καλύτερος από οτιδήποτε αντίστοιχο σε BMW, το Ζ4 ακούγεται σαν hyundai σε σχέση με το Honda! Καλώς ή κακώς έτσι είναι! Ακόμα και ο πατέρας μου το πρόσεξε που απεχθάνεται οτιδήποτε μη BMW!

Stunt Mike
06-08-10, 18:07
9/10 κατόχους S2K αγόρασαν Μ3 Ε46 !!! εγώ μόνο ξέρω 4

Κι εγω αλλους 2!!!Ετσι ειναι...οταν πουλας κατι πας σε κατι που θα δωσει περισσοτερες χαρες(στην προκειμενη περιπτωση των //Μ ειναι η δυναμη που λειπει απο το Χοντα και η ποιοτητα κατασκευης).Εκτος αν πηρες S2000 απο σποντα και δεν ξερεις πραγματικα να το πας,οποτε και το Ζ4 σε 2.5 να παρεις παλι το ιδιο ειναι.....Βεβαια εγω προσωπικα θα προτιμουσα BMW Ζ4 3.0 facelift(265hp) με Quaife,ρυθμιζομενη αναρτηση,αντιστρεπτικες,εξατμιση,προγραμμα σε σχεση με Honda S2000 αλλα μαλλον ειμαι Offtopic!!:tapedshut

Stunt Mike
06-08-10, 18:12
Η συντήρηση του Ζ4 είναι χαμηλή σε σχέση με το S2000.

Το S2000 το είχε φίλος και το έδωσε για Ζ4 3.0, έβαλε και quife και το αυτοκίνητο συνολικά ήταν πολύ καλύτερο από τον γιάπονα σύμφωνα με τα λεγόμενά του.

Εγώ που έχω Ζ4 3.0si το μόνο που με ενοχλεί πραγματικά είναι η έλλειψη μπλοκέ.

Τωρα ερχεσαι στα λογια μου:ylsuper:

Dimzan
06-08-10, 18:19
βασικά είναι τι ψάχνει ο καθένας...ας πούμε εγώ δεν θα έπαιρνα ένα αυτοκίνητο με 240 άλογα το οποίο κάνει μόνο για 0-100 και οποιοδήποτε άλλο με 240 άλογα ίσως και λιγότερα είναι αρκετά πιο γρήγορο.....ένα αυτοκίνητο με θορυβώδη καμπίνα ένα αυτοκίνητο που θα βγάλει τα μισά χιλιόμετρα ο κινητήρας του σε σχέση με μια Bmw και ένα αυτοκίνητο το οποίο κάνει σαν δίχρονο...μηδεν δυναμη χαμηλά και ξέσπασμα ψηλά..+αν θέλεις δηλαδή να πας γρήγορα καις τον σκασμό...τέλος δεν θα είχα όρεξη να κάνω τον ταρζαν και ειδικά τα πρώτα που δεν είχαν ηλεκτρονικά....να του δίνεις απο την μια και να φεύγει απο την άλλη...αν το ήθελα για ντριφτ θα το έπαιρνα...αλλιώς παίρνω το πιο πολιτισμένο Bmw και όταν έρθει η ώρα για ταρζανιές βγάζω τα ηλεκτρονικά κ του δίνω...
και καις το εσωτερικο ελαστικο χωρις μπλοκε....

HELLOOO??? HONDA???

η ιστορια δειχνει πως ενα αμαξι honda κι ενα αμαξι bmw σε βαθος χρονου εχουν τρομερη διαφορα στο κοστος συντηρησης με το honda να ειναι σαφως φθηνοτερο.

επισης δε λεω πως το bmw δε θα φτασει 200 και 300 χιλιαδες χλμ αλλα θα εχει βγαλει πολυ περισσοτερες ζημιες στον κινητηρα. Για παραδειγμα: ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ, απειρα update στον εγκεφαλο για να μη ρεταρει-καιει-κοβει, αισθητηρα στροφαλου-εκκεντροφορου-μαζας αερα-πεταλουδας και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Μπες σε ενα φορουμ honda που το προβλημα των οδηγων ειναι ποια εισαγωγη θα βαλουν για να παρουν αλογα και οχι πως θα σβησουν το κιτρινο λαμπακι.

Ως γνωστον τα ηλεκτρονικα ειναι κοστοβορα σε βαθος χρονου αλλα κανουν το αμαξι πιο φιλικο στον οδηγο.

Διαλεγεις και παιρνεις.


Επισης το honda δεν κανει σα διχρονο... Απλα τα 4κυλινδρα bmw ειναι αστροφα και κανουν οπως ολα τα 4κιλυνδρα.

Τελος σε καταναλωση ειναι τα ιδια αν μιλαμε για 6κυλινδρο. Μονο το Z4 2λιτρο 4κυλ καιει λιγο.

Nick_compact
06-08-10, 18:24
Εγώ που έχω Ζ4 3.0si το μόνο που με ενοχλεί πραγματικά είναι η έλλειψη μπλοκέ.

Να πω κι εγώ τι με χαλάει; Ότι σε οποιαδήποτε μη ///M BMW, πάντα κάτι με χάλαει! Η BMW για να σου δώσει σπορ κατασκευή σε όλους τους τομείς πάει σε κατηγορίες τιμής άπιαστες!! Η μοναδική εξαίρεση, τουλάχιστον στα χαρτιά, γιατί δεν έχω καμία προσωπική εμπειρία, είναι η 135!

EVERGET
06-08-10, 19:23
Δίνεις κάτι παραπάνω από το 3.0 και παίρνεις με 35,000 ένα m roadster και έχεις τα καλά του z4 και του S2K μαζί συν πολλά άλλα! Όταν έχεις και γουστάρεις το honda, το μόνο που μπορείς να κάνεις ώστε να είσαι ικανοποιημένος είναι κάτι με s54! Εάν πάλι το θέμα κάποιου είναι να πάρει πιο άνετο roadster φυσικά και δεν κοιτάς z4, η Merc έχει τη λύση ώστε να βγαίνεις ατσαλάκωτος! Μιας και δεν έχει αναφερθεί, οι τιμές έχουν πέσει και στην κορυφή της τάξης των roadster, για δες και προς Boxster S μεριά!!!

yiannis2002
06-08-10, 20:19
επισης δε λεω πως το bmw δε θα φτασει 200 και 300 χιλιαδες χλμ αλλα θα εχει βγαλει πολυ περισσοτερες ζημιες στον κινητηρα. Για παραδειγμα: ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ, απειρα update στον εγκεφαλο για να μη ρεταρει-καιει-κοβει, αισθητηρα στροφαλου-εκκεντροφορου-μαζας αερα-πεταλουδας και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Μπες σε ενα φορουμ honda που το προβλημα των οδηγων ειναι ποια εισαγωγη θα βαλουν για να παρουν αλογα και οχι πως θα σβησουν το κιτρινο λαμπακι.

αν ξέρεις να μου πείς πως να σβήσω το check engine στο S2K και να μην ξανανάψει θα το εκτιμήσω δεόντως γιατί στην αντιπροσωπεία δεν ξέρουν
το θέμα με τους οδηγούς honda είναι πως έχουν συνηθίσει να είναι με αναμένα λαμπάκια οπότε τους απασχολούν άλλα πράγματα. No offense , γιατι εμένα είναι το 3ο honda στην σειρά...

jim_pas
06-08-10, 20:29
και καις το εσωτερικο ελαστικο χωρις μπλοκε....

HELLOOO??? HONDA???

η ιστορια δειχνει πως ενα αμαξι honda κι ενα αμαξι bmw σε βαθος χρονου εχουν τρομερη διαφορα στο κοστος συντηρησης με το honda να ειναι σαφως φθηνοτερο.

επισης δε λεω πως το bmw δε θα φτασει 200 και 300 χιλιαδες χλμ αλλα θα εχει βγαλει πολυ περισσοτερες ζημιες στον κινητηρα. Για παραδειγμα: ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΑΣΤΕΣ, απειρα update στον εγκεφαλο για να μη ρεταρει-καιει-κοβει, αισθητηρα στροφαλου-εκκεντροφορου-μαζας αερα-πεταλουδας και δεν ξερω κι εγω τι αλλο. Μπες σε ενα φορουμ honda που το προβλημα των οδηγων ειναι ποια εισαγωγη θα βαλουν για να παρουν αλογα και οχι πως θα σβησουν το κιτρινο λαμπακι.


Ως γνωστον τα ηλεκτρονικα ειναι κοστοβορα σε βαθος χρονου αλλα κανουν το αμαξι πιο φιλικο στον οδηγο.

Διαλεγεις και παιρνεις.


Επισης το honda δεν κανει σα διχρονο... Απλα τα 4κυλινδρα bmw ειναι αστροφα και κανουν οπως ολα τα 4κιλυνδρα.


Τελος σε καταναλωση ειναι τα ιδια αν μιλαμε για 6κυλινδρο. Μονο το Z4 2λιτρο 4κυλ καιει λιγο.


1. Αν είναι να πάρω ολόκληρο αυτοκίνητο μονο για το μπλοκέ βάζω ένα στο δικό μου..το κόστος δεν είναι κ τρελό..
2. Εγώ με 6κύλινδρο bmw δεν θα έλεγα ότι έχω τρελό κόστος όμως..ίσως όμως να είναι φθηνότερο το honda...
3. Εκτος απο τα τα σειρά 1 και η σειρά Ε9Χ θεωρώ ότι σε αυτά τα πράγματα είναι ίσως απο τις πιο αξιόπιστες μάρκες η bmw....απροβλημάτιστα και όχι για 200 χιλιάδες αλλα για 400 και 500 χιλιάδες χιλιόμετρα με νορμάλ συντήρηση....s2k δεν έχει τύχει να δω ούτε με 200 χιλιάδες χιλιόμετρα για ποιότητα κατασκευής της honda ας μην πω τίποτα..όλοι την ξέρουμε και δεν έχει καμία σχέση με bmw...

4. Συμφωνώ ότι είναι κοστοβόρα,αλλα δεν νομίζω ότι είναι οτι καλύτερο να έχεις αυτοκίνητο με 200-300 άλογα μόνιμα χωρίς ηλεκτρονικά....εκτός και αν έχεις μόνιμα την προσοχή σου στο αυτοκίνητο και είσαι κ τόσο χέρι που δεν σου χρειάζονται(γενικά μιλάω,χωρίς παρεξήγηση)
5. Δεν νομίζω ότι είναι άστροφα απλά η δύναμη του χαμηλά δεν υπάρχει και ούτε έχει καμια ροπή.....αναγκάζεσαι να το δουλεύεις ψηλά για να αποδόσει....
6.κατανάλωση απο φίλο που το έχει μιλάει για 15 λίτρα/100κμ την οποία μόνο ένα m(ε46) μπορεί να την έχει και ούτε ένα 28αρι ή 30αρι καιει τόσο[/SIZE]

yiannis2002
06-08-10, 20:30
6.κατανάλωση απο φίλο που το έχει μιλάει για 15 λίτρα/100κμ την οποία μόνο ένα m(ε46) μπορεί να την έχει και ούτε ένα 28αρι ή 30αρι καιει τόσο[/SIZE]

δεν ισχύει αυτό, εκτός και αν πηγαίνει 7-9 όλη την ώρα

Driver M
06-08-10, 23:14
Aν και καθόμαστε και συζητάμε για μια λεπτομέρεια χαζή, ο ήχος του κλεισίματος της πόρτας του S2000 είναι απίστευτος, μακράν καλύτερος από οτιδήποτε αντίστοιχο σε BMW, το Ζ4 ακούγεται σαν hyundai σε σχέση με το Honda! Καλώς ή κακώς έτσι είναι! Ακόμα και ο πατέρας μου το πρόσεξε που απεχθάνεται οτιδήποτε μη BMW!

Το έχω παρατηρήσει και σε καινούριο type s, όπου η πόρτα κλείνει απίστευτα και χωρίς καθόλου δύναμη, σε σχέση με της Ε90 μου που χρειάζεται αρκετή περισσότερη.
Αν και ασήμαντο στοιχείο, πραγματικά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.

Όσο για την ποιότητα εσωτερικού της Ζ4, ας χαλαρώσουμε και λίγο. Η συναρμογή είναι σχετικά καλή, τα υλικά όμως όχι ιδιαίτερα (καμία σχέση με την αψεγάδιαστη καινούρια).
Οκ, το S είναι πιο απρόσωπο και λιτό, αλλά δε μιλάμε και για μέρα με τη νύχτα, τουλάχιστον στη συναρμογή. Και η Bmw είναι και πιο κλειστοφοβική και στενόχωρη...

Όσο για τον v tec, είναι πραγματικά πρότυπο κινητήρα και με το στροφάρισμα και τον ήχο του κάνει το αυτοκίνητο αυτό μοναδικό κάτι που για τη Ζ4 (όχι την Μ) δεν μπορείς να το πεις εύκολα.

Προσωπικά λοιπόν, θα προτιμούσα στο συγκριτικό αυτό το honda, ως πιο καθαρόαιμο και αλήτικο αυτοκίνητο αφού έτσι πρέπει να είναι τα roadster. Η Ζ όμως δεν παύει να είναι κι αυτή ένα κομψό και σπορτίφ αυτοκίνητο, μακράν ανώτερο από τους άμεσους εκ Γερμανίας αντιπάλους του, ΤΤ και slk.

paganis
06-08-10, 23:34
θα προτιμουσα το s2000..λογω κινητηρα...αισθησης...πατηματος ..ακομα και εμφανισης...το ζ4..(εκτος m)...το θεωρω απροσωπο..

thomelef
06-08-10, 23:44
αυτό που μου άρεσε στα χόντα πάντα ήταν πως τα αμάξια μεταμορφώνονται...
δλδ μέχρι τις 6500 έχεις ένα πολύ καλό δίλιτρο ή ένα πολύ καλό 1600άρι, για τα
πιο παλιά μοντέλα με τα 160 άλογα.
από τις 6500 και μετά έχεις ένα γαμάουα δίλιτρο ή ένα εκρηκτικό 1600άρι.
περί αίσθησης - στρηψίματος κτλ δεν χρειάζεται να μιλήσουμε.
επίσεις δεν αναφέρθηκε πουθενά το απολαυστικότατο σαζμάν τους με τον υπέρκοντο
επιλογέα.
απο s2k δεν έτυχε ποτέ μου να έχω προσωπική γνώμη μιάς και έχω κάτσει μόνο μια φορά
σα συνοδηγός και ο οδηγός απλα τσουλούσε. αν όμως κάτσω και συνδιάσω εμπειρίες απο
ταπεράκια και crx, μπορώ να φανταστώ πόσο καλό είναι και το s2k.
σα πρόταση πάντως θα συμφωνήσω απόλυτα με τον φίλο everget. η πρόταση που έκανε
είναι η καλύτερη για να μην μπαίνει και ο φίλος που ψάχνεται σε ποια σημεία είναι το ένα
καλύτερο απο το άλλο...

Dimzan
07-08-10, 01:05
Κατα τη γνωμη μου το μονο αθλιο σημειο του s2000 ειναι το εσωτερικο του και ειδικα το ταμπλο.

Καθισματα εχει τρομερα, και κεντρικο επισης.

Το ταμπλο ομως μιλαμε αθλιο... Λες και ειναι κορεατικο του 90 ειναι. Η κατασταση σωζεται λιγο απο το ηλεκτρονικο καντραν, που ειναι και ευαναγνωστο και απολυτα λειτουργικο.

Το S2000 ομως δε νομιζω ομως οτι το παιρνει κανεις επειδη εχει ωραιο εσωτερικο....

Απ εξω ναι, ειναι πανεμορφο. Και μην ξεχνατε οτι βγηκε το 99 και ως σημερα εχει τρομερο σχεδιασμο.

makis s2k
07-08-10, 07:45
Ρε παιδια μου φαινετε παραειστε αντικειμενικοι.Σε forum bmw μπηκα (αν δεν παινεψεις το σπιτι σου)......

jim_pas
07-08-10, 07:53
Το έχω παρατηρήσει και σε καινούριο type s, όπου η πόρτα κλείνει απίστευτα και χωρίς καθόλου δύναμη, σε σχέση με της Ε90 μου που χρειάζεται αρκετή περισσότερη.
Αν και ασήμαντο στοιχείο, πραγματικά μου είχε κάνει τρομερή εντύπωση.


δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό είναι καλό.....με την πόρτα της bmw που είναι πιο βαριά και πιο στιβαρή(για αυτό κλεινει και πιο δύσκολα) εγώ νίωθω πιο ασφαλής.... δεν έχω άποψη απο το συγκεκριμένο αυτοκίνητο άλλα αυτές οι πόρτες είναι και πουπουλο και φοβάσε ότι αν σε χτυπήσει ποδήλατο θα διαλύσει και εσένα μέσα....μία μέρα έτυχε και είμασταν με ένα citroen c2 ενός φίλου και βγαίνοντας πήγα να κλείσω την πόρτα συνηθισμένος απο bmw....την συνέχεια την ξέρετε...πήρα έναν φόβο και νόμισα ότι θα περάσει μέσα απο το αυτοκίνητο...

gnx
07-08-10, 09:28
Το βάρος της πόρτας είναι άσχετο. Η πόρτα του s έδινε μια τρομερή αίσθηση στιβαρότητας. Το ανοιχτό ζ4 κάνει ένα θόρυβο κλούβιο. Εάν τον συγκρίνεις με το θόρυβο που κάνει η κίνηση αυτή στο κλειστό ζ4,μπορεί να μην αγοράσεις roadster ξανά ποτέ

stef
07-08-10, 10:11
Aν και καθόμαστε και συζητάμε για μια λεπτομέρεια χαζή, ο ήχος του κλεισίματος της πόρτας του S2000 είναι απίστευτος, μακράν καλύτερος από οτιδήποτε αντίστοιχο σε BMW, το Ζ4 ακούγεται σαν hyundai σε σχέση με το Honda! Καλώς ή κακώς έτσι είναι! Ακόμα και ο πατέρας μου το πρόσεξε που απεχθάνεται οτιδήποτε μη BMW!

Μάλλον το αντίθετο συμβαίνει!!
Οδηγώ κάθε μέρα Ζ4 και μπαίνω συχνά σε S2K, η πόρτα του S είναι για τα πανηγύρια μαζί με το κλείσιμο του πόρτ παγκάζ πάνε παρεούλα....
Δεν πάει να λέτε ότι θέλετε άλλα είναι τα χαρίσματα του S2K , αλλά όχι αυτός ο τομέας...
Όταν το S2K "τρυπάει" το 3λιτρο Ζ4, τότε είναι τα ωραία....

Driver M
07-08-10, 15:49
δεν μπορώ να καταλάβω γιατί αυτό είναι καλό.....με την πόρτα της bmw που είναι πιο βαριά και πιο στιβαρή(για αυτό κλεινει και πιο δύσκολα) εγώ νίωθω πιο ασφαλής.... δεν έχω άποψη απο το συγκεκριμένο αυτοκίνητο άλλα αυτές οι πόρτες είναι και πουπουλο και φοβάσε ότι αν σε χτυπήσει ποδήλατο θα διαλύσει και εσένα μέσα....μία μέρα έτυχε και είμασταν με ένα citroen c2 ενός φίλου και βγαίνοντας πήγα να κλείσω την πόρτα συνηθισμένος απο bmw....την συνέχεια την ξέρετε...πήρα έναν φόβο και νόμισα ότι θα περάσει μέσα απο το αυτοκίνητο...

Όπως ακριβώς λέει και ο Ζed, δεν είναι θέμα βάρους. Είναι θέμα αίσθησης και εφαρμογής.
Άλλωστε, η πόρτα του 207 που έχω είναι υπερβολικά βαριά (επειδή είναι δίπορτο), πολύ περισσότερο από της Ε90, αυτό δε σημαίνει ότι είναι και πιο ασφαλής.

Πάντως, όταν μιλάμε για roadsters πιστεύω ότι σχεδόν κανένα δεν τον ενδιαφέρουν ιδιαίτερα τέτοιες λεπτομέρειες.
Αλλού εστιάζεται το ενδιαφέρον και πολύ απλά το s2000 είναι πιο σπορ κατασκευή από το Ζ. Αναλογα λοιπόν με το πόσο πολεμικό αυτοκίνητο θέλει κάποιος, κάνει την επιλογή του.

Dimzan
08-08-10, 19:50
Λιγο ασχετο αυτο που θα ρωτησω αλλα μηπως ξερετε αν νοικιαζουν πουθενα S2000?

ziaba
09-08-10, 00:18
Λιγο ασχετο αυτο που θα ρωτησω αλλα μηπως ξερετε αν νοικιαζουν πουθενα S2000?

Μπορείς να το πάρεις για δοκιμή από καμία μάντρα.Μονο μην σε κυνηγά μετά ο μάντρας γιατί θα του το επιστρέψεις με καράφλα ελαστικά:drive2:

vaspap
10-08-10, 08:34
roadster εχεις ηδη, και πολυ καλο.

Το s2000 θα το πουλησεις αμεσως το z4 θα δυσκολευτης.

performance
10-08-10, 11:51
Να πω και εγω την εξυπναδα μου?
Καθε φορα που βλεπω ενα S2000 ποτε το βλεμμα μου δεν απομακρυνθηκε αμεσως.
(Γενικα οταν οι Ιαπωνες πινουν πολλα σακε φτιαχνουν ωραια πραγματα,απλα δεν πινουν πολυ συχνα.)

giannis 116
10-08-10, 12:15
Χτες βραδυ πηρα την πρωτη μου γευση απο S2K ενος συναδελφου μου αλλα εγω ως συνοδηγος μονο. Αυτο δεν ειναι αυτοκινητο..ειναι ΠΡΑΜΑ! Ειναι πολεμικο αεροσκαφος με ροδες. Το ΠΡΑΜΑ λοιπον, το φορας και..πετας! Ο ηχος και με στοκ εξατμισεις ηταν τρομακτικος ειδικα στην Vtec περιοχη, ο τροπος που ανεβαζε στροφες το μοτερ, η επιταχυνση, οπως εστριβε, αλλαζε ταχυτητες κλπ ηταν απλα φοβος και πωρωση μαζι!
Εσωτερικο πολυ σπαρτιατικο αλλα και φουτουριστικο μαζι, το στησιμο του αμαξιου το ενιωθα ακομη και σαν επιβατης. Ακαμπτο, σκληρο, απολυτο, πολεμικο. Ισως λιγο κουραστικο παρα το οτι η βολτα χτες ηταν πολυ χαλαρη χωρις ινδιανιλικια στους δρομους.
Αντιστοιχα σε Ζ4 που εχω συνοδηγησει παλι, οχι ομως την 3λιτρη αλλα την 2.2, η Ζ φαινεται πιο κυρια, πιο εκλεπτισμενη, πιο πολιτισμενο αυτοκινητο με περισσοτερες ανεσεις, λιγοτερο τρομακτικο αλλα κι αυτο με τη φανταστικη αισθηση οτι καθεσαι πολυ χαμηλα, μεσα στο αυτοκινητο χωμενος με το διαφορικο και τον πισω αξονα πισω ακριβως απ τα καθισματα και μια μουρακλα ΝΑ με το συμπαθειο να δεσποζει εμπρος σου.
Με το χερι στην καρδια εγω θα επαιρνα BMW, οχι γιατι ειμαι κολλημενος BMWδακιας, αλλα νομιζω πως το S ειναι πολυ ειδικο αμαξι τελικα. Θελει χερια και παντελονια, και στους αθλιους Ελληνικους δρομους δεν το χαιρεσαι οσο του αξιζει και υπαρχει παντα ο κινδυνος να φυγει και να σε σκοτωσει. Για μενα το Χοντα ειναι σα μια κομπρα που παιζεις μαζι της και καποια στιγμη θα γυρισει και θα σε δαγκωσει πολυ οδυνηρα...
Η Ζ ειναι μια κυρια που λογικα στην 3λιτρη εκδοση της θα εχει αφθονο γκαζι αλλα ενα σωρο ηλεκτρονικα να σε βγαλουν απ τη δυσκολη στιγμη αν απαιτηθει...

yiannis2002
10-08-10, 12:42
Για μενα το Χοντα ειναι σα μια κομπρα που παιζεις μαζι της και καποια στιγμη θα γυρισει και θα σε δαγκωσει πολυ οδυνηρα...
Η Ζ ειναι μια κυρια που λογικα στην 3λιτρη εκδοση της θα εχει αφθονο γκαζι αλλα ενα σωρο ηλεκτρονικα να σε βγαλουν απ τη δυσκολη στιγμη αν απαιτηθει...

το χόντα θέλει δουλειά για να το μάθεις, για να μπορέσεις να το πας

Driver M
10-08-10, 13:08
Δηλαδή τα τελευταία μοντέλα s2000 που έχουν όλα τα ηλεκτρονικά βοηθήματα, γιατί να παραμένουν επικίνδυνα και να θέλουν τα τρελά χέρια?
Καλά τα πρώτα που δεν είχαν vsa, αλλά τα υπόλοιπα δε νομίζω ότι με τα βοηθήματα στο on είναι και κανας άθλος να τα οδηγείς σχετικά γρήγορα και με ασφάλεια.

sofos 2.8i
10-08-10, 13:12
Χτες βραδυ πηρα την πρωτη μου γευση απο S2K ενος συναδελφου μου αλλα εγω ως συνοδηγος μονο. Αυτο δεν ειναι αυτοκινητο..ειναι ΠΡΑΜΑ! Ειναι πολεμικο αεροσκαφος με ροδες. Το ΠΡΑΜΑ λοιπον, το φορας και..πετας! Ο ηχος και με στοκ εξατμισεις ηταν τρομακτικος ειδικα στην Vtec περιοχη, ο τροπος που ανεβαζε στροφες το μοτερ, η επιταχυνση, οπως εστριβε, αλλαζε ταχυτητες κλπ ηταν απλα φοβος και πωρωση μαζι!
Εσωτερικο πολυ σπαρτιατικο αλλα και φουτουριστικο μαζι, το στησιμο του αμαξιου το ενιωθα ακομη και σαν επιβατης. Ακαμπτο, σκληρο, απολυτο, πολεμικο. Ισως λιγο κουραστικο παρα το οτι η βολτα χτες ηταν πολυ χαλαρη χωρις ινδιανιλικια στους δρομους.
Αντιστοιχα σε Ζ4 που εχω συνοδηγησει παλι, οχι ομως την 3λιτρη αλλα την 2.2, η Ζ φαινεται πιο κυρια, πιο εκλεπτισμενη, πιο πολιτισμενο αυτοκινητο με περισσοτερες ανεσεις, λιγοτερο τρομακτικο αλλα κι αυτο με τη φανταστικη αισθηση οτι καθεσαι πολυ χαμηλα, μεσα στο αυτοκινητο χωμενος με το διαφορικο και τον πισω αξονα πισω ακριβως απ τα καθισματα και μια μουρακλα ΝΑ με το συμπαθειο να δεσποζει εμπρος σου.
Με το χερι στην καρδια εγω θα επαιρνα BMW, οχι γιατι ειμαι κολλημενος BMWδακιας, αλλα νομιζω πως το S ειναι πολυ ειδικο αμαξι τελικα. Θελει χερια και παντελονια, και στους αθλιους Ελληνικους δρομους δεν το χαιρεσαι οσο του αξιζει και υπαρχει παντα ο κινδυνος να φυγει και να σε σκοτωσει. Για μενα το Χοντα ειναι σα μια κομπρα που παιζεις μαζι της και καποια στιγμη θα γυρισει και θα σε δαγκωσει πολυ οδυνηρα...
Η Ζ ειναι μια κυρια που λογικα στην 3λιτρη εκδοση της θα εχει αφθονο γκαζι αλλα ενα σωρο ηλεκτρονικα να σε βγαλουν απ τη δυσκολη στιγμη αν απαιτηθει...

Πολυ καλη περιγραφη!Συμφωνω απολυτως!!!!

Speedy
10-08-10, 14:55
Καταρχας,καλησπερα σε ολους.Ειμαι κατοχος ενος S2000 του 06',το απεκτησα πριν κανα χρονο,και μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα ευχαριστημενος απο το αμαξι.Εκτος απο τρια πραγματα:ανεση,ηχομονωση και χωρους ,κλασσικα...Εξ'αιτιας ομως οτι το χρησιμοποιω αρκετα σε ταξιδια τα παραπανω ειναι βασικα.Εχω βρει ενα Z4 3.0 (231 ps) σε αρκετα καλη τιμη και σκεφτομαι να κανω την αλλαγη.Μπορειτε να μου πειτε εντυπωσεις απο τα δικα σας,καπου διαβασα στο forum σας οτι καποιος ειχε και honda πριν παρει bmw,θα με βοηθουσε πολυ αν μου εξεθετε τα υπερ και τα κατα σε σχεση με τα δυο αυτοκινητα.Ευχαριστω εκ των προτερων.



Υ.Γ. Η δικη μου εκτιμηση ειναι οτι σε γκαζια, φρενα κ κρατηματα δεν εχουν ουσιαστικες διαφορες.


Δεν εχω Ζ αλλα επειδη γνωριζω πολυ καλα τα Honda θα σου πω οτι σιγουρα θα εχεις πολυ καλυτερα και ανετα ταξιδια με το Ζ!
Η Ζ ειναι τεχνολογικα ποιο προηγμενη σε σχεση με το σπαρτιατικο s2000 αλλα ειμαι σιγουρος οτι θα σου αρεσει,αυτο που θα χασεις ειναι η ξυραφια του Vtec o ηχος και ολατα αλλα θετικα που εχει ενα S2000.

Παρε την Ζ!!!:dblthumb2

jim_pas
10-08-10, 17:19
Χτες βραδυ πηρα την πρωτη μου γευση απο S2K ενος συναδελφου μου αλλα εγω ως συνοδηγος μονο. Αυτο δεν ειναι αυτοκινητο..ειναι ΠΡΑΜΑ! Ειναι πολεμικο αεροσκαφος με ροδες. Το ΠΡΑΜΑ λοιπον, το φορας και..πετας! Ο ηχος και με στοκ εξατμισεις ηταν τρομακτικος ειδικα στην Vtec περιοχη, ο τροπος που ανεβαζε στροφες το μοτερ, η επιταχυνση, οπως εστριβε, αλλαζε ταχυτητες κλπ ηταν απλα φοβος και πωρωση μαζι!
Εσωτερικο πολυ σπαρτιατικο αλλα και φουτουριστικο μαζι, το στησιμο του αμαξιου το ενιωθα ακομη και σαν επιβατης. Ακαμπτο, σκληρο, απολυτο, πολεμικο. Ισως λιγο κουραστικο παρα το οτι η βολτα χτες ηταν πολυ χαλαρη χωρις ινδιανιλικια στους δρομους.
Αντιστοιχα σε Ζ4 που εχω συνοδηγησει παλι, οχι ομως την 3λιτρη αλλα την 2.2, η Ζ φαινεται πιο κυρια, πιο εκλεπτισμενη, πιο πολιτισμενο αυτοκινητο με περισσοτερες ανεσεις, λιγοτερο τρομακτικο αλλα κι αυτο με τη φανταστικη αισθηση οτι καθεσαι πολυ χαμηλα, μεσα στο αυτοκινητο χωμενος με το διαφορικο και τον πισω αξονα πισω ακριβως απ τα καθισματα και μια μουρακλα ΝΑ με το συμπαθειο να δεσποζει εμπρος σου.
Με το χερι στην καρδια εγω θα επαιρνα BMW, οχι γιατι ειμαι κολλημενος BMWδακιας, αλλα νομιζω πως το S ειναι πολυ ειδικο αμαξι τελικα. Θελει χερια και παντελονια, και στους αθλιους Ελληνικους δρομους δεν το χαιρεσαι οσο του αξιζει και υπαρχει παντα ο κινδυνος να φυγει και να σε σκοτωσει. Για μενα το Χοντα ειναι σα μια κομπρα που παιζεις μαζι της και καποια στιγμη θα γυρισει και θα σε δαγκωσει πολυ οδυνηρα...
Η Ζ ειναι μια κυρια που λογικα στην 3λιτρη εκδοση της θα εχει αφθονο γκαζι αλλα ενα σωρο ηλεκτρονικα να σε βγαλουν απ τη δυσκολη στιγμη αν απαιτηθει...
συμφωνώ απόλυτα...και το bmw άλλη φάση....αυτό βέβαι που δεν μ αρέσει στον v-tec είναι το ότι χαμηλά δεν έχεις αυτοκίνητο και αναγκάζεσαι να το δουλέψεις ψηλά για να πάει...και μιας και μιλάμε για vtec και Bmw δείτε τι έκανε ο Ιάπωνας...πραγματικά ιεροσυλιά... http://www.youtube.com/watch?v=ICsrADnWFKU

sciroccoR
10-08-10, 21:43
εκανε αυτο που επρεπε να κανει η bmw ..ενα διλιτρο ατμοσφαιρα με 240 αλογα τον διαδοχο του ιταλικου E30 320ιs....

FD3S
29-11-10, 12:13
παιδιά καλησπέρα και απο εμένα. έχω την ίδια απορία με το παλικάρι που άνοιξε το τοπικ. πρέπει να πάρω ένα αυτοκίνητο άμεσα μιας και ρευστοποίησα το προηγούμενό μου.(ford focus st)
έχω οδηγήσει για μερικές μέρες το s2000 ενός φίλου και το είχα καταευχαριστηθεί.
Με εντυπωσίασε ο τρόπος που κούμπωνα μόλις καθόμουνα στο αμάξι, το πόσο σωστά ήταν τοποθετημένος ο επιλογέας ταχυτήτων καθώς και φυσικά ο ήχος του vtec που λυσσομανούσε καθώς και η ευκολία του να παντιλικώνει δίχως αύριο. πράγμα που με τρόμαζε κιόλας. τεράστιο fun factor και πολλά χαμόγελα, αλλά μπορεί εύκολα να ξεφύγει η κατάσταση.
Από την άλλη έχω οδήγήσει για μια βόλτα το Ζ4 ενός φίλου το 2.2 και πραγματικά απογοητεύτηκα. Ψόφιο τελείως δεν αισθανόμουν καμία δύναμη και το αμάξι πέραν ότι ήταν bmw και εσωτερικά καλύτερα από το s δεν θα άλλαζα ούτε το ford μου για αυτό. ότι έστριβε σταθερά ήταν αλήθεια και το ένιωθες να πατάει καλά.
Αυτή την στιγμή είμαι στο δίλημμα ΒΜW 3.0 ή S2K. Τα μικρότερα Ζ4 είναι εκτός συζήτησης. SLK και boxter πολύ κυριλέ για τα γούστα μου. Δυστυχώς και το Ζ4 Μ γιατί η τιμή αγοράς του ξεφεύγει κατά πολύ εκτός αν κάνω λάθος. Στην γερμανία είναι αρκετά προσιτά αλλά φαντάζομαι τελωνείο θα πέφτει σκίσιμο.

Τα θέλω μου ειναι απλά, θέλω ένα σπορ διθέσιο και γρήγορο, το αμάξι θα είναι και μεταφόρικό μου μέσο εκτός από μηχάνημα σαβατοκύριακου. Το αμάξι δεν θέλω να το παντρευτώ ο΄θτε να γίνω σκλάβος του να πρέπει να δουλεύω για να το συντηρώ. Δεν θέλω να πάρω ένα αμάξι και να πρέπει να βάλω άλλα τόσα μετά για να το κάνω αμάξι πράγμα που με ανησυχεί στο s που κοντεύει να κλείσει δεκαετια. Και δυστυχώς να βρείς καθαρό S είναι σχεδόν αδύνατο να μην έχει βαφτεί ξανά. Τεκμήρια - τέλη δεν με απασχολούν.
Θα ήθελα να ρωτήσω τα εξής:
1) Συντήρηση ενός Ζ4 πόσο πάει?
2) Τα λάστιχα που φοράει?
3) Σε επικείμενη αγορά τι πρέπει να προσέξω σε ενα τέτοιο αμάξι γιατί καλώς κακώς είναι αμάξια 5-6 ετών και βάλε. Πχ στο δικό μου αν το κρατούσα θα άλλαζα μετά από 6 χρόνια που το είχα εύκολα τα αμορτισερ αναρτήσεις καθώς και δισκο πλατό. Τα αμάξια αυτά έχουν κάτι άλλο?
4) Το Ζ4 διάβασα εδώ ότι κάποιοι έχετε βάλει μπλοκέ. Με αυτή την μετατροπή μοιάζει καθόλου σε συμπεριφορά με το S?
5) Μεταπωλητική αξία ποιο πιστεύεται θα έχει καλύτερη σε δύο-τρία χρόνια και θα χάσει λιγότερα?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Dimzan
29-11-10, 13:43
το s2000 Μπορεις να το συγκρινεις με Ζ4 3.0 που φοραει μπλοκε. Το κοστος του μπλοκε δεν ειναι τοσο μεγαλο και για τα χρηματα που θα δωσεις συνολο αποκτας αμαξι fun to drive διοτι χωρις το μπλοκε δεν...


Κοστος χρηστης-συντηρησης πανω κατω το ιδιο.

Το θεμα ειναι που θα βρεις Ζ4 με μπλοκε να το οδηγσηεις και να κρινεις.

Επισης πιστευω πως ειναι πολυ πιο σκισμενα τα s2000 απο τα 3λιτρα Ζ4 και πως ενα καλο-καθαρο s2000 κοστιζει περισσοτερο απο ενα καθαρο Ζ4 πλεον. Οι τιμες των Ζ4 εχουν πεσει λογω πολλων κυβικων και τεκμηριων ενω το S2000 κραταει τιμη καλυτερα

stef
29-11-10, 13:51
το s2000 Μπορεις να το συγκρινεις με Ζ4 3.0 που φοραει μπλοκε. Το κοστος του μπλοκε δεν ειναι τοσο μεγαλο και για τα χρηματα που θα δωσεις συνολο αποκτας αμαξι fun to drive διοτι χωρις το μπλοκε δεν...


Κοστος χρηστης-συντηρησης πανω κατω το ιδιο.

Το θεμα ειναι που θα βρεις Ζ4 με μπλοκε να το οδηγσηεις και να κρινεις.

Επισης πιστευω πως ειναι πολυ πιο σκισμενα τα s2000 απο τα 3λιτρα Ζ4 και πως ενα καλο-καθαρο s2000 κοστιζει περισσοτερο απο ενα καθαρο Ζ4 πλεον. Οι τιμες των Ζ4 εχουν πεσει λογω πολλων κυβικων και τεκμηριων ενω το S2000 κραταει τιμη καλυτερα

Βρίσκεις καλό αμάξι και βάζεις μόνος σου μπλοκέ στο Ζ4
Όσο για συντήρηση έχω την εντύπωση πως S2K είναι πιο φτηνό σε σύγκριση με 3λιτρο Ζ4

FD3S
01-12-10, 11:34
ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις σας. dimzan σωστο όντως μου φαίνεται πρεπει να βρω καποιον με ζ4 3.0 να με παει μια βολτα για να καταλάβω διαφορές.
αμα κανονίσετε κάποια συνάντηση πάντως και υπαρχει κάποιος φίλος με αντίστοιχο αμάξι πολύ θα χαιρόμουν να έρθω.

BMW Power
01-12-10, 12:47
Αύριο παίζει συνάντηση (http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?p=404577#post404577) αλλά έχω πολύ καιρό να δω 3.0 Ζ4

Speedy
04-12-10, 09:46
Το s2000 ειναι ενα πολυ ιδιατερο αυτοκινητο που εχει ενα καταπληκτικο κινητηρα
με αποδοση 120/lt..
Το Ζ4 ειναι ποιο κυριλε αλλα και αυτο με εναν πολυ καλο κινητηρα{3.0}!

Το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα ποιο πολυ γιατι ενταξει η ομορφια ειναι υποκειμενικο θεμα αμα εισια παντως Bmwδακιας δεν το σκεφτεσαι και πολυ..

angelbmw
04-12-10, 09:56
Το s2000 ειναι ενα πολυ ιδιατερο αυτοκινητο που εχει ενα καταπληκτικο κινητηρα
με αποδοση 120/lt..
Το Ζ4 ειναι ποιο κυριλε αλλα και αυτο με εναν πολυ καλο κινητηρα{3.0}!

Το θεμα ειναι τι σου αρεσει εσενα ποιο πολυ γιατι ενταξει η ομορφια ειναι υποκειμενικο θεμα αμα εισια παντως Bmwδακιας δεν το σκεφτεσαι και πολυ..

:dblthumb2 συμφωνώ απόλυτα.

Nick_compact
05-12-10, 12:54
Επισης πιστευω πως ειναι πολυ πιο σκισμενα τα s2000 απο τα 3λιτρα Ζ4 και πως ενα καλο-καθαρο s2000 κοστιζει περισσοτερο απο ενα καθαρο Ζ4 πλεον. Οι τιμες των Ζ4 εχουν πεσει λογω πολλων κυβικων και τεκμηριων ενω το S2000 κραταει τιμη καλυτερα

Είσαι πολύ σωστός. Είμαι κι εγώ από αυτούς που ξεκάθαρα προτιμούν ένα S2k από ένα Ζ4 3.0, αλλά τα καλά S2k είναι δυσεύρετα (τα περισσότερα είναι τρακαρισμένα, φοράνε πολυέστερικά bodykit κλπ), και ακόμα και να βρεθεί ένα καλό Ap2 04-05 που είχε το πλήρες facelift αλλά μηχανικό γκάζι ακόμα, θα είναι πιο ακριβό πλέον από ένα 3.0.. κατά πολύ!

angelbmw
06-12-10, 13:19
ακόμα και το Ζ4 το παλιο (Μ54) είναι πιο γρήγορο στην ευθεία , όπως έχει αποδείξει πολλές φορές ο Heaven στον Counter

Το S2K για μένα είναι καλύτερο αμάξι

αν και το BMW είναι πιο καθημερινό και πολιτισμένο και λιγότερο κουραστικό

Ποτέ δε θα έδινα S2K για Z4 3.0 M54 (για το καινούργιο το κουπέ ίσως)

s2000:
0-100
Honda S2000 5.9 s
0-200
Honda S2000 24.5 s

z4 3.0i:
0 - 100 kph 6.1 s
z4 3.0i
0 - 200 kph 26.3 s

BMW Power
06-12-10, 14:46
http://www.zeperfs.com/en/duel1036-1235.htm

http://www.zeperfs.com/en/match1036-1235.htm

http://www.fastestlaps.com/comparisons/458a7dd85127d-vs-45c49164512bf.html

Fairytale
06-12-10, 15:53
The verdict

BMW Z4 3.0i is noticeably faster.Δεν μου κάνει καμμία εντύπωση (το S2000 είναι κούφιο στο μισό στροφόμετρο και λυσσάει στο υπόλοιπο) και που να γίνει συγκριτικό δηλ. με το 3.0si ...
C U out there

Nick_compact
06-12-10, 16:08
Δεν μου κάνει καμμία εντύπωση (το S2000 είναι κούφιο στο μισό στροφόμετρο και λυσσάει στο υπόλοιπο) και που να γίνει συγκριτικό δηλ. με το 3.0si ...
C U out there

Bγήκε το συμπέρασμα από το site ε; Όπως και να το κάνουμε το S2k είναι ένα μαχητικό για λίγους, το Ζ4 στην πλειοψηφία για γαμπρούς!

Btw, σε πολλά lap time το S είναι γρηγορότερο, δεν βλέπω σχόλια πάνω σ'αυτό ;)

Fairytale
06-12-10, 16:12
xaxaxa το χω ξαναζήσει το έργο αυτό... ΑΡΑ ξέρω και την κατάληξη του !!!

Βάζω το σχόλιο από τώρα
http://i296.photobucket.com/albums/mm188/pantelikas/witness-this-epic-thread2.gif
C U out there

Dimzan
06-12-10, 16:17
Μικρο ρολο παιζουν οι απολυτες επιδοσεις για τα 2 αυτα μοντελα μιας και ειναι αρκετα κοντα. Εξαιρεση το S2000 που ειναι αισθητα πιο αργο πριν το vtec.

Ο μεσος οδηγος δε θα στραβομουτσουνιασει αν το S ειναι 0,2 πιο γρηγορο στα 0-100 και μαλλον θα παει στραφι και το μπλοκε. Οποιο και να παρει ευτυχιμσενος θα ειναι.

Ο ψαγμενος οδηγος σιγουρα προτιμα S2000. Ομως το Ζ4 με ενα μπλοκε μπορει να γινει εξισου διασκεδαστικο. Με δεδομενο λοιπον πως στην ελληνικη αγορα τα σωστα S2000 ειναι πανακριβα και μετρημενα στα δαχτυλα τοτε θεωρω καλυτερη αγορα το Ζ4, παρολο που προτιμω το S.

Τσαμπα καθομαστε και σκαμε, ο τυπος που ρωτησε δεν εχει ξαναμπει....

EVANGELOS
06-12-10, 16:24
s2000:
0-100
Honda S2000 5.9 s
0-200
Honda S2000 24.5 s

z4 3.0i:
0 - 100 kph 6.1 s
z4 3.0i
0 - 200 kph 26.3 s

http://www.youtube.com/watch?v=f0Ayo2evw_E

παραγματική ζωή με άνοιγμα από πραγματικούς ανθρώπους (που τους ξέρουμε)

Πάντως εγώ όπως πει πολλές φορές θα αγόραζα s2k αντί για z4

Nick_compact
06-12-10, 16:49
Δεν είναι μαμά όμως αυτά τα αυτοκίνητα, οπότε δεν είναι ασφαλές το συμπέρασμα.

angelbmw
06-12-10, 18:11
Δεν είναι μαμά όμως αυτά τα αυτοκίνητα, οπότε δεν είναι ασφαλές το συμπέρασμα.

α τότε αλλάζει το θέμα...τέλος πάντων ωραίο αμάξι το s γενικά και εμενα μου αρέσει πολύ , αλλα τον τελευταίο καιρό έχει καγκουρισει πολύ, το z4 κρατάει ακόμα παράδοση σε σχέση με αυτό.:party:

Speedy
10-12-10, 21:15
Ο Κινητηρας του S2000 ειναι μια 10ετια στην αγορα και δεν εχει αλλαξει τιποτα..σε σχεση με το Ζ4 που ειναι ποιο καινουργιο μοτερ εξου και η καλυτερες επιδοσεις..

Ο ποιος παντως ενδιαφερεται για S2000 καλο θα ειναι να χτυπησει ενα μοτερακι spoon απο Japan και θα δει τρελα πραγματα..

TAZ118!
11-12-10, 15:31
Ο Κινητηρας του S2000 ειναι μια 10ετια στην αγορα και δεν εχει αλλαξει τιποτα..σε σχεση με το Ζ4 που ειναι ποιο καινουργιο μοτερ εξου και η καλυτερες επιδοσεις..

Ο ποιος παντως ενδιαφερεται για S2000 καλο θα ειναι να χτυπησει ενα μοτερακι spoon απο Japan και θα δει τρελα πραγματα..

To 2005 η' 2006 ειχε ανεβει ο κυβισμος απο τα 2.0 στα 2.2 για πιο ομαλη
λειτουργια του V-Tec...

Stunt Mike
11-12-10, 15:41
To 2005 η' 2006 ειχε ανεβει ο κυβισμος απο τα 2.0 στα 2.2 για πιο ομαλη
λειτουργια του V-Tec...

Aν δεν κανω λαθος αυτο ηταν το αμερικανικο Χοντα.Ποτε δεν ηρθε στην Ελλαδα ως 2.2...Προγραμματισμο αλλαξαν μονο στα facelift μοντελα

E36 RULES!!
11-12-10, 15:48
Aν δεν κανω λαθος αυτο ηταν το αμερικανικο Χοντα.Ποτε δεν ηρθε στην Ελλαδα ως 2.2...Προγραμματισμο αλλαξαν μονο στα facelift μοντελα

Σωστός ο Mike, Αμερική αρχικα, και μετά Ιαπωνια φορεθηκε ο F22C1...

Speedy
11-12-10, 20:45
Σωστα!
Και αν θυμαμαι καλα ο F22C1 Δεν ειχε καμια διαφορα στην ιπποδυναμη με τον F20C..
Παντως αξιζει να σημειωθει οτι μιλαμε για εναν απο τους καλυτερους κινητηρες που βγηκαν απο japan μερια με πολλα βραβεια στα 10 χρονια παρουσιας του!

FD3S
14-12-10, 15:24
Παιδία ναι λόγω δουλειάς δεν πρόλαβα να μπω το τελευταίο διάστημα. Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας. Μίλησα και με τα παιδιά απο το φορουμ με τα s και μου είπαν και εκείνοι την γνώμη τους.

http://www.s2ki.com/forums/index.php?showtopic=832399

Να πω την αμαρτία μου μπερδεύτηκα ακόμα πιο πολύ με όλα αυτά. Πιστεύω οτι ο μόνος τρόπος για να καταλήξω κάπου είναι να μπορέσω να δω και ένα z4 3.0 πως ΄πάει γιατί δυστηχώς οι διαφορές μεταξύ των δύο είναι τι σου ταιριάζει σαν χαρακτήρας και άνθρωπος.
Να αναφέρω πάντως ότι δεν με ενδιαφέρει το γαμπριλίκι. Αργώ ακόμα...:dance:
Οι τιμές πάντως για ένα s2000 καλό μετά το 2004 είναι πολύ κοντά σε αυτές που έχουν τα z4 άμα βάλουμε και τα 2000 ευρώ που θες για το μπλοκέ. Τα VSA όπως και τα si μοντέλα ξεφεύγουν τελείως από αυτό που θέλω να δώσω.

E36 RULES!!
14-12-10, 15:27
Παντως το s2k ειναι περισσότερο για grip.. Δεν ξερω τι προθέσεις έχεις με 'δαυτο, ουτε λεω αν ειναι καλο ή κακό (που ειναι απλα ΑΜΑΞΑΡΑ!) απλα you should know :D

Speedy
15-12-10, 17:21
Παντως το s2k ειναι περισσότερο για grip.. Δεν ξερω τι προθέσεις έχεις με 'δαυτο, ουτε λεω αν ειναι καλο ή κακό (που ειναι απλα ΑΜΑΞΑΡΑ!) απλα you should know :D


Εννοειται οτι ειναι αμαξαρα ασε που ειναι και classik πλεον.
Ακομα θυμαμαι μια βολτα που ειχα κανει με γνωστο που φορουσε εισαγωγη -εξατμιση Mugen...τι ηχος!

BMW Power
17-12-10, 12:23
Και ένα συγκριτικό επί ελληνικού εδάφους με SMG όμως. (http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=343&article=10042)

FD3S
19-12-10, 10:47
παιδια ήθελα να ρωτήσω το εξής. σε ένα αμάξι εξαετίας ή πενταετίας όπως είναι το ζ4 04, 05 τι πρέπει να προσέξει κάποιος? Δηλαδή τι θα χρειάζεται ένα τέτοιο αμάξι, αναρτήσεις, φανταζομαι κανένα δίσκοπλατο εάν έχει και χιλίομετρα και τι άλλο??? Τιμές για αυτά ξέρουμε?

Άσχετο το ζ4 Μ πόσο κόστιζε καινούργιο?

stef
19-12-10, 11:30
Άσχετο το ζ4 Μ πόσο κόστιζε καινούργιο?


http://library.techlink.gr/4t/article.asp?mag=1&issue=366&article=11373

Αλλά τι σημασία έχει μιας και πλέον δεν το βρίσκεις καινούριο....?

themis78
19-12-10, 11:31
Κράτα το χοντα.Πιστεύω είναι καλύτερο αμάξι για παιχνίδια με πίσω κίνηση.Το Ζ4 δε θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω.Σε δύο χρονάκια αγοράζεις το καινούργιο Ζ4 μεταχειρισμένο.Α, κοίτα και το 350Ζ.Για μένα το καλύτερο στην κατηγορία του.Μόνο αρνητικό τα 3500 κεκ.Φιλικά, πάντα!

FD3S
19-12-10, 13:36
Ενημερωτικά τελείως ρώτησα καθώς ΄το είχα απορία γιατί έχει τόσο μεγάλη διαφορά απο ένα ζ4 3.0 αλλά ναι δικαιολογείται απόλυτα άμα έχει αρχικό κόστος 80.000 ευρω...

stef
19-12-10, 14:04
Κανένα ///Μ δεν έχεια ΚΑΜΙΑ σχέση με κάποιο "απλό" BMW....

Speedy
19-12-10, 16:49
Κράτα το χοντα.Πιστεύω είναι καλύτερο αμάξι για παιχνίδια με πίσω κίνηση.Το Ζ4 δε θα σου προσφέρει κάτι παραπάνω.Σε δύο χρονάκια αγοράζεις το καινούργιο Ζ4 μεταχειρισμένο.Α, κοίτα και το 350Ζ.Για μένα το καλύτερο στην κατηγορία του.Μόνο αρνητικό τα 3500 κεκ.Φιλικά, πάντα!


Eπισης αρνητικο και ο γαμος μαζι του..

kakwskeimena
21-12-10, 19:00
ειναι πολλα τα κυβικα... απο 1800 κ πανω δεν κουνιεται τπτ..

Speedy
23-12-10, 17:39
Ενταξει αν θελει καποιος ενα συγκεκριμενο αυτοκινητο θα το παρει εξαλου ειναι εις γνωση του τα πολλα κυβικα.