PDA

Επιστροφή στο Forum : μοτερ απο 325 ε36 σε ε46


timos 318i
06-08-10, 16:07
παιδια εχω ενα 2'5λιτρο απο ε36 98 μοντελο που το τρακαρε ο ξαδερφοσ μου. θελω να μαθω αν μπορω να το βαλω εγω στο ε46 2003 2λιτρο που εχω??????τζαμπα μου το δινει..υποψιν εμενα ειναι 4κυλινδρο

Stunt Mike
06-08-10, 18:17
Καταρχην μαλλον 323 ειναι το 36αρι του ξαδερφου σου αν ειναι του 1998....Δηλαδη 2500 κυβικα μεν αλλα 174 αλογα δε....Αρα τι εχεις να κερδισεις εσυ βαζοντας ενα παλιοτερο μοτερ???Τα ιδια αλογα δεν εισαι??Απλως εισαι 4κυλινδρος(καλυτερα απο αποψη συντηρησης),Ακομη κι αν ειναι παλιοτερο(πριν το 1995 με 192 αλογα),μπορεις να τα φτασεις και με το δικο σου μοτερ τα 200 αλογα με τα χρηματα που θα δωσεις σε μηχανικους και ηλεκτρολογους για να σου περασουν πανω στ'αμαξι σου ενα μοτερ 15ετιας!

jim_pas
07-08-10, 07:53
Καταρχην μαλλον 323 ειναι το 36αρι του ξαδερφου σου αν ειναι του 1998....Δηλαδη 2500 κυβικα μεν αλλα 174 αλογα δε....Αρα τι εχεις να κερδισεις εσυ βαζοντας ενα παλιοτερο μοτερ???Τα ιδια αλογα δεν εισαι??Απλως εισαι 4κυλινδρος(καλυτερα απο αποψη συντηρησης),Ακομη κι αν ειναι παλιοτερο(πριν το 1995 με 192 αλογα),μπορεις να τα φτασεις και με το δικο σου μοτερ τα 200 αλογα με τα χρηματα που θα δωσεις σε μηχανικους και ηλεκτρολογους για να σου περασουν πανω στ'αμαξι σου ενα μοτερ 15ετιας!

συμφωνώ απόλυτα....

ziaba
08-08-10, 23:23
παιδια εχω ενα 2'5λιτρο απο ε36 98 μοντελο που το τρακαρε ο ξαδερφοσ μου. θελω να μαθω αν μπορω να το βαλω εγω στο ε46 2003 2λιτρο που εχω??????τζαμπα μου το δινει..υποψιν εμενα ειναι 4κυλινδρο

Το μοτερακι που έχεις είναι Μ52 και μπαίνει κουτί στο 46αρι σου

Καταρχην μαλλον 323 ειναι το 36αρι του ξαδερφου σου αν ειναι του 1998....Δηλαδη 2500 κυβικα μεν αλλα 174 αλογα δε....Αρα τι εχεις να κερδισεις εσυ βαζοντας ενα παλιοτερο μοτερ???Τα ιδια αλογα δεν εισαι??Απλως εισαι 4κυλινδρος(καλυτερα απο αποψη συντηρησης),Ακομη κι αν ειναι παλιοτερο(πριν το 1995 με 192 αλογα),μπορεις να τα φτασεις και με το δικο σου μοτερ τα 200 αλογα με τα χρηματα που θα δωσεις σε μηχανικους και ηλεκτρολογους για να σου περασουν πανω στ'αμαξι σου ενα μοτερ 15ετιας!
συμφωνώ απόλυτα....

Χωρίς παρεξηγήσεις άλλα το παλικάρι ρώτησέ εάν μπαίνει το μοτέρ δεν ήθελε τη γνώμη στο να το βάλει η όχι. Πιστεύω αυτό είναι άλλο θέμα

Sp!ros G
09-08-10, 00:56
M52 (256 S3 ) μονοβανο απο Ε36 δε μπηκε σε E46 .

M52 TU B25 (256 S4) διβανο ειναι αυτο που φορεσαν τα πρωτα 323 Ε46.

Αμφιβαλλω αν μπαινει ,και ποσο μαλλον αν αξιζει μια τετοια προσπαθεια.

Stunt Mike
09-08-10, 17:23
Το μοτερακι που έχεις είναι Μ52 και μπαίνει κουτί στο 46αρι σου




Χωρίς παρεξηγήσεις άλλα το παλικάρι ρώτησέ εάν μπαίνει το μοτέρ δεν ήθελε τη γνώμη στο να το βάλει η όχι. Πιστεύω αυτό είναι άλλο θέμα

Χωρις παρεξηγησεις...Το παιδι ρωτησε τη γνωμη μας αν μπορει να βαλει κατι στ'αμαξι του...Σκοπος μας σ'αυτο το forum ειναι περα απ'την απλη παραθεση πληροφοριων,ν'αποτρεψουμε εναν ''συναδελφο'' να κανει κατι που θα του στοιχισει σε κοπο,χρονο,ψυχολογια και χρημα.Αν αυτος θα το κανει ή οχι στο τελος ειναι δικο του θεμα...Το να τον γραψουμε στα π@π@ρια μας ειναι δικο μας θεμα...Εμενα μ'αρεσει να βοηθω με καθε τροπο...και δεν δεχομαι κριτικη πανω σ'αυτο.Παρεπιπτοντως μην εισαι και πολυ σιγουρος οτι μπαινει το Μ52 το μονοβανο κουτι,γιατι στα Ε46 ειναι διπλοβανο και ο εγκεφαλος του εχει αλλες παραμετρους που ισως να μην δουλευουν με τα ηλεκτρικα του Ε46(κλιματισμος,ηλιοροφες,φωτα,OBC κτλ)Αν επιλεξει να βαλει το Μ52 λογω ροπης,ηχου και βελτιωσιμοτητας που λειπει απ'το 4κυλινδρο 320 Ε46,καλο ειναι να ρωτησει ενα γνωστη ηλεκτρολογο.Αν τωρα Κε Stas γνωριζετε οτι μπαινει οντως κουτι το Μ52,ισως τον βοηθησετε κιολας:dance:

mike21
10-08-10, 10:56
φίλε μου όλα μπαίνουν,το θέμα είναι πόσο εύκολα μπαίνουν και εάν η όλη ιστορία αξίζει,στη περίπτωσή σου δεν νομίζω ότι αξίζει γιατί αλλάζωντας απο 4c σε 6c πρέπει να αλλαχθούν και άλλα πράγματα πέρα απο το μοτέρ,γέφυρα μηχανής,μπροστινές μπουκάλες,μπροστινά ελατήρια,πιθανόν μπροστινά άκρα(για αυτό δεν είμαι σίγουρος),και μετά πάς σε παντρέματα στις πλεξούδες γιατί δεν ταιριάζουν,μόνο και μόνο που είναι εξακύλινδρο έχει άλλη πλεξούδα,άλλη εξάτμιση,βάλτα κάτω ,δες πόσο θα πάει το μαλλί,που δεν θα είναι λίγα και μετά βλέπεις τι κάνεις

ziaba
11-08-10, 01:20
http://www.youtube.com/watch?v=ICsrADnWFKU
Μια χαρά θα δουλέψουν όλα εάν πιάνουν τα χέρια του μάστορα δε νομίζω θα κολλήσει στο να παντρέψει τις πλεξούδες. Ορίστε και ένα ακραίο παράδειγμά Βmw με μοτέρ χοντα και δουλεύει από τι βλέπω μια χαρά και τα φώτα ανάβουν και κοντέρ λειτουργεί κ τζάμια κατεβαίνουν μονό το κάπο δε κλείνει καλά αλλά και γιαυτό βρήκαν λύση.Και δω μου λέτε ότι το πιο πιθανόν δε γίνετε να μπει Μ52 256S3 στο 46αρι και μάλλον δε θα δουλεύουν κλιματισμός ηλιόμορφη φώτα κ.α λόγο το τι δεν έχει μπει ποτέ στο αμάξι αυτό

Driftakos
11-08-10, 10:11
Στας, επειδη ειμαι παθων απο πιο "απλη, ευκολη και δοκιμασμενη" μετατροπη..Η οποια τελικα μου στοιχισε πιο πολλα απ οτι υπολογιζα... ΔΕΝ ΛΕΜΕ οτι δεν μπαινουν... αν εχεις ορεξη και χρημα ολα μπαινουν παντου...ΛΕΜΕ αν αξιζει να μπει σε μια τετοια διαδικασια...

mike21
11-08-10, 11:40
το δικό μου αμάξι είναι κλασσικό παράδειγμα,εάν διαθέσεις χρόνο και χρήμα κάνεις ότι θές,αλλά το παληκάρι απο ότι κατάλαβα προσπαθεί να τη βγάλει σχετικά οικονομικά,εδώ μόνο ηλεκτρολόγος και εξατμισάς θα πάνε 6-7 κατοστάρικα στο χαλαρό,για βάλε και τα υπόλοιπα,και όλα αυτά για να κερδίσει τί;

Driftakos
11-08-10, 11:45
Και επιπλεον, για να απαντησω στον φιλο, θα σου προτεινα το εξης.. Ασχετα με το τι λεμε εμεις και η κοινη λογικη, ειμαι της αρχης αν το θελεις κατι πολυ και στην δεδομενη χρονικη στιγμη εχεις την ορεξη-χρημα να παρεις το ρισκο να το κανεις, καντο. δικο σου το αυτοκινητο, εσυ θα το χαρεις (ή θα κοπανας το κεφαλι σου..αλλα σε καθε περιπτωση εκανες αυτο που ηθελες)

Αν αποφασισεις να το κανεις, και πριν κανεις το οτιδηποτε, κανε μια ερευνα αγορας σε μαστορια (μηχανικους και ηλεκτρολογους κτλπ) για το τι θελει και ποσο παει μια τετοια μετατροπη. και φυσικα αν εχουν ξανακανει κατι αντιστοιχο. Να ξερεις σε οτι τιμη σου πουν, υπολογισε ενα +30-40% για να εισαι μεσα και καποιο παραπανω χρονο. Οι μετατροπες εν γενει ειναι μπλεξιμο...Παντα προκυπτει ενα εξαρτημα το οποιο λειπει, παντα θελει και κατι αλλο..

Επιπλεον να εχεις στο νου σου οτι για να εισαι και εσυ ενταξει με το νομο και την κακια στιγμη θα πρεπει να δηλωθει η μετατροπη. Δεν ξερω τι ακριβως διαδικασια χρειαζεται για την περιπτωση σου, ρωτησε το κ αυτο. Νομιζω, χωρις να ειμαι σιγουρος, οτι κατι παιζει στον αν υπηρχε απο το εργοστασιο στο δεδομενο αυτοκινητο το συγκεκριμενο μοτερ, αλλα και παλι ισως λεω μπαρουφες...

Αν με ρωτουσες προσωπικα, θα το σκεφτομουν το εξακυλινδρο εαν η μετατροπη ηταν συμφερουσα. Αλλα εγω δεν ειμαι εσυ..

ziaba
11-08-10, 15:02
Στας, επειδη ειμαι παθων απο πιο "απλη, ευκολη και δοκιμασμενη" μετατροπη..Η οποια τελικα μου στοιχισε πιο πολλα απ οτι υπολογιζα... ΔΕΝ ΛΕΜΕ οτι δεν μπαινουν... αν εχεις ορεξη και χρημα ολα μπαινουν παντου...ΛΕΜΕ αν αξιζει να μπει σε μια τετοια διαδικασια...

το δικό μου αμάξι είναι κλασσικό παράδειγμα,εάν διαθέσεις χρόνο και χρήμα κάνεις ότι θές,αλλά το παληκάρι απο ότι κατάλαβα προσπαθεί να τη βγάλει σχετικά οικονομικά,εδώ μόνο ηλεκτρολόγος και εξατμισάς θα πάνε 6-7 κατοστάρικα στο χαλαρό,για βάλε και τα υπόλοιπα,και όλα αυτά για να κερδίσει τί;

Και γω έκανα μια απλή μετατροπή κ στη πορεία βγήκαν κ άλλα κ πλήρωσα 25% παραπάνω από τι υπολόγιζα ήθελα να βγει τζιτζι το αμάξι από το συνεργείο για να το χαίρομαι μετά τ βελτιωση.Τωρα το παιδί που έχει τζάμπα ένα τορπετο έστω κ 36αρι γιατί να μην το εκμεταλλευτεί μπορεί να χει τους λόγους του π.χ το μοτέρ του να χει περισσότερα χιλιόμετρα η να χει κάποιο πρόβλημά η οτιδήποτε άλλο + που θα το κάνει 6c θα πάρει 30 άλογα κ θα βάλει ένα από τα καλύτερά μοτέρ στο κόσμο

mike21
11-08-10, 16:34
είμαι πάντα υπέρ της μετατροπής και μάλιστα σε αρκετά extreme επίπεδο,τη συγκεκριμένη δεν θα την έκανα για τους λόγους που ανέφερα,πιστέυω ότι όταν ρωτάει κάποιος που δεν γνωρίζει πρέπει να ενημερώθεί για τα αρνητικά της υπόθεσης για να μη βρεθεί σε απρόοπτες καταστάσεις,να γνωρίζει έστω στο περίπου τι τον περιμένει,με το να πώ απλώς¨ναι μπαίνει¨δεν νομίζω ότι τον βοηθάω σε τίποτα

andre
12-08-10, 11:39
http://www.youtube.com/watch?v=ICsrADnWFKU
Μια χαρά θα δουλέψουν όλα εάν πιάνουν τα χέρια του μάστορα δε νομίζω θα κολλήσει στο να παντρέψει τις πλεξούδες. Ορίστε και ένα ακραίο παράδειγμά Βmw με μοτέρ χοντα και δουλεύει από τι βλέπω μια χαρά και τα φώτα ανάβουν και κοντέρ λειτουργεί κ τζάμια κατεβαίνουν μονό το κάπο δε κλείνει καλά αλλά και γιαυτό βρήκαν λύση.Και δω μου λέτε ότι το πιο πιθανόν δε γίνετε να μπει Μ52 256S3 στο 46αρι και μάλλον δε θα δουλεύουν κλιματισμός ηλιόμορφη φώτα κ.α λόγο το τι δεν έχει μπει ποτέ στο αμάξι αυτό


καλλιτέχνες αυτοί οι γιαπωνέζοι.....ΤΕΛΟΣΣΣΣΣΣΣ ....ασχετο....

mike21
12-08-10, 16:42
και όταν λέμε ΟΛΑ μπαίνουν το εννοούμε....

http://www.youtube.com/watch?v=18Vmhj_3AVU

Driftakos
12-08-10, 21:26
όπως και το αναποδο...

http://www.youtube.com/watch?v=mcqslJMWYV0&feature=related

ή ακόμα και αυτό


http://www.youtube.com/watch?v=YS8w0dFd-zk

george316
13-08-10, 09:48
απο οσο καταλαβα και τα δυο αμαξια ειναι της οικογενειας.(τουλαχιστο το ενα!!!)
γιατι δεν ψαχνεις να βρεις κανενα 36ρι και να το περαξεις πανω το μοτερ?
θα βρεις αρκετα ευκολα και σε πολυ καλες τιμες φανταζομαι...

super duper
13-08-10, 12:01
δεν ξερω αν αξιζει ο κοπος για την συγκεκριμενη αλλαγή μοτερ.εαν θελεις να βελτιωσεις το αμαξι ισως πρέπει να κοιταξεις αλλα σενάρια, τωρα εαν απλα προέκυψε το μοτερ απο το ξαδερφο τι να πω. δεν πιστευω ότι θα ικανοποιηθεις ακομα και εαν μπαινει το μοτερ (που δεν το νομιζω)απο την διαφορετικη συμπεριφορα

e21 315
25-08-10, 20:57
Για μετατροπή τι κινητήρα προτείνεις στα 1600 κυβικά ; 315 ε21

ziaba
26-08-10, 00:04
Για μετατροπή τι κινητήρα προτείνεις στα 1600 κυβικά ; 315 ε21

Δεν αξιζει να βαλεις 16αρι.Μπορεί να μπει Μ20Β23 από Ε21 η καλυτερα κανένα Μ20Β25 από Ε30 υπάρχουν πάρα πολλά στ αγορά σε καλή τιμή σχεδον τζαμπα το κακο ειναι οτι θα χρειαστεί να αλλάξεις το μισό αυτοκ. Δες εδώ
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/showthread.php?t=25365

ziaba
28-09-10, 00:43
316 με μοτέρ SKIYLINE ελληνικό για τους δύσπιστους
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/846497/
:ylsuper::ylsuper::ylsuper:

giannis_compact
28-09-10, 03:10
Τι αλλο θα δουμε..Αθλιο κατα τη γνωμη μου...

ziaba
28-09-10, 06:33
Όμως έχει γίνει απο τ βλέπω καλή κ πολύ δουλειά κ το μοτέρακι που του φορεσε το πάλικαρι είναι όλα τ λεφτά μόνο τα καθίσματα απο σελικα το χάλασαν το εργαλείο