PDA

Επιστροφή στο Forum : εργοστασιακο cd player σε Ε39


AlexVag
11-08-10, 22:19
Παιδια εδω και καιρο ψαχνω να αντικαταστησω το υπαρχουν ραδιοκασσετοφωνο που εχει το αυτοκινητο μου...θελω κατι που να παιζει τουλαχιστον cd...να ακουω λιγη μουσικουλα γιατι αλλιως ανοιγω το παραθυρο και το σκιζω για να ακουω το ελευθερας και να ξεχνιεμαι...χαχα...:nutkick: λοιπον θελω κατι που να φαινεται εργοστασιακο και φυσικα οχι ταρζανιες του στυλ κοψε το ταδε πλαστικο για να χωρεσει...εγω τωρα εχω το BMW Reverse RDS http://bmw.bazzi.biz/images/anleit/radios/ReverseRDSG.jpg...το κακο ειναι οτι αυτο δεν παιρνει καν το μηχανημα της dension...το ραδιο και το κασσετοφωνο ειναι ενα κομματι...τωρα εχουμε και λεμε...ξερει κανεις εαν μπορω να βαλω το BMW Business CD RDS IRIS http://bmw.bazzi.biz/images/anleit/radios/BusinessCD_IRISG.jpg? η αλλη λυση ειναι να βαλω το 2din που εβγαλε η dynavin...γενικα αλλες 2din οθονες που εχω δει δεν μου αρεσουν καθολου γιατι αφηνουν γυρω γυρω ενα μεγαλο κομματι πλαστικο...τωρα βεβαια σκεφτηκα εαν βαλω καποια αλλη οθονη το πλαστικο αυτο να το ντυσω με αυτοκολλητο carbon οποτε θα δειξει καλυτερα...αλλα η πρωτη μου επιλογη ειναι η αγορα μεταχειρισμενου BMW Business CD RDS IRIS εφοσον αυτο ταιριαζει...οποιος γνωριζει ας μου απαντησει γιατι τα εχω βρει σκουρα και ειναι κριμα ενω γουσταρω τρελα το αμαξι μου να μην μπορω να ακουσω μουσικη και κατεβαζω καντηλια καθε φορα που παω ταξιδι και οταν ειμαι πανω στα βουνα ακουω το μπηκαν τα γιδια στο μαντρι...

http://bmw.bazzi.biz/radios.htm εδω ειναι ολα τα εργοστασιακα ηχοσυστηματα που εχουν μπει σε e39
Ευχαριστω

MZ3
12-08-10, 00:40
ολα τα εργοστασιακα μπενουν
το μονο προβλημα ειναι να εχεις 2003 αμαξι και να πας να βαλεις ραδιο σιντι απο 98 μοντελο εκει εχεις θεμα με τις φισες (στρογγυλες και πλακωτες) αν κανεις το αντιθετο που ειναι και το φυσιολογικο υπαρχουν και ανταπτορες για να κανεις την δουλεια σου
(απο στρογκυλες φυσες και πλακωτες)
αν δεν εχεις και σιντιερα η πιο καινουρια μοναδα ισως να εχει και υποδοχη για την καλοδιοση
ολα αυτα ειναι γενικα που λεω και δεν ισχυει γιαυτο που εχεις στην φωτο αλλα δυσκολα εως αδυνατον να μην κουμποση αμεσως

AlexVag
12-08-10, 13:48
το θεμα ειναι οτι δεν εχω σιντιερα πισω και ΔΕΝ θελω να ανοιξω τρυπες στο αμαξι για να βαλω...γιαυτο ψαχνω και κατι σε 2din...

MZ3
12-08-10, 15:17
αν βαλεις μοναδα που να δεχεται σιντιερα δεν ειναι υποχρεοτικο να πας να την βαλεις εσυ , δουλευει και χωρις αυτην

AlexVag
12-08-10, 17:39
[QUOTE=MZ3;390977]αν βαλεις μοναδα που να δεχεται σιντιερα δεν ειναι υποχρεοτικο να πας να την βαλεις εσυ , δουλευει και χωρις αυτην[/δεν το καταλαβα αυτο...
βασικα επειδη δεν ξερω και πολλα απο ηχοσυστηματα η σιντιερα που μπαινει στο πορτ μπαγκαζ τι ακριβως κανει?

MZ3
12-08-10, 19:50
στην σιντιερα πισω φωρτονεις σι ντι και οποτε θελεις επιλεγεις απο μπροστα ποτε θελεις να ακουσεις τα σι ντι που εχεις φορτωση πισω

γενικως σε αυτο που θελεις να κανεις δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα

AlexVag
12-08-10, 20:09
στην σιντιερα πισω φωρτονεις σι ντι και οποτε θελεις επιλεγεις απο μπροστα ποτε θελεις να ακουσεις τα σι ντι που εχεις φορτωση πισω

γενικως σε αυτο που θελεις να κανεις δεν εχεις να φοβηθεις τιποτα

δηλαδη μια μοναδα ποθ δεχεται σιντιερα παιρνει σιντι και απο μπροστα? το θεμα ειναι οτι δεν βρισκω πουθενα τα εργοστασιακα...και στην bmw που ρωτησα μου ειπαν οτι δεν παρχει ραδιοσιντι που ειναι ενα κομματι

AlexVag
13-08-10, 11:45
τελικα παλι πηρα τα 3 μου...οσο και αν εψαξα δεν υπαρχει ραδιο cd που να ειναι ενα κομματι...ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω με αυτο το κωλοκασσετοφωνο

Sp!ros G
13-08-10, 12:07
δηλαδη μια μοναδα ποθ δεχεται σιντιερα παιρνει σιντι και απο μπροστα?

Οχι δεν ειναι απαραιτητο ,στο δικο μας Ε39 πισω εχει σιντιεαρα και μπροστα κασσετα.

Αν εχω καταλαβει καλα κατι τετοιο δεν ψαχνεις ??

http://cgi.ebay.co.uk/BMW-5-SERIES-E39-PHILIPS-BUSINESS-CD-RDS-/390223726191?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM

AlexVag
13-08-10, 13:40
οχι δεν ταιριαζει αυτο επειδη αν το προσεξεις ειναι 2 κομματια...δηλαδη ειναι χωριστα το ραδιο και το σιντι...ενω στο δικο μου ραδιο και κεσσετοφωνο ειναι ενα κομματι...εχω ψαξει και στο ebay γερμανιας αλλα τιποτα...ξερει κανεις αν ειναι μανουρα η τοποθετηση σιντιερας πισω και αν πρεπει να βγουν ταπετσαριες κτλ?

ThaNOS E46coupe
13-08-10, 14:49
οχι δεν ταιριαζει αυτο επειδη αν το προσεξεις ειναι 2 κομματια...δηλαδη ειναι χωριστα το ραδιο και το σιντι...ενω στο δικο μου ραδιο και κεσσετοφωνο ειναι ενα κομματι...εχω ψαξει και στο ebay γερμανιας αλλα τιποτα...ξερει κανεις αν ειναι μανουρα η τοποθετηση σιντιερας πισω και αν πρεπει να βγουν ταπετσαριες κτλ?

τα καλώδια θα περάσεις κάτω απο τη μοκέτα..αποτο πορτ μπαγκάζ μέχρι την κονσόλα σου.... δέν είναι τίποτα μή λυπηθείς να τη βάλεις...δέν παθαίνει τιποτα το εργαλείο σου...!!!!!!!!!!!!:nod:

AlexVag
13-08-10, 16:50
ααα σας το ειπα? Η μ@λ@κια δεν παιρνει ουτε σιντιερα...το λεει στο πρωτο λινκ που εδωσα στα γερμανικα...θα το βαψω μπλε και θα το φουνταρω στη θαλασσα...

AlexVag
13-08-10, 19:44
ρε παιδια δεν ειναι πολυ ασχημο? http://www.hxokinisi.gr/index.php?com=gallery&c=54

Sp!ros G
13-08-10, 23:58
Αlex , δε νομιζω πως υπαρχει θεμα αν η πηγη ειναι δυο ή ενα κομματι.

Ουτος η αλλως η bmw δινει retrofit τo Business , Professional

και προσαρμωζει ή το Multi-information display.

Πιστευω πως οποιαδηποτε εργοστασιακη πηγη ταιριαζει κουτι ,

απλα ισως να χρειαστεις ανταπτορα για τη φυσα της πηγης.

AlexVag
14-08-10, 01:55
θα παρω ενα τηλ αυριο στην bmw να ρωτησω...

KATSARAIOS
14-08-10, 08:19
επειδη δεν βλεπω να το κατεχεις το θεμα,στην 5αρα την Ε39 δεν χρειαζετε "κοψιμο" η ντιζα του καλοριφερ oπως στο Ε46,αλλα μονο το πλαστικο καλυμα του behr box και η τοποθετηση ενος μεταλικου καλυματος στο δεξιο αιρφλαπ .
Εχει πολυ χωρο να μπει οθονη 2din ,το μονο που θες ειναι βαση για να πατησει η οθονη και πλαστικο πλαισιο για να κλειση περιφεριακα και να δειχνη σαν εργοστασιακο.
Εγω στο Ε46 το ειχα κανει μονος μου ,στην 5αρα ειναι πιο ευκολο και το αποτελεσμα δεν συγκρινετε ουτε καν με τη "μαμα" οθονη καθως θα εχεις πολυ περισσοτερες λειτουργιες με aftermarket 2 din.

AlexVag
14-08-10, 11:01
οντως δεν το κατεχω...το ξερω οτι δεν κοβεται τιποτα...απλα δεν μου αρεσει καθολου το πλαστικο πλαισιο που μπαινει επειδη δεν εχει κουμπια επανω και φαινεται χαλια...επισης αν ειδες στο λινκ που εβαλα πιο πανω με φωτογραφιες το αισθητικο αποτελεσμα δεν ειναι καλο...εχω βρει μονο ενα πλαισιο που μου αρεσε που μαζι με τη βαση βγαινει στα 150 ευρω περιπου...θα παω να δω και το μηχανημα της dynavin το οποιο μπαινει επισης χωρις μετατροπες...

KATSARAIOS
15-08-10, 19:04
οντως δεν το κατεχω...το ξερω οτι δεν κοβεται τιποτα...απλα δεν μου αρεσει καθολου το πλαστικο πλαισιο που μπαινει επειδη δεν εχει κουμπια επανω και φαινεται χαλια...επισης αν ειδες στο λινκ που εβαλα πιο πανω με φωτογραφιες το αισθητικο αποτελεσμα δεν ειναι καλο...εχω βρει μονο ενα πλαισιο που μου αρεσε που μαζι με τη βαση βγαινει στα 150 ευρω περιπου...θα παω να δω και το μηχανημα της dynavin το οποιο μπαινει επισης χωρις μετατροπες...

Σωστη κινηση,απλα δες να ειναι το τελευταιο μοντελο γιατι τα πρωτα ειχαν "θεματα" λειτουργικου και φωτισμου.

bmw_trelamenos
15-08-10, 21:18
Παιδιά καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Για τσεκάρετε αυτό το κιτ εγκατάστασης 2-din σε Ε39 από Αγγλία, από ότι λέει ΔΕΝ χρειάζεται κόψιμο στο air box. Για διαβάστε και πείτε γνώμες, διαβάζοντάς το αυτό καταλαβαίνω, ελπίζω να μην με "πρόδωσαν" τα Αγγλικά μου. Επειδή 2 χρόνια το ψειρίζω αυτό το θέμα με το 2-din και εγώ έκανα πίσω γιατί μου κακοφαινόταν με τα προηγούμενα κιτ το κόψιμο του air box. Τώρα όμως αν είναι αλήθεια το ξανασκέφτομαι, παρακαλώ πείτε γνώμες

http://forum.bmw5.co.uk/viewtopic.php?f=49&t=56933&start=0

AlexVag
15-08-10, 23:11
Σωστη κινηση,απλα δες να ειναι το τελευταιο μοντελο γιατι τα πρωτα ειχαν "θεματα" λειτουργικου και φωτισμου.

παντως εχω διαβασει οτι για 2din σε καποια μοντελα κοβεται κατι απο το καλοριφερ... ναι το τελευταιο μοντελο αν δεν κανω λαθος ειναι το v3 και εχει πορτοκαλι κουμπια...αλλα για κινεζω ειναι πολλα τα χρηματα...βρηκα ενα pioneer και ενα sony με οθονη 7 ιντσες κουκλια...και κανουν 600 ευρω...αλλα 100 η βαση...+παζαρια για να παρω δωρο το συστημα για να δουλευουν τα κουμπια του τιμονιου και ειμαι αρχηγος...δωρακι για τη γιορτη και τα γενεθλια μου που ειναι σε λιγες μερες...χαχα...:dblthumb2:dblthumb2

KATSARAIOS
15-08-10, 23:13
δειχνη και γραφει οτι δινει μια κλιση στο 2 din ωστε να χωρεσει πανω απο το behr box αλλα το βλεπω λιγο περιεργο.
Το κοψιμο στην 5αρα ειναι πραγματικα αμελητεο μπροστα στο Ε46 οπου πρεπει να κανει και επεμβαση στην ντιζα των κλαπετων του καλοριφερ.

AlexVag
15-08-10, 23:19
http://www.studioautocar.gr/view_project.asp?ItemID=20100307204217&ns=1&gpcid=3
αυτες οι φωτο με επεισαν να βαλω 2din...πολυ καλη δουλεια πολυ ομορφο πλαστικο προσοψης και ειναι και απο θεσσαλονικη...αυριο το πρωι θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω την τιμη για προσοψη...δυστυχως δεν εχει την πηγη της sony που θελω... ποια απο τα δυο προτεινετε? http://www.hxokinisi.gr/index.php?com=newpro&id=648 http://www.hxokinisi.gr/index.php?com=products&id=627&c=110 και το pioneer βγαινει στα 590 σε αλλα καταστηματα οποτε δεν υπαρχει διαφορα στην τιμη...επισης εχω gps στο αμαξι οποτε δεν με ενδιαφερει και τοσο η πλοηγηση

bmw_trelamenos
16-08-10, 07:14
δειχνη και γραφει οτι δινει μια κλιση στο 2 din ωστε να χωρεσει πανω απο το behr box αλλα το βλεπω λιγο περιεργο.
Το κοψιμο στην 5αρα ειναι πραγματικα αμελητεο μπροστα στο Ε46 οπου πρεπει να κανει και επεμβαση στην ντιζα των κλαπετων του καλοριφερ.

Μπορεί να είναι αμελητέο όπως λες, όμως καλό είναι κατά τη γνώμη μου, οποιαδήποτε μετατροπή κάνει κάποιος στο αμάξι του, να μπορεί στο μέλλον να το επαναφέρει στην εργοστασιακή κατάσταση. Και όσο αυτό που λες για τη κλίση, υποθέτω πως το "σηκώνει" λίγο από το κάτω μέρος, έτσι ώστε να μην βρίσκει στο air box. Για αυτό λέει και ότι κουμπώνει εκεί που θα κούμπωνε το εργοστασιακό navi, μιλώντας υποθετικά πάντα.

Ξέρεις φίλε κανέναν στην Ελλάδα που να έχει αυτό το κιτ;

bmw_trelamenos
16-08-10, 07:22
http://www.studioautocar.gr/view_project.asp?ItemID=20100307204217&ns=1&gpcid=3
αυτες οι φωτο με επεισαν να βαλω 2din...πολυ καλη δουλεια πολυ ομορφο πλαστικο προσοψης και ειναι και απο θεσσαλονικη...αυριο το πρωι θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω την τιμη για προσοψη...δυστυχως δεν εχει την πηγη της sony που θελω... ποια απο τα δυο προτεινετε? http://www.hxokinisi.gr/index.php?com=newpro&id=648 http://www.hxokinisi.gr/index.php?com=products&id=627&c=110 και το pioneer βγαινει στα 590 σε αλλα καταστηματα οποτε δεν υπαρχει διαφορα στην τιμη...επισης εχω gps στο αμαξι οποτε δεν με ενδιαφερει και τοσο η πλοηγηση


Ποιο ωραίο της Sony μου φαίνεται, το θέμα είναι οι δυνατότητες της συσκευής που θα επιλέξεις, να καλύπτουν τις ανάγκες σου

zami
16-08-10, 10:51
Μπορεί να είναι αμελητέο όπως λες, όμως καλό είναι κατά τη γνώμη μου, οποιαδήποτε μετατροπή κάνει κάποιος στο αμάξι του, να μπορεί στο μέλλον να το επαναφέρει στην εργοστασιακή κατάσταση. Και όσο αυτό που λες για τη κλίση, υποθέτω πως το "σηκώνει" λίγο από το κάτω μέρος, έτσι ώστε να μην βρίσκει στο air box. Για αυτό λέει και ότι κουμπώνει εκεί που θα κούμπωνε το εργοστασιακό navi, μιλώντας υποθετικά πάντα.

Ξέρεις φίλε κανέναν στην Ελλάδα που να έχει αυτό το κιτ;

+2000 από εμένα................

bmw_trelamenos
16-08-10, 16:16
+2000 από εμένα................

Και για του λόγου το αληθές, δες φίλε τι ΔΕΝ θέλω να κάνω στο αμάξι μου

http://www.janus-design.net/installs/E39-D-DIN.pdf

Βέβαια από την άλλη το κιτ αυτό που έδωσα στο προ-προηγούμενο link δεν έχει τον "αποκεφαλισμό" του air box ούτε κόβει κάτι από τις παροχές αέρα. Έτσι το σκέφτομαι και εγώ για 2-din ειδάλλως ψάχνομαι και εγώ για το μανίσιο ράδιο-cd mp3 για Ε39 αλλά είναι δυσεύρετο στην Ελλάδα. Από την άλλη το μανίσιο navi μου ζητάγανε, άκουσον άκουσον 3000 Ευρώ για καινούργια-μεταχειρισμένα κομμάτια του και 5000 Ευρώ όλα καινούργια. Συμφέρει;;;; Δεν νομίζω.

Πήγες Βόρεια Ελλάδα τελικά να βάλεις το Dynavin; Περιμένω εντυπώσεις συν, πλην.

AlexVag
16-08-10, 17:44
λογικα θα παω να το δω μεσα στην εβδομαδα...τωρα διαβαζω παθολογια και μου εχει φυγει η μαγκια...:bananasmi...αλλα μου φαινεται παααρα πολυ ακριβο για κινεζικο...βρηκα pioneer 7ιντσες 499ευρω+80ευρω η προσοψη+90ευρω για να δουλευουν τα κουμπια στο τιμονι... ρε παιδια δεν θελω να μπλεξω με κινεζους...τους εστειλα ενα email για να μαθω για dealers και εδω και μια εβδομαδα δεν εχουν απαντησει...αν δεν απανταν τωρα που θελω να τους δωσω λεφτα οταν θα θελω τη βοηθεια τους τι θα κανουν?

παιδια το κοψιμο στο air box επηρεαζει κατι η το προβλημα ειναι "μονο" οτι μετα δεν μπορεις να γυρισεις στην παλια εργοστασιακη πηγη?

bmw_trelamenos
16-08-10, 17:59
λογικα θα παω να το δω μεσα στην εβδομαδα...τωρα διαβαζω παθολογια και μου εχει φυγει η μαγκια...:bananasmi...αλλα μου φαινεται παααρα πολυ ακριβο για κινεζικο...βρηκα pioneer 7ιντσες 499ευρω+80ευρω η προσοψη+90ευρω για να δουλευουν τα κουμπια στο τιμονι... ρε παιδια δεν θελω να μπλεξω με κινεζους...τους εστειλα ενα email για να μαθω για dealers και εδω και μια εβδομαδα δεν εχουν απαντησει...αν δεν απανταν τωρα που θελω να τους δωσω λεφτα οταν θα θελω τη βοηθεια τους τι θα κανουν?

παιδια το κοψιμο στο air box επηρεαζει κατι η το προβλημα ειναι "μονο" οτι μετα δεν μπορεις να γυρισεις στην παλια εργοστασιακη πηγη?

Αυτή την απορία την έχω και εγώ και κανένας δεν μου απαντά ξεκάθαρα. Μερικοί λένε πως όχι δεν πειράζει, μακροπρόθεσμα όμως;;;

AlexVag
16-08-10, 18:26
ναι ρε συ αλλα τι να κανουμε...απο το να μεινω με την κασσετα καλυτερα να ανοιξω τρυπα...τα 850 για τον κινεζο δεν τα δινω

KATSARAIOS
16-08-10, 19:15
λογικα θα παω να το δω μεσα στην εβδομαδα...τωρα διαβαζω παθολογια και μου εχει φυγει η μαγκια...:bananasmi...αλλα μου φαινεται παααρα πολυ ακριβο για κινεζικο...βρηκα pioneer 7ιντσες 499ευρω+80ευρω η προσοψη+90ευρω για να δουλευουν τα κουμπια στο τιμονι... ρε παιδια δεν θελω να μπλεξω με κινεζους...τους εστειλα ενα email για να μαθω για dealers και εδω και μια εβδομαδα δεν εχουν απαντησει...αν δεν απανταν τωρα που θελω να τους δωσω λεφτα οταν θα θελω τη βοηθεια τους τι θα κανουν?

παιδια το κοψιμο στο air box επηρεαζει κατι η το προβλημα ειναι "μονο" οτι μετα δεν μπορεις να γυρισεις στην παλια εργοστασιακη πηγη?

Αυτή την απορία την έχω και εγώ και κανένας δεν μου απαντά ξεκάθαρα. Μερικοί λένε πως όχι δεν πειράζει, μακροπρόθεσμα όμως;;;

Επειδη το συγκεκριμενο κιτ απο janus.de αλλα για Ε46 το τοποθετησα μονος μου σας ξαναλεω,
Δεν ειναι τιποτα το κοψιμο στο κουτι της 5αρας και το αιρφλαπ που στερεωνεις το μεταλλικο τριγωνο.
Στο δικο μου αυτοκινητο το οποιο πουληθηκε χωρις κανενα προβλημα σε καλοριφερ-αιρ κοντισιον ,η εγκατασταση ειχε γινει σχεδον 1 χρονο χωρις κανενα θεμα.
Οποιος εχει μια σχετικη ορεξη για DIY και ενα Dremell το κανει ,οποιος δεν μπορει η πληρωνει πανακριβα το μαμα,η (κατα την γνωμη μου) ψαχνεται για το μηχανημα της Dynavin που εχει πολλες λειτουργιες.
Τριτη λυση το ebay για τα απλα μαμα ραδιοσιντι οπου με κανα 200-250 ευρω αγοραζετε πακετο τα 2 κομματια η με λιγοτερα μονο την μοναδα του cd.

AlexVag
16-08-10, 20:13
ρε παιδια ποσοι ειμαστε που ενδιαφερομαστε για το dynavin? αν ειμαστε αρκετοι και μπορεσουμε να κατεβασουμε την τιμη ισως αξιζει...αλλα με την τιμη που εχει τωρα εγω δεν το βαζω με την καμια...εχω καλυτερες επωνυμες επιλογες και με μεγαλυτερη οθονη...

bmw_trelamenos
16-08-10, 20:21
Ας μας πει κάποιος που το έχει βάλει εντυπώσεις , να το συζητήσουμε. Και καμιά φωτό, ευπρόσδεκτη. Στην Αθήνα υπάρχει αντιπρόσωπος;

bmw_trelamenos
16-08-10, 20:29
Βρήκα μια εικόνα στο internet από το dynavin για Ε39. Voila.

http://forum.bmw5.co.uk/download/file.php?id=14309&sid=decb52e95f7d21c5488840d75585cd98&mode=view

AlexVag
16-08-10, 21:15
Ας μας πει κάποιος που το έχει βάλει εντυπώσεις , να το συζητήσουμε. Και καμιά φωτό, ευπρόσδεκτη. Στην Αθήνα υπάρχει αντιπρόσωπος;

αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει απο οσα ξερω...οταν ηταν να κανουν τα παιδια group buy εμφανιστηκε για ενα φεγγαρι καποιος αλλα πλεον ο μοναδικος νομιζω ειναι στη θεσσαλονικη...



Φωτογραφιες βρισκουμε...σχολια θελουμε περισσοτερο...

KATSARAIOS
16-08-10, 22:00
γιατι δεν ρωτατε οσους εβαλαν σε 46αρια???
της ιδιας εταιρειας ειναι

AlexVag
16-08-10, 22:33
γιατι δεν ρωτατε οσους εβαλαν σε 46αρια???
της ιδιας εταιρειας ειναι

ρωταμε αλλα δεν μασ παιζουν...:nixweiss::nixweiss:

dimtz
16-08-10, 23:58
γεια σας λεβεντες ναι βαλαμε το dynavin στα 46αρια μας περιπου 10 ατομα ομαδικη αγορα στα 650 euro μαζι με την καρτουλα και με τα περαστικα οσοι ηταν κοντα στην θεσ/νικη, οσο καιρο την εχουμε περιπου 3 μηνες σε γενικες γραμμες ειμαστε σαν συνολο απ οσα εχω ακουσει και απο τ αλλα παιδια ευχαριστημενοι, ας μιλησω προς το παρον προσωπικα...... καταρχας δεν φαινετε σαν ξενο μεσα στο αυτοκινητο λες και ειναι της bmw πολυ καλη εφαρμογη τελεια θα ελεγα ακομα και στον φωτισμο του ταιριαζει απολυτα, παιζει τα παντα και εχει και 8 περιπου χαρτες navigation η καρτουλα που πηραμε στην οποια μπορουμε να βαλουμε οτι αλλο μας αρεσει, με λιγα λογια δεν ειναι κατι που να μην μπορει να το κανει, εχει αναφερθει απο φιλους που καναμε την αγορα για την ποιοτητα ηχου, εγω προσωπικα δεν βλεπω καμια διαφορα ισως γιατι να μην ειμαι πολυ της μεγαλης εντασης, οπως ακουγα με το εργοστασιακο ετσι ακουω και με αυτο, αναφερθηκε επισης για τα κουμπια στο φωτισμο δηλ οταν το εχεις το ντιμερ του κατραν τερμα ανοικτο να χανει λιγο τον φωτισμο του, ενα θα πω πολλοι θα δουνε λιγοι θα το καταλαβουνε παλι για μενα δεν ειναι προβλημα, επισης θελω να πω οτι και με τα χειρηστηρια τιμονιου που εχω δουλευει τελεια κανενα προβλημα, για τα χρηματα που δωσαμε λεβεντες και για τις δυνατοτητες του ειμαι ευχαριστημενος και θα το επαναλαβω δεν φαινεται σαν ξενο μεσα στο οχημα πολυ συμαντικο για μενα και δεν χρειαζετε να κανεις καμια μετατροπη , η αγορα εγινε απο θεσ/νικη και απο εξυπηρετηση ειμαι ευχαριστημενος http://www.e-techshop.com/index.php αυτα απο εμενα και οτι απορια εχετε εδω ειμαστε :cheers:

bmw_trelamenos
17-08-10, 07:02
αυτη τη στιγμη δεν υπαρχει απο οσα ξερω...οταν ηταν να κανουν τα παιδια group buy εμφανιστηκε για ενα φεγγαρι καποιος αλλα πλεον ο μοναδικος νομιζω ειναι στη θεσσαλονικη...



Φωτογραφιες βρισκουμε...σχολια θελουμε περισσοτερο...



Πρόβλημα αυτό με τη Θεσσαλονίκη. Είναι λίγο μακρυά.

AlexVag
17-08-10, 13:30
πηρα και ρωτησα για το dynavin και η τιμη ειναι αυτη που εχει το καταστημα+70 ευρω η τοποθετηση...

AlexVag
20-08-10, 13:45
Και για του λόγου το αληθές, δες φίλε τι ΔΕΝ θέλω να κάνω στο αμάξι μου

http://www.janus-design.net/installs/E39-D-DIN.pdf

Βέβαια από την άλλη το κιτ αυτό που έδωσα στο προ-προηγούμενο link δεν έχει τον "αποκεφαλισμό" του air box ούτε κόβει κάτι από τις παροχές αέρα. Έτσι το σκέφτομαι και εγώ για 2-din ειδάλλως ψάχνομαι και εγώ για το μανίσιο ράδιο-cd mp3 για Ε39 αλλά είναι δυσεύρετο στην Ελλάδα. Από την άλλη το μανίσιο navi μου ζητάγανε, άκουσον άκουσον 3000 Ευρώ για καινούργια-μεταχειρισμένα κομμάτια του και 5000 Ευρώ όλα καινούργια. Συμφέρει;;;; Δεν νομίζω.

Πήγες Βόρεια Ελλάδα τελικά να βάλεις το Dynavin; Περιμένω εντυπώσεις συν, πλην.

Πηγα σημερα να ρωτησω τι παιζει τελικα για να μπει 2din σε Ε39 και ο τυπος μου ειπε οτι δεν κοβεται ΤΠΤ απο το αμαξι...οτι κοπει θα κοπει απο τη βαση της οθονης...βεβαια επειδη η ολη ιστορια εχει αρκετη πατεντα μου ειπε οτι μπορει να μην κατσουν ολα τελεια και καπου μπορει να φυγουν μερικα εκατοστα...οταν το ακουσα αυτο πηρα τηλ στον τυπο με τα dynavin... Α καποιος αλλος μου ειχε πει οτι κοβεται ενα μικρο κομματι...αρα εξαρταται απο τη βαση που βαζει ο καθενας...λοιπον απο dynavin μου ειπανε οτι ειχαν ερθει καποια κομματια δοκιμαστικα και εχουν φυγει ολα...σε 2 εβδομαδες περιπου εχει παραλαβη και ενδεχεται η τιμη χωρις περαστικα να ειναι κατω απο τα 800κατι που ηταν πριν...εγω λογικα θα χτυπησω dynavin...υπαρχει καποιος αλλος που ενδιαφερεται να παμε μαζι μπας και πετυχουμε καλυτερη τιμη η τσουκ?:cheers::dblthumb2

zami
20-08-10, 13:49
Πηγα σημερα να ρωτησω τι παιζει τελικα για να μπει 2din σε Ε39 και ο τυπος μου ειπε οτι δεν κοβεται ΤΠΤ απο το αμαξι...οτι κοπει θα κοπει απο τη βαση της οθονης...βεβαια επειδη η ολη ιστορια εχει αρκετη πατεντα μου ειπε οτι μπορει να μην κατσουν ολα τελεια και καπου μπορει να φυγουν μερικα εκατοστα...οταν το ακουσα αυτο πηρα τηλ στον τυπο με τα dynavin... Α καποιος αλλος μου ειχε πει οτι κοβεται ενα μικρο κομματι...αρα εξαρταται απο τη βαση που βαζει ο καθενας...λοιπον απο dynavin μου ειπανε οτι ειχαν ερθει καποια κομματια δοκιμαστικα και εχουν φυγει ολα...σε 2 εβδομαδες περιπου εχει παραλαβη και ενδεχεται η τιμη χωρις περαστικα να ειναι κατω απο τα 800κατι που ηταν πριν...εγω λογικα θα χτυπησω dynavin...υπαρχει καποιος αλλος που ενδιαφερεται να παμε μαζι μπας και πετυχουμε καλυτερη τιμη η τσουκ?:cheers::dblthumb2

εννοείται πως εγω!!!!
δηλαδή εχουμε :
ΑlexVag
Zami

AlexVag
20-08-10, 18:21
το θεμα ειναι μηπως υπαρχει προβλημα αξιοπιστιας μιας και θα ειναι η δευτερη φουρνια που βγαινει για Ε39... ελπιζω να μην εχουμε τα ιδια προβληματα που υπηρχαν στην αρχη με τα 46αρια...
Αλλος για τη βαρκα μας?

AlexVag
20-08-10, 22:20
γεια σας λεβεντες ναι βαλαμε το dynavin στα 46αρια μας περιπου 10 ατομα ομαδικη αγορα στα 650 euro μαζι με την καρτουλα και με τα περαστικα οσοι ηταν κοντα στην θεσ/νικη, οσο καιρο την εχουμε περιπου 3 μηνες σε γενικες γραμμες ειμαστε σαν συνολο απ οσα εχω ακουσει και απο τ αλλα παιδια ευχαριστημενοι, ας μιλησω προς το παρον προσωπικα...... καταρχας δεν φαινετε σαν ξενο μεσα στο αυτοκινητο λες και ειναι της bmw πολυ καλη εφαρμογη τελεια θα ελεγα ακομα και στον φωτισμο του ταιριαζει απολυτα, παιζει τα παντα και εχει και 8 περιπου χαρτες navigation η καρτουλα που πηραμε στην οποια μπορουμε να βαλουμε οτι αλλο μας αρεσει, με λιγα λογια δεν ειναι κατι που να μην μπορει να το κανει, εχει αναφερθει απο φιλους που καναμε την αγορα για την ποιοτητα ηχου, εγω προσωπικα δεν βλεπω καμια διαφορα ισως γιατι να μην ειμαι πολυ της μεγαλης εντασης, οπως ακουγα με το εργοστασιακο ετσι ακουω και με αυτο, αναφερθηκε επισης για τα κουμπια στο φωτισμο δηλ οταν το εχεις το ντιμερ του κατραν τερμα ανοικτο να χανει λιγο τον φωτισμο του, ενα θα πω πολλοι θα δουνε λιγοι θα το καταλαβουνε παλι για μενα δεν ειναι προβλημα, επισης θελω να πω οτι και με τα χειρηστηρια τιμονιου που εχω δουλευει τελεια κανενα προβλημα, για τα χρηματα που δωσαμε λεβεντες και για τις δυνατοτητες του ειμαι ευχαριστημενος και θα το επαναλαβω δεν φαινεται σαν ξενο μεσα στο οχημα πολυ συμαντικο για μενα και δεν χρειαζετε να κανεις καμια μετατροπη , η αγορα εγινε απο θεσ/νικη και απο εξυπηρετηση ειμαι ευχαριστημενος http://www.e-techshop.com/index.php αυτα απο εμενα και οτι απορια εχετε εδω ειμαστε :cheers:

μπορεις να μασ πεις ποια ηταν η αρχικη τιμη τοτε που το πηρατε?

Leonidas_Thess
21-08-10, 09:17
Βρε παιδια να κάνω μια ερωτηση; Το μηχάνημα της dynavin απο το 46αρι δεν μπαίνει στο 39αρι εστω και με καμια πατεντούλα;

zami
21-08-10, 10:14
Βρε παιδια να κάνω μια ερωτηση; Το μηχάνημα της dynavin απο το 46αρι δεν μπαίνει στο 39αρι εστω και με καμια πατεντούλα;
δυστυχώς οχι....το εχω ψάξει διεξοδικά..
στο Ε39 ταιριάζει μόνο του Ε38 (σειρά 7) ,του Χ5 και απο......grand cherokee.
ολα τα παραπάνω καθονται ακριβώς,ειναι ακριβώς οι ιδιες συσκευες μόνο που τα μεν μηχανηματα για ε38 και Χ5 εχουν διαφορετικές εργοστασιακες ρυθμίσεις οθόνης (fader,contrast κτλ) γιατι είναι τοποθετημένα σε άλλο σημείο απο οτι στα Ε39 ,πιο χαμηλά
ενω αυτό για τα cherokee είναι ασημί χρώματος!!!Εαν είναι για πατέντες ,μπορούμε να βάλουμε και εμπορίου....

AlexVag
21-08-10, 11:49
Βρε παιδια να κάνω μια ερωτηση; Το μηχάνημα της dynavin απο το 46αρι δεν μπαίνει στο 39αρι εστω και με καμια πατεντούλα;

Απο τη στιγμη που υπαρχει για το δικο μας αυτοκινητο γιατι να βαλουμε απο 46αρη? Λογω καλυτερης εμφανισης? το μονο μειονεκτημα ειναι η μικροτερη οθονη αλλα οκ δεν θα τα χαλασουμε εκει

KATSARAIOS
21-09-10, 22:14
http://www.car.gr/parts/view/921789/

ωραιο μενου φαινεται

bmw_trelamenos
22-09-10, 15:16
Εν τέλει το έβαλε κανείς να μας πει εντυπώσεις;;

Dreamcatcher
15-03-11, 17:58
καποτε το εψαχνα και εγω για το dynavin.. αλλα (τοτε) σε καποια ξενα φορουμ ακουγα παραπονα και τελικα το αφησα. Παντως πλεον εχει βγει και καποια upgraded εκδοση αλλα δεν το εχω ψαξει αφου κατεληξα σε λυση εργοστασιακης πηγης: συγκεκριμενα εγινε upgrade απο το αθλιο radio reverse σε οθονη MID με πηγη CD της alpine (απο Χ5) η οποια ΠΑΙΖΕΙ και mp3 (δεν αναγραφει ονοματα τραγουδιων ομως, δεν ηταν τοσο εξελιγμενη για τοτε), ολα απο ebay.. φυσικα ενα μειον ηταν το λιγο μεγαλο κοστος (κοντα στα 400 ολα μαζι με επισκεψη στην bmw για το retrofit) αλλα για καποιον που θελει εργοστασιο και προσβαση στο cd απο μπροστα, μιας και το δικο μου αμαξι ουτε changer ειχε ουτε επαιρνε χωρις μπολικες καλωδιωσεις.. αυτα απο μενα

M535 E28
26-03-11, 19:25
http://www.autocarplaza.com/bmw-m5-1995-2003-2din-7-car-dvd-bt-dvb-t-fm-ipod-rds-gps-can-bus.html
δείτε το...με 7'' οθόνη και εργοστασιακή μορφή

Dino
29-03-11, 18:27
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας !
Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος μιας Ε39 520i
Αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό και με έχετε βοηθήσει σε διάφορα, γράφω για πρώτη φορά θέλοντας να βοηθήσω με τη σειρά μου όποιον είναι σε αναζήτηση dvd gps tv ...κλπ
Είχα λοιπόν το εργοστασιακό ραδιοκασετόφωνο με το οποίο είχα αγανακτήσει και θέλοντας να το αντικαταστήσω κατέληξα στη παρακάτω λύση μέσω e-bay, με το οποίο είμαι ευχαριστημένος τόσο από θέματα λειτουργίας και δυνατοτήτων όσο και εμφάνισης .
Το εγκατέστησα μόνος πανεύκολα (εκτός από τη κάμερα πίσω που θα πάω σε μάστορα να την βάλει )
Θα σας βάλω και φωτογραφίες κάποια στιγμή να το δείτε και εγκατεστημένο ...
Αυτά για αρχή :dblthumb2 !!

http://cgi.ebay.co.uk/2-Din-DVD-GPS-Player-BMW-E39-5-Series-/260713802100?pt=UK_Audio_TV_Electronics_In_Car_Ent ertainment_GPS_In_Car_Audio_Players_PP&hash=item3cb3c0e974

bmw_trelamenos
22-04-11, 12:59
Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας !
Είμαι και εγώ ένας ευτυχής κάτοχος μιας Ε39 520i
Αν και σας διαβάζω αρκετό καιρό και με έχετε βοηθήσει σε διάφορα, γράφω για πρώτη φορά θέλοντας να βοηθήσω με τη σειρά μου όποιον είναι σε αναζήτηση dvd gps tv ...κλπ
Είχα λοιπόν το εργοστασιακό ραδιοκασετόφωνο με το οποίο είχα αγανακτήσει και θέλοντας να το αντικαταστήσω κατέληξα στη παρακάτω λύση μέσω e-bay, με το οποίο είμαι ευχαριστημένος τόσο από θέματα λειτουργίας και δυνατοτήτων όσο και εμφάνισης .
Το εγκατέστησα μόνος πανεύκολα (εκτός από τη κάμερα πίσω που θα πάω σε μάστορα να την βάλει )
Θα σας βάλω και φωτογραφίες κάποια στιγμή να το δείτε και εγκατεστημένο ...
Αυτά για αρχή :dblthumb2 !!

http://cgi.ebay.co.uk/2-Din-DVD-GPS-Player-BMW-E39-5-Series-/260713802100?pt=UK_Audio_TV_Electronics_In_Car_Ent ertainment_GPS_In_Car_Audio_Players_PP&hash=item3cb3c0e974



Ωραίο φαίνεται από το link

AlexVag
22-04-11, 13:11
μπηκε το dynavin λεμεεεεεε:cheers::cheers:

bmw_trelamenos
22-04-11, 13:18
μπηκε το dynavin λεμεεεεεε:cheers::cheers:

Έλα ρε φίλε, θυμάσαι που τα λέγαμε από το καλοκαίρι; Πες μας εντυπώσεις, τιμή, ποιότητα και όλα τα σχετικά. Καλορίζικο, να το χαρείς, καλή Ανάσταση κιόλας!!!

AlexVag
22-04-11, 18:57
ευχαριστω πολυ φιλε μου ...ναι το θυμαμαι...η αληθεια ειναι οτι αργησα να το παρω αποφαση...σπουδαζω και Λαρισα οποτε η τοποθετηση θα γινοταν σε καποιες διακοπες που εχρομαι θεσσαλονικη...η τιμη ηταν 790ευρω+50 ευρω τα περαστικα με το igo και το destinator...οταν ειδα στο site οτι η τιμη επεσε πηρα αμεσως τηλ και εκλεισα ραντεβου...απο εμφανιση ειναι πολυ καλο...το gps που δοκιμασα ειναι αψογο οπως επισης και η κληση μεσω μπλουτουθ...απο θεμα ηχου δεν μπορω να καταλαβv γιατι τα ηχεια μου δεν ειναι τοσο καλα ωστοσο σιγουρα ειναι καλυτερο απο το μαμα... θα προσπαθησω να βαλω και καμια φωτο

M535 E28
22-04-11, 22:23
βάλε φωτογραφίες...σκέφτομαι κι εγώ να βάλω