PDA

Επιστροφή στο Forum : Aγορα Χ1 23dA


scorpione
23-08-10, 12:11
καλημερα, καινουργιο μελος μιας και λεω να καταληξω σε μια Χ1 23dA. το θεμα με αυτο το αυτοκινητο ειναι οτι το ανακαλυψα στην πορεια μιας και αντιπαθω τα 4χ4 λογω της χειροτερης θεσης οδηγησης και της χειροτερης συμπεριφορας στην γρηγορη οδηγηση. πηγαινα για την τριαρα αλλα οδηγησα την 20d και μου αρεσε οτι δεν εμοιαζε με suv. τσεκαροντας τα εξτρα ειδα οτι το αυτοκινητο το πληρωνεις πολυ αν το θελεις γεματο....θα ελεγα οτι το χρυσοπληρωνεις. εδω στην ιταλια που ειμαι ειναι φθηνοτερο απο την Ελλαδα αλλα αν προσθεσεις αυτα που πρεπει ξεπερνα και την GLK με τα 204 ps diesel και το ΑLLROAD A4 με τον τριλιτρο diesel που λογικα ειναι καλυτερα αυτοκινητα ποιοτικα . τι γνωμη εχετε? επισης το navigator ειναι απαραιτητο αν θελεις την οθονη στο ταμπλο μιας και απο εκει λειτουργουν ολα . το να μην το βαλεις (3000!) αλλαζει ολο τα αυτοκινητο και ερχεται σε μια λογικη προηγουμενης δεκαετιας πιστευω με το κλασσικο ραδιοφωνο με την μικρη οθονη. τι γνωμη εχετε για αυτο το εξτρα? ειναι τελικα απαραιτητο για ενα σωστα εξοπλισμενο χ1?

επισης ποσο χειροτερο μπορει να ειναι απο την τριαρα με το m packet στην οδηγηση? εχει κανεις 3 m packet?

scorpione
23-08-10, 12:13
επισης να πω οτι αντιπαθω τα diesel σε σχεση με τα βενζινοκινητα αλλα ο χαρτης στην ευρωπη εχει ηδη αλλαξει με 90% diesel σε πωλησεις bmw στην ιταλια και γενικοτερα με τα καυσιμα που απο οτι φαινεται οσο πανε και ακριβαινουν....

και να σκεφτειτε οτι ηθελα τo m3 ερχομενος στην ιταλια.....

Πατσίκας Βασίλειος
23-08-10, 12:20
εγω θα ελεγα να απομακρυνθεις απο το Χ1..το ξερω ναι ειμαι υπερβολικος αλλα η ποιοτητα του ειναι για κλαματα σε σχεση με τα λεφτα που δινεις.....για μενα Allroad 4x4 χωρις δευτερη σκεψη και επιπλεον το GLK δεν ειναι κατηγορια με το Χ1....οσο για το εξτρα εχεις δικιο..εκει που εισαι αναγκαστικα το βαζεις αφου δουλευει......α σε προσφατο ταξιδι μου στην ιταλια ειδα οτι οι ιταλοι προτιμουν πολυ τα Αουντι η κανω λαθος....βαρεθηκα να βλεπω s5,s6 rs6...ola anant

bimmer-corfu
23-08-10, 12:39
γιατί δεν περιμένεις λίγο να δεις και το νέο Χ3?

scorpione
23-08-10, 13:36
οντως τα audi εχουν την τιμητικη τους με 2α bmw σειρα 3, χ5,χ6. λιγα χ3 και 5 λιγοτερα αν και η 5αρα ειναι κουκλα απο κοντα. πολλα merc a kai b αλλα και c. diesel παντου με α4,α4,α6,a5 καθολου q5. λιγα Q7. ιταλικα ελαχιστα μονο delta πετρελαιο και λιγα ιαπωνεζικα με toyota yaris kai honda civic. Παρα πολλα Quasqai. παρα πολλα ομως. vw golf με τρελα!

ετσι μου φανηκε και εμενα απο τα λιγα που ξερω για τα bmw μιας και ειχα gti χρονια τωρα golf... . απλα με το παιδι θελω χωρους και τα μεγαλα βενζινοκινητα καινε τρελα!.

ετσι λοιπον βλεπω οτι καθε bmw χωρις την οθονη ειναι μισο αυτοκινητο. το allroad βεβαια βγαινει ακριβοτερο αλλα παιζουν και 2 κινητηρες ακομη. benzina tsi me 211ps kai diesel 170ps αλλα μου φαινεται οτι δεν θα πηγαινει μια.

για το δερμα στο εσωτερικο φιλοι μου λενε μακρυα απο το θεμα οτι καιγεσαι το καλοκαιρι και κρυωνεις το χειμωνα. επισης οτι γλυστρας μετα το πρωτο καιρο και οτι θελει προσοχη στην συντηρηση ιδιαιτερα με παιδια. φοβαμαι ομως περισσοτερο οτι θα πεταει πολλα μουτρα....υποστρεφοντας...

οσο για την glk οντως ειναι κατηγορια χ3 αλλα ποιοτικα ειναι αλλου. δεν ξερω αν βελτιωνεται με το σπορτ πακετο. παντως λενε οτι παει παντου , σιδερωνει την ασφαλτο...

scorpione
23-08-10, 13:37
το χ3 ανεβαινει πολυ πανω απο τα 50

bimmer-corfu
23-08-10, 14:04
η οθόνη δεν αξίζει τόσα λεφτά. Πετάς ένα φορητό ΤΟΜΤΟΜ και κάνεις τη δουλειά σου. Όλες οι άλλες λειτουργίες του αμαξιού μπορούν να γίνουν και χωρίς οθόνη.
Δέρμα είναι μεγάλη χλιδή. Είχα και έχω σε πολλά BMW (έχω και παιδιά) και δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αυτό με τις θερμοκρασίες ισχύει αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό

scorpione
25-08-10, 10:41
αυτο για την ποιοτητα το ακουω συχνα για το συγκεκριμενο. επισης ακουσα οτι κανει αρκετο θορυβο με οχι αναμενομενη δυναμη που περιμενει κανεις απο 200 αλογα μιας και μιλαμε για πετρελαιο.
το bluetooth αξιζει ή καλυτερα ενα parrot εξωτερικο? επισης αν αξιζουν τα χρηματα τους:
ο συναγερμος,
το extra πακετο των ηχειων (οχι το harman kardon-μου ακουγεται ακριβο) ή καλυτερα να βαλω κατι μετα. Aν δεν βαλεις κανενα απο τα δυο με τι το παιρνεις ? με 1 ζευγαρι απλα εμπρος?
to proffesional cd me thn extra θυρα usb?
τα adaptive lights??
to servotronic?
to πακετο φωτισμου?
και τελος τα σπορτ καθισματα σε σχεση με τα στανταρτ?


οπως καταλαβατε επηξα στα εξτρα...

scorpione
29-08-10, 17:44
κανεις φιλος ή κλεινουμε εδω??

bimmer-corfu
29-08-10, 17:52
κοίτα, το κακό με τη BMW είναι ότι οι τιμές των extra είναι αλμυρές. Με αυτό το σκεπτικό δεν αξίζει bluetooth και οθόνη.

Για συναγερμό είμαι μέσα γιατί είσαι Ιταλία.

Το πακέτο φωτισμού είναι όμορφο και εντυπωσιακό. Αν δεν είναι ακριβό μπάξε το.

Αν είσαι μουσικός τύπος βάλε usb και ηχεία για να μη ξηλώνεις μετά. Εγώ πχ δεν έχω τίποτα απο αυτά γιατί με ένα σταθμό στο ράδιο και ένα cd για ένα χρόνο είμαι ΟΚ. Δεν ακούω μουσική και μου είναι άχρηστα. Σε έναν που ακούει είναι χρήσιμα. Το professional δεν έχει μόνο παραπάνω λειτουργίες αλλά κάνει και το ταμπλό πιο ωραίο

adaptive lights και servotronic δεν θα τα έλεγα must, τόσα χρόνια τι κάναμε χωρίς αυτά δηλαδή αλλά πάλι αν θες...

Με λίγα λόγια είναι θέμα γούστου και προτιμήσεων του καθενός.

Για το μοτέρ αυτό έχω διαβάσει και εγώ ότι κάνει θόρυβο...

bimmer-corfu
29-08-10, 17:54
τα σπορτ καθίσματα θα τα έλεγα αταίριαστα σε suv. να είχες κάνα σπορτ όχημα να έβαζες σπορτ καθίσματα

το q5 diesel με τα 170 άλογα δεν πάει άσχημα... έχει παραπάνω ροπή απο το βενζίνη 211 άλογα. Επίσης το 211hp βενζίνη δεν κάνει τα 0-100 κτλ που λέει η audi σε κανένα τεστ απο όσα έχω διαβάσει

Πατσίκας Βασίλειος
29-08-10, 20:02
τα σπορτ καθίσματα θα τα έλεγα αταίριαστα σε suv. να είχες κάνα σπορτ όχημα να έβαζες σπορτ καθίσματα

το q5 diesel με τα 170 άλογα δεν πάει άσχημα... έχει παραπάνω ροπή απο το βενζίνη 211 άλογα. Επίσης το 211hp βενζίνη δεν κάνει τα 0-100 κτλ που λέει η audi σε κανένα τεστ απο όσα έχω διαβάσει

oπως ολα τα αυτοκινητα αλλωστε..........

bimmer-corfu
31-08-10, 17:36
oπως ολα τα αυτοκινητα αλλωστε..........

λάθος!
Πολλά κάνουν το χρόνο και μερικά κάνουν και καλύτερο πχ mazda CX-7