PDA

Επιστροφή στο Forum : BMW Z4 E85 Αγορά και Βελτίωση !


kalpasM3
25-08-10, 00:51
Καλησπέρα στην παρέα! Μετά απο πολύ σκέψη και με δεδομένο τα νέα οικονομικα μέτρα που πλέον ισχύουν, το όνειρο της νέας Ε89 έχει απομακρυνθεί.Όμως δεν πτοούμαι και αποφάσισα
την προσεχή άνοιξη, στην αγορά μιας Ζ4 Ε85. Όμως επειδη δεν ξέρω τιποτα για το αυτοκίνητο-πρόκληση, θέλω την βοήθεια σας.Ας αρχίσω λοιπόν......

1. Θέλω να την πάρω σε 2000 κυβικά με τους 150 ίππους τί ετους μοντέλο να κοιτάξω για να αγοράσω?

2. Υπάρχουν ανακλήσεις σε ευτό το μοντέλο ? και αν ναι πιες είναι ?

3. Αξίζει ο κόπος εισαγωγής της από Γερμανία ? (Αν είναι δυνατόν 8α ήθελα παραδειγμα για το πόσο βγαινει τελικα μαζί με τους φόρους).

4. Μετά την αγορά συνεπάγεται και βελτίωση σε κάποιους τομείς.Θελω να βάλω εφόσον δεν έχει όταν την αγοράσω
α. Πολλαπλες χρήσεις στο τιμόνι και την οθόνη κατά πόσο εφικτό ειναι?

β. Μπορώ να βάλω κρυφό φωτισμό όπως έχει η Ε89?

γ. Aκούω εδώ και πολύ καιρό οτι πολλοί πριζουν τα φτερά γινεται στο Ε85 ?

και δ. Αυτο είναι το πιο τρελό μου όνειρο Αν θα μπορέσω να τοποθετήσω το μοτέρ της Ε46 Μ3 και αν ναι ποιον αξιόπιστο Έλληνα βελτιωτή προτείνεται για να βρώ ότι χρειάζεται και να το τοπο8ετήσω.

Αυτά προς το παρόν! Ελπίζω να μην σας κούρασα και αν σκεφτώ και κάτι άλλο 8α σας ενοχλίσω ! Παρακαλώ τους νυν και πρώην κατόχους της Ε85 να δωσουν τα φώτα τους!

Θέλω οποιος γνωρίζει και μπορεί να βοηθήσει ας το κάνει για να ξέρω και εγώ τι δυνατότητες έχω και αν αξίζει τον κόπο. Σας ευχαριστώ πολύ!!!!

DimitrisZ4
25-08-10, 01:13
απο 2006 κ μετα, για το facelift. πολυ πιο ομορφο.
ανακλησεις? δεν γνωριζω κατι.
εισαγωγη απο γερμανια ? νομιζω οτι δεν αξιζει πλεον. με τις τιμες μεταχειρισμενων στην ελλαδα.
κρυφο φωτισμο ? ναι γινεται..κατι τετοιο εχω δει..τωρα δε ξερω τι ψαχνεις..http://www.zpost.com/forums/showthread.php?t=366334&highlight=alpina
σιγουρα γινεται να μπει...που?δεν το γνωριζω.

Kostas Christ
25-08-10, 01:18
Αν μπορεις μην πας στα 2000 κυβικα, τα εξακυλινδρα μοτερ ειναι πολυ καλυτερα και σε αποδοση και σε ηχο

Ειδικα τα εξακυλινδρα που φορεθηκαν προ φεισλιφτ Μ54 ειναι και αρκετα βελτιωσιμα μοτερ. Υπαρχουν πολλες προτασεις απο βελτιωτικες εταιριες ξεκινωντας απο απλο πρωτο σταδιο μεχρι κιτ κομπρεσσορα με 350+ αλογα. Τα μετα φεισλιφτ μοτερ δε βελτιωνονται λογω βαλβτρονικ, παρολα αυτα ειναι πολυ καλα μοτερ απο καθε αποψη με κορυφαιο το 3.0με τα 265 αλογα.

Αυτη την εποχη πολλοι ψαχνονται να πουλησουν τα Ζ4 του λογω κυβικων, οποτε πριν κοιταξεις για εξω ριξε μια ματια στην ελληνικη αγορα, οπου υπαρχουν αξιολογα αυτοκινητα προς πωληση και σε πολυ καλες τιμες

Για ποιο λογο να το πρηξεις το Ζ4? Παρολ αυτα δεν εχω ακουσει κατι σχετικο

Το να βαλει μοτερ απο Μ3 Ε46 δε θα το ελεγα και σοφο απο τη στιγμη που υπαρχει Μ εκδοση. Και πολλα χρηματα θα χασεις εχοντας το ρισκο της αποτυχιας και η μεταπωλητικη του αξια θα ειναι πολυ μικρη ως μετατροπη. Και το κυριοτερο ειναι οτι ειναι σχεδον απιθανο να πετυχεις το εργοστασιακο αποτελεσμα οσο καλο μηχανικο και να εχεις.

kalpasM3
25-08-10, 01:55
Σας ευχαριστώ για την βοήθεια σας! Aπλώς σκέφτομαι την μετατροπή γιατί άκουσα το παραδοξο οτι μπορει να δηλέθει και να ξεδηλωθεί πλεον μια μετατροπή.Και να είμαι ειλικρινής όταν την πάρω με το καλό δεν έχω σκοπό να την πουλήσω.

Αν δεν κάνω λάθος η νέα Ζ4 έχει κρυφό φωτισμό στις πόρτεσ στο εσωτερικό τους, κάτι αντίστοιχο 8έλω να κάνω και εγώ.

Και κάτι άλλο που θυμήθηκα είναι αν μπάινουν σχετικά εύκολα τα εργοστασιακά ξένον με Angel eyes.

ziaba
25-08-10, 07:45
Άμα είναι να τα κάνεις όλα αυτά κ δε πολύ τρέλενεσε για το συγκίκριμενο μοντέλο βρες κ πάρε μια εργοστάσιακη Μ3 έτοιμη φτιαγμένη να βάζεις φωτιά στ δρόμο που θα χει κ τις οθόνες της κ τ agel eyes της έτσι κ αλλιώς στ μετάπώληση δε πολύ μέτραν αυτά κ τα βάζουν οι περισσότεροι.Κατά τη γνώμη μου είναι κ πιο όμορφη απο τ Z κ τραβάει περισσότερα βλέμματα

kalpasM3
25-08-10, 07:58
Άμα είναι να τα κάνεις όλα αυτά κ δε πολύ τρέλενεσε για το συγκίκριμενο μοντέλο βρες κ πάρε μια εργοστάσιακη Μ3 έτοιμη φτιαγμένη να βάζεις φωτιά στ δρόμο που θα χει κ τις οθόνες της κ τ agel eyes της έτσι κ αλλιώς στ μετάπώληση δε πολύ μέτραν αυτά κ τα βάζουν οι περισσότεροι.Κατά τη γνώμη μου είναι κ πιο όμορφη απο τ Z κ τραβάει περισσότερα βλέμματα

Δεν έχεις άδικο απλώς θέλω το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί θέλω να νιώθω την απόλυτη ελευθερία που σου την δίνει απλόχερα! Κοιτάξτε εδώ τι εχουν κάνει !! http://www.youtube.com/watch?v=jxo6-3m_2ZY
Πως γίνεται και σικόνωνται?

120ihatch
25-08-10, 08:13
Mέχρι να φτάσει η Άνοιξη (!!) όπως λες, ίσως να έχεις αλλάξει γνώμη και να αγοράσεις κάτι άλλο.....


Καλό υπόλοιπο Αυγούστου και από Σεπτέβρη καλό φθινόπωρο.......... :D

kalpasM3
25-08-10, 08:25
Δεν νομίζω να αλλάξω γνώμη απλώς παράλληλα δεν μπορώ να πατάω ένα κουμπί και να αγοράζω ότι θέλω και όταν το θελω.

ziaba
25-08-10, 08:25
Εάν σ'αρέσουν τα ξεσκεπάστα μπορείς να κοιτάξεις κ σε Μ3 καμπρο μεριά

kalpasM3
25-08-10, 08:29
Εάν σ'αρέσουν τα ξεσκεπάστα μπορείς να κοιτάξεις κ σε Μ3 καμπρο μεριά

Αποφάσισα σε αυστηρά διθέσιο.Δεν τρελάθηκα με το 4θέσιο να είμαι ειλικρινής αν και 8α βόλευε καλύτερα.

ziaba
25-08-10, 08:47
Να ξέρεις ότι το Ζ δεν είναι κ για πολλές ταρζανες σε σχέση με το M3 λόγο ελλείψεις εργοστάσιακου μπλοκε

Fanatic
25-08-10, 09:18
Δεν έχεις άδικο απλώς θέλω το συγκεκριμένο μοντέλο γιατί θέλω να νιώθω την απόλυτη ελευθερία που σου την δίνει απλόχερα! Κοιτάξτε εδώ τι εχουν κάνει !! http://www.youtube.com/watch?v=jxo6-3m_2ZY
Πως γίνεται και σικόνωνται?


Γιατι θελεις να χαλασεις ενα πανεμορφο αυτοκινητο?? Και τα φουσκωματα που θες να κανεις ειναι τουλαχιστον ιεροσυλια! Παρε μια Ζ4 2,2 στην οποια μπορεις να βαλεις kompressor μετα αμα θες αλογα. Και οσο για εμφανιση βαλε μια ωραια ζαντα να σου τρεχουν τα σαλια...:cheers:

kalpasM3
25-08-10, 10:42
Δηλαδή αν κατάλαβα καλα, πιστεύετε πως η Ζ4 δεν ενδικνύεται για μεταγενέστερη βελτίωση όσον αφορά σε μοτερ απο Μ3?

Kostas Christ
25-08-10, 10:56
Ειναι ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ οι αλλαγες που πρεπει να γινουν οποτε δε θα πετυχεις ποτε τελειο αποτελεσμα θα σου βγει ο κουκος αηδονι και δε θα παρεις ποτε τα λευτα σου πισω

αν θες κατι να βελτιωσεις σοβαρα ενα τριλιτρο προ φεισλιφτ και κομπρεσσερ...

stef
25-08-10, 13:16
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/574978/

Για να τελειώνει η ιστορία...

ziaba
25-08-10, 13:34
Το πιστεύεις ότι έχει 26000 χιλιόμετρα?

stef
25-08-10, 13:45
Ξέρεις πόσο καιρό βρίσκεται εκεί?

kalpasM3
25-08-10, 14:31
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/574978/

Για να τελειώνει η ιστορία...

Το ξέρω το είδα αλλα δεν ξέρω ποσο βγαίνει αλλά ουτε μπορώ να το πάρω και τωρα!

george316
25-08-10, 14:54
κοιτα..οι φορολογικη-οικονομικη κατασταση στην ελλαδα πλεον δεν ειναι οπως πριν 5 χρονια...
προσεξε πολυ καλα τις αγορες σου.
δε σου το λεω απο κακο,αλλα να ξες οτι αν φορτωθεις ενα πανεμορφο και δυνατο Μ θα σε σκισουν σε φορολογικα θεματα.
και απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι και τοσο ανετος ωστε να πεις ελα μωρε..θα πληρωσω και 1000 ευρω σε τελη και αλλα τοσα και παραπανω σε ασφαλειες...
ειμαι μαζι σου για την αγορα ενος ζ4...εγω ημουν λατρης των Ζ3...και εκανα λαθος που δεν το πηρα και πηγα σε κουπε.
ΟΜΩΣ...
κοιταξε να παρεις ενα αμαξι που οπτικα θα γουσταρεις.ξεχνα πολλα αλογα αν θες βεβαια να εχεις ενα αμαξι που οπτικα γουσταρεις...
αργοτερα αν τοσο πολυ θελεις αλογα και δε μπορεις χωρις αυτα και παλι δεν μπορεις να δικαιολογησεις ενα Μ ,τουρμπισε το!!!
λυσεις υπαρχουν.
ξεκινα με το περιτυλιγμα και το περιεχομενο ...μπορει και να ερθει!
αν τωρα ρε αδερφε σου πεσουν λεφτα....δωστο και παρε αλλο δυνατοτερο!!
σου ξαναλεω ομως προσεχε γιατι οταν μπλεξεις μετα δε θα ξεμπλεξεις...
μη μπλεκεις με εφοριες-τραπεζες κλπ ΑΝ εισαι τσιμα τσιμα που λενε.τα πραγματα θα γινουν χειροτερα απο οτι ειναι τωρα.

kalpasM3
25-08-10, 14:56
Το ξέρω το είδα αλλα δεν ξέρω ποσο βγαίνει αλλά ουτε μπορώ να το πάρω και τωρα!

και η αλήθεια είναι πως με προβληματίσατε :(

kalpasM3
25-08-10, 15:16
κοιτα..οι φορολογικη-οικονομικη κατασταση στην ελλαδα πλεον δεν ειναι οπως πριν 5 χρονια...
προσεξε πολυ καλα τις αγορες σου.
δε σου το λεω απο κακο,αλλα να ξες οτι αν φορτωθεις ενα πανεμορφο και δυνατο Μ θα σε σκισουν σε φορολογικα θεματα.
και απο οτι καταλαβαινω δεν εισαι και τοσο ανετος ωστε να πεις ελα μωρε..θα πληρωσω και 1000 ευρω σε τελη και αλλα τοσα και παραπανω σε ασφαλειες...
ειμαι μαζι σου για την αγορα ενος ζ4...εγω ημουν λατρης των Ζ3...και εκανα λαθος που δεν το πηρα και πηγα σε κουπε.
ΟΜΩΣ...
κοιταξε να παρεις ενα αμαξι που οπτικα θα γουσταρεις.ξεχνα πολλα αλογα αν θες βεβαια να εχεις ενα αμαξι που οπτικα γουσταρεις...
αργοτερα αν τοσο πολυ θελεις αλογα και δε μπορεις χωρις αυτα και παλι δεν μπορεις να δικαιολογησεις ενα Μ ,τουρμπισε το!!!
λυσεις υπαρχουν.
ξεκινα με το περιτυλιγμα και το περιεχομενο ...μπορει και να ερθει!
αν τωρα ρε αδερφε σου πεσουν λεφτα....δωστο και παρε αλλο δυνατοτερο!!
σου ξαναλεω ομως προσεχε γιατι οταν μπλεξεις μετα δε θα ξεμπλεξεις...
μη μπλεκεις με εφοριες-τραπεζες κλπ ΑΝ εισαι τσιμα τσιμα που λενε.τα πραγματα θα γινουν χειροτερα απο οτι ειναι τωρα.

Eχεις δίκιο φίλε.Αν διαβάσεις από την άρχη εμεσως πλην σαφώς το ειπα απο το πρώτο μυνημα.Δεν τα φυσάω και το ξέρεις για αυτό σκεφτηκα και την μετατροπή αν ή8ελα Μ3 κουπέ 8α ήθελα γνησιο δεν το συζηταω.Φορολογικα πιστεύω πως είμαι οκ τωρα για την βελτιωση...... με ανχώσατε.

stef
25-08-10, 15:19
Ότι πάρεις , πάρτο και κράτα το μαμίσιο!!!
Γνώμη μου!

BMWE36
25-08-10, 15:39
Αποψη μ ειναι να χτυπησεις ενα 2.0 z4 π επεσαν κατα πολυ οι τιμες τ ακομα κ σχεδον καινουργια αυτοκινητα! χαμηλωσε το βαλε κ μια ζαντα κ θα φυσαει...! Κ αν μεθαυριο μπορεσεις χτυπας κ ενα κομπρεσερ η τουρμπο κ το πας οσα αλογα αντεχεις! Δυσκολοι καιροι για m!

Kostas Christ
25-08-10, 19:13
δε βελτιωνεται ο 2.0

kalpasM3
25-08-10, 21:02
Nα είμαι ειλικρινής δεν ξέρω τι πραγματικά 8α κάνω.Όμως το πιο πιθανό σενάριο είναι να πάρω σε έκδοση 2.0 και μετά 8α αξιολογίσω πλήρως αν 8α κάνω βελτ'ιωση ή οχι.

BMWE36
25-08-10, 21:53
δε βελτιωνεται ο 2.0

Τι εννοεις δεν βελτιωνεται? Δεν γινεται να το τουρπμπισει?

Kostas Christ
25-08-10, 22:17
ουτε τουρμπο, ουτε κομπρεσσορας

μονο φιλτρο-προγραμμα εξατμιση... το valvetronic δεν αφηνει περιθωρια για παρα πολλα

stef
26-08-10, 00:52
Πάρε 2,2 λοιπόν που βελτιώνεται...

BMWE36
26-08-10, 02:06
Aχα! Γιατι κατι τετοιο σκεφτομουν. Οποτε 6zylinder κ τα μυαλα στα καγκελα! Ξερετε για κανα κιτακι ess?

ΥΓ Πιστευω να μην σ χαλαω το thread απλα θελω να μαθω καποια πραγματα. Μιας κ ψαχνομαι με τα ζ(4)τακια

Kostas Christ
26-08-10, 03:28
http://www.esstuning.com/categories/BMW/E85-Z4%252dSeries/

kalpasM3
26-08-10, 14:55
Τι διαφορα έχει το 2.2. από το 2.5?

basias
26-08-10, 15:17
Ζ4 2200cc 6 κύλινδρο 170Hp 5ταχυτο Κιβώτιο
Ζ4 2500cc 6 κύλινδρο 192Hp 6τάχυτο Κιβώτιο

kalpasM3
26-08-10, 23:08
Τώρα έχω μπερδευτεί πιο πολύ......

stef
27-08-10, 00:07
Γιατί μπερδεύτηκες?

kalpasM3
28-08-10, 09:48
Γιατί ξέρω τι να κανώ :( Τι να πάρω και αν αξίζει να βελτιωθεί..

Kostas Christ
28-08-10, 11:39
Ειπαμε, αν θες κατι να το βελτιωσεις ενα προφεισλιφτ εξακυλινδρο ειναι οτι πρεπει γιατι υπαρχουν εφαρμογες κομπρεσσορα γι αυτα

kalpasM3
28-08-10, 12:04
Ειπαμε, αν θες κατι να το βελτιωσεις ενα προφεισλιφτ εξακυλινδρο ειναι οτι πρεπει γιατι υπαρχουν εφαρμογες κομπρεσσορα γι αυτα

Κώστα δεν αντιλέγω αλλά όχι λες την λύση της Μ?

Kostas Christ
28-08-10, 13:30
Σαφως και οχι... Η Μ ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις στην κατηγορια...

Αυτο που σου ειπα, το ειπα με δεδομενο οτι δεν μπορεις να φτασεις σε Μ

kalpasM3
28-08-10, 14:07
Σαφως και οχι... Η Μ ειναι οτι καλυτερο μπορεις να παρεις στην κατηγορια...

Αυτο που σου ειπα, το ειπα με δεδομενο οτι δεν μπορεις να φτασεις σε Μ

Ναι αλλα σε περιπτωση που δεν μπορώ να την παρω έτοιμη δεν συνιστάς την μετατροπή?

Kostas Christ
28-08-10, 15:04
Ναι αλλα σε περιπτωση που δεν μπορώ να την παρω έτοιμη δεν συνιστάς την μετατροπή?

απο μηχανολογικης αποψης ολα γινονται, αλλα γενικα ειναι δυσκολο να πετυχεις την εργοστασιακη τελειοτητα, περαν του οτι το κοστος θα ειναι παρομοιο με το να το πουλησεις και να παρεις ενα αυθεντικο. επισης τα λευτα σου δε θα τα παρεις πισω σε περιπτωση που θες να το πουλησεις

ziaba
30-08-10, 07:20
Πάρε το 2.2 τα άλογα του είναι αρκετά γιατί λόγου ελλείψεις του μπλοκε δε μπορείς να κάνεις κ πολλές ταρζανες απο κει κ πέρα βλέπεις εάν θες το βελτιώνεις βάζοντας έναν κομπεσσορα κ ότι aλλo γούσταρεις.Κ εννοείται εάν σε ενδιαφέρει θα πληρώνεις λιγότερα τέλη κυκλωφορείας ασφάλιστρα κτλ

kalpasM3
31-08-10, 15:36
Kάπως έτσι ρωτάω αν μπορώ να βάλω στην Ζ4......http://www.xbimmers.com/forums/showthread.php?p=3721628

kalpasM3
31-08-10, 18:07
Kάπως έτσι ρωτάω αν μπορώ να βάλω στην Ζ4......http://www.xbimmers.com/forums/showthread.php?p=3721628

Κάπως σαν αυτό θέλω να ρωτη΄σω αν γίνεται Πακέτο φωτισμού .