PDA

Επιστροφή στο Forum : DSC light on + Yellow 'Brake' light


nikiforospav
25-08-10, 23:33
bmw 316 e90 20.000 xil.

μου αναψανε αυτες οι 2 λυχνιες στο ταμπλο!!
DSC light on + Yellow 'Brake' light
να ανυσυχησω?

Sp!ros G
26-08-10, 01:34
Aν και το παρακατω λινκ αναφερεται σε Ε39 ,

πιστευω πως αξιζει να του ριξεις μια ματια.

http://www.bimmerfest.com/forums/showpost.php?p=4205801&postcount=48

Παντως ενα διαγνωστικο θα βοηθουσε...

nikiforospav
27-08-10, 15:43
το εβαλα στο διαγνωστικο και βρηκε 2 σφαλματα στο συστημα πεδησης!
αλλα επειδη το συστημα που το ελενξε δεν ηταν της bmw αλλα bosch δε μπορουσε να κανει reset ή δεν τον αφηνε να κανει reset(δεν πολυκαταλαβα)

το θεμα ειναι οτι τωρα ναι μεν κινηται το αυτοκινητο κανονικα αλλα δεν εχω esp και dsc(το κουμπακι στο ταμπλο ειναι νεκρο)

σε αλλα site μιλανε για αισθητηρες abs και module dsc και τετοια

εχω πελαγωσει το αυτοκινητο οταν το πηρα ηταν ακινητο για 5-6 μηνες

chief
27-08-10, 15:45
προβλημα με ηλεκτρονικα η αντλια ABS ειναι.

parmer21
29-08-10, 23:15
Τα ιδια λαμπακια μου αναψανε και μενα σημερα. εχει ακριβως τα ιδια συμτωματα. εχω μια bmw 316 facelift εχω κανει 12500 χιλιομετρα. ξερει κανεις να βοηθησει? θα παρω την αντιπροσωπεια τηλεφωνο και θα ενημερωσω για νεοτερα. !!!!!

panos2002
30-08-10, 07:52
Exω ένα Ε46 compact του 2004 και χθές συνέβη το ίδιο και σε μένα. Οποιος γνωρίζει ας πει καμια ιδέα.

BMW850i
30-08-10, 08:04
Είχα το ίδιο πρόβλημα στο 850. Δύο συνεργία μου έλεγαν για την αντλία... Δεν πείστηκα και τελικά ήταν ένας αισθητήρας ABS στον πίσω τροχό. Πολύ εύκολο να αλλαχτεί ακόμα και από έναν αρχάριο αρκεί να βγάλετε το ζαντολάστιχο για να έχετε πρόσβαση.

nikiforospav
31-08-10, 13:55
αυτα ειναι τα λαμπακια!

http://img171.imageshack.us/i/img0233mo.jpg/

βρηκα μια ενδιαφερουσα συζητηση εδω

http://www.e90post.com/forums/showthread.php?p=7239335

http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f125/2005-e90-320d-dsc-failure-t20577/

αυριο το παω στην αντιπροσωπεια! ιδωμεν!!!!!......

lefterishatzi
31-08-10, 14:43
τα ίδια και σε εμένα από προχθές σε 316 ε92 1 χρονου... επιδημία επεσε. εχω κλεισει για πεμπτη. Με τον τεχνικό που μίλησα στο τηλ μου είπε ότι του φαίνεται για αισθητήρας στραφής τιμονιού, αλλα σε εμένα ανάβει και ένα κίτρινο τιμονάκι με θαυμαστικό. Αντε να δούμε πάλι....

nikiforospav
31-08-10, 14:59
και μενα ενα κιτρινο τριγωνακι με θαυμαστικο και κιτρινο λαμπακι στο χειροφρενο!!

τι να ειναι ρε παιδια!!

ανησυχω οτι θα πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου!!!!

και ειμαι και εκτος εγγυησης (2007 με 19.000 χλμ μονο) το κερατο μου!!!!!

lefterishatzi
31-08-10, 15:06
και μενα ενα κιτρινο τριγωνακι με θαυμαστικο και κιτρινο λαμπακι στο χειροφρενο!!

τι να ειναι ρε παιδια!!

ανησυχω οτι θα πληρωσω τα μαλλια της κεφαλης μου!!!!

και ειμαι και εκτος εγγυησης (2007 με 19.000 χλμ μονο) το κερατο μου!!!!!

και αυτα εννοω μαζι τα λαμπακια μου αναβουν

panos2002
31-08-10, 15:11
Σημερα το εβαλα στο διαγνωστικο και εβγαλε βλάβη στο μπροστινό σύστημα πέδησης. Δηλαδή ότι το αμάξι πηγαίνει φρεναριστό μπροστά, πράγμα που δεν ισχύει. Προφανώς είναι ο αισθητήρας πίεσης των υγρών φρένων που δίνει λάθος ένδειξη στο DCS και αυτό απενεργοποιήθηκε.
Μου είπαν 160 ευρώ το ανταλλακτικό. Ξέρει κανείς σχετικά με την τιμή.

nikiforospav
31-08-10, 15:58
κωδικος βλαβης?

parmer21
31-08-10, 23:47
Παιδια το πηγα σημερα στην αντιπροσωπεια και απ΄οτι μου ειπαν τα λαμπακια αυτα μπορει να αναψουν για χιλιους λογους. παραδειγμα αισθητηρες ABS αισθητηρες αναρτησεων , ασθητηρες φρενων , κολωνας τιμονιου , σφαλμα του εγκεφαλου κ.α. εμενα δεν ειχε τιποτε απο ολα αυτα το εβαλε στο διαγνωστικο εκανε reset τη βλαβη και ολα ενταξει !!! οταν τον ρωτησα γιατι μου εβγαλε την ενδειξη μου εδειξε ενα χαρτι που ειχε βγαλει το διαγνωστικο με τους πιθανους λογους στην δικια μου περιπτωση Α) οδηγηση σε χιονισμενο οδοστρωμα Β) οδηγηση σε δρομο με μεγαλη πλαγια κλιση Γ)οδηγηση με μεγαλη ταχυτητα και ισχυρο πλευρικο ανεμο Δ)οδηγηση σε δρομο με πολλες και μεγαλες λακουβες. στην δικια μου περιπτωση ισως ισχυει το Γ γιατι οδηγουσα στην εθνικη με 150 οταν το εβγαλε. Λεφτα δεν πηραν ηταν μεσα στην εγγυηση. παντως οταν μου εφεραν το αυτοκινητο τους ζητησα και το δελτιο θυελλωδων ανεμων της ΕΜΥ για να ξερω απο ποιο δρομο θα επιστρεψω σπιτι μου.!!! ΕΛΕΟΣ αυτοκινητο πηρα και μαλιστα BMW οχι βαρκα για να εχω στο νου μου ποτε φυσαει και ποτε οχι για να κανω ταξιδι !!!!! αυτα παιδες τουλαχιστον στην δικη μου περιπτωση!!!!

panos2002
01-09-10, 15:33
Μου είχε ανάψει ξανά πριν απο 4 μήνες στην Εθνική οδό αλλά σταμάτησα το έσβησα το μοτέρ και μετά εντάξει. Χτές κούνησα κάτι καλώδια στον αισθητήρα σβήσανε αλλά στο πρώτο φρενάρισμα ανάψαν πάλι.

nikiforospav
01-09-10, 17:15
το πηφα σε μαστορα και μου ειπε οτι θελει αλλαγη το dsc unit!

κοστος μου ειπε 2500 ευρω + εργασια!!
και μου εδωσε αυτο το part number 34516794647

πανε καλα!!!!!!.......

βεβαια η bmw ειδε ολες αυτες τις βλαβες και εχει βγαλει ενα repair kit με part number 34516797896 με κοστος 400 ευρω περιπου, δεν γινεται αντικατασταση ολης της μοναδας το dsc αλλα μονο ενος module που μπαινει καρφωτα πανω στη μοναδα!!!

το θεμα ειναι οτι αυτο το ανταλλακτικο δεν υαρχει πουθενα ουτε στο realoem ουτε στα αρχεια το μηχανικου (δε πηγα σε εξουσιοδοτιμενο αλλα σε εξειδικευμενο)

το εχει βαλει κανενας?
το εχει h bmw στην part list?
αν το φερω απο εξω μπορω να παω στην επισημη και να μου το τοποθετησει?

περισσοτερα για οποιον θελει να παρακουθηση το θεμα εδω
http://www.bimmerforums.co.uk/forum/f125/2005-e90-320d-dsc-failure-t20577/

nikiforospav
02-09-10, 06:37
επισης χθες το βραδυ βρεθηκα μεσα σε ενα 316 e90 φιλου, μοντελο 2008 με τα 122 αλογα efficience dynamic. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το τιμονι μου ειναι με διαφορα ποιο βαρυ σε σχεση με το δικο του! αυτουνου το γυριζες με το ενα δαχτυλο,εμενα αυτο δε γινεται ή σχεδον δεν γινεται!
το εχετε παρατηρηση αυτο στα e90 με τα 116 αλογα?
ναι μεν ειναι υδραυλικο αλλα πολυ βαρυ!!

δε νομιζω να εχει active steering! αλλα το δικο του ηταν σαν πουπουλο σε σχεση με το δικο μου,μαλιστα μου το επισημανε και ιδιος οδηγωντας το δικο μου.

καμια γνωμη? και για αυτο!!

giannis 116
02-09-10, 12:23
επισης χθες το βραδυ βρεθηκα μεσα σε ενα 316 e90 φιλου, μοντελο 2008 με τα 122 αλογα efficience dynamic. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι το τιμονι μου ειναι με διαφορα ποιο βαρυ σε σχεση με το δικο του! αυτουνου το γυριζες με το ενα δαχτυλο,εμενα αυτο δε γινεται ή σχεδον δεν γινεται!
το εχετε παρατηρηση αυτο στα e90 με τα 116 αλογα?
ναι μεν ειναι υδραυλικο αλλα πολυ βαρυ!!

δε νομιζω να εχει active steering! αλλα το δικο του ηταν σαν πουπουλο σε σχεση με το δικο μου,μαλιστα μου το επισημανε και ιδιος οδηγωντας το δικο μου.

καμια γνωμη? και για αυτο!!

Οι πρωτες 3αρες Ε90 οπως και οι πρωτοι ασσοι Ε87 ειχαν καθαρα υδραυλικο τιμονι ενω τα μεταγενεστερα μοντελα εφοδιαστηκαν με ηλεκτρικο ή ηλεκτρουδραυλικο, παντως οχι αμιγως υδραυλικο. Σιγουρα δεν εχεις active steering και η αισθηση αυτη πιο σκληρη του δικου σου τιμονιου ειναι νορμαλ και λογικη γι αυτα τα μοντελα. Το ιδιο ειναι και στον δικο μου ασσο που ειναι απ τα πρωτα που βγηκαν, παντως εμενα μ αρεσει αυτη η στιβαρη αισθηση και δεν με πειραζει καθολου.

nikiforospav
02-09-10, 13:39
ευχαριστω για τις απαντησεις σας!

σημερα πηρα στο σπανο για να ρωτησω για το ανταλλακτικο με part number 34516797896, το οποιο στο εξωτερικο με τα απο πολυ διαβασμα, αντικαθηστα το 34516794647 αλλα δεν το εβρισκαν στα computer τους ουτε και στα ανταλλακτικα της bmw!!!

η εξυπηρετη σου πρεπει να πω ηταν υποδειγματικη!!!!

πως γινεται να βρουμε αυτο το ανταλλακτικο?
απο τη στιγμη που εχει χρησιμοποιηθει στο εξωτερικο δε θα επρεπε να εχει περαστει και στα pc της bmw ελλας!!

αν παρω κατευθειαν την bmw και τη ρωτησω λετε να μου πουν ή θα με παραπεμψουν σε κανενα επισημο service!!

δειτε τη αναφερουν στο www.e90post.com

"BMW are no longer replacing the whole DCS hydraulic unit like they were doing at the start when this issue raised its head. Then they were replacing the unit at a cost of £1200 plus labour but have since provided a fix that isolates the valve thats failed inside the unit at a much reduced cost. My dealer confirmed that BMW will not now authorise a full replacement unless there are other serious issues and that just the new fix costs BMW no more than around £160 for parts and around £8 for brake fluid as that needs changing as part of the repair.

In reality anyone going to a dealer now should be paying very little for this repair and if BMW pay for the parts the labour should be no more than £250 as most charge £120 per hour and its a two hour job - apparently.

A total of £463

Replace DSC valve block with motor £242
B34.51.6.797.896 05E6C 055360/HYDRO U £152.34

with VAT £463.35

going to ring back & try for goodwill only got 44k on the cra and this is the 2nd 'common fault' ive had....................''

nikiforospav
03-09-10, 14:54
τελικα το πηγα στη bmw οπου μου βρηκαν 2 σφαλματα 5Ε20 ΚΑΙ 5Ε24 τα οποια αφορουν το dsc unit με part number 34516794647

κοστος 2500 ευρω + εργασια! συνολο ενα τριχιλιαρο!!

οταν τους ειπα για το repair kit με Ρ/Ν 34516797896 δε το εβρισκαν ουτε αυτοι!!

πηρα τελικα την bmw ellas οπου με παρεπεμψε στον επισημο εμπορο για ανταλλακτικα!!!

τελικα δεν καταφερα τιποτα!

ξερει κανενας πως μπορω να επιοινονισω με τη bmw στη γερμανια για να εξακριβωσω οτι υπαρχει αυτο το ανταλλακτικο!!

δε μπορω να το χωνεψω οτι υπαρχει εξω, και κανεις δουλεια σου με κοστος 1/4 απο οτι μου ζηταν εδω!!!


σκεφτηκα και μεταχειρισμενο
μηπως ξερετε κανενα που ασχοληται με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα!

panos2002
03-09-10, 15:21
Παρε τον Στεργιου 22960 23780
Μπορει να έχει

Driver M
03-09-10, 17:41
τελικα το πηγα στη bmw οπου μου βρηκαν 2 σφαλματα 5Ε20 ΚΑΙ 5Ε24 τα οποια αφορουν το dsc unit με part number 34516794647

κοστος 2500 ευρω + εργασια! συνολο ενα τριχιλιαρο!!

οταν τους ειπα για το repair kit με Ρ/Ν 34516797896 δε το εβρισκαν ουτε αυτοι!!

πηρα τελικα την bmw ellas οπου με παρεπεμψε στον επισημο εμπορο για ανταλλακτικα!!!

τελικα δεν καταφερα τιποτα!

ξερει κανενας πως μπορω να επιοινονισω με τη bmw στη γερμανια για να εξακριβωσω οτι υπαρχει αυτο το ανταλλακτικο!!

δε μπορω να το χωνεψω οτι υπαρχει εξω, και κανεις δουλεια σου με κοστος 1/4 απο οτι μου ζηταν εδω!!!


σκεφτηκα και μεταχειρισμενο
μηπως ξερετε κανενα που ασχοληται με μεταχειρισμενα ανταλλακτικα!

Koυράγιο φίλε, μιας και τα χρήματα που σου ζητάνε είναι εξωφρενικά!

Να δω τι άλλο πάντως θα βγάλει η Ε90 και ο άσσος. Έχω αρχίσει να αισθάνομαι τυχερός που μέχρι στιγμής το μόνο που έβγαλη η δικιά μου ήταν η κολώνα τιμονιού!

Αξιοπιστία bmw για κλάμματα πραγματικά.

promitheas81
03-09-10, 20:08
Γειά σου,
Άν είναι μονάδα DSC μου έχει μίνει απο μετατροπή μία απο ε46 330 ,2002, αλλά και αισθιτήρες.
Εύχομαι να είναι ένας απλός αισθιτήρας...

promitheas81
03-09-10, 20:14
Σε φίλο μου με ίδιο αυτοκίνητο ήταν μονάδα dsc, 2500 + εργατικά.
Αλλά να ανησυχείς μετά τη διάγνωση..
Το dsc & abs πρέπει να το χρησιμοποιούμε συχνά για να δουλεύουν οι ηλεκτροβαλβίδες.
Μήν απορίψεις και την επιλογή του ebay, μεταχειρισμένη κάπου 600 με μεταφορικά και εγγύηση τοποθέτησης.
Περιμένουμε νέα...

panos2002
03-09-10, 22:05
Παντως εμενα απο χθες το βραδυ σβήσανε και μεχρι τωρα δεν εχουν αναψει. Τι να πω περιμενω και θα δουμε

nikiforospav
09-09-10, 16:40
τελικα παραγγειλα το ανταλακτικο απο αγγλια μεσα απο την bmw αγγλιας!

κοστος 270 ευρω μαζι με τα μεταφορικα, τριτη το παραγγειλα σημερα ηταν εδω!!

μενει να μπει πανω και να το δω να δουλευει!!

το p/n του ανταλλακτικου ειναι 34516797896, αυτο που ουτε η bmw hellas ουτε οι αντιποσωποι ηξεραν κατι!!

φωτογραφιες απο το ανταλλακτικο εχω ανεβασει στο garaz μου !! και σαν αποδειξη οτι το ανταλλακτικο υπαρχει και κυκλοφορει κανονικα απο την bmw αλλα εδω δε στο φερνουν για να σου παρουν τα 2500 για να στο φτιαξουν!
http://www.bmw-motorsport.gr/forums/album.php?albumid=679

καλο θα ηταν οι bmw και οι αντιπροσωποι να ακουνε τους πελατες τους και οχι να το παιζουν ξερολες!!

συνεχεια προσεχως με φωτογραφιες απο την εγκατασταση

BMW850i
09-09-10, 17:10
Μέσω πιανού site έγινε η παραγγελία; Μπήκα στο bmw.co.uk και δεν είδα να έχει μενού για online παραγγελίες…

Απλά ρωτάω γιατί αν έχει καλύτερες τιμές με ενδιαφέρει να παραγγείλω κάποια πράγματα για μένα… Ευχαριστώ.

nikiforospav
09-09-10, 17:21
δε μιλαμε για online παραγγελιες!
μιλαμε για την κοροιδια της bmw που ενω εξω βγαζει οδηγιες για αντικατασταση ανταλλακτικων με αλλα ωστε ο πελατης να μη πληρωσει το εξωφρενικο ποσο τον 2500 ευρω για dsc unit αλλα μολις 200 ευρω, η εδω αντιπροσωπειες δεν ξερουν τιποτα και εσυ και εγω τα πληρωνουμε και τους λεμα και ευχαριστω!

το συγκεκριμενο ανταλλακτικο το ειχε και εξω 2500 αλλα αφορα ολη τη μοναδα dsc!!
εγω το παραγγειλα απο cotswold bmw gloucester

BMW850i
09-09-10, 17:58
Σε ευχαριστώ. Ελπίζω να βρήκες τη λύση στο πρόβλημά σου.

promitheas81
09-09-10, 18:01
Πρόσεξε μέτα την εγκατάστασή του θέλει να κάνεις clear adaptation σε 3 αισθιτήρες, όπως steering angle sensor, brake pressure sensor και έναν ακόμη.
Άν δε γίνει μη παραξενευτείς άν το καντράν σου γίνει λαμπάδα πάλι!!
Κάτι ακόμη... το πλαίσιο που αναγράφεται μέσα στη μονάδα dsc αλλάζει δύσκολα.
Άν διαβάζει άλλο πλαίσιο σε dme - dsc υπάρχει περίπτωση να μήν μπορέσεις να τη κωδικοποιήσεις , αυτό δε σιμαίνει ότι δεν θα δουλεύει κανονικά.
Στερνή μου γνώση να σε είχα πρώτα.
Κάνω μετατροπή στο ε46 που έχω και αντιμετώπισα το πρόβλημα αυτό πρίν 2 μέρες με τα λαμπάκια και το πλαίσιο...
Περιμένουμε νέα σου.

nikiforospav
14-09-10, 14:50
το αυτοκινητο επισκευαστε τελικα με το ανταλλακτικο που μου στειλανε απο αγγλια!

κοστος ανταλλακτικου 270 ευρω με τα μεταφορικα απο αγγλια( σε 2 μερες ηταν στην πορτα μου)
κοστος εργασιας με υγρα φρενων 100 ευρω!!
συνολο 370 ευρω
εγινε καλιμπραρισμα το αισθητηρα dsc και σβηστηκαν τα λαθη μαζι και τα λαμπακια αλλα και στο κεφαλι μου οταν μου ειπαν το κοστος!!


κοστος bmw 2500 ευρω + εργασια
αντε γειααααααα!!!
δωστε τους χαιρετισματα !!!

Thanasis13
02-01-13, 09:33
Γεια χαρά και Χρόνια Πολλά!

Το πολύπαθο Ε90 320i μόλις μου έβγαλε τα δύο κίτρινα λαμπάκια DSC και φρένων. Διάγνωση αλλαγή DSC μονάδας στα 2200 ευρώ!!

Προφανώς και δεν πρόκειται να δώσω αυτά τα λεφτά για αυτό το αυτοκίνητο, το οποίο στα 49000km έχει κάνει γύρω στις 30-40 επισκέψεις σε συνεργείο και έχω χάσει πάσα ιδέα.

Γνωρίζει κανένας τί εναλλακτικές έχω εκτός από το να μείνω χωρίς ηλεκτρονικά στα φρένα (γιατί έχω ήδη αρχίσει και το χωνεύω).
Υπάρχει κάποιο συνεργείο στην Αττική που να να δουλεύει το συγκεκριμένο Repair Kit για το οποίο γράφετε;

giannis 116
02-01-13, 11:04
Σου εστειλα πμ, ελπιζω να βρεις ακρη, κρατα μας ενημερους.

rapid_fast
02-01-13, 13:11
Γεια χαρά και Χρόνια Πολλά!

Το πολύπαθο Ε90 320i μόλις μου έβγαλε τα δύο κίτρινα λαμπάκια DSC και φρένων. Διάγνωση αλλαγή DSC μονάδας στα 2200 ευρώ!!

Προφανώς και δεν πρόκειται να δώσω αυτά τα λεφτά για αυτό το αυτοκίνητο, το οποίο στα 49000km έχει κάνει γύρω στις 30-40 επισκέψεις σε συνεργείο και έχω χάσει πάσα ιδέα.

Γνωρίζει κανένας τί εναλλακτικές έχω εκτός από το να μείνω χωρίς ηλεκτρονικά στα φρένα (γιατί έχω ήδη αρχίσει και το χωνεύω).
Υπάρχει κάποιο συνεργείο στην Αττική που να να δουλεύει το συγκεκριμένο Repair Kit για το οποίο γράφετε;

Ψάξε να δείς αν υπάρχει δυνατότητα για μεταχειρισμένο..
Νομίζω το αυτοκίνητο σου είναι στοιχειωμένο..
Δεν μπορεί να έχει εμφανίσει κάθε πιθανή βλάβη αυτά τα χρόνια..
Η κατάσταση είναι τρομακτική..
Κρίμα..

bmwdakias85
02-01-13, 17:43
Ποτε σου ανάβει;το πρωί οταν βάζεις μπρος η αφου έχεις βάλει μπρος μολις κανεις μερικα μέτρα στο ανάβει κ σου κανει ενα τουουουτ

Thanasis13
03-01-13, 15:23
Έκανα 200km, έφτασα κανονικότατα, το πάρκαρα 4 μέρες και με το που μπήκα μέσα και έβαλα μπρος ανάψαν τα λαμπάκια και έκτοτε δεν έχουν ξανασβήσει. Με το που βάζω μπρος ανάβουν με την μία. Σήμερα πάντως διαπίστωσα ότι έχω ABS (δεν έχω DSC+DTC δηλαδή), οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν αξίζει να δώσω ακόμα και 100 ευρώ για να κάνω το οτιδήποτε...

Driver M
03-01-13, 15:57
Έκανα 200km, έφτασα κανονικότατα, το πάρκαρα 4 μέρες και με το που μπήκα μέσα και έβαλα μπρος ανάψαν τα λαμπάκια και έκτοτε δεν έχουν ξανασβήσει. Με το που βάζω μπρος ανάβουν με την μία. Σήμερα πάντως διαπίστωσα ότι έχω ABS (δεν έχω DSC+DTC δηλαδή), οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν αξίζει να δώσω ακόμα και 100 ευρώ για να κάνω το οτιδήποτε...
Το esp είναι πάρα πολύ σημαντικό, ιδίως σε πισωκίνητο αμάξι.
Φυσικά το κόστος αντικατάστασης είναι τραγικό, αλλά δεν θα πρότεινα και να το αφήσεις έτσι.

Μακάρι να βρεις άκρη με το κιτ που αναφέρθηκε παραπάνω και να γλιτώσεις τα περισσότερα χρήματα.

gupakos
03-01-13, 19:26
Έκανα 200km, έφτασα κανονικότατα, το πάρκαρα 4 μέρες και με το που μπήκα μέσα και έβαλα μπρος ανάψαν τα λαμπάκια και έκτοτε δεν έχουν ξανασβήσει. Με το που βάζω μπρος ανάβουν με την μία. Σήμερα πάντως διαπίστωσα ότι έχω ABS (δεν έχω DSC+DTC δηλαδή), οπότε σκέφτομαι πολύ σοβαρά αν αξίζει να δώσω ακόμα και 100 ευρώ για να κάνω το οτιδήποτε...

Θα συμφωνήσω με τον DriverM επί της αρχής. Μην το αφήσεις έτσι. Καθυστέρησε το αν τα λεφτά είναι πολλά (και με δεδομένο ότι έχεις τουλάχιστον ABS), αλλά βάλτο στο πρόγραμμα για να γίνει η επισκευή. Είχα και εγώ το ίδιο σε Ζ3. Το άφησα και με την πρώτη ευκαιρία βρήκα τη μονάδα από ebay.de και την έβαλα.

Thanasis13
04-01-13, 12:27
Δεν υποβιβάζω σε καμιά περίπτωση τη σημαντικότητα του ESP, DSC, DTC και λοιπών, αλλά μια χαρά ζούσα και παλιότερα με ένα Ford του 71 και μια 518 του 82 (και τα δύο πισωκίνητα). Ξέρω πολύ καλά ότι το 1 millisecond που θα χρειαστείς το ESP, μπορεί να σε σώσει. Αλλά και πάλι, μην γινόμαστε και ετοιμοθάνατοι χωρίς ESP για λίγο καιρό. Έκανα την λυπηρή βλακεία να αγοράσω αυτό το αυτοκίνητο όχι επειδή μου έβγαλε τόσες βλάβες και ταλαιπωρία, αλλά επειδή δεν υπάρχει η αντίστοιχη υποστήριξη του ονόματος BMW στην Ελλάδα αλλά, πλέον, ΟΥΤΕ και στο εξωτερικό - με ελάχιστες εξαιρέσεις. Η BMW Γερμανίας με έχει γράψει στα παλαιότερα των υποδημάτων της πολλαπλώς. Μη νομίζετε ότι και αυτοί είναι καλύτεροι.

Έχω ακούσει τόσο καιρό μέσα-έξω στα συνεργεία απίστευτες μπαρούφες και ψέμματα. Ξέρω ότι όλα χαλάνε. Είτε πάρεις Ferrari, είτε Toyota, είτε BMW - όλα χαλάνε. Το θέμα είναι τί υποστήριξη και service θα βρεις. Και φυσικά, σε τί τιμές. Εδώ όποιος έχει BMW είναι πλούσιος, ας τον γδύσουμε.

Εγώ μπορεί να ήμουν άτυχος και να έπεσα σε "περίπτωση". Δεν είμαι διατεθιμένος όμως η "περίπτωση" να μου κοστίζει διαρκώς ό,τι μου ζητάνε σαν πρόβατο να πληρώσω. Αν διαβάζει κανένας από το επίσημο δίκτυο αυτό το post και θέλει να βοηθήσει μεσολαβώντας με την BMW Ελλάδος/Γερμανίας καθώς, όπως υποψιάζομαι, προβλέπω να γίνεται σιωπηρή ανάκληση, όπως έγινε και με τους πολλαπλασιαστές (που έχω αλλάξει 4 φορές!!!), έχει καλώς. Το κατιτίς τους θα το πάρουνε. Αν δεν θέλουνε, πάλι έχει καλώς. Από την μία θα έχουν έναν πελάτη (αλλά όχι των 2200€!!), από την άλλη θα έχουν έναν να κουνάει το μαντήλι.

Προς το παρόν λοιπόν, περιμένω τι απαντήσεις θα έχω από το επίσημο δίκτυο. Ανοίγει και ο καιρός, ευκαιρία για ποδήλατο... :-)

bmwdakias85
04-01-13, 19:05
Εγω πάλι πιστεύω πως εχουν πάρει υγρασία η αισθητήρες που είναι στους τροχούς κ γιαυτο σου το ανάβει!το ίδιο είχα πάθει εγω μετοχή 46αρι που είχα!αληθεια τι χρώμα είναι το αξη σου απο περιεργεια

giannis 116
05-01-13, 14:45
Θαναση μη περιμενεις καμια σοβαρη τουλαχιστον απαντηση απο επισημη BMW Ελλαδας ή Γερμανιας. Η συνηθεστερη απαντηση, αν ποτε απαντησει καποιος ειναι η κλασσικη καραμελα, απευθυνθειτε στον πλησιεστερο εξουσιοδοτημενο επισκευαστη κι αυτο ειναι ολο. Θα σου προτεινα κι εφ οσον τ αμαξι δεν ειναι στην εγγυηση να ψαξεις να βρεις καποιον καλο εξειδικευμενο αλλα οχι εξουσιοδοτημενο να κανεις εκει δουλεια. Το πμ που σου εστειλα το ειδες, σου προτεινω εναν καλο, εαν θες μπορω να σου προτεινω και κανα δυο ακομη...

gupakos
05-01-13, 22:59
Θαναση μη περιμενεις καμια σοβαρη τουλαχιστον απαντηση απο επισημη BMW Ελλαδας ή Γερμανιας. Η συνηθεστερη απαντηση, αν ποτε απαντησει καποιος ειναι η κλασσικη καραμελα, απευθυνθειτε στον πλησιεστερο εξουσιοδοτημενο επισκευαστη κι αυτο ειναι ολο. Θα σου προτεινα κι εφ οσον τ αμαξι δεν ειναι στην εγγυηση να ψαξεις να βρεις καποιον καλο εξειδικευμενο αλλα οχι εξουσιοδοτημενο να κανεις εκει δουλεια. Το πμ που σου εστειλα το ειδες, σου προτεινω εναν καλο, εαν θες μπορω να σου προτεινω και κανα δυο ακομη...

Θα συμφωνήσω. Γιάννη τόν έστειλες στον συνονόμματο και τον Τάσο;

Πάντως σε αυτούς είχα αλλάξει πριν από 1 σχεδόν χρόνο μονάδα ABS (παραγγελία από ebay). Μου είχαν βρει και αυτοί μία μονάδα μτχ, αλλά ο Ελληνάρας των ανταλλακτικών δεν έδινε εγγύηση ενώ ο Γερμανός έδινε 3μηνη εγγύηση. Και οι ίδιοι μου πρότειναν να την πάρω απέξω.

wolfman
06-01-13, 02:18
Λεβέντες γειά σας. Εχω μια Ε90 330xi και μόλις χθες μου άναψε κίτρινο προειδοποιητικό (αυτό με το αμάξι στο γρύλο). Μόλις σβήνει αυτό μένει μόνιμα ανοικτό το κίτρινο του χειρόφρενου. Αν και αγριεύτηκα με όσα διάβασα παραπάνω, θέλω να πιστεύω ότι είναι τα πίσω τακάκια των φρένων. Θα ξέρω σε 2-3 μέρες...

giannis 116
06-01-13, 05:04
Θα συμφωνήσω. Γιάννη τόν έστειλες στον συνονόμματο και τον Τάσο;

Πάντως σε αυτούς είχα αλλάξει πριν από 1 σχεδόν χρόνο μονάδα ABS (παραγγελία από ebay). Μου είχαν βρει και αυτοί μία μονάδα μτχ, αλλά ο Ελληνάρας των ανταλλακτικών δεν έδινε εγγύηση ενώ ο Γερμανός έδινε 3μηνη εγγύηση. Και οι ίδιοι μου πρότειναν να την πάρω απέξω.

Ναι, του προτεινα μεταξυ αλλων και τα παιδια στο Καματερο. Μακαρι ο ανθρωπος να βρει μια καλη λυση χωρς να τον γδαρουνε...

giannis 116
06-01-13, 05:06
Λεβέντες γειά σας. Εχω μια Ε90 330xi και μόλις χθες μου άναψε κίτρινο προειδοποιητικό (αυτό με το αμάξι στο γρύλο). Μόλις σβήνει αυτό μένει μόνιμα ανοικτό το κίτρινο του χειρόφρενου. Αν και αγριεύτηκα με όσα διάβασα παραπάνω, θέλω να πιστεύω ότι είναι τα πίσω τακάκια των φρένων. Θα ξέρω σε 2-3 μέρες...

Στο εγχειριδιο σου τι γραφει γι αυτες τις ενδειξεις?..Τι σημαινουν? Το εχεις παει σε συνεργειο να το βαλουν στο διαγνωστικο? Οπως λες, μηπως ειναι απλα φθαρμενα τακακια που εχει ενεργοποιηθει αισθητηρας φθορας και για αυτο σου βγαζει αυτες τις ενδειξεις?.. Εχεις δοκιμασει στο δρομο να δεις αν επενεργουν τα ηλεκτρονικα ευσταθειας σου?..

wolfman
10-01-13, 07:24
Στο εγχειριδιο σου τι γραφει γι αυτες τις ενδειξεις?..Τι σημαινουν? Το εχεις παει σε συνεργειο να το βαλουν στο διαγνωστικο? Οπως λες, μηπως ειναι απλα φθαρμενα τακακια που εχει ενεργοποιηθει αισθητηρας φθορας και για αυτο σου βγαζει αυτες τις ενδειξεις?.. Εχεις δοκιμασει στο δρομο να δεις αν επενεργουν τα ηλεκτρονικα ευσταθειας σου?..

Τελικά άλλαξα τα πίσω τακάκια και η ένδειξη εξαφανίσθηκε. Τέλος καλό!!