PDA

Επιστροφή στο Forum : Επαναπρογραμματισμος κλειδιου


yansta
02-09-10, 11:36
Καλημερα συνφορουμιτες και καλο φθινοπωρο
Αγορασα ενα κλειδι για bmw e90 απο εβαυ
Ξερει κανεις που μπορω να κανω επαναπρογραμματισμο για να ταιριαζει με το αυτοκινητο μου?
Γενικα προσφερεται τετοια υπηρεσια ?

Geo_3D
02-09-10, 12:16
Aν ειναι αχρησιμοποιητο,το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις στην υποδοχη και να εκκινησεις τον κινητηρα.Μετα ρυθμιζεται αυτοματα ο τηλεχειρισμος και λειτουργει κανονικα.Αν παλι ειναι ρυθμισμενο για καποιο αλλο αυτοκινητο,δεν γνωριζω πως γινεται επαναπρογραμματισμος...πιθανον να ειναι οπως και στα Ε46...κανε ενα search και θα το βρεις

rapid_fast
02-09-10, 13:03
Aν ειναι αχρησιμοποιητο,το μονο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις στην υποδοχη και να εκκινησεις τον κινητηρα.Μετα ρυθμιζεται αυτοματα ο τηλεχειρισμος και λειτουργει κανονικα.Αν παλι ειναι ρυθμισμενο για καποιο αλλο αυτοκινητο,δεν γνωριζω πως γινεται επαναπρογραμματισμος...πιθανον να ειναι οπως και στα Ε46...κανε ενα search και θα το βρεις
Δηλαδη,
αν αγοράσω καινούριο κλειδί, σπάω το παράθυρο, βάζω μπρός και φεύγω???????

Driftakos
02-09-10, 13:15
Νομιζω ο Geo μιλησε για τον τηλεχειρισμο, οχι για το immobilizer

Geo_3D
02-09-10, 13:25
Δηλαδη,
αν αγοράσω καινούριο κλειδί, σπάω το παράθυρο, βάζω μπρός και φεύγω???????

Αμα εχεις και το κλειδι του αυτοκινητου πανω στον τηλεχειρισμο,προφανως και δεν χρειαζεται να σπασεις το παραθυρο...το παιρνεις και ετσι;)

Bimmer
02-09-10, 13:51
Πρέπει να αποσταλεί στη Γερμανία (νομίζω στο Μόναχο) για προγραμματισμό και κοπή της λάμας.

yansta
02-09-10, 14:36
Πρέπει να αποσταλεί στη Γερμανία (νομίζω στο Μόναχο) για προγραμματισμό και κοπή της λάμας.

Αυτο μου ειπαν και στην επισημη αντιπροσωπεια
απο οσο καταλαβα γινεται και στην ελλαδα, στη bmw hellas
σκεφτηκα μηπως υπηρχε δυνατοτητα να κανω επαναπρογραμματισμο καπου αλλου , σε καποιο κλειδαρα


@Geo_3D
το κλειδι ανηκει σε αλλο αυτοκινητο , το αγορασα απο to ebay

intasg
02-09-10, 14:41
Γίνεται πατώντας κάποιον συνδυασμό των κουμπιών που έχει, αλλά δεν τον γνωρίζω. Εμένα μου το είχαν προγραμματίσει σε ένα εξουσιοδοτημένο στο Ρέντη. Υπόθεση 10 δευτέρων χωρίς να μου ζητήσουν χρήματα.

yansta
02-09-10, 14:53
Γίνεται πατώντας κάποιον συνδυασμό των κουμπιών που έχει, αλλά δεν τον γνωρίζω. Εμένα μου το είχαν προγραμματίσει σε ένα εξουσιοδοτημένο στο Ρέντη. Υπόθεση 10 δευτέρων χωρίς να μου ζητήσουν χρήματα.

Αυτο το εκαναν με κλειδι απο αλλο αυτοκινητο ???????

Μπορεις να μου δωσεις καποια στοιχεια επικοινωνιας σε πμ?

ThaNOS E46coupe
03-09-10, 22:36
Καλημερα συνφορουμιτες και καλο φθινοπωρο
Αγορασα ενα κλειδι για bmw e90 απο εβαυ
Ξερει κανεις που μπορω να κανω επαναπρογραμματισμο για να ταιριαζει με το αυτοκινητο μου?
Γενικα προσφερεται τετοια υπηρεσια ?

το κλειδί πάς το κόβεις σε έναν κλειδαρά που ασχολέιται με κλειδιά που διαθέτουν imobilizer. θα σου ζητήσει την ταυτότητά σου κ την άδεια κυκλοφορείας του οχήματος σου, γιά αυνόητους λόγους....το κλειδί έχει έναν κωδικο μέσα του...πάς στην αντιπρωσωπία σου κ τους λές να προγραμματίσουν τον εγκέφαλο της κούκλας σου ωστε να δέχεται το συγκεκριμένο κλειδί...ψεκάζεις σκουπίζεις τελειώνεις....καλά αποτελέσματα...πρόσεξε όμως...τα αυτοκίνητά μας δέχονται μόνο 3 κλειδιά...άν έχεις ήδη τρία, θα πρέπει κάποιο να διαγραφεί απο την μνήμη του imobilizer για να μπέι ο κωδικός του καινούριου κλειδιού...:deal:

Bimmer
04-09-10, 15:29
Ο yansta αναφέρεται σε κλειδί για Ε90 το οποίο έχει αγοραστεί μεταχειρισμένο από eBay, από άλλο αυτοκίνητο, ήδη προγραμματισμένο.

Αν η λάμα του είναι καινούρια και άκοπη, ο κλειδαράς χρειάζεται εξειδικευμένα μηχανήματα για να την χαράξει που δεν τα διαθέτουν όλοι οι επαγγελματίες του χώρου στην Ελλάδα.

Μερικοί πωλητές στο eBay απλά αντικαθιστούν την ήδη χαραγμένη λάμα στα μεταχειρισμένα κλειδιά που πουλάνε με μια νέα.
Δηλώνουν ξεκάθαρα όμως ότι πρόκειται για μεταχειρισμένο κλειδί.

http://img26.imageshack.us/img26/4929/htpcs.jpg

Στα συγκεκριμένα κλειδιά-τηλεχειριστήρια, εκτός από τις πληροφορίες που αφορούν το immobilizer αποθηκεύονται και άλλες όπως VIN, βλάβες, διανυθέντα χιλιόμετρα, μνήμες και ρυθμίσεις ραδιοφώνου, ρυθμίσεις κλιματιστικού, υπόλοιπο καυσίμου στο ρεζερβουάρ και άλλα στοιχεία.

Όσοι χρησιμοποιείτε και τα δύο κλειδιά που παραδίδονται από τον κατασκευαστή ήδη γνωρίζετε ότι αλλάζουν ακόμα και οι μνήμες του radio CD ή η ρυθμίσεις του κλιματιστικού από το ένα κλειδί στο άλλο.
Όπως και όσοι έχετε επισκεφτεί τουλάχιστον μια φορά εξουσιοδοτημένο συνεργείο, έχετε δει φαντάζομαι τη διαδικασία όπου το κλειδί τοποθετείται στον ειδικό αναγνώστη και ο μηχανικός διαβάζει τις πληροφορίες που θέλει χωρίς να χρειαστεί πολλές φορές να δεί το όχημά σας από κοντά για να διαπιστώσει αυτό που θέλει.

Τα κλειδιά-τηλεχειριστήρια αυτά βγαίνουν από το εργοστάσιο ώστε να λειτουργούν με το συγκεκριμένο όχημα για το οποίο κατασκευάζονται και μόνο, χωρίς να είναι δυνατός ο επαναπρογραμματισμός τους για διαφορετικό όχημα εκτός και αν αποσταλούν στη Γερμανία.
Τις προϋποθέσεις και την ακριβή διαδικασία για αυτό δεν είμαι σε θέση να τα γνωρίζω.

Αν κάποιος έχει αγοράσει μεταχειρισμένο κλειδί για E90, ήδη προγραμματισμένο από άλλο αυτοκίνητο και έχει καταφέρει να χαράξει μια άκοπη λάμα του και να το επαναπρογραμματίσει ώστε να λειτουργεί στο αυτοκίνητό του, ας μας δώσει τις πληροφορίες γιατί σίγουρα μελλοντικά θα τις χρειαστούν και άλλοι! :dblthumb2