PDA

Επιστροφή στο Forum : new member drift


MIKEN636
03-09-10, 22:20
καλησπερα σε ολους.ειμαι και εγω κατοχος ενος πανεμορφου e36 1600 προς το παρων.Θα ηθελα αυτο το threat να ειναι λιγο διαφορετικο απο ολα τα αλλα.τι εννοω...πριν λιγους μηνες ειχα ενα τρακαρισμα με το bmw μου και απο τοτε το φοβομουν,η μαλλον φοβομουν τον εαυτο μου.Καθως δεν ξαναειχα πισωκινητο ποτε στο παρελθον το οδηγουσα πολυ λανθασμενα και δεν ντρεπομαι να το πω.Ωσπου ηρθε το σημερα και ενας φιλος δεχτηκε να με μαθει για οσο χρονικο διαστημα απαιτηθει να μαθω να οδηγω σωστα επιτελους το αμαξι αυτο και να το χαιρομαι.Να μαθω που ξεκολλαει πως γλυστραει ισως ακομα και να ντριφταρω αν αποδειχθω καλος μαθητης.Θα ηθελα να τον ευχαριστησω λοιπον για την υπομονη του να μου περασει την εμπειρια του ως παλιος drifter ωστε να χαιρομαι και εγω το πισωκινητο μωρο μου.

thanks you quaife!!!

ThaNOS E46coupe
03-09-10, 22:29
καλως ήρθες λοιπόν στο φόρουμ κ σου έυχομαι να χαίρεσαι πλέον τον 36άρα σου όσο πιο καλά μπορείς...αν κ ειναι λίγο φύσκολο με 1600 να ντριφτάρεις. αλλα αργοτερα πετα πάνω ένα δυομησάρι κ τοτε θα δείς την πραγματική διαφορά...καλή συνέχεια !!!!!!

ziaba
04-09-10, 11:46
Μαζί το 25αρι ένα μπλοκε θα ναι απαραίτητο για να μην ξανάτρακάρείς χτυπά ξύλο κάνοντας τις ταρζανες

nik200
04-09-10, 14:05
μην ανησυχεις mike....εισαι σε καλα χερια....
με την καταλληλη καθοδηγηση και καποιες φορες στην πιστα θα σαι οκ....

NIKOS Z3
04-09-10, 15:31
με το καλο και να ανεβασεις βιντεακια!!!

Stunt Mike
05-09-10, 11:38
Τα πρωτα βηματα του miken636 σε γνωστο,εξαιρετικα γλυστερο χωρο,ηταν ενθαρρυντικα για την συνεχεια της πορειας του στο παιχνιδι για μεγαλα παιδια!Μιαμιση ωρα υπεφερε το κακομοιρο 316!Πηρε παραμαζωμα 3-4 διαχωριστικα(λαστιχα) αλλα στο τελος της ημερας την εβγαζε την εικονικη διαδρομη με το πλαι!

sofos 2.8i
06-09-10, 14:41
Καλως ηρθες λοιπον φιλε μου κι απο μενα!''Να μην φοβασε το πισωκινητο αυτοκινητο αλλα να το σεβεσαι''μου ειχε πει ο πατερας μου στα πρωτα μου βηματα,ετσι κι εγω σου μεταφερω αυτη την συμβουλη οχι για να στο παιξω καπως,αλλα γιατι οντως σε αναλογες περιπτωσεις εχω σωθει στη κυριολεξια απο σιγουρο στουκι!Και γενικα εγω πιστευω πρεπει να σεβομαστε οτιδηποτε μηχανοκινητο,γιατι δεν μας παει, εμεις το παμε,αρα αναλογη πρεπει να ειναι και η συμπεριφορα μας!!!Τεσπα,καλα να περασεις στη παρεα μας!Και με την παντα οπου σε περνει!!!

rapid_fast
06-09-10, 15:20
καλησπερα σε ολους.ειμαι και εγω κατοχος ενος πανεμορφου e36 1600 προς το παρων.Θα ηθελα αυτο το threat να ειναι λιγο διαφορετικο απο ολα τα αλλα.τι εννοω...πριν λιγους μηνες ειχα ενα τρακαρισμα με το bmw μου και απο τοτε το φοβομουν,η μαλλον φοβομουν τον εαυτο μου.Καθως δεν ξαναειχα πισωκινητο ποτε στο παρελθον το οδηγουσα πολυ λανθασμενα και δεν ντρεπομαι να το πω.Ωσπου ηρθε το σημερα και ενας φιλος δεχτηκε να με μαθει για οσο χρονικο διαστημα απαιτηθει να μαθω να οδηγω σωστα επιτελους το αμαξι αυτο και να το χαιρομαι.Να μαθω που ξεκολλαει πως γλυστραει ισως ακομα και να ντριφταρω αν αποδειχθω καλος μαθητης.Θα ηθελα να τον ευχαριστησω λοιπον για την υπομονη του να μου περασει την εμπειρια του ως παλιος drifter ωστε να χαιρομαι και εγω το πισωκινητο μωρο μου.

thanks you quaife!!!

Είσαι αντιφατικός νομίζω...
Οδηγάω σωστά, σίγουρα δεν έχει να κάνει με γλύστρες.
Ο μόνος κανόνας είναι, αν μπείς σε μια στροφή, να κρατάς το γκάζι κόκκαλο σταθερό.
Ολα τα άλλα είναι υπερβολές και αποσταθεροποιούν το όχημα.
Μήπως ζητάς κάτι διαφορετικό??
Τι θα σου μάθει ο φίλος σου?
1) Να ξέρεις να στρίβεις με 110 εκεί που οι άλλοι μπορούν μέχρι 70??
2) Να στρίβεις και εσύ με 70 αλλά με πλαγιολίσθιση??
3) Να στρίβεις με 50 και χαμογελας?

Παναγιώτης..

sofos 2.8i
06-09-10, 19:30
Είσαι αντιφατικός νομίζω...
Οδηγάω σωστά, σίγουρα δεν έχει να κάνει με γλύστρες.
Ο μόνος κανόνας είναι, αν μπείς σε μια στροφή, να κρατάς το γκάζι κόκκαλο σταθερό.
Ολα τα άλλα είναι υπερβολές και αποσταθεροποιούν το όχημα.
Μήπως ζητάς κάτι διαφορετικό??
Τι θα σου μάθει ο φίλος σου?
1) Να ξέρεις να στρίβεις με 110 εκεί που οι άλλοι μπορούν μέχρι 70??
2) Να στρίβεις και εσύ με 70 αλλά με πλαγιολίσθιση??
3) Να στρίβεις με 50 και χαμογελας?

Παναγιώτης..
Συνονοματε νομιζω επιασες το φιλο απο τα μουτρα!Καλωσορισε τον πρωτα!Εξαλλου οπως νιωθει ο καθενας!!!!!!!!Οι αποψεις σου βεβαια δεν ειναι σε καμια περιπτωση λαθος!

MIKEN636
06-09-10, 19:49
ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες σας...
το θεμα μου ειναι να καταλαβω πως λειτουργει η πισω κινηση και οχι να μαθω να οδηγαω.ειμαι στο τιμονι απο 8 χρονων δεν ειμαι νεος.οταν πας να κανεις σεμιναρια ασφαλους οδηγησης δεν πας να μαθεις οδηγηση απο το μηδεν,πας να καταλαβεις την νοοτροποια του οχηματος αου και να το νιωσεις.Αυτο ανελαβε να κανεις ο Φιλος.Αν σας ενοχλει ο ορος 'παντα' δεχτειτε τον ορο ασφαλη οδηγηση!!!

Stunt Mike
06-09-10, 22:36
Ο MikeN636 δεν εχει αναγκη να μαθει να οδηγει.....Να ντριφταρει θελει ο ανθρωπος,να μαθει την τεχνικη και ν'αποκτησει τη δυνατοτητα να ελεγχει τ'αμαξι του σε καθε συνθηκη γλυστρηματος,εθελημενου ή οχι...Να εκλειψει ο φοβος και να υπερισχυσουν τα (εκπαιδευμενα) αντανακλαστικα του σε μια κακη στιγμη....Για να φτασει σ'αυτο το επιπεδο ομως,πρωτα πρεπει ν'αποκτησει τις βασικες γνωσεις πανω στο αντικειμενο και να παιδευτει πανω σ'αυτο....

rapid_fast
07-09-10, 01:02
Οκ,
σας κατάλαβα..
Δεν το είπα με κακή πρόθεση πάντως, απλά ήθελα να καταλάβω..

ziaba
07-09-10, 07:11
Aλλo να μαθαίνεις να κάνεις πάντες κουλουράκια να πηγαίνεις με το πλάι κ να κάνεις να υποφέρει το εργαλείο σου στ πίστα κ aλλo να μαθαίνεις να οδηγας με ασφάλεια πιστεύω είναι 2 εντελώς διαφορετικά "σπορ"

nik200
07-09-10, 13:35
βρε παιδια απλα πραγματα...με το να μαθεις να κανεις drift δεν σημαινει οτι εισαι ο θεος...απλα θεωρω οτι κατανοεις πολυ πιο ευκολα τα ορια του αμαξιου σου, διοτι στον drift τα ξεπερνας και μαθαινεις πως να μην στραμπουλας το πισωκιντο σου στην καθημερινη ζωη...με αποτελεσμα να πηγαινεις πολυ γρηγοροτερα....απλα η φοβια της υπερστροφης-υποστροφης σου φευγει με τον καιρο παντα και την εμπειρια..

αυτο θεωρω οτι θελει ο mike, μια πιο σωστη αντιληψη του πισωκινητου του...κατι που πιστευω θα μαθει σιγα σιγα...

Stunt Mike
07-09-10, 17:28
βρε παιδια απλα πραγματα...με το να μαθεις να κανεις drift δεν σημαινει οτι εισαι ο θεος...απλα θεωρω οτι κατανοεις πολυ πιο ευκολα τα ορια του αμαξιου σου, διοτι στον drift τα ξεπερνας και μαθαινεις πως να μην στραμπουλας το πισωκιντο σου στην καθημερινη ζωη...με αποτελεσμα να πηγαινεις πολυ γρηγοροτερα....απλα η φοβια της υπερστροφης-υποστροφης σου φευγει με τον καιρο παντα και την εμπειρια..

αυτο θεωρω οτι θελει ο mike, μια πιο σωστη αντιληψη του πισωκινητου του...κατι που πιστευω θα μαθει σιγα σιγα...

Ετσι ακριβως Νικο...Αντε ελα και συ για βοηθεια,μην βγαζεις την ουρα σου εξω!!:cheers:Ειπαμε να τον βοηθησουμε ε?? :) Υ.Γ. Πηρα 16αρες με λαστιχα οκταετιας φιλε!!Θα τα βαλουμε στο 316 να λιωσει στο ντριφτ....Μετα θα τα βαλω στο δικο μου:drive2:

nik200
08-09-10, 09:13
Ετσι ακριβως Νικο...Αντε ελα και συ για βοηθεια,μην βγαζεις την ουρα σου εξω!!:cheers:Ειπαμε να τον βοηθησουμε ε?? :) Υ.Γ. Πηρα 16αρες με λαστιχα οκταετιας φιλε!!Θα τα βαλουμε στο 316 να λιωσει στο ντριφτ....Μετα θα τα βαλω στο δικο μου:drive2:

ολα θα γινουν απλα να μαζευτω και εγω λιγακι...ξερεις φτιαξιματα, αγορες και μετα οπου θελετε παμε...

nik200
22-09-10, 07:42
εγω απο θεμα αμαξιου ειμαι ετοιμος...φυγαμε για πιστα....περα απο τους μιχαληδες (οι οποιοι εννοουνται) οσοι αλλοι θελουν ειναι παντα ευπροσδεκτοι..παμε να φαμε κανα λαστιχο..σκουριασαμε...χιχιχχιιχ:nutkick:

υγ. εκεινος ο kloukakis που ειναι???θα αρχισω να βαζω απουσιες...χχιχχιιχιχιιχ

BMW_E36_328i
30-09-10, 08:41
καλως ήρθες στην παρεα !!

nikos1400
08-10-10, 07:22
Κατ'αρχην καλως το φιλο μας ! Θα περασει καλα εδω.
:nod:


Δευτερον, σωστα μιλατε ολοι σας απο πανω αλλα να συμπληρωσω και εγω
οτι το ντριφτ και η ασφαλης οδηγηση ΔΕΝ ειναι ξεχωριστα πραγματα.
(Το θεμα ειναι να ξεχωριζουμε ποτε πρεπει να γινεται το καθενα.)

Το να μαθεις τη συμπεριφορα του αυτοκινητου σου σε ακραιες συνθηκες (ειτε καιρου, ειτε προσφυσης ή και κατι αλλο ή και συνδυασμο τους) νομιζω ειναι το καλυτερο.
Ειναι κατι που δεν εχουν ολοι την ευχερεια, το χρονο, το χωρο να το κανουν.

Νομιζω πολυ καλα το κανετε, και ζηλευω.
Και μολις βρω και εγω ευκαιρια, θα βρω καταλληλο χωρο να παω να παιξω.
:drive2:

Stunt Mike
08-10-10, 09:02
Κατ'αρχην καλως το φιλο μας ! Θα περασει καλα εδω.
:nod:


Δευτερον, σωστα μιλατε ολοι σας απο πανω αλλα να συμπληρωσω και εγω
οτι το ντριφτ και η ασφαλης οδηγηση ΔΕΝ ειναι ξεχωριστα πραγματα.
(Το θεμα ειναι να ξεχωριζουμε ποτε πρεπει να γινεται το καθενα.)

Το να μαθεις τη συμπεριφορα του αυτοκινητου σου σε ακραιες συνθηκες (ειτε καιρου, ειτε προσφυσης ή και κατι αλλο ή και συνδυασμο τους) νομιζω ειναι το καλυτερο.
Ειναι κατι που δεν εχουν ολοι την ευχερεια, το χρονο, το χωρο να το κανουν.

Νομιζω πολυ καλα το κανετε, και ζηλευω.
Και μολις βρω και εγω ευκαιρια, θα βρω καταλληλο χωρο να παω να παιξω.
:drive2:

Ελα μαζι μας!!!:cheers:Εχουμε βρει ωραια μερη για παιχνιδι:drive2:

nikos1400
08-10-10, 09:36
Μωρε, αμα μπω στο καραβι και ανεβω, αξιζει να τη δοκιμασω αυτη την αλανα !
Φαινεται περιπτωση, και ανεξοδη απο λαστιχα !
:ylsuper:

ckorolis
09-10-10, 01:10
Καλώς ήρθες φίλε.... καλά μαθήματα....

sotiris 328i
13-10-10, 15:29
Καλως ηρθες!!