PDA

Επιστροφή στο Forum : ΑΛΑΝΑ ΣΕΣΙ


gearboxer
06-09-10, 16:16
Ναι..μιλάω για τη γνωστή "παιδικά χαρά" για όλους εμάς του πισωκίνητους στο Σέσι Κορωπίου..

Έχει κάποιος να μας πεί αναλυτικές οδηγίες πρόσβασης ή ακόμα καλύτερα κάποιο στίγμα GPS?

Το καλύτερο walkthrough που έχω βρεί είναι αυτό http://anarrixisi.gr/wiki/%CE%A3%CE%AD%CF%83%CE%B9

120ihatch
06-09-10, 16:37
Aπο MLS Destinator 4800

Tαχ κώδικας 19400

Συντεταγμένες:

Μηκ. 23.82814 Ε, ..... Πλα. 37.91396 Ν


.
.
.

gearboxer
06-09-10, 16:57
Aπο MLS Destinator 4800

Tαχ κώδικας 19400

Συντεταγμένες:

Μηκ. 23.82814 Ε, ..... Πλα. 37.91396 Ν


.
.
.


You are the Best!..Είναι αλήθεια ότι μεσολαβεί χωματόδρομος-σπαστήρι;...

Stunt Mike
06-09-10, 17:49
Εχεις πμ...

gearboxer
06-09-10, 19:53
Εχεις πμ...

Nα σαι καλά φίλε μου!Ο θεός να παίρνει Nm ροπής απο μένα και να τα δίνει σε σένα! (όχι ότι σου λείπουν κιόλας!:D )

Stunt Mike
06-09-10, 22:22
Nα σαι καλά φίλε μου!Ο θεός να παίρνει Nm ροπής απο μένα και να τα δίνει σε σένα! (όχι ότι σου λείπουν κιόλας!:D )

Δωστε,δωστε μου ροπη!!!Ποτε δεν ειναι αρκετη!!!:ices_ange

paganis
06-09-10, 23:26
νομιζω ...οτι εχουν κλεισει τον δρομο ,πλεον με χωμα..

gearboxer
06-09-10, 23:43
Κατά καιρούς οι κάτοικοι της περιοχής λόγω της φασαρίας μπαζώνουν το δρόμο με χώμα για εμποδίσουν το κόσμο να χαρεί..γαμώ τη μιζέρια τους...ισάριθμές φορές όμως οι ντριφτάδες έχουν ανοίξει το πέρασμα..

Εδώ βλέπω τα παιδιά απο το drift club έχουν χθεσινές φωτογραφίες...http://www.driftclub.gr/driforum/showthread.php?t=2180&page=63

kallitexni$
07-09-10, 01:04
Μη μασάτε ,εκεί είμαστε κάθε Κυριακή...
Οσοι πιστοί προσέλθετε να γνωριστούμε.

Stunt Mike
07-09-10, 17:20
Ανοιχτα ειναι,εκει ειμασταν πριν μερικες μερες..Αλλα απ'οτι εχω καταλαβει μερικοι ανεβαινουν και νυχτιατικα,οποτε καταλαβαινετε οτι η φασαρια ειναι ανυποφορη για οποιον μενει σε ακτινα χιλιομετρου....

harrisdriver
07-09-10, 23:33
Που ακριβως ειναι αυτο το μερος? Θα κανονιστει καμια μαζικη συναντηση?

Stunt Mike
08-09-10, 07:53
Συναδελφοι,μπορει να τη λεμε αλανα αλλα το μερος δεν ειναι τοσο μεγαλο....Αν μπουν πανω απο 3 αυτοκινητα μεσα θα'ναι γυρω-γυρω ολοι και στη μεση ο φαναρτζης!

gearboxer
29-09-10, 15:01
http://www.youtube.com/watch?v=j6kWgtIglFY&feature=player_embedded

Stunt Mike
29-09-10, 15:35
Πολυ χωμα κατεβασε η τελευταια βροχη!!!Κι απ'οτι φαινεται γλυστραει λιγοτερο απ'οτι αλλες φορες...ξεπλυθηκε...

stef
29-09-10, 18:52
Εγώ λέω να το στείλετε και στην αστυνομία.....
Μετά μην παραπονιέστε ότι "βρέθηκαν" στρουμφάκια εκεί καμια μέρα....

gearboxer
29-09-10, 23:19
Ούτε ξέρουν ούτε θέλουν να μάθουν που είναι ούτε νοιάζονται κιόλας οι μπάτσοι φίλε μου για να έρθουν στο σέσι και να σου κάνουν παρατήρηση ότι..καις τα λάστιχα σου στη μέση του πουθενά, εκτός κατοικημένης περιοχής ή δημοσίου δρόμου και χωρίς οποιαδήποτε καταγγελία ενόχλησης..

Το πιο πιθανό είναι να βρεθεί ένας μπάρμπας κάτοικος της περιοχής που μετά τη σύνταξη ψάχνει ευκαιρίες να δώσει νόημα και περιπέτεια στη ζωή του, ο οποίος έπειτα απο προσπάθειες και διασυνδέσεις με τα λαμόγια στον δήμο θα βάλει ένα σκαπτικό να την ξυλώσει για να πίνει μετά ήρεμα τον καφέ του στο αυθαίρετο..

rapid_fast
29-09-10, 23:52
http://www.youtube.com/watch?v=j6kWgtIglFY&feature=player_embedded

Ποιά είναι η πλάκα να το κάνεις με 5-6χλμ, και να χάνεις και το δεύτερο λάστιχο???
Να μήν πώ ότι το αυτοκίνητο είναι και υποστροφικό μέχρι θανάτου...
Με 60 μπορείς να το φέρεις βόλτα??
(σοβαρά το λέω, δεν κάνω πλάκα..)

nik200
30-09-10, 07:49
Ποιά είναι η πλάκα να το κάνεις με 5-6χλμ, και να χάνεις και το δεύτερο λάστιχο???
Να μήν πώ ότι το αυτοκίνητο είναι και υποστροφικό μέχρι θανάτου...
Με 60 μπορείς να το φέρεις βόλτα??
(σοβαρά το λέω, δεν κάνω πλάκα..)

θα σου πω ποια ειναι η πλακα φιλε rapid...γιατι και εγω δεν καταλαβαινα στην αρχη τι εστι σεσι...ειναι ο παραδεισος του αδυναμου αυτοκινητου...δηλαδη 1000αρι σταρλετ γυριζει ευκολα εκει....οποτε για καποιον που δεν ξερει να κανει ουτε σβουρες ειναι ιδανικο...καθως 1)αστυνομια δεν ασχολειται 2)λαστιχα δεν τρως 3)μαθαινεις πως πλαναρει το αυτοκινητο σου σε συνθηκες ελαχιστης προσφυσης.....που στο κατω κατω να τα κανεις σε δρομο γυαλι ειναι λαθος αν δεν ξερεις, καθως δεν ξερεις τι μπορει να συμβει....οποτε με μια σχετικη ασφαλεια και τζαμπα μαθαινεις λιγα πραγματακια.....μην ξεχναμε οτι δεν μπορουν ολοι να δινουν 20-30 ευρω να πανε σε μια πιστα....οποτε απο το να γινονται στο δρομο χιλιες φορες σεσι....

Fanatic
30-09-10, 08:59
Η αισθηση οντως ειναι σαν να οδηγεις σε παγο σχεδον. Κατι σαν την αραχνη σε σχολες ασφαλους οδηγησης. Περα απο την πλακα των donuts κτλ οντως μαθαινεις το αυτοκινητο σου σε συνθηκες χαμηλης προσφυσης και καταλαβαινεις πως αντιδρα σε αυτο το οριο.

gearboxer
30-09-10, 09:17
Ποιά είναι η πλάκα να το κάνεις με 5-6χλμ, και να χάνεις και το δεύτερο λάστιχο???
Να μήν πώ ότι το αυτοκίνητο είναι και υποστροφικό μέχρι θανάτου...
Με 60 μπορείς να το φέρεις βόλτα??
(σοβαρά το λέω, δεν κάνω πλάκα..)

Εντάξει εμείς που δεν είμαστε Senna όπως εσύ την βρίσκουμε έτσι, μαθαίνουμε το αυτοκίνητό μας σαν αρχή και κάποια στιγμή σιγά σιγά φτάνουμε τις ικανοτητές σου μετά απο 10-20 χρόνια...

rapid_fast
30-09-10, 12:54
θα σου πω ποια ειναι η πλακα φιλε rapid...γιατι και εγω δεν καταλαβαινα στην αρχη τι εστι σεσι...ειναι ο παραδεισος του αδυναμου αυτοκινητου...δηλαδη 1000αρι σταρλετ γυριζει ευκολα εκει....οποτε για καποιον που δεν ξερει να κανει ουτε σβουρες ειναι ιδανικο...καθως 1)αστυνομια δεν ασχολειται 2)λαστιχα δεν τρως 3)μαθαινεις πως πλαναρει το αυτοκινητο σου σε συνθηκες ελαχιστης προσφυσης.....που στο κατω κατω να τα κανεις σε δρομο γυαλι ειναι λαθος αν δεν ξερεις, καθως δεν ξερεις τι μπορει να συμβει....οποτε με μια σχετικη ασφαλεια και τζαμπα μαθαινεις λιγα πραγματακια.....μην ξεχναμε οτι δεν μπορουν ολοι να δινουν 20-30 ευρω να πανε σε μια πιστα....οποτε απο το να γινονται στο δρομο χιλιες φορες σεσι....

Είσαι πολύ σωστός, και λογικός..
Και μου έλυσες την απορία..
+1000:drive2:

rapid_fast
30-09-10, 12:58
A....
Εναν admin σας παρακαλώ..
Εριξα αρνητική αντι για θετική κατά λάθος στον nik200...
Σας παρακαλώ...

nik200
30-09-10, 15:59
συγνωμη αλλα δεν μπορω να κρατηθω.....

http://www.youtube.com/watch?v=5quw2DgbPcI

rapid_fast
30-09-10, 16:03
Συγγνώμη,
δεν ξέρω τι άλλο να πω...
ειμαι...:bs:

nik200
30-09-10, 16:11
καλα πλακα κανεις rapid...σιγα ρε φιλε λαθη γινονται....απλα οταν ειδα οτι μου ριξες καταλαθος μου ρθε να βαλω το συγκεκριμενο βιντεο..οπου ξεραθηκα απο τα γελια.....καλη καρδια φιλε rapid...δεν τρεχει τιποτα..στο κατω κατω καποιος admin θα το διορθωσει...no harm done...

panos90
30-09-10, 16:29
Οπως τα λεει ο Nik.
εγω εκει εμαθα πως συμπεριφερεται το αμαξι..

και μην νομιζετε οτι ειναι ο παραδεισος της γλυστρας ..

εχω βρεθει σε δρομους που γλυστρανε 2 φορες απο αυτο στο σεσι.

επισης ηταν ενας καλος τροπος στο να τεσταρω το esp Μου, δηλαδη εμπαινα με 40 και εκοβα αποτομα το τιμονι με γκαζι (με πισωκινητο).

που κατεληγες ειτε σε μουτρα (τρελα να σερνεται η μουρη 5 μετρα) ειτε σε σβουρα.

με το dsc On Με κραταγε στη γραμμη μου, οπως εδειχνε το τιμονι.
με το dsc Μια φορα πατημενο μου εκανε ενα τσακ και φρεναρε τον κ@λο που ειχε φυγει καπως.
με το dsc τερμα off Μου εκανε μια ωραια σβουρα ... την οποια συνεχισα κανοντας 8αρακια... χεχεχε

και δεν τρως και λαστιχα...

επισης μπορει να ηταν ενας απο τους λογους που ειχα σωθει ,
οταν σε ΜΠΡΟΣΤΟκινητο με 3η και 50 χιλιομετρα σε στροφη μου διπλωσε τοσο που δεν εβλεπα δρομο...
και καταφερα να το επαναφερω... (δεν ειχα ουτε χρονο το διπλωμα τοτε....)
δεν ειχε esp το συγκεκριμενο αμαξι και αν δεν τα καταφερνα θα κατεληγα σε χαντακι ~1,5 μετρου και βραχους με χωματα..

και μπροστοκινητο να εχεις αξιζει να πας μια βολτα...

mike21
30-09-10, 16:36
εγώ δέν θα σχολιάσω την οδηγική ικανότητα κανενός,αλλά δεν νομίζω ότι μαθαίνεις τίποτα εκεί,άλλη συμπεριφορά και αντίδραση έχει το αυτοκίνητο με 5,άλλη με 50,άλλη με 150,εάν είσαι στο πλάι με 150 και υπερδιορθώσεις δεν θα καταλάβεις απο πού σου ήρθε,στην ίδια κατάσταση βρίσκονται τα αντανακλαστικά του εκάστοτε οδηγού συγκρίνοντας τις δύο περιπτώσεις;να μάθεις τί;όταν κάλλιστα με το ένα χέρι μπορείς να ξύνεσαι,το να μου πείτε ότι πάτε εκεί να ξεκ@υλώσετε,να το δεχτώ,το να μου λέτε ότι πάτε για να μάθετε το αμάξι κτλ εμένα τουλάχιστον μου φαίνετε αστείο

panos90
30-09-10, 16:40
καλυτερα αυτο παρα απο το τιποτα.

// μην ειμαστε απολυτοι - εσυ μπορει να μεγαλωσες σε πιστες η να υπηρχαν δρομοι οταν ησουν νεος που δεν φοβοσουν μην σε πιασει αστυνομικος.

// αν δεις καλυτερα ειναι ενα οικοπεδο - λωριδα. εγω μεχρι 50 εχω παει εκει και εχω κανει στραβοτιμονιες.. το πολυ πολυ να καταληξω στα χωματα. καλυτερα αυτο παρα να βρεθω σε κανα γκρεμο...

//αυτο που λες για τα χιλιομετρα, φυσικα και παιζει ρολο. αλλα οταν δεν ξερεις τι γινεται στα 5-50 χιλιομετρα τοτε τι τυχη θα εχεις στα 100? γι αυτο λεω, καλυτερα αυτο παρα το τιποτα!!!!!

mike21
30-09-10, 16:49
καλυτερα αυτο παρα απο το τιποτα.

// μην ειμαστε απολυτοι - εσυ μπορει να μεγαλωσες σε πιστες η να υπηρχαν δρομοι οταν ησουν νεος που δεν φοβοσουν μην σε πιασει αστυνομικος.

// αν δεις καλυτερα ειναι ενα οικοπεδο - λωριδα. εγω μεχρι 50 εχω παει εκει και εχω κανει στραβοτιμονιες.. το πολυ πολυ να καταληξω στα χωματα. καλυτερα αυτο παρα να βρεθω σε κανα γκρεμο...

δέν το κατακρίνω,καλά κάνετε και πάτε,και εγώ πήγαινα σε κάτι αντίστοιχο,αλλά όχι ότι έμαθα να στρίβω επειδή πήγαινα εκεί,δεν λέω για κάποιες ώρες νοιώθεις ότι είσαι ο θεός του drift,αλλά όχι ότι έχει καμία σχέση με πραγματικές συνθήκες οριακής οδήγησης.

panos90
30-09-10, 17:01
μα εγω δεν λεω για "ντριφτ" . ουτε νιωθω ο αρχοντας του τιμονιου.

λεω σε ατυχη περιπτωση.

δες το σκηνικο που μου ετυχε.
καλοκαιρι και ελληνικος δρομος γυαλι οσο δεν παει, γλυστραγε πιο πολυ απο το σεσι και με μπροστοκινητο μου διπλωσε.
(και σε αυτους που σκεφτονται πονηρα, οχι δεν το προκαλεσα με φλικ. απλα στα καλα του καθομενου μου εφυγε.)

σκεφτομαι τα μαθηματα που μου εκανε αυτος ο καραγκιοζης με το yaris και μου ερχεται να βαλω τα ΚΛΑΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΤΑ ΓΕΛΙΑ!! ΔΕΝ ΣΕ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΟ ΣΤΗ ΣΦΑΓΗ.

οι δρομοι της ελλαδας ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.

θεωρω , και ειμαι απολυτος σε αυτο, οτι σε ενα τεταρτο στο σεσι μαθαινεις περισσοτερα και ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ πραγματα, σε σχεση με 20 ωρες μαθηματων που θελει για να πας στην εξεταση, η οποια επικεντρωνεται στο αφημα του συμπλεκτη σε ανηφορα και στοπ. τι γελοιοι...

mike21
30-09-10, 17:14
μα εγω δεν λεω για "ντριφτ" . ουτε νιωθω ο αρχοντας του τιμονιου.

λεω σε ατυχη περιπτωση.

δες το σκηνικο που μου ετυχε.
καλοκαιρι και ελληνικος δρομος γυαλι οσο δεν παει, γλυστραγε πιο πολυ απο το σεσι και με μπροστοκινητο μου διπλωσε.
(και σε αυτους που σκεφτονται πονηρα, οχι δεν το προκαλεσα με φλικ. απλα στα καλα του καθομενου μου εφυγε.)

σκεφτομαι τα μαθηματα που μου εκανε αυτος ο καραγκιοζης με το yaris και μου ερχεται να βαλω τα ΚΛΑΜΑΤΑ, ΟΧΙ ΤΑ ΓΕΛΙΑ!! ΔΕΝ ΣΕ ΜΑΘΑΙΝΟΥΝ ΤΙΠΟΤΑ ΚΑΙ ΣΕ ΑΦΗΝΟΥΝ ΣΑΝ ΠΡΟΒΑΤΟ ΣΤΗ ΣΦΑΓΗ.

οι δρομοι της ελλαδας ΔΕΝ ΠΑΛΕΥΟΝΤΑΙ.

θεωρω , και ειμαι απολυτος σε αυτο, οτι σε ενα τεταρτο στο σεσι μαθαινεις περισσοτερα και ΠΙΟ ΧΡΗΣΙΜΑ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΣΦΑΛΕΙΑ ΣΟΥ πραγματα, σε σχεση με 20 ωρες μαθηματων που θελει για να πας στην εξεταση.

φίλε μου είναι τόσες πολλές και διαφορετικές οι συνθήκες στις οποίες μπορείς να βρεθείς που θα έπρεπε να κάνουμε μαθήματα για δέκα χρόνια,τι αμάξι έχεις,άν έχει υγρασία,σε τι κατάσταση είναι το αμάξι,πόσα άλογα είναι το αμάξι,τι ώρα είναι,έβρεξε το προηγούμενο βράδυ,το σκηνικό είναι τόσο σύνθετο που δεν καλύπτεται με το τίποτα,ο δάσκαλος θα σου μάθει πέντε βασικά πραγματάκια και τα υπόλοιπα θα τα μάθεις στην πορεία,όσο αφορά το σέσι καλό είναι για παιχνίδι,απο εκεί και έπειτα ούτε με το δρόμο έχει σχέση ούτε με τη πίστα

panos90
30-09-10, 18:29
οκ ας κατσουμε με σταυρωμενα τα χερια και οταν μπουμε σε αμαξι χωρις esp να εχουμε μια εικονιτσα της παναγιας μαζι μας.

mike21
30-09-10, 18:59
βρήκες άνθρωπο τώρα να μιλήσεις για ηλεκτρονικά,οδηγάω ένα αμάξι δύστροπο με 320 άλογα και μπλοκέ,αν στηριζόμουνα στα ηλεκτρονικά θα το είχα βάλει αγγελία,αλλά άσχετα με αυτό,στο σέσι η max ταχύτητα που στρίβεις είναι 30χλμ,να είμαι απλόχερος,ούτε τόσο δεν είναι,σε τί μπορεί να σε ωφελήσει αυτό;σε πιό δρόμο πηγαίνεις με 30χλμ;και τι σχέση έχει η αντίδραση του οχήματος στα 30 με τα 90,οι αντιδράσεις του αυτοκινήτου είναι δέκα φορές πιό γρήγορες και απότομες,και αντίστοιχες πρέπει να είναι και oι διορθώσεις του οδηγού,αλλιώς άντε γειά,ο εκάστοτε οδηγός πρέπει να μάθει να αντιδράει στις ταχύτητες τις οποίες θα κινείται,όχι σε slow motion,πού θα γίνει αυτό;σε πίστα,δεν υπάρχει πίστα;στο δρόμο,σε κομμάτια που δεν θέτεις τη ζωή σου ή την ζωή των άλλων σε κίνδυνο,σταδιακά,δεν θα βρείς τα οριά σου ή τα όρια του αυτοκινήτου απο τη μία μέρα στην άλλη.

Fanatic
30-09-10, 19:28
βρήκες άνθρωπο τώρα να μιλήσεις για ηλεκτρονικά,οδηγάω ένα αμάξι δύστροπο με 320 άλογα και μπλοκέ,αν στηριζόμουνα στα ηλεκτρονικά θα το είχα βάλει αγγελία,αλλά άσχετα με αυτό,στο σέσι η max ταχύτητα που στρίβεις είναι 30χλμ,να είμαι απλόχερος,ούτε τόσο δεν είναι,σε τί μπορεί να σε ωφελήσει αυτό;σε πιό δρόμο πηγαίνεις με 30χλμ;και τι σχέση έχει η αντίδραση του οχήματος στα 30 με τα 90,οι αντιδράσεις του αυτοκινήτου είναι δέκα φορές πιό γρήγορες και απότομες,και αντίστοιχες πρέπει να είναι και oι διορθώσεις του οδηγού,αλλιώς άντε γειά,ο εκάστοτε οδηγός πρέπει να μάθει να αντιδράει στις ταχύτητες τις οποίες θα κινείται,όχι σε slow motion,πού θα γίνει αυτό;σε πίστα,δεν υπάρχει πίστα;στο δρόμο,σε κομμάτια που δεν θέτεις τη ζωή σου ή την ζωή των άλλων σε κίνδυνο,σταδιακά,δεν θα βρείς τα οριά σου ή τα όρια του αυτοκινήτου απο τη μία μέρα στην άλλη.


Θεωρω οτι το βλεπεις υπερβολικα...δεν λεει κανεις οτι αμα πας εκει παει τελειωσε το θεμα εισαι οδηγαρα αλλα να σου πω κατι απλα...αν εχεις νιωσει μερικες φορες σαν αισθηση το αυτοκινητο να μην παταει κατω, τα αντανακλαστικα σου θα αντιδρασουν διαφορετικα απο το αν δεν εχεις νιωσει ποτε ενα αυτοκινητο εκτος ελεγχου. Δεν σημαινει τιποτα απολυτο αλλα αμα τυχει καποια στραβη εχεις μια Α ελπιδα παραπανω να διορθωσεις ισως.

gearboxer
30-09-10, 19:38
....σε πίστα,δεν υπάρχει πίστα;στο δρόμο,σε κομμάτια που δεν θέτεις τη ζωή σου ή την ζωή των άλλων σε κίνδυνο,σταδιακά,δεν θα βρείς τα οριά σου ή τα όρια του αυτοκινήτου απο τη μία μέρα στην άλλη.

1)Διάβασε ξανά αυτό που έγραψες
2)Μετά σκέψου την καθημερινότητα ενός ανθρώπου (που δεν αλωνίζει για να βρεί μία καλή πλατέια σε όλη την Αττική παρά δουλεύει μέχρι το απόγευμα και χρόνο έχει μόνο μία Κυριακή (και αν)
3)Αν παρόλαυτα επιμένεις να προτείνεις την σταδιακή εκμάθηση του αυτοκινήτου σε κατοικημένες περιοχές να ξέρεις ότι όσο και να είσαι σίγουρος υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σκοτώσεις ή να σκοτωθείς ειδικά με τα χιλιόμετρα που αναφέρεις.

Υ.Γ1: Έλα καμία Κυριακή να δείς τι γίνεται απο το driftclub εκει πάνω και με πόσα χιλιόμετρα μπαίνουν και πλαγιάζουν κάποιοι (όχι εγώ)..σίγουρα δεν είναι 30χλμ/ώρα..
Υ.Γ2: Κανείς δεν είπε ότι απο εκεί πάνω φεύγεις οδηγάρα και ανελέητος drifter.Πρωπάντων πάς για να διασκεδάσεις και μέσα σε αυτό μαθαίνεις απο τα λάθη σου κυρίως.
Υ.Γ3: Αν είσαι εισοδηματίας που έχεις άφθονο χρόνο και χρήμα για πίστες/drift event ή απλά έχεις ικανότητες Vatanen και ελέγχεις 320 άλογα σε κατοικημένες περιοχές με απόλυτη ασφάλεια όλα τα παραπάνω αναιρούνται και έχεις δίκιο.

mike21
30-09-10, 19:49
Θεωρω οτι το βλεπεις υπερβολικα...δεν λεει κανεις οτι αμα πας εκει παει τελειωσε το θεμα εισαι οδηγαρα αλλα να σου πω κατι απλα...αν εχεις νιωσει μερικες φορες σαν αισθηση το αυτοκινητο να μην παταει κατω, τα αντανακλαστικα σου θα αντιδρασουν διαφορετικα απο το αν δεν εχεις νιωσει ποτε ενα αυτοκινητο εκτος ελεγχου. Δεν σημαινει τιποτα απολυτο αλλα αμα τυχει καποια στραβη εχεις μια Α ελπιδα παραπανω να διορθωσεις ισως.

δεν διαφωνώ σε αυτό που λές,αλλά πές μου ποιός θα ξεκινήσει να πάει στο σέσι για να σβουρίξει,(γιατί για αυτό πάνε και όχι για μαθήματα ασφαλούς οδήγησης) και δεν θα σβουρίζει και στο δρόμο όταν οι συνθήκες το επιτρέπουν;εγώ δεν νομίζω ότι υπάρχει ούτε ένας,οπότε για ποιά πρώτη αίσθηση να πούμε,καλά κάνουν και πάνε και εγώ πρό δεκαετίας πήγαινα στο πάρκιν πίσω απο το λούνα πάρκ στη βάρκιζα,ωραία ήταν,καλά περνούσαμε αλλά ως εκεί,όχι ότι με βοήθησε να εξελιχτώ σαν οδηγός.

mike21
30-09-10, 20:14
1)Διάβασε ξανά αυτό που έγραψες
2)Μετά σκέψου την καθημερινότητα ενός ανθρώπου (που δεν αλωνίζει για να βρεί μία καλή πλατέια σε όλη την Αττική παρά δουλεύει μέχρι το απόγευμα και χρόνο έχει μόνο μία Κυριακή (και αν)
3)Αν παρόλαυτα επιμένεις να προτείνεις την σταδιακή εκμάθηση του αυτοκινήτου σε κατοικημένες περιοχές να ξέρεις ότι όσο και να είσαι σίγουρος υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σκοτώσεις ή να σκοτωθείς ειδικά με τα χιλιόμετρα που αναφέρεις.

Υ.Γ1: Έλα καμία Κυριακή να δείς τι γίνεται απο το driftclub εκει πάνω και με πόσα χιλιόμετρα μπαίνουν και πλαγιάζουν κάποιοι (όχι εγώ)..σίγουρα δεν είναι 30χλμ/ώρα..
Υ.Γ2: Κανείς δεν είπε ότι απο εκεί πάνω φεύγεις οδηγάρα και ανελέητος drifter.Πρωπάντων πάς για να διασκεδάσεις και μέσα σε αυτό μαθαίνεις απο τα λάθη σου κυρίως.
Υ.Γ3: Αν είσαι εισοδηματίας που έχεις άφθονο χρόνο και χρήμα για πίστες/drift event ή απλά έχεις ικανότητες Vatanen και ελέγχεις 320 άλογα σε κατοικημένες περιοχές με απόλυτη ασφάλεια όλα τα παραπάνω αναιρούνται και έχεις δίκιο.

ποιός μίλησε για κατοικημένες περιοχές,εγώ μένω στην αθήνα,θεωρείς ότι σε ολόκληρη αττική δεν υπάρχουν απομονωμένοι δρόμοι,ιδίως στα προαστιά της οπου μπορείς να πατήσεις το αμάξι σου λίγο παραπάνω,δεν είπα να βγείς στο δρόμο να το παίζεις driftking,πρέπει να είσαι εισοδηματίας για να πάς μιά φορά το εξάμηνο σε μία πίστα,ή είναι τόσο τρομακτικό το ποσό των 60ευρώ(περίπου),όσο για το θέμα vatanen,μέχρι σήμερα ούτε έχω θίξει τις οδηγικές ικανότητες κανενός,ούτε έχω εκθειάσει τις δικές μου,έφερα ένα παράδειγμα ότι μπορούν να οδηγηθούν δυνατά αυτοκίνητα και χωρίς ηλεκτρονικά βοηθήματα,για τα χιλιόμετρα που ανέφερα δεν είπα να βγείς στο δρόμο να κάνεις drift με αυτά τα χιλιόμετρα,είπα ότι είναι διαφορετικές οι αντιδράσεις του αυτοκινήτου με αυτά τα χιλιόμετρα,και αυτή είναι η πραγματικότητα,εκεί θα χρειαστεί να δείξεις ψυχραιμία,όχι όταν πάς με δέκα,και τέλος για μένα το ότι πάμε εκεί για να μήν τα κάνουμε στο δρόμο κτλ είναι υποκρισία γιατι εάν όχι όλοι,οι περισσότεροι τα κάνουν και εκεί και στο δρόμο.

mike21
30-09-10, 20:35
1)Διάβασε ξανά αυτό που έγραψες
2)Μετά σκέψου την καθημερινότητα ενός ανθρώπου (που δεν αλωνίζει για να βρεί μία καλή πλατέια σε όλη την Αττική παρά δουλεύει μέχρι το απόγευμα και χρόνο έχει μόνο μία Κυριακή (και αν)
3)Αν παρόλαυτα επιμένεις να προτείνεις την σταδιακή εκμάθηση του αυτοκινήτου σε κατοικημένες περιοχές να ξέρεις ότι όσο και να είσαι σίγουρος υπάρχουν πολλές πιθανότητες να σκοτώσεις ή να σκοτωθείς ειδικά με τα χιλιόμετρα που αναφέρεις.

Υ.Γ1: Έλα καμία Κυριακή να δείς τι γίνεται απο το driftclub εκει πάνω και με πόσα χιλιόμετρα μπαίνουν και πλαγιάζουν κάποιοι (όχι εγώ)..σίγουρα δεν είναι 30χλμ/ώρα..
Υ.Γ2: Κανείς δεν είπε ότι απο εκεί πάνω φεύγεις οδηγάρα και ανελέητος drifter.Πρωπάντων πάς για να διασκεδάσεις και μέσα σε αυτό μαθαίνεις απο τα λάθη σου κυρίως.
Υ.Γ3: Αν είσαι εισοδηματίας που έχεις άφθονο χρόνο και χρήμα για πίστες/drift event ή απλά έχεις ικανότητες Vatanen και ελέγχεις 320 άλογα σε κατοικημένες περιοχές με απόλυτη ασφάλεια όλα τα παραπάνω αναιρούνται και έχεις δίκιο.

και όσο για το drift club,χωρίς να θίγω την ικανότητα κανενός,θα ήθελα να δώ τις ταχύτητες που αναφέρεις,όχι όμως στα κοντέρ την ώρα που σπινιάρουν,αλλα΄με ένα gps,και φόρμουλα να βάλεις δεν θα στρίψει με παραπάνω χλμ στο συγκεκριμένο μέρος.

gearboxer
30-09-10, 23:29
Εμένα φίλε μου δεν με νοιάζει αν εσύ πλαγιάζεις με 80,100 ή 120 χιλιόμετρα στο ντράφι και στο τατόι ούτε με νοιάζει αν το..gps στο Σέσι θα με εκθέσει εν τέλη απέναντί σου..Μου τη δίνουν απλά οι κλασσικοί ελληνάρες σαν κ σένα που βρίσκουν πάντα την αφορμή να σχολιάσουν και "να βάλουν τα πράγματα στη θέση τους" εκεί που πραγματικά δεν υπάρχει λόγος...Αν εσύ αρχηγέ μου πιστεύεις ότι οι άλλοι είναι μ@λ@κες και δεν συμβαδίζουν τα πιστεύω σου και οι εμπερίες σου με τις δικές τους είναι δικαίωμά σου. Είναι σαν κάποιος (ανίδεος 30άρης με honda jazz) να σχολιάσει το ότι έδωσες 10 χιλιάρικα για να φτίαξεις ένα "αμάξι 25ετίας" 320 άλογα..Αν πάλι θέλεις να μοιραστείς με τους άλλους τις γνώσεις και τις εμπειρίες σου κάντο αλλά προσεκτικά. Διότι αν κάποιοι απο εδώ ακολουθήσουν τις "οδηγίες" σου μπορεί να σκοτωθούν σε κάνενα χαντάκι στην Κηφισιά ή να πάρουν αγκαλιά μία ερημική στάση κτελ στο Κορωπί με 2 ανθρώπους μαζί. Το ίδιο μου έλεγε πριν 7 χρόνια ο ξαδερφός μου στο Αλιβέρι και τελικά σκότωσε τον φίλο και συνοδηγό του απο τούμπα...Μην παροτρίνεις ποτέ ανθρώπους που δεν ξέρεις. Εσύ είσαι μάγκας και ελέγχεις 320 άλογα αλλά εγώ μπορεί να είμαι κουλός και να σκοτώσω/σκοτωθώ με 140...Αυτά και καλή συνέχεια

mike21
01-10-10, 00:00
είπα σε κανέναν να βγεί να τρέχει στους δρόμους;είπα ότι μαθαίνεις να οδηγείς στο δρόμο,έτσι ώστε εάν κάποια στιγμή βρεθείς σε ένα απρόβλεπτο γλύστριμα με πολλά να ξέρεις πώς πρέπει να αντιδράσεις,εάν εσύ νομίζεις ότι με το να γυρνάς γύρω απο ένα λάστιχο είναι καλύτερα,εσύ να συμβουλεύεις τους άλλους να κάνουν αυτό.

rapid_fast
01-10-10, 00:53
Χμ.. εδώ, είναι ο μοναδικός που προσπαθεί να μάθει να
οδηγάει, απο όσους έχω δεί μέχρι σήμερα..

http://www.youtube.com/watch?v=K4cDz5bU-Sc&feature=related

Stunt Mike
01-10-10, 09:35
Στο Σεσι δεν μαθαινεις να οδηγεις,ουτε να ντριφταρεις...ειναι για καποιον που δεν το κατεχει το αθλημα,να βιωσει την αισθηση του αυτοκινητου που ξεκολλαει απ'την ιδανικη γραμμη και πρεπει να συνδυασει χερια,ποδια,μυαλο για να το επαναφερει.Ειναι για καποιον που βρισκεται στα σπαργανα της τεχνης της πλαγιολισθησης....Εγω πηγα τον φιλο μου που ηθελε να μαθει τ'αμαξι του,2-3 φορες απο 1 ωριτσα,εμαθε τα βασικα και τωρα θα συνεχισει με τον δυσκολο τροπο που μαθαμε ολοι...στο δρομο.Στο Σεσι του'φυγε πολλες φορες...ανωδυνα...στο δρομο μπορει να'ταν κολωνα,σταση,αμαξια,πεζοι....Τωρα το αν καποιος ντριφταρει με 300 αλογα αλλος με 500 και αλλος με 150 και ποιος την εχει μεγαλυτερη...την ικανοτητα....σκασιλα μας!Οτι μπορουμε κανουμε...μεχρι να γινει μια πιστα ντριφταδικη αποκλειστικα,οι δρομοι των Αθηναικων προαστιων θα'χουν την τιμητικη τους....

nik200
01-10-10, 09:59
είπα σε κανέναν να βγεί να τρέχει στους δρόμους;είπα ότι μαθαίνεις να οδηγείς στο δρόμο,έτσι ώστε εάν κάποια στιγμή βρεθείς σε ένα απρόβλεπτο γλύστριμα με πολλά να ξέρεις πώς πρέπει να αντιδράσεις,εάν εσύ νομίζεις ότι με το να γυρνάς γύρω απο ένα λάστιχο είναι καλύτερα,εσύ να συμβουλεύεις τους άλλους να κάνουν αυτό.

χωρις παρεξηγηση..πως μαθαινεις να οδηγεις στο δρομο???κανοντας παντες σε γλιστερα κομματια??εγω προσωπικα οταν αρχισα να κανω παντες αν ξεκιναγα με αυτη την φιλοσοφια θα χα σκοτωσει κοσμο..οποτε πηγα στην πιστα σιγα σιγα και το μαθαινα..

επισης για το drift club που αναφερθηκε οι καλοι ειναι μετρημενοι στα δαχτυλα του ενος χεριου...και φυσικα δεν μιλαω για τα 16χρονα χωρις διπλωμα με 1000αρι σταρλετ...γιαυτα το σεσι ειναι ο παραδεισος...αλλα ακομα και γιαυτα σεβομαι το γεγονος οτι πανε εκει και κανουν 5 μ@λ@κιες....σκεψου να τα εκαναν στο δρομο...μονο και μονο οι αντιδρασεις που μαθαινουν..εκει μεσα μπορει να χρειαστουν στο δρομο...περισσοτερο ψυχολογικα...να του χεις παρει τον αερα του αυτοκινητου σε εισαγωγικα παντα....γιατι δεν μαθαινονται ετσι τα αμαξια...

απο κει και περα...και για οσους εχουν καψει 5 λαστιχα στην ζωη τους το σεσι προσομοιαζει σε αρκετα καλο βαθμο συνθηκες ειτε βροχης..ειτε οταν εχει φυγει το πελμα τελειως απο τα πισω λαστιχα...και το αυτοκινητο πλαναρει και πηγαινει καθαρα με το τιμονι και οχι με το γκαζι....περιττο να πω οτι οσοι μαθανε να πηγαινουν με το πλαι υπο τετοιες συνθηκες (και με χιλιομετρα παντα) ειναι πλεον πολυ καλοι οδηγοι θεωρω....και μπορουν να σωσουν πολλα....

δεν βρισκω λογο στην αντιπαραθεση που υπαρχει...και ενα καλοστημενο αμαξι ειτε με 50 ειτε με 100 τις ιδιες ακριβως αντιδρασεις θα εχει..απλα στην δευτερη περιπτωση θα πρεπει να εισαι πολυ πιο γρηγορος.....αν παλι το αμαξι ειναι "ντεμι" στημενο θα κανει οτι να ναι...το παν ειναι παντα ο οδηγος ομως...το αυτοκινητο ποτε δεν φταιει....

mike21
01-10-10, 16:10
ρε παιδιά το ότι δεν είναι σωστό να τρέχουμε στο δρόμο είναι αποδεκτό απο όλους,πιστεύω πως όλοι συμφωνούμε σε αυτό,ποιός όμως δεν το κάνει;όσες φορές μίλησα με άτομα νεοτερά μου με το τίποτα δεν μπόρεσα να τους το περάσω,και πώς να γίνει αυτό αφού και εγώ τα ίδια έκανα,οπότε όταν με ρωτάει κάποιος πάνω σε αυτό το θέμα,αφού δέν πρόκειτε να του αλλάξω τα μυαλά ας τον συμβουλέψω κάτι που υπάρχει πιθανότητα να το κάνει,(μή κάνεις πάντες σε πλατείες,πήγαινε κάπου πιό απόμερα)τώρα εάν ο φίλος ενοχλήθηκε που είδε τη λέξη "δρόμος"δεν μπορώ να κάνω τίποτα για αυτό,δυστυχώς αυτή είναι η πραγματικότητα.

mike21
01-10-10, 16:49
θα ήθελα να σας πώ γιατί αντέδρασα έτσι με το θέμα σέσι,έχω ένα φίλο ο οποίος πήγαινε κάθε εβδομάδα εκεί,το παιδί δέν ήξερε να οδηγεί,έκανε τα πρώτα του βήματα,το κακό είναι ότι με το να περνάει ανάμεσα απο λάστιχα νόμιζε ότι έμαθε,και καρφωθηκε στο διόνυσο γυρνώντας σπίτι,μήν είστε απόλυτοι,το ίδιο νόμισμα έχει πάντοτε δύο όψεις.

rapid_fast
02-10-10, 09:13
Εγώ νομίζω, οτι όταν προσπαθείς να μάθεις, δεν έχεις κάμερες να σε τραβάνε..
Κάμερες παίρνεις, όταν θέλεις αυτό που κάνεις να το επιδείξεις..
Ετσι νομίζω, αλλά μπορεί να κάνω και λάθος..

gearboxer
02-10-10, 11:48
Πραγματικά δεν ξέρω ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα νοημοσύνης με κάποιους εδω μέσα..
Η κάθε εμπειρία και το κάθε γεγονός έχει διαφορετική επίδραση σε κάθε άτομο.
Γιατί όλοι εσείς οι διαφωτιστές κρίνετε απο τον εαυτό σας ρε μάγκες;
Το γεγονός π.χ ότι χωρίζεις με μία γκόμενα έχει διαφορετικές επιπτώσεις στον καθένα
Ο Α μπορεί να γίνει πιο δυνατός
Ο Β πιο καχύποπτος
Ο Γ μπορεί να γίνει Gay
Ο Δ μπορεί να αυτοκτονήσει.

Το ίδιο συμβαίνει με όλα και βέβαια με την οδήγηση. Το αν μαθαίνει κανείς ή όχι απο το drift στο δρόμο, στο σέσι, μέσα στο ferry ή την ώρα που πέφτεις από τον γκρεμό δεν μπορεί να το κρίνει κανείς. Συνεχίζετε μία κουβέντα που δεν οδηγεί πουθενά, είναι 120% off-topic και πραγματικά απορώ πως δεν έχει ακόμα κλειδωθεί απο κάποιον admin.

Όσο για τον φίλο senna την άλλη φορά που ένας φίλος θα πάρει το κινητό να γράψει βίντεο εμένα και τα υπόλοιπα starletακια εκεί μέσα σου υπόσχομαι ότι θα τον χτυπήσω..Σιγά να μην έφερνα και σκηνοθέτη για δυο σβούρες στο "χωμάτινο" σέσι...

mike21
02-10-10, 11:56
εάν φίλε μου το κλειδώσει όντως κάποιος admin θα είναι σίγουρα για τις εκφράσεις σου,κανείς δεν σε έθιξε σαν άνθρωπο,αντιθέτως εσύ το έκανες και απο ότι βλέπω συνεχίζεις.

nik200
02-10-10, 12:32
βρε παιδια πολιτισμενοι ανθρωποι ημαστε...δεν μπορουμε να συνενοηθουμε?

1)καποιος ειπε για καμερα..οταν ο αλλος ειναι μικρος και παει στο σεσι να "παιξει" και τραβαει και ενα βιντεο..για να το χαζευει και να γελαει με τους φιλους του...με το να κανει 5 σβουρες δεν τον καθιστα "χερα"...ουτε ψωνιο...εγω παντα τραβαγα βιντεο πχ..απο την πιστα και εμενα και αλλους για να βλεπω τα λαθη μου και τις γραμμες των αλλων..ουτως ωστε να βελτιωσω τον εαυτο μου....μην γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως δηλαδη..και στο κατω κατω forum bmw ειναι εδω..και δυο σβουρες να βαλουμε πειραζει?μην τα περνουμε τοσο σοβαρα..εγω προσωπικα ενα ωραιο αποτελεσμα θελω να το μοιραζομαι...οχι απο ψωνιο αλλα γιατι αξιζει να το δει κανεις..

2)το σεσι ειναι μια χαρα και τζαμπα διασκεδαση γιαυτον που δεν εχει m5 πχ.δηλαδη το 99% του κοσμου!

3)απο κει και επειτα αυτα που αποκομιζεις ειναι ελαχιστα μεν αλλα για τζαμπα καλα ειναι...

4)φιλε mike λυπαμαι για αυτο που επαθε ο φιλος σου..αλλα ποιος του πε στο κατω κατω οτι εμαθε να οδηγει με το να παει στο σεσι 10 φορες?μηπως η ευθυνη για αυτο που συνεβησε μετα βαραινει τον ιδιο?ξερεις ποσους εχω δει στου παπαγου να φευγουν επειδη νομιζουν οτι το "εχουν"??οταν εμεις που κανουμε 5 παντες γενικα και που υποτιθεται οτι εχουμε καψει 5 λαστιχα τους φωναζουμε πολυ προσεκτικα..δεν συγχωρει αυτος ο δρομος το λαθος...και μετα πανε και τα κανουν λιμπα....ποιος φταιει?????

5)εχουμε κατι να χωρισουμε εδω ρε παιδια??μοιραζομαστε τις σκεψεις μας...λογικο δεν ειναι να υπαρχουν και διαφορετικες αποψεις??τις σεβομαστε φυσικα..ειναι διαλογος οχι αντιλογος...

rapid_fast
02-10-10, 12:49
Πραγματικά δεν ξέρω ίσως υπάρχει κάποιο πρόβλημα νοημοσύνης με κάποιους εδω μέσα..
Πώς εξάγεις το συμπέρασμα αυτό?? Λογικά μιλώντας πάντως, όπως στην κοινωνία υπάρχει πρόβλημα νοημοσύνης, έτσι και σε έναν καθρέπτη της (φόρουμ), ισχύει το ίδιο..
Η κάθε εμπειρία και το κάθε γεγονός έχει διαφορετική επίδραση σε κάθε άτομο.
Σωστά, αλλά το γεγονός παραμένει γεγονός και δεν αλλάζει.. Και πρέπει να το κοιτάζουμε το δυνατόν αντικειμενικά, και όχι υποκειμενικά..
Π.χ. Επεσαν οι δύδιμοι.. Αντικειμενικά λοιπόν, έπεσαν.. Αυτό είναι το γεγονός, δεν αλλάζει..
Τώρα, αν τους έριξαν, αν ήταν σχεδιασμένο, αν ήταν με εκρηκτικά, αν με αεροπλάνα,
αν ήταν ενάντια στους νόμους της φυσικής, το γεγονός παραμένει οτι οι δύδιμοι έπεσαν
ακολουθώντας τους νόμους της φυσικής.. (Βαρύτητα)

Γιατί όλοι εσείς οι διαφωτιστές κρίνετε απο τον εαυτό σας ρε μάγκες;
Επειδή το λές αόριστα και όχι ονομαστικά απαντάω..
Το γεγονός π.χ ότι χωρίζεις με μία γκόμενα έχει διαφορετικές επιπτώσεις στον καθένα
Ο Α μπορεί να γίνει πιο δυνατός
Με ποιό τρόπο?? Θα αποκτήσει μύες? και θα κάνει αρση βαρών??
ή θα γίνει αναίσθητος και δεν θα τον χαλάσει ο επόμενος χωρισμός??
Γιατί αυτό δεν είναι δύναμη, μάλλον αδυναμία ειναι και εσωστρεφισμός..
Ο Β πιο καχύποπτος
Δηλαδή, την επόμενη θα την περνάει κόσκινο?? Θα την παρακολουθεί?
Θα της βάλει κοριό? Θα ψάχνει για λεκέδες Μόνικαgate??
Τι αλλάζει? μειώνει τις πιθανότητες χωρισμού? μπα..
Μάλλον πάλι πάμε στο επάνω συμπέρασμα αδυναμίας..
Ο Γ μπορεί να γίνει Gay
Μπά, απο τέτοια δεν γίνεσαι, αφορμή ζητάς για να το τολμήσεις..
Πάλι στο επάνω συμπέρασμα πάμε...
Ο Δ μπορεί να αυτοκτονήσει.
Εδώ και αν μιλάμε για αδυναμια... Πάλι στο αποπάνω..
Γεγονός σε όλα αυτά, η αδυναμία..
Όπως και να το δείς, απο όποια αντικειμενική οπτική γωνία, δε κάθε περίπτωση το
γεγονός είναι η αδυναμία..

Το ίδιο συμβαίνει με όλα και βέβαια με την οδήγηση. Το αν μαθαίνει κανείς ή όχι απο το drift στο δρόμο, στο σέσι, μέσα στο ferry ή την ώρα που πέφτεις από τον γκρεμό δεν μπορεί να το κρίνει κανείς. Συνεχίζετε μία κουβέντα που δεν οδηγεί πουθενά, είναι 120% off-topic και πραγματικά απορώ πως δεν έχει ακόμα κλειδωθεί απο κάποιον admin.
Αντικειμενικά μιλώντας...
Το τόπικ λέει...
Track, Drift και άλλα οδηγικά θέματα!! Εδώ ασχολούμαστε με ότι έχει να κάνει με εμπειρίες, απορίες, συμβουλές για οδήγηση στην πίστα ή στον δρόμο!
Σε ποιό σημείο είμαστε εκτός τόπικ??
Επειδή λέμε την άποψη μας ή την συμβουλή μας, ή την αντικειμενικότητα, η οποία είναι εκ διαμέτρου αντίθετη με την υποκειμενική άποψη κάποιου άλλου, είμαστε εκτός τόπικ??
Θα έπρεπε όλοι να έχουμε την ίδια υποκειμενική άποψη??

Όσο για τον φίλο senna την άλλη φορά που ένας φίλος θα πάρει το κινητό να γράψει βίντεο εμένα και τα υπόλοιπα starletακια εκεί μέσα σου υπόσχομαι ότι θα τον χτυπήσω..Σιγά να μην έφερνα και σκηνοθέτη για δυο σβούρες στο "χωμάτινο" σέσι...
Αν λές εμένα, εγώ είμαι ο Παναγιώτης.. ή rapid_fast..
Δεν έπιασες το νόημα αυτών που λέω..
Εθεσα μια ερώτηση απλή. Ποιό το νόημα να το κάνεις με 5 χιλιόμετρα, και να χάνεις απο
υποστροφή το δευτερο λάστιχο...
Μου απάντησε ο καψερός Nik200 (τον μαυρισα ο απαράδεκτος), οτι είναι φθηνό, δεν καταπονείς λάστιχα, είναι ασφαλές και είναι πλάκα..
Οκ, με καλύπτει η απάντηση, αντικειμενικά, είναι για πλάκα..
Στο δρόμο όμως είναι διαφορετικά, έχεις άλλες μεταφορές
φορτίων, άλλες ροπές, άλλα βυθίσματα απο τις αναρτήσεις, άλλες γεωμετρίες, και το
βασικότερο, έχεις υπερστροφή γεωμετρίας ανάρτησης ή μείωσης ροπής
και όχι υπερστροφή ισχύως..
Και εκείνη η υπερστροφή ελέγχεται διαφορετικά, τόσο σε μέγεθος, όσο και σε χρόνο..
Συνεπώς, προκαλώντας με πρώτη στο κιβώτιο υπερστροφή, είναι κάτι που δεν θα μπορείς
να το κάνεις με 5η 4η 3η παρά μόνο σε χιόνι-πάγο με το όχημα που έχεις.
Αντικειμενικά μιλώντας, δεν φάνηκε απο το βίντεο, να κάνεις την παραμικρή προσπάθεια
ελέγχου του εμπρός μέρους του οχήματος.
Φάνηκε οτι απλά μπήκες να γουστάρεις σβούρες, όπως το περιέγραψε ο nik200..
Η προτροπή μου λοιπόν, να το κάνεις με 60, αν και δεν το κατάλαβες απο ότι βλέπω,
ήταν εντελώς συγκεκριμένη και στοχευμένη. Να μάθεις να βιδώνεις το εμπρός μέρος του οχήματος.
Με ειρωνέυτηκες εκεί, αλλά δεν έδωσα σημασία, γιατί απλά δεν ξέρω να οδηγάω καλά
ακόμα μαθαίνω, αν και στα 37 μου..
Να κλείσω με το θέμα κάμερας, αντικειμενικά μιλώντας..
Πόσες φορές πήγες στη σχολή οδηγών για μάθημα οδήγησης με φίλους σου??
Πόσες απο αυτές τι φορές, αν υπήρχε έστω και μία, σε τραβούσε βίντεο??
Αν ζητούσες να το κάνουν τι θα σου έλεγαν??
"ελα μωρέ, τι πλάκα έχει να τραβάμε το πώς μαθαίνεις να οδηγάς?"
Ο mike21 μιλάει σωστά, στο δρόμο μαθαίνεις να οδηγάς.
Και αυτό φαίνεται, στην επίσκεψη σου στο σέσι..
Έμαθες οτι το τιμόνι βαραίνει ένα κλίκ πριν την υπερστροφή?
Μάλλον όχι.. Στο δρόμο όμως, αυτό είναι που σου δίνει το πρώτο και μοναδικό σημάδι
οτι έρχεται να σε δαγκώσει..
Εμαθες να κάνεις ανάποδο τιμόνι?
Μάλλον όχι, σε τέτοιες μικρές ταχύτητες, το τιμόνι γυρίζει μόνο του ανάποδα..
Και τί έγινε 2 φορές που αυξήθηκε η ταχύτητα του οχήματος??
Είχες υποστρφή, αμεσως μόλις χάθηκε η υπερστροφή ισχύως, και έχασες
το δευτερο λάστιχο..
Κοινώς, έχασες τον έλεγχο του οχήματος, και βγήκες στο αντίθετο ρευμα..
Ούτε καν δοκίμασες να φρενάρεις.. Στο δρόμο, αυτό θα έκανες υποθέτω..
Αρα δεν έμαθες τις επιπτώσεις του φρεναρίσματος σε ακραίες συνθήκες..
Ούτε είδα κάπου στο βίντεο να κάνεις στοχευμένες κινήσεις εκμάθησης οδήγησης..
Οσο λοιπόν τα πράγματα ήταν σύμφωνα με τον nik200, ήταν αποδεκτά..
Τη στιγμή που ισχυρίστηκες οτι το έκανες για να μάθεις, με βρίσκεις εκ διαμέτρου αντίθετο..
Χωρίς σε καμία περίπτωση να σημαίνει οτι έχουμε κάτι να χωρίσουμε, ή να παρεξηγηθουμε..


Τα τοποθετώ μέσα στο αρχικό για ευκολότερη αντιπαραβολή..

mike21
02-10-10, 15:40
βρε παιδια πολιτισμενοι ανθρωποι ημαστε...δεν μπορουμε να συνενοηθουμε?

1)καποιος ειπε για καμερα..οταν ο αλλος ειναι μικρος και παει στο σεσι να "παιξει" και τραβαει και ενα βιντεο..για να το χαζευει και να γελαει με τους φιλους του...με το να κανει 5 σβουρες δεν τον καθιστα "χερα"...ουτε ψωνιο...εγω παντα τραβαγα βιντεο πχ..απο την πιστα και εμενα και αλλους για να βλεπω τα λαθη μου και τις γραμμες των αλλων..ουτως ωστε να βελτιωσω τον εαυτο μου....μην γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως δηλαδη..και στο κατω κατω forum bmw ειναι εδω..και δυο σβουρες να βαλουμε πειραζει?μην τα περνουμε τοσο σοβαρα..εγω προσωπικα ενα ωραιο αποτελεσμα θελω να το μοιραζομαι...οχι απο ψωνιο αλλα γιατι αξιζει να το δει κανεις..

2)το σεσι ειναι μια χαρα και τζαμπα διασκεδαση γιαυτον που δεν εχει m5 πχ.δηλαδη το 99% του κοσμου!

3)απο κει και επειτα αυτα που αποκομιζεις ειναι ελαχιστα μεν αλλα για τζαμπα καλα ειναι...

4)φιλε mike λυπαμαι για αυτο που επαθε ο φιλος σου..αλλα ποιος του πε στο κατω κατω οτι εμαθε να οδηγει με το να παει στο σεσι 10 φορες?μηπως η ευθυνη για αυτο που συνεβησε μετα βαραινει τον ιδιο?ξερεις ποσους εχω δει στου παπαγου να φευγουν επειδη νομιζουν οτι το "εχουν"??οταν εμεις που κανουμε 5 παντες γενικα και που υποτιθεται οτι εχουμε καψει 5 λαστιχα τους φωναζουμε πολυ προσεκτικα..δεν συγχωρει αυτος ο δρομος το λαθος...και μετα πανε και τα κανουν λιμπα....ποιος φταιει?????

5)εχουμε κατι να χωρισουμε εδω ρε παιδια??μοιραζομαστε τις σκεψεις μας...λογικο δεν ειναι να υπαρχουν και διαφορετικες αποψεις??τις σεβομαστε φυσικα..ειναι διαλογος οχι αντιλογος...

νικόλα συμφωνώ μαζί σου,ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του,αλλά φέρνω τον εαυτό μου στα 18,μόλις έχω πάρει το δίπλωμα,το όνειρο και η προσμονή ετών έχει γίνει πραγματικότητα,κάνεις τις πρώτες βόλτες σου και μία απο αυτές είναι στο σέσι,κάνεις τις σβούρες σου μπροστά στο "κοινό",άλλοι σε χειροκροτούν,άλλοι σε τραβάνε βίντεο(πιθανόν να δείς τον εαυτό σου στο youtube το βράδυ),νοιώθεις ότι είσαι ο θεός της οδήγησης,πολύ θέλει τα μυαλά ενός δεκαοχτάχρονου να πάρουν αέρα;ευτυχώς ο φίλος μου δέν σκοτώθηκε,ήταν τυχερός,στην αρχή πήγα να τον κράξω αλλά τελικά στράφηκα προς άλλη κατεύθηνση,τώρα τον έχω κάνει αστέρι,έχει μάθει να οδηγάει με γραμμές έχοντας αντίληψη του τί θα πάθεί εάν ξεπεράσει την πολύ λεπτή γραμμή που λέγεται όριο.

gearboxer
02-10-10, 16:08
βρε παιδια πολιτισμενοι ανθρωποι ημαστε...δεν μπορουμε να συνενοηθουμε?

1)καποιος ειπε για καμερα..οταν ο αλλος ειναι μικρος και παει στο σεσι να "παιξει" και τραβαει και ενα βιντεο..για να το χαζευει και να γελαει με τους φιλους του...με το να κανει 5 σβουρες δεν τον καθιστα "χερα"...ουτε ψωνιο...εγω παντα τραβαγα βιντεο πχ..απο την πιστα και εμενα και αλλους για να βλεπω τα λαθη μου και τις γραμμες των αλλων..ουτως ωστε να βελτιωσω τον εαυτο μου....μην γινομαστε βασιλικοτεροι του βασιλεως δηλαδη..και στο κατω κατω forum bmw ειναι εδω..και δυο σβουρες να βαλουμε πειραζει?μην τα περνουμε τοσο σοβαρα..εγω προσωπικα ενα ωραιο αποτελεσμα θελω να το μοιραζομαι...οχι απο ψωνιο αλλα γιατι αξιζει να το δει κανεις..

2)το σεσι ειναι μια χαρα και τζαμπα διασκεδαση γιαυτον που δεν εχει m5 πχ.δηλαδη το 99% του κοσμου!

3)απο κει και επειτα αυτα που αποκομιζεις ειναι ελαχιστα μεν αλλα για τζαμπα καλα ειναι...

4)φιλε mike λυπαμαι για αυτο που επαθε ο φιλος σου..αλλα ποιος του πε στο κατω κατω οτι εμαθε να οδηγει με το να παει στο σεσι 10 φορες?μηπως η ευθυνη για αυτο που συνεβησε μετα βαραινει τον ιδιο?ξερεις ποσους εχω δει στου παπαγου να φευγουν επειδη νομιζουν οτι το "εχουν"??οταν εμεις που κανουμε 5 παντες γενικα και που υποτιθεται οτι εχουμε καψει 5 λαστιχα τους φωναζουμε πολυ προσεκτικα..δεν συγχωρει αυτος ο δρομος το λαθος...και μετα πανε και τα κανουν λιμπα....ποιος φταιει?????

5)εχουμε κατι να χωρισουμε εδω ρε παιδια??μοιραζομαστε τις σκεψεις μας...λογικο δεν ειναι να υπαρχουν και διαφορετικες αποψεις??τις σεβομαστε φυσικα..ειναι διαλογος οχι αντιλογος...

Ιδού η διαφορά του κομπλεξικού οδηγάρα και του σωστού ανθρώπου.Διότι όλα απο το τελευταίο ξεκινάνε.
Δε σε γνωρίζω φίλε Νίκο αλλά πραγματικά χαίρομαι να βλέπω τους λιγοστούς σαν κ σένα.

mike21
02-10-10, 16:29
σε αυτό το χώρο μοιραζόμαστε εμπειρίες,απόψεις,γνώσεις και οτιδήποτε έχει σχέση με το αυτοκίνητο,κάποιες φόρες διαφωνούμε,λογικό είναι,δεν γίνεται να συμφωνούμε σε όλα,τώρα εάν εσύ δέν καταλαβαίνεις ότι το να χαρακτηρίζεις τους συνομιλιτές σου επειδή δεν συμφωνείτε είναι αγένεια ειλικρινά δέν ξέρω τι να σου πώ,εγώ τελείωσα με το θέμα.

nik200
03-10-10, 11:02
νικόλα συμφωνώ μαζί σου,ο καθένας μας είναι υπεύθυνος για τις πράξεις του,αλλά φέρνω τον εαυτό μου στα 18,μόλις έχω πάρει το δίπλωμα,το όνειρο και η προσμονή ετών έχει γίνει πραγματικότητα,κάνεις τις πρώτες βόλτες σου και μία απο αυτές είναι στο σέσι,κάνεις τις σβούρες σου μπροστά στο "κοινό",άλλοι σε χειροκροτούν,άλλοι σε τραβάνε βίντεο(πιθανόν να δείς τον εαυτό σου στο youtube το βράδυ),νοιώθεις ότι είσαι ο θεός της οδήγησης,πολύ θέλει τα μυαλά ενός δεκαοχτάχρονου να πάρουν αέρα;ευτυχώς ο φίλος μου δέν σκοτώθηκε,ήταν τυχερός,στην αρχή πήγα να τον κράξω αλλά τελικά στράφηκα προς άλλη κατεύθηνση,τώρα τον έχω κάνει αστέρι,έχει μάθει να οδηγάει με γραμμές έχοντας αντίληψη του τί θα πάθεί εάν ξεπεράσει την πολύ λεπτή γραμμή που λέγεται όριο.

φιλε mike...χωρις να το παιζω ηθικολογος κτλ..κτλ...εγω στα 18 μου...οταν πηρα το διπλωμα μου...το αμαξι που βρηκα απο την οικογενεια μου ηταν ενα golf 3 1.4lt 60hp...και το μονο μου αγχος τοτε δεν ηταν να κανω σβουρες...αλλα το τι θα κανω στην ζωη μου...και πιστεψε με ευχαριστω τον πατερα μου...που μου δωσε ενα αργο αμαξι για πρωτο...γιατι αλλιως με τα μυαλα που κουβαλαμε στα 18..οσοι εχουν την αρρωστια του αυτοκινητου...θα το χα κανει στανταρ τροπετο...αν ειχε δυναμη το αμαξι..

απο την αλλη και εγω ειμαι απο τους ανθρωπους που αν μπορω να βοηθησω και εχω τον χρονο φυσικα...θα πω σε ανθρωπους γυρω μου καποιες τεχνικες που γνωριζω εγω...γιατι θελω να βοηθησω...και πιστεψε με οταν ξεκινησα να κανω drift...δεν μπορεις να φαντασtεις τι ακουσα (οτι δεν το χω, οτι δεν θα μαθω ποτε κτλ κτλ)..γιαυτο και αυτα που τραβηξα..δεν θελω να τα κανω και εγω...εγω ξερω οτι practice makes perfect....keep drifting

Stunt Mike
03-10-10, 20:21
Ολοι μαθαινουν Νικο,αργα η γρηγορα,δυσκολα η ευκολα.....Αρκει να υπαρχει θεληση και οχι ξεροκεφαλια.
Υ.Γ1. παντως δεν παιζει ρολο ποσα αλογα οδηγας για να κανεις ατυχημα στα 18+.Ναι μεν σε πορωνει η δυναμη αλλα αν εισαι περιορισμενης ευθυνης την κανεις τη μ@λ@κι@ και με 60 αλογα!
Υ.Γ2.Το'χεις ρεεεεε!!!Αντε να παμε καμια πιστουλα την Πεμπτη οκ??Α και καμια Super Special για προπονηση συντομα! ;)

120ihatch
31-01-11, 11:25
http://vimeo.com/18870970
...Ηelicam Video!!
κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο και δείτε το όλοι!!!

:dblthumb2:dblthumb2

BMW Power
31-01-11, 11:55
Πολύ ωραίο video

kloukakis
31-01-11, 13:57
Οχι!! ΠΑΡΑ πολυ ωραίο βίντεο!!!
Οταν είχα πάει σεσι πέρασα τέλεια!! Απο το μεσημερι μέχρι το βράδυ έκαψα 40Ε βενζίνη με ανεφοδιασμό στο ενδιάμεσο!!

mike21
31-01-11, 14:00
τι είπες τώρα.....κάμερα σε ελικόπτερο.....μιλάμε για τρελή παραγωγή!!!!!

nik200
02-02-11, 22:08
πραγματι υπεροχο βιντεο....respect στο παιδι που εχει θεωρω, απο τα λιγα που ξερω, ταλεντο..

nik200
02-02-11, 22:18
Ιδού η διαφορά του κομπλεξικού οδηγάρα και του σωστού ανθρώπου.Διότι όλα απο το τελευταίο ξεκινάνε.
Δε σε γνωρίζω φίλε Νίκο αλλά πραγματικά χαίρομαι να βλέπω τους λιγοστούς σαν κ σένα.

φιλε σε ευχαριστω...το motosport ξεκινησε απο παρεες φιλων που πηγαιναν σε δρομους στην αρχη (λαθος!!) και επειτα σε πιστες οπου σαν παρεα περναγαν καλα και ολοι βαζανε τα δυνατα τους για να βελτιωθουν..και οχι για να περασουν απαραιτητα τον αλλο..ετσι για μενα ειναι η διασκεδαση...η αυτο το παλιο που εβλεπες οδηγους ραλυ και ηταν ολοι φιλοι..και μετα τον αγωνα ολοι πηγαιναν και τα πιναν μαζι...ανεξαρτητος αποτελεσματος..αυτα σεβομαι εγω!το motosport ειναι για να ξεπερασεις τον εαυτο σου, οχι τους αλλους..αν τους περασεις στην πορεια εχει καλως αλλα ο αυτοσκοπος δεν ειναι αυτος....αν το κανεις για να περασεις τους αλλους τοτε εχεις χασει το νοημα και η διασκεδαση γινεται αγχος!!

E36 RULES!!
02-02-11, 22:30
ΠΟΛΥ ωραίο βίντεο! Χαίρομαι που και στην Ελλαδα ξεκινησαν παραγωγές τετοιου είδους!!!
ΥΓ: E36 touring. θέλω.

Vasilis M3
07-03-11, 22:52
Το παιδί με το άσπρο mx-5 το ξέρω.Πριν 2 χρόνια κάναμε σούζες με τα ποδήλατα αλλά...μεγάλωσε βλέπετε..:icon02:

manosm3
07-03-11, 23:43
http://vimeo.com/18870970
...Ηelicam Video!!
κλικ στον παραπάνω σύνδεσμο και δείτε το όλοι!!!

:dblthumb2:dblthumb2
piranhas rules :ylsuper:

strofimios
26-03-11, 07:02
τι είπες τώρα.....κάμερα σε ελικόπτερο.....μιλάμε για τρελή παραγωγή!!!!!
RC ελικοπτερο.Για να μην μπερδευωμαστε.

babbis87
21-09-12, 14:16
παιδια θελω να παω εκει θα μ πει καποιος πως θα παω???

NNIKOLOG
21-09-12, 18:46
απο Παιανία πας πιο εύκολα. Άστα τα GPS. Πλατεία Παιανιας - ρωτάς από που πάνε για το σπιτι του βολευ, φτανεις εκει περνάς τον αγιο Νικολα ( εκκλησάκι στα αριστερά σου) συνεχιζεις και βλεπεις μια μεγαλη ροζ βίλα με ροζ μάντρα (Βαρδης) , πας κολλητά στην μάντρα γύρο γύρο ( και σε αλλο 1 χλμ εφτασες (πρεπει να μπεις και λιγο χωμα)

babbis87
23-09-12, 10:53
επειδη θα παω απο παραλια μηπως ξερεις πως παμε??

NNIKOLOG
23-09-12, 18:36
Λοιπον, πας στο Google maps και πατας 37.914312,23.827795 (χωρις κενα και προσοχη στο κομα και στις τελειες) Το πρασινο βελακι ειναι το πιστακι, κανε μετα λιγο zoom out για να καταλαβεις που εισαι σε σχεση με το Κορωπι και φτιαξε την διαδρομη που θελεις.

BMW Power
24-09-12, 09:18
Εδώ είναι το link που έδωσε ο NNIKOLOG (https://maps.google.com/maps?q=37.914312,23.827795&hl=el&geocode=+&t=h&z=16)

kplc16
24-09-12, 15:14
το rc ποιο μοντελο ειναι;φανταζομαι θερμικο κι οχι ηλεκτρικο.

η αλανα πως προεκυψε; για ελικοδρομιο ξεκινησε;

NNIKOLOG
24-09-12, 17:20
ηταν παλιο εργοστασιο με τσιμεντολιθους και στην αλανα τους απλωναν, για να στεγνωσουν. η ανακαλυψη εγινε το 1999 οταν αναγκαστικα εκλησε η πλατεια τις Παιανιας λογω ολοημερου drift που γινοταν καθε Κυριακη του πασχα (για πανω απο 10 χρονια) και καθε μεγαλη πεμπτη πλατεια Κερατεας, (το θυματε κανεις ? )

kplc16
24-09-12, 17:49
αν σας το ξανακλεισουν οι μπ@γλαμαδες, νοικιαστε 5 πουλμαν, γεμιστε τα κι ανεβειτε πανω, να το κανετε ρωμαικη αρενα η tokyo drift.

http://www.youtube.com/watch?v=uUurALr_Ckk

Ζω στη θεσσαλονικη οποτε αγνοουσα οτι βγαζετε τετοια ανεξοδα γουστα στην αθηνα.αναφερομαι στην αλανα σεσι(σαν λατινοαμερικανα expert του drift ακουγεται)

NNIKOLOG
24-09-12, 20:36
Εδω που τα λεμε δεν ειναι και για ολους ανεξοδα . . Εχει σπασει και SCANIA μεσα στην αλανα