PDA

Επιστροφή στο Forum : ΗΛΙΟΡΟΦΗ HOLLANDIA 700


DiMiTrIs_
14-09-10, 19:25
http://www.ikaros.gr/ikaros/el/products/iliorofes/050505_WEBASTO.pdf

ΠΟΙΑ ΕΙΝΑΙ Η ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ? Η ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΣΑΣ?
ΕΚΤΟΣ ΑΠΟ ΤΑ ΘΕΜΑΤΑ ΣΤΕΓΑΝΟΤΗΤΑΣ?
ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΕΙ ΚΑΝΕΝΑΣ ΣΕ ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ


ΒΛΕΠΩ ΠΟΛΛΑ ΣΙΕΡΡΑ ΜΕ ΗΛΙΟΡΟΦΕΣ...ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΟΛΑ ΜΑΜΑ

ΑΚΟΥΩ ΤΗ ΓΝΩΜΗ ΣΑΣ

ΕΧΩ ΜΕΓΑΛΟ ΚΑΗΜΟ ΤΗΝ ΗΛΙΟΡΟΦΗ

DiMiTrIs_
14-09-10, 19:27
http://www.youtube.com/watch?v=W7q_XaboHf8&feature=related

mike21
14-09-10, 19:36
φίλε καλησπέρα,έχω βάλει ηλιοροφή webasto και είναι πραγματικά άψογη,και στην λειτουργία της,και στη στεγανοτητά της

DiMiTrIs_
14-09-10, 19:44
Ποια εχεις βαλει ακριβως φίλε?και ποσο πηγε το κουστουμι αν επιτρεπεται?

mike21
14-09-10, 20:06
αυτή στη φωτό έχω,είναι η spoiler 300, πρίν 4 χρόνια που την έβαλα είχε 700 ευρώ και μου την άφησαν 500 χωρίς τοποθέτηση,άψογη απο κάθε πλευρά,έχει 2 μνήμες,ασφάλεια στο κλείσιμο εάν βάλει κάποιος το χέρι του ανοίγει μόνη της, λόγω spoiler δεν σε ενοχλεί ο αέρας,είναι φιμέ και έχει και σκιάδιο απο μέσα εάν είναι έντονος ο ήλιος,εγγύηση έχει πέντε χρόνια εάν θυμάμαι καλά,μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα

DiMiTrIs_
14-09-10, 20:11
με την ταπετσαρια τι εγινε?εβαλαν αλλον ουρανο?πως τα ταιριαξανε>?

jim_pas
14-09-10, 20:25
εγώ πάντως δεν θα στο πρότεινα....μπορεί να έχει πρόβληματα στεγανότητας,να ακούγεται θόρυβος και πάνω απο όλα δεν θα φαίνεται ωραίο ειδικά αν βγαίνει απέξω η οροφή όταν την ανοίγεις....Τέλος έχω ακούσει ότι τα αυτοκίνητα που έχουν απο την μάνα τους οροφή έχουν πιο ενισχυμένο ουρανό για καλύτερη μόνωση.....δεν νομιζω ότι αξίζει να κόψεις τον ουρανό του αυτοκινήτου σου...γνώμη μου είναι να το αφήσεις και το επόμενο αυτοκίνητο σου να είναι με οροφή......

mike21
14-09-10, 20:26
η ταπετσαρία κόβεται και μπαίνει η πλαστική επένδυση της οροφής η οποία είναι πιό φαρδιά απο το κόψιμο και δεν φαίνεται τίποτα,και κάτι άλλο,να ξέρεις ότι ο ουρανός γίνεται πέτρα μετά γιατί η οροφή έχει μεταλλικό πλαίσιο μέσα έξω,στο λέω γιατί αρκετοί φοβούνται για τη στατικότητα του ουρανού μετά

mike21
14-09-10, 20:32
στη παρέα μου έχουμε βάλει σε 4 διαφορετικά αυτοκίνητα,μέχρι στιγμής δουλέυουν όλες άψογα,μιλάμε πάντα για τη συγκεκριμένη μάρκα,και κάτι ακόμα,η συγκεκριμένη εταιρία φέρει και χαρτιά ώστε σε περίπτωση που θές να τη δηλώσεις στην άδεια του αυτοκινήτου να μήν έχεις πρόβλημα

Leonidas_Thess
14-09-10, 20:35
Βάλτην αφοβα εγω φοράω στο 36αρι μου την 300 εδω και εξι χρονια και απλα μπορω να πω οτι εκτος απο το οτι δεν υπάρχει κανενα προβλημα στεγανότητας οποιος την εχει δει νομιζει οτι ειναι εργοστασιακή. Απλά θα χρειαστεις μια υπευθυνη δηλωση απο μηχανολογο μηχανικο οτι το αυτοκινητο μετα το περασμα της οροφης δεν εχει επηρεαστει δομικα και οτι η ηλιοροφη ειναι περασμενη συμφωνα με τις υποδειξεις του εργοστασίου της Webasto. Απλά οι διαφορες με τα δυο μοντελα ειναι οτι την 300 την βάζεις μεσα σε 2 ωριτσες και την απολαμβάνεις και για την 700 πρεπει το αμαξι να μεινει 2 μερες συνεργειο με το κοστος της να φτανει τα 1300 ευρω περιπου αν θυμαμαι καλα. Πιστευω να βοηθησα

DiMiTrIs_
14-09-10, 23:51
εγώ πάντως δεν θα στο πρότεινα....μπορεί να έχει πρόβληματα στεγανότητας,να ακούγεται θόρυβος και πάνω απο όλα δεν θα φαίνεται ωραίο ειδικά αν βγαίνει απέξω η οροφή όταν την ανοίγεις....Τέλος έχω ακούσει ότι τα αυτοκίνητα που έχουν απο την μάνα τους οροφή έχουν πιο ενισχυμένο ουρανό για καλύτερη μόνωση.....δεν νομιζω ότι αξίζει να κόψεις τον ουρανό του αυτοκινήτου σου...γνώμη μου είναι να το αφήσεις και το επόμενο αυτοκίνητο σου να είναι με οροφή......

αυτη που λεω εγω δεν βγαινει απεξω ειναι σαν την εργοστασιακη

bmw_trelamenos
15-09-10, 08:08
Εγώ σε ένα Ε30 από ΟΔΔΥ που έχω αγοράσει, είχε την οροφή αυτή από τη μάνα του, (Webasto). Παρόλο που έχουν ξεραθεί οι τσιμούχες της από τα τόσα χρόνια δουλεύει μια χαρά η οροφή και από στεγανότητα, κανένα πρόβλημα. Πάντως στα πιο σύγχρονα αυτοκίνητα, έχω ακούσει ότι υπάρχει ανταλλακτικό του ουρανού του αυτοκινήτου με έτοιμο καλούπι από το εργοστάσιο για την οροφή. Αν δεν είχα ηλιοροφή πάντως, δεν θα το έκανα.

Επειδή έχω ένα προβληματάκι και σκαλώνει καμιά φορά σκέφτομαι να το πάω στον "Ίκαρο" για να της κάνουνε ένα μικρό "service"