PDA

Επιστροφή στο Forum : Πιο ελαφρύ;


simos
27-08-04, 11:16
Εγω εχω μια απορία εδω και 2 μήνες. Προσπαθώ να ελαφρύνω το εικονιζόμενο bmw και δεν βρίσκω κάτι! :(

http://www.maxfuels.com/3sdshow58.jpg

Το τελευταίο πράγμα που ξήλωσα ήταν τα ΤΖΑΜΙΑ ! εκτός απο το παρμπρίζ.. :p

Το συνολικό βάρος του αυτοκινήτου εφτασε τα 858 κιλά. Μήπως εχετε κάποια πρόταση ;

JiMk
27-08-04, 12:12
Βγάλε τα φώτα, και απο πίσω τη ρεζέρβα...... τους γρύλλους κλπ :p

M5-Matzos
27-08-04, 12:20
Βγάλε το ρεσερβουάρ και βάλε πλαστικό μπουκάλι από coca-cola ! :cool:

simos
27-08-04, 12:24
Οι πίσσες μέσα απο καμπίνα, μαζί με το καλοριφέρ οταν βγήκαν ζυγίστηκαν 30 κιλά. Καλή η ιδέα ΜΑΤΖΟ για το ρεζερβουάρ ! ;)

Strax
27-08-04, 12:26
Θεωρώ ότι είναι άσκοπο να αρχίσουμε να σου λέμε πως να ελαφρώσεις το αμάξι σου μια και από το βάρος που είδα ότι έχει πρέπει να έχεις κάνει ήδη αρκετά πράγματα! Οπότε για δώσε περισσότερες πληροφορίες και μετά να σου προτείνουμε αν γνωρίζουμε κάτι!

Brown
27-08-04, 12:33
Αν το αμάξι το έχεις μόνο για πίστα, μπορείς να αφαιρέσεις καπό (μπρός και πίσω) και να κάνεις πολυεστερική κατασκευή ή ανθρακονημάτινη (ανάλογα τα οικονομικά σου).
Επίσης, αν το ρεζερβουάρ του (που πρέπει να είναι), μεταλικό, νομίζω ότι κυκλοφορούν πλαστικά με αγωνιστικές προδιαγραφές. Οπότε γλιτώνεις και από το βάρος του υλικού, αλλά και από το βάρος της βενζίνης αν πάρεις λίγο μικρότερο.
Επίσης κάποια σημεία στο αμάξωμα, μπορείς να τα ελαφρώσεις (π.χ. στην πλάτη των πίσω καθισμάτων την λαμαρίνα που χωρίζει το πορτμπαγκάζ με την καμπίνα επιβατών).
Και το τελευταίο... καλώς ήρθες.

bimmerowner
27-08-04, 12:33
Από όσα γνωρίζω οι λύσεις που ακούν στο όνομα ''ανθρακονήματα'' υπάρχουν πλέον και στην ελληνική αγορά.Μπορείς να κατασκευάσεις το καπώ όπως και άλλα μέρη του αυτοκινήτου με το αντίστοιχο (υψηλό!!) αντίτιμο.Βέβαια, μπορείς να προτιμήσεις και τη λύση του πολυεστέρα για π.χ. προφυλακτήρες και άλλα μέρη του αυτοκινήτου για την περαιτέρω μείωση του βάρους.Μια ακόμη ''κίνηση'' είναι η αντικατάσταση των ζαντών με μαγνησίου για μείωση της μη αναρτώμενης μάζας (πολύ καλύτερη οδηγική συμπεριφορά) και εν γένει μείωση του συνολικού βάρους.Πρέπει να γνωρίζεις ότι ην αντοχή τους στις ''κακουχίες'' των ελληνικών (κατ'ευφημησμό) δρόμων δεν βρίσκεται στα επίπεδα αυτών που είναι από κράματα αλουμινίου.Στο εσωτερικό, μπορείς να αφαιρέσεις τα πάντα, με πρώτο το πίσω κάθισμα,όπως επίσης να αγοράσεις μπάκετ καθίσματα κατασκευασμένα από ελαφριά υλικά (υπάρχουν με βάρος 5.5κιλά το καθένα), αφήνοντας τα τελείως απαραίτητα όργανα ελέγχου.Ακόμα και ολόκληρο το ταμπλώ μπορεί να αφαιρεθεί και να κατασκευαστεί καινούργιο πιο εργονομικά κοντά στα γούστα σου με τις προβλεπόμενες θέσεις για στροφόμετρο, πολυόργανο κ.λ.π.Όσο αφορά τα μηχανικά μέρη, το ρεζερβουάρ αλουμινίου, τα ψαλίδια από (σφηρύλατο, cobapress) αλουμίνιο μπρός-πίσω κ.α. θα αφαιρέσουν πολλά ...παραπανίσια κιλά από τη ζυγαριά.Αυτό που πρέπει να ξεκαθαρίσεις είναι αν θες να συνεχίσεις να είσαι street-legal ή είσαι διατεθημένος να θυσιάσεις ''τα πάντα'' για τη μείωση του βάρους καθώς και να εξετάσεις τα οικονομικά σου.Ελπίζω να σε βοήθησα στο να ξεδιαλύνεις το (βαρύ!) τοπίο.

tasosbmwe30
27-08-04, 12:44
συμφωνω με τα παραπανω,αλλα σε Κ Α Μ Ι Α περιπτωση μην πειραξεις την λαμαρινα πισω απο τα καθισματα(ειναι το δεσιμο αυτοκινητου)!

simos
27-08-04, 12:45
Για να μην σας ταλαιπωρώ και επειδή τα γραφόμενα μου δεν
ήταν ξεκάθαρα, και ζητώ συγνώμη για αυτό, θελω να σας πω οτι το αυτοκίνητο ειναι αγωνιστικό. Το μοναδικό που δεν εχει γίνει ειναι η αντικατάσταση των καπό, με αντίστοιχα ανθρακονήματα. Η ιδέα για τοποθέτηση πολυεστέρα είναι επικίνδυνη λόγω θερμοκρασιών, και την εχουμε απορίψει. Τώρα οσο αφορά το επίπεδο ελαφρώματος του αυτοκινήτου βρίσκεται στο τελευταίο στάδιο ( πλην ανθρακονήματων ).
Οι ζάντες είναι μαγνησίου και ζυγίζουν περίπου στα 4,7 κιλά η καθεμιά.
Το ταμπλώ και οργανα εχουν αντικατασταθεί με αγωνιστικά οργανα ακριβείας, οπως επίσης και ολα τα καλώδια και καλωδιώσεις.

simos
27-08-04, 12:49
συμφωνω με τα παραπανω,αλλα σε Κ Α Μ Ι Α περιπτωση μην πειραξεις την λαμαρινα πισω απο τα καθισματα(ειναι το δεσιμο αυτοκινητου)!

Εχεις δίκιο Τάσο αυτή τη λαμαρίνα δεν την ακουμπάμε με τίποτα. Εξάλλου το αυτοκίνητο είναι ραμμένο και δεμένο Roll bars , θολόμπαρες , κλπ κλπ κλπ... παντού

Brown
27-08-04, 12:53
Δεν μίλησα για αφαίρεση, αλλά μπορεί να ελαφρωθεί με τρύπημα.
Μία απορία. Αφού το αμάξι είναι δεμένο - ραμμένο, που παρουσιάζεται πρόβλημα αν αφαιρεθεί :confused:

simos
27-08-04, 12:53
Σας ευχαριστώ πολύ για τις ιδέες σας παιδιά. :)

simos
27-08-04, 12:55
Δεν μίλησα για αφαίρεση, αλλά μπορεί να ελαφρωθεί μα τρύπημα.
Μία απορία. Αφού το αμάξι είναι δεμένο - ραμμένο, που παρουσιάζεται πρόβλημα αν αφαιρεθεί :confused:


Σωστή η απορία σου.

Για να είμαστε τυπικοί σύμφωνα με την homologation του αυτοκινήτου, για να λαμβάνει μέρος σε αγώνες απαγορεύεται αυστηρά αυτή η τροποποίηση.

Strax
27-08-04, 13:06
Λογικά, μόνο σε ανθρακόνημα βλέπω το επόμενο στάδιο, όπου εκεί μπορείς να βρεις καπό, μπροστινό προφυλακτήρα, πορτ μπαγκάζ, πόρτες, και μπροστινά φτερά. Μετά αντικατάσταση του παρμπρίζ με Lexan. Αλήθεια με μπαταρία τι έχεις κάνει? Ίσως και εκεί να υπάρχει λίγο βάρος που μπορείς να σώσεις!

simos
27-08-04, 13:23
Λογικά, μόνο σε ανθρακόνημα βλέπω το επόμενο στάδιο, όπου εκεί μπορείς να βρεις καπό, μπροστινό προφυλακτήρα, πορτ μπαγκάζ, πόρτες, και μπροστινά φτερά. Μετά αντικατάσταση του παρμπρίζ με Lexan. Αλήθεια με μπαταρία τι έχεις κάνει? Ίσως και εκεί να υπάρχει λίγο βάρος που μπορείς να σώσεις!

Εχεις δίκιο αλλα το κόστος είναι τεράστιο.Μιλάμε τώρα για ακόμα ενα αυτοκίνητο σε εξοδα αγοράς και τοποθέτησης. Με την μπαταρία δεν εχω κανει κάτι ιδιαίτερο. Απλά τοποθετήσαμε κάποια μεγάλη σε Amper λόγω ... συμπίεσης

Strax
27-08-04, 13:39
Νομίζω ότι εκεί βρίσκεται τότε η επόμενή σου "αφαίρεση". Οι περισσότεροι στην Αμερική βάζουν ελαφριές μπαταρίες Lightweight Dry Cell Batteries, όπως την Odyssey. Αυτές διαθέτουν περισσότερα αμπέρ για εκκίνηση από τη μαμά και ζυγίζουν περίπου τα μισά κιλά ή και λιγότερο ανάλογα με ποια θα επιλέξεις. Υπολόγισε ότι η μπαταρία σου ζυγίζει γύρω στα 24-25 κιλά, ενώ αυτές γύρω στα 10 (ανάλογα πάντα με τον τύπο). Κόστος μέχρι 150€!

tasosbmwe30
27-08-04, 15:31
ψαχνω για θολομπαρες μπρος-πισω simo,αν θυμασαι που τις εχεις παρει και τι μαρκα ειναι,γραψε μου αμεσως!κι επισης αν ξερεις ποιος πουλαει....!?οπου(σε μαγαζια με αξεσουαρ αυτοκινητων) ρωταω γι αυτο το αμαξι(ε30) εδω ναυπλιο, καθοντε με το στομα ανοιχτο και μου λενε:τι ασχολεισαι ρε φιλε με ε30,παρε καλυτερα κανενα ε36 και σου βρισκουμε οτι θελεις....!ειναι τρελοι ρε φιλε......!αυτος που βοηθαει ειναι ο mpower που ηδη εχουμε κανει "ενεργειες" για συνεμπλοκ απο M3!!!!!!βοηθα σιμο!!!!!!με ζανφορ τι εχεις κανει?εγω εχω βαλει απο 318is πισω που δεν ειχε καθολου και μπροστα την ιδια που εχουν αλλωστε ολα τα μοντελα(316-325)!βεβαια δεν θα με χαλαγε ενα set της eibach(ναι εχει βγαλει για ε30),αλλα που να τολμησω να το ζητησω εδω στην ελλαδα........θα με γιουχαρουνε!!!!!κι αν δεν με πιστευετε υπαρχει στη τελευταια εκδοση του περιοδικου PERFORMANCE BMW(αγγλικο) διαφημιση για ζανφορ για ολα τα ε30 με τιμη:234,95 λιρες(δεν ξερω την αντιστοιχια)!αλλα.......ξεχασα.......στην ΕΛΛΑΔΑ βρισκομαστε.......!

Fanatic
27-08-04, 16:02
Αστα να πανε Τασο!Δυστηχως εδω ελλαδα το παθος με παλιοτερα αυτοκινητα δεν το αναγνωριζει σχεδον κανεις.Ολοι σκεφτονται την αξια μεταπωλησης και ποσα εχουν χαλασει για το αμαξι τους!Χειροτερα τραβαω εγω που δεν βρισκω τπτ σχεδον!

laMePOWER
27-08-04, 17:19
@ SIMOS

Kane diaita

DRIFTER
28-08-04, 00:26
Xμμμ...τι λες Σιμο για Carbon (καπο,κτλ)?

Black5
28-08-04, 00:35
Μπορείς να κάνεις κι εσύ δίαιτα!!!!!!

Z3 Fat Bastard
28-08-04, 08:09
Θελω σοβαροτητα !!!! Εδω μιλαμε για σημαντικοτατο θεμα το οποιο πολλες φορες προσπερνατε. Η μειωση βαρους αυτοκινητου (και ιδιαιτερα οταν αυτη χαμηλωνει συγχρονως και το κεντρο βαρους του αυτοκινητου) ειναι ακρως σημαντικη.

Και δεν θελω posts τα οποια μιλανε για διαιτα και δεν αναφερουν το ονομα μου. Για να μην ξεχνιομαστε !!!! :D

P.S. : Ο Scoopman ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ????

Black5
28-08-04, 11:29
Θελω σοβαροτητα !!!! Εδω μιλαμε για σημαντικοτατο θεμα το οποιο πολλες φορες προσπερνατε. Η μειωση βαρους αυτοκινητου (και ιδιαιτερα οταν αυτη χαμηλωνει συγχρονως και το κεντρο βαρους του αυτοκινητου) ειναι ακρως σημαντικη.

Και δεν θελω posts τα οποια μιλανε για διαιτα και δεν αναφερουν το ονομα μου. Για να μην ξεχνιομαστε !!!! :D

P.S. : Ο Scoopman ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ????

Κοίτα θα σε ανέφερα αλλά όλες οι πληροφορίες λένε ότι δεν θες δίαιτα!!! Από την άλλη εγώ μάλλον την χρειάζομαι!!!

tasosbmwe30
28-08-04, 11:49
ψαχνω για θολομπαρες μπρος-πισω simo,αν θυμασαι που τις εχεις παρει και τι μαρκα ειναι,γραψε μου αμεσως!κι επισης αν ξερεις ποιος πουλαει....!?οπου(σε μαγαζια με αξεσουαρ αυτοκινητων) ρωταω γι αυτο το αμαξι(ε30) εδω ναυπλιο, καθοντε με το στομα ανοιχτο και μου λενε:τι ασχολεισαι ρε φιλε με ε30,παρε καλυτερα κανενα ε36 και σου βρισκουμε οτι θελεις....!ειναι τρελοι ρε φιλε......!αυτος που βοηθαει ειναι ο mpower που ηδη εχουμε κανει "ενεργειες" για συνεμπλοκ απο M3!!!!!!βοηθα σιμο!!!!!!με ζανφορ τι εχεις κανει?εγω εχω βαλει απο 318is πισω που δεν ειχε καθολου και μπροστα την ιδια που εχουν αλλωστε ολα τα μοντελα(316-325)!βεβαια δεν θα με χαλαγε ενα set της eibach(ναι εχει βγαλει για ε30),αλλα που να τολμησω να το ζητησω εδω στην ελλαδα........θα με γιουχαρουνε!!!!!κι αν δεν με πιστευετε υπαρχει στη τελευταια εκδοση του περιοδικου PERFORMANCE BMW(αγγλικο) διαφημιση για ζανφορ για ολα τα ε30 με τιμη:234,95 λιρες(δεν ξερω την αντιστοιχια)!αλλα.......ξεχασα.......στην ΕΛΛΑΔΑ βρισκομαστε.......!



που ειναι ο simos να μου δωσει τα "φωτα" του για τις αποριες μου?

simos
28-08-04, 18:11
Εδώ είμαι παιδιά. Πραγματι πρεπει να χασω κάποιο βάρος. Οσο για την μπαταρία πολύ καλή η πρόταση. Επειδή διάβασα τις προτάσεις σας με προσοχή εχετε απολυτο δίκιο, αλλά θέλει πολύ δουλειά και προσοχή για το τι βάζεις και πως το βάζεις. Για παραδειγμα οταν με το καλό δείτε τις θολόμπαρες τότε θα καταλαβετε οτι είναι χειροποίητες απο ΕΛΛΗΝΑ ΑΜΑΞΟΠΟΙΟ !
Τα ανταλλακτικά ειναι μεγάλο πρόβλημα για το αυτοκίνητο αυτό και εχετε δίκιο. Ειναι κατι το οποίο θα πρέπει να τεθεί ως θέμα σε κάποια συνάντηση για το τι θα κάνουμε.

Και επειδή ξέρω οτι σας τρώει η περιέργεια για το κόστος που εχει φτάσει το αυτοκίνητο εχει ξεπεράσει τα 20.000 € ! Μονο η βελτίωση του κινητήρα ξεπέρασε τα 6000 €

Τι να πουλήσω ρε παιδιά και τι λεφτά να πάρω πέστε μου. Εξάλλου την λατρεύω την μπέμπα αυτή.

tasosbmwe30
28-08-04, 20:01
"ΣΩΣΤΟΣ" ο simos!!!!!εμεις(εγω και ο mpowerfanatic) να δεις ποσο τις αγαπαμε τις "γριες" αλλα........γαμιε.....αι το θεμα με τα ανταλακτικα!!!!!!!!!α......και την ιδια "αντιμετωπιση" εχουμε(εγω τουλαχιστον σιγουρα,το ιδιο πιστευω και ο mpowerfanatic) απο τις αντιπροσωπιες!!!!!!!εγω τουλαχιστον......ντρεπομαι να το παω......!

alpinakias
29-08-04, 08:45
mporeis na alakseis ta psalidia mprosta kai na baleis alouminenia.ehoun megali diafora apo afta pou foras..ta M3 apo to 89 kai meta ta foresan apo ti mana tous kai ta karavan (e30 apo 89)pou den perpatisan elada.i timi tous ine sta 180 euro to komati eno ta apla 60..

Alpinakias

Fanatic
29-08-04, 12:30
"ΣΩΣΤΟΣ" ο simos!!!!!εμεις(εγω και ο mpowerfanatic) να δεις ποσο τις αγαπαμε τις "γριες" αλλα........γαμιε.....αι το θεμα με τα ανταλακτικα!!!!!!!!!α......και την ιδια "αντιμετωπιση" εχουμε(εγω τουλαχιστον σιγουρα,το ιδιο πιστευω και ο mpowerfanatic) απο τις αντιπροσωπιες!!!!!!!εγω τουλαχιστον......ντρεπομαι να το παω......!

Εγω εχω βρει το εξης site για παλια αυτοκινητα απο bmw Ε21 και πισω(δυστηχως δεν εχει για Ε30) το οποιο εχει ΤΑ ΠΑΝΤΑ http://www.wallothnesch.com/e/frameparts.htm. Εχω βρει οτιδηποτε για το δικο μου οπως γνησια ανταλλακτικα ALPINA καινουρια αλλα και οτι αλλο θα μπορουσα να φανταστω(μεχρι και εκκεντροφορο schrick για το Μ10 που εχω τωρα...).Το θεμα ειναι οτι βρισκεται γερμανια και πρεπει να τα παραγγειλω μεσω πιστωτικης πραγμα προς το παρον αδυνατο.Ασε που πρεπει να εχω βαλει στην ακρη γυρω στα 1500 euro για να παρω τα πραγματα που θελω μια και καλη(δλδ κατι πραγματα ALPINA,θολομπαρες,σωλινακια υψηλης,λευκα φλας κ.α) αφοσον και εαν βαλω μπροστα το σχεδιο μοτερ(320is ισως).Μεσα στον χρονο αυτο θα ξερω τι θα κανω.Ειδωμεν....

tasosbmwe30
29-08-04, 15:28
ωραιος εισαι ΣΤΕΛΙΟ!!!!!!!μονο για παρτη σου κανονιζεις ε?????για ε30 για το φιλαρακο σου....τιποτα ε......!στο επομενο meeting θα σου σκασω τα λαστιχα!!!!

Fanatic
29-08-04, 15:31
Βρισκεις απειρα πραγματα για Ε30 στο νετ!!!Αν παρεις το περιοδικο που ελεγες οτι εχεις και εχει ανταλακτικα για Ε30 θα δεις οτι εχει πολλες ιστοσελιδες να βρεις οτι ψαχνεις.Απλα θα πρεπει να κανεις παραγγελια μεσω καρτας...

tasosbmwe30
29-08-04, 15:38
ΤΡΕΛΟΣ ειμαι ρε φιλε??????να βαλω πιστωτικη στο internet και μετα να μην ξερω απο που φευγουν τα λεφτα?δυστηχως ολες αυτες οι εταιριες δεν εχουν συναλλαγες μεσω τραπεζης,μονο με πιστωτικη!!!!!!γα.. τα ανταλακτικα μου ρε πουσ....!εχει και λευκα φλας για ε30(καυλα)!!!!!!!

Fanatic
29-08-04, 15:58
Αφου σου ειπα ρε οτι αυτο ειναι το ασχημο με αυτα που εχω βρει και εγω!Παμε κανα ταξιδακι γερμανια να τα παρουμε απο εκει?? :p

tasosbmwe30
29-08-04, 16:07
δεν ειναι κανενας απο το club απο την γερμανια ή αγγλια να του δωσουμε "παραγκελια"!!!!!ή να σπουδαζει ρε φιλε και να κατεβαινει συχνα......!!!!!!

alpinakias
29-08-04, 19:56
ti telete apo germania?ola ginontai ..mporo na sas fero oti telete.
gia ta panta iparhei mia lsi..pola antalaktika iparhoun sti selida www.e30.de
Alpinakias

Fanatic
29-08-04, 23:46
Alpinakia ψαχνω για μπροστινο spoiler Alpina για bmw e21.Αυτο που εχω βρει νετ κανει 315 και μαζι με τα μεταφορικα πες 370 ευρα τα οποια ειναι πολλαααααα.Εχεις κατι να προτεινεις??ΑΛηθεια δεν μας εχεις πει...Ελλα δα μενεις η Γερμανια???

Black5
29-08-04, 23:56
Πίσω λευκά φλας για Ε34?

MPOWER
30-08-04, 09:41
Μιάς και αναφέρθηκαν τα αλουμινένια ψαλίδια τα οποία υπέθεσα οτι φοράει ο Σίμος, ας αναφέρουμε λοιπόν και τη διαφορά βάρους τους. Το απλό το σιδερένιο λοιπόν ζυγίζει 3,800γρ ενώ το αλουμινένιο 1,945γρ (το καθένα)
Καλή διαφορά βάρους, αλλά ακόμα καλύτερη διαφορά είναι στο στρίψιμο :)

tasosbmwe30
30-08-04, 17:56
Πίσω λευκά φλας για Ε34?



WWW.S-TEC-TUNING.DE βρισκεις και αλλα πραγματα!!!!!!!

Black5
01-09-04, 17:50
WWW.S-TEC-TUNING.DE βρισκεις και αλλα πραγματα!!!!!!!

Για εδώ βασικά ρώταγα!! Να παω και να τα πάρω επι τόπου.....

tasosbmwe30
01-09-04, 17:55
AAAA....black5 θα σου βαλω πιπερι στο στομα!!!!δεν διαβαζεις πιο πριν.....στην ΕΛΛΑΔΑ βρισκομαστε......!!!!!αστα να πανε ρε φιλε....μονο κανενα φιλαρακι απο το club που σπουδαζει γερμανια θα μπορουσε να μας βοηθησει!

Black5
01-09-04, 18:22
Εχει ωραία πράγματα πάντως!!!

watchd0g
02-09-04, 14:41
να βαλω πιστωτικη στο internet και μετα να μην ξερω απο που φευγουν τα λεφτα?

τάσο μπορείς να βγάλεις μια χρεωστική-prepayed κάρτα από την AlphaBank να έχει όσα χρήματα θες μέσα (από 30 έως 2000€ ) και να κάνεις την δουλεία σου.. Αλλά το θέμα είναι οτι μερικά sites δεν δέχονται πληρωμή με VisaElectron όπως είναι κι αυτή.. Εκεί δυσκολεύουν τα πράγματα εκτός αν τους πείσεις να δεχτούν την παραγγελία.. Για αγορές πάντος από ίντερνετ, εγώ αυτό τον τρόπο χρησιμοποιώ.. :cool:

tasosbmwe30
02-09-04, 22:55
εχεις κανει ποτε τετοια συναλλαγη?ειχε καμια σχεση με ανταλακτικα bmw?και αν ναι, απο ποιο μαγαζι?σιγουρα δεν υπηρξε προβλημα?θελω εδω και καιρο να παραγκειλω καποια πραγματακια απο το internet αλλα εχω φοβηθει με αυτα που ακουω!!!!αν εχει καποιος παραγκειλει απο καποιο μαγαζι με ανταλακτκα bmw μεσω ιντερνετ.....ας μας ενημερωσει γρηγορα!!!!!

BmWakIaS
03-09-04, 01:59
αυτό που λες δεν είναι εφικτό γιατί παρεμβαίνουνε και άλλοι παράγοντες όπως στον εγκέφαλο για της εντολές που θα δόση σε κάθε φρενάρισμα ανάλογα το φρενάρισμα δηλαδή .αν κάνω σε αυτό λάθος ας με διόρθωση κάποιος !!!

Z3 Fat Bastard
03-09-04, 07:24
Φιλε Τασο,

Διαβαζω εδω και καιρο τα θεματα τα οποια εχεις με τις πιστωτικες καρτες. Εχω ενα πραγμα να σου πω !!!

ΞΕΠΕΡΑΣΕ ΤΟ !!!!

Εδω και πολλα χρονια αγοραζω απο Internet πραγματα με καρτα και δεν μου εχει παρουσιαστει το παραμικρο προβλημα. Ασε που και στραβη να γινει , ενημερωνεις την τραπεζα και δεν πληρωνεις τις παραπανω χρεωσεις !

Πιστευω οτι ειναι τοσα τα θετικα του internet shopping τα οποια υπερκαλυπτουν το "ρισκο" (πολυ μικρο) της πιστωτικης καρτας.

:( sorry αλλα το κραταγα μεσα μου πολυ καιρο.....

MPOWER
03-09-04, 11:19
Τάσο αποφάσισα να σε βοηθήσω να το ξεπεράσεις (το θέμα με τις πιστωτικές) όπως σου είπε και και ο Ζ3fb
Κοίτα τι θα μπορούσες να έχεις με 250 δολλάρια δηλαδή περίπου 200 Ευρώ

STAIO-CI
03-09-04, 11:23
Τάσο αποφάσισα να σε βοηθήσω να το ξεπεράσεις (το θέμα με τις πιστωτικές) όπως σου είπε και και ο Ζ3fb
Κοίτα τι θα μπορούσες να έχεις με 250 δολλάρια δηλαδή περίπου 200 Ευρώ


Φιλε MPOWER μπορεις να μου δωσεις την διαυθυνση οπου υπαρχουν αυτα τα καθισματα? :cool:

Fanatic
03-09-04, 11:43
Ισως τα ποιο ομορφα καθισματα που εχω δει στην ζωη μου!!!200 ευρω?????Μου φαινεται Τασο οτι θα ξεσκιστουμε στις αγορες!!!!

compact
03-09-04, 11:51
δεν θα ειναι ωραια αυτα τα παλιοκαθισματα σε εσενα!!!!!
σε εμενα θα ειναι...... ειναι λιγο πιο ομορφα!!!!!!!!!

MPOWER
03-09-04, 12:34
Με κάθε επιφύλαξη παιδιά :o

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=7920052489&category=33701

tasosbmwe30
04-09-04, 15:17
του αρεσει να μας "τρελαινει" του mpower!!!!!ποιος μου δανειζει την πιστωτικη του καρτα????πλακα κανω.....με επεισες ρε φιλε...θα το ψαξω το θεμα!!!!!

Brown
06-09-04, 10:35
Μπορείς να μιλήσεις και με την τράπεζα, στην οποία έχεις βγάλει την πιστωτική και να τους ρωτήσεις, πως μπορείς να διασφαλιστείς, με αγορές από το internet. Σίγουρα θα ξέρουν.

tasosbmwe30
06-09-04, 20:09
thank's BROWN θα το ψαξω σιγουρα....ας ειναι καλα ο mpower!!!!μετα την "μακαροναδα" (ξερει αυτος) που μου προτεινε.....εχω παρει τον κακο τον δρομο!!!!!αλλα ολο και τον "ακουω"........!!!!!!!!

watchd0g
07-09-04, 13:13
αν δεν κάνω λάθος μπορείς να βάλεις και ένα χρεωστικό όριο μικρότερο απτο standar ώστε να μπορείς να κοίμασε λίγο πιο ήσυχος το βράδυ που πιάνουν δουλεία τα hackeronia.. Είναι εφικτό ? γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ?

watchd0g
07-09-04, 13:15
Τάσο αποφάσισα να σε βοηθήσω να το ξεπεράσεις (το θέμα με τις πιστωτικές) όπως σου είπε και και ο Ζ3fb
Κοίτα τι θα μπορούσες να έχεις με 250 δολλάρια δηλαδή περίπου 200 Ευρώ

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&rd=1&item=7920052489&category=33701




Συγνώμη φίλτατε ΜPOWER αλλά ... "Ships to: United States only"
Δυστυχώς πρέπει να ανατρέξουμε αλλού για την αγορά τους :(

Z3 Fat Bastard
07-09-04, 13:24
Συγνώμη φίλτατε ΜPOWER αλλά ... "Ships to: United States only"
Δυστυχώς πρέπει να ανατρέξουμε αλλού για την αγορά τους :(

Μη πιστευετε οτι διαβαζετε..... Ο mpower καθως και εγω εχουμε παραγγειλει απο Internet πολλα πραγματα και απο sites τα οποια εγραφαν το γνωστο Shipt to United States Only.

Μετα απο επικοινωνια με τον πωλητη ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΦΙΚΤΑ. Αν οντως ενδιαφερεστε στειλτε ενα e-mail σε αυτον που τα πουλαει και ρωτηστε για αποστολη στην Ελλαδα ..... :cool:

Black5
07-09-04, 13:28
αν δεν κάνω λάθος μπορείς να βάλεις και ένα χρεωστικό όριο μικρότερο απτο standar ώστε να μπορείς να κοίμασε λίγο πιο ήσυχος το βράδυ που πιάνουν δουλεία τα hackeronia.. Είναι εφικτό ? γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω ?

Μπορείς να βγάλεις προπληρωμένη πιστωτική κάρτα....

BMW Power
07-09-04, 13:42
Τάσο ο Ζ3fb έχει δίκιο μην μασάς με την πιστωτική. Και εγώ έχω πάρει πολλά πράγματα έτσι και εδώ και στην Αγγλία και ποτέ δεν είχα πρόβλημα.

manosm3
09-09-04, 15:10
γιατι δε βαζεισ οροφη απο ανθρακονηματα?

alexk
21-09-04, 21:15
Για καπώ από ανθρακονήματα έχω άκρη για να φτιάξεις.

Βέβαια, άν βάλεις εποξική ρητίνη, θα κοστίσει κάτι παραπάνω. Για παράδειγμα, το βαρκάκι μου που φτιάχνω τώρα, έχει μήκος 1.2 μέτρα και θα στοιχίσει 550 ευρώ. Οπότε, για ένα καπώ, θα χρειαστείς 1000 στο νερό. Άν βάλεις, πολυεστέρα στο carbon (ρητίνη-κόλλα) εννοώ, θα κάνει τα μισά χρήμματα.

DRIFTER
21-09-04, 23:28
Eιδατε που καταλήγουμε στο carbon???? :D

simos
22-09-04, 09:03
Εγω λέω να αφήσω μόνο το σασσί και να το κάνω ολο πολυεστερικό :eek: ΘΑ ζυγίζει μόλις και με τα βίας 400 κιλά. Το θέμα ομως είναι οτι πρέπει να κατασκευάσουμε ολο το αυτοκίνητο εξ αρχής ! :cool:

Τάσο φαντάζεσαι να οδηγείς αυτό το πράμα στις 9000 στροφές και να ζυγίζει 400 κιλά ! :eek:

Ονειρα που μπορεί να γίνουν πραγματικότητα !

E30MANIAC
24-09-04, 17:57
ΦΙΛΕ ΣΙΜΟ,ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙ ΣΤΙΣ 9000 Rpm(ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΑ).ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΑΠΟ ΠΕΡΙΣtΕΡΙ ΕΙΣΑΙ;

simos
28-09-04, 10:07
ΦΙΛΕ ΣΙΜΟ,ΚΑΛΩΣ ΗΡΘΕΣ ΣΤΗΝ ΠΑΡΕΑ ΜΑΣ.ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΣ ΤΙ ΜΟΤΕΡ ΦΟΡΑΣ ΚΑΙ ΤΙ ΤΟΥ ΕΧΕΙΣ ΚΑΝΕΙ ΓΙΑ ΝΑ ΣΤΡΟΦΑΡΕΙ ΣΤΙΣ 9000 Rpm(ΑΝ ΔΙΑΒΑΣΑ ΚΑΛΑ).ΓΕΝΙΚΑ ΧΑΡΑΚΤΗΡΙΣΤΙΚΑ ΤΟΥ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ.ΑΠΟ ΠΕΡΙΣtΕΡΙ ΕΙΣΑΙ;

ΚΑΛΩΣ ΣΕ ΒΡΗΚΑ Ε30MANIAC. Το αυτοκίνητο δεν είναι βολτίσιο, και το μοτερ ειναι Μ40 1.800cc . Ειμαι απο το ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ, αλλά μην περιμένεις να σου πω περισσότερα για την βελτίωση του μοτέρ μέσα στο Φορουμ. Αρκετοί φίλοι μελη του club που βρεθηκαν πριν απο ενα μηνα στον Καρτόδρομο είδαν το αυτοκίνητο και το ακουσαν. Αν βρεθουμε απο κοντά μπορω να σου πω οτι θελεις και να βοηθήσω αν μπορω σε κάτι. Απλά θα σου πω μόνον οτι ο κινητήρας εμεινε λυμένος στον πάγκο για 2 μήνες ;) Εαν θέλεις ελα στο side show στις 6 Οκτωβρη να το δεις και να το ακούσεις...

E30MANIAC
28-09-04, 12:23
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΣΙΜΟ ΑΛΛΑ ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΘΑ ΛΕΙΠΩ ΜΕΧΡΙ ΤΟΤΕ.ΠΑΝΤΩΣ ΘΑ ΗΘΕΛΑ ΠΟΛΥ ΝΑ ΔΩ ΑΠΟ ΚΟΝΤΑ ΤΗΝ 'ΜΠΕΜΠΑ' ΣΟΥ ΚΑΙ ΝΑ ΑΝΤΑΛΑΞΟΥΜΕ ΑΠΟΨΕΙΣ.ΕΩΣ ΤΟΤΕ,ΚΑΛΕΣ ΒΟΛΤΕΣ!!

simos
28-09-04, 12:35
Να εισαι καλά Παναγιώτη ! χάρηκα που τα είπαμε εστω και για λίγο. Θα βρεθούμε απο κοντά και θα σου δείξω κάποια πράγματα επανω στο αυτοκίνητο.

tasosbmwe30
28-09-04, 15:13
Να εισαι καλά Παναγιώτη ! χάρηκα που τα είπαμε εστω και για λίγο. Θα βρεθούμε απο κοντά και θα σου δείξω κάποια πράγματα επανω στο αυτοκίνητο.



εεεεεπππππ.....εχω προτεραιοτητα εγω!!!!!ανυπομονω simo!!!!!πλακα κανω εεε!!!!

MAGNUS
02-10-04, 13:05
Εχεις δίκιο αλλα το κόστος είναι τεράστιο.Μιλάμε τώρα για ακόμα ενα αυτοκίνητο σε εξοδα αγοράς και τοποθέτησης. Με την μπαταρία δεν εχω κανει κάτι ιδιαίτερο. Απλά τοποθετήσαμε κάποια μεγάλη σε Amper λόγω ... συμπίεσης

Pare battaria apo motosykleta h alliws an mporeis pare mia gia competition! Episis mporeis na glitwseis baros apo ta exis:
1) afairesi tou eswterikou tis portas(ennow to skin)
2) poliesterika ftera (mprosta) kai profylaxtires(bale apo m3)
3) afairesi olou tou hxomonotikou kai thermomonotikou ulikou
4) sta DTM h BMW kanei acid dip to amaxwma! me afton to tropo meiwnei to paxos tis lamarina kai afou exoun roll cage den epireazei to desimo! Alla auto einai lifo extreme!
5) Exatmisi(oli apo tin pollapli kai pisw) apo titanio
Apo ekei kai ystera pas se poli akrives lyseis me xrisi diaforwn ylikwn! pantos to baros pou exeis twra eina kalo

simos
04-10-04, 13:32
Αυτά και αλλα πολλά εως και αφαίρεση καλωδίωσης εχουν γίνει. Το μόνο που απομένει ειναι η μπαταρία, τά καπώ ειναι το πρόβλημα. Ξερετε καποιον να μας φτιάξει πολυεστερικά ;

tasosbmwe30
04-10-04, 14:33
Αυτά και αλλα πολλά εως και αφαίρεση καλωδίωσης εχουν γίνει. Το μόνο που απομένει ειναι η μπαταρία, τά καπώ ειναι το πρόβλημα. Ξερετε καποιον να μας φτιάξει πολυεστερικά ;



υπαρχει ετοιμο γυρω στα 800 ευρο....αλλα πρεπει να το παραγκειλεις απ'εξω!!!!!!τσεκαρε αυτη τη διευθυνση: www.lowendesign.com

simos
05-10-04, 11:39
Ευχαριστώ Τασο για το link. Πραγματι εχει ομορφα πράγματα.