PDA

Επιστροφή στο Forum : απο 316 Ε90 σε 120i m-pack


drmdtsap
18-09-10, 09:31
Παιδια μετα την πληρη απογοητευση σε θεμα επιδοσεων απο την 316i E90 2007 pre-facelift μου με 38000χλμ , την πουλησα και σκοπευω να προβω στην αγορα ενος 120i mpack 4 θυρο με 170 αλογα μοντελο 2007 facelift με 33000χλμ ελεγμενη-ατρακαριστη-αβαφη με xenon,αισθητηρες φωτων-βροχης. Και μονο απο θεμα επιδοσεων πιστευω οτι αξιζει τον κοπο. Ποια η γνωμη σας? Κατι που πρεπει να προσεξω? ιδιαιτερα προβληματα που βγαζουν(πχ στα Ε90 κολωνα τιμονιου)? απο καταναλωση - σερβις τι λεει?

giannis 116
18-09-10, 09:40
Για τυχον προβληματα μπορεις να ανατρεξεις στα αναλογα θεματα για τη σειρα 1 και πιστευω πως θα καλυφθουν ολες σου οι αποριες, κανε μια αναζητηση αξιζει τον κοπο καθως εχει αναλυθει διεξοδικα.
Το μονο που εσυ θα χασεις με τη μεταβαση απ την 3αρα στον ασσο θα ειναι οτι θα εχεις λιγοτερους χωρους και θα εχεις υψηλοτερα τελη, αυτα τιποτα αλλο, ολα τα αλλα θα ειναι καλυτερα. Πολυ καλη επιλογη, ο εξοπλισμος του 120 ειναι υπερεπαρκης πιστευω, αντε με το καλο!
Τι χρωμα ειναι αληθεια?.. Η αγορα απο εμπορο, μαντρα, αντιπροσωπεια ή απο ιδιωτη?..
Πολυ καλος μου ακουγεται ο ασσος παντως, βαλε και καμια φωτο να δουμε!

drmdtsap
18-09-10, 09:49
το χρωμα ειναι μπλε και αγορα απο ιδιωτη. Αν ολα πανε καλα μεσα στη βδομαδα θα την εχω. Μακαρι γιατι εχω ξεσηκωθει. Επισης ειναι mpack μεσα εξω.

drmdtsap
18-09-10, 11:36
εκτος αν τελικα συμφωνησει στην τιμη ενας με c230 sportscoupe του 2006 με 40000χλμ περιπου. σ αυτη την περιπτωση μαλλον θα καταληξω στο merc λογω λιγοτερων παγιων εξοδων. οτι κατσει... Αν και ψηνομαι περισσοτερο για το 120...

giannis 116
18-09-10, 13:01
Ειναι και το χρωμα το σωστο! :love:
Εγω θα σου λεγα μη κοιτας αλλου και παρτο! Πολυ καλο φαινεται!

120ihatch
18-09-10, 13:12
Παιδια μετα την πληρη απογοητευση σε θεμα επιδοσεων απο την 316i E90 2007 pre-facelift μου με 38000χλμ , την πουλησα και σκοπευω να προβω στην αγορα ενος 120i mpack 4 θυρο με 170 αλογα μοντελο 2007 facelift με 33000χλμ ελεγμενη-ατρακαριστη-αβαφη με xenon,αισθητηρες φωτων-βροχης. Και μονο απο θεμα επιδοσεων πιστευω οτι αξιζει τον κοπο. Ποια η γνωμη σας? Κατι που πρεπει να προσεξω? ιδιαιτερα προβληματα που βγαζουν(πχ στα Ε90 κολωνα τιμονιου)? απο καταναλωση - σερβις τι λεει?





αγόρασέ το.... χθες (σε έναν φανατζή και ένα μηχανικό καλό είναι να το πας βέβαια για έναν έλεγχο) .... !!

ένα πράγμα μόνο να προσέχεις: όταν παρκάρεις να το αφήνεις πάντα με τους τροχούς στην ευθεία. :deal:


..........ΚΑΛΟΡΊΖΙΚΟ ΝΑ ΕΊΝΑΙ !! (και περιμένουμε ΕΝΤΥΠΏΣΕΙΣ!! ) - και πολλές φωτογραφίες :icon_pai:


ΜΕ ΤΟ ΚΑΛΌ !! :love:

Nikos120i
18-09-10, 13:34
Παιδια μετα την πληρη απογοητευση σε θεμα επιδοσεων απο την 316i E90 2007 pre-facelift μου με 38000χλμ , την πουλησα και σκοπευω να προβω στην αγορα ενος 120i mpack 4 θυρο με 170 αλογα μοντελο 2007 facelift με 33000χλμ ελεγμενη-ατρακαριστη-αβαφη με xenon,αισθητηρες φωτων-βροχης. Και μονο απο θεμα επιδοσεων πιστευω οτι αξιζει τον κοπο. Ποια η γνωμη σας? Κατι που πρεπει να προσεξω? ιδιαιτερα προβληματα που βγαζουν(πχ στα Ε90 κολωνα τιμονιου)? απο καταναλωση - σερβις τι λεει?

Πολύ σωστή κίνηση! Μπράβο! :dblthumb2

Σέρβις το ίδιο με τη 316i και κατανάλωση, μπορεί και χαμηλότερη. Την 120i με τα 170 την είχα πριν πάρω την si και μου έκαιγε περίπου 10-10.5λτ/100κμ και της έδινα και καταλάβαινε και είχα πάντα κλιματισμό.

Με το καλό και καλοτάξιδη!

Πόσο τη πήρες αν επιτρέπεται?

6zylindermaniac
18-09-10, 13:38
Αν πάντως θες επιδόσεις και χώρους γιατι δε κοιτάς και σε κάτι τέτοιο; (http://www.car.gr/classifieds/cars/view/905904/)

jim_pas
18-09-10, 14:21
εκτος αν τελικα συμφωνησει στην τιμη ενας με c230 sportscoupe του 2006 με 40000χλμ περιπου. σ αυτη την περιπτωση μαλλον θα καταληξω στο merc λογω λιγοτερων παγιων εξοδων. οτι κατσει... Αν και ψηνομαι περισσοτερο για το 120...

το 120 το θεωρώ πολύ καλύτερο απο το c230.....το c230 sportscoupe δεν έχει κάτι ιδιαίτερο σε στήσιμο και ούτε σαν εμφάνιση το θεωρώ όμορφο......θεωρώ το bmw καλύτερη επιλογή.....δεν το λέω επειδή είμαι bmwδάκιας..αν ήταν καλύτερο το mercedes θα το πρότεινα...μετά έχει βγεί και ένα ακόμα μοντέλο ενώ σειρά 1 θα βγει του χρόνου....ααα!!το merc είναι πιο γρήγορο αν σε ενδιαφέρει...

halkida116mpack
19-09-10, 04:04
επειδη το μερσεντες σπορτςκουπε το 200αρι υπαρχει στην οικογενεια οπως και ο δικος μου ασσος εμ πακ...να σου πω γιατι τα οδηγω και τα 2 συχνα....ααα το μερκ ειναι και πακετο εβολουσιον α εμ γκε....αν θες κατι για να νιωθεις την καθε στροφη...να καθεσαι χαμηλα με ξυραφι αντι για τιμονι που να σου δινει την αισθηση του σπορ αυτοκινητου παρε μπε μπε...αν θες κατι που θα σε ταξιδεψει με 6η απο εδω μεχρι την αυστραλια χωρις να σε κουρασει παρε μερκ...το μπε μπε ισως σου βγαλει και το πλανταμι απο τις ζημιες...η μερσεντα ειναι ΜΑΣΙΦ...το μερκ ειναι πιο ποιοτικο και απο γκαζια πολυ πιο γρηγορο...θα στριψει πολυ καλα... μονο που δεν βγαινει πληρως το ι εσ πι...παντες κανει ομως και στο κοντερ καρφωνει ευκολα 245χλμ και με 3 ατομα...το δικο μας εχει 80000χλμ και δεν εβγαλε ΤΙΠΟΤΑ αλλα εγω δεν τα παω...αν η μπεμπα μου ειχε το μοτερ της μερκ θα ηταν αμαξι για παντρεια αλλα εκει που το μερκ χτυπαει ι εσ πι το μπεμπε στριβει ΤΑΠΑ...η επιλογη δικη σου :rockon:

drmdtsap
19-09-10, 08:28
Πολύ σωστή κίνηση! Μπράβο! :dblthumb2

Σέρβις το ίδιο με τη 316i και κατανάλωση, μπορεί και χαμηλότερη. Την 120i με τα 170 την είχα πριν πάρω την si και μου έκαιγε περίπου 10-10.5λτ/100κμ και της έδινα και καταλάβαινε και είχα πάντα κλιματισμό.

Με το καλό και καλοτάξιδη!

Πόσο τη πήρες αν επιτρέπεται?

Φιλε μου δεν την εχω παρει ακομη. Αλλα μαλλον παιζει μεσα στη βδομαδα. Μετα απο παζαρι κλεισαμε στα 18000€.

bimmer-corfu
19-09-10, 08:38
η ποιότητα κατασκευής δεν είναι 3άρας αλλά απο γκάζια σε σχέση με 316 πύραυλος.

Για 118d ή 120d σκέφτηκες?

Nikos120i
19-09-10, 11:06
Φιλε μου δεν την εχω παρει ακομη. Αλλα μαλλον παιζει μεσα στη βδομαδα. Μετα απο παζαρι κλεισαμε στα 18000€.

Μην την αφήσεις! Φαίνεται εξαιρετική.

Επίσης να ξέρεις ότι τη τριγυρίζουν διάφοροι "γαμπροί"...οπότε...μη καθυστερήσεις.

Οι 120i είναι ΠΟΛΥ σπάνιες στην Ελλάδα, ειδικά με τόσο καλό εξοπλισμό με xenon και ΕΙΔΙΚΑ με M-Pack.

Εδώ μιλάμε για ΠΟΛΥ σπάνια περίπτωση.

Με το καλό! :dance:

120ihatch
19-09-10, 13:12
Μην την αφήσεις! Φαίνεται εξαιρετική.

Επίσης να ξέρεις ότι τη τριγυρίζουν διάφοροι "γαμπροί"...οπότε...μη καθυστερήσεις.

Οι 120i είναι ΠΟΛΥ σπάνιες στην Ελλάδα, ειδικά με τόσο καλό εξοπλισμό με xenon και ΕΙΔΙΚΑ με M-Pack.

Εδώ μιλάμε για ΠΟΛΥ σπάνια περίπτωση.

Με το καλό! :dance:



+1

....ωραία, αν το αφήσεις σκέψου πόσα χρήματα θα έπρεπε να δώσεις για ένα άλλο 120i για να το φτάσεις εκεί............

@drmdtsap μην αργείς ! :love:

NICK BMW LOVER
19-09-10, 14:54
το χρωμα ειναι μπλε και αγορα απο ιδιωτη. Αν ολα πανε καλα μεσα στη βδομαδα θα την εχω. Μακαρι γιατι εχω ξεσηκωθει. Επισης ειναι mpack μεσα εξω.

Αμα ηταν κ σε λευκο θα σε ζηλευα πολυ!!!Το μοτερ μου λειπει,αααχ...
Καλοριζικος να ειναι ευχομαι,καμια σχεση με το 316 σε επιδοσεις,ειναι και πολυ ομορφο με το Μ-πακετο!!!

drmdtsap
23-09-10, 08:52
παιδες οτι δεν εχει καμια σχεση με το νωχελικο 316 μου αυτο ειναι σιγουρο. για τι 0-100 ομως μιλαμε? στους καταλογους περιοδικων δινουν 0-100 σε 8,4 δευτερολεπτα. αληθευει η οχι?δεν ξερω τι να κανω. απο την αλλη στραβωνω με τα 560+ ευρω για τα τελη κυκλοφοριας που με τους αχρηστους κυβερνωντες κανεις δεν ξερει τι χαρατσι θα του ξημερωσει στα τελη...

peter79
23-09-10, 10:47
Νίκο καλημέρα,

απότι φάινεται ακόμα δεν έχεις αποφασίσει τι θέλεις....

εγώ θα σου πρότεινα μιας και έφυγες απο το 316 να πας σε μια 320 Ε90 Ed.

έχεις και το παιδί και οι χώροι θα σου χρειαστούν! :scratchch

σκέψου πρώτα τις ανάγκες σου και μετά τα θέλω σου.

δεν είμαστε στην ηλικία των 20 για να έχουμε απόλυτη ελευθερία.

με μια πολύ λογική τιμή βρίσκεις 320 και να είναι και M-pack θα φυσάει.

εγώ αν θα έδινα την 316 θα πήγαινα μόνο σε 320 ή 320si

120ihatch
23-09-10, 11:12
το πρόβλημα είναι τα τέλη κυκλοφορίας απ ότι καταλαβαίνω (ίσως να έπρεπε να τουρμπίσεις την 316 σου αν είναι έτσι)

:embarassm

Nikos120i
23-09-10, 14:36
παιδες οτι δεν εχει καμια σχεση με το νωχελικο 316 μου αυτο ειναι σιγουρο. για τι 0-100 ομως μιλαμε? στους καταλογους περιοδικων δινουν 0-100 σε 8,4 δευτερολεπτα. αληθευει η οχι?δεν ξερω τι να κανω. απο την αλλη στραβωνω με τα 560+ ευρω για τα τελη κυκλοφοριας που με τους αχρηστους κυβερνωντες κανεις δεν ξερει τι χαρατσι θα του ξημερωσει στα τελη...

Αν τα 200 ευρώ παραπάνω το χρόνο σε προβληματίζουν ή σε δυσκολεύουν οικονομικά, τότε άστο. :)

Η διαφορά δεν είναι στο 0-100...είναι ΠΑΝΤΟΥ.

Driver M
23-09-10, 15:05
το πρόβλημα είναι τα τέλη κυκλοφορίας απ ότι καταλαβαίνω (ίσως να έπρεπε να τουρμπίσεις την 316 σου αν είναι έτσι)

:embarassm

Aν γινόταν ίσως να έπρεπε...μόνο που δεν γίνεται.

drmdtsap
23-09-10, 15:29
Αν τα 200 ευρώ παραπάνω το χρόνο σε προβληματίζουν ή σε δυσκολεύουν οικονομικά, τότε άστο. :)

Η διαφορά δεν είναι στο 0-100...είναι ΠΑΝΤΟΥ.

οχι δε με ζοριζει. απλα το σκεφτομαι. οταν λες η διαφορα ειναι παντου τι εννοεις?

themis78
23-09-10, 15:34
Χτύπα κανένα Ε90 320 προ-φλ.Αυτό με τα 150 άλογα.Δε θα το μετανιώσεις!

Nikos120i
23-09-10, 15:36
οχι δε με ζοριζει. απλα το σκεφτομαι. οταν λες η διαφορα ειναι παντου τι εννοεις?

Σε ροπή, σε επιταχύνσεις εν κινήσει με όποια ταχύτητα κι αν έχεις, φορτωμένο, άδειο, με ή χωρίς κλιματισμό.

Είναι εντελώς άλλο αυτοκίνητο και ΣΑΦΩΣ πιο απολαυστικό. ;)

Nikos120i
23-09-10, 15:40
Χτύπα κανένα Ε90 320 προ-φλ.Αυτό με τα 150 άλογα.Δε θα το μετανιώσεις!

Αφού μπορεί να βρει με 170 άλογα και οι διαφορές τιμολογιακά δεν είναι μεγάλες δεν αξίζει αυτό που λες. Άσε που το μοτέρ αυτό καίει περισσότερο από τον 2λτ με τα 170.

drmdtsap
23-09-10, 15:42
Νίκο καλημέρα,

απότι φάινεται ακόμα δεν έχεις αποφασίσει τι θέλεις....

εγώ θα σου πρότεινα μιας και έφυγες απο το 316 να πας σε μια 320 Ε90 Ed.

έχεις και το παιδί και οι χώροι θα σου χρειαστούν! :scratchch

σκέψου πρώτα τις ανάγκες σου και μετά τα θέλω σου.

δεν είμαστε στην ηλικία των 20 για να έχουμε απόλυτη ελευθερία.

με μια πολύ λογική τιμή βρίσκεις 320 και να είναι και M-pack θα φυσάει.

εγώ αν θα έδινα την 316 θα πήγαινα μόνο σε 320 ή 320si
e90 320si θα ηταν το ιδανικο αλλα ειναι πΟΟΟλυ πιο ακριβες και με 60χιλ χλμ + οσες εχω δει. Ο Σπανος στα premium μεταχειρισμενα εχει μια 320si 2006 μοτελο απο το 2009 και την πουλαει στην ιδια τιμη που μου την εδινε τοτε, 26000 ευρω με 60000+ χιλ. Πως γινεται ολοι αυτοι οι εξυπνοι να εχουν τις ιδιες τιμες στα μεταχειρισμενα τους ενα χρονο τωρα και οταν πας εσυ να πουλησεις το αμαξι σου στο αγοραζουν σε τετοια ξεφτυλα τιμη που σου ρχεται να χτυπησεις το κεφαλι σου στον τοιχο.
Οι χωροι σιγουρα θα μου χρειαστουν... αλλα δεν μπορω αλλο να εχω ενα ομορφο αυτοκινητο το οποιο οταν ειμαι σε επαρχιακο δικτυο και χρειαστει να προσπερασω να κανω το σταυρο μου να μου φτασει η ευθεια.... ιδιαιτερα μου τη δινει οταν σκεφτομαι οτι το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν 325i....και οταν το αμεσως προηγουμενο απο την 316i ηταν vag group 1.8Τ με προγραμμα... Και αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι οι νεοι κινητηρες αρχιζοντας απο τη νεα σειρα 1 το 2012 θα ειναι τουρμπο με λιγα κυβικα και πολυ καλες επιδοσεις. Οταν οι αντιπαλες εταιρειες δουλευαν τα τoυρμπο και τους κομπρεσσορες η BMW (ειμαι τρελος φαν αυτης αλλα τα κακως κειμενα να λεγονται) ελεγε σε διαφημιση της ''Η πραγματικη δυναμη δε συμπιεζεται"... Τωρα δηλαδη θα μπορεσει να την συμπιεσει? Τεσπα.. σορρυ για το οφτοπικ...

@Nikos120:
εννοειται οτι αν παω (που κατα 90% θα παω) σε διλιτρη ΜΟΝΟ την εκδοση με τα 170 αλογα... Τα διλιτρα με 150 αλογα πανε αξιοπρεπως αλλα οχι γρηγορα. Γνωμη μου παντα- οδηγησα προσφατα 120 με 150 ιππους. Δε λεω παει αξιοπρεπως και αισθητα πιο γρηγορα απο την αναιμικη 316 μου. Αλλα ολοι μου λενε οτι με τα 170 αλογα δε συγκρινεται. Δεν το εχω διαπιστωσει ο ιδιος βεβαια... για αυτο σας ρωτω.

themis78
23-09-10, 15:53
Οι 320 με το νέο μοτέρ έχουν αρκετά θέματα.Το λέω όντας κάτοχος.Για αυτό προτείνω 320 Ε90 με 150 άλογα.

themis78
23-09-10, 15:55
Χτύπα ένα golf v gti dsg.Αν θέλεις κάτι σπορ.

drmdtsap
23-09-10, 15:58
Οι 320 με το νέο μοτέρ έχουν αρκετά θέματα.Το λέω όντας κάτοχος.Για αυτό προτείνω 320 Ε90 με 150 άλογα.
με χαρακωσες τωρα... τα λεγομενα κοψιματα που ακουγονται? οσο για το golf gt/gti dsg δε λεω γουσταρω αλλα ρε φιλε απο bmw σε volkswagen?μου κανει καπως...:bugeye:

Driver M
23-09-10, 15:59
Αφού μπορεί να βρει με 170 άλογα και οι διαφορές τιμολογιακά δεν είναι μεγάλες δεν αξίζει αυτό που λες. Άσε που το μοτέρ αυτό καίει περισσότερο από τον 2λτ με τα 170.

Ναι αλλά δεν έχουν θέματα με ρεταρίσματα, που είναι το βασικότερο μειονέκτημα των ed.
Επίσης, οι διαφορές στις επιδόσεις είναι μικρές, ιδίως εν κινήσει αφού η διαφορά ροπής είναι ούτε ένα κιλό (drmtspap οδήγησε και τα 2 και θα καταλάβεις) και η διαφορά κατανάλωσης είναι αισθητή μόνο στην πόλη (μιλάμε για 1-1,5 λίτρο, όχι παραπάνω).

Κατά συνέπεια κι εγώ μάλλον σε προfl θα πήγαινα, αφού τα λεφτά που θα γλίτωνα θα ήταν σίγουρα αρκετά περισσότερα απ'ό,τι η παραπάνω κατανάλωση βενζίνης. Και δεν θα είχα και τα ρεταρίσματα που εμφανίζονται στην πλειοψηφία των ed.

peter79
23-09-10, 16:25
Επιμένω για το θέμα των χώρων....

και όσοι έχουν παιδιά, ειδικά μικρά καταλαβαίνουν τι εννοώ.

ΔΕΝ θα σου φτάσουν.

αφού πας να κάνεις την αναβάθμιση κάντην σωστά... μην υποβαθμίσεις άλλον τομέα! :bricks1:

6zylindermaniac
23-09-10, 17:00
με χαρακωσες τωρα... τα λεγομενα κοψιματα που ακουγονται? οσο για το golf gt/gti dsg δε λεω γουσταρω αλλα ρε φιλε απο bmw σε volkswagen?μου κανει καπως...:bugeye:

Κάπως δεν είναι καθόλου και κακώς σου κάνει εντύπωση. Αν ήταν να αγοράζουμε αυτοκίνητα σύμφωνα με το "κύρος" της εκάστοτε μάρκας ή το πουλ-μούρ τότε ζήτω που καήκαμε.

Η αλήθεια είναι οτι σε μερικούς τομείς πάντως τα VAG δεν είναι ραφιναρισμένα όπως τα bmw (πχ στήσιμο, τιμόνι) αλλά σε κάποιους άλλους τα bmw είναι ακόμα στο μεσαίωνα (tsi κινητήρες με ροπή παντού, αξιοπιστία και ελάχιστη κατανάλωση σε σχέση με τη δύναμη και τη ροπή τους σε σχέση με προβληματικά, αναιμικά, ενεργοβόρα ατμοσφαιρικά σύνολα βενζίνης-γιατι στο πετρελαιο respect στο Bαυαρό... ).

Εγω πρωτού επιλέξω κάποιο απο τα πολυαγαπημένα μας BMW θα έκανα ενα test drive και σε κάποιο VAG γιατι.....πριν το γάμο πρέπει να έχεις και άλλες εμπειρίες γιατί διαφορετικά αν δε ξέρεις απο πρώτο χέρι τι κυκλοφορεί στην πιάτσα δεν εκτιμάς και αυτό που έχεις :idea:

Nikos120i
23-09-10, 17:30
e90 320si θα ηταν το ιδανικο αλλα ειναι πΟΟΟλυ πιο ακριβες και με 60χιλ χλμ + οσες εχω δει. Ο Σπανος στα premium μεταχειρισμενα εχει μια 320si 2006 μοτελο απο το 2009 και την πουλαει στην ιδια τιμη που μου την εδινε τοτε, 26000 ευρω με 60000+ χιλ. Πως γινεται ολοι αυτοι οι εξυπνοι να εχουν τις ιδιες τιμες στα μεταχειρισμενα τους ενα χρονο τωρα και οταν πας εσυ να πουλησεις το αμαξι σου στο αγοραζουν σε τετοια ξεφτυλα τιμη που σου ρχεται να χτυπησεις το κεφαλι σου στον τοιχο.
Οι χωροι σιγουρα θα μου χρειαστουν... αλλα δεν μπορω αλλο να εχω ενα ομορφο αυτοκινητο το οποιο οταν ειμαι σε επαρχιακο δικτυο και χρειαστει να προσπερασω να κανω το σταυρο μου να μου φτασει η ευθεια.... ιδιαιτερα μου τη δινει οταν σκεφτομαι οτι το πρωτο μου αυτοκινητο ηταν 325i....και οταν το αμεσως προηγουμενο απο την 316i ηταν vag group 1.8Τ με προγραμμα...

Το δικό μου το si το πήρα πέρσι τον Οκτώβρη με 13.000κμ, 28.000 ευρώ. Αν τον πιέσεις και το θέλεις, θα σου κόψει κάτι. Ψάξε να βρεις si με λιγότερα χιλιόμετρα. Πραγματικά αξίζει! Εγώ δηλώνω ερωτευμένος.

Αλλιώς αν μπορείς, ψάξε για 320i με τα 170.

Και αυτο που με τσαντιζει ειναι οτι οι νεοι κινητηρες αρχιζοντας απο τη νεα σειρα 1 το 2012 θα ειναι τουρμπο με λιγα κυβικα και πολυ καλες επιδοσεις. Οταν οι αντιπαλες εταιρειες δουλευαν τα τoυρμπο και τους κομπρεσσορες η BMW (ειμαι τρελος φαν αυτης αλλα τα κακως κειμενα να λεγονται) ελεγε σε διαφημιση της ''Η πραγματικη δυναμη δε συμπιεζεται"... Τωρα δηλαδη θα μπορεσει να την συμπιεσει? Τεσπα.. σορρυ για το οφτοπικ...

Ε αφού τη συμπίεσαν όλοι και είναι εκτός αγοράς και τα μεγάλα κυβικά δεν πουλάνε πια...τι να κάνει? :dblthumb2

@Nikos120:
εννοειται οτι αν παω (που κατα 90% θα παω) σε διλιτρη ΜΟΝΟ την εκδοση με τα 170 αλογα... Τα διλιτρα με 150 αλογα πανε αξιοπρεπως αλλα οχι γρηγορα. Γνωμη μου παντα- οδηγησα προσφατα 120 με 150 ιππους. Δε λεω παει αξιοπρεπως και αισθητα πιο γρηγορα απο την αναιμικη 316 μου. Αλλα ολοι μου λενε οτι με τα 170 αλογα δε συγκρινεται. Δεν το εχω διαπιστωσει ο ιδιος βεβαια... για αυτο σας ρωτω.

Πάντως ψάξε να βρεις 320i με τα 170. Οι χώροι στην 120i είναι λίγοι, πολύ λίγοι. Γιαυτό την άλλαξα για την si.

Οι 320 με το νέο μοτέρ έχουν αρκετά θέματα.Το λέω όντας κάτοχος.Για αυτό προτείνω 320 Ε90 με 150 άλογα.

με χαρακωσες τωρα... τα λεγομενα κοψιματα που ακουγονται? οσο για το golf gt/gti dsg δε λεω γουσταρω αλλα ρε φιλε απο bmw σε volkswagen?μου κανει καπως...:bugeye:

Ναι αλλά δεν έχουν θέματα με ρεταρίσματα, που είναι το βασικότερο μειονέκτημα των ed.
Επίσης, οι διαφορές στις επιδόσεις είναι μικρές, ιδίως εν κινήσει αφού η διαφορά ροπής είναι ούτε ένα κιλό (drmtspap οδήγησε και τα 2 και θα καταλάβεις) και η διαφορά κατανάλωσης είναι αισθητή μόνο στην πόλη (μιλάμε για 1-1,5 λίτρο, όχι παραπάνω).

Κατά συνέπεια κι εγώ μάλλον σε προfl θα πήγαινα, αφού τα λεφτά που θα γλίτωνα θα ήταν σίγουρα αρκετά περισσότερα απ'ό,τι η παραπάνω κατανάλωση βενζίνης. Και δεν θα είχα και τα ρεταρίσματα που εμφανίζονται στην πλειοψηφία των ed.

Βρε παιδιά...στα φόρουμ τι περιμένετε να δείτε? Λογικό είναι να δείτε προβλήματα. Ξέρω δύο ανθρώπους με Ε90 320i FL, τρεις με 320i E92, και άλλους δύο με 320i E90 pre-FL (170hp) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ούτε είχα κι εγώ με την 120i που είχε το ίδιο μοτέρ, ούτε ένα test drive 320i που είχα για μια μέρα δεν είχε κάτι.

Το ότι έτυχε σε κάποιους δε πάει να πει ότι είναι η πλειοψηφία κιόλας των αυτοκινήτων. Έχουν πουληθεί χιλιάδες 320i...δε βλέπω χιλιάδες κόσμο να παραπονιέται στα διάφορα φόρα. Οπότε προτείνω ηρεμία και σύνεση.

Η 320i με τα 170 αξίζει χίλιες φορές από αυτή με την 150. Αυτό να "μήπως και χαλάσει" δε το καταλαβαίνω. Καίει λιγότερο, πηγαίνει καλύτερα, επιταχύνει καλύτερα κι από το 2011 θα πληρώνει και λιγότερα λόγω μειωμένων ρύπων.

Μη σε προβληματίζουν αυτά που ακούς...προχώρα άφοβα.

Driver M
23-09-10, 17:43
Το δικό μου το si το πήρα πέρσι τον Οκτώβρη με 13.000κμ, 28.000 ευρώ. Αν τον πιέσεις και το θέλεις, θα σου κόψει κάτι. Ψάξε να βρεις si με λιγότερα χιλιόμετρα. Πραγματικά αξίζει! Εγώ δηλώνω ερωτευμένος.

Αλλιώς αν μπορείς, ψάξε για 320i με τα 170.



Ε αφού τη συμπίεσαν όλοι και είναι εκτός αγοράς και τα μεγάλα κυβικά δεν πουλάνε πια...τι να κάνει? :dblthumb2



Πάντως ψάξε να βρεις 320i με τα 170. Οι χώροι στην 120i είναι λίγοι, πολύ λίγοι. Γιαυτό την άλλαξα για την si.







Βρε παιδιά...στα φόρουμ τι περιμένετε να δείτε? Λογικό είναι να δείτε προβλήματα. Ξέρω δύο ανθρώπους με Ε90 320i FL, τρεις με 320i E92, και άλλους δύο με 320i E90 pre-FL (170hp) και δεν έχουν κανένα πρόβλημα. Ούτε είχα κι εγώ με την 120i που είχε το ίδιο μοτέρ, ούτε ένα test drive 320i που είχα για μια μέρα δεν είχε κάτι.

Το ότι έτυχε σε κάποιους δε πάει να πει ότι είναι η πλειοψηφία κιόλας των αυτοκινήτων. Έχουν πουληθεί χιλιάδες 320i...δε βλέπω χιλιάδες κόσμο να παραπονιέται στα διάφορα φόρα. Οπότε προτείνω ηρεμία και σύνεση.

Η 320i με τα 170 αξίζει χίλιες φορές από αυτή με την 150. Αυτό να "μήπως και χαλάσει" δε το καταλαβαίνω. Καίει λιγότερο, πηγαίνει καλύτερα, επιταχύνει καλύτερα κι από το 2011 θα πληρώνει και λιγότερα λόγω μειωμένων ρύπων.

Μη σε προβληματίζουν αυτά που ακούς...προχώρα άφοβα.

Eγώ επισημαίνω στο φίλο κάποια προβλήματα που εμφανίζουν ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΟΙ e.d. ώστε να είναι υποψιασμένος και να κάνει καλό έλεγχο πριν αγοράσει το αυτοκίνητο που σκέφτεται. Αν είναι οκ, τότε σίγουρα αξίζει.

Αλλά με το να λες προχώρα άφοβα είναι σαν να λες πως το πρόβλημα είναι σπανιότατο και έτυχε σε 2-3 άτομα μόνο από το φόρουμ. Εγώ όμως ξέρω προσωπικά δύο άτομα που έχουν το πρόβλημα αυτό, έστω και στην αρχή (ψιλορεταρίσματα) και όταν πάνε στη bmw τους λέει πως είναι φυσιολογικό, ενώ δεν είναι και έτσι και οι ίδιοι νομίζουν πως είναι κάτι που συμβαίνει γενικά.
Έτσι την παθαίνουν οι περισσότεροι κάτοχοι, που δεν είναι ενημερωμένοι όπως εμείς εδώ και δεν καταλαβαίνουν ότι ο κινητήρας τους έχει πρόβλημα που στη συνέχεια, κατά κανόνα, θα επιδεινωθεί. Γι'αυτό και δεν ακούγονται τόσα πολλά.

Συνεπώς, είτε το θέλουμε είτε όχι, το πρόβλημα αυτό είναι συχνό και αν το εμφανίσει το αμάξι, έχεις μια πολύ υψηλή πιθανότητα να μη βρεις ποτέ λύση και κάθε τρεις και λίγο να τρέχεις με πολλαπλασιαστές, κομπιάσματα κλπ σπασίματα νεύρων, κλαίγοντας τα λεφτά σου.
Γι'αυτό και δε νομίζω ότι πρέπει να λέμε στον φίλο να προχωρήσει άφοβα, καθώς μπορεί να βρεθεί προ εκπλήξεων.
Να κάνει σχολαστικό έλεγχο πριν αγοράσει αυτοκίνητο και πάντα στο πίσω μέρος του μυαλού του να έχει το πιθανό αυτό πρόβλημα που μπορεί να αντιμετωπίσει.

Nikos120i
23-09-10, 17:53
Δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου. Επισημαίνω όμως ότι το ποσοστό αυτό είναι πολύ χαμηλό. Πόσοι είναι αυτοί με σοβαρό πρόβλημα? Τι χρονολογίας ήταν? Σε ποια συνεργεία πήγαν? Τι λύση τους πρότειναν? Πως είμαστε σίγουροι ότι τα καινούρια έχουν τα ίδια προβλήματα...και το κυριότερο, τι ποσοστό έχει πρόβλημα? Για να πέσει στο ίδιο πρόβλημα ο φίλος, πρέπει να συμβαίνει στο πάνω των 70% των αυτοκινήτων.

Για να προτείνουμε λοιπόν σε κάποιον να ΜΗΝ το πάρει γιατί θα έχει σίγουρα προβλήματα, κρίνοντας από ένα μικρό ποσοστό στο φόρουμ απέναντι στις συνολικές πωλήσεις της 320i στην Ελλάδα, θεωρώ πως είναι χειρότερο.

Μπορώ να σου βρω καμιά 20αριά 320i χωρίς κανένα πρόβλημα...ειδικά Ε90.

Σε όλα τ'άλλα περί ελέγχου αυτοκινήτου και ιστορικού, συμφωνώ 1000%. :)

thanblan
23-09-10, 19:05
Δε διαφωνώ με το σκεπτικό σου. Επισημαίνω όμως ότι το ποσοστό αυτό είναι πολύ χαμηλό. Πόσοι είναι αυτοί με σοβαρό πρόβλημα? Τι χρονολογίας ήταν? Σε ποια συνεργεία πήγαν? Τι λύση τους πρότειναν? Πως είμαστε σίγουροι ότι τα καινούρια έχουν τα ίδια προβλήματα...και το κυριότερο, τι ποσοστό έχει πρόβλημα? Για να πέσει στο ίδιο πρόβλημα ο φίλος, πρέπει να συμβαίνει στο πάνω των 70% των αυτοκινήτων.

Για να προτείνουμε λοιπόν σε κάποιον να ΜΗΝ το πάρει γιατί θα έχει σίγουρα προβλήματα, κρίνοντας από ένα μικρό ποσοστό στο φόρουμ απέναντι στις συνολικές πωλήσεις της 320i στην Ελλάδα, θεωρώ πως είναι χειρότερο.

Μπορώ να σου βρω καμιά 20αριά 320i χωρίς κανένα πρόβλημα...ειδικά Ε90.

Σε όλα τ'άλλα περί ελέγχου αυτοκινήτου και ιστορικού, συμφωνώ 1000%. :)

ως κάτοχος και εγώ προβληματικού ε-90 φλ με τα 170, συμφωνώ απόλυτα με τον συνπάσχοντα και προτείνω και εγώ το προ fl. κατά δήλωση αντιπροσώπου στην πελοπόνησσο το 80% των οχημάτων που έχει πουλήσει έχει γυρίσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα.
άρα ναι. είναι τυχαίο να πετύχεις κανονικό, και όχι προβληματικό. ας τα ξέρει αυτά ο κύριος που ψάχνει τώρα μην μπλέξει και μετα μας κράζει και με το δίκιο του.
δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση...

Nikos120i
23-09-10, 19:19
ως κάτοχος και εγώ προβληματικού ε-90 φλ με τα 170, συμφωνώ απόλυτα με τον συνπάσχοντα και προτείνω και εγώ το προ fl. κατά δήλωση αντιπροσώπου στην πελοπόνησσο το 80% των οχημάτων που έχει πουλήσει έχει γυρίσει με το συγκεκριμένο πρόβλημα.
άρα ναι. είναι τυχαίο να πετύχεις κανονικό, και όχι προβληματικό. ας τα ξέρει αυτά ο κύριος που ψάχνει τώρα μην μπλέξει και μετα μας κράζει και με το δίκιο του.
δυστυχώς αυτή είναι η κατάσταση...

Ως πρώην κάτοχος ίδιου μοτέρ με του δικού σου και φίλος με καμιά 20αριά ιδιοκτήτες με 320i με τα 170 και έχοντας επίσης συνομιλήσει με 2 διαφορετικούς μεγάλους αντιπροσώπους στην Αθήνα, με σιγουριά διαψεύδω τις στατιστικές σου. :)

Η 320i με τα 150 φοράει ένα παλιό μοτέρ, με μεγαλύτερη κατανάλωση, περισσότερο ενεργοβόρο, με βασική έλλειψη ιπποδύναμης, ροπής και συνολικά επιδόσεις σε σχέση με αυτό με τα 170.

thanblan
23-09-10, 19:29
Ως πρώην κάτοχος ίδιου μοτέρ με του δικού σου και φίλος με καμιά 20αριά ιδιοκτήτες με 320i με τα 170 και έχοντας επίσης συνομιλήσει με 2 διαφορετικούς μεγάλους αντιπροσώπους στην Αθήνα, με σιγουριά διαψεύδω τις στατιστικές σου. :)

Η 320i με τα 150 φοράει ένα παλιό μοτέρ, με μεγαλύτερη κατανάλωση, περισσότερο ενεργοβόρο, με βασική έλλειψη ιπποδύναμης, ροπής και συνολικά επιδόσεις σε σχέση με αυτό με τα 170.

εσύ φίλε μου πόσο καιρό το είχες το όχημα με το ίδιο μοτερ? τώρα το έχεις πουλήσει?
μπορεί η στατιστικές μου να πέφτουν έξω αλλα το γεγονός ότι όλοι τρέχουμε να τα πουλήσουμε πέφτει μέσα...

Nikos120i
23-09-10, 19:41
εσύ φίλε μου πόσο καιρό το είχες το όχημα με το ίδιο μοτερ? τώρα το έχεις πουλήσει?
μπορεί η στατιστικές μου να πέφτουν έξω αλλα το γεγονός ότι όλοι τρέχουμε να τα πουλήσουμε πέφτει μέσα...

To είχα 2 χρόνια, 22.000κμ και το άλλαξα για να πάω σε κάτι μεγαλύτερο. Κοιτούσα καινούρια 320i, αλλά ευτυχώς βρήκα το si.

Ποτέ δεν είχα κανένα από τα προβλήματα που αναφέρονται. Ήταν του 2007.

Πόσοι είναι αυτοί οι ΟΛΟΙ που αναφέρεσαι? Τι νούμερο δηλαδή? Είμαι σίγουρος ότι είναι διψήφιο απέναντι στις 4ψήφιες πωλήσεις της 320i...λιγότερο δηλαδή από 2%!

Όπως είπα και πριν, σε φόρουμ είναι λογικό να διαβάζεις περισσότερο προβλήματα. :)

drmdtsap
23-09-10, 21:20
παιδια δηλαδη για να καταλαβω... οταν λεμε ρεταρισμα εννοουμε το κομπιασμα που κανει ενα αμαξι ετσι?μου χε τυχει κανα 2 φορες στο 316 μου (2007 προ φ/λ) στο ξεκινημα και με λιγο γκαζι - συμπλεκταρισμα εφευγε. δεν κραταγε πολυ ομως σε διαρκεια. υπαρχει περιπτωση αυτο σε ενα 2λιτρο 170 αρι αυτο να ειναι καθημερινο φαινομενο?η το κανει αραια και που?υπαρχει περιπτωση να με αφησει απο βλαβη?αυτο πανυως συνεβη σε φιλο με 116 2008 122 αλογα και αλλαξε πολλαπλασιαστη.ομως ρεταρε μια δεδομενη στιγμη για αρκετα λεπτα και μετα του εβγαλε απο οτι μου ειπε μια ενδειξη και πηγε σε σερβις. εδω που τα λεμε και απο το 3 αρι μου δεν εχω μεινει ευχαριστημενος. Στα 36χιλ χλμ ΚΟΛΩΝΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ!!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....οσο σκυλι μου ειχε βγει το Ε30 και το Ε46 ενος φιλου(το εχει ακομη και μετραει 120χιλ χλμ +) δυσκολα πλεον βλεπω. Εχω απογοητευτει. Οταν λετε να ελεγξω το ιστορικο του αυτοκινητου τι εννοειτε?και πως μπορω να το κανω αυτο?και χαρτι να ειναι το αυτοκινητο ετσι οπως λετε σχεδον σιγουρα θα βγαλει προβλημα σε μενα εχοντας πλεον 33χιλ χλμ. Το αμαξι το εχω ελεγξει για τρακαρισμα μεχρι τωρα και ηταν καθαρο.

Nikos120i
23-09-10, 21:32
παιδια δηλαδη για να καταλαβω... οταν λεμε ρεταρισμα εννοουμε το κομπιασμα που κανει ενα αμαξι ετσι?μου χε τυχει κανα 2 φορες στο 316 μου (2007 προ φ/λ) στο ξεκινημα και με λιγο γκαζι - συμπλεκταρισμα εφευγε. δεν κραταγε πολυ ομως σε διαρκεια. υπαρχει περιπτωση αυτο σε ενα 2λιτρο 170 αρι αυτο να ειναι καθημερινο φαινομενο?η το κανει αραια και που?υπαρχει περιπτωση να με αφησει απο βλαβη?αυτο πανυως συνεβη σε φιλο με 116 2008 122 αλογα και αλλαξε πολλαπλασιαστη.ομως ρεταρε μια δεδομενη στιγμη για αρκετα λεπτα και μετα του εβγαλε απο οτι μου ειπε μια ενδειξη και πηγε σε σερβις. εδω που τα λεμε και απο το 3 αρι μου δεν εχω μεινει ευχαριστημενος. Στα 36χιλ χλμ ΚΟΛΩΝΑ ΤΙΜΟΝΙΟΥ!!!! ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ....οσο σκυλι μου ειχε βγει το Ε30 και το Ε46 ενος φιλου(το εχει ακομη και μετραει 120χιλ χλμ +) δυσκολα πλεον βλεπω. Εχω απογοητευτει. Οταν λετε να ελεγξω το ιστορικο του αυτοκινητου τι εννοειτε?και πως μπορω να το κανω αυτο?και χαρτι να ειναι το αυτοκινητο ετσι οπως λετε σχεδον σιγουρα θα βγαλει προβλημα σε μενα εχοντας πλεον 33χιλ χλμ. Το αμαξι το εχω ελεγξει για τρακαρισμα μεχρι τωρα και ηταν καθαρο.

Τότε άστο...κοίτα Passat CC

drmdtsap
23-09-10, 22:20
Τότε άστο...κοίτα Passat CC
Νικο συνονοματε εγω ΘΕΛΩ να την παρω σαν τρελος. Ομως απογοητευτηκα με τις συμβουλες μερικων παιδιων και ομολογω πως δισταζω. δεν υπαρχει για μενα αυτοκινητο που δεν βγαζει προβλημα.ολα βγαζουν.το θεμα ειναι τι βγαζουν ποτε και με τι κοστος. εδω οι περισσοτεροι λενε οτι τα διλιτρα 170αρια ειναι προβληματικα.

τεσπα.κατι αλλο... ξερει κανεις το κοστος μεταβιβασης για 2λιτρο αυτοκινητο και ποσα τελη κυκλοφοριας αντιστοιχουν σε 2λιτρο 2007 μοντελο με βαση τα περσινα κριτηρια?

Nikos120i
23-09-10, 22:27
Νικο συνονοματε εγω ΘΕΛΩ να την παρω σαν τρελος. Ομως απογοητευτηκα με τις συμβουλες μερικων παιδιων και ομολογω πως δισταζω. δεν υπαρχει για μενα αυτοκινητο που δεν βγαζει προβλημα.ολα βγαζουν.το θεμα ειναι τι βγαζουν ποτε και με τι κοστος. εδω οι περισσοτεροι λενε οτι τα διλιτρα 170αρια ειναι προβληματικα.

Προσπάθησα να στο εξηγήσω όσο καλύτερα μπορούσα για να σου δώσω να καταλάβεις ότι σε φόρουμ μόνο προβλήματα θα διαβάσεις.

Κάνε αυτό που πραγματικά θέλεις.

Για όλα τα υπόλοιπα υπάρχει λύση.

Δε μπορώ να σου πω κάτι περισσότερο...σου είπα ότι εγώ δεν είχα κανένα πρόβλημα και δε ξέρω με κάποιον που να έχει πρόβλημα.

Driver M
23-09-10, 23:02
Ως πρώην κάτοχος ίδιου μοτέρ με του δικού σου και φίλος με καμιά 20αριά ιδιοκτήτες με 320i με τα 170 και έχοντας επίσης συνομιλήσει με 2 διαφορετικούς μεγάλους αντιπροσώπους στην Αθήνα, με σιγουριά διαψεύδω τις στατιστικές σου. :)

Η 320i με τα 150 φοράει ένα παλιό μοτέρ, με μεγαλύτερη κατανάλωση, περισσότερο ενεργοβόρο, με βασική έλλειψη ιπποδύναμης, ροπής και συνολικά επιδόσεις σε σχέση με αυτό με τα 170.

Αυτό ρε Νίκο από που προκύπτει? Απ'το μισό κιλό διαφορά ροπής που έχουν, ή από τα 0,8 δευτερόλεπτα στα 0-100? Από εκεί και πάνω, επειδή η ροπή είναι σχεδόν παραπλήσια οι ρεπρίζ έχουν πολύ μικρή διαφορά (κάτω από δευτερόλεπτο).
Εδώ και κάποιες ενδεικτικές μετρήσεις:
http://www.bmwheaven.com/database/show.php?id=20
http://www.bmwheaven.com/database/show.php?id=944

Άρα, αν το προfl δεν ικανοποιεί κάποιον σε επιδόσεις, στάνταρ δεν θα τον ικανοποιεί και το fl, ούτε καν το si. Μην κολλάτε στα 20 άλογα διαφοράς που ακούγονται πολλά, στην πράξη οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

Και συμφωνώ με το φίλο thanblan ότι το πρόβλημα εμφανίζεται τουλάχιστον στο 1/2 των e.d., αφού είτε σε μεγαλύτερο βαθμό, είτε σε μικρότερο, τα κομπιάσματα στους ed είναι γεγονός!
Και μόνο γι'αυτό το λόγο, σε άσσο που αισθητικές διαφορές e.d. και μη, ουσιαστικά, δεν υπάρχουν, θα πήγαινα στο προfl. Σε Ε90 που υπάρχουν και αισθητικές διαφορές, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρότερα.

thanblan
23-09-10, 23:05
αν διάλεγα κάτι τώρα θα έπαιρνα passat cc. φοβερό αυτοκίνητο...(γραμμή και τα πάντα όλα λέμε)
και συμφωνώ και με τον Νίκο σε κάτι!!!
άμα τώρα έχεις μεγάλη καψούρα, διάβασε προσεκτικά το πόστ με το ρετάρει και δεν μπορούν να το λύσουν και κάνε ότι οδηγικό διαγνωστικό τεστ έχει αναφερθεί...
καλή τύχη...

Nikos120i
24-09-10, 07:37
Αυτό ρε Νίκο από που προκύπτει? Απ'το μισό κιλό διαφορά ροπής που έχουν, ή από τα 0,8 δευτερόλεπτα στα 0-100? Από εκεί και πάνω, επειδή η ροπή είναι σχεδόν παραπλήσια οι ρεπρίζ έχουν πολύ μικρή διαφορά (κάτω από δευτερόλεπτο).
Εδώ και κάποιες ενδεικτικές μετρήσεις:
http://www.bmwheaven.com/database/show.php?id=20
http://www.bmwheaven.com/database/show.php?id=944

Άρα, αν το προfl δεν ικανοποιεί κάποιον σε επιδόσεις, στάνταρ δεν θα τον ικανοποιεί και το fl, ούτε καν το si. Μην κολλάτε στα 20 άλογα διαφοράς που ακούγονται πολλά, στην πράξη οι διαφορές είναι πολύ μικρές.

Στη θεωρία. Η θεωρία από τη πράξη απέχει.

Στη πράξη η διαφορά είναι μεγαλύτερη και είναι λογικό. Τα 20 άλογα κάνουν τη διαφορά.

Και συμφωνώ με το φίλο thanblan ότι το πρόβλημα εμφανίζεται τουλάχιστον στο 1/2 των e.d., αφού είτε σε μεγαλύτερο βαθμό, είτε σε μικρότερο, τα κομπιάσματα στους ed είναι γεγονός!
Και μόνο γι'αυτό το λόγο, σε άσσο που αισθητικές διαφορές e.d. και μη, ουσιαστικά, δεν υπάρχουν, θα πήγαινα στο προfl. Σε Ε90 που υπάρχουν και αισθητικές διαφορές, θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρότερα.

Επειδή είναι πολύ σημαντικό αυτό...στο φόρουμ εδώ έχουμε 4.000 προβληματικές 320i? Μπορείς να μου τις δείξεις? Γιατί νομίζω ότι ο αριθμός είναι 2ψήφιος απέναντι στις 4ψήφιες πωλήσεις της 320i?

oldcarskickass
24-09-10, 09:19
Πάρτο χτες (αν είναι σωστό).

Μια ερώτηση όμως το Facelift δεν είχε άλλα φανάρια ομίχλης από αυτά που έχει το αμάξι της φωτό;

drmdtsap
24-09-10, 09:23
Πάρτο χτες (αν είναι σωστό).

Μια ερώτηση όμως το Facelift δεν είχε άλλα φανάρια ομίχλης από αυτά που έχει το αμάξι της φωτό;

μα το αυτοκινητο ειναι mpack.τα φαναρια ομιχλης ειναι ιδια σε ολα τα mpack.τα πισω φαναρια ειναι με τη μικρη γρμμη τις οπισθεν.

takis10
24-09-10, 10:02
Κατοχος 320i (150) 2006 premium selection δεν εχει βγαλει τιποτα απολυτως με 26000χλμ τον χρονο σχεδον.
Να ξερεις οτι μπορει να πλληρωσεις κατι παραπανω αν σε ενωδιαφερει να αγορασεις απο bmw premium selection αλλα θα εχεις δυο χρονια εγγυηση σε περιπτωση που σου τυχουν ρεταρισματα κτλπ κτλπ που μπορει να σε κανουν να θεωρεις την 320i με τα 170 προβληματική για ρεταρισματα κτλπ (σε ολα τα αυτοκινητα καποια βγαζουν προβληματα).

drmdtsap
25-09-10, 18:13
καθομαι και διαβαζω τα προβληματα που εχουν αναρτηθει στο φορουμ και εχω φρικαρει... η επεσε πολλη γκαντεμια ή η αγαπημενη μας εταιρεια εκανε χοντρη πατατα καπου με τα efficiency dynamic... ομολογω πως εχω κολωσει στην αγορα της 120 με 170 αλογα... ολη αυτη η ιστορια μου θυμιζει τις παλιες μαυρες εποχες της alfa romeo... τοτε που βγηκε το ρητο οτι τα ιταλικα αυτοκινητα ειναι σαν τις ερωμενες, ενω τα γερμανικα ειναι σαν τις συζυγους... μαλλον υπαρχουν και γερμανιδες ερωμενες τελικα... απο την αλλη σκεφτομαι να τολμησω να την αγορασω και ο θεος βοηθος μη μου τυχει bmw με χαρακτηρα ερωμενης...

Dimzan
25-09-10, 18:43
αμα σου τυχει ομως θα κλαις τα 18000 ευρω...

test drive την εκανες?? σε ικανοποιησε?

και το Α4 που σου προτειναν βγαζει προβληματα... δυστυχως.. και δεν ειναι και πισωκινητο.

Βασικα αν θες πισωκινητο premium τοτε πας σε merc η bmw.

Αν οχι υπαρχουν κι αλλα αμξια να σου προτεινουμε αναλογα τις αναγκες σου.

Θεωρω κι εγω παντως οτι το 120 ειναι λιγο μικρο αν εχεις παιδι.. Εγω που ειμαι και μικροσωμος (1,74 70 κιλα) δε βολευτηκα καλα στο τιμονι της σειρας 1. Πισω μου ουτε καν να κατσει ιδιος σαν εμενα ανετα. Το πορτ μπαγκαζ του συναγωνιζεται το swift :D

TAZ118!
25-09-10, 19:06
αμα σου τυχει ομως θα κλαις τα 18000 ευρω...

test drive την εκανες?? σε ικανοποιησε?

και το Α4 που σου προτειναν βγαζει προβληματα... δυστυχως.. και δεν ειναι και πισωκινητο.

Βασικα αν θες πισωκινητο premium τοτε πας σε merc η bmw.

Αν οχι υπαρχουν κι αλλα αμξια να σου προτεινουμε αναλογα τις αναγκες σου.

Θεωρω κι εγω παντως οτι το 120 ειναι λιγο μικρο αν εχεις παιδι.. Εγω που ειμαι και μικροσωμος (1,74 70 κιλα) δε βολευτηκα καλα στο τιμονι της σειρας 1. Πισω μου ουτε καν να κατσει ιδιος σαν εμενα ανετα. Το πορτ μπαγκαζ του συναγωνιζεται το swift :D

Εγω ειμαι 1.83 και ''κουμπωνω'' στην θεση οδηγησης...Νιωθεις οτι φορας το αυτοκινητο και δεν καθεσαι ''επανω'' στο αυτοκινητο....Οντως οι χωροι στην καμπινα ειναι μικροι αλλα ο χωρος αποσκευων ειναι στον μεσο ορο της κατηγοριας...Γενικα ο Ασσος και ειδικα ο 3θυρος δεν ειναι οικογενειακο αυτοκινητο....Ακομα και ενα Getz εχει πολυ περισσοτερους χωρους...

Dimzan
25-09-10, 19:20
Σιγουρα χωραω στη θεση του οδηγου αλλα δε μου αρεσε τοσο η θεση οδηγησης και η αισθηση της. Δυστυχως εγω ενιωσα οτι εκατσα πανω στο αμαξι. Το περιμενα πιο χαμηλο αισθητα

Στο 3αρι πχ ενιωθα πιο βολικα και βρηκα πιο ευκολα την ιδανικη θεση.

peter79
26-09-10, 11:38
καθομαι και διαβαζω τα προβληματα που εχουν αναρτηθει στο φορουμ και εχω φρικαρει... η επεσε πολλη γκαντεμια ή η αγαπημενη μας εταιρεια εκανε χοντρη πατατα καπου με τα efficiency dynamic... ομολογω πως εχω κολωσει στην αγορα της 120 με 170 αλογα... ολη αυτη η ιστορια μου θυμιζει τις παλιες μαυρες εποχες της alfa romeo... τοτε που βγηκε το ρητο οτι τα ιταλικα αυτοκινητα ειναι σαν τις ερωμενες, ενω τα γερμανικα ειναι σαν τις συζυγους... μαλλον υπαρχουν και γερμανιδες ερωμενες τελικα... απο την αλλη σκεφτομαι να τολμησω να την αγορασω και ο θεος βοηθος μη μου τυχει bmw με χαρακτηρα ερωμενης...

Εγώ πάντως στο 316 που είναι pro f\l και είναι Ed δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα...

επιμένω οτι οι κινητήρες και τα παερλκόμενα στα 320-120 είναι που βγάζουν τα περισσότερα προβλήματα...

bimmer-corfu
26-09-10, 13:40
Όπως σωστά σου είπε ο Νίκος εδώ μόνο προβλήματα θα διαβάζεις. έτσι είναι τα φόρουμ. Τι να κάνουμε δηλαδή? Να ανοίγουμε ο καθένας ένα thread και να λέμε πόσο καλό είναι το αμάξι του?
Να προσθέσω για να πάρεις τα πάνω σου ότι ούτε το δικό μου 2.0 170hp είναι στα προβληματικά με 33.000 χιλιόμετρα και πολλά σκισίματα.

Η βοήθεια που δίνει το φόρουμ ειναι να βρεις μερικά προβλήματα που υπάρχουν σε μεγάλο βαθμό ώστε να μπορέσεις να δεις αν το αμάξι που θες τα παρουσιάζει. Μην ακούω παρακαλώ γενικολογίες του τύπου τα 2λιτρά με 170 άλογα είναι προβληματικά

drmdtsap
26-09-10, 14:19
αμα σου τυχει ομως θα κλαις τα 18000 ευρω...

test drive την εκανες?? σε ικανοποιησε?

και το Α4 που σου προτειναν βγαζει προβληματα... δυστυχως.. και δεν ειναι και πισωκινητο.

Βασικα αν θες πισωκινητο premium τοτε πας σε merc η bmw.

Αν οχι υπαρχουν κι αλλα αμξια να σου προτεινουμε αναλογα τις αναγκες σου.

Θεωρω κι εγω παντως οτι το 120 ειναι λιγο μικρο αν εχεις παιδι.. Εγω που ειμαι και μικροσωμος (1,74 70 κιλα) δε βολευτηκα καλα στο τιμονι της σειρας 1. Πισω μου ουτε καν να κατσει ιδιος σαν εμενα ανετα. Το πορτ μπαγκαζ του συναγωνιζεται το swift :D
το αυτοκινητο ελεγχθηκε και σε διαγνωστικο συνεργειου bmw και δεν εβγαλε σφαλματα.ελεγχθηκε για τρακαρισματα και ειναι ολοκαθαρο με κατι γρατζουνιτσες στον πισω προφυλακτηρα και στον μπροστα οι οποιες θα επιμεληθουν απο το μεγα φανοποιο μου.σε βολτα που με πηγε ο ανθρωπος και σε ανοιγματα με ταπα γκαζι οποτε του το ζητησα δεν εκανε κοψιματα.τι αλλο να κανω?

Dimzan
26-09-10, 15:11
το αυτοκινητο ελεγχθηκε και σε διαγνωστικο συνεργειου bmw και δεν εβγαλε σφαλματα.ελεγχθηκε για τρακαρισματα και ειναι ολοκαθαρο με κατι γρατζουνιτσες στον πισω προφυλακτηρα και στον μπροστα οι οποιες θα επιμεληθουν απο το μεγα φανοποιο μου.σε βολτα που με πηγε ο ανθρωπος και σε ανοιγματα με ταπα γκαζι οποτε του το ζητησα δεν εκανε κοψιματα.τι αλλο να κανω?


Να το οδηγησεις εσυ φυσικα :)

Διοτι οταν θα το αγορασεις θα εισαι απο τη θεση του οδηγου και οχι του συνοδηγου.. Πρωτη φορα ακουω test drive σα συνοδηγος..

Αν και λογικα δε θα αλλαξει κατι πιστευω πως σαν οδηγος εχεις πληρεστερη εικονα.

Σιγουρα ειναι πολυ ομορφο με το m-pack και πιστευω πως με παραχωρησεις στους χωρους θα το ευχαριστηθεις.

Ο ελεγχος στο διαγνωστικο ξερουμε πως ειναι παντα προληπτικος μιας και καποιος μπορει να σβησει προηγουμενες βλαβες και να μην δεις κατι. Θετικο βεβαια οτι δεν εδειξε κατι, και ελπιζουμε να συνεχισει ετσι.

Σε βλεπω να το αγοραζεις ;) Ειναι οτι πιο συγχρονο πισωκινητο-σπορ με επαρκη δυναμη στα χρηματα που διαθετεις. Μονη παραχωρηση οπως ειπα οι χωροι.

stef
26-09-10, 15:50
Καίει λιγότερο, πηγαίνει καλύτερα, επιταχύνει καλύτερα κι από το 2011 θα πληρώνει και λιγότερα λόγω μειωμένων ρύπων.

Μη σε προβληματίζουν αυτά που ακούς...προχώρα άφοβα.

Μην τα μπερδεύεις για τα αυτοκίνητα που θα έχουν πρώτη άδεια κυκλοφορείας από 1/1/2011 και μετά θα ισχύει κάτι τέτοιο...

drmdtsap
26-09-10, 16:08
Να το οδηγησεις εσυ φυσικα :)

Διοτι οταν θα το αγορασεις θα εισαι απο τη θεση του οδηγου και οχι του συνοδηγου.. Πρωτη φορα ακουω test drive σα συνοδηγος..


μωρε το ξερω οτι εχεις δικιο. αλλα να θεωρησα ''θρασσος'' το να του το ζητησω. Και εγω πουλαγα το αυτοκινητο μου και στραβωνα οταν μου ελεγαν για test drive.σκεψου κατι... αν το εδινα σε οποιον ερχοταν ως υποψηφιος αγοραστης για test drive κλαφτα... μονο σε καποιον που οι πιθανοτητες να το παρει ηταν μεγαλες.

bimmer-corfu
26-09-10, 16:36
το αυτοκινητο ελεγχθηκε και σε διαγνωστικο συνεργειου bmw και δεν εβγαλε σφαλματα.ελεγχθηκε για τρακαρισματα και ειναι ολοκαθαρο με κατι γρατζουνιτσες στον πισω προφυλακτηρα και στον μπροστα οι οποιες θα επιμεληθουν απο το μεγα φανοποιο μου.σε βολτα που με πηγε ο ανθρωπος και σε ανοιγματα με ταπα γκαζι οποτε του το ζητησα δεν εκανε κοψιματα.τι αλλο να κανω?
να το οδηγήσεις με 1500-2000 στροφές/λεπτό

Μόνο εκεί κάνουν τα κομπιάσματα τα αμάξια που έχουν το πρόβλημα. Δεν έχει νόημα να το οδηγήσεις με παραπάνω στροφές

Driver M
26-09-10, 18:36
Στη θεωρία. Η θεωρία από τη πράξη απέχει.

Στη πράξη η διαφορά είναι μεγαλύτερη και είναι λογικό. Τα 20 άλογα κάνουν τη διαφορά.


Επειδή είναι πολύ σημαντικό αυτό...στο φόρουμ εδώ έχουμε 4.000 προβληματικές 320i? Μπορείς να μου τις δείξεις? Γιατί νομίζω ότι ο αριθμός είναι 2ψήφιος απέναντι στις 4ψήφιες πωλήσεις της 320i?


H πράξη είναι οι αριθμοί. Αν οι διαφορές σε ρεπρίζ και 0-100 είναι παντού κάτω από 1 δλ στις μετρήσεις, αποκλείεται ο απλός οδηγός να καταλάβει ιδιαίτερες διαφορές.
Έχοντας λοιπόν οδηγήσει και τα 2 μοντέλα (320 προfl και ed), οι διαφορές δεν είναι αισθητές. Τις καταλαβαίνεις αν έχεις συνηθίσει καλά το προfl μοντέλο (όπως εγώ που είμαι κάτοχος), αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετές ώστε κάποιος να θεωρεί δυνατό τον ed κινητήρα και αδύναμο τον Ν46. Οι και οι δύο θα του κάνουν, ή κανείς.

Όσο για τις 4000 bmw του φόρουμ, προφανώς και δεν είναι όλες με ed κινητήρα. Για την ακρίβεια είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό. Ωστόσο και στο πολύ μικρό αυτό ποσοστό, υπήρξαν κάτοχοι με αρκετά προβλήματα που δε μπορούν να τα λύσουν επαρκώς. Και αν πας σε συνεργεία, τα ποσοστά με πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερα από το δείγμα του εκάστοτε φόρουμ.
Αυτό για εμένα λέει πολλά ως προς το ρίσκο που ενέχει η αγορά ed κινητήρα, τουλάχιστον προς το παρόν.

Προφανώς βέβαια και δεν είναι όλοι οι ed προβληματικοί, όπως πχ και κολώνα τιμονιού δε βγάζουν όλες οι (προfl κυρίως) Ε90, βγάζουν όμως ΠΑΡΑ πολλές (ήμουν κι εγώ στο club των "κολωνάτων" δυστυχώς).
Είναι λοιπόν αρκετά μεγάλος ο αριθμός των ed που παρουσιάζουν προβλήματα, άλλοτε μικρότερα (ψιλορεταρίσματα) και άλλοτε μεγαλύτερα (κάψιμο πολλαπλασιαστών, λειτουργία με 3 κυλίνδρους) που σίγουρα θέλει πολύ ενδελεχή έλεγχο και πάντα θα υπάρχει κάποιο ποσοστό ρίσκου στην όλη αγορά.
Τίποτα λιγότερο, τίποτα περισσότερο.

Nikos120i
26-09-10, 19:31
H πράξη είναι οι αριθμοί. Αν οι διαφορές σε ρεπρίζ και 0-100 είναι παντού κάτω από 1 δλ στις μετρήσεις, αποκλείεται ο απλός οδηγός να καταλάβει ιδιαίτερες διαφορές.
Έχοντας λοιπόν οδηγήσει και τα 2 μοντέλα (320 προfl και ed), οι διαφορές δεν είναι αισθητές. Τις καταλαβαίνεις αν έχεις συνηθίσει καλά το προfl μοντέλο (όπως εγώ που είμαι κάτοχος), αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι αρκετές ώστε κάποιος να θεωρεί δυνατό τον ed κινητήρα και αδύναμο τον Ν46. Οι και οι δύο θα του κάνουν, ή κανείς.

Μα είναι ταχύτερη? Είναι. Άρα τι συζητάμε? Πόσο είναι? Αφού είναι :)

Όσο για τις 4000 bmw του φόρουμ, προφανώς και δεν είναι όλες με ed κινητήρα. Για την ακρίβεια είναι ένα πολύ μικρό ποσοστό. Ωστόσο και στο πολύ μικρό αυτό ποσοστό, υπήρξαν κάτοχοι με αρκετά προβλήματα που δε μπορούν να τα λύσουν επαρκώς. Και αν πας σε συνεργεία, τα ποσοστά με πρόβλημα είναι πολύ μεγαλύτερα από το δείγμα του εκάστοτε φόρουμ.
Αυτό για εμένα λέει πολλά ως προς το ρίσκο που ενέχει η αγορά ed κινητήρα, τουλάχιστον προς το παρόν.

Κοίτα πάλι το ποστ μου. Δεν έγραψα 4.000. Στο τέλος έχει ερωτηματικό. Οι προβληματικές στο φόρουμ είναι σίγουρα 2ψήφιο νούμερο απέναντι στις 4ψήφιες με 5ψήφιες πωλήσεις...ποσοστό ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαμηλό στα πλαίσια του λογικού.

Αν ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα, η BMW θα είχε βγάλει recall.

Όπως είπα και πριν...στα φόρουμ κάποιος θα γράψει τα προβλήματά του, άρα είναι λογικό να είναι όλα εδώ μαζεμένα.

Μην πανικοβάλλουμε τον φίλο μας, γιατί τον πανικοβάλλουμε χωρίς λόγο πιστεύω. :)

Dimzan
26-09-10, 20:20
Μα είναι ταχύτερη? Είναι. Άρα τι συζητάμε? Πόσο είναι? Αφού είναι :)

.......



εδω εισαι λαθος... υπαρχει και η εννοια της σχετικης βελτιωσης.

Η βελτιωση δεν ειναι μονο ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ή ΟΧΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

Προφανως λοιπον σου εξηγει οτι, αν το δεις ποσοστιαια, η διαφορα στις επιδοσεις δεν ειναι αντιστοιχη της διαφορας των 20 ιππων.

Nikos120i
26-09-10, 20:51
εδω εισαι λαθος... υπαρχει και η εννοια της σχετικης βελτιωσης.

Η βελτιωση δεν ειναι μονο ΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ή ΟΧΙ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

Προφανως λοιπον σου εξηγει οτι, αν το δεις ποσοστιαια, η διαφορα στις επιδοσεις δεν ειναι αντιστοιχη της διαφορας των 20 ιππων.

Ποια σχετική βελτίωση? Τι εννοείς?

Θες να το δούμε ποσοστιαία?

Είναι 11% καλύτερη παντού η 3άρα με τα 170 βάση των 0-100 (8 η μια, 9 η άλλη). Στη δε κατανάλωση η 3άρα με τα 170 είναι κατά 20% καλύτερη.

Είναι απλά καλύτερη παντού. Μη λέμε ο,τι θέλουμε τώρα...

Driver M
26-09-10, 21:42
Μα είναι ταχύτερη? Είναι. Άρα τι συζητάμε? Πόσο είναι? Αφού είναι :)



Κοίτα πάλι το ποστ μου. Δεν έγραψα 4.000. Στο τέλος έχει ερωτηματικό. Οι προβληματικές στο φόρουμ είναι σίγουρα 2ψήφιο νούμερο απέναντι στις 4ψήφιες με 5ψήφιες πωλήσεις...ποσοστό ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαμηλό στα πλαίσια του λογικού.

Αν ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα, η BMW θα είχε βγάλει recall.

Όπως είπα και πριν...στα φόρουμ κάποιος θα γράψει τα προβλήματά του, άρα είναι λογικό να είναι όλα εδώ μαζεμένα.

Μην πανικοβάλλουμε τον φίλο μας, γιατί τον πανικοβάλλουμε χωρίς λόγο πιστεύω. :)

Συζητάμε το αν είναι αισθητή η διαφορά ιπποδύναμης, τόσο μάλιστα ώστε να κάνει την 320 Ν46 να υστερεί σε δύναμη (όπως είπες πριν) και την e.d. να κινείται πολύ καλύτερα.
Αυτό είπα πως δεν ισχύει.
Το ότι είναι γρηγορότερη η τελευταία, προφανώς και είναι γεγονός. Αλλά λίγο, σε σημείο που όποιος δεν είναι καλά εξοικειωμένος με τα 2 αυτοκίνητα να μην καταλαβαίνει σχεδόν τίποτα. Το κλείνω εδώ αυτό, αφού όποιος έχει οδηγήσει και τα δύο αυτοκίνητα, ιδίως εν κινήσει, είμαι σίγουρος πως καταλαβαίνει τι λέω.

Τώρα όσον αφορά στις ανακλήσεις, κατά τη γνώμη μου μια σοβαρή εταιρεία και το 10-15% των αυτοκινήτων της να έχει πρόβλημα, θα όφειλε να κάνει. Τόσο όμως στην κολώνα τιμονιού όσο και στα ρεταρίσματα, ανάκληση δεν έγινε και το ποσοστό ήταν σίγουρα κατά πολύ μεγαλύτερο από 10%, Συνεπώς, το αν έγινε ανάκληση ή όχι προσωπικά δε μου λέει κάτι.
Και στις Ε46 είναι σχετικά συχνό φαινόμενο το σασί να ραγίζει. Είδες, στη χώρα μας τουλάχιστον, να γίνεται καμία ανάκληση γι'αυτό το λόγο?

Άρα, ανάκληση έπρεπε έτσι κι αλλιώς να έχει γίνει για τους ed, αφού το ποσοστό των προβληματικών δικαιολογεί σίγουρα κάτι τέτοιο, αλλά η Bmw κάνει τον Κινέζο προς το παρόν.
Και μάλλον ο πιθανότερος λόγος είναι ότι δεν έχει βρει ακόμα λύση στο πρόβλημα, ώστε να το λύσει με μια ενδεχόμενη ανάκληση.

Και εννοείται πως όσοι έχουν προβλήματα δεν γράφουν απαραίτητα στα φόρουμς. Μερικοί μάλιστα δεν είναι ικανοί να καταλάβουν καν ότι υπάρχει πρόβλημα (μετά ιδίως από αυτά που τους λένε και τα εξουσιοδοτημένα για βενζίνες, ότι είναι λογικό να συμβαίνουν κλπ για να τους ξεφορτωθούν), μόνο αν καεί κανας πολλαπλασιαστής θα το πάρουν χαμπάρι.
Άρα, άλλο πόσοι έχουν προβλήματα και άλλο πόσοι γράφουν στα φόρουμς ότι έχουν προβλήματα.

Τέλος, εγώ τουλάχιστον δε θέλω να πανικοβάλλω κανένα. Αλλά μιας και μας ρώτησε ο φίλος, θεωρώ πως πρέπει να του πούμε τι να προσέξει, πόσο μάλλον αν αυτό παίζει να τον κάνει να μετανιώσει και τα 18 χιλιάρικα που θα δώσει.
Γι'αυτό λέω να κάνει σχολαστικό έλεγχο (και προσωπικό test drive φυσικά), γιατί λόγος υπάρχει και είναι κρίμα να την πατήσει, τη στιγμή που το πρόβλημα αυτό είναι αρκετά εμφανές μέσω της οδήγησης (αν έχει εμφανιστεί φυσικά και είναι ψιλοέντονο).
Αν τα τσεκάρει όλα και είναι οκ, πολύ καλά θα κάνει να το αγοράσει. Η τιμή είναι αρκετά καλή.

halkida116mpack
26-09-10, 22:03
Μα είναι ταχύτερη? Είναι. Άρα τι συζητάμε? Πόσο είναι? Αφού είναι :)



Κοίτα πάλι το ποστ μου. Δεν έγραψα 4.000. Στο τέλος έχει ερωτηματικό. Οι προβληματικές στο φόρουμ είναι σίγουρα 2ψήφιο νούμερο απέναντι στις 4ψήφιες με 5ψήφιες πωλήσεις...ποσοστό ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΑ χαμηλό στα πλαίσια του λογικού.

Αν ήταν τόσο σοβαρά τα πράγματα, η BMW θα είχε βγάλει recall.

Όπως είπα και πριν...στα φόρουμ κάποιος θα γράψει τα προβλήματά του, άρα είναι λογικό να είναι όλα εδώ μαζεμένα.

Μην πανικοβάλλουμε τον φίλο μας, γιατί τον πανικοβάλλουμε χωρίς λόγο πιστεύω. :)

μην εισαι και τοσο σιγουρος...να σου φερω ενα παραδειγμα περι σοβαροτητας μπε εμ βε...υπαρχει κανενας με e.d. μοντελο μην πω και πιο παλιο που δεν εχει αλλαξει πολλαπλασιαστες???νομιζω οτι το 90% εχει παει...ειδες κανενα recall?γι αυτο και χανει πωλησεις συνεχως...
κατα τα αλλα σωστα τα λες...αν και νομιζω οτι ειναι λιγο μεγαλουτσικο το ποσοστο με τα ρεταρισματα γιατι πρεπει να υπολογισουμε και αυτους που δεν το καταλαβαινουν...

Nikos120i
26-09-10, 22:07
μην εισαι και τοσο σιγουρος...να σου φερω ενα παραδειγμα περι σοβαροτητας μπε εμ βε...υπαρχει κανενας με e.d. μοντελο μην πω και πιο παλιο που δεν εχει αλλαξει πολλαπλασιαστες???νομιζω οτι το 90%

5 320i, 5 φίλων και το παλιό 120i μου. :)

thanblan
27-09-10, 08:30
παιδιά δεν υπάρχει θέμα αντιπαράθεσης.
μία βόλτα στα συνεργεία εξουσιοδοτημένα και μη θα πείσει τον υποψήφιο αγοραστή.
προφανώς και δεν θα βγει άκρη με την περιπτωσιολογία.
ας πάει να ρωτήσει...
τουλάχιστον είναι τώρα ψυλλιασμένος...

Nikos120i
27-09-10, 09:11
Σ'αυτό συμφωνώ.

Ξέρει πολύ καλά τι να προσέξει. Αν δει στο ιστορικό του service του καμιά 10άρια αλλαγμένους πολλαπλασιαστές τότε κάτι παίζει.

Αν είναι καθαρό...προχωράει.

Προφανώς και θα τα τσεκάρει όλα αυτά...γιαυτό και είπα από την αρχή, προχώρα άφοβα.

drmdtsap
28-09-10, 21:00
σας ευχαριστω ολους σας. Θα κανω οπως μου λετε ωστε να μαι σιγουρος.

halkida116mpack
28-09-10, 23:48
5 320i, 5 φίλων και το παλιό 120i μου. :)

τους πουλαν????τους θελω οσο οσο...

bimmer-corfu
29-09-10, 07:31
μην εισαι και τοσο σιγουρος...να σου φερω ενα παραδειγμα περι σοβαροτητας μπε εμ βε...υπαρχει κανενας με e.d. μοντελο μην πω και πιο παλιο που δεν εχει αλλαξει πολλαπλασιαστες???νομιζω οτι το 90% εχει παει...ειδες κανενα recall?γι αυτο και χανει πωλησεις συνεχως...
κατα τα αλλα σωστα τα λες...αν και νομιζω οτι ειναι λιγο μεγαλουτσικο το ποσοστο με τα ρεταρισματα γιατι πρεπει να υπολογισουμε και αυτους που δεν το καταλαβαινουν...

σε ένα 316 Ε30, ένα 518 Ε34, δύο Ε36 316, ένα 520 Ε39, ένα 316 Ε90, ένα Χ3 2.0 και σε ένα 320 Ε92 δεν έχω αλλάξει ΠΟΤΕ πολλαπλασιαστές. Αυτά είναι δικά μου οχήματα. Να μην πάω και σε φίλων...

bimmer-corfu
29-09-10, 07:34
έχω οδηγήσει Ε90 320 με 150 άλογα και Ε92 320 με 170 και οι διαφορές επιδόσεων μου φάνηκαν αρκετά αισθητές χωρίς όργανα μετρήσεων, να μην πούμε και για την κατανάλωση γιατί εκεί δεν υπάρχει σχέση.

ΥΓ σε δυναμομετρήσεις περιοδικών τα f/l βγάζουν 180-183 άλογα...

Nikos120i
29-09-10, 08:40
τους πουλαν????τους θελω οσο οσο...

Εννοείται πως όχι :D

drmdtsap
30-09-10, 16:45
πηρα τα 3 μου... ψαξ το απο δω ψαξ το απο κει ρωτα απο δω ρωτα απο κει... τελικα το χασα... το πηρε αλλος... σιγα μην περιμενε εμενα... τεσπα... τωρα ειμαι χωρις μπεμπα... στο ψαξιμο παλι...

peter79
30-09-10, 16:57
Υπάρχουν πολλά αυτοκίνητα στην αγορά ...

giannis 116
30-09-10, 18:42
Μην απογοητευεσαι, καθε εμποδιο για καλο! Συντομα με κατι ακομα καλυτερο!

drmdtsap
30-09-10, 19:52
παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω.

halkida116mpack
30-09-10, 20:28
σε ένα 316 Ε30, ένα 518 Ε34, δύο Ε36 316, ένα 520 Ε39, ένα 316 Ε90, ένα Χ3 2.0 και σε ένα 320 Ε92 δεν έχω αλλάξει ΠΟΤΕ πολλαπλασιαστές. Αυτά είναι δικά μου οχήματα. Να μην πάω και σε φίλων...

τοτε παιδια τι να πω εγω και 2 φιλοι με e.d. μοντελο εχουμε σε 2 επισκεψεις εγω 1 και 3 συνολο 4.....οι αλλοι εχουν απο εναν ο καθε ενας...τι να πω?

thanblan
30-09-10, 21:08
παιδια ειλικρινα σας ευχαριστω.

φίλε πραγματικά κάθε εμπόδιο για καλό.
και να σου πω το πιο απλό για την επόμενη περίπτωση που θα βρεις.
πες τους , παρουσία σου να σου μετρήσει καυσαέρια. αν δεις Η/C στο ρελαντί πάνω από 20, και αντίστοιχα περίπου στις 2500, πες ευχαριστώ και φύγε.
μην στεναχωρίεσαι καθόλου. θα βρεις άλλο. έχει βρωμίσει και θα βρω΄μίσει ο τόπος περισσότερο όσο περνάει ο καιρός. άσε που άμα βρεις και εισαγωγής και το παρεις από 1/11/2010 θα πληρώνεις και για το δίλιτρο 146ευρώ τέλος κυκλοφορίας...

Nikos120i
30-09-10, 21:35
πηρα τα 3 μου... ψαξ το απο δω ψαξ το απο κει ρωτα απο δω ρωτα απο κει... τελικα το χασα... το πηρε αλλος... σιγα μην περιμενε εμενα... τεσπα... τωρα ειμαι χωρις μπεμπα... στο ψαξιμο παλι...

Κρίμα ρε γμτ.

Αλλά ήταν αναμενόμενο ρε συ...το φαντάστηκα, γιαυτό σου είπα να βιαστείς :(

Καλή τύχη για το επόμενο. :)

stef
01-10-10, 10:00
πηρα τα 3 μου... ψαξ το απο δω ψαξ το απο κει ρωτα απο δω ρωτα απο κει... τελικα το χασα... το πηρε αλλος... σιγα μην περιμενε εμενα... τεσπα... τωρα ειμαι χωρις μπεμπα... στο ψαξιμο παλι...

Στεναχωρίεσαι ότι δεν θα βρείς....?

http://www.car.gr/classifieds/cars/view/797212/
http://www.car.gr/classifieds/cars/view/866484/

drmdtsap
17-10-10, 21:04
Κάπως δεν είναι καθόλου και κακώς σου κάνει εντύπωση. Αν ήταν να αγοράζουμε αυτοκίνητα σύμφωνα με το "κύρος" της εκάστοτε μάρκας ή το πουλ-μούρ τότε ζήτω που καήκαμε.

Η αλήθεια είναι οτι σε μερικούς τομείς πάντως τα VAG δεν είναι ραφιναρισμένα όπως τα bmw (πχ στήσιμο, τιμόνι) αλλά σε κάποιους άλλους τα bmw είναι ακόμα στο μεσαίωνα (tsi κινητήρες με ροπή παντού, αξιοπιστία και ελάχιστη κατανάλωση σε σχέση με τη δύναμη και τη ροπή τους σε σχέση με προβληματικά, αναιμικά, ενεργοβόρα ατμοσφαιρικά σύνολα βενζίνης-γιατι στο πετρελαιο respect στο Bαυαρό... ).

Εγω πρωτού επιλέξω κάποιο απο τα πολυαγαπημένα μας BMW θα έκανα ενα test drive και σε κάποιο VAG γιατι.....πριν το γάμο πρέπει να έχεις και άλλες εμπειρίες γιατί διαφορετικά αν δε ξέρεις απο πρώτο χέρι τι κυκλοφορεί στην πιάτσα δεν εκτιμάς και αυτό που έχεις :idea:

ακολουθησα τη συμβουλη σου. Οδηγησα golf gti.... και ομολογω πως επαθα... απο την τεταρτη που μας περασε χαζευω το candy white golf gti μου και περιμενω πως πως να βρω χρονο και να το απολαυσω στο δρομο. τετοιο χαμογελο εχω να δω στο προσωπο μου απο τοτε που ειχα 325i E30.... σας ευχαριστω ολους σας για τις συμβουλες σας και την φιλοξενια σας. ελπιζω να τα πουμε παλι καποια στιγμη στο μελλον. ως τοτε να χουμε ολοι υγεια και μα χαιρομαστε τα αυτοκινητα μας με ασφαλεια.

stef
17-10-10, 21:15
Εαν το πάρεις και DSG ακόμη καλύτερα!!!
Θα με θυμηθείς...

peter79
18-10-10, 08:48
Δεν κάνεις ότι έκανα κ γω???

:friday:

Dim77
18-10-10, 09:18
απο την τεταρτη που μας περασε χαζευω το candy white golf gti μου

Από αυτά που γράφει εγώ κατάλαβα ότι το candy white golf gti είναι ήδη δικό του, οπότε ούτε 120 θα πάρει, ούτε 320.

drmdtsap
18-10-10, 12:12
ναι dim ειναι ηδη δικο μου. σκεφτομουν και εγω να κανω αυτο που εκανε ο peter αλλα χρειαζομασταν μικρομεσαια κατηγορια. και ειπα να παω σε κατι διαφορετικο. μεχρι ωρας δεν το μετανοιωνω καθολου. το αυτοκινητο εχει πολυ δυναμη και μου κανει τρελα το κεφι. οπως ειπα εχω να νοιωσω ετσι απο οταν ημουν 19 χρονων(πριν καμια 15 χρονια) που σπουδαζα εξωτερικο παρεα με μια 325i e30... βεβαια η αγαπη μου για τις bmw δεν θα παψει ποτε. θα επιστρεψω ξανα αλλα οχι αμεσα... θα τα πουμε σιγουρα ξανα...

120ihatch
18-10-10, 12:18
ναι dim ειναι ηδη δικο μου. σκεφτομουν και εγω να κανω αυτο που εκανε ο peter αλλα χρειαζομασταν μικρομεσαια κατηγορια. και ειπα να παω σε κατι διαφορετικο. μεχρι ωρας δεν το μετανοιωνω καθολου. το αυτοκινητο εχει πολυ δυναμη και μου κανει τρελα το κεφι. οπως ειπα εχω να νοιωσω ετσι απο οταν ημουν 19 χρονων(πριν καμια 15 χρονια) που σπουδαζα εξωτερικο παρεα με μια 325i e30... βεβαια η αγαπη μου για τις bmw δεν θα παψει ποτε. θα επιστρεψω ξανα αλλα οχι αμεσα... θα τα πουμε σιγουρα ξανα...



Καλορίζικο και καλοτάξιδο !!

Να το χαρείς φίλε ! :useless:

themis78
18-10-10, 13:46
Καλορίζικο φίλε.Στα έλεγα 1 μήνα πριν.(τόπικ 27).

drmdtsap
27-04-11, 08:41
να και η ημερα που κανω come back. δυστυχως με την επικειμενη αυξηση των τελων κυκλοφοριας και ασφαλιστρων το 2λιτρο αυτοκινητο στην ελλαδα θα καταντησει οπως δεκατια 80-90... προνομιο των πραγματικα φραγκατων. σκεφτομαι πολυ σοβαρα να το πουλησω το gti μου -αν και δε το εχω χαρει καθολου- και να επιστρεψω στην bmw σε συνολο 1600κεκ. οσο και να μου αρεσουν τα γκαζια δυστυχως δεν μπορω και δεν θελω να στερω αλλα πιο βασικα πραγματα στην οικογενεια μου. το νταβατζιλικι των 600 ευρω για δρομους Κροατιας και με τη βενζινη στα υψη νομιζω οτι αρχιζει να μη με παιρνει στην παρουσα φαση και με την αβεβαιοτητα του ιδιωτικου τομεα... ειμαι σκασμενος... σκεφτομαι να γυρισω οπως ειπα και πιο πανω σε 116 μιας και χρειαζομαστε κατι σε κομπακτ κατηγορια. ξερω πως απο τα 200 αλογα με τουρμπο στα 122 αλογα ατμοσφαιρας στο βαρυ αμαξωμα της 116 θα με ξενερωσουν μεχρι εκει που δεν παιρνει αλλα εχω τελικα αλλη επιλογη??????

bimmer-corfu
27-04-11, 08:55
Σε BMW όχι, αν κοιτάξεις και αλλού έχεις επιλογές αλλά δεν είναι BMW...

Tα νεά αμάξια έχουν τέλη βάση των ρύπων CO2 κάτι που κάνει την 320 πολύ συμφέρουσα αφού όποιος την αγοράσει τώρα πληρώνει κάτω απο 250 Ευρώ τέλη. Τώρα θα μου πεις εκεί που έχουν πάει οι τιμές άντε να την αγοράσεις....

drmdtsap
27-04-11, 09:06
το ξερω βασει ρυπων συμφαιρει η αγορα 120/320. το θεμα ειναι οτι δεν μπορω πλεον να φτασω τοσο ψηλα. αφου προκειται να παρω αυτοκινητο σε 1,6 λιτρα το σιγουρο ειναι οτι δεν θα πηγαινει. οποτε προτιμω ενα 116 Bmw. αν παω σε αλλη μαρκα πιστευω πως δε θα μου κατσει καλα,πια. πηγα σε vag λογω του υπεροχου 2 λιτρου τουρμπο και δεν μπορω να το χαρω... τουλαχιστον με το bmw θα μπορεσω να συμβιβαστω. δεν ξερω ρε παιδια... ξερεις πως ειναι να μην μπορεις να χαρεις κατι που σου αρεσει επειδη στο επιβαλλει καποιος ο οποιος κυκλοφορει με πανακριβα lexus τα οποια τα πληρωνουμε εγω και εσυ?γιατι δεν ειδα κανεναν πολιτικο να κυκλοφορει με passat ή κατι αλλο που να μη στοιχιζει στο κρατος τοσα χρηματα. τα δικα τους τελη ποιος τα πληρωνει?τα 600 ευρω -που θα αυξηθουν-για ποιο λογο να τα πληρωνουμε;για τους υπεροχους δρομους η για τη διαδρομη αθηνα θεσσαλονικη που μονο τα διοδια στοιχιζουν 30 ευρω; κατ αλλα μαζι τα φαγαμε... τελοσπαντων βγηκα εκτος τοπικ, σορρυ.

6zylindermaniac
27-04-11, 17:38
Πολύ καλή επιλογή το golf GTi! Πόσο κόστισε αν επιτρέπεται;

Dimzan
27-04-11, 21:05
να περιμενεις να βγαλει η bmw τα νεα τουρμπο στα μικρα μοτερ.

Ετσι κι αλλιως απο την πωληση του gti θα χασεις αρκετα χρηματα που δεν θα τα παρεις πισω απο τα λιγοτερα τελη.. οποτε η υπομονη ισως εχει νοημα

drmdtsap
27-04-11, 21:15
Πολύ καλή επιλογή το golf GTi! Πόσο κόστισε αν επιτρέπεται;

ειναι μοντελο 2007 φουλ εξτρα και μου στοιχισε 17000. το αμαξι ειναι ολοκαινουριο. το πηρε γνωστος μου μολις βγηκε σε συνταξη και δεν τον βολεψε και μου το πουλησε.η τιμη που αυτος το αγορασε ηταν κοντα στα 33000.

drmdtsap
27-04-11, 21:16
να περιμενεις να βγαλει η bmw τα νεα τουρμπο στα μικρα μοτερ.

Ετσι κι αλλιως απο την πωληση του gti θα χασεις αρκετα χρηματα που δεν θα τα παρεις πισω απο τα λιγοτερα τελη.. οποτε η υπομονη ισως εχει νοημα

τωρα που το σκεφτομαι νομιζω πως εχεις δικιο. ας μην κανω σπασμωδικες κινησεις... ειδωμεν...

trifonas
28-04-11, 09:05
ναι dim ειναι ηδη δικο μου. σκεφτομουν και εγω να κανω αυτο που εκανε ο peter αλλα χρειαζομασταν μικρομεσαια κατηγορια. και ειπα να παω σε κατι διαφορετικο. μεχρι ωρας δεν το μετανοιωνω καθολου. το αυτοκινητο εχει πολυ δυναμη και μου κανει τρελα το κεφι. οπως ειπα εχω να νοιωσω ετσι απο οταν ημουν 19 χρονων(πριν καμια 15 χρονια) που σπουδαζα εξωτερικο παρεα με μια 325i e30... βεβαια η αγαπη μου για τις bmw δεν θα παψει ποτε. θα επιστρεψω ξανα αλλα οχι αμεσα... θα τα πουμε σιγουρα ξανα...
καλα μην παιρνεις και ορκο.
και γω τα ιδια ελεγα αλλα τωρα ψαχνω να το δωσω επειδη δεν συγκρινεται vag με bmw.
καλοταξιδο anyway.

Dim77
28-04-11, 09:07
καλα μην παιρνεις και ορκο.
και γω τα ιδια ελεγα αλλα τωρα ψαχνω να το δωσω επειδη δεν συγκρινεται vag με bmw.
καλοταξιδο anyway.

Κορυφαίο post όλων των εποχών.:nod:

:D:D

gsova
28-04-11, 10:22
ειναι μοντελο 2007 φουλ εξτρα και μου στοιχισε 17000. το αμαξι ειναι ολοκαινουριο. το πηρε γνωστος μου μολις βγηκε σε συνταξη και δεν τον βολεψε και μου το πουλησε.η τιμη που αυτος το αγορασε ηταν κοντα στα 33000.

αυτά είναι τα άσχημα στη μπανανία που ζούμε... να θες να έχεις ένα απολαυστικό και ασφαλές αυτοκίνητο και να μην μπορείς με τα χαράτσια...

(συμπάσχω :icon_pai: )