PDA

Επιστροφή στο Forum : Σταμπες απο κουτσουλιες


thanasis2008
18-09-10, 12:01
Καλημερα σε ολους θα ηθελα την βοηθεια σας , το καλοκαιρι ειχα αφησει το αυτοκινητο κατω απο δεντρο στην αθηνα και τα περιστερια εκαναν την δουλεια τους πανω στον ουρανο , το επλυνα αλλα εμειναν σταμπες πανω στο χρωμα υπαρχει καποια αλοιφη να αντιμετωπιστει ή θελει βαψιμο αν ξερει καποιος ας βοηθησει , ευχαριστω.

PanosB
18-09-10, 13:04
Φίλε άνοιξες ένα θέμα που μας καίει όλους. Νομίζω οτι τα πιο πολλά αυτοκίνητα αν τα κοιτάξεις καλά κάπου έχουν στάμπες απο κουτσουλιές και απο ρετσίνι. Το αν αντιμετωπίζεται το πρόβλημα εξαρτάται απο το πόσο ζημιά έχει προλάβει να κάνει στο χρώμα. Υπάρχουν κάποιες γυαλιστικές αλοιφές απο όσο ξέρω στο εμπορίο αλλά μην περιμένεις θαύματα. Εγώ στο αυτοκίνητο μου που έχει τέτοιες στάμπες πρίν κανένα χρόνο το πήγα σε ειδικό, και μου έκανε κέρωμα και τοπικό γυάλισμα εκεί που είχε τέτοια σημάδια. Εκεί που οι στάμπες ήταν επιφανειακές υπήρξε κάποιο αποτέλεσμα. Όμως δηστυχώς αρκετές παρέμειναν. Αν έχει προχωρήσει τόσο βαθιά που έχει καταστρέψει το βερνίκι του χρώματος, τότε μάλλον μόνο με βάψιμο αντιμετωπίζεται. Αυτό μου είπε ο τύπος που μου έκανε το γυάλισμα αλλά και γνωστός φανοποιός μου. Φαντάσου οτι έχω κάποια σημεία που δεν πρόλαβα να καθαρίσω τη κουτσουλία και το χρώμα εκεί έχει γίνει σαγρε... Εκεί η μόνη λύση είναι βάψιμο. Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να πάς σε κάποιον απο αυτούς που κάνουν κέρώμα και γυάλισμα αυτοκινήτου, και να του δείξεις το πρόβλημα. Να του πείς να σου κάνει τοπικό γυάλισμα στα σημεία αυτά και ότι πετύχεις. Ίσως κάποιες στάμπες φύγουν. Κάνε και ένα κέρωμα, καλό κάνει. (Κέρωμα μπορείς να κάνεις και μόνος σου και όπως μου έχουν πεί καλό είναι να γίνεται ανά εξάμηνο, εκτός απο πολυ καινούρια αυτοκίνητα). Επίσης απέφυγε το ολικό γυάλισμα αν το χρώμα του αυτοκινήτου σου είναι σε καλή κατάσταση. Αυτό γιατί απο τι μου είπε ο τύπος το γυάλισμα τρώει λίγο απο το βερνίκι του αυτοκινητου, και συνήθως γίνεται σε αυτοκίνητα που το χρώμα έχει κόψει αρκετά. Άν είναι σε καλή κατάσταση τότε δεν υπάρχει λόγος. Άσε που το ολικό γυάλισμα στοιχίζει και αρκετά απο όσο ξέρω.
Επίσης όπως μου είπε, σημαντικό ρόλο παίζει το πώς καθαρίζουμε την κουτσουλιά απο το χρώμα, γιατί πολλοί στην προσπάθεια να καθαρίσουμε, κάνουμε μεγαλύτερη ζημιά. Αν έχει ήδη ξεραθεί, τότε θέλει υπομονή. Αν προσπαθήσεις να την τρίψεις έτσι απλά με το βρεγμένο σφουγγάρι τότε τρώς το χρώμα απο μόνος σου. Κανονικά πρέπει να βρέξεις ένα σφουγγάρι, να το αφήσεις πάνω στη κουτσουλιά κανένα μισάωρο, ώστε να μουλιάσει και να μαλακώσει, και μετά να την βγάλεις.
Ελπίζω να βοήθησα κάπως.

rapid_fast
18-09-10, 14:44
Αγόρασε 1 λίτρο πετρέλαιο, και βάλε πάνω στην κουτσουλια..
Τρίψτο με βαμβάκι, και πλύντο την επόμενη..
Εναλλακτικά, βάλε βαζελίνη και ασε για μια μερα..
Κατόπιν πλύνε..

asteris777
18-09-10, 15:27
για το ρετσινι υπαρχει κατι?? :bowdown:

Bimmer
18-09-10, 15:27
Συμφωνώ με τα παραπάνω.
Είχα κι εγώ κουτσουλιές οι οποίες ξεράθηκαν για μια εβδομάδα, αλλά με λίγο polish σιγά-σιγά εξαφανίστηκαν όλα τα ίχνη.
Οτιδήποτε άλλο παράγωγο πετρελαίου (βαζελίνη, κεριά, βενζίνη κλπ.) χρησιμοποιήσεις θα κάνει δουλειά.
Ένα μαλακό και καθαρό πανί χρειάζεσαι (π.χ. microfibra) και όχι δυνατό τρίψιμο.
Η αλήθεια είναι ότι όλα τα παραπάνω χημικά περιέχουν διαλύτες που αφαιρούν σχεδόν τα πάντα από ξένα σώματα, αλλά παράλληλα τρώνε και κάποιο μέρος της επιφάνειας από το βερνίκι.

Driver M
18-09-10, 15:48
Αγόρασε 1 λίτρο πετρέλαιο, και βάλε πάνω στην κουτσουλια..
Τρίψτο με βαμβάκι, και πλύντο την επόμενη..
Εναλλακτικά, βάλε βαζελίνη και ασε για μια μερα..
Κατόπιν πλύνε..

Με τίποτα δεν πρέπει να το αφήσεις τόσο πάνω! Η ζημιά που θα προκληθεί ενδέχεται να είναι μεγαλύτερη και από αυτή της κουτσουλιάς!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι, καταρχάς να πλύνεις το αυτοκίνητό σου κανα 2 φορές, μαλακώνοντας τις κουτσουλιές με αρκετό σαμπουάν αυτοκινήτου και αφαιρώντας τες, αφού έχουν μουσκέψει καλά, με πολύ απαλό τρίψιμο. Έτσι αποφεύγεις γρατζουνιές που προκαλούνται από την άτσαλη αφαίρεση της κουτσουλιάς.

Αν η στάμπα είναι πολύ έντονη τώρα, θα πάρεις χοντρή γυαλιστική αλοφή (πχ τη χρυσή 1Ζ) και θα περάσεις τοπικά τη στάμπα, τρίβοντας για αρκετή ώρα και με σχετική πίεση. Πέρασε 2-3 χέρια. Η κατάσταση θα βελτιωθεί αρκετά. Ότι έχει απομείνει βγαίνει μόνο με wetsanding (και όχι στάνταρ), κάτι όμως που πρέπει να το πας σε επαγγελματία να στο κάνει αφού χρειάζεται εμπειρία, αρκετές αλοιφές, αλοιφαδόρο κλπ.

Όσον αφορά στο ρετσίνι τώρα, η καλύτερα δοκιμασμένη λύση είναι καθαρό οινόπνευμα. Ρίχνουμε σ'ένα πανί αρκετό οινόπνευμα, με αυτό σκεπάζουμε το ρετσίνι και μόλις αρχίσει να μαλακώνει (μετά από κανά 10λεπτο για να είμαστε σίγουροι), με ένα άλλο πανί με οινόπνευμα αφαιρούμε το ρετσίνι με απαλό πάλι τρίψιμο. Έπειτα, πλένουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου διότι το οινόπνευμα και κυρίως η βενζίνη έχουν την τάση να ξεθωριάζουν το χρώμα.

Επίσης, για όλα αυτά υπάρχουν και ειδικά καθαριστικά, ορισμένα από τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά, κυρίως για τις κουτσουλιές. Επειδή όμως κι αυτά είναι πολύ ισχυρά, χρειάζεται μετά καλό πλύσιμο.

Γι'αυτό, πολύ προσοχή παιδιά με ρετσίνια και κουτσουλιές, αφού και τα δυο αν δεν καταπολεμηθούν άμεσα μπορεί να προκαλέσουν ανεπανόρθωτες ζημιές στο χρώμα του αυτοκινήτου.

bmw318i
18-09-10, 19:48
Παιδιά επειδή είμαι και γω παθών και μέχρι να μάθω πως πρέπει να χειρίζομαι τις κουτσουλιές στην μπέμπα μου απόκτησα μερικά σημάδια που δεν φεύγουν με τα συνήθη μέσα (θαμπάδες στο βερνίκι) θα ήθελα να μου προτείνει αν ξέρει κάποιος φίλος κανένα καλό τεχνίτη για περιποίηση χρώματος (γυάλισμα, αλοιφές κλπ). Σε περίπτωση που κάποιος φίλος γνωρίζει και είναι ικανοποιημένος από τη δουλειά που κάνει ας μου στείλει πμ. Αθήνα είμαι Νότια προάστια.

kapetanios
18-09-10, 21:47
παιδια για ρετσινι η ακολουθη μαρκα http://www.1z-usa.com/einszett_leather_conditioner.html ειναι πρασινου χρωματος αποκλειστικα καθαριστικο ρετσινιου δεντρων κοστιζει περιπου στα 8 ευρω απλα ψεκαζεις το αφηνεις κανα πενταλεπτο και σκουπιζεις με πανακι

thanasis2008
19-09-10, 11:26
Καλημερα και σας ευχαριστω ολους για την βοηθεια , θα ξεκινησω με τις αλοιφες και τις ενεργειες που εχετε κανει και εσεις στα δικα σας αυτοκινητα και ελπιζω να μην χρειαστει βαψιμο το αυτοκινητο διοτι το χρωμα και γενικα το αυτοκινητο προσπαθω και το εχω κρατησει σε καλη κατασταση και δεν θελω να το βαψω για τις γνωστες διχρωμιες που ειναι και λογικο να γινουν απο τον καθε φανοποιο οσο καλος και να ειναι.Ευχαριστω και παλι για την πολυτιμη βοηθεια σας.

BMW-Racing
19-09-10, 20:25
Αν δεν τα καταφερεις με τις αλοιφες κ τα αλλα μεσα που θα χρησιμοποιησεις (προσεχε μην δημιουργησεις θαμπαδες στη γυρω περιοχη ) ,εγω πιστευω πως με ενα επαγγελματικο γυαλισμα
,κερωμα το προβλημα σου θα εξαφανιστει μιας κ οι κουτσουλιες τρωνε το βερνικι ...αρα με τον επαγγελματικο αλοιφαδορο νομιζω πως θα χαθουν οι σταμπες κ δεν θα νχρειαστει να πας για βαψιμο.Ασε που δεν αξιζει κιολας να βαφεις κομματια για τετοιο λογο...γνωμη μου βεβαια.Καλη επιτυχια...!

rapid_fast
19-09-10, 21:08
Με τίποτα δεν πρέπει να το αφήσεις τόσο πάνω! Η ζημιά που θα προκληθεί ενδέχεται να είναι μεγαλύτερη και από αυτή της κουτσουλιάς!

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι, καταρχάς να πλύνεις το αυτοκίνητό σου κανα 2 φορές, μαλακώνοντας τις κουτσουλιές με αρκετό σαμπουάν αυτοκινήτου και αφαιρώντας τες, αφού έχουν μουσκέψει καλά, με πολύ απαλό τρίψιμο. Έτσι αποφεύγεις γρατζουνιές που προκαλούνται από την άτσαλη αφαίρεση της κουτσουλιάς.

Αν η στάμπα είναι πολύ έντονη τώρα, θα πάρεις χοντρή γυαλιστική αλοφή (πχ τη χρυσή 1Ζ) και θα περάσεις τοπικά τη στάμπα, τρίβοντας για αρκετή ώρα και με σχετική πίεση. Πέρασε 2-3 χέρια. Η κατάσταση θα βελτιωθεί αρκετά. Ότι έχει απομείνει βγαίνει μόνο με wetsanding (και όχι στάνταρ), κάτι όμως που πρέπει να το πας σε επαγγελματία να στο κάνει αφού χρειάζεται εμπειρία, αρκετές αλοιφές, αλοιφαδόρο κλπ.

Όσον αφορά στο ρετσίνι τώρα, η καλύτερα δοκιμασμένη λύση είναι καθαρό οινόπνευμα. Ρίχνουμε σ'ένα πανί αρκετό οινόπνευμα, με αυτό σκεπάζουμε το ρετσίνι και μόλις αρχίσει να μαλακώνει (μετά από κανά 10λεπτο για να είμαστε σίγουροι), με ένα άλλο πανί με οινόπνευμα αφαιρούμε το ρετσίνι με απαλό πάλι τρίψιμο. Έπειτα, πλένουμε ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ την περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου διότι το οινόπνευμα και κυρίως η βενζίνη έχουν την τάση να ξεθωριάζουν το χρώμα.

Επίσης, για όλα αυτά υπάρχουν και ειδικά καθαριστικά, ορισμένα από τα οποία κάνουν πολύ καλή δουλειά, κυρίως για τις κουτσουλιές. Επειδή όμως κι αυτά είναι πολύ ισχυρά, χρειάζεται μετά καλό πλύσιμο.

Γι'αυτό, πολύ προσοχή παιδιά με ρετσίνια και κουτσουλιές, αφού και τα δυο αν δεν καταπολεμηθούν άμεσα μπορεί να προκαλέσουν ανεπανόρθωτες ζημιές στο χρώμα του αυτοκινήτου.

Ethylacetate / butylacetate και συνδυασμοί τους με κετόνες, είναι τα διαλυτικά των
λούστρων αυτοκινήτου..
Συνεπώς, δεν υπάρχει πιο διαβρωτικό υλικό απο το οινόπνευμα.
Η βενζίνη δεν αποτελεί πλέον συμβατό παράγοντα διάβρωσης όπως παλιά..
Στα παλιά χρόνια, οι διαλύτες είχαν βάση τουλουόλη και ξυλόλη, οπότε η βενζίνη ήταν διαβρωτική..
Βαζελίνη, ορυκτέλαιο και πετρέλαιο, δεν προκαλούν διάβρωση ή αλλοίωση..
Αυτά ξέρω, αν έχουμε έναν χημικό μηχανικό, περιμένω τα φώτα του...

Driver M
19-09-10, 21:36
Ethylacetate / butylacetate και συνδυασμοί τους με κετόνες, είναι τα διαλυτικά των
λούστρων αυτοκινήτου..
Συνεπώς, δεν υπάρχει πιο διαβρωτικό υλικό απο το οινόπνευμα.
Η βενζίνη δεν αποτελεί πλέον συμβατό παράγοντα διάβρωσης όπως παλιά..
Στα παλιά χρόνια, οι διαλύτες είχαν βάση τουλουόλη και ξυλόλη, οπότε η βενζίνη ήταν διαβρωτική..
Βαζελίνη, ορυκτέλαιο και πετρέλαιο, δεν προκαλούν διάβρωση ή αλλοίωση..
Αυτά ξέρω, αν έχουμε έναν χημικό μηχανικό, περιμένω τα φώτα του...

Δεν αντιλέγω πως και το οινόπνευμα δεν κάνει καλό (αν και συνιστάται από τα detailing forums περισσότερο από βενζίνη και κυρίως πετρέλαιο), γι'αυτό και είπα πως πρέπει να πλυθεί γρήγορα το αυτοκίνητο. Απλά το ρετσίνι, δύσκολα βγαίνει με κάτι άλλο, συμπεριλαμβανομένης και της βενζίνης η οποία έχει κι αυτή την τάση να θολώνει το χρώμα (το έχω δει στην πράξη), αν δεν αφαιρεθεί πολύ γρήγορα.
Δεν ξέρω τι λένε τα βιβλία χημείας και ούτε θέλω να τα αμφισβητήσω, απλά μερικές φορές η θεωρία από την πράξη απέχει, αφού πιθανόν οι βενζίνες, το οινόνευμα, το πετρέλαιο κλπ να έχουν έξτρα πρόσθετα που δε γνωρίζουμε.

Άρα, με τίποτα δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοια υγρά για μια μέρα πάνω στο χρώμα. Το ίδιο ισχύει και για τα ειδικά υγρά, εκ των οποίων το 1Ζ που ανέφερε ο φίλος προηγουμένως είναι από τα καλύτερα.

Συνεπώς, αμέσως μόλις καθαριστεί το ρετσίνι ή η κουτσουλιά (για την οποία δε χρειάζεται επουδενί οινόπνευμα ή βενζίνη), χρειάζεται πολύ καλό πλύσιμο στην περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου και στο καπάκι κέρωμα (αν γενικά έχουμε το αυτοκίνητο κερωμένο), αφού ό,τι κερί είχαμε θα έχει σίγουρα φύγει.

rapid_fast
19-09-10, 21:51
Δεν αντιλέγω πως και το οινόπνευμα δεν κάνει καλό (αν και συνιστάται από τα detailing forums περισσότερο από βενζίνη και κυρίως πετρέλαιο), γι'αυτό και είπα πως πρέπει να πλυθεί γρήγορα το αυτοκίνητο. Απλά το ρετσίνι, δύσκολα βγαίνει με κάτι άλλο, συμπεριλαμβανομένης και της βενζίνης η οποία έχει κι αυτή την τάση να θολώνει το χρώμα (το έχω δει στην πράξη), αν δεν αφαιρεθεί πολύ γρήγορα.
Δεν ξέρω τι λένε τα βιβλία χημείας και ούτε θέλω να τα αμφισβητήσω, απλά μερικές φορές η θεωρία από την πράξη απέχει, αφού πιθανόν οι βενζίνες, το οινόνευμα, το πετρέλαιο κλπ να έχουν έξτρα πρόσθετα που δε γνωρίζουμε.

Άρα, με τίποτα δεν πρέπει να αφήνουμε τέτοια υγρά για μια μέρα πάνω στο χρώμα. Το ίδιο ισχύει και για τα ειδικά υγρά, εκ των οποίων το 1Ζ που ανέφερε ο φίλος προηγουμένως είναι από τα καλύτερα.

Συνεπώς, αμέσως μόλις καθαριστεί το ρετσίνι ή η κουτσουλιά (για την οποία δε χρειάζεται επουδενί οινόπνευμα ή βενζίνη), χρειάζεται πολύ καλό πλύσιμο στην περιοχή με σαμπουάν αυτοκινήτου και στο καπάκι κέρωμα (αν γενικά έχουμε το αυτοκίνητο κερωμένο), αφού ό,τι κερί είχαμε θα έχει σίγουρα φύγει.
Εχει φόρουμ,
που λέει οτι το πετρέλαιο κάνει κακό στο χρώμα του αυτοκινήτου????

κυριακος
19-09-10, 22:55
Για ρετσίνι που έπεσε σε όλο το αμάξι και έμεινε για πόλους μήνες ,οπότε κανένα πλυντήριο βενζινάδικου η οινόπνευμα η ζέστα λουτρά κλπ δεν μπορούσαν να το βγάλει τελικά βγήκε αμέσως με το ακολουθώ προϊόν που δίνει η bmw για καθαρισμό ρετσινιού και σκληρής βρωμιάς-κουτσουλιές σε υφασματινες οροφές της cabrio και roadster(μεταλίκη οροφή):

resin remover 200ml

rapid_fast
19-09-10, 23:10
Αχ
και να είχαμε το tds απο αυτό το μαραφέτι...
Γλέντια που θα κάναμε...
Ωραίος Κυριάκο...

Driver M
19-09-10, 23:25
Εχει φόρουμ,
που λέει οτι το πετρέλαιο κάνει κακό στο χρώμα του αυτοκινήτου????

Παναγιώτη, δε θυμάμαι αν λέει κυρίως για το πετρέλαιο ή τη βενζίνη, ότι θολώνει ιδιαίτερα το χρώμα. Είχα διαβάσει στο cardetailing πως κάποιο από τα δύο είναι πολύ χειρότερο, δεν θυμάμαι αν ήταν η βενζίνη ή το πετρέλαιο. Εγώ πάντως έχω προσωπική εμπειρία από βενζίνη που θόλωσε το χρώμα (ήταν και μαύρο και φαινόταν πιο έντονα) και δεν έκανε και καλή δουλειά.
Τώρα αν το πετρέλαιο είναι πιο ακίνδυνο δεν ξέρω, ενδέχεται και να είναι.

Οινόπνευμα όμως έχω χρησιμοποιήσει και δεν είχα πρόβλημα, γι'αυτό και το προτείνω. Απλά δεν κάνει να μείνει πολύ ώρα πάνω στο χρώμα.
Παρόμοιες θετικές εμπειρίες είχαν και άλλα μέλη του φόρουμ, απ'όπου πήρα και την ιδέα να το χρησιμοποιήσω: http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=11 Αναφέρεται και το πολύ καλό 1Ζ που μάλλον είναι η καλύτερη και η πιο κατάλληλη λύση, παρότι δεν το έχω δοκιμάσει.
Σε κουτσουλιές, πολύ καλό είναι και το insect remover της armorall. Σε ρετσίνια πάλι, πιο μέτρια τα πράγματα.

κυριακος
20-09-10, 00:07
Αχ
και να είχαμε το tds απο αυτό το μαραφέτι...
Γλέντια που θα κάναμε...
Ωραίος Κυριάκο...

tds =Διαλυτά στερεά

ωχ λες να είναι ιδιαίτερα βλαβερό.
Παντός ο φίλος που του το έδωσα και το εφάρμοσε σε δυο mercedes που είχαν ξεραθεί τα ρετσινιά για πόλους μήνες δεν μου παραπονέθηκε για το χρώμα του (χαχαχα)

rapid_fast
20-09-10, 03:35
Παναγιώτη, δε θυμάμαι αν λέει κυρίως για το πετρέλαιο ή τη βενζίνη, ότι θολώνει ιδιαίτερα το χρώμα. Είχα διαβάσει στο cardetailing πως κάποιο από τα δύο είναι πολύ χειρότερο, δεν θυμάμαι αν ήταν η βενζίνη ή το πετρέλαιο. Εγώ πάντως έχω προσωπική εμπειρία από βενζίνη που θόλωσε το χρώμα (ήταν και μαύρο και φαινόταν πιο έντονα) και δεν έκανε και καλή δουλειά.
Τώρα αν το πετρέλαιο είναι πιο ακίνδυνο δεν ξέρω, ενδέχεται και να είναι.

Οινόπνευμα όμως έχω χρησιμοποιήσει και δεν είχα πρόβλημα, γι'αυτό και το προτείνω. Απλά δεν κάνει να μείνει πολύ ώρα πάνω στο χρώμα.
Παρόμοιες θετικές εμπειρίες είχαν και άλλα μέλη του φόρουμ, απ'όπου πήρα και την ιδέα να το χρησιμοποιήσω: http://www.cardetailing.gr/phpBB3/viewtopic.php?f=8&t=11 Αναφέρεται και το πολύ καλό 1Ζ που μάλλον είναι η καλύτερη και η πιο κατάλληλη λύση, παρότι δεν το έχω δοκιμάσει.
Σε κουτσουλιές, πολύ καλό είναι και το insect remover της armorall. Σε ρετσίνια πάλι, πιο μέτρια τα πράγματα.
Η βενζίνη σίγουρα καταστρέφει το χρώμα. Ειδικά τα παλιά, που είχαν σαν διαλύτες
ενώσεις πολύ κοντά στην βενζίνη.
Στα καινούρια οικολογικά χρώματα όμως, που δεν έχουν ξυλόλες και τουλουόλες,
ο διαλύτης είναι κατά βάση, πολύ κοντά στο οινόπνευμα.. Σε αυτά, επηρεάζει λιότερο
η βενζίνη, και περισσότερο το οινόπνευμα..
Εχω δεί κατά καιρούς, κόσμο να μπερδευει το petrol με το πετρέλαιο..
Αν πλύνεις με βενζίνη τα χέρια σου, ή με εξάνιο, θα δείς, ότι θα μείνουν άσπρα..
Αυτό είναι που θολώνει το χρώμα, με καλό καθάρισμα φευγει όμως...
(Η βαζελίνη πάντως, μόνο καλό κάνει, όπου και να την βάλεις!!!!)

rapid_fast
20-09-10, 03:37
tds =Διαλυτά στερεά

ωχ λες να είναι ιδιαίτερα βλαβερό.
Παντός ο φίλος που του το έδωσα και το εφάρμοσε σε δυο mercedes που είχαν ξεραθεί τα ρετσινιά για πόλους μήνες δεν μου παραπονέθηκε για το χρώμα του (χαχαχα)

Οχι ρε Κυριάκο..
Tds=technical data sheet..
Εκεί έχει όλες τις πληροφορίες για τα συστατικά..
Και φυσικά, το βασικό συστατικό, θα το αναφέρει με μια trademarked ονομασία,
για να μην καταλάβεις τι είναι!!!

ziaba
20-09-10, 13:16
Συμφωνω έτσι κ αλλιώς ένα γύαλισμα κ καιρόμα χρειάζονται μια φορά στο τόσο για να διατηρηθεί σε καλή κατάσταση το χρώμα στα καμάρια μας

thanasis2008
27-09-10, 14:32
Καλησπερα σε ολους , τελικα το πηγα για γυαλισμα κερωμα επειδη θελω να αποφυγω το βαψιμο η δουλεια που μου εκαναν ειναι πολυ καλη δηλαδη ζωντανεψε το χρωμα υπαρχει ωραια γυαλαδα ειδικα το βραδυ ειμαι ευχαριστημενος αρκετα το μονο οτι οι σταμπες απο τις κουτσουλιες δεν εξαφανιστηκαν διορθωθηκαν κατα πολυ αλλα φαινονται ακομα . Το καλο ειναι οτι βαψιμο δεν θελει .Μενουμε σε αυτο και βλεπουμε αργοτερα οταν φυγει η επιδραση απο το κερωμα - γυαλισμα.

bmw318i
28-09-10, 21:04
Αν θές στείλε μου με πμ καμμιά πληροφορία που το πήγες, πόσο κόστισε κλπ.

thanasis2008
30-09-10, 18:19
Αν θές στείλε μου με πμ καμμιά πληροφορία που το πήγες, πόσο κόστισε κλπ.

Καλησπερα φιλε μου μου κοστισε 120 ευρω και το περασε με 5 αλοιφες ημουνα μπροστα σε ολα τα σταδια.Σε συνεργειο στην λαμια το πηγα που ειναι μονο για αυτες τις δουλειες γυαλισμα - κερωμα γενικα οτι εχει να κανει με την περιποιηση του χρωματος.

promitheas81
06-10-10, 22:06
Άλλη φορά μπουκαλάκι με νερό στο αυτοκίνητο, πανάκι κ έλεγχος καθημερινά, Μακριά απο καλώδια της ΔΕΗ...

giannis 116
06-10-10, 22:29
Άλλη φορά μπουκαλάκι με νερό στο αυτοκίνητο, πανάκι κ έλεγχος καθημερινά, Μακριά απο καλώδια της ΔΕΗ...

Οπως και απο συγκεκριμενα δεντρα που εχω παρατηρησει...αυξημενους πλυθησμους βρωμοπουλων! Τετοια ειναι οι ευκαλυπτοι και οι λευκες που εκτος απ τα πουλια ειναι κι απ τα πλεον βρωμοδεντρα αφου οι μεν ευκαλυπτοι στο γεμιζουν τ αμαξι με φυλλα και κιτρινα ανθη τους, οι δε λευκες βγαζουν συνηθως την ανοιξη σα λεπτο ρετσινι στη μορφη σταγονιδιων και ειναι σα να σου ψεκαζουν τ αμαξι με αυτη την αηδια που αν τ αφησεις φευγευ πολυ δυσκολα μετα. Παρομοια ειναι και τα πευκα. Επισης οι ευκαλυπτοι επειδη εχουν μαλακο ξυλο, σπαει ευκολα και με λιγο αερα η σε καμια καταιγιδα παιζει να βρειτε κανα κλαδι επανω στ αμαξι!

halkida116mpack
07-10-10, 00:36
εγω αρπαξα μια σκατουλα στο βολο...ουρανος και πισω κολωνα μιλαμε για τεραστια,πρεπει να ηταν απο πτεροδακτυλο...και την αφησα μεχρι να ερθω χαλκιδα...ποσο να ηταν 4-5 ωρες(με σταση εεε!)...το πλενω στο σπιτι μονο αυτο το σημειο και την αλλη μερα που το ειδα...το αμαξι ηταν κωλ*ς...ηταν σαν να ειχε καει...πιστευα οτι θα θελει ξανα λουστραρισμα...πηγα σε φαναρτζη και με αλοιφη και αλοιφαδορο μου το εκανε ο τυπος κουτα...αρα μην σκατε...αφου εφτιαξαν αυτο το πραμα τα αλλα ειναι τιποτα...:rofl2:

peter79
07-10-10, 10:03
εγω αρπαξα μια σκατουλα στο βολο...ουρανος και πισω κολωνα μιλαμε για τεραστια,πρεπει να ηταν απο πτεροδακτυλο...και την αφησα μεχρι να ερθω χαλκιδα...ποσο να ηταν 4-5 ωρες(με σταση εεε!)...το πλενω στο σπιτι μονο αυτο το σημειο και την αλλη μερα που το ειδα...το αμαξι ηταν κωλ*ς...ηταν σαν να ειχε καει...πιστευα οτι θα θελει ξανα λουστραρισμα...πηγα σε φαναρτζη και με αλοιφη και αλοιφαδορο μου το εκανε ο τυπος κουτα...αρα μην σκατε...αφου εφτιαξαν αυτο το πραμα τα αλλα ειναι τιποτα...:rofl2:

xaxaxaxaxxa

bmw318i
07-10-10, 15:49
Οπως και απο συγκεκριμενα δεντρα που εχω παρατηρησει...αυξημενους πλυθησμους βρωμοπουλων! Τετοια ειναι οι ευκαλυπτοι και οι λευκες που εκτος απ τα πουλια ειναι κι απ τα πλεον βρωμοδεντρα αφου οι μεν ευκαλυπτοι στο γεμιζουν τ αμαξι με φυλλα και κιτρινα ανθη τους, οι δε λευκες βγαζουν συνηθως την ανοιξη σα λεπτο ρετσινι στη μορφη σταγονιδιων και ειναι σα να σου ψεκαζουν τ αμαξι με αυτη την αηδια που αν τ αφησεις φευγευ πολυ δυσκολα μετα. Παρομοια ειναι και τα πευκα. Επισης οι ευκαλυπτοι επειδη εχουν μαλακο ξυλο, σπαει ευκολα και με λιγο αερα η σε καμια καταιγιδα παιζει να βρειτε κανα κλαδι επανω στ αμαξι!

Εγώ πάντως έχω την εντύπωση ότι τα μαμημένα τα κ(α)λόπουλα αρέσκονται να αφοδεύουν επί των αγαπημένων μας μωρών. Αυτό το έχω τεστάρει πολλάκις καθόσον σταθμεύω την μπέμπα μου δίπλα δίπλα μαζί με το toyotaki μου και πολλές φορές εναλάσσω τις θέσεις τους. Ε πάντα η μπέμπα τρώει το σκατό και το toyota πεντακάθαρο... Τυχαίο? δε νομίζω... Άρα εξάγεται το ασφαλές συμπέρασμα (θεώρημα θα τολμούσα να πώ) οτι τα κ(α)λόπουλα έχουν καλό γούστο στα αυτοκίνητα... :rofl2:

asteris777
26-10-10, 17:24
Για ρετσίνι που έπεσε σε όλο το αμάξι και έμεινε για πόλους μήνες ,οπότε κανένα πλυντήριο βενζινάδικου η οινόπνευμα η ζέστα λουτρά κλπ δεν μπορούσαν να το βγάλει τελικά βγήκε αμέσως με το ακολουθώ προϊόν που δίνει η bmw για καθαρισμό ρετσινιού και σκληρής βρωμιάς-κουτσουλιές σε υφασματινες οροφές της cabrio και roadster(μεταλίκη οροφή):

resin remover 200ml

ρε παιδια δεν μπορω να το βρω πουθενα αυτο το πραγμα.....
που να ψαξω??

peter79
26-10-10, 19:03
ebay... εγώ απο εκεί παίρνω όλα τα καθαριστικά της BMW

κυριακος
26-10-10, 23:04
ρε παιδια δεν μπορω να το βρω πουθενα αυτο το πραγμα.....
που να ψαξω??

πολύ εύκολα μπορείς να το βρεις σε όλες τις ελληνικές αντιπρωσοποπιες BMW.
Τι δυσκολία ακριβός;συνάντησες δηλαδή? τους το ζήτησες και δεν στο έδιναν?
Μάλλον δεν θα γνώριζε ο υπαλλήλου την ονομασία του οπότε θέλει των κωδικό.

Τέλος πάντων αν το έχεις ανάγκη θα κοιτάξω να βρω το μπουκαλάκι που γράφει το partnumber οπότε πλέον δεν θα έχεις καμία δυσκολία.

asteris777
27-10-10, 00:58
σε αντιπροσωπια bmw στην θεσσαλονικη που ρωτησα αν εχετε το resin cleaner δεν καταλαβαινε τι του ελεγα....
τεσπα θα παω και αλλου αν και ειναι μακρυα αλλιως θα δω και στο ebay

κυριακος
27-10-10, 01:33
μην πας πουθενά, πάλι δεν θα καταλάβουν πιο είναι γιατί δεν το πουλάνε και πολύ συχνά.
Μονο με κωδικό θα το αναγνωρίσουν αμέσως και αν δεν το έχουν θα στο παραγγείλουν από Αθήνα.
Το μπουκαλάκι το έχω δώσει σε φιλο αν δεν το έχει πετάξει θα τον μάθουμε τον κωδικό.
Διαφορετικά για να καταλάβουν πες τους ότι αυτό το μπουκάλι βρίσκετε μέσα στο σετ της συσκευασία του πακέτου για την περιποίηση cabrio οροφής,δεν είναι σφραγισμένη και αν την ανοίξουν θα το βρουν.
Πουλιέται και ξεχωριστά.

rapid_fast
27-10-10, 05:01
Πλάκα σπάτε??
83120392838 / BMW Part Number B83.12.0.392.838
6 ευρώ το μπουκαλάκι..

κυριακος
27-10-10, 11:37
Πλάκα σπάτε??
83120392838 / BMW Part Number B83.12.0.392.838
6 ευρώ το μπουκαλάκι..

Μπραβο Παναγιώτη αυτό είναι άλλα για τα 6ε που θα μπορέσουμε να το βρούμε?

rapid_fast
27-10-10, 13:36
Μπραβο Παναγιώτη αυτό είναι άλλα για τα 6ε που θα μπορέσουμε να το βρούμε?

Ξερω γώ?? στον ντίλερ?? Τόσο κάνει πάντως...
http://bmwfans.info/parts/catalog/83120392838/

κυριακος
27-10-10, 14:14
Συμπληρώνοντας την πληροφορία του Rabid με τον κωδικό η τιμή του στην Ελλάδα είναι 10.75ε τελική

rapid_fast
27-10-10, 14:27
Συμπληρώνοντας την πληροφορία του Rabid με τον κωδικό η τιμή του στην Ελλάδα είναι 10.75ε τελική

Αντε ρε τα ακατονόμαστα.. το έχουν παραξηλώσει το θέμα με τις τιμές..