PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαφορες ερωτησούλες για Ζ4


harrys
18-09-10, 23:58
1.
Το trip computer ρε παιδιά δείχνει κατανάλωση όλη της διαδρομής ε? Και αν το πιέσω παρατεταμένα μηδενίζει διαδρομή..
Στιγμιαία κατανάλωση δεν γίνετε να βλέπω?
Την ώρα πως την αλλάζουμε?

2.
Έχει δοκιμάσει κανένας κανένα φίλτρο aftermarket στο φιλτροκούτι? Αξίζει? Ή θα το χαλάσω το αμάξι?

3.
Υπάρχει τρόπος να κάνω τα παράθυρα να κλείνουν μαζί με τις κλειδαριές όταν πατάω το κουμπάκι?

4.
Συναγερμός αξίζει να μπει σε αυτό το αμάξι ή θα μπλέξω με τα ηλεκτρικά του? Υπάρχει κάποιος συναγερμός που να μπορεί να μπει εύκολα και να συνεργάζεται με το αμάξι και με το κλειδί? Γνήσιος π.χ.?

5.
Cruise control μπαίνει retrofit ή πολλά ζητάω?? :P

6.
Λάμπες φοράει Η7 στα μεσαία? Σκέφτομαι να βάλω xenon για καλύτερα..

jpl73
20-09-10, 12:51
1.
Το trip computer ρε παιδιά δείχνει κατανάλωση όλη της διαδρομής ε? Και αν το πιέσω παρατεταμένα μηδενίζει διαδρομή..
Στιγμιαία κατανάλωση δεν γίνετε να βλέπω?
Την ώρα πως την αλλάζουμε?

2.
Έχει δοκιμάσει κανένας κανένα φίλτρο aftermarket στο φιλτροκούτι? Αξίζει? Ή θα το χαλάσω το αμάξι?

3.
Υπάρχει τρόπος να κάνω τα παράθυρα να κλείνουν μαζί με τις κλειδαριές όταν πατάω το κουμπάκι?

4.
Συναγερμός αξίζει να μπει σε αυτό το αμάξι ή θα μπλέξω με τα ηλεκτρικά του? Υπάρχει κάποιος συναγερμός που να μπορεί να μπει εύκολα και να συνεργάζεται με το αμάξι και με το κλειδί? Γνήσιος π.χ.?

5.
Cruise control μπαίνει retrofit ή πολλά ζητάω?? :P

6.
Λάμπες φοράει Η7 στα μεσαία? Σκέφτομαι να βάλω xenon για καλύτερα..

1. δεν νομίζω να μετράει στιγμιαία κατανάλωση
3. εάν πατήσεις παρατεταμένα το κουμπί του τηλεκοντρόλ για κλείδωμα του αυτοκινήτου θα κλείσουν και τα τζάμια

για τα υπόλοιπα δεν έχω ιδία εμπειρία (και την ώρα έχω ρυθμίσει παλαιότερα αλλά δεν θυμάμαι.... ρίξε μια ματιά στο user's manual)

BMW Power
20-09-10, 13:34
1.
Το trip computer ρε παιδιά δείχνει κατανάλωση όλη της διαδρομής ε? Και αν το πιέσω παρατεταμένα μηδενίζει διαδρομή..
Στιγμιαία κατανάλωση δεν γίνετε να βλέπω?

ΟΧΙ


Την ώρα πως την αλλάζουμε?

Με το κλειδί στην πρώτη σκάλα, πάτα παρατεταμένα το κουμπί με το ρολόι.


2.
Έχει δοκιμάσει κανένας κανένα φίλτρο aftermarket στο φιλτροκούτι? Αξίζει? Ή θα το χαλάσω το αμάξι?

Δεν παθαίνει τίποτε και είναι υποκειμενικό το θέμα.
Εγώ τα θέλω όλα original στο αυτοκίνητό μου.


3.
Υπάρχει τρόπος να κάνω τα παράθυρα να κλείνουν μαζί με τις κλειδαριές όταν πατάω το κουμπάκι?

Ναι και αν δεν το κάνει πατώντας το παρατεταμένα τώρα, πρέπει να το ρυθμίσεις μέσω εγκεφάλου.



4.
Συναγερμός αξίζει να μπει σε αυτό το αμάξι ή θα μπλέξω με τα ηλεκτρικά του? Υπάρχει κάποιος συναγερμός που να μπορεί να μπει εύκολα και να συνεργάζεται με το αμάξι και με το κλειδί? Γνήσιος π.χ.?

Ποτέ after market προϊόντα!!!!

http://bmwfans.info/parts/catalog/E85/Roadster/Europe/Z4_2.5i-N52/LHD/N/browse/audio_navigation_electronic_systems/installation_kit_alarm_system/


5.
Cruise control μπαίνει retrofit ή πολλά ζητάω?? :P

http://bmwfans.info/parts/catalog/E85/Roadster/Europe/Z4_2.5i-N52/LHD/N/browse/distance_systems_cruise_control/installing_set_cruise_control/


6.
Λάμπες φοράει Η7 στα μεσαία? Σκέφτομαι να βάλω xenon για καλύτερα..

http://bmwfans.info/parts/catalog/E85/Roadster/Europe/Z4_2.5i-N52/LHD/N/browse/lighting/indiv_headlight_parts_xenon_headlight/

harrys
20-09-10, 14:46
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.

Δηλαδή τι ακριβώς πρέπει να προγραμματίσουμε για να κλείνουνε τα τζάμια και η κουκούλα από το κουμπάκι? Πήγα στην bmw λαμίας δεν πολύ ξέρανε.. λέγανε γίνετε αλλά πρέπει να το ψάξουμε.. και κανονικά θα έπρεπε να κλείνουνε και απο το κουμπάκι...
Τώρα όντως με το κλειδί κλείνουν όλα αν το κρατήσω παρατατεταμένα...

Αν το καταφέρουμε αυτό δεν τον χρειάζομαι τον συναγερμό...

Φώτα εσείς λέτε να βάλω xenon ή όχι?
Μια λάμπα xenon έχει και για μεσαία και για μεγάλα και την μετακινεί ρε παιδιά?
Την H21 σε τι την χρησημοποιεί?


To cruise control φτηνό είναι και με βάζει σε πειρασμό.. και νομίζω ότι είναι βολικό για ταξίδι... αλλά ποιός ξέρει πόσο λύσιμο θα χρειαστεί να κάνουν στο αμάξι... :(

stef
20-09-10, 14:49
Ευχαριστώ για την βοήθεια παιδιά.

Δηλαδή τι ακριβώς πρέπει να προγραμματίσουμε για να κλείνουνε τα τζάμια και η κουκούλα από το κουμπάκι? Πήγα στην bmw λαμίας δεν πολύ ξέρανε.. λέγανε γίνετε αλλά πρέπει να το ψάξουμε.. και κανονικά θα έπρεπε να κλείνουνε και απο το κουμπάκι...
Τώρα όντως με το κλειδί κλείνουν όλα αν το κρατήσω παρατατεταμένα...

Αν το καταφέρουμε αυτό δεν τον χρειάζομαι τον συναγερμό...

Φώτα εσείς λέτε να βάλω xenon ή όχι?
Μια λάμπα xenon έχει και για μεσαία και για μεγάλα και την μετακινεί ρε παιδιά?
Την H21 σε τι την χρησημοποιεί?(


Όταν λες να βάλεις xenon τι ακριβώς εννοείς?
Aftermarket ή να αλλάξεις ολόκληρο το φανάρι ...?
Και εάν αλλάξεις ολόκληρό το φανάρι τι φανάρια θα βάλεις?
Xenon ή bi-xenon?
Μας διευκρινίζεις λίγο εαν θες....

harrys
20-09-10, 18:00
Ε φυσικά αν είναι θα βάλω aftermarket... σιγά μην αλλάξω φανάρια :)
Και δεν με ενδιαφέρει να έχω και στις δυο σκάλες xenon.. μόνο στα μεσαία...
Αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να έχει μηχανισμό που σμπρώχνει την λάμπα και την κάνει μεσαία ή μεγάλη.. σωστά?

Η21 τι δουλειά κάνει ρε παιδιά?
Η ψείρα που φοράει είναι για τα την μικρή σκάλα ε?

Dim77
20-09-10, 18:09
Ε φυσικά αν είναι θα βάλω aftermarket... σιγά μην αλλάξω φανάρια :)
Και δεν με ενδιαφέρει να έχω και στις δυο σκάλες xenon.. μόνο στα μεσαία...
Αλλά μου φαίνεται ότι πρέπει να έχει μηχανισμό που σμπρώχνει την λάμπα και την κάνει μεσαία ή μεγάλη.. σωστά?

Η21 τι δουλειά κάνει ρε παιδιά?
Η ψείρα που φοράει είναι για τα την μικρή σκάλα ε?

Καλό στράβωμα στους απέναντι...:mad: (και στραβώνουν όλα τα aftermarket, ακόμα και τα γνήσια xenon είναι στα όρια του ανεκτού για τους απέναντι)

Αν θέλεις xenon βάλε της BMW το retrofit kit. Έτσι θα έχει και επιπλέον prestige το αμάξι. :nod:

(Γενικά όλα τα ρετροφιτ κιτ της BMW έχουν μια διαδικασία να γίνουν, αλλά απαξ και ολοκληρωθεί, δεν διαφέρει από το εργοστασιακό - αυτό για το cruise control που στο Ζ4 από ότι βλέπω στο fans.info αλλάζει το τριμ του τιμονιού από κάτω και προστίθεται ο λεβιές του cruise control και προγραμματίζεται σε άλλα μοντέλα αλλάζει το καπάκι του τιμονιού και προστίθεται νέο με τα πλήκτρα που κουμπώνουν στις προϋπάρχουσες φίσες).

Z4_Nikos
16-07-11, 22:58
μια δικια μου ερωτηση... αν πατησω παρατεταμενα το κλειδι για να ξεκλειδωσει το αμαξι ανοιγει η οροφη.
δεν γινεται να κλεινει κιολας οταν παταω το αντιθετο... ή μονο σε μενα γινεται αυτο??

BMW Power
18-07-11, 09:04
Νίκο,

Αυτό είναι το defaulf setting σε όλα τα Ζ4 αλλά μπορείς να το προγραμματίσεις για να κλείνουν όλα από το κλειδί.

BMW Power
18-07-11, 09:04
Νίκο,

Αυτό είναι το defaulf setting σε όλα τα Ζ4 αλλά μπορείς να το προγραμματίσεις για να κλείνουν όλα από το κλειδί.

djkostas20
18-07-11, 10:26
2.
Έχει δοκιμάσει κανένας κανένα φίλτρο aftermarket στο φιλτροκούτι? Αξίζει? Ή θα το χαλάσω το αμάξι?

Εγώ έχω βάλει απλώς φίλτρο στης K&Ν... Πάντα είχα σε όλα τα αυτοκίνητα μου και είναι καθαρά θέμα δικού μου κολλήματος και όχι για κάτι άλλο. Δεν χαλάει το αμάξι. Έχει πάνω από 50.000 με το φίλτρο και δε έχει ζημιά από το φίλτρο.(Όπως και σε όλα τα προηγούμανα αυτοκίνητα μου)


4.
Συναγερμός αξίζει να μπει σε αυτό το αμάξι ή θα μπλέξω με τα ηλεκτρικά του? Υπάρχει κάποιος συναγερμός που να μπορεί να μπει εύκολα και να συνεργάζεται με το αμάξι και με το κλειδί? Γνήσιος π.χ.?

Εγώ προσωπικά δεν θα είχα θέμα και θα έβαζα. Αν και δεν είμαι τόσο υπέρ του συναγερμού. Τουλάχιστον του ηχητικού. Μόνο αν μου έστελνε στο κινητό μήνυμα για πιθανή παραβίαση. Πιο σημαντικό θεωρώ την εκκίνηση του αυτοκινήτου με τηλεχειρισμό ειδικά αν έχεις δικό σου πάρκινγκ μέχρι να κατέβεις και να ξεκινήσεις να έχει ψιλοζεσταθεί!!!!


6.
Λάμπες φοράει Η7 στα μεσαία? Σκέφτομαι να βάλω xenon για καλύτερα..

Εγώ φοράω aftermarket κιτ ξένον. Απλό αισθητικό αποτέλεσμα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Και από ποιότητα φωτισμού σε σχέση με τα απλά αλλά είναι δεδομένο ότι για τους απέναντι ή τους μπροστινούς δεν είναι και το καλύτερο. Όσο καλό κιτ και να μπεί πάλι θα τους τυφλώνεις. Ωστόσο αν είχα το budjet για να βάλω φανάρια OEM xenon τότε σίγουρα θα πήγαινα σε αυτή τη λύση!!!

Dim77
18-07-11, 10:49
Εγώ φοράω aftermarket κιτ ξένον. Απλό αισθητικό αποτέλεσμα είμαι πολύ ικανοποιημένος. Και από ποιότητα φωτισμού σε σχέση με τα απλά αλλά είναι δεδομένο ότι για τους απέναντι ή τους μπροστινούς δεν είναι και το καλύτερο. Όσο καλό κιτ και να μπεί πάλι θα τους τυφλώνεις. Ωστόσο αν είχα το budjet για να βάλω φανάρια OEM xenon τότε σίγουρα θα πήγαινα σε αυτή τη λύση!!!

Μπράβο που το παραδέχεσαι, αλλά δεν τα έχεις βγάλει όμως.

Το κακό έχει παραγίνει βρε παιδιά. Τα τελευταία 2 χρόνια έχει γίνει μαρτύριο η νυχτερινή οδήγηση.
Και οι πιο πολλοί, λένε ''τα δικά μου δε στραβώνουν''.

Εγώ σε αυτοκίνητο που δεν έχει xenon, πιστεύω πως μόνο γνήσιες λάμπες καινούριες, ή λίγο καλύτερες επώνυμες αλογόνου (έχει κάτι Osram,phillips).

djkostas20
18-07-11, 11:27
Προφανώς και το γνωρίζω... Δεν ζώ σε άλλο κόσμο όπως θέλουν οι περισσότεροι να πιστεύουν. Επείδή όμως το κόστος για μετατροπή σε ΟΕΜ xenon είναι αρκετά μεγάλο δεν με βλέπω ακόμα να το γυρνάω σε αυτή τη λύση που μου αρέσει και περισσότερο!!!!
Τώρα γιατί δεν τα βγάζω είναι συζήτηση που δεν μπορεί να γίνει εδώ μέσα...