PDA

Επιστροφή στο Forum : λαμπακι αεροσακου


βαγγελη
24-09-10, 21:36
αναβει συνεχως το λαμπακι αεροσακου το διαγνωστικο βγαζει προεντατηρα εχει τυχει σε αλλους ρε φιλαρακια και αν ναι κοστος.316Ε46 2003

giannis_compact
24-09-10, 21:51
File einai i fusa tou kathismatos xalasmeni giauto sou vgazei proentatira.Uparxei kalwdio episkeuis apo ti bmw.Kostos prin apo enan akrivws xrono 38 eurw.

Sorry gia ta greeklish alla den exei ellinika to pc pou vriskomai.

βαγγελη
24-09-10, 21:58
ειναι απευθειας εχουνε καταργηση τη φυσα.σβηνω τη βλαβη κουναω τα καλωδια τιποτα μετα απο μερες θα αναψει παλι μετα απο κινηση καθισματος η καμια λακουβα στο δρομο.

gp35
24-09-10, 22:29
καλησπερα φιλε εχω τον ιδιο τυπο με το δικοσου , πολλες φορες μου το εχει κανει,και εαν που το αγορασα καινουργιο οσο και εαν εδινα και δεινω προσοχη το πεταει που και που,
οντως ηταν η καλωδιοση σε ενα τεσταρισμα απο την μαμα,αλλα ακου κατι,
ο συνοδηγος ο οποιος καθετε αποτομα στο καθησμα μπορει να σου εχει προκαλεσει βλαβη στην πλακετα που ειναι στο εσωτερικο του καθησματος.(γυρο στα 300 ευροπουλα )
δοκιμασε εαν τελικα το σβησεις το να αλλαξεις το υψος του καθησματος εαν το εχεις τερμα κατω συκωσετο επανω η το αντιστροφο,,,,,
εγω αυτο εκανα και ως εχει η κατασταση παει πολυ καλα..
σορυ για τα πολλα που εγραψα απλα το θεωρησα σωστο!!

NIKOS Z3
25-09-10, 00:20
απολυτα σωστος και εγω αυτο εκανα και τελος αλλα μια απορια οταν αναβει η ενδειξη σε περηπτωση ατυχηματος οι αεροσακοι 8α δουλεψουν κανονικα?

dimis_gr
25-09-10, 01:56
κλασικό πρόβλημα σε e46. Από αντιπροσωπεία γύρω στα 300. Μπορείς αν θες να δοκιμάσεις να το σβήσεις μέσο του υπολογιστή αν είσαι τυχερός και φταίει κανα κόλλημα του obd. Επίσης υπάρχει και ένα εξαρτηματάκι απο ebay σαν φλασάκι είναι όπου το κουμπώνεις και σου λύνει εν μέρη το πρόβλημα με 15 euro που κοστίζει ΑΛΛΑ σε περίπτωση ατυχήματος σου ανοίγει όλους τους αερόσακους.

jim_pas
25-09-10, 08:52
κλασικό πρόβλημα σε e46. Από αντιπροσωπεία γύρω στα 300. Μπορείς αν θες να δοκιμάσεις να το σβήσεις μέσο του υπολογιστή αν είσαι τυχερός και φταίει κανα κόλλημα του obd. Επίσης υπάρχει και ένα εξαρτηματάκι απο ebay σαν φλασάκι είναι όπου το κουμπώνεις και σου λύνει εν μέρη το πρόβλημα με 15 euro που κοστίζει ΑΛΛΑ σε περίπτωση ατυχήματος σου ανοίγει όλους τους αερόσακους.

άρα δεν το λύνει και τόσο γιατί αν ανοίξουν όλοι και έχεις 8 αερόσακους καλύτερα να πετάξεις το αυτοκίνητο παρά να το φτιάξεις.....

performance
25-09-10, 09:17
Ειχα το ιδιο θεμα σε ε36 cabrio,(υποθετω πως και σε ε46 υπαρχει κατι αναλογο)ειχε βλαβη το πλεγμα που βρισκεται εσωτερικα του καθισματος.Προφανως καπου ειχε κοπει και εκανε επαφη περιστασιακα.
Εσβηνε μεσω του διαγνωστικου και μετα αναβε παλι,ειδικα αν καποιος καθοταν αποτομα.
Η λυση ηταν αλλαγη του πλεγματος.
Αν θυμαμαι καλα,με το λαμπακι αναμμενο σημαινει πως ΔΕΝ θα ανοιξει ο αεροσακος.
Προτιμαται να μην ανοιξει καθολου παρα να ανοιξει εντελως τυχαια.

gp35
25-09-10, 14:29
απολυτα σωστος και εγω αυτο εκανα και τελος αλλα μια απορια οταν αναβει η ενδειξη σε περηπτωση ατυχηματος οι αεροσακοι 8α δουλεψουν κανονικα?

Οχι ,δεν θα ανοιξουν σε περιπτωση ενεργοποιησης τους δλδ ατυχηματος ,
γιαυτο και πρεπει να σπευουμε και να αποκαταστησουμε την βλαβη!

βαγγελη
26-09-10, 10:56
φιλαρακια ευχαριστω για τις απαντησεις αλλα εμενα το δικο μου δεν εχει αισθητηρα βαρους δηλαδη μεβρανη μεσα στο καθισμα αλλα παει καλωδιο μονο στον προεντατηρα

Geo_3D
26-09-10, 12:10
Ειναι αλλο πραγμα οι προεντατηρες κατω απτο καθισματα και αλλο η μεμβρανη στο καθισμα του συνοδηγου.

βαγγελη
26-09-10, 12:42
σωστα αλλο το ενα αλλο το αλλο εμενα πρεπει να ειναι ο προεντατηρας με βλαβη γιατι οπως ειπα παραπανω κουναω τα καλωδια κ δεν αναβει αλλα εκει που οδηγω μπορει να αναψει.Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας φιλαρακια

dimimav
26-09-10, 12:56
λοιπον παιδια μ ετυχε εμενα πριν 4 μηνες κ ειναι κατω απο το πατακι του συνοδηγου!
οπως ειπατε κ παραπανω μια αποτομη κινηση κ χαλαει!
το αλλαξα απο την αντιπροσωπια ανταλακτικο κ εργασια(υποψη οτι η εργασια ειναι αρκετα ευρωπουλα γτ ξυλωνουν την μοκετα κ θελει γενικα μιση μερα στο συνεργειο να στο αλλαξουν)
ολα μαζι μου βγηκε 225 ευρω !
αντε περαστικα μας!

βαγγελη
26-09-10, 13:10
φιλε και εσυ πρεπει να μιλας για τη μεβρανη μεσα στο καθισμα γιατι κατω απο τα καθισματα εχει μονο τη φυσα που παει στον προεντατηρα εκει που κουμπωνει η ζωνη

zami
26-09-10, 13:26
σωστα αλλο το ενα αλλο το αλλο εμενα πρεπει να ειναι ο προεντατηρας με βλαβη γιατι οπως ειπα παραπανω κουναω τα καλωδια κ δεν αναβει αλλα εκει που οδηγω μπορει να αναψει.Ευχαριστω και παλι για τις απαντησεις σας φιλαρακια

είναι γνωστό το θέμα και προφανώς ο παλαιοτερος ιδιοκτητης πριν απο εσενα θα κατεφυγε στην πρόχειρη λύση του να καταργήσει την φύσα και να ενωσει απ ευθείας τα καλώδια οταν του πρωτο παρουσιάστηκε....Κατ΄ εμε προσπάθησε να αποκαταστησεις την εργοστασιακή μορφή του οχήματος.δηλαδή αγόρασε μια κλέμα απο την BMW (δεν ξέρω εαν υπάρχει η εαν χρειάζετε ολοκληρη καλωδίωση) για την καλωδιωση και ενα καλώδιο προεντατήρα για να βρείς την υγειά σου.Στου πατερα μου το ε46 εβγαλε ακριβώς αυτη την βλάβη ,το σβήσαμε στο εγκεφαλο και μετα απο 10 ημερες ξανα τα ιδια .Αλλάξαμε καλώδιο προεντατήρα και ολα οκ απο τότε .κόστος 87€ ανταλλακτικό και 20 περαστικά.....

βαγγελη
26-09-10, 13:51
αν ηταν καλωδιωση κουνωντας πιστευω θα αναβε το λαμπακι.Διαπιστωνω ομως δεν αλλαξε κανεις προεντατηρα οποτε πρεπει να ψαξω καλυτερα το θεμα με τα καλωδια

zami
26-09-10, 16:25
ο εγκεφαλος σου εδειξε βλαβη στον προεντατηρα τον ιδιο ή στον αισθητηρα του;
δεν νομιζω να εχει χαλάσει ο ιδιος.τον αισθητηρα θα σου εδειξε που ειναι ενα καλωδιακι περιπου 20 ποντους.αυτο εχει προβλημα συνηθως και πολλοι το εχουν λυσει πειραζωντας την κλεμα/φυσα και την θεση του καθισματος.γιαυτο δεν εχεις φυσα....
εγω το αλλαξα τον αισθητηρα/καλωδιο του προεντατήρα και δεν μου ξανα αναψε

teo21
07-09-12, 15:06
Εμένα βγάζει ο σφάλμα στο "κύκλωμα εντατήρα ζώνης οδηγού".

Το έχει κάνει 3 φορές όταν κουνάς απότομα το κάθισμα του οδηγού, το έσβηνα στον εγκέφαλο αλλά ήρθε ο καιρός να το φτιάξω... Η καλωδίωση που λέτε παραπάνω είναι ή ο προεντατήρας ζώνης? Part number μπορούμε να βρούμε?

ΥΓ: Ο μάστορας το είχε αναφέρει καλωδίωση πάντως.

http://bmwfans.info/parts/catalog/E36/Coupe/Europe/318is-M44/LHD/M/1997/september/browse/vehicle_electrical_system/

teo21
08-09-12, 17:21
:confused: